Een wereld PROOST! VERHOEVEN'S MEVR. BINH TERUG IN PARIJS Franse communisten trekken zich terug ijf doden bij botsing in Frankrijk Aandelen Hunter naar de beurs Dougl as GEEN WERK VOOR SPAANSE ARBEIDERS UIT GIBRALTAR NADER BESCHOUWD Verlies voor Blijdenstein- Willink Duitse leger door garages opgelicht EGYPTISCHE EN ISRAËLISCHE MILITAIREN OPNIEUW SLAAGS BIJ HET SUEZ-KANAAL Overleg Gromiko met Nasser en Riad '44GÜ.- Reorganisatie plaatselijk bestuur in Engeland Eerste mens wellicht 20 juli op de maan: SARI DEWI HERTROUWT Knietje geschaafd. Mama kom gauw. Jij hebt jodium. Zonder au. RESOLUTIE DUBBELE GRAANGENEVER EEN BORREL ZONDER WEERGA \V \ARLIjK ENIG IN NEDERLAND VIJFTIG JAAR GEEN DIVIDEND PENSIOEN RAPPORT VAN COMMISSIE D betadine jodium VRIJDAG 13 JUNI 1969 CAIRO BESTUDEERT V.S.-PLAN WASHINGTON Ingelichte kringen in Washington menen dat de Rus- sische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromiko, in Cairo met de Egyptische leiders een uit zes punten bestaand Amerikaans plan be spreekt voor een regeling van de crisis in het Midden-Oosten. Het plan dat, naar verluidt, onder meer betrekking heeft op de Israëlische terugtrekking van het schiereiland Sinaï, zou tijdens een reeks tweemogendheden-gesprek- ken tussen de Russische ambassadeur in Washington. Anatoli Dobrynin en onderminister van Buitenlandse Zaken Joseph Sisco zijn behandeld. Functionarissen van het „State De partment" bevestigen, dat de Verenig de Staten enkele concrete voorstellen hebben gedaan, maar zij weigerden bij zonderheden mee te delen. Moskou zou de zes punten niet heb ben aanvaard, maar ook niet hebben afgewezen. De Amerikaanse functiona rissen zeiden voorts dat Israël, Jorda nië en andere belanghebbende partijen op de hoogte worden gehouden van alle stappen in de Russisch-Amerikaanse besprekingen en van de Viermogendhe- den-gesprekken, waaraan ook Frank- PARIJS De 37-jarige vrachtwa genchauffeur Gerard Lensen uit Haar lem is gisteren op de rijksweg 4 bij Nancy in Frankrijk bij een ongeluk om het leven gekomen. Op dezelfde weg kwam gisteren ook de 34-jarige Nederlandse vrachtwagenchauffeur A. Jeroense uit Roosendaal om. Bij het ongeluk, dat de Haarlemse chauffeur het leven kostte, verloren nog vier andere mensen het leven. Het ongeluk gebeurde toen een per sonenauto ineens de weg op kwam rij den. Een trekker met oplegger, bela den met nieuwe auto's, probeerde de ze wagen te ontwijken, maar kwam daardoor frontaal in botsing met de Nederlandse vrachtwagen. De personenauto werd tussen de bei de vrachtwagens versplinterd. De drie inzittenden waren op slag dood, even als beide chauffeurs van de vrachtwa gens. Zij moesten onder de verwron gen lading auto's uitgebrand worden. De Roosendaalse chauffeur is waar schijnlijk door zijn eigen wagen over reden. Volgens de politie lag de man bij Rupt-aux-Moins, onder zijn auto om een reparatie te verrichten. Toen de rem losschoot reed de auto over hem heen. rijk en het Verenigd Koninkrijk deelne men. Volgens ingelichte kringen beoogt het plan onder meer Israëlische terugtrek king uit de bezette gebieden op veilige en overeengekomen grenzen. De gren zen worden echter niet in kaart vastge legd. De precieze grenzen zouden door de partijen moeten worden vastge steld. Radio-Cairo liet donderdag echter een geheel ander geluid horen. Volgens de Egyptische radio zijn berichten volgens welke de Grote Vier op het punt staan van een akkoord, dat „ten koste van de Arabische landen gunstig voor Israël uitvalt, tendentieus en vals". Een commentator legde de na druk op de noodzaak van uitvoering van de Veiligheidsraadresolutie van 22 november 1967 en zei, dat eerst de Israëlische troepen moeten vertrekken alvorens over een politieke regeling kan worden gesproken. Na het derde onderhoud van Gromiko met, de Egyptische minister van Buiten landse Zaken, Mohmoed Riad, zei een woordvoerder in Cairo gisteravond, dat Egypte geen ehkele regeling voor de crisis zou aanvaarden die niet voorziet in uitvoering van de novemberresolutie. Daarbij dient in de allereerste plaats te worden uitgegaan van volledige terug trekking van de Israëlische troepen uit gebieden die in de juni-oorlog zijn be zet. Vandaag heeft minister Gromiko een derde onderhoud met president Nasser. Minister Riad zei later, dat hij met Gromiko gesproken heeft over de ont wikkelingen van de viermogendheden- gesprekken in New York en over het bilaterale overleg tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten. De minister zei dat er bij zijn besprekingen met Gromi ko sprake is van „Overeenstemming en begrip". Terwijl Andrei Gromiko met zijn Egyptische collega het gesprek over de crisis in het Midden-Oosten voortzette, raakten Egyptische en Israëlische mili tairen aan 't Midden-Oosten voortzette, elkaar slaags. Volgens een Egyptische militaire woordvoerder is een Israëli sche kolonne met bevoorradingswagens die naar de voorste linies langs het Suez-kanaal reed, onderschept en voor 80 procent vernietigd. Tijdens het ge vecht werd ook een Israëlische helikop ter neergehaald. Het was het vierde treffen langs het kanaal sinds Gromi ko dinsdag in Egypte aankwam. ADVERTENTIE AMSTERDAM Het Canadese concern Hunter Douglas, producent van Luxaflex, zal binnenkort „open" gaan. Voor het eerst in het leven van de onderneming zullen aandelen ter beurze worden verhandeld en wel in Montreal en Toronto in het moederland en op de Amsterdamse effecten beurs. Voor deze introductie zijn 873.600 aandelen beschikbaar gesteld of vijftien procent van het uitstaande aandelenkapitaal. Ongeveer veertig procent hiervan zal via Amsterdam voor Europeanen be schikbaar komen. De inschrijving zal in Amsterdam op 23 juni kunnen ge schieden tegen een koers van 15,5. Hunter Douglas is een zeer snel groeiend bedrijf met zeventig dochter ondernemingen en belangen in 85 lan- ADVERTENTIE het allerfijnste natuurproduct' den en met ruim vijfduizend man per soneel. Het produktieprogramma om vat twee hoofdsectoren: aluminiumpro- dukten voor direct gebruik of voor de bouwnijverheid of fabricage van preci- sie-instrumenten. Luxaflex is een zeer belangrijk on derdeel. Maar ook talrijke andere pro- dukten hebben merken van wereld faam. Voor de Europese activiteiten is Nederland een belangrijk centrum. In Rotterdam staat een fabriek met 1200 man personeel en in het Groningse Leek een met honderdvijftig man. Daarnaast zijn er activiteiten in Dor drecht en binnenkort in Vlissingen, waar samen met de Franse Péchiney een smelterij voor aluminium zal wor den gebouwd. Het concern is in 1919 opgericht en viert dit jaar dus zijn 50-jarig bestaan. De ontwikkeling is in de laatste jaren zeer krachtig geweest. De omzetten stegen sedert 1964 van S 56 miljoen tot 87 miljoen. Vooral 1968 was zeer voorspoedig. De nettowinst steeg in de afgelopen vijf jaar van 3,4 miljoen tot 5,1 miljoen in 1967 3,4 miljoen. Per aandeel beliep de nettowinst in 1968 0,94 tegen 0,62 in 1967. Voor dit jaar rekent men op een winst per aan deel van 1,08 en voor 1970 van 1,25. Hunter Douglas heeft tot dusver nog geen dividend uitgekeerd en verwacht dat voorlopig ook nog niet te doen. Alle winsten worden voor expansie-finan ciering gebruikt. De ingehouden winst bedroeg eind 1968 dan ook al 28 miljoen op een balanstotaal van 83 miljoen. WASHINGTON De Amerikaanse senaat heeft donderdag de benoeming bevestigd van J. William Middendorff, oud-penningmeester van de Republi keinse partij, tot ambassadeur in Ne derland- ADVERTENTIE ind. BTW f.4995.20 Vraag ons het adres van de dichtstbijzijnde dealer. IMPORTRICE M. ÉNGLEBERT N.V. VOORSCHOTEN TEL 01717-2010 MADRID Spanje zit omhoog met de 4800 arbeiders die op last van de regering in Madrid niet meer in Gibraltar mogen werken. De Spaanse minister van Werkgelegenheid, Jesus Gorria, verzocht werkge vers en plaatselijke besturen gisteren hun uiterste best te doen om de werk loze arbeiders aan een baan te helpen. Meer dan tweeduizend van de arbei ders zijn ouder dan vijftig. Het gebied waar zij wonen, Algeciras, nabij Gibral tar, kan niet meer dan 1180 arbeiders aan werk helpen. De Spaanse overheid overweegt nu de oudere arbeiders met vervroegd pensioe te sturen. Van vandaag af zullen alle 4800 arbeiders wekelijks een ondersteu ning krijgen gelijk aan het loon dat ze in Gibraltar verdienen. Deze regeling geldt voor twee maanden. De moeilijkheden op de arbeidsmarkt zijn het onmiddellijke gevolg van de touwtrekkerij om Gibraltar tussen Span je en Engeland. Zondag sloot Spanje zijn grens met de rots. Inmiddels verklaarde de Engelse gou verneur van Gibraltar, admiraal Sir Va- ryl Begg (60), gisteren dat het strate gisch belang van de rots voor de NAVO blijft bestaan. Hij gaf toe dat de Spaanse maatrege len economische moeilijkheden hadden veroorzaakt, maar hij was ervan over tuigd dat de inwoners van Gibraltar de ze te boven zouden komen. Op de 21ste zitting van het vredesoverleg in Parijs heeft de delegatie van de nieuwgevormde voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam zich gisteren ge presenteerd. De nieuwe vertegen woordiging, die de bevoegdheden van het Bevrijdingsfront heeft over genomen, staat onder leiding van de 42-jarige mevrouw Ngoeyen Thi Binh, die hier uit de-auto stapt. LONDEN Het leven van miljoe nen Engelsen zal drastisch veranderen als de regering meegaat met een rap port over reorganisatie van het plaat selijke en regionaal bestuur in het land. Dat rapport is gisteren openbaar ge maakt door een koninklijke commis sie, die er sinds 1966 aan heeft ge werkt. Het doel ervan is de organisa tie van het plaatselijk bestuur in En geland, die dateert uit de late vorige eeuw, aan te passen aan deze tijd. In haar rapport adviseert de konink lijke commissie de afschaffing van twaalfhonderd gemeenteraden en de oprichting van acht provincies en 61 regionale districten. Talrijke plaatselijke overheidsorga nen, die nu verantwoordelijk zijn voor de volksgezondheid, huisvesting, we gen, bruggen, onderwijs, politie en brandweer zouden daardoor hun be voegdheden moeten overdragen aan andere organen. Zover is het echter nog lang niet want het rapport zal nu eerst uitge breid bestudeerd moeten worden door de regering. Apollo-11 vertrekt definitief op 16 juli WASHINGTON Het Amerikaanse ruimteschip, de Apollo-11, zal op 16 juli worden gelanceerd. Dat be tekent dat op 20 juli de eerste mens voet op de maan zal zetten. Het Amerikaanse Bureau voor lucht- en ruimtevaart, Nasa, heeft dit gisteren bevestigd. Dat gebeurde na een langdurige conferentie van kop stukken van het programma-Apollo. De stand van zaken bij het oefen programma voor de drie Amerikaanse ruimtevaarders en de proeven met de raket op de lanceerbasis Cape Kenne dy hebben geleid tot het besluit om 16 juli aan te houden als datum voor de lancering. De directeur van het programma- Apollo, generaal Sam C. Philips, zei gisteren dat „er nog wel enkele belang rijke maatregelen moeten worden ge nomen. Op elk moment tussen nu en ADVERTENTIE verwerking, »n 51 1 in eenvoud va k\eurenkeus w/>ccCM* in duurzaamheid en RTR0FFEN Tn het rode boekje van Mao Tse Toeng komt ergens het volgende advies voor: „Trekt u terug in de ber gen om te zien hoe de tijgers elkaar in het dal verscheuren". Hieraan moesten we denken, toen bekend werd, dat de communisten zich in de tweede ronde van de Franse presi dentsverkiezingen van stemming zou den onthouden. Een historische beslissing. Want het is de eerste keer in de geschiedenis van de partij, dat dit parool wordt uitge vaardigd. Tot nu toe ging bij een der gelijke keus haar voorkeur uit naar de minst slechte. Maar geen verras sende beslissing. Want tijdens zijn campagne zei Jacques Duclos al, dat de communisten „niet wensten te kie zen tussen de pest en de qholera'" Met dit te zeggen vertegenwoordigde hij echter een minderheid onder de communisten. Want de meesten wil den om zuiver tactische reden in de tweede ronde op Poher stemmen. ,e redenering van de communisti sche meerderheid was de volgen de: Wij steunen Poher om het gaul- lisme te verslaan. Eenmaal zover, dan maken wij van de gaullisten ge bruik om een Kamerontbinding te forceren. De nieuwe verkiezingscam pagne geeft ons de gelegenheid om alsnog een gesloten links front te vormen en te proberen een Kamer meerderheid te veroveren. Uiteraard onder leiding van de grootste linkse partij, de communisten! T^e zeer hoge score van Pompidou be- wees, dat het gaullistische kie zerskorps trouw was gebleven en dat nieuwe Kamerverkiezingen dus op nieuw naar een gaullistisch parle ment zouden leiden. Daarom liet men Poher vallen. tar wat dan? De kiezers vrijlaten in nun keuze? Dit zou de erkenning be tekenen, dat zowel Pompidou als Po her de communisten iets te bieden hadden. Een blanco of een ongeldige stem uitbrengen? Men achtte het on juist de leden te vragen erop uit te trekken om een daad te stellen, die precies hetzelfde resultaat zou heb ben als wanneer men was thuis ge bleven. Daarom een volledige stern- onthouding! H "lit betekent eigenlijk, dat de commu nisten meehelpen aan de verkie zing van Pompidou als president. De üsten ontkennen dit niet. Maai, zo zeggen zij, hoe kunnen wij dit voorkomen? In feite voldoen zij door hun houding aan de wens van Moskou, dat wel de gelijk voor Pompidou heeft geko zen. Want de Russen vrezen, dat Frankrijk met een Europese en At lantische Poher terecht zal komen in de aantrekkingskracht van Ameri ka en onder invloed van het financi eel en economisch zo krachtige West- Duitsland. Ook op binnenlands gebied wensen de communisten in hun hart een zege van Pompidou. Dit zou een bijzonder harde les zijn voor de in hun ogen af vallige socialisten, die Poher hebben gesteund. Zij zijn door hun neder laag hun invloed in het linkerblok kwijtgeraakt en dreigen daardoor ge ïsoleerd te worden. Willen zij dit voor komen, dan zijn zij gedwongen met hangende pootjes terug te komen naar de communisten, rondom wie zich de linkse oppositie eensgezind kan scha ren. \'oor de communisten is het verkie- zingsspel nooit een doel geweest, maar altijd een middel. Ditmaal om het linkse eenheidsfront te herstel len. W/anneer het communistische kie zerskorps zich aan het uitgegeven parool houdt, dan is de kans groot, dat op 15 juni de helft van de Franse kiezers thuisblijft. Dit zou bijzonder veel afbreuk doen aan de waarde van het resultaat en Pompidou's prestige aanmerkelijk verlagen. de lancering zullen wij de lancering zonder aarzeling uitstellen als we den ken dat we niet in alle opzichten gereed zijn". „We zullen ook niet aarzelen", zei Philips „om de mannen onmiddellijk naar huis terug te halen als zich onder weg moeilijkheden voordoen." Neil Armstrong (38), de commandant van de Apollo-11, zal de eerste mens zijn die straks over de maan loopt. Zijn collega E- Aldrin (39), de piloot van het maanvoertuig, zal een half uur later de tweede zijn. De derde astronaut, Michael Collins (38), blijft in de Apollo-11 om de maan cirkelen. De vlucht naar de maan die op 16 juli begint zal eindigen op 24 juli. De drie astronauten moeten dan landen in de Grote Oceaan. De drie Amerikaanse televisie-omroe pen zullen 30 uur besteden aan de landing van Apollo-11 op de maan. ENSCHEDE Blydenstein-Willink heeft het vorig jaar niet tot winst kun nen brengen. Door een ingreep in het artikelenpakket gaf het tweede halfjaar wel een duidelijke verbetering te zien, maar deze was onvoldoende om de eer der geleden verliezen goed te maken. Het verlies werd veroorzaakt door de afwikkeling van oude orders uit het voorgaande boekjaar, toen het bedrijf soms gedwongen was grote orders af te sluiten tegen onrendabele prijzen. In het andere geval zouden er onderbezet ting zijn ontstaan. Het verlies werd nog onderstreept door de grote stijging van lonen en sociale lasten, waaronder in het bijzonder de sterke toeneming van de ziektekosten. De omzet van het concern steeg vorig jaar van f 48 miljoen naar f 56 miljoen. Deze omzet bestond voor 46 procent uit weefsels met kunstvezels tegen 40 pro cent in 't voorgaande jaar. Het bestuur verwacht dat dit cijfer in 1969 boven de 50 procent zal liggen. Deze verschuiving heeft binnen het bedrijf een reorganisatie nodig ge maakt. De katoenen weefsels zijn vrij wel verdwenen. Op het gebied van beroeps- en bedrijfskleding worden sa men met de AKU marktprojecten uitge werkt. Ook hier neemt de volledige be heersing van de katoen af ten gunste van nylon en polyester. Het exploitatie-resultaat verbeterde vorig jaar van f 2,83 miljoen tot f 2,89 miljoen. Na intrest en afschrijvingen bedroeg het verlies f 263.619. Om het gat op te vullen werd dit bedrag ont trokken aan de reserves. In de eerste twintig weken van het lopende boekjaar is de omzet ca. 7 procent hoger geweest dan in de over eenkomstige periode van vorig jaar. De directie noemt de orderportefeuille ge zond. Gezegd wordt dat vooral de ex port toeneemt. De investeringen hebben vorig jaar ruim f 3 miljoen bedragen. Bij de na tionale investeringsbank is hiervoor een krediet opgenomen van f 2,1 miljoen tegen 7 procent rente. Ook in 1969 zal een beroep worden gedaan op deze bank. De directie verwacht dit jaar f 2,7 miljoen te investeren. Mevrouw Ratna Sari Dewi, ex- president Soekarno's derde vrouw, zal in de herfst in het huwe lijk treden met de Japanse film acteur Masahiko Tsoegawa. Het toekomstig bruidspaar verblijft op het ogenblik in een hotel te Tokio. ADVERTENTIE BONN Ettelijke officieren van de Bundeswehr hebben steekpenningen aangenomen om Keulse garagebedrij ven, die voor het leger werkten, extra winsten te bezorgen. Deze affaire heeft de justitie in Keulen gisteren onthuld, na recherchewerk dat bijna een half jaar in beslag heeft genomen. De 22 garages, die het onderhoud verzorgen van alle militaire auto's in Keulen en omgeving, hebben met be hulp van te hoge rekeningen één tot anderhalf miljoen mark extra gencas- seerd. Om het spel- met de rekeningen on gemerkt te laten verlopen zijn ettelij ke officieren omgekocht. Een van hen een luitenant-kolonel, zou zestiendui zend mark in contanten en nog eens tienduizend mark aan goederen heb ben opgestoken.

De Vallei | 1969 | | pagina 9