Veenendaals dagblad Minstens 14 landen in Moskou zullen niet tekenen Buiten mMPr Komplot ontdekt tegen leven van Ortiz-Sanz Kleuterklas Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Oproep tot vreedzame coëxistentie Nieuw proces v. d. Lubbe E-8 in 1975 gereed tot Enschede Luchtvaartmaatschappij en in Europa moeten samengaan jèc Treinbotsing in Bulgarije: 8 doden Nederlandse parlementaire delegatie op bezoek bij president Swboda Schuldige in de Evans-affaire? RA VAGE IN RESTA URANT Geen sociaal plan bij afvloeiing door liberalisatie grensverkeer ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk Tel. 03410 2569. Pionier BETREURD OPROEP Misdadigers in Duitsland kunnen worden gesteriliseerd VOLGENS BEWERINGEN VAN INDONESIË FOKKER-DIRECTEUR F. J. L. DIEPEJS BEPLEIT KL31 IS VÓÓR Vrij koel en wisselvallig Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad 0De Vallei", opgericht In 1926. Uitg.Wegener's Couranten Gonoern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 17 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I39 MOSKOU De TsjechosloVvaakse partijleider Gustav Husak heeït op een persconferentie gezegd te verwachten, dat de communistische conferentie mor gen zal eindigen met de goedkeuring van de hoofddocumenten door „een over weldigende meerderheid van de 75 partijen". Later wees een vluchtige enquête uit dat minstens 14 landen niet zullen te kenen. De Roemeense president en partijleider Nicolae Ceausescoe heeft nog kritiek geleverd op de vage bewoordingen in het deel van de documenten welke heden op de Moskouse conferentie zullen worden ondertekend. Hij zei dat "t imperia listische gevaar in het document wordt overschat. De rede welke Ceausescoe in Moskou heeft gehouden, werd verspreid door het Roemeense persbureau Agerpres. De Roemeen klaagde over de tekst van het eerste en tweede hoofdstuk welke hij niet duidelijk genoeg vond. CEAUCESCOE blijvend dwars ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en d.olfijnen.in één pro gramma. Tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00 -14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VEIUWESTRAND RONDVAART 'E'nkele weken geleden heeft Bert Garthoff in een zijner bekende zondagochtend-radiopraatjes het broeden van de n ot e kr ak e r ..ergens in Brabant" kunnen mel den aan zijn hoorders. Gelukkig heeft hij de plaats niet verder gelo kaliseerd, anders zou er een toe loop hebben plaatsgevonden, die nest en 'eieren of jongen waar schijnlijk niet zouden hebben door staan, want om in de levende na tuur met iets zeldzaams en bijzon ders te worden geconfronteerd, ont ziet het publiek niets. Het zou bui tengewoon te betreuren zijn ge weest, wanneer dit hoogst zeldzame broedgeval schade had geleden door dl te grote en rumoerige be langstelling, want het is voor de eerste keer dat deze kraaivogel zich in Nederland vaste voet ver wierf na een invasie. Vroeger had den de natuurvrienden er vaak ge noeg in stilte op gehoopt, wanneer uit het noorden van Eurazië grote vluchten notekrakers onze lage landen bezochten, zoals we ons her inneren van 1900, 1911, 1913, 1954/ '55 en de laatste, die ons nog vers in 't geheugen ligt: 1968/'69. Toen er in 1955 nog achterblijvers in juni werden opgemerkt, steeg de hoop, maar dit jaar heeft er werkelijk voor 't eerst een paartje gebroed en nog wel met gunstige uitslag. Hel nest met 4 eieren bevond zich in een stuk pl.m. vijf meter hoge fijn- sparren op een Brabants jachtter rein en leek het meest op dat van de Vlaamse gaai. De broedende vogel, aldus de jachtgerechtigae in ,,De Ned. Jager", zat er zeer vast op en toonde de bekende ge ringe angst voor de mens van uit diepe eenzaamheid komende vo gels. Nauwelijks een meter verwij derde de notekraker zich van het nest, zodat aan een juiste determi natie niet behoeft te worden ge twijfeld. Ik ben er hooglijk be nieuwd naar, of het broedsel veilig is uitgevlogen, als ook hoe groot het gezin van deze overblijvers was. 17 juni 1969 A. B. WIGMAN Hij voegde hieraan toe, dat het hoogst belangrijk voor het resultaat van de conferentie geweest zou zijn als deze passages geamendeerd zouden zijn om tot grotere klaarheid te komen. Ceauses- cou doelde in het bijzonder op de para grafen over „de problemen van de me ningsverschillen tussen socialistische landen" en tussen de partijen onder ling. Hij betoogde dat deze passages „de in druk kunnen geven dat deze menings verschillen te wijten zijn aan de acti viteit van het imperialisme... Naar onze mening is dat niet reëel". Hij vond dat „de mogelijkheden voor het imperialis me om de internationale beweging van de arbeidende klasse te verdelen over schat worden". De Roemeense delegatieleider, zo is verder verklaard, betreurt het zeer, dat de door de Roemeense delegatie voor gestelde amendementen niet in aanmer king zijn genomen en hij heeft aange kondigd, dat de Roemeense communis tische partij deze amendementen open baar zal maken in een nota, die in de Roemeense pers zal worden gepubli ceerd. Men meent te weten, dat de Roemeen se delegatie onder andere met klem zou hebben verzocht dat het hoofdstuk over „de betrekkingen tussen de par tijen" zal stipuleren, dat „de verdedi ging van het socialisme in een com munistisch land vóór alles de plicht is van de partij en van het volk van het betrokken land" en niet dat „de verdediging van het socialisme in een communistisch land de internationale plicht is van alle communistische par tijen en landen". Vanmiddag zal de conferentie beslo ten worden met een uitgebreide plech tige receptie. De aan de communisti sche wereldconferentie deelnemende partijen hebben maandag een gezamen lijke oproep gedaan tot vreedzame coëx istentie en strijd tegen het „imperialis me". In de tekst van de verklaring, verspreid door het persbureau Tass, staat, dat het vreedzaam naast elkaar bestaan heden werkelijkheid is, maar dat uoor de aandrang van het impe rialisme, gevaar bestaat voor uitbar sting van gewapende conflicten. In antwoord op een vraag betreffen de de Russische troepen in Tsjecho^ Slowakije zei Husak dat de kwestie van de veiligheid van zijn land bespro ken zou worden met de Sovjet-Unie en de andere landen van het Warschau pact. Husak zei dat hij geen specifieke datum kon geven voor het opheffen van de censuur in Tsjecho-Slowakije. Husak werd gevraagd of hij het eens kon zijn met een artikel in Pravda van 22 augustus 1968, waarin zijn voorganger Alexander Dubcek werd aangevallen. Voordat Husak kon ant woorden zei het hoofd van het persbu reau Tass, Sergei Lapin, dat Pravda niet gesproken had over „rechtse op portunisten" in verband met Dubcek. Husak zei daarop dat „wij in onze beslissingen en onze toespraken nooit enige beslistheid ten opzichte van ka meraad Dubcek hebben getoond. Wij hebben een lange traditie om niet be paalde personen als beslissend te be schouwen, maar eerder de gehele col lectiviteit van onze partij". LANSDOWNE (Pennsylvania VS) Dr. R. Bert M. \V. Kempner. voorma lig rechtsgeleerde bij de Neurenbergse processen en een internationale advo caat, heeft verklaard opdracht te heb- heb gekregen het proces over de Rijks dag van 1933 te heropenen. Dit proces eindigde met de executie van de Nederlandse burger Marinus van der Lubbe. Dr. Kempner zei, dat de broer van Marinus, de Amsterdammer Markus van der Lubbe, de naam van zijn broer van alle blaam gezuiverd wenst te zien. Een onlangs gevormde commissie voor hedendaagse Duitse geschiedenis steunt de pogingen voor een nieuw pro ces. ZWOLLE De Europaweg naar Scandinavië, de E-8, waarvan reeds be kend was dat deze in 1972 gereed zou komen tot Holten, zal in het voorjaar van 1973 klaar zijn tot Enter met een aansluiting op de dan gerealiseerde provinciale weg Rjjssen-Goor. In 1973 zal ook de rondweg Delden voltooid zijn. Het jaar daarop, in 1974, zal de E-8 rei ken tot Bornebroek bij Almelo. Inmiddels zal dan ook begonnen zijn met de aanleg van de zuidelijke band- weg om Almelo. Hengelo en Enschede. Deze bandweg, die zal worden uitge voerd als autoweg, zal eind 1975 gerea liseerd zijn. Daarmee zal Enschede be schikken over een moderne verbinding met het westen. Later zal de E-8 via Oldenzaal worden doorgetrokken naar de Duitse grens. Deze mededelingen omtrent de ook door Overijssel voeren de E-8 werden vanmiddag te Belt-Schut- sloot gedaan door de minister van Ver keer en Waterstaat drs. J. A. Bakker, die vandaag een werkbezoek aan Over ijssel bracht. BELGRADO Bij een botsing tussen een exprestrein en een locomotief in Karnobat in Oost-Bulgarije zijn acht personen gedood en tien gewond. Het persbureau Tanjoeng vermeldde verder dat de exprestrein uit Sofia af komstig was en op het station van Kar nobat op het verkeerde spoor terecht kwam. SUBIC BAY (Filippijnen) Luite nant Ronald C. Ramsey heeft gewei gerd als getuige een verklaring af te leggen voor de raad van onderzoek naar de botsing tussen de Amerikaanse torpedobootjager Frank Evans cn het Australische vliegdekschip Mel bourns. Hij verzocht in het geheel nie{. voor de raad te behoeven te verschijnen. Hij zei, dat een verklaring „zijn grondwettige echten zou aantasten". De 24-jaar oude Ramsey was de offi cier, die tijdens de botsing op de brug van de Evans stond. De raad heeft hem reeds te verstaan gegeven, dat hij ver dacht wordt van nalatigheid, die heeft geleid tot de botsing. Een collega van Ramsey heeft hem aangewezen als de man, die het bevel gaf, waardoor de Evans dwars voor de boeg van de Melbourne kwam te liggen. De raad beraadslaagt thans over zijn verzoek. DEN HAAG De regering heeft de rijksplanologische commissie opdracht gegeven tot het uitbrengen van advies over de situering van een vierde regio naal oefenterrein en daarbij ook de mo gelijkheden in de omgeving van Ter Apel in beschouwing te nemen. Dit heeft de minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut, geantwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede-Kamerleden S. van der Ploeg en Wierenga (beiden PvdA). SAN RAFAEL In San Rafael, bij Segovia, 60 km ten noorden van Ma drid, is zondag~het plafond van de eet zaal van een pasgebouwd restaurant ingestort. Het ongeluk gebeurde toen vijfhonderd genodigden zich in de zaal bevonden. Tenminste 52 mensen verlo ren het leven. Zie ook elders in dit blad). PRAAG De Nederlandse parlemen taire delegatie die op uitnodiging van de volksvertegenwoordiging van Tsje- choslowakije een bezoek aan dat land brengt, heeft maandag aan het slót van haar reis een ontmoeting gehad met president Svoboda. De afvaardiging, be staande uit drie leden van de eerste en zeven leden van de Tweede Kamer, wordt geleid door de vice-voorzitter van de Tweede Kamer Mr. W. Aantjes. Vandaag keert de delegatie naar Neder land terug. Op de foto links mr. Aan- tje.s, rechts president Svoboda. ADVERTENTIE LEKKERE BROODJES ONDERWEG BOLLEN EN PUNTJES ZüRICH De vereniging van Zwit serse politiebeambten heeft de gemeen te Zürich verzocht, de politieagenten in de gemeente niet langer met een knup pel uit te rusten, omdat gebruikers van dit middel tot handhaving van de orde in ernstige moeilijkheden kunnen ko men. Onlangs is een agent uit Zürich tot ze ven dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij zijn knuppel had gebruikt te gen een journalist. BONN De Westduitse Bondsdag heeft een wet goedgekeurd waaronder het mogelijk wordt de plegers van ze denmisdrijven te steriliseren, mits de belanghebbende daarvoor toestemming heeft gegeven. De ingreep mag alleen worden toege past op personen van 25 jaar of ouder, die volledig zijn ingelicht over de ge volgen van sterilisatie. DJAKARTA De Indonesische autoriteiten in West-Irian hebben een kom plot verijdeld om de VN-waarnemer Fernando Ortiz Sanz te vermoorden, zo heeft de Indonesische Hoge Commissaris van politie. Hardjanto, onthuld. Ook bestonden volgen Hardjanto plannen voor moordaanslagen op de militaire commandant van West-Irian, brigade-generaal Sarwo Edhie, en andere Indone sische functionarissen in het gebied. Het komplot kon worden opgerold na de ontdekking van documenten, waar in de plannen voor moordaanslagen en ontvoeringen waren onthuld, in de wo ning van de Nederlander Hans Reiff. Reif, een functionaris van het VN-fonds voor de ontwikkeling van West-Irian, werd twee weken geleden door de Indo nesische autoriteiten uit West-Irian uit gewezen. omdat hij politieke activitei ten zou hebben ontplooid. Alle deelnemers in het komplot zijn volgens Hardjanto aangehouden. Zij zouden lid zijn van de ondergrondse be weging voor Vrij Papoea. Volgens Indonesische militaire zegs lieden zijn in West-Irian ook documen ten ontdekt met plannen van de bewe ging „Vrij Papoea" om de bevolking van West-Irian aan te zetten tot verzet tegen het Indonesische bewind en sabo tering van de „daad van vrije keuze" over de toekomstige status van West- Irian. DEN HAAG De minister van socia le zaken en volksgezondheid ziet geen reden voor de instelling van een spe ciale werkgroep die een sociaal plan zou moeten opstellen inzake afvloeiing, her- en omscholing van de door de li beralisatie van het Nederlands-Belgisch grensverkeer getroffen werknemers en werkgevers in de bedrijfstak van de grensexpediteurs. Minister Roolvink heeft dit, mede na mens de staatssecretaris van Finan ciën, geantwoord op schriftelijke vragen van de KVP-Tweede-Kamerleden Wes terterp, Maenen en Notenboom, die op de instelling van een dergelijke werk groep hadden aangedrongen. Overigens zal, aldus de bewindsman, het bij de liberalisatie betrokken aan tal werknemers zeker niet enkele dui zenden bedragen. Het 'moet op een misverstand berus ten, dat aan de Nederlandse zuidgrens enkele duizenden personen in de onder havige bedrijfstak werkzaam zijn. Voor zover de bewindslieden hebben kunnen nagaan, bedraagt hun aantal 750. Deze categorie werknemers houdt zich niet alleen bezig met de vrijmaking van uit België en Luxemburg herkomstige goe deren, doch ook met de vrijmaking van EEG-goederen uit derde landen. De mo gelijkheid van vrijmaking van deze goe deren op een aan de Neder lands - Belgische grens gelegen los plaats heeft geen onderwerp uitge maakt van de in de Benelux regerings conferentie gevoerde besprekingen. Voorshands moet dan ook worden aan genomen, dat de bestaande mogelijkhe den van vrijmaking aldaar blijven be staan en dat er althans voor een ge deelte van de hierboven bedoelde 750 personen werkgelegenheid blijft. Minister Roolvink is bereid om met alle hem ter beschikking staande mid delen in die gevallen, waarin dit nodig blijkt, het vinden van ander werk, even tueel na om- en bijscholing, te bevorde ren. De hoofdinspecteur-directeur voor de arbeidsvoorziening in de provincie Noord-Brabant pleegt daarover reeds overleg met vertegenwoordigers van de werknemers en werkgevers. Voor de hieruit voortvloeiende kosten zal in de daarvoor in aanmerking komende ge vallen een beroep worden gedaan op het Europees Sociaal Fonds. LONDEN De Britse minister van Defensie Denis Healy heeft bekendge maakt dat de leden van de Britse strijdkrachten een salarisverhoging krijgen van 3,5 procent. De verhoging gaat met terugwerkende kracht in op 1 april van dit jaar. Met de uitbetaling van de verhoging in soldij is een bedrag gemoeid van on geveer 14 nïiljoen pond. AMSTERDAM De Europese luchtvaartmaatschappijen zullen moeten samen smelten tot dria of vier sterke, dus ook koopkrachtige internationale bedrijven. Dit is nodig volgens de heer F. J. L. Diepen, directielid van Fokker, om de achter stand op de Verenigde Staten enigermate te kunnen inlopen. Al enkele jaren pro beert hij niet alleen de vliegtuigindustrie, maar ook de luchtvaartmaatschappijen te bewegen tot een nauwer samengaan. Fokker ging onlangs een fusie aan met de Westduitse fabriek VFW in Bre men. Op een bijeenkomst in Amsterdam van de Nederlandse maatschappij voor nijverheid en handel betoogde hij gisteren dat door .concentratie van de activiteiten de tarieven binnen Europa zouden worden verlaagd en de frequen ties alsmede het aantal verbindingen worden verhoogd. De Europeaan vliegt nu slechts zeventig kilometer per jaar. de Amerikaan 560 km. De KLM deelde desgevraagd mee al tijd een warm voorstander te zijn ge weest van samenwerking mits deze eco nomisch verantwoord en voor alle be trokken partijen bevredigend is. „Dat wij ons houden aan dit stand punt, blijkt uit de samenwerking die er bestaat tussen KLM, SAS en Swiss air en sinds kort ook met de Fran se maatschappij UTA. Met zijn vieren hebben zij hun standpunt bepaald voor de toekomstige voorzieningen van hun luchtvloten". Volgens de KLM lijkt de tijd nog niet rijp voor een volledige integratie van de verschillende nationale lucht vaartmaatschappijen. Daarvoor zou onder meer een ander klimaat in de luchtvaartpolitiek gewenst zijn. De heer Diepen maakte ook deze op merking: „Het is dwaasheid dat kleine landen als Nederland, België en Dene marken drie verschillende typen straal jagers hebben besteld". Door die versnippering is licentie- bouw nu niet lonend, zei hij. Hadden deze landen een gestandaardiseerd type gekocht, dan was licentie voor Fokker wel interessant geweest. Een Haagse journalist hoorde bij ge ruchte. dat Defensie van plan is be paalde stukken Veluwe te bestemmen voor militair oefenterrein. Hij infor meerde eens bij een betrokken ge meente, maar kreeg te horen dat men daar van niets wist. De gemeen te ging ook op informatie uit en ver nam bij de provincie hetzelfde: geen bericht uit Den Haag. De bal rolde verder. Het lid van Pro vinciale Staten in Tiel, wethouder mr. S. J. Wijnperle, vroeg Gedepu teerde Staten wat er aan de hand was, maar omdat ook dit college niet op de hoogte was, kwam het gerucht tenslotte weer terug in Den Haag bij de rijksoverheid. Daar is het ho ge woord er dan uitgekomen: ja, in derdaad, Defensie gaat binnen de ge meenten Ede en Barneveld het mili taire oefenterrein uitbreiden. Het pro vinciaal bestuur van Gelderland kreeg deze informatie vertrouwelijk en met het verzoek de gemeenten Ede en Barneveld er voorlopig buiten te la ten. Wat is dit voor een merkwaardige ma nier van doen? De plannen van Defensie om militaire oefenterreinen uit te breiden of nieu we te stichten in onze natuurgebie den, vallen al niet te best, maar als Defensie stukken grond tracht te ver werven in het geheim buiten de gemeentelijke en provinciale diensten om dan gaat Den Haag toch wel het boekje te buiten. Zowel bij de planologische diensten van de gemeenten als bij de provinciale overheid in Arnhem heerst op het ogenblik terecht grote ontstemming over deze handelwijze. De pogingen van Den Haag om de provincie in te lichten (toen het gerucht eenmaal in de wereld was en men niet meer an ders kón), vormen een duidelijke il lustratie van de Haagse gedachte het beleid vanuit Den Haag te bepalen een gedachte die ook in de Twee de Nota Ruimtelijke Ordening hier en daar doorschemert. Er heeft zich al eerder op de Veluwe (recent zelfs nog in de polder) een merkwaardig geval van „heimelijke Haagse planologie" voorgedaan. En kele jaren geleden had Defensie het oog gericht op de Meervelderenk, een landschappelijk zeer fraai agrarisch gebied tussen Uddel, Garderen en Nieuw-Milligen. Noch de eigenaars van de gronden, noch de gemeente of de provincie waren op de hoogte van de plannen om dit gebied te bestem men voor tankoefeningen. Bij nadere informatie in Den Haag (en toen Ka merleden belangstelling kregen) bleek later, dat de Meervelderenk desgevraagd door een ambtenaar van Landbouw was gekarakteriseerd als agrarisch onbelangrijk. Dat het ge bied ook nog een andere waarde zou kunnen hebben, was de rijksplanolo gen ontgaan. Boerenorganisaties heb ben toen met cijfers aangetoond dat de Meervelderenk een van de beste produkties heeft van alle lichte gron den in Nederland. Er kwam toen min of meer een veront schuldiging uit Den Haag in de geest van: dat kunnen we van hieruit toch niet bekijken In Gelderland werken, als vrijwel ner gens in Nederland, de gemeentelijke overheden nauw samen met de pro vincie om te komen tot een evenwich tige verdeling van de ruimte, waarbij, zoveel als mogelijk is, wordt ge streefd naar behoud van natuur en landschap. Den Haag heeft deze sa menwerking al meerdere malen ten voorbeeld gesteld. Niettemin tracht de rijksoverheid nu een wig te drij ven in dat samenspel door toen het „kwaad" geschied was de pro vincie vertrouwelijk te informeren en de gemeenten onkundig te laten. De gemeenten moeten deze poging om het beleid in Den Haag te centralise ren doorzien. De nu gevolgde proce dure illustreert kleuterklas-visie. M\\U\\U\\\\%WI\U\« (Van onze weerkundige medewer ker). Toch nog sneller dan verwacht, heeft een koufront uit Frankrijk enkele Duitse meteorologen hadden het gistermiddag zelfs al „doodver klaard" een einde gemaakt aan het drukken warme weer, dat ons gistermiddag maxima van 27 a 28° C. bezorgde. De verdrijving van de warme lucht ging gepard met zware buien en onweer. In Apel- doorn-Zuid werd vanmorgen 34 mm neerslag gemeten, in P^ize zelfs 49 mm. Tussen een actieve depres sie ten westen van Ierland en een hogedrukgebied van de Azoren wordt de eerstkomende dagen aan- houdend koele oceaanlucht aange- voerd, waarin het kwik in Gelder- land niet hoger dan tot om en nabij de 20 graden kan oplopen. Storin- gen geven van tijd tot tijd kans op J een plaatselijke bui, maar boven- dien trekt een nieuwe regenzone uit de Golf van Biscaje in noordooste- - lijke richting, waardoor de kans be staat, dat deze morgen ons land be reikt. Het weer blijft dus wisselval lig. Morgen zon op 04.19, onder 21.03, maan op 7.06, onder 23.46. (tuv i

De Vallei | 1969 | | pagina 1