Maanlanding rechtstreeks op radio en televisie Zwolle gaat maandag „met de muziek mee" Academie Frangaise schonk prijzen „Tournee TheaterH naar Curasao „Haal je kijkgeld begint morgen Twee exposities in Rijksmuseum Kröller-Müller Wilde zwijnen voor de RONO-radio Collectie Hannema in Wijhe uitgebreid RADIO- en TELEVISIEPROGRAMMA'S Hoger winst hij B.N.G. FINANCIËLE NOTITIES Heek Scholco geeft f 50.- toeslag voor duurte Grote plann Mercedes en Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh Hatema matig optimist PILOOT STORM VANAVOND TELEVISIE MORGEN TEKKO TAKS T.V. LANGENBERG UIT DE KERKEN VANAVOND MORGEN Pagina 2 Daarna liep hij haastig verder de Krommekerkstraat in. Diep in ge dachten passeerde hij de gesloten hui- ren van zijn schoonvader Koen de Bock ter Bye en zijn zwager Pieter- Willem. Bij de bocht stond hij stil, haalde een witte zakdoek uit zijn zak om zijn voorhoofd af te vegen. Kerk gangers, die hij achter zich hoorde komen, dreven hem op de vlucht. Hij was bang, dat er kennissen bij zouden zijn en hij voelde zich niet in staat om met wie dan ook een onbenullig gesprek te voeren. Te plotseling was hij uit de sleur van het saaie bestaan gerukt, waar toe hij zichzelf veroordeeld had. Men senschuw buiten de fabriek, vereen zaamd in zijn gezin. Hij was er na aan toe. Nico en Nella met hun on zalig plan te verwensen. Hoe moest dat nu allemaal zo gauw? Het huis sluiten. De meiden met vakantie stu ren, zijn kleren pakken, z'n paperas sen bij elkaar zoeken en alles opber gen en afsluiten. Bij Nella en Nico zou zijn hoofd niet naar werken staan. Een geluk dat juli en augustus de stille maanden waren op de fabriek. Met de zakdoek nog in zijn hand geklemd, de warme zwarte kerkhoed achter op het hoofd geschoven, steven de hij als een achtervolgde de Brink over, regelrecht op zijn huis af. De zenuwen hadden hem danig te pakken gekregen. Aan de ene kant was hij bang, bang voor zichzelf, bang voor de hellepijnen die zijn hart weer te doorstaan zouden krijgen in Nella's nabijheid, aan de andere kant opge wonden vol verwachting als een ver- v liefde jongneling die bij zijn aangebe- dene op bezoek is genood. Thuis begon hij de meiden op te jagen zonder zelf tot daden te komen, omdat hij heen en weer draafde en alles tegelijk wil de doen zonder de Brink uit 't oog te verliezen vanwaar het rijtuig komen moest. Toen hij eindelijk klaar was, de meiden vertrokken, luiken en deu ren gesloten waren, zat hij met zijn handvalies en zijn tas vol papieren op de gangbank alles en iedereen te vervloeken. Lang zat hij daar. De koelte die het marmer uitstraalde bracht hem allengs tot rust. Hij kon zich de tijd niet herinneren, dat hij zo werkeloos gezeten had, minuten lang zonder gedachten, zonder daden drang. Hij voelde zich als een gevan gene in een cel, wachtend op het ver schuiven der grendels; doch zonder enige hoop op bevrijding. Zo welda dig was hem deze rust, dat hij dacht: Voor mijn part vergeten ze me en la ten ze me hier zitten. Hij verbeeldde zich, dat hij niet eens de kracht zou hebben om op te staan als de bel ging. zo dodelijk moe, als verlamd, voelde hij zich. Maar hij was al op toen hij geratel van rijtuigwielen over de keien van de Brink hoorde naderen. En nog voor Nico het paard de bocht had laten nemen om dicht langs de stoeprand te kunnen voorrijden, was Dolf al naar buiten gekomen met zijn bagage en bezig de voordeur op slot te doen. ..Kruip maar gauw bij Nella in, daar is plaats genoeg en schuif je valies onder mijn benen op de bok", zei Nico vanaf zijn hoge zitplaats. „Hoe eerder we uit die warme stad zijn, hoe liever het me is". Het paard trok alweer aan, nog voor hij goed en wel naast Nella was neer geploft. Ze zei lachend: „Ik weet niet wie het ongeduldig ste is, Nico of het paard. De huizen hier op de Brink achter de dikke kas tanjes zullen wel koeler zijn dan die in de straten, maar zo koel als bij ons op Hogerheide is het nergens. Ik ben blij dat we je verlost hebben van die hitte. We laten je niet weer gaan voor Tine terug is". „Het is erg aardig van Nico en jou om aan mij te denken", antwoordde hij wat stijf en moeilijk en hij dorst haar daarbij niet aan te kijken. Strak keek hij uit over de Brink die onder de middagzon lag te blakeren. Zijn hart bonsde, want een zijdelingse blik daarnet op haar lief gezicht hadden op slag al zijn tedere gevoelens en verlangens doen herleven, die hij zo moeizaam onderdrukt had. Hij dacht: Ik had moeten weigeren, desnoods op de vlucht slaan. Ik had toch kun nen zeggen, dat ik naar Tine en de kinderen ging?... Op zondag zeker! Ze zouden hem ginds zien aankomen! Reizen op zondag deden alleen zij die over zeeën van tijd en geld te beschik ken hadden, de goddelozen die zich aan geen sondagsrust stoorden. Hij zag het gezicht van Marie al. Tine zou zich doodschrikken en minstens denken dat de stad afgebrand was of dat de achtergebleven familieleden plotseling overleden waren. „Wat ben je stil, was je liever niet meegegaan", vroeg Nella die hem zat aan te kijken, „we hebben je toch niet uit dringend werk gehaald?" „Oh neen, zeker niet!" haastte hij zich te zeggen en hij was wel gedwon gen haar weer aan te zien. Hij glim lachte opeens wat verlegen en nam zijn strohoed af om zijn donker haar naar achteren te strijken, bloots hoofds bleef hij zitten met de hoed op zijn schoot. Hij voelde zich kalmer worden, alsof hij nu het ergste achter de rug had. „Je moet bij ons maar eens goed uitruste. Je ziet er moe uit. Voel je je wel goed?" „Ik heb alleen wat hoofdpijn. Van de hitte denk ik". Ze zwegen. Nella dacht: Een dood goede kerel is hij, het is jammer, dat hij zo'n vrouw heeft. Konden we maar iets voor hem doen Zij breekt alles af, wat hij zo moeizaam opbouwt. Nu de Haspel weer. Wat blijft daar van over als die bandeloze Indische troep daar lang huishoudt? Tine gunt hem niks en ze maakt iedereen ongeluk kig, zichzelf wel het allermeest. Ze nuwzieke mensen zijn een verschrik king voor wie met ze om moeten gaan. Toch aardig van Marie om zich deze zomer over Tine en de kinderen te ontfermen. Ze zal het verre van gemakkelijk hebben, maar het is haar wel toevertrouwd. Marie krijg je met een heel gesticht vol geesteszieken nog niet uit haar evenwicht. Hoe is het mogelijk, dat zij en Tine zusters zijn? Voor Jantje zou deze vakantie met andere kinderen ook goed zijn. Hij is zo'n verschikkelijke haas... „Zeg", vroeg ze opeens en hij schrok er van op, „komt Kees nu dit jaar bij je op de fabriek? Hij is toch al bijna achttien?" Haar vraag stelde hem meteen op zijn gemak. Zijn he le gezicht werd levendig en hij ant woordde: „Ja, dat was wel het plan. Hij moet van onderop beginnen. Ik geloof wel, dat hij er zich doorheen zal slaan. Hij is erg gemakkelijk in de omgang met werkvolk en hij is nooit humeu rig. Op de kostschool mochten ze hem erg graag, hij heeft er veel vrienden. Een brave Hendrik is hij bepaald niet, maar gemene streken zitten er niet in". „Hij heeft zo'n leuk open jongens- geacht, een aardje naar z'n vaartje misschien?" vroeg Nella. „Oh neen, ik was vroeger heel an ders. Vraag dat maar eens aan onze schoonvader Koen met de Konen, die heeft in het begin heel wat met me te stellen gehad op de fabriek. Ik was driftig, eigenzinnig en verwaand. Ik flapte er alles uit, als iets me niet aanstond". „Dan ben je wel veranderd, maar of het in je voordeel is...? Wat doe je met Jantje als die van school komt?" „Ik weet het niet. Hij zou eens een poosje onder Tine's invloed uit moe ten. Maar hoe krijg ik dat gedaan? Ze zal er zich met hand en tand te gen verzetten, als ik hem ook naar die kostschool stuur". „Maar als het voor zijn bestwil is?... Zal ik eens met Tine praten?" Hij schudde langzaam en ontmoe digd het hoofd en zei: MAANDAG 16 JUNI 1969 „Je mag gerust, maar het enige resultaat zal zijn, dat ze Jantje nog dichter naar zich toe haalt en jou tegenover iedereen in een kwaad dag licht gaat stellen... Dat wil ik niet Nelladat is meer dan ik verdragen kan", zei hij bijna heftig. Ze schrok een beetje van zijn reactie en ver volgde toen: „Zie je, ik zou de jongen bij me nemen. De omgang met Ka- rel-Christiaan, die toch ook lang niet alles durft of kan, zou heel goed voor hem zijn, geloof ik, en beiden mis- „Als ik het voor het zeggen had, ging je niet?" „Als ik het voor het zeggen had, gin ik hem op staande voet halen. Ik weet niet aan wde ik hem liever zou toe vertrouwen dan aan Nico en jou". „Laten we dan nog maar een poos je afwachten, je weet nooit of het toch niet lukt". Om verdere discus sies af te snijden zei ze, naar de ho rizon wijzend: „Ik geloof dat we an der weer krijgen... Of zijn dat rook wolken daar in de verte?" Vanuit de Buitensociëteit in Zwolle I zendt de VARA-televisie maandag in een directe uitzending het programma „Met de muziek mee" uit. In dit afwis- selende programma, waarin de muziek de boventoon voert, treden voor het Zwolse publiek o.a. op het VARA Dans- orkest onder leiding van Charlie Ne- i derpelt, het Cocktail Trio en De Hei- i krekels. In deze uitzending wordt bovendien j het feit herdacht dat Jan Gorissen twintig jaar geleden zijn carrière als ensembleleider bij de VARA begon. Dit jubileum wordt gevierd met een fees telijke herleving van zijn orkest Accor- deola, met zang van, hoe kan het an ders, Max van Praag. In de strijd om de Cor Steyn Trofee wordt in de Overijsselse hoofdstad voorts de tweede halve finale van het elektronisch orgelconcours gehouden. De jury bestaat uit de organisten Jó- han Jong, Cor Standaart en Stef Mee- der. Gastheer en presentator is: Henk van Stipriaan. Regie: Rinus Spoor, (maandag 16 juni, 20.20-21.00 uur Ne derland 2). PARIJS De Academie Franpaise heeft de prijs voor literatuur verleend aan Pierre Gascar en de prijs voor poëzie aan Robert Sabatier. Pierre Gascaris de schuilnaam van Pierre Fournier. Hij kreeg in 1953 de Goncourt-prijs voor zijn roman „Le te- mos des morts". Dit werk is gebaseerd op zijn gevangenschap in het concen tratiekamp Rawa Ruska in de tweede wereldoorlog. Na zijn bevrijding werd hij journalist. Hij publiceerde na 1949 veertien romans. Gascar schreef ook een grote reportage over China en een toneelstuk „Le pas perdu". Robert Sabatier dook tijdens de Duit se bezetting onder en werd verzetsstrij der. Na de bevrijding richtte hij een tijdschrift voor gedichten op, „La cas sette". Hij heeft reeds de Antonin Art- haud-prijs en de Guillaume Apollinaire- prijs ontvangen. Sabatier heeft even eens romans gepubliceerd, waarvan „Canard au sang" en „Le Chinois d'Afrique" de meeste bekendheid kre gen. 1 rr AMSTERDAM Het toneelgezel schap „Het Kleine Tournee-Theater" onder leiding van Wim Bary zal thans definitief woensdag naar de Nederland se Antillen vertrekken. Het gezelschap bestaat uit: Petra Laseur, Jenny Are- an, Dies Matser, Huib Rooymans, Je roen Krabbé, Wim Bary en Leon Schof felen. Het gezelschap zal drie weken op Cu rasao blijven en een reeks voorstellin gen geven in de nieuwe stadsschouw burg in Willemstad: Bovendien ver blijft men een week op Aruba om al daar in het „Cultureel Centrum" enige voorstellingen te geven. Er zijn drie programma's: „Intimiteiten" van Noel Coward onder regie van Adrian Brine: „Moorden of, trouwen" van Ian Stuart Black onder'regie van Wim Bary ter wijl voorts nog een derde „Samenge steld" programma wordt gebracht waarin een belangrijke plaats wordt in genomen door Jenny Arean met een tour-de-chant. Het gezelschap wordt op 18 juli op Schiphol terugverwacht. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor met in strumentaal sextet. 18.19 Uitz. van het GPV. 18.30 Nws. NCRV: 18.41 Act. 19.00 Literama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Stereo: Londens Symfonie-orkest, ko ren en solisten: klass. muz. (opn.) 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45 Stereo: Muz. in de la te avond: licht gevar. pl. progr. 23.30 Stereo: Vers in het gehoor: voordracht en muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.30 Stereo: A la carte: tafelmuz. 19.30 Nws. 19.35 RVU: De Bond Heemschut: Voor de historische schoonheid van ons land. Spreker: Ton Koot. NOS: 20.05 Holland Festival 1969: nws. en informatie. 21.10 Let the peoples sing: internationale koorwedstrijd voor amateurs. 22.20 Bond zonder naam: Ook een ander weet het een en ander! 22.30 Nws AVRO: 22.40 Radiojourn. NOS: 22.55 Radiorama: veertiendaags mini-magazine. 23.25 Jazz uit het his torisch archief. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NOS: 18.50 In kleur: Pluimpje. 19.00 Journ. KRO- 19.07 In kleur: Rond de wereld in zang en dans: Brazilië. 19.28 Pianorecital: Mozart vertolkt in een mod. versie. NOS: 20.00 Journ. KRO: 20.20 Wat nu, grote man?, TV- feuilleton. 21.16 Beeldenaars van Bre da, filmrep. 21.45 In kleur: Rust noch duur, TV-serie. NOS: 22.25-22.30 Jour naal. 23.00-23.30 Teleac: Filmkunde in het voortgezet onderwijs, (les 8 - her haling). NEDERLAND II NOS: 18.50 In kleur: Pluimpje. 19.00 Journ. 19.03 Scala: informatief progr. VARA: 19.30 Coronation Street. TV- feuilleton. NOS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Met de muziek mee: gevar. mu- ziekprogr. 21.00 In kleur: Geen ge hoor... op kantoor (Desk Set), TV- film. NOS: 22.40-22.45 Joum. Antillen. Spreker: H. Habihe. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gramm. muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte gramm.muziek. (8.308.33 de groenteman). 8.50 Morgenwijding N.O.S. 9.00 Uitgebreide report, of herh. N.O.S.- progr. 9.40 Muziek uit de middeleeu wen en Renaissance (opn.). AVRO. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen populair verz.pl.progr. (11.00-11.02 NWs.). 11.30 Voor de vrouw. (Om 11.55 Beursber.) 12.30 Overheidsvoorl.: Uit zending voor de landbouw. 12.40 Sport- revue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio-journ. N.O.S.: 13.30 Klein chanson. 14.30 Spie gel van België: muziek en nieuws van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Stereo: Strijkkwartet: Klass. muz. 15.35 Stereo: Vocaal dubbelkwartet Oude en moder ne liederen. 16.00 Nws. 16.02 Kunstkron. 16.20 Stereo: Rad. Fil. ork.: semi-klass. muz. 17.00 Stereo: Big Band Beat: The Skymasters 17.25 Jazz spectrum, plm. 17.55 Mededelingen. rr 4144. Dank zij zijn goede constitutie was Volta enkele malen na elkaar aan de dood ontsnapt. Eerst de botsing met de Vorak-machine; toen de val in het meer, waar uit hij zich op het nippertje wist te redden en daarna de wijze waarop hij aan de kaken en klauwen van drie hongerige moerasmonsters kon ontsnappen, wezen er wel op, dat bij alle tegenslag het geluk hem goedge zind was. Welk instinct, welke macht echter dreef de Vleermuisman als een thuis-vliegende duif terug naar het Neveleiland? Ongetwijfeld had Drago er bij de creatie van dit wezen voor gezorgd, dat het zich te allen tijde afhankelijk zou voelen van hèm, de Meester. Bovendien beschikte de kleine geleerde over verbluffen de telepathische vermogens en alles wat Volta deed, werd dus als het ware van verre gedirigeerd. Hij was een soort radiografisch bestuurd werktuig, dat gewillig zijn Meesters bevelen opvolgde. Daarom lag het ook voor de hand, dat hij eenmaal op het eiland neer gestreken rechtstreeks op zoek ging naar vermoede lijke indringers in het laboratorium. 88. De pijlenregen hield op precies op 't moment dat Tekko begon te schieten. De wilden die nog nooit een geweer hadden gezien, kwamen niet meer dichterbij. Achter de dichte bosjes verscholen, toonden ze een eerbiedige vrees voor deze vreemde donder... „Hela. schiet op! De prauw is al in het water, vriend", schreeuwde Sir Patrick tussen twee knallen door en hij sprong als eerste in de wankele boot. „Verspil geen munitie! Wie weet hebben we die nog nodig..." Tek ko schoot echter nog een paar keer en toen sprong hij .met een afzet in de boot achter de edele Courage. Deze gaf hem meteen een roeispaan in de hand en zo vlug als ze konden, verwijderden ze zich van deze ver schrikkelijke streek. Zij roeiden zo vlug dat ze spoe dig buiten bereik van de pijlen der Indianen waren, als deze laatsten tenminste nog zin hadden te schie ten. Ze waren gered. Ze konden nu beter de krokodil len tarten in plaats van de wilden. Met krachtige sla gen roeiend, gingen ze derhalve vooruit, onverschrok ken, het onbekende tegemoet Einde van het eerste deel Dindsdag begint de NCRV om 19.32 i uur met de quiz „Haal je kijkgeld te- |j rug". Iedere kijk(st)er kan hieraan deelnemen, en daarmee een van de ve il le geldprijzen winnen, die gelijk zijn aan het jaarlijkse kijkgeld. De vragen sf liggen voor een groot deel op het ge il bied van de lichte muziek. Aan de hand I van een geprojecteerd beeld moet men een bepaald liedje raden. Daarnaast I zullen ook verschillende spreekwoorden worden uitgebeeld. DEN HAAG De bedrijfsuitkomst van de Bank voor Nederlandsche Ge- U meenten over het jaar 1968, die in be ll langrijke mate mede kan worden toe- li 3 geschreven aan het kortekredietbedrijf i waarvoor geen centrale financiering |j geldt, stelt in staat het algemeen ega- lisatiefonds te versterken en te bren- gen van f35 miljoen op f50 min en de y algemene vergadering van aandeelhou- 3 ders voor te stellen het reservefonds te 3| doen aangroeien van f25 min tot f32,5 min, de reserve voor bijzondere doel- 1 einden te vergroten van f 2 min tot i f 2,75 min en het dividend te bepalen j op 9 pet (v.j. 9 pet). Blijkens de winst- en verliesrekening H stegen de baten wegens interest en pro visie tot f799 min (v.j. f665 min). De 3 lasten wegens interest en provisie lie- pen op tot f776 min (f646 min). De al- gemene kosten stegen tot f2,96 min (f 2,94 min). De winst verbeterde tot H f9,7 min (f6,63 min). HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor. Lichte gramm. muz. met nieuws en actualitei ten. 8.00 Nws. 8.11 Gewijde muziek. 8.30 Nws. 8.32 Vakantietrips. 8.45 Voor de huisvrouw (9.00-9.10 gymn. v.d huisvr) 9.35 Waterstanden 9.40 Schoolradio. 10.00 Tussen de tijden, lezing. 10.15 Stereo: Hoogtepunten uit de opera Or- feo ed Euridice, v. Gluck (gr). 11.00 Nws. 11.02 Stereo: Operette-aria's (gr). 11.15 V. d. zieken. 11.55 Mededelingen KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.22 Wij van 't land; 12.26 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten; 13.00 Raden maar...) 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzi cato: muzikaal middag-magazine. (16.00 16.02 Nws.). Overheidsvoorlichting: 17.00 Taal en cultuur in de Nederlandse HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde visi te. (12.00-12.02 Nws.) 13.00 Nieuws 13.03 Ekspres: licht platenprogramma. (14.00 Nws.). 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draai: de 1999 show 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platen programma. (17.00- 17.02 Nieuws). M Ned. Herv. Kerk Beroepente Baambrugge (toez.) J. de Vos te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Borne (toez.) M. J. Gols te Den Haag; naar Bruinisse P. Post te Nieuw-Stadskanaal; naar Abcoude W. den Toom te Souburg; naar Zoetermeer (toez.)G. de Boer te Katwijk aan Zee. DUITSLAND I (Reg. progr.: NDR: 18.00 Hafen- krankenhaus: TV-film. 18.30 Kleur: Zandmannetje. 18.40 Act. 18.55 Sport- journ. 19.26 Kleur: Gefahrlicher All- tag: TV-film. 19.59 Progr.-overzicht. WDR: 18.00 Kleur: Week journ. met aansl.: Der Western-Held: TV-film. 18.30 Kleur: Seid ihr alle da?: voor de kleuters. 18.40 Hier und Heute, met: Goedenavond. 19.20 Kleur: Was bringt Intermezzo im Monat Juli. 19.30 Kleur: Von Babyion bis über- morgen) 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 Panorama: rep., analyses, me ningen. 21.00 Kleur: Haifischbar: ver halen en liederen. 21.45 200 Jahre Bergsteigen - 100 Jahre Alpenverein filmrep. 22.30 Journ., commentaar en weeroverzicht. 22.50 Guernica: spel. 23.25 Unbeschriebenes Blatt: dialoog. 0.10 Journ. DUITSLAND II 18.05 Act. en muz. 18.40 Kleur: Walt Disneys bunte Welt. 19.10 Kleur: Kö- nigliches Bayerisches Amtsgericht TV-film. 19.45 Heute, nws., thema's van de dag en weerber. 20.15 Gesund- heitsmagazin Praxis, aansl.: nieuws. 21.00 Mordsache Dünner Mann: speel film: 22.30 Nws. en weerber. ALMELO Op de aandeelhouders vergadering van Van Heek-Scholco NV te Almelo, heeft de president-commissa ris. de heer H. J. P. van Heek meege deeld, dat het bedrijf op 1 januari een orderportefeuille had die 18 pet. hoger lag dan op hetzelfde tijdstip van het vorige jaar. In mei was de orderpositie opnieuw met 15 pet. gestegen. Ten aanzien van 1969 is men gema tigd optimistisch. De mogelijkheden van de afzet zijn behoorlijk. Er ontspon zich in deze aandeelhou dersvergadering een discussie over winstuitkering. Een drietal aandeelhou ders was het niet eens met het voorstel om het dividend te passeren. Het werd echter toch aangenomen en wel met 7.028 tegen 349 stemmen. De heer Van Heek zei desgevraagd, te zullen over wegen meer informaties in het jaar verslag te verstrekken. Van Heek-Scholco streeft naar diver sificatie, deelde hij mee. Maar thans gaat men een situatie kweken, waarin consolidatie noodzakelijk is. Hij deelde voorts mee dat het rondbrei-project De- lana in Dedemsvaart waarvan de ma chines zijn overgenomen, in het lopen de boekjaar tot de verwachte winst zal bijdragen. Van Heek-Scholco NV heeft in 1968 drie miljoen gulden geïnves teerd. Er is daarbij gebruik gemaakt van de z.g. KRL-credieten (f 2 miljoen). Voor het overnemen van de machines van Delana werd een krediet ter groot te van een miljoen verkregen. Later op de dag werd nog bekendgemaakt, dat het bedrijf een duurtetoeslag van f50,- netto per werknemer zal uitkeren, vooruitlopend op het SER-overleg over deze aangelegenheid. Het personeel had gedreigd een sit-down staking te houden als geen toeslag werd betaald. Juist deze dag had men er voor uitge kozen omdat de 20.000ste Sulzer-weef- machine bij Van Heek-Scholco zal wor den geïnstalleerd, hetgeen met enige festiviteiten gepaard zal gaan. DUITSLAND I 10.00 Gemeenschappelijk programma ter gel. van de dag van de Duitse een heid. 11.00 Filmrep. 12.00-13.30 Actuali teitenkroniek. 14.00 Voor de kinderen: Ciao Amici: Italiaanse les, voor kinde ren. (II). 14.20 Voor de kinderen: Jan und das Wildpferd: TV-film. 15.20 Kleur: Am Fuss der blauen Berge: film uit het Wilde Westen. 16.05 Musikale- um: gesprek. 17.05 Kleur: Das grüne Geheimnis: documentaire (herhaling). DUITSLAND II 15.00 Actualiteiten en muziek. 15.30 Nanga Parbat. 19.53: documentaire film. 17.00 Nieuws en weerber. 17.05 Götz von Berlichingen: toneelstuk (herhaling) 1256. „Dat is de man, die we nodig hebben, ede le heer", siste Heintje Haak opgewonden. „Dat is Vieze Pietje. Toen hij uit het leger werd getrapt, nam-ie voor het gemak een heel arsenaaltje wa pens mee. Ze zeggen, dat-ie een geheim pakhuis heeft met vaatjes kruit en in de boevenwereld van Gravendrecht gaat zelfs het gerucht, dat-ie over een HEUS kanon beschikt, waarmee je ECHT kunt schieten"! „Dié moet ik hebben", gromde Sij- men Knoet en hij riep: „Hela, jij daar! Kom er- eis even hier, man! Er is werk aan de winkel en v®el goud te verdienen"! >■-- Vieze Pietje liep op Sijmen Knoet af en zette zich in een houding, die hij had afgekeken van hoge officieren. Hij wierp een vernietigende blik op de burger Knoet, maar omdat deze veel meer geld had, was hij ongevoe lig voor dat soort vernietigende blikken. Hij kruis te zijn armen over de borst en gromde: „Ik heb een zak met vijfhonderd gouden thalers voor je, korporaal. Daarvoor schiet jij de havezate Uylen borgh in de prak. Er loopt hier gespuis genoeg rond, dat je graag zal willen helpen. Breng je dat werk er goed af, dan krijg je nogmaals vijfhon derd thalers. „Geld stinkt niet", filosofeerde Vieze Pietje en hij salueerde keurig. „U kunt op me rekenen, seigneur. Ik zal u laten zien hoe ik van dit stelletje ongeregeld hier in een middag een peloton geoefende soldaten maak". Toen kwakte Vieze Pietje de zak rinkelende goudstuk ken op een krukje en begon een keel op te zetten van heb-ik-jou-daar. De kenners konden daar dui delijk uit afleiden, dat hij alle aanleg bezat om een zeer goede SMI (is sergeantmajoor-instruc teur) te zijn. „Hup hup hup, verzamelen in rotten van acht en in tirailleurlinie rechts richten in de dubbel"t bulderde Vieze Pietje. N.O.S.-televisie en -radio treffen gezamenlijk voorbereidingen voor rechtstreek se reportages van het historisch gebeuren van de volgende maand: de landing van de eerste mensen op de maan. Volgens de tot dusver bekende gegevens zal deze landing geschieden op zondagavond 20 juli als de Amerikaanse ruimtevaarders Neil A. Armstrong en Edwin E. Aldrin in het maanlandings vaartuig LM op de maanbodem moeten neerkomen. STUTTGART Daimler-Benz, de fabrikanten van de Mercedes wagens, hebben ambitieuze plannen bekendge maakt. Binnenkort zal een prototype van een sportwagen met een -260 pk- wankelmotor - topsnelheid 250 km/u - worden beproefd. ...Uitbreiding van de produktieca- paciteit van 21.500 tot 24.000 eenheden per maand in 1971, hetgeen een inves tering van 1.5 miljard mark zal ver gen. ...Assemblage van Mercedes wagens in het buitenland in verband met „be paalde omstandigheden", zoals in Zuid-Amerika, ofschoon hierover nog geen definitief besluit is genomen. In de komende drie jaar zal 200 miljoen mark geïnvesteerd worden in Merce des-Benz do Brasii en Mercedes-Benz Argentina, welke uitsluitend vracht wagens en bussen bouwen. Op een persconferentie voorspelde president, Joachim Zahn, dat dit jaar de verkoop sterk zal stijgen. De lever tijden voor personenwagens is op het ogenblik tot 13 maanden en voor vrachtwagens tot zeven maanden. Zahn verwachtte dit jaar een omzet van 9.5 miljard mark, vergeleken bij een record omzet van 7.165 miljard in 1968. Ook de winst zal die van 228 mil joen mark in 1968 aanzienlijk overtref fen. Waarschijnlijk zal de nieuwe sport wagen nog niet gereed zijn om op de Frankforter autotentoonstelling in sep tember getoond te worden. Evenals in de rst van de wereld zul len in Nederland televisie en radio de Amerikaanse uitzendingen van dit tot dusver belangrijkste evenement in de geschiedenis van de ruimtevaart recht streeks overnemen. In een der Hilversumse kleurenstu- dio's wordt met ingang van maandag 14 juli een televisie- en radiocentrum ingericht, van waaruit de maanreis da gelijks wordt gevolgd. Het ligt in de bedoeling van de N.O.S. televisie om alle programma's in kleur uit te zenden, zowel de inleidende pro gramma's als de reportages van de maanreis en de landing op de maan. Er wordt naar gestreefd de dagelijkse televisie- en radioreportages zoveel mo gelijk rechtstreeks uit te zenden. Voorts wordt elke avond na afloop van het te levisieprogramma op Nederland 1 een ongeveer vijftien minuten durende sa menvatting van de hoogtepunten van de dag uitgezonden. De juiste tijdstippen van de televisie- en radio-uitzendingen zullen worden be kend gemaakt zodra de NASA deze heeft vastgesteld. Van de televisie-uit zendingen kunnen nu al worden ge noemd: op dinsdag 15 juli e.xi Apollo- documentaire als inleiding op de reis naar de maan, inhoudende een kort overzicht van het Apollo-project in het algemeen en van de vlucht van de Apollo-11 aan de vooravond van zijn historische reis in het bijzonder; op woensdagmiddag 16 juli de start van de Apollo-11, voorafgegaan door een in leidend programma; op zondagavond 20 juli de landing op de maan; in de vroege ochtend van maandag-21 juli de wandeling op de maan; op donderdag OTTERLO In het Rijksmuseum Kröller Müller op de Hoge Veluwe worden deze zomer twee tentoonstel lingen gehouden. Van 29 juni tot 7 sep tember zal men er werk uit de jaren 1959-1968 van Louise Nevelson kunnen zien en van 20 juli tot 7 september staan in de beeldentuin zes werken van Kenneth Snelson opgesteld. 24 juli de terugkeer op aarde. Van na dere gegevens met betrekking tot de televisie- en radioreportages zal in de komende weken regelmatig mededeling worden gedaan. In het Gelders programma van de RONO wordt dinsdag een programma uitgezonden over de wilde zwijnen, die nog op de Veluwe leven. Daartoe heeft Martien Haffmans in de rubriek „Greui en bleui" een gesprek met de heer Van den Brink, die regelmatig rondleidingen verzorgd door de Onzali ge bossen, waar de zwijnen te zien zijn. In het zelfde programma wordt in de rubriek „Mögge wi'j ow veurstellen" een gesprek uitgezonden met de tapijt wever Jansen in Ruurlo. Deze tapijt weverij in Ruurlo is een van de wei nigen in Nederland, die nog werken volgens het oude handwerksysteem. ZWOLLE De kunstcollectie Hanne ma, die is ondergebracht in het kas teel 't Nijenhuis in de gemeente Wtfhe is uitgebreid door een legaat van me vrouw Louise de Graaff-Bachien, die in 1963 overleed. Om fiscale redenen kon haar bezit pas kortgeleden van Frank rijk naar Nederland worden overge bracht. In het kasteel is een tentoonstelling geopend van 67 kunstwerken waarop 't legaat betrekking had. De tentoonstel ling moet gezien worden als een fees telijke afronding van de voltooiing van de restauratie van het linker bouwhuis, dat in de 17e eeuw aan het kasteelcom plex werd toegevoegd. Onder de ten toongestelde werken zijn doeken van de Belgische schilders Permeke, Desmet, de Franse schilder Dufy en de Neder landers Weisenbruch, Maris, Breit- ner, Israels, Sluiters en Van Dongen. Voorts beeldhouwwerken van onder an deren Epstein en Zadkine. Het echtpaar de Graaff was bevriend met de Nijen- huisconservator dr. D. Hannema en daaraan dankt de stichting Hannema- de Stuers Fundatie, die het kasteel van de provincie in beheer heeft gekregen, het legaat HELMOND De winst na afschrij vingen, doch voor belastingen van Ha- tema N.V. heeft in de eerste helft van het boekjaar 1968.1969, rekening hou dend met de resultaten van de deelne mingen f 1,05 min bedragen, tegen f 1,87 min over geheel 1967/1988. Dit deelt het bestuur in een bericht mede, naar aanleiding van het op 6 juni gepubli ceerde bod van Texoprint N.V., op de aandelen Hatema tot de koers van 250 pet. Over de vooruitzichten van Hatema zegt dit bericht het volgende: „ten aan zien van de resultaten in het verstre ken gedeelte van het lopende boekjaar deelt de raad van'bestuur van Hatema mede, dat zich sedert het uitbrengen van het verslag 1967/1968, geen ontwik kelingen hebben voorgedaan welke wij ziging brengen in het toen gestelde ge matigde optimisme". Op de 5 i pet. converteerbare obligaties Hatema wordt een bod uitgebracht van 125 pet. Deze obligaties kunnen t/m eind augustus 1971 worden verwisseld in gewone aandelen Hatema, waarbij telkens een obligatie van f 1000 kan worden verwisseld in nominaal f 500 ge wone aandelen. De raad van Bestuur van Hatema geeft als zijn mening, dat zonder samengaan met Texoprint moet worden aangenomen, dat de verdere aanpassing van de dekenproduktie en de kosten door aanzienlijke financie ring voor uitbreiding, tot gevolg heb ben, dat de netto-winst per aandeel toch slechts geleidelijk zal kunnen toe nemen. Voorts, dat als gevolg hiervan 'n belangrijke wijziging in de dividendpoli tiek de eerstkomende jaren niet kan worden verwacht. Het bestuur wijst erop, dat de alge hele conversie van de converteerbar# obligatielening 1965 in aandelen, in vloed zal hebben op de intrinsiek® waarde en de netto-winst per aandeel. Mede in aanmerking nemend, dat aan deelhouders bij aanvaarding van het bod een beter rendement van de op brengst kunnen maken dan in de ko mende jaren van hun aandelenbezit in Hatema mag worden verwafht, beveelt het bestuur aandeelhouders het uitge brachte bod zonder enig voorbehoud aan. Tot uiterlijk dinsdag 24 juni kunnen de houders van aandelen en de 5V« pet. converteerbare obligaties Hatema hun stukken inleveren. Uiterlijk vrijdag 27 juni zal worden bekendgemaakt of het aanbod gestand wordt gedaan

De Vallei | 1969 | | pagina 2