Dr. P. van Dijk verbaasd over opheffing schorsi ng Merckx Dopingcontrole wordt in toekomst zeer moeilijke zaak Feijenoords nieuwste aanwinst Hasil aan het woord ADORNI NIEUWE LEIDER Jan van Beveren wil Sparta een proces aanspannen Damteam bleef ongeslagen Afgebroken Slechts één Ferrari in Nederlandse G.P. Zweedse coach doet beroep op Kindvall Winst en verlies voor tennismeisjes Tweede plaatsen voor Nederlandse roeiers in Ratzeburg Aad Jansen tegen Fransman Thomas Vakbond voor tennissers Enorme klap voor de wielersport" Uit de krant Doorgaan Heel duidelijk Gekste situatie Betreurenswaardig Koersen Mereveld Geen onbekende Ronde van Zwitserland Luxemburg •Jortnieuws ÏMiw Geen probleem Twee jaar Geen resultaat Afgelopen 25.000 gulden subsidie voor Heerenveen Trainer Brandes naar Eindhoven Transfernieuws DINSDAG 17 JUNI 1969 DEN HAAG Het opheffen van de schorsing van de Belgische wielrenner Eddy Merckx heeft nogal wat tongen losgemaakt. Ook in Nederland, waar de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) dr. P. van Dijk niet alleen zijn verbazing uitsprak over het feit dat de schorsing ongedaan werd gemaakt, maar ook over de wijze waarop dit geschiedde. Dokter Van Dijk maakte deel uit van de medische commissie van de internationale wielrenunie (UCI), is nog steeds lid van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité (IOC) en heeft zich zowel in die functie als in die welke hij bekleedt in de Nederlandse sportwereld altijd een fervent bestrijder van de do ping getoond. Naar. aanleiding van de jongste ontwikkelingen in de kwestie Merckx beantwoordde de heer Van Dijk een aantal vragen. Wat vindt u van het besluit van de Federatie van Wielerbonden (FICP)? Dr. Van Dijk: Ik vind het buitenge woon jammer, dat de FICP dit besluit heeft genomen. Uit de kranten heb ik het moeten vernemen en ik begrijp daaruit, dat alleen het dagelijks be stuur dit besluit heeft genomen. Dat is betreurenswaardig, want het was een zeer diepgaande zaak, die je zomaar niet even kunt afdoen. Het allerminste wat de FICP had moeten doen, was 't bijeenroepen van het voltallig bestuur. Nu zullen ze waarschijnlijk enkele le den telefonisch naar hun mening heb ben gevraagd. Maar deze zaak Kun je niet zomaar per telefoon afdoen. Was de KNWU op ae hoogte? Neen, wij hebben het allemaal uit de krant moeten vernemen. Onze comman deur J. F. van Duim heeft zitting in het bestuur van de FICP. Hij is met vakan tie, maar iK weet zeker, dat hij bereid zou zijn even per vliegtuig naar Brussel te gaan indien men nem daarom had gevraagd. Hij zou ontegenzeglijk dan ook ons meteen hebben mgencnt om trent de ware motieven, die aan dit be sluit ten grondslag liggen. Denkt u dat er dan motieven voor dit besiuit zijn? Uit het communiqué heb ik begrepen, dat men Merckx het voordeel van de twijfel heeft gegeven. Ik neem wel aan dat er wellicnt verzacntende omstan digheden kunnen zijn en ik begrijp ook wel dat de Belgen die hebben aange voerd in verband met' hun kansen in de Ronde van Frankrijk, maar dat wet tigt mijns inziens nog geen opheffing. Wat gaat volgens u de UCI nu doen? De FICP is een overkoepelende orga nisatie. De UCI kan weinig doen. De heer Rodoni heeft zelf het onderzoek in Italië geleid en naar aanleiding van zijn bevindingen dat het onderzoek vol komen waterdicht was en correct uit gevoerd is de schorsing uitgespro ken en heeft de UCI de zaak afgeslo ten. Ik kan me wel voorstellen, dat de UCI zal zeggen: Dat nemen we niet. Ik weet niet precies wat de UCI gaat doen, maar ik kan met zekerheid ver klaren, dat de UCI door ?al gaan, door zal moeten gaan met het dopingonder zoek. opnieuw een enorme klap heeft gekre gen. Het is toch ook te gek, dat twee mensen hebben gezegd dat Merckx maar vrijuit moet gaan en een derde voor handhaving van de straf was. Dat leid ik tenminste af uit de zinsnede: „De meerderheid van het bestuur". En dat dagelijks bestuur bestaat uit drie man. Neen, ik vind het een betreurens waardige geschiedenis want de kwestie was volgens mij helemaal niet dubieus, dus het voordeel van de twijfel had volgens mij nooit mogen gelden. Was er wat aan te merken op het dopingonderzoek en de reglementen? De reglementen zijn heel duidelijk Er staat in dat bij een positieve urine en een bij herhaling nog blijvende po sitieve urine uitsluiting van een maand voor officiële wedstrijden volgt. Dat is in dit geval ook gebeurd, dus van een dubieuze zaak is geen sprake. Persoon lijk was ik blij met deze regels, want het kan me niets schelen hoe een ren ner doping heeft gebruikt. Ik heb altijd gezegd: Als een renner het spul krijgt van een vriendje dan moet hij die maar op zijn bliksem geven, maar de straf blijft. Krijgt hij het van zijn verzorger, dan moet hij een ander nemen; een die hij kan vertrouwen en heeft hij het zelf genomen, dan is er helemaal geen par don. Dan heeft hij zichzelf te pakken gehad. Wat gaat er nu gebeuren met het dopingonderzoek en de reglementen? Dat weet ik niet precies. We gaan in ieder geval door met onderzoeken; want als we dat niet doen, zijn we ner gens meer. Is dat nu met deze uitspraak al niet enigszins het geval? Zeker. Je krijgt nu de gekste situa ties. Renners, die nooit zijn betrapt, misschien ook nooit gecontroleerd, gaan nu bij hoog en bij laag volhouden onschuldig te zijn en zullen wellicht nog op deze uitspraak wijzen. En na tuurlijk zegt iedere renner onschuldig te zijn. Of ik denk dat Merckx doping heeft gebruikt? Dat weet ik niet. Dat er talrijke onderzoeken negatief zijn uit gevallen, pleit voor hem. De goede ren ners worden vrijwel altijd gecóntro- MODENA Een woordvoerder van Ferrari heeft maandagavond in Mode na meegedeeld, dat de Italiaanse ren stal bij de Grote Prijs van Nederland slechts door 1 wagen zal zijn vertegen woordigd. Aanvankelijk werd verwacht, dat op de Nederlandse Grand Prix tel lend voor het wereldkampioenschap der coureurs (formule 1 renwagens), die za terdag a.s. op het circuit van Zand- voort wordt gehouden, de Nieuwzeelan- dder Chris Amon en de Mexicaan Pedro Rodriguez voor Ferrari zouden uitko men. Volgens de mededelingen uit Ita lië zal alleen Chris Amon in Zandvoort starten. leerd. Bij Merckx is het altijd negatief geweest. Maar ook voor hem geldt: eens is de eerste keer. Zo zijn er meer geweest. Jan Janssen ook, maar ook voor hem gold de consequentie van de regels. Hoe denkt u dat het met het doping onderzoek in de toekomst zal gaan? Men maakt in het communiqué mel ding van nieuwe regels, die drastisch zullen zijn gewijzigd. Ik dacht, dat de huidige wel goed waren. In ieder geval wordt de dopingcontrole in de toekomst een heel moeilijk zaak. Er zal in ieder geval nu iets moeten gebeuren en ik neem wel aan, dat er iets gaat gebeu ren. Het laatste woord zal er bij ons in de KNWU nog niet over zijn gespro ken. En dat zal ook wél "zó zijn bij de UCI en de FICP. Ik neem althans aan dat commandeur Van Duim dit ook niet zo zal laten passeren. Als commandeur Van Duim nu eens wel bij de vergadering bij de FICP was geweest? Dan had hij de volledige motieven en achtergronden aan ons kunnen meede len en dan had dat wereldkundig kun nen worden gemaakt, zodat iedereen het zou begrijpen. Dan ook zouden wij wellicht het be sluit hebben kunnen accepteren. Doet u dat nu dan niet? Zolang ik de motieven niet ken, nee. Ik vind dat door deze handelwijze en de onduidelijke motieven de wielersport STOCKHOLM De Zweedse bonds coach Bergmark doet voor de wedstrijd tegen het Deense voetbalteam, 25 juni in Kopenhagen, toch een beroep op de in het buitenland spelende Zweedse pro fessionals. Aanvankelijk was hij van mening dat hij die voor de strijd tegen de Denen niiet nodig zou hebben, maar na de sensationele overwinning van De nemarken op Hongarije (3-2) is hij van gedachten veranderd. Vandaar dat Bergmark voor alle ze kerheid P'eijenoords spitsspeler Ove Kindvall, die donderdag ook met het Zweedse elftal uitkomt tegen Noorwe gen in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap, toch maar heeft benaderd. „Wanneer we tegen Denemarken spelen", sprak Bergmark gisteren zor gelijk „is Kindvall met vakantie, maar ik hoop dat hij zich toch ter beschik king zal willen stellen. Ik kan het nu te gen de Denen niet zonder professionals stellen". ROTTERDAM Vanavond heeft Mereveld een uitstekend programma van acht flink bezette draverijen. Hoofdnummer kan men noemen de mijl, waarin de wonderlijke Arie mis schien zijn prestaite van zondag (1.19.6) herhaalt. Êr zijr echter sterke kapers op de kust. De eerste start is om half zes. Het programma: OMMENPRIJS (1200 m., autostart): Interest - Isidore - Icecream. KAMPENPRIJS (2140 m, met trio): Handy Mac - Germo Buitenzorg - Francisca II. Outsider: Helma W. HOLTENPRIJS (2130 m, autostart): Hilda O - Hanny Hollandia - Hasso Be- roona. ZWOLLEPRIJS (1700 m, autostart): Arle - Dave Fez - Coryphee RH. Outsi der: Little Miss Mitzie. ZUTPHENPRIJS (2140 m, autostart, met trio): Gold Westlandia-Crace Again Funny Boy. Oousider: Esta Kinley. CRESCENDOPRIJS (2200 m, voor leerlingen): Feny Hollandia - Don Fau- ne - Fullspeed. DEVENTERPRIJS (2140 m, autostart met trio): Fedde B-Ferno Silk - Filet- te Six. Outsider: Goudplevier S. EMMELOORDPRIJS (2140 m): Her togin van Gelre - Herbert Norton - Hea- trix G. Outsider: Gaai S. Dr. P. van Dijk, ontzet door het an nuleren van Merckx' schorsing. ROTTERDAM „Ik hoop dat ze bij Feijenoord beter begrijpen waar ik ge schikt voor ben. Bij Schalke '04 heb ik gedacht dat ze wisten waarvoor ik ge kocht was, maar ik ben geen spitsspeler. En daarom heb ik tien wedstrijden naast het eerste elftal gestaan. Niet om mijn kwaliteiten, want de toeschouwers in Duitsland waren gul voor mij, maar om de conflicten die uit de handelwijze van het bestuur van Schalke voortvloeiden." pnig Aan het woord is Franz Hasil (24) die zaterdag een contract tekende voor Feijenoord. Een kleine stevige man, die met zijn zacht slepend Oostenrijks dia lect fel van zich afbijt als er wordt ge praat over zijn vroegere werkgever in West-Duitsland. „Voetbal spelen wil ik. En ik heb zater dag gezien dat in Nederland nog voet bal gespeeld wordt. Geen man die je een hele wedstrijd achtervolgt en nau welijks een meter van je verwijderd blijft". Hasil, hoe onbekend ook, is voor ve len geen onbekende. Op zestienjarige leeftijd nam hij met zijn club Rapid Wien, waar hij groot werd gemaakt, deel aan een jeugdtoernooi van ADO. Na afloop van dit toernooi kreeg hij een plaquette als onderscheiding voor de beste speler van het toernooi. Een van de vele toeschouwers die toen op de tribunes zaten, was Ernst Happel, jarenlang oefenmeester van ADO en nu trainer van Feijenoord. De voorliefde van Happel voor Hasil is dan ook niet ver te zoeken. Happel weet wat hij waard is. LONDEN In het kwalificatietoer nooi voor Wimbledon, dat gisteren in Roehampton begon, hebben de Neder landse tennisspeelsters Els Veentjer en Tine Zwaan de tweede ronde bereikt. Els Veentjer won met 7-5 6-3 van de Britse MacFarlane en Tine Zwaan ver sloeg de Noorse Gridveld met 62, 63. Op Queens Club werd Astrid Suur- beek door de Australische Karen Krantzcke uitgeschakeld in de eerste ronde met 6-0, 6-0. Judith Salomé ver loor met 6-1 6-2 van de Amerikaanse Julie Heldman. In de eerste ronde van het heren-en kelspel versloeg Tom Okker de Belg Patrick Hombergen in twee sets: 6-1 en 6-2. CRANS De Italiaan Vittorio Ador- ni heeft de zesde etappe van de Ronde van Zwitserland gewonnen. Dat leverde hem de eerste plaats in het algemeen klassement op. Hij legde de 145 kilome ter van Gstaad naar Crans af in 3 uur 41 min. en 14 sec. De Spanjaard Conza- les eindigde met ruim een minuut ach terstand op de tweede plaats. De Nederlander Jan Janssen finishte als veertiende met 7 min. en 14 sec. achterstand op Adorni. Wim Deelen kwam met ruim vier minuten achter stand op Janssen als 49ste over de eind streep. In het algemeen klassement staat Janssen nu op de twaalfde plaats, 6 min. en 48 sec. achter Adorni. In het puntenklassement staat de Nederlander met 119 punten nog steeds bovenaan. Op de tweede plaats volgt de Belg Van Springel, die gisteren als leider in het algemeen klassement werd ont troond, met negentig punten. De Italiaan David Boifava is win naar geworden van de Ronde van Lu xemburg. In het eindklassement had de Itali aan slechts drie seconden voorsprong op de Nederlander Rini Wagtmans. Ook de derde plaats was voor een Ne derlander: Arie den Hartog. Peter Post eindigde in het eindklassement als vijfde. RATZEBURG De Nederlandse deelnemers aan de internationale Rat zeburg roeiregatta, dit weekeinde op de Noordduitse Küchensee gehouden, heb ben met 2e plaatsen tevreden moeten zijn. Zowel de combinatie vier zonder stuurman van Hollandia als de gestuur de vier van het Amsterdamse Nereus ging beide dagen met ruime achter stand op de winnaar als tweede door de finish. Ook de lichte acht van Ne reus werd tweede. Teleurstellend waren de resultaten vooral voor de Duitse supporters. In de elite-nummers zorg de slechts de vier met stuurman van de combinatie Neptun Konstanz voor Duitse overwinningen. In de races van de achten sinds jaar en dag dank zij „roei-professor" Karl Adam een Duitse specialiteit kwamen de West- duitse ploegen niet verder dan een vier de en een vijfde plaats. De voornaamste uitslagen waren: Vier zonder stuurman: 1 Sabaudia (It) 6.17.8; 2. Hollandia Roeiclub (Ned) 6.25.3; 3. Passauer RV (W Did) 6.28.6. Vier met stuurman: 1. Neptun/Wetz- 1. Ar/Ulm/Ludwigshav. (W. Did.) 6.40.09; 2. Nereus (Ned) 6.46.6; 3. Centro Re- miero Forza Armata (85) 6.51.1.. Lichte achten: 1. Berliner RK (W Did) 6.07.84; 2. Nereus (Neld.) 6.08.79. Achten: 1. Tsjecho-Slowakije 6.39.9; 2. Tideway Scullers (GB) 6.42.49. Vier zonder stuurman: 1. Sabaudia 6.44.5; 2. Hollandia Roeiclub 6.54.7; 3. Wicking West-Berlijn 6.56.6. Vier met sturrman: 1. Neptun/Wetz- lar 7.01.3; 2. 7.08.6; 3. Sabaudia 7.13. 4. Achten: 1. Tideway Scullers 6.19.7; 2. Sabaudia 6.23.3; 3. Tsjecho-Slowakije 6.25.8. De Ronde werd gisteravond afgeslo ten met een individuele tijdrit over 22 kilometer, die werd gewonnen door de Portugees Agostinho met een tijd van 30 min. en 12 sec. De Nederlander Post Werd met 22 sec. achterstand tweede. Pijnen eindigde als derde. De Nederlander Pijnen won de vijf de etappe, die gisteren aan de tijdrit voorafging. In de sprint versloeg hij de Belg Van Clooster. Den Hartog werd vierde, Wagtmans vijfde, Haast elfde, Post twaalfde en Vianen dertiende. „Als het maar op het middenveld is, en niet in de spits" is het angstige ant woord van Franz Hasil, die naar het lijkt bittere ervaringen heeft meege maakt bij Schalke. Kwaliteiten heeft hij, dat staat vast. Anders kom je niet zestien maal in aan merking voor het Oostenrijkse nationa le elftal en staan er niet clubs als Bayern München, FC Luik en andere verenigingen te trappelen van onge duld om een contract te tekenen. Het werd Feijenoord en het waarom is voor Hasil geen probleem. „Twee maanden geleden speelde ik met Schal ke een wedstrijd tegen Ajax. Het is mij toen al opgevallen dat een Nederlandse ploeg minder hard speelt. Na langduri ge gesprekken met Happel heb ik beslo ten om Feijenoord toch ook een grote club te kiezen. Van het spel van Feijenoord, dat zaterdag werd gespeeld, ben ik ondersteboven. Geen goede, maar een bijzonder goede ploeg". Hasil die, voor hij full-prof werd, drie jaar in verzekeringen handelde, staat te trappelen van ongeduld om Rotter dam te laten genieten van zijn kwalitei ten. „Niet te geloven wat een enthou siast publiek. Ik ben in vele plaatsen van de wereld geweest, maar wat ik hier heb gezien in dit machtige stadion, is werkelijk uniek". De Oostenrijker, die nu vijftien jaar voetbal speelt, tekende een contract voor twee jaar. „Ik hoop dat ik in die tijd goed beval, dan zal ik er nog wel een paar jaar aan toevoegen. Strubbe lingen zoals ik die heb gehad met Rudi Gutendorf en Günter Brocker, de trai- HASIL ners van Schalke '04, zullen hier niet voorkomen. Daarvoor ken ik Happel te goed. Ik zal mijn uiterste best doen. Rotterdam kan op mij rekenen". ROTTERDAM Doelman Jan van Beveren overweegt een proces aan te spannen tegen zqn vereniging Sparta. Gisteravond laat heeft hq een bespreking gehad met de Rotterdamse advocaat mr. J. L. Janssen van Raay, in sportkringen geen onbe kende en ook de raadsman van de Vereniging voor Contractspelers. Van Beveren: „Ik weet niet precies hoe de mogelijkheden liggen, maar wanneer er maar een kleine kans op succes inzit ga ik procederen." Nederlands nationale doelman, nu 21 jaar, staat nog voor een jaar onder contract bijSparta, maar hij voelt er absoluut niets meer voor om voor de Rotterdamse eredivisieclub uit te ko men. Hij popelt van ongeduld om in dienst te treden van Ajax, dat gisteren ADVERTENTIE de èch£e S2K1M 240-23 vL-X nog een bespreking heeft gehad met Sparta. Voorzitter Jaap van Praag van Ajax: „Het was een zeer korte be spreking die geen enkel resultaat heeft gehad. Ik had niet de indruk dat Spar ta Van Beveren wilde laten gaan". Jan van Beveren, die gisteravond ook een bespreking zou hebben met Sparta maar dat niet op Spangen kwam opdagen, was woedend. „Sparta heeft zijn poot stijf gehouden", zei hij. „En ik weet dat Ajax een reëel bedrag voor me op tafel wil leggen. Voor mij is het onbegrijpelijk dat ze me niet laten gaan. Ze weten dat ik per se niet meer voor Sparta wil spelen". Het commentaar van Sparta's be stuurslid Sonneveld: „Iedereen mag aan een club vragen of een gecontrac teerde speler kan worden vrijgekocht. Maar wanneer die club dan „neen" zegt moet de zaak ook zijn afgelopen. Dan moet men van die speler afblij ven. Wat er nu gebeurt is oncorrect". JAN VAN BEVEREN woedend HEERENVEEN De gemeenteraad van Heerenveen is maandagavond ak koord gegaan met het voorstel van het college van B. en W. om de plaatselij ke tweede divisieclub voor het voetbal seizoen 1969>-1970 een subsidie van 25.000 gulden te verlenen. Van particuliere zij de is een zelfde bedrag aan Heerenveen toegezegd. ZWOLLE Oud-international Joep Brandes heeft een éénjarig contract 'getekend als trainer bij het naar de tweede divisie gedegradeerde Eindho ven. Brandes (46 jaar) was het af gelopen voetbalseizoen oefenmeester bij PEC uit Zwolle. ROTTERDAM Maandag 30 juni wordt in de Rivièrahal in Rotterdam een internationale boks- en catchgala gehouden. De Rotterdamse bokser Aad Jansen ontmoet in het welterge- wicht de Fransman Gerard Thomas en de Utrechtse zwaargewicht Joop Ver bond bindt de strijd aan met de Engels man Dick Duffy. Beide partijen gaan over tien ronden. In het tweede gedeelte van de avond zullen drie catchwedstrijden worden ge houden, waarvan een met tweetallen. NEC heeft contracten afgesloten met drie amateurs. Het zijn Kees Krijgh (BW, neef van de oud-interna tionaal), Rutten (Hertog Hendrik) en Camps (SCE). ADO behoudt Henny Ardesch en Jan van den Oever. Beiden waren op eigen verzoek op de transferlijst ge gaan. LONDEN De Australiër John New- combe en de Amerikaan Charlie Pasa- rell willen onder de naam International Tennis Players Association een vak bond voor tennissers oprichten. Ze heb ben daarvoor honderd topspelers uitge nodigd. De organisatie zou de belangen van de spelers moeten behartigen en moe ten proberen de verstandhouding tussen spelers, officials, pers en toernooi-orga- nisatoren te verbeteren. De oprichtings vergadering wordt vrijdag op Queens Club gehouden. Aspirantleden moeten ongeveer vijfenzeventig gulden storten. BOLZANO Nederland is ook in de vierde ronde van het toernooi om het Europese damkampioenschap voor lan denteams, dat in Bolzano wordt gespeeld ongeslagen gebleven. Nederland behaal de tegen Tsjecho-Slowakije de maxima le winst. Met Rusland deelt Nederland met acht punten de eerste plaats in het landenklassement. Frankrijk en Zwitser land staan met zes punten ex aequo derde. MOSKOU Twee veronderstellingen ten aanzien van de schaakmatch om het wereldkampioenschap tussen titel houder Petrosjan en uitdager Spasski zijn gisteren in Moskou niet uitgeko men. De 23e partij is afgebroken. Terwijl men dacht: A. Petrosjan neemt een laatste vrije dag op om heden zijn veertigste verjaardag ongestoord en als wereldkampioen te vieren en B. hij maakt er 'n korte remise van teneinde die tweekamp emotieloos te laten eindi gen, omdat 'n achterstand van 2 punten bij 12-10 voor Spasski, toch hopeloos is. Niets van dit alles. Petros jan die zwart had kwam met een geprepareer de variant met Ceciliaan en vocht een steenharde partij uit. Hij werd na vijf uur intensief spel afgebroken.

De Vallei | 1969 | | pagina 13