Meer samenwerking met andere bonden in overlegorgaan „Camera Obscura" exposeert Grandioos jubileumconcert NVV-adviesbureau Nog veel perspectief voor „Ons Genoegen" komt er definitief Nieuw record van bijna twaalf mille Drie brandweren Opheusden redden boerderij „Klein Orel" Halve eeuw NVV in Veenendaal zaterdag gevierd met drukke receptie Vergeten Veel jeugd Waterlelies in de vijver Rodekruiscollecte Benoemingen voor school Muziek bij finale Avondvierdaagse Mevr. Ilsemaim beschermvrouwe Finale verloting Betuwe-zusjes Op brommer onwel door warmte Dagj osmensen overstroomden de Grebbestad MAANDAG 16 JUNI 1949 VEENENDAAL „De NW-bestuurdersbond was in de afgelopen vijftig jaar geen slaphangend vlaggetje boven de aangesloten vakbondsafdelingen". Aldus burgemeester P. Bode in zijn toespraak tot de NW-bestuurdersbond, afdeling Veenendaal. De bestuurdersbond herdacht zaterdag met een drukbezochte re ceptie in het NW-gebouw aan de Tuinstraat zijn vijftigjarig bestaan. „U hebt het beleid van die afdelingen niet aangetast, u niet opgedrongen als een patriar chale vader. U hebt een eigen terrein gezocht en dat gevonden. Een gebied dat anders welicht braak was blijven iggen of was versnipperd over de diverse plaatselijke afdelingsbesturen met alle gevolgen van dien trale en de heer C. G. van Hall hameens de PvdA, afd. Veenendaal. De heer Van Hall, voorzitter van de Het voltallige bestuur van de NW-be stuurdersbond klaar om de gelukwen sen in ontvangst te nemen. plaatselijke PvdA, zag als voornaam ste taak van de vakbeweging het om- hoogbrengen van de factor mens in het produktieproces. Hij uitte voorts zijn tevredenheid over het samenwerken van de vakverbonden. „U bent in de vak beweging op het gebied van samenwer king veel verder dan wij in de politiek. In de politiek lijkt versplintering de grote mode. Aan de lopende band ont staan er nieuwe, vage partijen. De be doeling van een partij als D'66 is mij even onduidelijk als de nationaliteit vn een schip dat onder Panamese vlag vaart". Het officiële gedeelte werd afgesloten door de heer H. W. Hannink, die het jasje van ceremoniemeester even" uit trok en de bestuurdersbond toesprak namens de bij het NW aangesloten textielarbeidersbond „De Eendracht". VEENENDAAL Sinds vrqdag- avond hangen er in het pand Kerke- wijk 6 het voor sloop op de nomina tie staande oude gebouw van de Nuts- spaarbank circa honderd foto's van de amateur-fotografenclub „Camera Obscura". De tentoonstelling werd vrij dagavond geopend door wethouder Ant. de Ruiter, die naast zijn blijdschap over deze activiteit bijzonder verheugd was over de aanwezigheid van de bij na 85-jarige heer J. 11. van Schuppen uit Oosterbeek, die behalve jarenlang burgemeester van Veenendaal eertijds ook nog voorzitter van „Camera Ob scura" is geweest. Wethouder De Ruiter roemde in zijn openingswoord de aandacht, de zorg en de animo, die als basis voor het tot stand komen van deze fototentoonstel ling hebben gediend. „Het is een ver ademing om in deze tijd nu het woord bezetting aan de orde van de dag is, hier een rustig hoekje te vinden waar amateur-fotografen hun produkten uit stallen. Wellicht inspireert deze tentoon stelling vooral de jeugd tot deze hobby". De wethouder zag zeker wel mogelijk heden voor de vereniging afgaande op het meevoeren van camera's door va kantiegangers. Hij hoopte dat het niet te lang zal duren voordat deze tentoon stelling een vervolg zal krijgen. Hierna werd de wethouder voor een rondgang uitgenodigd door de voorzit ter van „Camera Obscura", de heer L. H. Bloeme die veel heeft bijgedragen RHENEN De deelnemers aan de door de SGWB georganiseerde avond vierdaagse in Rhenen, werden vrijdag avond met muziek ingehaald. Tegen over de talrijke muzikanten en tromme laars was er maar een handjevol tippe laars. Desondanks werd het een vrolij ke intocht. Verschillende wandelaars droegen bloemen. De deelnemers van „DVJ" hadden hun intocht in Wageningen, samen met de andere organiserende verenigingen van de bij de KNB v LO aangesloten wandelclubs. v aan het tot stand komen van de ten toonstelling. De expositie is de hele week nog te bezoeken van 's avonds zeven tot tien uur. Op de sluitingsdag, zaterdag 21 ju ni, kan men in het oude Nutsspaar- V.l.n.r.: wethouder De Ruiter, de heer J. H. van Schuppen en voorzitter L. H. Bloeme. bankgebouw terecht van *s morgen» tien tot 's middag zes uur. De burgemeester wilde geen opsom ming geven van al hetgeen wat er in die vijftig jaar dank zij de bestuurders bond bereikt was. Hij richtte zijn aan dacht liever op de toekomstplannen van de bond. „Ik hoop dat u met een eigen adviesbureau binnen niet al te lange tijd vam start zult kunnen gaan. Dat u uw mensen van dienst kunt zijn ook als zij met proble men zitten die niet direct hun werk raken". Uit het oprichten van een ad viesbureau voor sociale en maatschap pelijke problemen bleek volgens de heer Bode alweer, hoe het gebied waarop de bestuurdersbond zich be weegt alsmaar breder wordt. „Er komt voor u steeds meer werk aan de winkel. Dit in tegenstelling tot de menipg van degenen, die zich afvragen of de vakbeweging nog wel nodig is vandaag de dag. Dat zijn de lauwen, de laksen, die niet verder kijken dan de tafel waaromheen werk gevers en werknemers eendrachtelijk schijnen te zitten". Ook de heer B. van Loen, algemeen secretaris Van het NW, sprak niet over het verleden, maar over heden en toekomst van de vakbeweging. Hij stond geruime tijd stil bij de jongerenacties van de laatste tijd en lichtte het stand punt van het NW toe. „De vakbewe ging heeft veel sympathie voor de vernieuwingsdrang van de jongeren. Zij zou echter niet elke methode die de jongeren gebruiken tot de hare wil len maken. Het NW had graag gezien dat de Maagdenhuisaffaire anders ver lopen was. De straffen die de bezetters nu zijn opgelegd, vinden wij echter niet evenredig met de daad". Hij adviseerde de leden mee te den ken met de andere groepen en open te staan voor hun ideeën. „Het NW heeft zich blijkbaar solidair verklaard met de actie van de kunstenaars. Het gaat daarbij niet om het bezetten van het Rijksmuseum, waarmee wij het niet eens zijn, maar om hun ideeën. Daar om raad ik u allen aan bij acties van studenten en kunstenaars niet te kij ken naar de uiterlijke verschijnselen, maar naar de kern die erin zit Blikkend in de toekomst merkte de heer Van Loen nog op: „De werkge vers vergissen zich als ze menen dat medezeggenschap in de fabrieken nog lang buiten de deur kan worden ge houden". De voorzitter van de NVV-bestuur- dersbond. afd. Veenendaal, de heer T. Verkuyl, bepaalde zich in zijn openings woord vooral tot de historie van de Veenendaalse afdeling. Hij bracht in herinnering dat het „rode" NVV vroe ger niet in zo'n best blaadje stond bij de plaatselijke overheden. Van goede contacten en samenwerking was toen nog geen sprake. Ook samenwerking met de andere vakverbonden was toen ondenkbaar. In die tijd was het NVV voor RK-werknemers zelfs verboden. In zijn dankwoorden later op de mid dag kwam de heer Verkuyl nog op de samenwerking met de andere vakver bonden terug. „Het overlegorgaan van het NVV. het NKV en het CNV heeft besloten op plaatselijk niveau de on derlinge banden te verstevigen. Wij zijn erg dankbaar daarvoor. We ho pen zo snel mogelijk een plaatselijk overlegorgaan op poten te krijgen". De voorzitter, die volgend jaar zijn functie neerlegt, deelde tenslotte nog mee, dat na enkele laatste bespre kingen in de afgelopen week defini tief tot de oprichting van een advies bureau besloten was. Tijdens het -officiële gedeelte van de receptie werd de Veenendaalse be stuurdersbond nog gefeliciteerd door de heer T. T. Rennes namens het dis- trictsbestuur van het NW, de heer J. Teunissen namens de bestuurdersbond Wageningen, de heer J. Havinga na mens de Christelijke bestuurdersbond afd. Veenendaal, de heer Otting namens de NW-bestuurdersbond Rhenen, de heer J. Leppers namens de bij de Veen- nendaalse NW-bestuurdersbond aan gesloten Algemene Bedrijfsgroepen Cen AMERONGEN Het jubileumconcert van de muziekvereniging „Ons Genoe gen" te Anierongen is een dermate groot muzikaal succes geworden, dat zij hiermee alle twijfels omtrent haar bestaansrecht, mochten die nog aanwezig zijn, in één klap heeft weggevaagd. Het is niet onze gewoonte te veel superlatie ven te gebruiken bij het bespreken van inuziekuiivoeringen, maar wat „Ons Ge noegen" afgelopen vrijdagavond in het Dorpshuis heeft laten horen, biedt zo veel perspectief, dat we dit zonder schroom een muziekevenement van de eerste orde mogen noemen. Na een roemrijk verleden (de vere niging dateert van 21 mei 1919) waarin het muziekkorps op concoursen als een „gevaarlijke tegenstander" bekend stond, behoorden de laatste jaren niet tot de beste uit haar bestaan. Vandaar dat men zich, als op zoveel dorpen, af vroeg, waar het naar toe. moest. Had het geheel nog wel zin? Was er nog een taak? Het zijn eigenlijk vragen, die bezien vanuit muzikaal en recreatief oogpunt telkens kritisch gesteld moeten worden, doch de redenen en achtergronden had den in Amerongen zo langzamerhand de grenzen van een dreigend failliet gaan bereikt. Tot men verleden jaar van deze situatie schrok en besefte, dat alleen een positieve herwaardering de basis moest en kon vormen voor een geweldige actie om de 50-jarige niet al leen nieuw leven in te blazen, maar te vens de weg omhoog definitief te laten inslaan. De bevolking bracht in een half jaar tijd ruim f12000 bijeen om allereerst het instrumentarium volkomen te ver nieuwen. Daarbij kwamen subsidies en bijdragen van B. en W. Kamp Overberg (Min. v. Justitie) en het An jerfonds, zodat uiteindelijk een bedrag van f 14.700 kon worden aangeboden door de heer J. E. Eyffius, voorzitter van het jubileumcommité. Deze geweldige steun van de gehele bevolking en diverse instanties om „Ons genoegen" althans financieel gezien een zekere toekomst te verschaffen, werd gecompleteerd door de benoeming van een nieuwe dirigent. Men heeft in de heer A.J. Flink uit Hollandsche- Ra- Een der nestoren van de Vee nendaalse vakbeweging, de heer J. van Hardeveld, hield zijn toe spraak na het officiële deel van de receptie. Hij vertelde over de op richting van de bestuurdersbond, waar hij zelf actief bij betrokken was. De bond werd eigenlijk reeds in december opgericht, aldus J. van Hardeveld. „We hadden een hele week zitten zwoegen aan de statuten, maar eindelijk was het dan zo ver. We schreven een ver zoek aan de koningin voor konink lijke goedkeuring. De secretaris zou de brief op de post doen. Na ruim een maand was er nog steeds geen antwoord. We dachten dat de brief misschien bij de verzending toas kwijtgeraakt en schreven een nieuwe. Toen de secretaris deze tweede brief in zijn binnenzak wil de stoppen, ontdekte hij daar de eerste. Hij droeg zijn goede pak alleen tijdens onze bijeenkomsten en was vergeten de brief te pos ten. Zo komt het dat we pas in ju ni officieel goedgekeurd werden". Op het jubileumconcert mocht de voorzitter van het jubileumco mité bekendmaken dat mevr. E. von llsemann-gravin Bentinck er in toegestemd had de titel be schermvrouwe op zich te nemen. Vanzelfsprekend werd dit bericht met applaus begroet. Voorts werd op deze warme avond het nieuwe instrumentarium symbolisch over gedragen in de vorm van drie gloednieuwe saxofoons. Op verzoek van de aanwezige burgemeester, O. R. van den Bosch, speelde één der korpsleden een grillig deuntje waarbij iedereen de toonomvang van deze instrumenten kon beluis teren. Naast al deze feestelijke ge beurtenissen kan ,,Ons Genoegen" met vertrouwen verder gaan want het korps telt maar liefst een wachtlijst van 15 adspirantmuzikan- ten. En dat is in de wereld van harmonie- en fanfarekorpsen een niet alledaagse zaak. SCHERPENZEEL Vorige week zijn in de vijver voor het bejaarden centrum „Het huis in de wei" te Scher- penzeel een zestal waterlelies „te water gelaten". De bloemen waren destijds reeds symbolisch aan het gemeentebe stuur overhandigd bij de opening van het bejaardencentrum door de vereni ging Floralia. Bij het uitzetten van de waterlelies waren aanwezig burgemeester J. Heij, de wethouders J. van den Ham en P. de Jonge alsmede de gemeente-secre taris de heer B. van den Brink. Van de zijde van het bestuur van floralia waren o.a. aanwezig de voorzitter de heer J. Koudijs, de heer Appelhof, me vrouw Van Ruler en mevrouw Veenen- daal. Nadat de heer Koudijs de water lelies namens floralia had aangeboden werden ze door hem zelf in het water geplaatst. De heer Koudijs moest hier voor echter in de vijver gaan staan en had een paar lieslaarzen aangetrokken. Men vertelde hem dat de vijver niet dieper zou zijn dan 40 a 50 centimeter. Terwijl burgemeester J. Heij en de wethouders Van den Ham en De Jonge toekeken, werden de in september jl. aangeboden waterlelies geplant door de heren J. Koudijs en P. Pluygers jr. in de vijver voor het bejaardencen trum. De heer Koudijs stapte voor de plechti ge „tewaterlating" zonder schroom in de vijver maar verdween tot aan zijn middel in het water. Na dit „incident" sprak burgemèester Heij een woord van dank aan het floraliabestuur. Hierna ging het college en floraliabestuur voor een kopje koffie naar „De Hertog van Gelre". ding een voortreffelijke dirigent gekre gen. Deze 26-jarige beroepsmusicus, vo rig jaar als beste uit zijn groep afge studeerd in de vakken Harmonie en fanfare aan het Utrechts Conservatori um, heeft in één jaar tijds het korps weten aaneen te smeden tot een eenheid waarvan in de toekomst veel te ver wachten is. Het eerste nummer van het dertig- man tellende korps, de mars Punaub Payne-Mol vormde direct al een gewel dige entree. Zowel spelers als toehoor ders (jammer genoeg maar ruim 100) voelden „de hand van de meester" tij dens het optreden van dirigent Flink. Zeker en doelbewust zijn mannen inspi rerend, leidde hij Ons Genoegen naar de toppen der Muze-wereld. Vrijwel alle nummers kwamen vlek keloos over en hoewel dat niet altijd in eerste instantie de norm behoeft te zijn, zij werden gebracht met zulk een mu zikaal inzicht, met gevoel voor sfeer, ritme ien zuiverheid dat het een lust was naar dit musiceren te luisteren. Vooral in Symphonie Populaire van Jourguin bleek dat hier een rasechte musicus bezig was. Dat „Ons Genoegen" over een sterke trompetbezetting be schikt, bewees de uitvoering van de be kende mars American Patrol van Mae- cham-Delhaye. Het was beslist geen overdreven enthousiasme toen het pu bliek aan het slot om een toegift vroeg. De avond was begonnen met het op treden van het 10-man sterke jeugd- korps dat een arrangement van eigen dirigent speelde over „Ons Mopje". Daarin had Flink zijn theoretische mu- ziekkennis op moderne en eigentijdse wijze volkomen verantwoord in prak tijk gebracht: een muziek-pedagogische daad die bewondering afdwingt. Het is zeer juist gezien en als zodanig een ver heugend verschijnsel om de nieuwe aan was vertrouwd te maken met de moder ne harmonisatie. Gaat Ons Genoegen op deze wijze voort, onder leiding van deze dirigent, dan ligt er een grote toekomst open en zullen zij hun naam eer aandoende, on getwijfeld spelen tot veler genoegen. Jan Hessels Mulder. VEENENDAAL De achttienjarige E. W. O. uit Heerlen heeft bekend dat hij in de nacht van 7 op 8 juni een inbraak heeft gepleegd in het zwembad aan de Sportlaan in Veenendaal. O., die ruim tweehonderd guldden en enkele kledingstukken stal, werd deze week door de gemeentepolitie van Epe aangehouden. Na zijn bekentenis is hij weer op vrije voeten gesteld. VEENENDAAL Ruim dertig enthousiaste niedewerkers(sters) aan de Rode Kruiscollecte hoorden vrijdagavond in het eigen gebouw van de afdeling aan de Sandbrinkstraat uit de mond van voorzitter A. H. van Pijpen, dat de recente collecte weer een nieuw plaatselijk record heeft opgeleverd. Er werd een bedrag van f 11.850,80 ingezameld en dat was weer f 1300,- meer dan vorig jaar. De heer Van Pijpen, die voor de laat ste maal in zijn functie als voorzitter van de afdeling Veenendaal - Overberg de traditionele slotavond met medewer- kers(sters) presideerde binnenkort legt hij het voorzitterschap wegens ver huizing neer vertelde, dat iedereen weer zijn of haar uiterste best had ge daan. „In het verleden heeft men mij wel eens uitgelachen als ik een wat gewaag de voorspelling over het eindresultaat van de huis-aan-huis- en straatcollecte deed. Dit jaar heb ik het gelijk aan mijn kant gekregen". Aldus de voorzit ter die het noemen van het eindbe drag opschortte om „de spanning er nog wat in te houden" en de aanwezigen schriftelijk liet raden naar het totaalbe drag. Dit spelletje is ook een traditie en de dames Van Oijen, Van Ruiswijk en de heer Broers kwamen in het bezit van de prijsjes, omdat zij het eindbedrag het dichtst hadden benaderd. Praktisch iedere collectant(e) had 'n hoger bedrag dan vorig jaar. Mevrouw Slinkman die de grossiers had bena derd zamelde in haar eentje f1440,- in. Dokter Harting die de fabrikanten voor zijn rekening had genomen kwam met f 1700,- en de „man met de stalen arm", de heer Methorst, kwam van de straat collecte met f530,- terug. Verder was er een open doekje voor het wijkhoofd de heer Van Oijen die samen met an deren f2500,- bijeen had gebracht en voor de heer Van de Brandhof uit Over berg die in zijn kleine gemeenschap f430 had gecollecteerd. Iedere collectant(e) kreeg als aanden ken en als waardering een glazen bo kaal. De heer Van Pijpen hoopte voor vol gend j^ar ook al al zal hij het niet meer meebeleven als voorzitter op dezelfde enthousiaste medewerking. „Het Rode Kruis is het waard", aldus de voorzitter. Van de totaal opbrengst kande plaat selijke afdeling de helft naar eigen goeddunken besteden, de andere helft wordt overgemaakt aan het hoofdbu reau van het Nederlandsche Rood» Kruis. O SCHERPENZEEL Dank zij de in zet van de brandweerkorpsen uit Scher- penzeel, Renswoude en Woudenberg is zondagmiddag voorkomen dat de boer derij Klein Orel, eigendom van de er ven Royaards van Scherpenzeel en be woond door de heer J. v.d. Pol, in de as werd gelegd. Door tot dusver onbekende oorzaak raakte een vlakbij de boerderij staande hooiopslagplaats in brand. Door de ver keerde windrichting en het feit dat het bluswater maar mondjesmaat kon wor den aangevoerd stond in een minimum van tijd ook het rieten dak van de boer derij in brand. Inmiddels had de brandweer van Scherpenzeel de korpsen uit Renswou de en Woudenberg te hulp geroepen teneinde een voldoende aanvoer van bluswater per tankwagen te garande ren. Met moeite werd hierdoor voorko men dat de boerderij die op de Monu mentenlijst staat werd vernield. De hooivoorraad ging grotendeels verloren. Het voltallige college van B. en W. van Scherpenzeel was getuige hoe de brandweer het vuur te lijf ging. Het eerste onderzoek heeft inmiddels uitge wezen dat hooibroei onmogelijk oorzaak van het ontstaan van de brand kan zijn geweest. RESTEREN Zaterdag vond de trekking van de verloting van de Betu we Zusjes plaats. De opbrengst hier van komt ten goede aan de bootreis voor de bejaarden van Resteren. De eerste prijs, een thee-ontbijt ser vies is gevallen op lot nummer 923 ei gendom van M. Spies uit Kesteren. De tweede prijs het kameelzadel ging naar G. Angelino uit Echteld. Het elek trisch strijkijzer werd gewonnen door H. J. Opperman uit Kesteren. De andere prijzen zijn gevallen op de nummers: 806, 548, 668, 246, 852, 223, 78, 437, 392, 1, 870, 134, 680. 475, 303. De prijzen kunne» afgehaald worden bij de heer G. G. Meurs te Kesteren. KESTEREN De gemeenteraad van Kesteren heeft vrijdagavond de heer J. P. Schaap benoemd tot onderwijzer aan de openbare school voor basisonderwijs te Opheusden. Mej. M. Rijksen werd benoemd tot onderwijzeres. Voor de beide functies waren in to taal zeven sollicitanten opgeroepen, van wie burgemeester en wethouders in de voordracht aan de raad vier personen noemden. RENSWOUDE Zondagmiddag kreeg de heer H. G. uit Renswoude een onge luk met zijn bromfiets. Dit gebeurde ter hoogte van de heer Vlastuin aan de Utrechtseweg. Ooggetuigen, die achter de heer G. hadden gereden verklaarden dat G. niet hard had gereden. Men neemt aan dat hij door de warm te onwel is geworden. De heer G. is met een hersenschudding naar het zieken huis te Veenendaal vervoerd. RHENEN Zondagochtend vroeg hadden al veel toeristen en inwoner» van Rhenen en omgeving hun bivak op geslagen in de bossen rond Leemkuil en Remmerstein, Wielingsheuvel en Remmerdense Heide, om daat de (war me) zondag door te brengen. Op veel plaatsen had men een com pleet tuin-meubilair uitgezet om het zich maar zo gerieflijk en gezellig mo gelijk te maken. In badpak en bikini stapte men rond tussen de dennenbo men en lag men te zonnebaden op het mos. Al even druk was het aan de boorder. van de Rijn. Het terras van het enige hotel aan de waterkant, „De Stichtse Oe ver", was geen stoel meer vrij. Talrij ke bootbezitters lieten hun snelle vaar tuigjes op de vroegere veerkop te wa ter. Op de stranden tussen de kribben lagen ettelijke zonnebaders. Kortom het was gisteren voor de liefhebbers: van de prachtige natuur in de Grebbe stad en omgeving een waar eldorado.

De Vallei | 1969 | | pagina 3