Grand Prix 250 cc-motocross Nederlandse rijders schaarden zich temidden van wereldtop Geboers groot winnaar Steylen won internationale marathonloop Zwemjeugd was dicht bij zege in drielandenwedstrijd Gouden feest van NVT besloten met geslaagde demonstratie Weer een overwinning voor Jan Zoombelt uit Oldebroek Bulgarije klopte Polen met 4-1 Jansen kampioen in hoofdklasse winnaar Ntfiosiaa! record voor WFfueisies Gerrit Wolsink in Frankrijk tweede Blauw Wit winnaar van Europa Cup Evenaring Europees record 100 m horden Promotie Bimdesliga 'tonde van Twente voor W'm Wanders Klim verbeterde wereldrecord VqnAklinqeren Banks winnaar van Ts»echlsche G.P. Ronde van Luxemburg Verrassende zege van Denemarken op Hongarije3-2 finalisten bekend Dubbele zege voor Brugman Claus Jetten won Op circuit Zandvoort Ongekend Klein biljart libre Korfbal Kemphanen Voorzichtig Uitslagen Lange-afstandwedstriid in Waddinxveen Davis Cup MAANDAG 16 JUNI. 1969 MAKK1NGA Rond vijftienduizend toeschouwers zijn getuige geweest van een enerverende strijd in de 250 cc Grand Prix-motocross op het circuit „Prikkedam" in het Friese Makkinga. Niet de grote favoriet Joel Robert sleepte de 15 punten voor de eerste plaats in de wacht maar zijn landge noot Sylvain Geboers. Kennelijk voel de de „grote" Joel zich niet erg thuis in het mulle zand van Prikkedam. Hij had een zeer slechte start. Zijn opmars toonde echter klasse. Met de regelmaat van een klok klom hij op in de rang schikking. Op het moment, dat een ieder zat te wachten op de grote slag. ging de arme Joel onderuit en da t kost te hem verscheidene plaatsen. Nauwe lijks zat hij weer op de motor of hij ging opnieuw onderuit. Even later stap te hij af, met de „schoolziekte" van al le motocrossers, rugklachten. Er was er nog één, die onderuit ging. Dat was Frans Sigmans, de Ne derlandse kampioen. Dat kwam door het felle gevecht, dat hij met Pierre Karsmaker had uit te vechten in de kopgroep. Frans vocht sterk terug maar moest Karsmakers voor laten. In die eerste manche had Olie Petter- son, de Zweed, bij de start al de lei ding. Zonder bedreigd te worden leek hij op de overwinning af te stevenen. Sylvain Geboers, de winnaar van de Grand Prix 250 cc op het circuit Prikkedam in Makkinga in actie. Hij heeft hier juist de Tsjech Karei Ke- necny een lap bezorgd. Zijn snelle Suzuki sneed door het hoge, stofwolken opwerpende, mulle zand. Geboers kwam uit achtste positie steeds meer naar voren. Karsmakers en de aanvankelijk op de tweede plaats lig gende Sigmans moesten tenslotte voor de Belg buigen. Petterson scheen onbereikbaar voor hem. Maar Geboers had zoveel reserves over, dat zijn machtige aanval in de laatste ronde de Zweed toch door de knieën deed gaan. De strijd daarachter tussen Sig mans en Karsmakers, werd in die eer ste manche in het voordeel van de laatste beslist. Nederlanders dus op de derde en vierde plaats. Ook Jan Roessink met een zesde, Ton van Heugten met een zevende en Harry Driessen met een achtste plaats deden voortreffelijk werk. Zo goed, dat we voor de tweede manche angstige voor gevoelens kregen. Maar zie, Nederland ontpopte zich als motocrossnatie van de eerste orde in deze 250 cc-klasse. In die tweede manche opnieuw vijf Nederlanders bij de eerste tien. Joel Robert was met veel machtsvertoon van start gegaan. In zijn spoor volgden de laatste tijd sterk naar voren geko men Fin Heikki Mikkola, Frans Sig mans en Pierre Karsmakers. In de vijfde ronde viel Joel Robert door mo- torpech terug en bij de pit stapte hij teleurgesteld af. Nu ging ook Geboers zich met de strijd bemoeien en na weer Karsmakers en Sigmans zijn hielen te hebben laten zien ging de Belg op de Fin af. In de vijfde en zesde ronde kwam hij als eerste door. In de zeven de ronde was het weer de Fin, maar in de negende en tiende ronde toch weer de Belg. In de elfde ronde weer de Fin. Spanning op zijn hoogtepunt. Geboers gaf het toen op en reed verder zuiver op het consolideren van zijn FRAÜENFELD Aad Steylen heeft zaterdag de internationale marathon loop in Frauenfeld (Zwitserland) ge wonnen. De 34-jarige Nederlander, die twee jaar geleden in dezelfde wedstrijd op de tweede plaats eindigde, maakte een tijd van 2 uur 26 minuten. Hij bleef daarmee bijna vier minuten achter op het „record" voor deze wedstrijd, dat in 1967 werd gevestigd door de Engels man John Peter Yates. In een verschrikkelijke hitte namen Aad Steylen en de Oostduitser Paul Krebs al onmiddellijk na de start een voorsprong op de rest van het veld van 79 man. Na twintig kilometer hadden Steylen en Krebs al een voorsprong van zes minuten op hun naaste concurren ten. De beslissing viel na 25 km toen Steylen zich met een tussensprint los maakte van Krebs en daarna zijn voor sprong geleidelijk vergrootte. Uitslag: 1. Steylen (Ned.) 2 uur en 26 min.; 2. Krebs (O.-Dld.) 2.28.51.1; 3. Gwerder (Zwi.) 2.32.28',2; 4. Müller (Tsj.) 20.38.06,6; 5. Baumann (Zwi.; 2.41,00.0; 6. Berger (Zwi.) 2.41.41,7. tweede plaats, hetgeen hem lukte, om dat Sigmans en Karsmakers opi de der de en vierde plaats hetzelfde spelletje speelden als hun beide voorgangers, die te snel waren om door hen aange vallen te worden. Het gevecht tussen de beide Nederlandse toprijders eindig de ditmaal in het yoordeel van Sig mans. Geboers werd algemeen winnaar. Voor Petterson, Karsmakers en Sig mans werd hetzelfde aantal punten genoteerd. Voor de rangschikking en de punten toewij ding voor het wereldklas sement besliste de tijd: Petterson als tweede en Karsmakers DIEREN Jansen uit Hoek van Hol land is in Dieren Nederlands kampioen in de hoofdklasse klein biljart libre ge worden. Hij bleef in zeven partijen on geslagen en verzamelde dertien match- punten. Eindstand: 1. Jansen (Hoek van Hol land) 13 punt. 156 hs, 15.08 alg. gem.; 2. Netten (Kaatsheuvel) 10, 142, 13.49; 3. Berkelmans (Oisterwijk) 8, 246. 16.11; 4. Visser (Egmond aan Zee) 6. 207. 11.98; 5. Hoekstra (Franeker) 6, 45, 8.01: 6. Weerts (Heer) 5. 49, 8.40; 7. v. Wessel (Zevenaar) A 83, 9.73; 8. Cusveller (Apeldoorn) 4. 76. 7.10. Jansen, Netten, Berkelmans en Vis ser promoveren naar ereklasse klein biljart. STADSKANAAL Hans Brugman heeft zaterdag bij het nationale con cours hippique te Stadskanaal een dub bele overwinning oehaald in het spring concours ma. Hij plaatste zich met Jan Maathuis voor de barrage, maar hij had met Miss Holland en Sky High twee ijzers in het vuur. Op Miss Hol land ging hij het snelst rond, met Sky High bezette hij de tweede plaats. Het progressief springconcours, met de muur op 1 meter 80 als hoogste hin dernis, werd na barrage gewonnen door Jan ter Halle. De belangrijkste uitslagen: Springconcours ma (14 hindernissen, 17 sprongen, maximale hoogte 1.35 me- barrage (3 combinaties): 1. Hans Brug man (Almelo) met Miss Holland 0 fou ten - 47,2 seconden, 2. Hans Brugman met Sky High 0-53,6, 3. Jan Maathuis (Geesteren) met Golden Dream 8-51,8, 4. Ab de Bruin (Den Bosch) met Ben- to III 4-91,6, 5. Jan Kloosterboer (Lop- persum) met Furore 4-101,8, 6. Tjeerd Velstra (Brummen) met 'lEspoir 4V2 106,6. Progressief springconcours (5 hinder nissen, met muur op 1,80 meter als de hoogste): na barrage (8 combinaties): 1. Jan ter Halle (Almelo) met Netoria 10 pnu 47,6 seconden. 2. Hans Brugman met Sky Ranger en Tjeerd Velstra met Lady be Good 10-49,6, 4. Daan Nanning (Zwolle) met Lorito 7-46,4, 5. Hans Brugman met Sky High 6-43.0, 6. Tjeerd Velstra met l'Espoir 6-53.6. BREDA Jan Maathuis heeft zon dag een mb-springcoucours om de wis selbeker van Breda gewonnen. Maat huis, die dit springconcours eveneens in 1967 op zijn naam schreef, behaalde met The Saint slechts 0,25 strafpunten. Tjeerd Velstra werd op Espoir tweede met 4 strafpunten. Winnaar van een jachtspringconcours werd Éric Schoe- maker op Trevira Otto 11 voor Heij- man Pluto. Het damesspringconcours, dat voor het eerst sinds 1965 werd ge houden, is gewonnen door mej. H. de Vries op Aer Lingus. Tweede werd mevrouw Wagemaker op Dax. De uitslagen waren: MB-springcon- cours (540 meter, toegestane tijd 87 sec., 14 hindernissen, maximale hoogte 1,40 meter, twee manches): 1. Maathuis (The Saint) 0,25 strafpunt 170.4 secon den: 2. Velstra (Espoir) 8 s. 168,2 sec.; 3. De Haan (Caranza) 8 151,9; 4. Brug man (Sky High) 8 s.; 164,1; 5. Schoe- maker (Merry Twinkle) 12 s. 156,5; 6. Hensen (Ackus) 12 s., 161,1 seconden. Jachtspringconcours (max. hoogte 1.30 meter): 1. Schoemaker (Trevira Otto 11) 69.3 sec.; 2. Heijman (Pluto) 72,5 s.; 3. De Haan (Caranza) 72,7 s.; 4. mej. L. van Droogenbroek (Durosa Gaby) 73,3 s.; 5. Muller (Brisant) 75,7. Dames springconcours (max. hoogte 1.20): 1. mej. H. de Vries (Aer LinT gus) 54,2 s.; 2. mevr. W.-gemaker (Dax) 55,6; 3. mej. Hilling (Delphine) 57,2; 4/5 mej. J. Duiser (Walk Tall) 57,4; mevr. K. de Haan (Sanny) 57,4. DEN HAAG Tijdens nationale zwemwedstrijden in het Haagse Zuider park heeft een ploeg van ZIAN een Ne derlands record voor meisjes op de 10 x 100 meter vrije slag gevestigd. Het Haagse team kwam tot 12 min. 2,6 sec. Er was een limiettijd van 12 min. 10 seconden. als derde man op 't ereschatfot. Roes sink vijfde, Ton van Heugten zesde, Jo Roelofs tiende en Driessen elfde maakten de klasse van de Nederlan ders jn de 250 cc waar. Vijf Nederlanders bij de eerste tien in de eindstand, een ongekende weelde. In twee series en een finale hebben de 500 cc junioren een spectaculair ge vecht geleverd, dat in een duidelijke zege voor de op het ogenblik onver slaanbaar lijkende Jan van Beek uit Zelhem eindigde. Roel El ting uit Zut- phen, Eg Aust uit Nunspeet en Jan Wentink uit Doetinchem behoorden met hun respectievelijk vierde, zesde en ze vende plaats opnieuw tot de sterksten. 250 cc Eerste manche: 1. Sylvain Geboers, België op CZ; 2. Olie Petterson (Zwe den) op Suzuki; 3. Pierre Karsmakers Ned. op CZ; 4. Frans Sigmans Ned. op Husqvarna; 5. Jan Roessink, Ned. op Husqvarna; 6. Bengt A. Bonn, Zwe den op Husqvarna; 7. Ton van Heug ten, Ned. op CZ; 8. Marcel Wiertz, België op Bultaco; 9. Stig Petterson, Zweden op Husqvarna; 10. Harry Driessen, Ned. op ZC. Tweede manche: 1. Heikki Mikkola, Fniland op Husqvarna; 2. Geboers; 3. F. Sigmans; 4. P. Karsmakers; 5. Olie Petterson; 6. Kalevi Vehkonen, Finland op Husqvarna; 7. J. Roessink; Ton van Heugten; 9. Uno Palm, Zweden op Husqvarna; 10. Jo Roelofs, ^ed. op Montesa. CASSEL De 22-jarige Gerrit Wol sink, vorige week verrassend winnaar van de internationale motocross in de 500-cc-klasse te Markelo, is zondag in het Franse plaatsje Cassel tweede ge worden achter wereldkampioen Jeff Smith. De Engelsman zegevierde in al le drie manches met zijn BSA. De uit Hengelo (Gld) afkomstige student ging met zijn Husqvarna driemaal als twee de over de streep. EINDHOVEN Ben Claus en André Jetten hebben voor de derde achtereen volgende keer de rally Eindhoven-Luik- Eindhoven gewonnen. Deze rally, die vrijdag en zaterdag is gehouden, telt mee voor de strijd om het Neder landse kampioenschap. Uitslag: Sportklasse (1100 km): 1. Claus/Jet ten, Opel Rally Kadett, 100 str. pnt; 2. D. en W. de Wild, Vauxhall Viva, 121 str. pnt; 3. Boot Bruin, Matra, 128 st Toerklasse (850 km): 1. L. W. en W. J. Fransen, BMW. 259 str. pnt; 2. Volt- man/Boersma, Volvo, 327 str. pnt. EINDHOVEN' Het Amsterdamse Blauw Wit heeft, evenals vorig jaar na de nationale korfbaltitiel ook de Euro pa Cup voor korfbalteams gewonnen. Blauw Wit versloeg in de finale van 't in Eindhoven gespeelde toernooi stad genoot Rohda met 3-2. Beide Nederlandse ploegen bereikten op zeer gemakkelijk wijze de eindstrijd door overwinningen op ploegen uit En geland en België. De finale had een zeer spannend ver loop. Rohda had na zes min. reeds een voorsprong van 2-0 door treffers van Cees van Lunteren, die zijn laatste wedstrijd speelde. Via Jan Paree kwam Blauw Wit gelijk, waarna beide ploegen een straf worp misten. De str af worp, die Blauw Wit drie minuten voor tijd kreeg, bracht de beslissing. Jan Wals faalde niet. Er waren ongeveer 500 toe schouwers. GRONINGEN Na dertien num mers, met nog vijf onderdelen te zwem men, had de Nederlandse zwemploeg (tot en met zestien jaar) een comforta bele voorsprong van achtttien punten op de Engelse jeugd en dertig punten op West-Duitsland. Het prachtig gele gen Groningse bad „de Papiermolen" leefde reeds in een overwinningsroes. Niets leek meer de eerste Oranje-triomf in de driekamp in de weg te staan. Het eerstvolgende nummer, de 100 meter rugslag meisjes, deed de met groot elan opgebouwde triomfboog echter ver schrompelen tot een wankel zegepoor- tie: 109-100-83. De 100 meter vrije slag jongens bracht geen opluchting. Inte gendeel. De zege van Mexico-ganger Ray Terreill en de laatste twee plaat sen voor de Nederlandse vertegenwoor digers reduceerden het verschil tot slechts twee punten. De Britse equipe was in de winningmood en de drie res terende onderdelen resulteerden even eens in overwinningen voor Gr.-Brittan- nië. Met 138 punten tegen 123 voor Ne derland en 103 voor West-Duitsland ging de eindzege voor de zesde achtereen volgende maal naar „Albion". Nooit was Nederland zo dicht bij de eerste plaats geweest. Na de onverwacht grote overwinning op de Britse jeugd ploeg bestaande uit zwemmers tot 19 jaar te Oldenzaal (117-79) zou Nederland in de „Papier molen" ook „wel even" de driekamp winnen. De jongste Britse zwemuitga- ve bleek echter over iets meer inhoud te beschikken. Peter van Biggelaar (21), trainer van PSV en assistent-coach, treurde niet om het uiteindelijke resultaat: „Het is al erg fijn, dat deze jongens en meis jes internationale ervaring opdoen. En in hoeverre speelt dan de uitslag nog een rol? We hebben toch bewezen de stijgende lijn te pakken te hebben. De jeugd heeft de aansluiting met de West- europese top tot stand gebracht". lust, en naast zwemtrainer ook nog ten- nisleraar, uitte zich overigens voorzich tig met betrekking tot de interland wedstrijd op 11 en 12 juli tegen Groot- Brittannië in het Chr.ystal Palacebad te Londen. „Onze jeugdploeg is ook bij na onze nationale ploeg. Enkelen, zo als Drenth, Langerhorst, Buter en mis schien de hard trainende Chris van Linth komen daar nog bij. De Engel sen hebben echter een bredere top. Ik hoop, dat we geen klap krijgen". Ne derland kende ups en downs in Gronin gen. Zaterdag werden twee adspiran- tenrecords geëvenaard. De blonde Fras- quita Smits liet na de 100 meter vrije slag weinig optimistisch horen: „Ik heb vast een heel slechte tijd" maar het resultaat (1.04,2 en eerste), eerder al leen gezwommen door Liesbeth Klum- per, stelde haar in het ongelijk. Frieke Buys uit Vlaardingen was even snel als in Oldenzaal op de 100 meter vlinder slag: 1.10.4. Daar tegenover stond het zwakke optreden van de meisjes op de 200 meter schoolslag. De tijden van Wilma van Beek (2.58,9) en Ineke Wee kers (2.59.5) deden recordhoudster Kle- nie Bimolt aan de rand van het bassin meewarrig het hoofd schudden. De voorsprong na de eerste dag (71-56-55) beloofde echter gouden bergen. Zondag werd aanvankelijk het opti misme gestaafd. In de drukkende hitte Van Biggelaar, op het laatste moment vervanger van de eerst gevraagde „hulpcoach" Jan Bouwman van Zwem- WARSCHAU De Poolse atlete Te resa Nowakowa heeft zaterdag tijdens wedstrijden in Warschau het Europese record op de 100 meter horden geëve naard. De Poolse liep de honderd me ter in 13,5 seconden. Heide Rosendahl kwam zes dagen geleden in het West- duitse Leverkusen ook tot die tijd en bereikte daarmee de Europese record- lijst, die voor dit nummer sinds 1 ja nuari bestaat. 1. Geboers 15 pnt; 2. Olie Petterson 12 pnt.; 3. Karsmakers op 10 sec. 10 pnt.; 4. Sigmans op 16 sec. 8 pnt; 5. J. Roes sink 6 pnt; 6. T. van Heugten 5 pnt; 7. M. Wiertz 4 pnt; 8. Uno Palm 3 pnt; 9. Vehkonen 2 pnt; 10. H. Driessen 1 pnt. De stand na zeven wedstrijden voor de wereldtitel is nu: 1. Geboers 82 pnt; (twee overwinningen): 2. Joel Robert 60 pnt. (4 overwinningen); 3. Koneckney 38 pnt; 4. Hallman 32 pnt; 5. Wiertz 28 pnt. 500 cc JUNIOREN Eerste serie: 1. M. Westerbaan. De- demsvaart op Husqvarna; 2. Roel El- ting, Zutphen Maico; 3. Jaap Flonk Beesterzwaag op Maico; 4. Jan Wen- tink, Doetinchem op Maico; 5. Bé Wak ker, Nro. Dordrecht op Husqvarna; 6. Roel Bas, De Wilp op CZ; 8. IJ. Koe- Folmer, De Wilp op CZ; 8. IJ. Koe hoorn, Gietervëen op Husqvarna; 9. Henk Slot, Holten op Husqvarna; 10. Jan Herder, Akkrum op CZ. Tweede serie: 1. Jan v. Beek, Zelhem op CZ; 2. Frans Karsmakers, Aalst op CZ; 3. A. Jakking, Eefde op Bultaco; 4. E. H. Aust, Nunspeet op CZ; 5. H. Wemmenhove, Zuidwolde op Husqvar na; 6. M. van Donselaar, Nijmegen op Bultaco; 7. Gerrit Wassink, Arnhem op Husqvarna; 8. Han v. Leuveren, Scher- penzeeL op Husqvarna; 9. O. Oostra, De Wijk op Husqvarna; 10. Piet Rodenburg Oldeboorn op CZ? Finale: 1. Jan van Beek; 2. Bé Wak ker; 3, Frans Karsmakers; 4. Roel Elting; 5. A. Wemmenhove; 6. E. Aust; 7. Jan Wentink; 8. O. Oostra; 9. Jaap Flonk; 10. Roel Bas. ZUTPHEN Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Nedcr-Veluwse Turnkring en ter afsluiting van de feestelijkheden werd zaterdagavond in de Han zehal te Zutphen een kringuitvoering gegeven, waarbij de beste nummers van ver schillende kringverenigingen werden gedemonstreerd. Twaalf verenigingen waren present en brachten een gevarieerd programma van praktisch alle mogelijkheden, die de gymnastiek biedt. We zagen werk van nog heel jonge meisjes, doch ook van dames-huisvrouwen en van heren op leeftijd, welke beide laatste groepen het in de recreatieve sector zochten. En met succes! Niet minder dan acht verenigingen waarvan enige zelfs met méér dan één ploeg, demonstreerden springen in alle mogelijke vormen aan paard, lan ge mat en kast op tremplin, rhenter- plank en minitramp, wat wel wat veel van het goede was. Temeer, omdat op twee of drie plaatsen gelijktijdig ge sprongen werd en dit de aandacht nog al eens afleidde. Er werd vaak zeer goed gesprongen, vooral door Kracht en Vriendschap uit Bennekom, K.D.O. uit Apeldoorn, Koninklijke Bato uit Oosterbeek en Sparta uit Ede. Een goe de baloefening zagen we van Sportver eniging Dodewaard. terwijl de meis jes van Sparta uit Dieren een perfect nummer brug ongelijk demonstreerden, gevolgd door een ritmische oefening van Excelsior uit Zetten op leuke mu- BONN De uitslagen van de zon dag gespeelde wedstrijden in de promo tiecompetitie naar de Bundesliga zijn: Groep I: Freiburger FC - Hertha Zehelendorf 10; Rot Weiss Oberhau- sen - SV Alsenborn 41. Groep II: Tasmania 1900 - Karlsru- her SC 01; TUS Neuendorf - Rot Weiss Essen 05. De standen zijn: Groep I: 1. Freiburger FC 5-8; 2. R. W. Oberhausen 6-8; 3. SV Alsenborn 6-8; 4. Hertha Zehlendorf 6-4; 5. VFB Lübeck 5-0. Groep II: 1. RW Essen 6-11; 2. Osna- brück 5-7; 3. Karlsruher SC 5-7; 4. Tas mania 1900 6-2; 5. TUS Neuendorf 6-1. ZANDVOORT Eén van de hoofd nummers van de nationale motorraces, die zondagmiddag op het circuit van Zandvoort werden gehouden, was zon der twyfel de race in de 125 cc-klasse. Zoombelt. Rotting en Van der Wal volgden elkaar op korte afstand. Steeds weer wisselden de posities. Tenslotte toonde ook nu Zoombelt uit Oldebroek zich de snelste. Met een voorsprong van vijftig meter ging hy door de finish. Ook in de 350 cc-klasse is felle strijd geleverd. Theo Bult uit Lonneker leek aanvankelijk op een gemakkelijke over winning af te gaan. Verwoed heeft ech ter Henk Naber voor zijn kansen op een overwinning gestreden. Met slechts en kele meters verschil passeerden de bei de rivalen de tribunes. Uiteindelijk bleek de man uit Lonneker toch de snel ste. In de halve literklasse had Herbert Spahn ook nu geen concurrentie. Het zelfde gold voor de Amsterdammer Geukens in de 250 cc-klasse. In deze race kwam de Amsterdammer Jack Strijbis ten val. Hij liep vrij ernstige verwondingen aan de linkerarm op en werd per ziekenauto naar het Groote Gasthuis in Haarlem overgebracht. Za terdag brak Koos van Amerongen tij de s de training een sleutelbeen. De uitslagen: 50 cc-klasse (8 ronden, 33.544 km): 1. Van Kessel (Mill) met Kreidler 17.49.1 (gem. 112.950 km per uur); 2. Jansen (Utrecht) met Kreidler. Snelste ronde: Jansen 2.11.0 (gem. 115.227 km per uur). 125 cc-klassc (10 ronden, 41.93 km). 1. Zoombelt (Oldebroek) met Maico 20.23.0 (gem. 123.424 km per uur); 2. Rotting (Koog aan de Zaan). Snelste ronde: Zoombelt en Rotting 1.59.8 (gem. 125.999 km per uur). 250 cc-klasse (10 ronden, 41.93 km). 1. Geukens (Amsterdam) met Yamaha 19.08.3 (gem. 131.455 km per uur); 2. Bult (Lonneker) met Ducati. Snelste ronde: Geukens 1.51.7 (gem. 135.136 km p. uur). 350 cc-klasse (10 ronden, 41.93 km). 1. Bult (Lonneker) met Yamaha 18.26.7 (gem. 136.405 km per uur); 2. Naber (Winkel) met Kawasaki. Snelste ronde: Bult 1.47.3 (gem. 140.678 km per uur). 500 cc-klasse (10 ronden, 41.93 km). 1. Spahn (Amstelveen) met Kawasaki 19.13.5 (gem. 130.800 km per uur); 2. Tee- vens (Eindhoven) met Honda. Snelste ronde: Spahn 1.53.5 (gem. 132.980 km per uur). Zjjspanklasse (8 ronden, 33.544 km). 1. Oosterloo-Hermans (Hilversum) met BMW 16.59.4 (gem. 118.438 km p. uur). 2. P" uwels-C' "lemans (Olst) met BMW S'-lste ronde: Oosterloo 2.05.6 (gem. 120.181 km per uur). ziek. Een vrije oefening van de meis jes van H.B.S. uit Wageningen en een hoepeloefening van de dames van Spar ta Ede, welke beide goed werden ge bracht, werden gevolgd door een num mer komische gymnastiek verzorgd door vier heren van Sparta uit Dieren, als clowns vermomd, leuk, doch te lang. KDO uit A'doorn sloot de rij van vereni gingen met een bijzonder goed num mer „Ritme en bewegen" voor dames, waarmee het veel eer inlegde. De de monstratie hoogbrug van de N.V.T.-he- ren was niet bepaald een succes, in tegenstelling tot het werk van de da- mes-ploeg die gaf een nummer brug ongelijk op niveau. De medewerking van de Studio für Rhytmik und Bewegung uit Hannover werd een doorslaand succes. Een groep meisjes van deze school bracht ritmisch bewegen in alle mogelijke vormen van moderne lichaamsscholing op exclusie ve, opzwiepende muziek en met hand gereedschap, waarvan men het gebruik in ons land niet of nog niet kent, bijv. stokjes met rubber ballen en halve basten van cocosnoten, wat een leuke indruk maakte. ENTER De 25-jarige Wim Wanders uit het Limburgse Meerssen, die vo rig jaar voor het eerst in wedstrijdver band fietste bij de KNWU, is op ver rassende wijze winnaar geworden van de achtste Ronde van Twente, een klas sieke wegwedstrijd over 160 km met start en finish te Enter. Wanders, die deel uitmaakte van een kopgroepje van zes renners, dat na 100 kmen in de buurt van Oldenzaal was weggesprongen, won op glansrijke wijze de eindsprint. De Amstelvener Tino Ta bak, de grote animator in deze door de hoge temperatuur zware koers, kwam niet verder dan de tweede plaats. Met Tabak behoorden renners als Pe ter van der Kruys, Popke Oosterhof en Matthijs de Koning, die herhaaldelijk hebben geprobeerd een succesvolle de marrage te plaatsen, tot het groepje dat een enorme hoeveelheid werk in feite maar mager beloond zag. De uitslag: 1. Wim Wanders (Meerssen), 160 km in 4 uur 5 min. en 7 sec.; 2. Tino Ta bak (Amstelveen); 3. John Dean (Nw.- Zeeland); 4. Peter van der Kruys (Hel mond); 5. Popke Oosterhof (Eelde); 6. Matthijs de Koning (Scherpenzeel); op 1 min. en 30 sec.: 7. Henk Benjamins (Hollandscheveld). 8. Fred Niemeyer (Hengelo); 9. Henk Nieuwkamp (Bor ne); 10. Wim Evertse (Zierikzee). BOEDAPEST In het Nep-stadion in Boedapest waar hij drie jaar gele den Europees kampioen werd heeft de 36-jarige Rus Romoeald Klim zondag het wereldrecord kogelslingeren verbe terd en gebracht op 74,52 meter. Het oude record stond met 73,76 meter op naam van de Hongaarse Olympisch kampioen Gyula Zsivotsky. De Hongaar leverde die prestatie op 14 september van het vorig jaar, eveneens in Boe dapest. In zijn openingswoord kon voorzitter W. Henstra uit Apeldoorn het college van B. en W. van Zutphen welkom heten, mevr. van de Schoor als afge vaardigde van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond, de afge vaardigde van de Sportraad Zutphen en het erelid v^p de N.V.T., de heer Van Kuipers uit Arnhem bracht dank aan de organiserende vereniging M.O.B.A. uit Zutphen, de Duitse gas ten en de deelnemende verenigingen voor hun medewerking. Het was, een kringuitvoering, die alles bracht wat op verenigingsgebied te brengen valt en een goede doorsnee was van wat er in de Neder Veluwse Turnkring door de verenigingen wordt gedaan. PREROV De Brit Jim Banks is zondag met een BSA winnaar gewor den van de Grote Prijs van Tsjecho- Slowakije, geldend voor het wereldkam pioenschap motocross in de 500-cc- klasse. Banks ging in de eerste rit als tweed over de streep. Hij zegevierde in de tweede manche. De Zweedse Husqvarna-rijder Arne Kring werd tweede in de algemene rangschikking en de Tsjech Jiri Schmalz met een CZ derde. De Oostduitser Paul Friedrichs eiste de eerste manche op. Een defecte rem 'schakelde de CZ-rijder in de tweede uit. uit. WADDINXVEEN Yvonne van Kui lenburg, Joke van Gijn, Wout Schouten en Arthur van Oest zijn zaterdag de winnaars geworden van de zwemwed strijden over 3000 meter in de Gouwe te Waddinxveen. De uitslagen zijn: Dames, 3000 m vrije slag: 1. Yvonne van Kuilenburg (HPC) 43 min. 2 sec.; 2. Anke v.d. Veeken (HZPC) 43.04; 3. Cora van der Veer (VZC) 43.20. 3000 m schoolslag: 1. Joke v. Gijn (IJ) 55.22.8; 2. Wilma v.d. Vlies (VZC) 55.58.8; 3. Ma ja Breuker (LZC) 56.11,2. Heren, 3000 m vrije slag: 1. Wout Schouten (VZC) 40.30; 2. John van der Kamp (Dolfijn) 40.54; 3. Nico Lande- weert (Robben) 41.06. 3000 m schoolslag: 1. Arthur v. Oest (IJ) 50.09,5; 2. Bart Visé (HPC) 50.18.0; 3. Ronals Hond (Dolfijn) 51.10.0. DIEKIRCH Joaquim Agostinho heeft op de vierde dag van de Ronde van Luxemburg de leiding in het alge meen klassement overgenomen van de Fransman Jean Marie Leblanc. Agos tinho werd in de rit over 235 km van Esch aan de Alzette naar Diekirch, die de achter de Italiaan Pecchielan, die hem in de eindsprint versloeg. Na 68 km ontsnapten drie renners, Pechielan, Agostinho en de Fransman Vasseur. Veertig kilometer voor de fi nish moest Vasseur zijn vluchtmak- kers laten gaan. Het tweetal had in Diekirch drie minuten voorsprong. Het algemeen klassement: 1. Agos tinho (Por.) 16 uur 24 min. 48 sec.; op 57 sec.: 2. Pecchielan (Ita.)op 1 min. 21 sec.: 3. Dolman (Ned.); 4. Schutz (Lux.);op 3.06.: 5. Boifava (Ita.); op 3.33; 6. R. de Vlaeminck (Belg.); 7 Wright (G.-Br.); op 3.43: 8. Wagtmans (Ned.); 9. Den Hartog (Ned.); op 4.16 10. Leblanc (Fr.). bedwong Roger van Hamburg in een fascinerend duel Terrell op de 800 m vrije slag. Beide kemphanen kregen de zelfde tijd toegewezen: 9.19.0. Van Ham burg was toen nog niet overwerkt. De 16-jarige Australische Nederlander zou nog drie keer op het startblok verschij nen. Deze overdaad zou zijn prestaties echter niet ten goede komen. Wel kon hij op de 100 meter vrije slag nog het Nederlands adspiranten7 record met 58,3 sec. evenaren, maar dit leverde niet meer dan de vijfde plaats op. Bert Elzerman was eerder gelijk opgegaan met het record op de 200 meter vlinderslag (Van Hamburg 2.25,2). De laatste twee estafettenum mers, die de Britten als glorierijke overwinnaars uit het water deden stap pen, brachten nog twee records als „troost". Voor Frasquita Smits was het alle maal wat teveel gebleken. Na haar aan deel op de 4 x 100 meter wisselslag moest zij uitgeput naar een verzorgings kamer worden gedragen. Minuten la ter was zij pas weer wat op verhaal gekomen. SOFIA Bulgarije heeft de zondag in Sofia gespeelde wedstijd tegen Polen voor groep 8 van de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal 1970, in welke groep ook Neder land uitkomt, gewonnen met 4-1, nadat het bij de rust een voorsprong had van 2-1. In het met 45.000 toeschouwers lang niet gevulde Vassil Leveskistadion van Sofia is het Bulgaarse elftal vrijwel de gehele wedstrijd veel sterker geweest dan Polen. Zelfs met de vrij ruim uitge vallen nederlaag mogen de Polen niet ontevreden zijn. Zij slaagden er slechts incidenteel in de macht van de Bulgaren te doorbreken. Al in de zestiende minuut vonden de Bulgaren voor het eerst een weg door de massale Poolse verdediging, maar de Hongaarse scheidsrechter Byrozki keur de de treffer af. Bulgarije bleef door gaan en zeven minuten later had de ploeg toch een comfortabele voorsprong door Dermendjiev en Bonev. Polen kwam twee minuten later iets dichter bij door een schot van Deyna, die 't van afstand probeerde omdat de aanval, waarin Luanski aan banden werd ge legd, geen opening kon maken in de Bulgaarse verdediging. Het schot van Deyna, de beste speler bij Polen, was volstrekt onhoudbaar voor doelman Si- meonov. De bal sloeg onder de lat tegen het net. In de laatste fase van de strijd brach ten Penev en Asparoekov het krachts verschil ook in de score tot uitdrukking: 4-1. De stand in groep 8 is thans: Bulgarije 3 3 0 0 6 8-2 Nederland 4 3 0 1 6 7-2 Polen 3 1 0 2 2 9- 6 Luxemburg 4 0 0 4' 2-16 Jaap Oudkerk is zondag tweede ge worden in een stayers wedstrijd in Parijs. Winbaar werd dc Italiaan De Lilo. doen Prcost (België) eindig;' de en Piet van der Lans legde beslag op de zesde plaats. KOPENHAGEN Denemarken heeft zondag in Kopenhagen in een wedstrijd voor groep 2 van de voorronden van het het toernooi om het wereldkampioen schap een overwinning met 3-2 op Hon garije behaald. Bij de rust van deze ont moeting, die door 30.600 toeschouwers werd bijgewoond, was de stand gelijk: 2-2. Het was de eerste nederlaag van Hongarije in groep 2. De Deense doelpunten werden ge maakt door Le Fèvre, Óle Sörensen en Ole Madsen, voor Hongarije scoorden Bene en Farkas. De zege van de Denen op Hongarije is een van de verrassingen uit de voorronden. Eerder plaatste Bel gië zich voor de eindronden in Mexico uit een poule, waarin sterke voetbal naties zaten als Zuid-Slavië en Spanje, en verloor Portugal in eigen land van Zwitserland. De Denen, die in theorie nog een kans hebben op plaatsing voor het eindtoer- nooi, streden met grote inzet. De Hon garen hadden bijna gedurende de gehele wedstrijd een groot technisch overwicht, maar pech bij schoten en goed doel- manswerk van Engdal voorkwamen een beter resultaat. Acht dagen geleden bleek Hongarije nog met 2-1 sterker dan Ierland en leek toen de belangrijkste gegadigde voor kwalificatie voor Mexi co. Nu hebben de Magyaren evenveel verliespunten als Tsjecho-Slowakije. De grote man bij de Denen was Ulrik le Fèvre. Deze linksbuiten, die het vol gende seizoen voor het Duitse Borussia Mönchengladbach gaat spelen, was een doorlopend gevaar voor de Hongaarse defensie. De laatste 25 minuten van de wed strijd zetten de Hongaren de Deense defensie onder grote druk, maar verder dan drie schoten tegen het houtwerk kwamen zij niet. De stand jn groep twee luidt: Tsjecho-Slowakije 4 3 0 1 6 6-3 Hongarije 3 2 0 1 4 6-4 Denemarken 4 2 0 2 4 5-6 Ierland 3 0 0 3 0 2-6 MOSKOU De vier finalisten in de beide Europese zones van het tennis toernooi om de Davis-beker zijn be kend. In groep A speelt Groot-Brittan- nië tegen Zuid-Afrika, de finale uit groep B gaat tussen Roemenië en Rus land. Groot-Brittannië besliste zaterdag de bijzondei spannende ontmoeting met West-Duitsland in de laatste set van de laatste partij tussen Cox en Bungert. Zuid-Afrika kwam veel ge makkelijker in de finale. In de halve eindstrijd trok Tsjecho-Slowakije zich terug, nadat de Zuidafrikanen in de ronde daarvoor ook al vrij hadden ge kregen van Hongarije en Polen. Deze twee landen hadder. al van. te voren bekend gemaakt niet tegen Zuid-Afri ka te zullen spelen. Roemenië won zaterdag de derde partij van Spanje en nam daarmee een beslissende voorsprong van 30 en Rusland leverde, ook door winst in het dubbelspel, tegen Italië een zelfde prestatie Einduitslag: 3p .nje-Roemenië 1—4; Rusiand-Italië 50.

De Vallei | 1969 | | pagina 8