„Verlaging inkomstenbelasting zo breed mogelijk uitsmeren" Spaans restaurant zakte in elkaar; 57 doden Zeker twaalf doden in weekeindverkeer Vluchtelingen gepakt na VIERLING TE BODEGRA VEN GEDOOPT Val einde van circuscarrière GROTE BELANGSTELLING OP KAAP KENNEDY aanranding van 12-jarig meisje O.E.S.O.-RAPPORT OVER NED. ECONOMIE RAF hield zeer grote demonstratie WEER IN EUROPA Hoger dividend Elsevier „Opwaartse druk op de prijzen door b.t.w." Ook China erkent Viet-Cong Hoger beroep na vonnis tegen secretaris van Soc. Jeugd Nigeria wijst chef Rode Kruis uit Treinbotsing in tunnel Kiesraad vond Nieuw Links verwarrend Geen uitstapje met bus voor A'damse agenten Incident in Jeruzalem VERDRONKEN JONGEN NA VEEL SPEURWERK GEVONDEN Veel journalisten in Tsj.-Slowakije ontslagen POLITIEONDERZOEK NA ONGELUK ALARM SLAGBOOM IN ZANDHOOP Neo-fascistenleider overleden MAANDAG 16 JUNI 1969 En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. DEN HAAG Een alarm-start van vier aan het begin van de startbaan opgestelde Vulcan" bommenwerpers was zondagmiddag op de basis Wil- denrath /oostelijk van Roermond) in de Bondsrepubliek een nieuwtje voor de niet eiland-bewoners van Europa in het programma dat de Britse Konink lijke Luchtmacht op deze „open dag" ten gelegenheid van het twintigjarige bestaan van de NAVO toonde Binnen twee minuten waren de vier vliegende driehoeken met behulp van hun naverbranders in de lucht. Ze hadden met het geweld van hun vier straalmotoren maar éen klein gedeel te van de baan nodig om op te stijgen en snel klimmend over de hoofden van enige honderdduizenden een in druk te geven van hun prestaties. De fameuze „rode pijlen", het kunstvluchtteam van de RAF, dat ook in ons land te zien is geweest met zijn negen rood geschilderde „Gnat"- straaljagers, had voor deze dag ook een nieuwtje in zijn uitgekiende pro gramma gedaan: niet naar buiten uit waaieren uit een formatie, maar nu eens iets heel anders nl. eerst even naar buiten en dan weer naar binnen, zodat men de vluchtweg van een opvol ger vóór hem kruistIn officieuze en officiële schattingen over het aan tal bezoekers hield men er rekening mee, dat het er meer zouden zijn dan de kwart miljoen die het vorige jaar kwamen kijken. Het kunnen er best meer geweest zijn, gezien de zich in de zinderende hitte, zover het oog over de basis reikte, langs de kilome terslange startbaan verdringende me nigte. Bij de grote RAF vliegdemonstra- tie zijn drie toestellen van de „Red Arrows" in een zwerm vogels terecht gekomen. Alle drie zijn veilig geland op de RAF-basis te Brüggen. De scha de is gering. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. weer wind max. temp. 0£ CO 1 8 C Amsterdam zw. bew. windst. 26 ~T De Bilt zw. bew. verand. 26 0 Deelen mist windst. 25 0,5 Eelde onbew. zo 26 0 Eindhoven zw. bew. zw 27 0 Den Helder mist zzw 22 0 Rotterdam mist windst. 25 0 Twente onbew. zo 25 0,6 Vlissingen zw. bew. zzo 20 0 Z.-Limburg zw. bew. zzw 27 0 Aberdeen zw. bew. windst. 17 0 Athene onbew. nnw 31 0 Barcelona onbew. windst. 24 0 Belgrado onbew. w 20 14 Berlijn zw. bew. n 25 0 Bordeaux zw. bew. windst. 21 0 Brussel licht bew. windst. 26 0,3 Frankfort onbew. wzw 27 0 Genève licht bew. windst. 24 0 Grenoble licht bew. O 25 2 Helsinki half bew. O 25 0 Innsbruck onbew. windst. 25 0 K'hagen licht bew. nno 23 0 Lissabon zw. bew. nnw 3 Locarno licht bew. windst. 27 17 Londen regen zzo 26 3 Luxemburg zw. bew. wzw 0 Malaga half bew. nw 27 0 Mallorca mist windst. 23 0 München onbew. zw 23 0 Nice geh. bew. windst. 0 Oslo onbew. windst. 27 0 Parijs zw. bew z 25 0 Rome onbew. nno 25 0 Stockholm onbew. windst. 23 0 Wenen onbew. nnw 26 5 Zürich licht bew. windst. 25 0,1 O AMSTERDAM De Uitgeversmaat schappij Elsevier heeft in 1963 een om zetstijging geboekt van 42 procent en een stijging van de nettowinst van 46 procent. Doot de invoering van de BTW is de boekenverkoop in het eerste kwartaal van dit jaar verlaagd, maar de direc tie verwacht dat de teriighoudende markt zich in de loop van dit jaar weer zal herstellen. De kostenstijging kon in 1968 royaal worden opgevangen. Voor dit jaar re kent de directie erop dat, ondanks de verder kostenstijging en de prijsstop. de resultaten ten ministe geijk zullen zijn aan die van 1968. De overneming van 60 procent van de aandelen van de Uitgeversmij. Misset kon uit eigen middelen worden gefinan cierd. De directie verwacht de eerste betalingen op het in aanbouw zijnde nieuwe kantoorpand ook uit eigen mid delen te kunnen voldoen. Voorgesteld wordt een van f 4 tot f4,20 verhoogde dividend, alsmede een uitkering van 8 (v.j. 6) procent in aan delen uit de agioreserve. De belangrijkste uitbreiding in het af gelopen jaar betrof de verkrijging van 60 procent van de aandelen van de Uit geversmaatschappij Misset, hetgeen door de gunstige liquiditeit van het uitgevers concern uit eigen middelen kon worden gefinancierd. PARIJS Als de druk van vraag en prijzen tegen het eind van het jaar nog groot zou zijn zou de Nederlandse regering er beter aan doen de voorgenomen verlaging van de inkomstenbelasting over een zo lang mogelijke tijd uit te sme ren en zou het ook raadzaam zijn de verlaging door vermindering van de beste dingen op te vangen in plaats van door een verhoging van de indirecte belastin gen. Dit is een der opmerkingen, die worden gemaakt in een vandaag versche nen rapport over de economische situatie in Nederland van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (O.E.S.O.). Er wordt op gewezen, dat de invoe ring van de B.T.W. op 1 januari in ons land de opwaartse druk op de prij zen nog heeft versterkt. Doordat de consumentenprijzen daardoor krachti ger stegen dan met 5,5 procent, welk stijgingspercentage voor het hele jaar 1969 was voorzien, ontstond het ge vaar, dat een loon- en prijsspiraal zou inzetten. Nieuwe kredietbeperkingen zouden ongunstige gevolgen hebben voor de economische groei en de werk gelegenheid en het schijnt onder deze omstandigheden vooral niet raadzaam fiscale maatregelen te nemen, die er via prijsstijgingen toe leiden, dat de consumptieve bestedingen verminde ren. Bij haar pogen om het ontstaan van een loon- en prijsspiraal te voorkomen, hecht de regering groot belang aan de loon- en prijspolitiek. De prijsmaatre gelen zijn steeds verscherpt totdat on langs tenslotte een algehele prijsstop is afgekondigd. Deze maatregelen schijnen onder de huidige omstandig heden de juiste te zijn, temeer daar zij in wezen van tijdelijke aard zijn. Al is er dan vanaf begin 1968 de vrije loonpolitiek, de regering heeft toch wel een vinger in de pap weten te hou den. De bevoegdheden, tot ingrijpen wil zij in het wetsontwerp op de loon vorming zien vastgelegd. De verdere ontwikkeling zal uiteraard afhangen van de bereidheid tot samenwerking van werknemers en werkgevers. De ervaring heeft evenwel geleerd, zo staat verder in het rapport, dat het in komensbeleid al gauw tekort kan schie ten, als er een opwaartse druk op de kosten ontstaat in een periode, waar in de vraag vrij groot is. Het heeft echter geen zin zo wordt opgemerkt de huidige moeilijkhe den te overdrijven. De Nederlandse economie heeft in tijden, waarin het spande tussen lonen en prijzen, altijd getoond een opmerkelijke veerkracht te bezitten en haar produktiepotentieel is in de afgelopen jaren groter gewor den. Niettemin zal men een voorzich tige economische politiek moeten voe ren, daar de positie van de lopende rekening der betalingsbalans niet meer zo sterk is als eerder in de jaren zes tig, terwijl bovendien het loonpeil dat van de belangrijkste concurrenten-lan den begint te naderen. Volgens de deskundigen van de O.E.S.O., zal men in Nederland in de komende tijd vooral moeten trachten door de ontwikkeling stap voor stap te volgen de juiste maatregelen en de juiste dosering daarvan te vinden, waarbij de aandacht zo evenwichtig mogelijk moet worden verdeeld tussen beteugeling van de vraag en, wat de ontwikkeling van begroting en prijzen betreft, een politiek, die erop is ge richt kostenopdrijvende factoren zo veel mogelijk uit te schakelen. Als dit lukt, zal men aan het gevaar, dat het financiële evenwicht alleen nog maar kan worden gehandhaafd ten koste van de economische groei en van de werkgelegenheid, ontsnappen. Voor 1970-1971 is, zo gaat het rap port verder, een algemene verlaging van de inkomstenbelasting tot een to taal bedrag van ongeveer 900 miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld. De ze verlaging is bedoeld als compensa tie van het bedrag dat de fiscus in de periode van 1967-1971 als gevolg van de inflatie en de belastingprogressie meer ontvangt. Om een deel van de vermindering van de belastingontvang sten, die hiervan het gevolg zal zijn, goed te maken, denkt de regering de b.t.w.-tarieven en bepaalde accijnzen per 1 januari 1970 te verhogen. Vol gens de O.E.S.O., zal echter bij het bepalen van het tijdstip, waarop deze belastingoperatie moet plaats heb ben, terdege rekening worden gehou den met de noodzaak van de beteuge ling van de vraag. HONG-KONG De Chinese regering is overgegaan tot erkenning van de „voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam", de tegenhanger van het bewind in Saigon. Dit maakte radio- Peking zaterdag bekend. China is het 17e land dat de voorlo pige revolutionaire regering van Zuid- Vietnam heeft erkend. De erkenning werd bekendgemaakt door premier Tsjoe En-lai, toen hij het hoofd van de permanente missie van het nationale bevrijdingsfront meedeelde dat China de missie in Peking voortaan beschouwt als de ambassade van de voorlopige re volutionaire regering. Het bevrijdings front maakte een week geleden bekend dat in het „bevrijde gebied" van Zuid- Vietnam een voorlopige regering was gevormd. LEUSDEN De 14-jarige scholier Paul Jongerius uit Utrecht is vrijdag middag bij het zwemmen in het Hen- schotermeertje, nabij Leusden. ver dronken. Zijn lichaam is zaterdagmor gen na langdurig zoeken, waaraan ook door mariniers uit Doorn werd deelge nomen, en na het doorbreken van een dam in het meertje met behulp van een bulldozer, gevonden. De jongen had vrijdag met een aan tal medescholieren deelgenomen aan een oriënteringsrit in de bossen nabij Woudenberg. Een van de punten, die zij moesten aandoen, was het Hen- schotermeertje. Toen zij daar waren, begon het te regenen, waarop de meeste scholieren huiswaarts togen. Paul ging echter zwemmen in het meertje, dat vroeger ondiep was, doch waarin zich thans diepe plekken be vinden als gevolg van het uitgraven van zand ten behoeve van een in het meertje aangelegde dam. Toen de jongen 's avonds thuis niet kwam opdagen, deden zijn ouders aangifte bij de politie, waarop onmid dellijk een grootscheepse speuractie door de bossen werd ingezet, zonder resultaat. Nadat ook zoeken in het ondiepe deel van het meertje geen re sultaat had opgeleverd, werd zaterdag de dam met behulp van een bulldozer opgeruimd, en ook het diepe deel aan een onderzoek onderworpen. Hier werd tenslotte het lichaam van de jongen gevonden. IE DACHTEN DAT ZE ER AL WAREN DEN HAAG Voor Scheveningen is zondagmorgen een omgebouwde kotter zonder kenteken of vlag in dichte mist aan de grond gelopen. De vrijwillige reddingsbrigade snelde te hulp. Het bleek, dat twee Noren op het schip zaten, die op weg naar Antwer pen te dicht onder de kust waren ge komen, in de veronderstelling voor de Zeeuwse wateren te zijn gearriveerd. Hun radio bleek defect. Op eigen kracht slaagden de Noren er in hun vaartuig van de zandbank te krijgen. SEGOVIA Een drie dagen oud res taurant, waarin 500 supermarktem ployés feest vierden, is zondag inge stort. Dit ongeluk heeft 57 personen 't leven gekost.Verder werden 175 perso nen gewond. Het ongeluk gebeurde in een in de bergen gelegen woningbouwproject. De directeur van dit project alsmede de technici, die het restaurant hebben gebouwd, zijn door de politie in hechte nis genomen. Van de gewonden is de toestand van tien zeer ernstig en van 35 ernstig. Vijftig van de gewonden konden na be handeling naar huis gaan. De vloer van dé eetzalen op de twee de verdieping van het restaurant raak te aan de ene zijde van het gebouw los, AMSTERDAM De officier van Jus titie mr. J. E. Vriesema heeft hoger be roep aangetekend tegen het vonnis van de Amsterdamse politierechter mr. G. H. Nomes tegen de secretaris van de So cialistische Jeugd in Amsterdam, de twintigjarige Hans van der M. Mr. Nomes had Hans van der M. maandag behalve drie maanden gevan genisstraf ook opgelegd: ontzetting uit de kiesrechten en uit het recht militair te worden. Mr. Vriesema had een lage re onvoorwaardelijke gevangenisstraf zonder de opgelegde bijkomende straf fen geëist. Het socialistische Tweede-Kamerlid drs. Den Uyl had de minister van Justi tie gevraagd de Amsterdamse officier op te dragen in beroep te gaan. De stap van mr. Vriesema is echter niet gedaan in opdracht van de minister, zei ons mr. J. F. Hartsuyker, als hoofd van het Amsterdamse parket de direc te chef van mr. Vriesema. „De verdachte had zelf al direct ho ger beroep aangetekend. Vaak tekent de officier dan ook beroep aan om alle mogelijkheden open te houden". Het wetboek van strafvordering be paalt in artikel 424, dat als alleen de verdachte hoger beroep heeft aangete kend. het gerechtshof hem alleen maar bij eenparigheid van stemmen tot een hogere straf kan veroordelen dan in eerste aanleg is opgelegd. Is evenwel ook de officier van Justitie in hoger be roep gegaan, dan zijn de stemmen van twee van de drie leden van het hof vol doende voor een hogere straf. LAGOS De federale regering van Nigeria heeft dr. August Lindt, het hoofd van de hulpdienst van het Inter nationale Rode Kruis voor Nigeria en Biafra, tot ongewenst persoon ver klaard. Het Nigeriaanse staatshoofd, gene raal Gewono, eiste dat dr. Lindt on middellijk van zijn functie zou worden ontheven. Dr. Okoi Arikpo heeft zaterdag be vestigd dat Nigeriaanse oorlogsvlieg tuigen een. Zweedse Douglas DC-7 van het Rode Kruis hebben neergeschoten, nadat het toestel de bevelen om te lan den tot tweemaal toe had genegeerd. Arikpo zei op een persconferentie dat de piloten van de Nigeriaanse lucht macht de Amerikaanse bevelhebber van de DC-7 over de radio hadden gevraagd wat hij vervoerde. De piloot had geantwoord dat hij hulp goederen naar Biafra bracht en kreeg het bevel te landen op een federaal vliegveld. In plaats van dit bèvel op te volgen, aldus Arikpo, trachtte de DC 7 zich in de wolken te verschuilen. Toen men Arikpo vroeg wat er met het toestel was gebeurd, zei deze, dat de Zweedse ambassade wist wat het lot van de DC-7 was. Woordvoerders voor de Zweedse am bassade hebben gezegd dat volgens de laatste berichten die zij ontvangen heb ben. het toestel nabij Eket is neerge stort en dat de bemanning van vier kop pen is omgekomen. PRAAG In Tsjecho-Slowakije heb ben sedert de jongste wijzigingen in de politiek 80 journalisten hun werk verlo ren. Dit heeft Vlado Kaspar. voorzitter van de Tsjechische journalistenvereni ging meegedeeld in een vergadering van de culturele commissie van de Tsjechische nationale raad, zo meldt het vakbondsblad „Prace". De journa listen raakten zonder werk, omdat zij werden ontslagen, ontslag namen of omdat hun bladen werden verboden. Tot de verboden bladen behoren het blad van de schrijvers en dat van de journalistenvereniging, die voor drie maanden verboden zijn. Kaspar zei op de bijeenkomst dat het noodzakelijk is de impopulaire maatre gelen tegen de massa-media als tijde lijk te beschouwen. Afgevaardigden hebben de regering inmiddels verzocht het half mei ingestelde tijdelijke ver bod op te heffen. De ontslagen journalisten hebben verscheidene maanden salaris uitbe taald gekregen en de journalisten ver eniging probeert nieuwe banen voor 'hen te vinden. De op 5 maart in een Woerdens zieken huis, geboren vierling van BodegravenPeter, Marcel, Rin- ke en Yvonne Verheul is gisteren in de gereformeerde kerk in Bode graven gedoopt. De belangstelling was overweldi gend: in de kerk, die achthonderd zitplaatsen heeft, waren zo'n 1300 mensen aanwezig. Ds. B. F. J. Schoep deed in zijn preek een beroep op de gemeente er vooral aan mee te werken, dal de vierling er bij het opgroeien geen hekel aan zal krijgen een vier ling te zijn. ST.-MICHIELSGESTEL Artiesten van circus Boltini hebben het Tsjechi sche echtpaar Lrazek, dat vrijdag avond ernstig gewond raakte na een val uit de trapeze, flink in de bloeme tjes gezet. Het Tsjechische acrobatenechtpaar zal waarschijnlijk niet meer kunnen optreden. De man heeft een dubbele bekkenbreuk en een gebroken pols. Zijn vrouw heeft twee gebroken pol sen en een zware hersenschudding. Het circus heeft vrijdagavond na het ongeluk zijn tent niet mogen af breken. Eerst moet de technische re cherche van de Rijkspolitie een on derzoek instellen. Volgens de perschef van het circus deugae het materiaal, waarmee de ar tiesten werkten, niet. Zij zijn daar zelf verantwoordelijk voor, ook voor de bevestiging van het materiaal. Op de plaats waar vrijdag een kabel brak, waren al eerder kabeltjes ge broken. De artiesten zijn niet verze kerd. WASHINGTON Op Kaap Kenne dy verwacht men een ware stroom van belangstellenden voor het vertrek van de Apollo-Il, die op 16 juli begint aan de reis naar de maan die de lan dingvan de eerste Amerikanen moge lijk moet maken. Er wordt op twee miljoen toeristen gerekend, voor wie op de reispagina's van de kranten al extra vluchten worden aangeboden naar Florida, met mogelijkheid tot overnachten tot op afstanden van 150 km van Kaap Kennedy. De kleine po litieafdeling van Cacao-Beach wordt versterkt met politiemannen uit heel Florida. Een functionaris van de Ame rikaanse lanceerbasis heeft al schert send voorgesteld de nationale garde te alarmeren om te zorgen dat de auto's van de startingenieurs er nog door kunnen. Het gedrang van de wereldpers is niet veel mihder. De afgelopen week heeft de centrale van de NASA in Washington dagelijks ongeveer hon derd aanmeldingen van verslaggevers ontvangen. Een klein deel daarvan kan worden toegelaten, willen d pers mensen in Kaap Kennedy en Houston ten minste nog van hun stoel naar de telefoon kunnen grijpen. Alleen uit Ja pan al hebben zich 500 correspondenten gemeld, die naar Kaap Kennedy willen reizen. De man die als eerste voet op de maan zal zetten, Neil Armstrong, oe fent intussen druk met een ..vliegende bedstede" met straalaandrijving. Hij maakt daarmee zaterdag, zondag en maandag(morgen) oefenlandingen, waarbij maandag de journalisten mo gen toekijken. Met het ingewikkelde instrument oefenen de ruimtevaar ders onder omstandigheden die onge veer gelijk zijn aan die van de laat ste 150 me n de afdaling op de maan, waar de zwaartekracht slechte een zesde van die op aarde is. Ruim tevaarder James Lovell oefent later. Beiden maken zes oefenlandingen elk. Armstrong weet waarmee hij werkt. In een vorig model van „de vliegende bedstee" heeft hij in mei 1967 ge oefend. Dat instrument viel te pletter en vloog in brand, nadat hij er met zijn schietstoel uit had moeten sprin gen. MESSINA (Sicilië) Zondagochtend vroeg zijn een sneltrein en een goede rentrein in een donkere tunnel tussen Castroreale en Barcelona aan de zuid kust van Sicilië met volle snelheid op elkaar ingereden. Er zijn bij het on geluk vier doden en vier gewonden ge vallen. Het reddingwerk werd bemoeilijkt door de duisternis in de tunnel en een stroom gasolie die uit de wrakstukken vloeide. De snelheid van de beide trei nen was zodanig, dat de wagens in de tunnel boven op elkaar kwamen te zit ten. De brandweer durfde eerst geen snij branders te gebruiken om de beklem de slachtoffers te bevrijden omdat men bang was mensen te verwonden of de gasolie in brand te steken. De minister van Binnenlandse Zaken Franco Restivo heeft een congres in de Siciliaanse hoofdstad verlaten en is per helikopter van Palermo naar de plaats van het ongeluk gegaan. Volgens een woordvoerder van de spoorwegen is het geringe aaniaL' ht- offers te danken aan hel feil de trein van Palermo naar Mes. ina niet zoals gewoonlijk vol passagiers zat. waardoor 250 gasten op de parterrever dieping neerkwamen. Het dak stortte zich weer op de slachtoffers. De lunch was de eerste die in het restaurant werd geserveerd. De gasten waren employés van de Spar-super- markten, die hun negende jaarlijkse bij eenkomst hielden. Zij waren met hun familieleden uit Madrid, Avila, Sego via en Valladolid gekomen. Dood zijn o.a. 18 vrouwen en zeven kinderen, alsmede de 49 jaar oude bur gemeester Angel Jimenez Millan van Avila. Uit de mededelingen van de oogge tuigen blijkt, dat de ramp zich blik semsnel voltrok en dat de gasten geen enkele waarschuwing voor naderend onheil kregen. Het San Rafaelproject is bedoeld als 'n groot vakantiecentrum. De populairste zangers van Spanje, Rafael, en Mas- siel.de winnares van het Eurosong festival 1968, behoren tot de eigenaren. Radio-Segovia zond onmiddellijk op roepen om hulp uit. Ziekenwagens, brandweerauto's en manschappen van legereenheden in de provincies Madrid en Avila haastten zich naar de plaats van de ramp. Bij de ziekenhuizen van Segovia vormden zich al snel lange rijen men sen, die bloed wilden afstaan voor de slachtoffers. De weg naar Segovia werd vrijgemaakt van alle verkeer, zodat de ziekenauto's de gewonden snel konden vervoeren het project ligt 22 km van de stad. BERGEN OP ZOOM De Kiesraad heeft geweigerd de in Bergen op Zoom opgerichte politieke partij Nieuw 'Links in het kiesregister op te nemen. De partij blijkt niets te maken te hebben met de gelijknamige stroming in de Partij van de Arbeid. De Kiesraad vindt dat dit verwar rend kan werken. Bovendien is hij niet gelukkig met de statuten van de par tij. Daarin staat het streven van de partij omschreven als „het behoeden van Nederland voor het afglijden naar links". Deze innerlijke tegenstrijdig heid tussen naam en doelstelling heeft tot de weigering geleid. De initiatiefnemers hebben hun Nieuw Links als een grap bedoeld. Ze zullen de statuten nu aanpassen en een nieuw verzoek tot registratie indienen. MAASTRICHT Twee mannen, die donderdag uit het Mesdag-asiel in Gro ningen zijn ontsnapt, hebben zaterdag morgen in Ubachsberg (Limburg) een twaalfjarig meisje uit Tintelen in hun auto gesleurd en aangerand. De twee ontsnapten, de 25-jarige H.v. O. uit Nijmegen en de 26-jarige A.H. uit Hoensbroek, waren zaterdagmorgen in alle vroegte met een gestolen auto door Ubachsberg in de richting van de Duit se grens gereden. Enkele honderden me ters buiten de bebouwde kom zagen zij twee meisjes fietsen; de twaalfjarige E. L. uit Tintelen en de vijftienjarige A. U. uit Eys. De meisjes waren op weg naar hun school in Heerlen. De mannen reden het twaalfjarige meisje E.L. klem met hun auto. Ze ver teldenv het lichtgewonde meisje, dat ze haar wel naar een ziekenhuis zouden brengen. Het oudste meisje sloeg dit aan bod af. Daarop sleurden beide mannen het twaalfjarige meisje in de auto en reden met haar weg. De auto raakte korte tijd later vast in de modder van een landweg. H. V. O. en A. H. trokken 't meisje uit de wagen en randden haar in de struiken aan. Hierna haalden zij enkele landbouwers, die de wagen uit de modder duwden. De landbouwers zagen het meis je met een kussen op de achterbank van de auto liggen. Omdat het meisje geen hulp vroeg, reageerden ze niet. H. v. O. en A. H. reden vervolgens Vaals. Intussen had het vijftienjarige vrien dinnetje van het aangerande meisje al arm geslagen bij de politie en het num mer van de auto doorgegeven. Een patrouille van de Rijkspolitie zag de wagen om half tien in Vaals. Na een korte achtervolging werd de auto van de vluchtende gevangenen klem gere den. Toen zij te voet in de richting van de grens wegrenden, werden ze gegrepen door de Koninklijke Marechaussee, die waarschuwingsschoten moesten lossen. H. v. O. zat een straf uit wegens dief stal en geweldpleging, A. H. wegens diefstal en aanranding. Het drukke weekendverkeer heeft aan zeker twaalf mensen het leven ge kost. Een dode en acht gewonden wa ren in Nijkerk de gevolgen van een inhaalmanoeuvre, waarbij de inhalen de auto plotseling begon te slingeren, naar rechts schoot, kantelde en over de kop sloeg. De vierjarige Theodora de Rooy uit Amsterdam was op slag dood. Haar ouders, hun drie andere kinderen en een echtpaar met een baby raakten gewond. DEN HELDER De 25-jarige tim merman bij de marine M. M. Willem- se uit Den Helder is gisternacht overle den nadat hij in Nieuw-Den Helder zwaar gewond op een weg was gevon den. De auto, die hem had aangereden, is er na het ongeluk vandoor gegaan. RAALTE De zeventienjarige G. Weulink uit Raalte kwam gisteren om het leven toen hij in zijn woonplaats rijdend op een brommer werd aan gereden door een auto. Het ongeluk ge beurde op een met verkeerslichten be veiligde kruising. De auto moet door het rode of oranje licht zijn gereden. BRESKENS Doordat hij met zijn motor tegen een muur van een vloed kering botste is de 22-jarige J. van Esch uit Oisterwijk om het leven geko men. Het ongeluk gebeurde in dich te mistin het Belgische plaatsje De Vrede. AMSTERDAMIn Amsterdam fs ccn auto gisternacht met hoge snelheid tegen de geopende slagboom van een brug gereden. Een van de inzittenden, de 25-jarige P. Dietler uit Utrecht kwam daarbij omhet leven. DEN HAAGEen botsing tegen een lichtmast is de dertigjarige J. Verhoe ven uit Den Haag gisternacht noodlot tig geworden. VELP In Velp is zaterdagavond de zeventienjarige Antje Karelse op haar bromfiets door een auto geschept. Ze was een voorrangsweg opgereden zon der voldoende op het verkeer te letten. WEESP Een dode en zeven ge- wondén waren zaterdag op de weg Bus- sum - Weesp - Amsterdam na een on geluk te betreuren. Het gebeurde toen een auto niet tijdig voor een file kon afremmen, plotseling naar links uit week en tegen een tegenligger botste. De auto werd bestuurd door de heer Van Zanten uit 's-Graveland. Zijn 2- jarig zoontje was op slag dood. HARDINXVELD Bij Hardinxveld- Giessendam is zaterdag een auto van ROME Arturo Michelini, de leider van de Italiaanse neo-fascisten, is over leden, nadat hij voor een spoedoperatie van het eiland Ponta in de Tyrreense Zee naar een ziekenhuis hier was over gebracht. Michelini (60) was de secre taris van de Italiaanse Sociale Bewe ging, een kleine partij welke de ideo logie van Mussolini verdedigt. Hij is 21 jaar lang afgevaardigde in het Italiaan se parlement geweest. Hij heeft destijds zijn loopbaan als verzekeringsmakelaar onderbroken om aan de kant van Franco in de Spaanse burgeroorlog te vechten. In de tweede wereldoorlog heeft hij in Frankrijk en Rusland gevochten. Hij leed reeds vele jaren aan een kankergezwel in de her senen. de rijbaan geraakt en in een zandhoop terecht gekomen. Een van de inzitten den, de 42-jarige mej. J. Nolen uit Oud- Bcijerland werd uit de wagen geslin gerd en kwam onder een van de wielen terecht. Zij was op slag dood. BENEDEN LEEUWEN De 32-jari- ge W. van Suilen uit Huis ter Heide is om het leven gekomen toen hij in Be neden Leeuwen met zijn auto in bot sing kwam met een vrachtwagen. KROPSWOLDE In Kropswolde (gemeente Hoogezand en Sappemeer) is de twintigjarige H. Wekema uit Hoo gezand verongelukt. Hij reed onder in vloed in zijn auto, verloor de macht over het stuur, sloeg een paar keer over de kop en botste tegen een muur van een huis. Hij had geen rijbewijs. De auto was niet verzekerd. AMSTERDAM De Amsterdamse hoofdcommissaris van politie, de heer P. A. Jong heeft het aanbod om 45 leden van het korps uit waardering voor het optreden der politie bij de gebeurtenissen rond het Maagdenhuis een verzorgde dagreis per touringcar aan te bieden, niet geaccepteerd. De Amsterdamse zakenman Max Lewin, hoofdredacteur van het week blad Rechtsom en voorzitter der par tij Nieuw Rechts, had dit aanbod na mens een aantal personen, die ano niem wensten te blijven gedaan. „Van vele zijden mocht ik blijken van waardering ontvangen, die, zoals u begrijpen zult, zijn medewerkers - die hun taak onder moeilijke omstan digheden moesten verrichten - goed doen", zo schrijft de heer Jong, die de geste zeer op prijs stelt. „Hoewel ik zeer gevoelig ben voor dit vriende lijke gebaar heb ik het juist geoor deeld van het aanbod geen gebruik te doen maken. Ik hoop, dat u mijn be slissing kunt respecteren", aldus de hoofdcommissaris. JERUZALEM Een correspondent van het Londense blad „Daily Tele graph", John Wallis, en een correspon dent van de Amerikaanse „Baltimore Sun" William Schmick, zeggen door Israëlische autoriteiten ruw bejegend te zijn, toen zij het slopen van 14 Ara bische huizen in de buurt van de Jeruzalemse klaagmuur in ogenschouw wilden nemen. Wallis zegt door een lid van de Is raëlische militaire politie en door Is raëlische regeringsfunctionarissen hard handig vastgepakt en weggeduwd te zijn. Schmick zegt een zelfde behandeling ondergaan te hebben. Hij keerde even wel later terug en werd opnieuw on zachtzinnig verwijderd. Het slopen ge schiedde op last van de burgemeester van Jeruzalem en op advies van de dienst gemeentewerken in Jeruzalem. De huizen waren in mei afgekeurd, waarna het merendeel van de bewoners ervan vertrok. De Israëliër/ zouder geen aandach' gegeven hebben aan de perskaarter die de correspondenten lieten zien.

De Vallei | 1969 | | pagina 5