Feijenoord behaalde „double" door zege in tweede bakerfinale tegen PSV: 2-0 DOS verpulverde in één minuut eredivisiedroom van Volendam Transfermarkt Vijf doden bij autowedstrijd Dr. Foni verlaat Internazionale Zo poolde u goed Ook „doublé" voor Bayern München Herman van Springel aan de leiding Actie in Nijmegen om Nico de Bree □sa Tempo zakken Ronde van Zwitserland In de kiem HDD □EO □EO BOD EOD EOD □EO EOD EOD □EO EOD EOD Wijziging Noodrem Vast in handen Wie beweert, dat hij zijn totoformulier beter invult omdat hij rookt, overdrijft natuurlijk sterk. Wie echter beweert, dat (S®) een prima halfzware shag is, heeft gelijk! Of u er nu 13 of weer 7 goed hebt geraden, steek een (jfciïj) op, dan róókt u in ieder geval voortreffelijk! Geen tegenstand FRANKFURT Als tweede vereni ging in de geschiedenis van het West- duitse voetbal heeft Bayern München zowel het landskampioenschap als het toernooi om de gouden voetbalbeker ge wonnen. Bayern versloeg zaterdag in ADVERTENTIE s AMSTERDAM ln een gevecht, dat voet bal technisch een aaneenschakeling was van dieptepunten, maar door een sensationeel verloop de aanhangers van DOS en Volendam beurtelings tot gro te extase en tot ontgoocheling voerde, hebben de Utrechters door een 2 I zege het eredivisieschap behouden. Niet AZ '67. dat zich woensdag jl. door een tweede gelijk spel in deze na- competitie al veilig had gesteld, niet DOS. dat door een slecht doelgemid- delde in de competitie met de laagst genoteerde papieren aan dit voetbal extraatje was begonnen, maar het trot se Volendam werd tenslotte het kind van de rekening en zal het het volgend seizoen in de eerste divisie opnieuw moeten proberen. En dat, terwijl het er in deze slotwedstrijd in het Ajax-sta- dion lange tijd naar had uitgezien, dat Volendam de dans zou ontspringen. Al toen Kaminke na zeven minuten een penalty (De- Kuyper was door Hoogland hardhandig gevloerd) zo slecht inschoot, dat doelman Ruyter wei nig moeite had om de bal klemvast te grijpen. Volendam, dat aan een gelijk spel voldoende had om in de eredivi sie te blijven en daarom met een ver sterkte verdediging speelde, hield de touwtjes stevig in handen. Het liet DOS voortdurend komenen ving de weinig geraffineerde acties van de Utrechters soms bekwaam, soms ook veel te hard op. Wat dat laatste betreft werden in de loop van deze ontmoeting trouwens door beide ploegen alle bij het voet balwetboek te bestraffen overtredingen begaan, zodat scheidsrechter Van Ge- mert. een wel zeer moeilijke taak had. De sensatie kwam ver in de tweede helft. Pelk. VolendanVs meestal een zame spits, werd door kramp geplaagd en liet zich door de jonge Jannie Müh- ren vervangen. Deze stond enkele minu ten in het veld toen de tot dan onver moeibare aanvoerder Klaas Karregat met een hoge trap van de middenlijn zijn spits zocht. Verdediger Steyn mis te, Mühren kreeg de bal direct onder controle, draaide om Steyn heen en schoot de bal langs Verrips. De Vqien- dam aanhangers waren gek van vreüg- de, want DOS moest immers twee doel punten maken om in de hoogste klas se van het betaalde voetbal te blijven. En dat werd onmogelijk geacht. Maar het wonder, waarom duizenden DOS-supporters smeekten, kwam toen. Nadat Kip Jonk bij een inzet van Pla- geman nog op de lijn had kunnen red den (73e minuut) scoorde In 't Veld vier minuten later via de binnenkant van de voor hem verste paal de gelijk maker. Precies een minuut later joeg dezelfde speler de bal opnieuw door de geheel ontredderde Volendamse defen sie. DOS had het geklaard. In de res terende 12 minuten lieten de Utrech ters zich niet opnieuw verrassen. Toen de heer Van Gemert affloot gingen de kanaries op de schouders van de „brooddronken" horde supporters. Vo lendam troostte zich met de woorden door een bolronde supporter uitgespro ken: „Nu hebben wij volgend jaar, wan neer wij kampioen zijn geworden, ten- ROTTERDAM Feijenoord heeft zaterdag met Franz Hasil over eenstemming bereikt over de transfer van deze Oostenrijkse middenveldspe ler naar Feijenoord. De huidige ver eniging van Hasil, de Westduitse club Schalke '04, had al eerder laten we ten geen bezwaar tegen de transfer van Hasil te hebben, wanneer een „afkoop som" van ongeveer 200.000 gulden op tafel kwam. Hasil heeft zéstien inter landwedstrijden gespeeld voor het Oos tenrijkse nationale elftal. ZWOLLE De nieuwe stichting PEC Zwolle heeft de FC Twente- speler Herman Heskamp gecontracteerd. Heskamp speelde in hel afgelopen sei zoen zeventien maal in het eerste elf- tak Voorts heeft Dielissen van Wage- ningen zich aan de Zwolse club ver bonden. NIJMEGEN De ex-international Miel Pijs (27 jaar), die op eigen verzoek door Sparta op de transferlijst was geplaatst, is aangekocht door de Nijmeegse eredivisieclub NEC. Pijs, af komstig van PSV. heeft twee jaar bij Sparta gespeeld. Over de transfersom zijn g een mededelingen gedaan. ENSCHEDE FC Twente heeft zaterdag de transfer rondgemaakt met Uwe Blotenberg, spitsspeler van de tweede-divisieclub Roda JC. Blotenberg, die 24 jaar is, heeft twee seizoenen bij de club uit Kerkrade gespeeld en beide jaren behoorde hij tot de topscorers uit de tweede divisie. Daarvóór had deze Duitse aanvaller twee jaar onder con tract gestaan bij Borussia Mönchen Gladbach, waar hij zich echter geen plaats kon veroveren in het eerste elf tal. minste weer eens reden om te feesten". De opstellingen waren: DOS: Verrips; De Weerd, Van Steijn; Plageman en Van Renswouw; Nieuwen- huis en Block (Van Oudenallen); De Kuyper, Kaminke, Van Veen en In 't Veld. Volendam: Ruiter; Karregat, Jan (Kip Jonk, Jan (Bol) Jonk en Smit; Hoog land en Plat; Sier, Pelk (Mühren) Schokker en Sjaak Jonk. Toeschouwers 15.000. NATERS Bij een autouedstrijd in het Zwitserse Naters (kanton Wallis) zjjn zondag vijf toeschouwers om het leven gekomen, toen een van de wagens op het puhliek inreed. Dertien personen liepen ernstige verwondingen op. Met een snelheid van boven de 170 km per uur raakte de Cobra 427 van de Zwitser Gwer Reichen van de baan. Het ongeluk gebeurde anderhalve kilo meter na de stïfrt. De rijder zelf liep geen verwondingen op. Wel had hij een shock. Vier van de vijf toeschou wers, die het leven verloren, waren kin deren. Volgens Gwer Reichen zou het pnge- luk te wijten zijn aan de omstan digheid, dat hij een steen aan de rand van de baan zou hebben geraakt. Er- nest Schmid, commandant van de kan tonale politie, heeft geen bewijzen voor die theorie kunnen vinden. De Cobra, uitgerust met een zeven liter motor, is in beslag genomen om na te gaan of mechanische gebreken oorzaak van het fatale ongeluk kunnen zijn geweest. Dr. Alfredo Foni, opvolger van He- lenio Herrera bij Internationale, heeft ontslag genomen als trainer bij de Mi lanese club. Volgens dr. Foni, die ook een aantal jaren het Zwitserse elftal onder zijn hoede heeft gehad, is hij tot deze stap gekomen wegens menings verschillen met voorzitter Fraizzoli. In Milaan gaan hardnekkige geruchten, dat Fraizzoli zijn uiterste best doet om Herzeras, die Inter naar twee Europese bekers leidde, terug te krijgen. Maria Gommers heeft in Leicester geen tegenstand van betekenis gehad. Zij is dat overigens op het langste da mes loopnummer wel gewend. Onmid dellijk nadat om half vijf het start schot was gevallen nam Maria Gom mers de kop en werkte zich los van het veld. Alleen de Britse Rita Red- ley, die na driehonderd meter bij de Nederlandse kwam. heeft even het tempo van Maria Gommers, die de eerste 440 yards in 65 seconden en na 880 yards in 2 min. en 16 sec. door kwamen, kunnen volgen. Op zeshon derd meter voor de finish moest ook Rita Redley afhaken, waarna Maria een grandioze solo liep, die de ruim vierduizend toeschouwers tot groot enthousiasme bracht. Na drie volle ronden (1320 yards) drukte bonds coach Ben Kusmic, die zijn pupil naar Leicester vergezelde, een tussentijd van 3 min. en 28 sec. af. Na afloop van de race vertelde Ma ria: „Toen die Engelse na driehon derd meter bij mij kwam, schrok ik even. Ik kende dat meisje niet en wist dus ook niet wat zij eventueel zou kunnen. Ik liet het tempo zakken om krachten te sparen voor een eind sprint. Toen zij op zeshonderd meter voor de streep afviel, ben ik weer vol uit gaan lopen. Jammer van de tus sentijd op de 1500 meter maaf het zat er met die wind echt niet in". De Engelse bladen besteedden zon dag meer aandacht aan de prestatie van Maria Gommers dan aan de wed strijd Midlands-Schotland, die ook in Leicester werd verwerkt. De Sunday Telegraph schreef: „Maria's magi- GSTAAD Zondag heeft Herman van Springel een Italiaanse aanval op zijn leiderspositie met moeite overleefd. In de vijfde etappe naar Gstaad voeg de de Italiaanse neo-professional Enri co Paolini zich bij een tweetal vluch ters, dat het tempo van de Italiaan echter niet kon volhouden. Gedurende lange tijd van zijn vlyicht had de 24- jarige Italiaan een voorsprong van vier minuten op Van Springel, voldoende voor de leiderstrui, ln een grote groep achtervolgers leverde Van Springel een verbeten strijd en de Belg slaagde er uiteindelijk in zijn verlies tot ruim twee minuten te beperken. Jan Janssen, die zaterdag twee keer vierde werd, zakte door de solo van Paolini één plaats in de algemene rang schikking. Hij staat nu vijfde met een achterstand van 1 min. 2 sec. Het puntenklassement luidt: 1. Janssen 107 pnt.; 2. Van Springel 84; 3. Aimar (Fra.) 76. ROTTERDAM Feijenoord heeft dan toch na een 3l/2 uur durende finale, de KNVB-beker ingepalmd en daarmee de begeerde „doublé" landskam pioen en bekerwinnaar verwezenlijkt. In het wederom met zo'n 60.000 toe schouwers bezette Rotterdamse stadion de financiën van het slosfestijn van het bekertoernooi zaten goed hebben de Rotterdammers er geen twijfel over laten bestaan, ie 't meeste recht op de beker kon doen gelden. Feijenoord ver sloeg zaterdagavond in de tweede wedstrijd PSV met 2-0. nadat drie dagen tevo ren de Eindhovenaren de landskampioen nog op 1-1 hadden weten te houden. Doelpunten van Wim van Hanegem en Henk Wery beslisten het boeiende duel. dat alles bracht wat de vooral door de televisie toch wel verwende voet balliefhebber zich maar kon wensen: spanning, fascinerende momenten met ge miste kansen voor beide doelen, maar bovenal ook goed. ja zelfs vooral in de eerste helft uitstekend voetbal, met Feijenoord in een overheersende rol. Frankfort voof 68.000 toeschouwers Schalke 0'4 in de finale met 2-1. Op vallend is, dat Schalke '04 de eerste vereniging was, die de „doublé", be reikte. Dat gebeurde in 1937. Onmiddellijk na het duel karakte riseerde Rudi Gutendorf, de trainer van Schalke. de wedstrijd in enkele woor den „Bayern heeft Gerd Müller, wij niet". Gerd Müller was weer de ster m de ploeg van de landskampioen en beker winnaar. De man, die door dertig doelpunten in de competitie Bayern het kampioenschap bracht, maakte beide doelpunten voor Bayern, dat als enige Duitse club de beker nu vier keer heeft gewonnen. In de hele bekercompetitie scoorde Bayern acht keer, slechts één doelpunt werd niet door Müller ge maakt. In de eerste helft voetbalde Bayers in de tropische temperatuur beter dan Schalke en na dertien minuten maakte Müller zijn eerste doelpunt. Pohlschmidt herstelde het'evenwicht zeven minuten later met een verrassend afstandsschot, maar tien minuten voor rust trof Mül ler opnieuw doel. Na de rust heeft Schalke onstuimig aangevallen, maar de sterke verdediging van Bayern, met Olk, Pumm en Beckenbauer als uit blinkers, ving het offensief nuchter op. Het hoge tempo, dat Feijenoord da delijk na de aftrap aanhield, was PSV aldra te machtig en toen bleek ook, dat de Rotterdamse kampioensploeg toch wel degelijk kwaliteit bezit. Konden de Eindhovenaren zich in de eerste finale wedstrijd tegen een aanzienlijk minder spelend Feijenoord handhaven, nu te kende zich in de beginfase al dreigend de nederlaag van PSV af. Met prachtige combinaties rolden in snelle vaart de aanvallen op het Eindhovense doel aan. De defensie werd uit haar verband ge rukt en in de ontstane gaten dook tel kens weer een Feijenoorder op, die een grote bereidheid toonde om de tegen stander zo spoedig mogelijk op de knieën te krijgen. Het eerste schot van allure loste Guss Haak, maar het was iets te hoog gericht. Kind va 11 kwam in de tiende minuut in een ideale scorings- positie, doch zijn schot ging naast. Kort daarop was alle hoop gericht op Van Hanegem toen hij was doorgebro ken en, schuin voor doel staande, nog slechts Doesburg, die overigens zijn doel goed afschermde, voor zich had. De bal viel dood in het zijnet. Na pre cies een kwartier raakte Doesburg bij een verwarde situatie voor zijn doel, waarbij de bal voor de PSV^ers ongrijp baar was, in een geslagen positie. Kind- vall tenslotte kopte het leer tussen de palen, waar echter Blatter op de juiste plaats stond om ook dit gevaar te be zweren. PSV, dat allengs nerveuzer werd, móest terug. Op de linker vleugel was Coen Moulijn in zijn wervelende acties schier onstuitbaar en hij was het, die uit een een-twee-combinatie met Jan sen Kindvall, recht voor het Eindho vense doel staande in geheel vrije posi tie, de bal op de voet legde. Feijenoords topscorer, die in de wedstrijd van woensdag al evenmin zijn reputatie had kunnen waar makep; faalde op nieuw. Zijn schot ging hoog over. Een golf van teleurstelling ging door de rij en op de volgepakte tribunes. Vijf mi nuten later kwam de Zweed, gelan ceerd door de stuwende Haak. dichter bij zijn doel. Buiten bereik van Does burg stuitte zijn diagonale schot echter af op de paal. PSV, dat zich vanuit de verdediging met uitvallen via de snelle en zeer ijve rige Schmidt Hansen lucht trachtte te verschaffen en tevens hoopte met deze tactiek tot succes te komen, had tot dat moment de voor de geblesseerde Eddy Pieters Graafland het Feyenoord- doel verdedigende Trytel nog nauwe lijks kunnen bedreigen. De voor hem opererende vier-mans-verdedigingslinie smoorde gewoonlijk het gevaar reeds in de kiem. In de 31e minuut kwam pas PSV's eerste kans(je). Schmidt Hansen bood Van Stippent de gelegenheid te schieten. Diens schot miste echter het doel op vele meters. Het deed Feijen oord overigens niets. De Rotterdam mers bleven overheersen en hielden hun tegenstanders volledig in hun greep. Het irriterende wegtrappen van de bal door Blatter bij enkele vrije schoppen, waarvoor scheidsrechter Sief Doiv -u hem tenslotte een reprimande gaf, bracht wel het publiek, maar nauwe- Maria Gommers snelste vrouw op Engelse mijl sche mijl". De Sunday Telegraph in een commentaar: „Een van de wei nige wereldrecords die Engeland nog bezat, verdween naar Nederland. Ma ria Gommers zou ongetwijfeld nog sneller zijn geweest wanneer zij enige tegenstand van betekenis had onder vonden". De Sunday Mercury: „Ma ria Gommers gaf een prachtige de monstratie van moed en snelheid* Uitslag: 1. Maria Gommers (Ned) 4 minuten 36,8 seconden; 2. T. Bate man (GBr) 4.49,1; 3. M. Herron (GBr) 4.51,3; 4. R. Redley (GBr) 4.52,8; 5. E. Privrelova (Tsj) 4.52,9; 6. J. Perry (GBr) 4.53,2. AFCDrachten RoermondDe Musschen Schalke '04B. München BulgarijePolen DenemarkenFTongarije R. W. Oberh.Alsenborn Tasm. 1900Karlsruher SC Tus Neuend.R. W. Essen Freib. SCH. Zehlend. Rapid WienWack. Wien AdmiraAustria Wien Grazer AKS.W. Bregenz Austr. Klagenf.St. Graz De cijfers van sporttoto nr. 44 zijn: deelnemers: 409.186; inleg: ƒ870.091; prijzenbedrag: 391.541; eerste en derde prijs: ƒ117,462; tweede en extra prijs: 78.308. Er waren zondagavond dertien mel dingen van 13 juist voorspelde uitslagen. NIJMEGEN De fanclub van Nico de Bree, de doelman van NEC, is zater dag begonnen met een handtekeningen actie in Nijmegen. De Bree heeft zich deze week op de transferlijst laten plaatsen, omdat hij zich niet. kon vere nigen met het contract, dat de Nijmeeg se eredivisieclub hem voor het volgen de seizoen aanbood. De fanclub hoopt zoveel handtekeningen in Nijmegen te kunnen verzamelen, dat het bestuur van de club daarmee kan worden over tuigd, dat Nijmegen De Bree niet wil missen en dat aan de wensen van doelman betreffende zijn contract zal worden tegemoet gekomen. lijks de Feijenoorders tot protest. De landskampioenen wisten zich zeker van hun zaak, al konden zij er in de eerste helft toch niet in slagen afstand van PSV te nemen. En daardoor bleef de spanning erin, vooral nadat in de voor laatste minuut van de eerste helft de doorgebroken Schmidt Hansen had la ten weten, dat PSV toch niet zonder meer zou capituleren. De uitgelopen Treytel redde de situatie door in een snelle reactie het schot van de Deen te keren. Dat Wery daarvoor tegen de paal had geschoten moet toch nog wel even worden vermeld, want het accen tueerde nog eens duidelijk de overmacht van Feijenoord, dat met een voorsprong van 20 bij de ru9t stellig recht zou zijn gedaan. Het was en bleef dus in de eerste drie kwartier 00, welke stand echter spoe dig in de tweede helft wijziging zou on dergaan. Van Hanegem, die in de twee de wedstrijd de voorkeur had gekregen boven Geels, waardoor Wery op de rechter vleugel kwam, bracht in de tweede minuut het stadion in juich stemming. Guus Haak, die in zijn aan vallende rol niet schroomt om zelf te schieten, bediende de vrij staande Van Hanegem met een afgemeten pass. Doesburg was geslagen voor hij het wist. Zonder bedenken vuurde Van Ha negem en de bal beschreef een baan naar de uiterste hoek van het doel, on bereikbaar voor de Eindhovense goalie: 1—0. De strijd, die behoudens een enke le „vergissing" in de eerste helft een sportief verloop had gehad, werd feller nu en harder, waarbij de Eindhovena ren hogal eens aan de noodrem trokken om het gevaar af të wenden. Vooral Moulijn moest het ontgelden en dit wekte wrevel bij de Feijenoorders, van wie enkele malen Lazeroms eigen rech ter meende te moeten splen. Scheids rechter Dorpmans trad er echter reso luut tegen op en de Deen Bjerre kwam zelfs in het boekje. Doordat Feijenoord zich na het doel punt iets terugtrok kon PSV een veld- overwieht verkrijgen. De wanhopige po gingen van de Eindhovenaren, die met vertragend spel trachtten Feijenoord uit zijn verband te halen pm daarna door snel uit te breken toe te slaan, re sulteerden echter geen effect. De Rot terdammers hielden het hoofd koel en de muur intact. PSV's opleving was slechts van kor te duur. Feijenoord nam het spel weer in handen en toen in de 39e minuut We ry met een onhoudbaar schot voor de tweede maal Doesburg versloeg was de strijd gestreden: 20. Het was duide lijk, Feijenoord had de beker vast in handen. De Rotterdammers moesten Een gevaarlijk moment voor het doel van PSV. Keeper Doesburg weet echter hoog springend de bal weg te stompen. A Feijenoord-aanvoerder Veldhoen wordt met beker en al door uit gelaten supporters op de schouders ge nomen. nog eenmaal de ogen sluiten toen uit een voorzet van Schmidt Hansen, Ma res een goed gericht schot los liet. Trey tel deed zich echter kennen als een be kwaam plaatsvervanger en daarmee was PSV uit. Feijenoord, dat deze avond in zijn beste vorm stak en geen enkele zwakke plek vertoonde de gro te uitblinker was ongetwijfeld Moulijn had zich een waardige kampioen ge toond. PSV's troostprijs de deelne ming aan het toernooi om de Europese beker der bekerwinnaars is echter alleszins verdiend. Feijenoord: Treytel; Romeijn, Israël, Laseroms en Veldhoen; Haak en Jan sen; Werry, Kindvall, Van Hanegem en Moulijn. PSV: Doesburg; Van den Dungen, Strik, Schrijvers en Blatter; Radovic en Bjerre; Schmidt Hansen, Van Stip pent, Van der Kuylen en Senders. LEICESTER Maria Gommers mag zich behalve wereldrecordhoud ster op de 1500 meter nu ook de snel ste vrouw ter wereld op de Engelse mijl noemen. Zaterdagmiddag liep de bronzen medaille winnares van Mexi co op de kunststofhaan van het nieu we sportcentrum in Leicester de 1609 meter in 4 minuten en 36.8 seconden, waarmee zij 0.2 seconden sneller was dan de vorige wereldrecordhoudster, de Engelse Ann Smith. De weersomstandigheden in Leices- ter, waar volgend jaar de wereldkam pioenschappen wielrennen worden ge houden, waren verre van ideaal. Dwars over het juist voltooide com plex stond een harde wind, die welis waar de droge warmte enigszins ver dreef maar op het laatste rechte stuk een geduchte handicap betekende. Maria, die in Leicester behalve het wereldrecord op de mijl ook haar bes te prestatie op de 1500 m (4.15.6) had willen verbeteren, slaagde niet in die opzet. Op de 1500 meter werd voor de Limburgse officieel een tijd van 4.18.3 afgedrukt, overigens de snelste die dit seizoen is gemaakt. Met die 4.18.3 lag Maria Gommers 0.9 seconde onder de tussentijd die Ann Smith destijds in haar recordrace op de mijl had gemaakt. In de laatste 109 meter heeft Maria Gommers alles gegeven om binnen de tijd van Ann Smith te komen. Ondanks de sterke tegenwind op het laatste rechte stuk, er werd 4,6 meter per seconde geme ten, legde Maria die afstand af in 18,5 sec. waardoor zij juist binnen het mijl record van Ann Smith bleef.

De Vallei | 1969 | | pagina 7