Miljoen schade door dijkdoorbraak werd nog niet vergoed Aantal Amsterdamse studenten in staking VERSTOPPING? „Ernstigste loonpolitieke crisis sinds '45 dreigt" Samkalden startte bouw fimeo MA/SKTBER/cnr Kunstgebitten Grootste hotel van Europa komt in Amsterdam Tuindorp Oostzaan wacht al ruim 9 jaar Haags jongetje vermist Flesj es uit trein verwondde brugwachter GEMEENTEN GAVEN IN '68 f 5,89 MILJARD UIT Schiitz terug uit Polen Onderzoek naar optreden van j>olitie bij demonstratie bij Antillenhuis WEER IN EUROPA UITSTEL BERECHTING AS VA-V OORZITTER ITALIAANSE PRINSES GEHUWD NIET STRAFBAAR Vluchteling door Vopo's neergeschoten VANDAAR En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. RECORDBEDRAG Nog grote vraag NKV-VOORZITTER MERTENS i BONDSBESTVURDERS WILLEN DADEN STELLEN ,,Loondiefstal" e DINSDAG 17 JUNI 1969 ADVERTENTIE Geen losraken of verschuiven meer van Niemand, die een kunstgebit heeft, behoeft meer op een kritiek moment in verlegenheid te raken, omdat zijn kunstgebit losschiet of verschuift. Maak een einde aan dit steeds dreigende ongemak. Een weinig Dentofix- poeder houdt het gebit de gehele dag on wrikbaar op zijn plaats. Dentofix voor komt tevens onaangename reuk uit de mond._ Probeer het nog vandaag. Verkrijg baar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,51, bij apotheken en drogisterijen. AMSTERDAM In sommige huizen stond het water nog maar vijftig centimeter onder het plafond. In één ervan dreef een bed met een bejaarde vrouw erop dood, gestorven in de vinnige kou van die januaridagen. Het is nu negeneneenhalf jaar later. In Amsterdams noordelijke Tuindorp Oost zaan zijn alle huizen allang weer bewoond na de overstroming die het „dorp" door een dijkbreuk trof. Maar zelfs na bjjna tien jaar blijft het een actuele zaak nu twee woningbouwverenigingen in processen nog een schadevergoeding van de ge meente eisen. Het gaat om reparaties aan en huurderving van bij elkaar 642 hui zen. samen een bedrag van ruim één miljoen gulden. DEN HAAG De negenjarige Ludo Leonardus Meurink uit Den Haag wordt sinds eergisteravond zeven uur ver mist. Het kind is gekleed in een blauwe spijkerbroek, blauw-wit-grijs gestreepte trui, donkerrode geblokte sokken, zwar te lage schoenen. De jongen is klein van stuk, heeft verder een normaal postuur, blond haar en blautoe ogen. AMSTERDAM Op de derde zit tingsdag van het proces tegen de be zetters van het Maagdenhuis, is de be rechting van de 26-jarige voorzitter van de ASVA, Johan M. uitgesteld. Johan wilde elf getuigen de charge laten horen. De politierechter mr. G. H. Nomes verwees de zaak daar op naar de rechter-commissaris. De 21-jarige student Gerrit van O. sprak in zijn verweer voor de rechter over het geüniformeerde schuim der natie". Op een vraag van de officier van jus titie antwoordde hij dat hij hiermee de politie bedoelde. De officier van jus titie nam dat niet. Hij gaf een van de in de zittingszaal aanwezige wachtmeesters opdracht proces-verbaal op te maken. De straffen die werden uitgedeeld varieerden van twee tot zes weken ge vangenisstraf. PARIJS Maandag heeft even bui ten Parijs het huwelijk plaats gehad van Maria-Gabriella van Savoye, doch ter van ex-koning Umberto van Italië. De prinses trad in het huwelijk met Ro bert de Balkany een in Roemenië ge boren financier. Getuigen bij het huwelijk waren prins Michael van Griekenland en graaf Paul de Galay. Het huwelijk had plaats in St. Mesme. Een kerkelijke inzegening zal plaats hebben of zaterdag. Amsterdam werd volslagen verrast, toen de dijk van de Noorder IJpolder het begaf. Het was kwart voor zeven in de ochtend van 14 januari 1960 tij dens een striemende sneeuwjacht. Een groep militairen ontdekte het. Om en nabij tienduizend Amsterdam mers uit Noord zagen hun straten vol lopen. sjouwden in alle haast hun meubelen naar boven, maar zagen meu bilair en ander huisraad vernield wor den. Gebrek aan coördinatie veroor zaakte vertraging. De ramp in Zee land van 1953 had veel geleerd, maar met het doorbreken van een binnen dijk zoals die van de Noorder IJpolder had men kennelijk niet gerekend. Een paar maanden later laat de offi cier van justitie mr. W. P. Bakhoven weten, dat deskundigen de oorzaak heb ben gevonden. Bagger- en heiwerk en drukgolven van passerende schepen in het Noordzeekanaal hadden het dijkli- chaam zodanig aangetast, dat de asbest- betonnen waterleiding die in de dijk lag, sprong. Dat gebeurde in de nacht en het veroorzaakte enige uren later de complete dijkdoorbraak; het gat groeide tot zeventig meter. Overal in het land begon men waterleidingen uit dij ken weg te halen. Het polderbestuur is verantwoordelijk voor de gang van zaken, zei mr. Bak hoven toen, al deelde hij mee dat geen strafvervolging zou worden ingesteld aangezien er geen sprake was van gro ve nalatigheid of grove onvoorzichtig heid. Op het schip de Zuiderkruis, in jeugd herbergen en elders werden de inwo ners van het tuindorp ondergebracht; hun woonwijk in de polder bood een troosteloze aanblik. Nederland begon te helpen; het Rampenfonds, ingesteld in 1953 bij de ramp die in zuidwest-Ne derland ruim zeventienhonderd men senlevens kostte, kwam weer in actie. Uit het Rampenfonds hebben de tuin- dorpers ook een goed deel van de door hen geleden schade vergoed gekregen. De gemeenteraad gaf de gemeentelij ke woningdienst extra geld om de hui zen die de dienst in beheer had, te her stellen; particulieren kregen geld uit het Rampenfonds. De Algemene Wo ningbouwvereniging (AWV; 364 huizen) en de rooms-katholieke woningbouw vereniging Het Oosten (278 huizen) gin gen zelf aan de slag. Voor bijna één miljoen gulden lieten zij de boel schoonmaken, schilderwerk doen. doorweekt behang vernieuwen, vernielde tuinen herstellen, stukadoor- en metselwerk opnieuw uitvoeren, licht- leidingen vernieuwen en zo meer. Zij derfden bovendien samen om en nabij anderhalve ton aan huur. „Wij zijn met een besomming van on ze kosten toen naar de gemeente ge stapt", zegt nu de penningmeester van de AWV de heer L. de Wit. „Men ver wees ons naar het Rampenfonds. Wij vroegen of wij het fonds in rechte kon den aanspreken of dat het niet meer BERLIJN Oostduitse grenswach ten hebben maandagavond aan de grens tussen het Westberlijnse district Lich- tervelde en Oost-Duitsland 'n onbeken de man neergeschoten. Volgens oogge tuigen werden ongeveer 20 machinepis toolschoten op hem afgevuurd. Het ge wonde slachtoffer werd daarop wegge haald. ADVERTENTIE kon zijn dan dê hand ophouden. Het zou dat laatste worden. Wij menen echter dat er wel degelijk iemand aan sprakelijk was en dat het niet aanging ons aan de goedgeefsheid van anderen over te leveren. Weliswaar was de Noorder IJpolder een zelfstandig or gaan, maar hij is na korte tijd in han den van de gemeente overgegaan, in clusief de dijk". De woningbouwverenigingen menen dat de dijkbeheerder ook verplicht is schade te vergoeden als de dijk barst. De gemeente, nu de dijkbeheerster, loopt voor die opvatting echter niet erg warm. Vandaar het proces. Volgens de bepalingen die voor wo ningbouwcorporaties gelden moesten de AWV en Het Oosten wel eerst toe stemming voor hun gerechtelijke actie vragen aan de gemeente. Want, zo zeg gen de voorschriften, een woningbouw vereniging mag geen gerechtelijke pro cedure beginnen zonder instemming van de gemeente. Het heeft ook in dit geval geen moei lijkheden gegeven, al moest de gemeen te dan toestaan dat tegen haar zelf een proces werd aangespannen met als in zet een bedrag van ruim één miljoen, terwijl die gemeentebegroting voor dit jaar al een tekort van ruim honderd miljoen aangeeft. ADVERTENTIE AMSTERDAM Aan de Europabou levard in Amsterdam-Zuid heeft burge meester dr. I. Samkalden gisteren of ficieel de bouw in gang gezet van het grootste hotel op het Europese conti nent. Het zal zeshonderd kaniers be vatten en twaalfhonderd bedden. Op 31 maart 1971 moet het open. Burgemeester Samkaldens bijdrage in de bouw was het overeind zetten van een 23 ton zware staalconstructie (zie foto). Het hotel krijgt twee vleu gels. Het staat tegenover het onlangs geopende Esso Motor Hotel. Het hotel aan de Europaboulevard wordt een nieuwe schakel in de keten van de Engelse onderneming Strand Hotels limited. Het concern exploiteert in het centrum van Londen, al de drie grootste hotels van Europa: Regent Palace (1140 kamers), Cumberland (900 kamers), en Strand Palace (800 kamers). Grote hotels heeft het ook el ders op de Britse eilanden. AMSTERDAM Studenten van bet Zeemanlaboratorium aan de Plantage Mui- dergracht in Amsterdam zijn gistermorgen voor onbepaalde tijd in staking ge gaan. Zij hopen hiermee sneller een algemene universiteitsvergadering tot stand te kunnen brengen. Tot de staking werd overgegaan nadat op een studentenvergadering in de Oude- manhuispoort besloten was een grote actie te beginnen onder alle studenten, staf leden. hoogleraren en administratief personeel, die tot doel heeft op korte termen een algemene universiteitsvergadering bijeen te roepen. De studenten van het Zeemanlabora torium hebben tevens een brief aan minister Polak (Justitie) gestuurd, waarin zij protesteren tegen het ver volgingsbeleid, dat is gevoerd ten op zichte van de bezetters van het Maag denhuis en tegen „het rancuneuze ka rakter van de rechtspleging". In de L^nge Leidsedwarsstraat. bij de ingang van de zaal van de politie rechter waar de Maagdenhuisbezetters voor moeten komen, is gisteren een paint-in gehouden. Er werd daar door studenten en kunstenaars een „demo cratisch schilderij" vervaardigd. Dit schilderij werd gistermiddag in beslag genomen. Acht mensen die met het schilderij bezig waren werden naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Tegen vier ervan is proces-verbaal opgemaakt wegens belediging van de politierech ter, mr. Nomes. Een groep van 25 personen die zich later op het hoofdbureau meldde en zich medeschuldig verklaarde, werd zonder proces-verbaal weggestuurd, omdat men zonder getuigen kwam. Vandaag willen kunstenaars en stu denten een demonstratie houden. Voor woensdag staat er vanuit het actiecentrum in de Lange Leidsedwars straat een rouwstoet op het program ma. Deze „begrafenisstoet van Vrou we Justitia, gaat naar het Maagden huis. Daar wil men burgemeester Sam kalden een uit het Maagdenhuis ver miste schroevendraaier overhandigen, en Vrouwe Justitia begraven. UTRECHT De brugwachter van de Liedebrug tussen Halfweg en Haar lem is gisteravond gewond geraakt door een bierflesje, dat uit een rijden de trein werd geworpen. De dader kon spoedig worden opge spoord. Het bleek een matroos van de Koninklijke Marine te zijn, die volgens de spoorwegen vermoedelijk onacht zaam het flesje uit het raam heeft geworpen. Toch menen de spoorwegen in dit geval nog eens aanleiding te zien het reizende publiek te waarschu wen geen voorwerpen uit ramen van treinen te gooien. Het is al eens eerder voorgekomen dat daardoor iemand ver wondingen opliep. Het euvel doet zich vooral voor in de zomermaanden. DEN HAAG De gemeentelijke ka pitaaluitgaven hebben in 1968 het re cordbedrag bereikt van f 5,89 miljard, dat is f 554 miljoen meer dan in 1967. Per hoofd van de bevolking kwam dat uit op f 460 tegen f 421 in 1967 en f 193 tien jaar geleden. Uit het jaarverslag van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten, waarin deze cijfers worden genoemd, blijkt dat f 2,22 miljard betrekking had op de volkshuis vesting, stadsanering en krotopruiming, een miljard op het bouwrijp maken van grond voor woningbouw en industrie en f 855 miljoen op openbare werken. Ondanks de sterke stijging van de uit gaven is de netto vlottende schuld van de gemeenten met slechts f 32 miljoen toegenomen. De gemeenten vonden het geld o.m.» uit opbrengst van verkoop goederen en aandelen (f 962 miljoen), rijks voorschotten (f 1.92 miljard) en onderhandse en obligatieleningen (f 1.64 miljard). De bank, die de centrale financiering verzorgt, heeft de behoefte van de ge meenten aan vaste geldleningen vrij wel geheel kunnen bevredigen. „Toch konden niet voldoende midde len worden aangetrokken om te begin nen met het inlopen van de achterstand. Er ligt een potentiële vraag ter finan ciering van gemeentelijke kapitaalwer- ken, die juist door het ontbreken van voldoende vaste financieringsmiddelen niet kunnen worden gerealiseerd", al dus de .directie van de bank. „Het nog te dekken tekort aan lang lopende financieringsmiddelen van de gemeenten is, zolang de centrale fi nanciering van toepassing is, van jaar op jaar groter geworden." De bruto vlot tende schuld van de gemeenten was eind 1968 ruim f 2.8 miljard groot. De bank trok in 1968 voor f 2.51 mil jard aan vaste geldleningen aan, waar van f 832 miljoen in de vorm van obli gatieleningen en rentespaarbrieven. Eind 1968 bedroegen de verplichtingen van de bank f 14.46 miljard. De KLM heeft Strand min of meer naar Nederland gehaald. De maatschap pij is ook sterk bij bouw en exploitatie betrokken. Als straks grote jumbo-jets op Schiphol neerstrijken, zal Amster dam een adequate hotelaccommodatie moeten bezitten. Strand hotels voelde er alles voor. De vice-president Sir Nor man Joseph zei: „Amsterdam is de poort tot Europa; de stad heeft een stevig gevestigde basis van toerisme en zakenleven". Een Brabander keert met. het hotel terug in Nederland; Wim C. G. Men- tink. Acht jaar geleden trok hij naar Engeland, waar hij glazen begon te spoelen en tafellinnen te sorteren in het Londense Savoy-hotel. Hij is nu 32 jaar en is benoemd tot directeur van het nieuwe, grootste continentale hotel. BERLIJN De Westberlijnse burge meester, Klaus Schütz, is maandag avond met zijn vrouw van een bezoek van drie dagen aan Polen in West-Ber- lijn teruggekeerd. Hij bezocht in Polen de jaarbeurs van Poznan en het voor malig nazi-concentratiekamp Auschwitz. Op de laatste dag van zijn verblijf in Polen heeft Schütz nog een gesprek ge had met de Poolse minister van Bui tenlandse Zaken. Dit is het eerste bezoek van een West berlijnse burgemeester aan Polen ge weest. Onmiddellijk na zijn terugkeer zei Schütz, dat het voor hem een bewo gen reis was geweest. Over de indruk ken van zijn bezoek aan Polen zou hij nog lang nadenken en met vele men sen moeten spreken. ADVERTENTIE Wist u dat daar hele kleine pilletjes tegen &|S|| IDfll AY bestaan? Nourypharma In Oss maakt ze: nUUlllUlA UTRECHT „Met het signaleren van onvrede komen we er niet. We moeten ook daden stellen", to luidde ongeveer het betoog van vier voorzitters van N.K.V.-bonden, die gisteren in de verbondsraadsvergadering van het N.K.V. in Utrecht reageerde op de uitvoerige rede van de verbondsvoorzitter, de heer P. J. J. Mertens. Hij liet doorschemeren, dat de ernstigste loonpolitieke crisis sinds 1945 dreigt als de Tweede Kamer akkoord mocht gaan met de door de vakbe weging gewraakte Loonwet van minister Roolvink. De vakbeweging zal komend jaar ne gen procent loonsverhoging moeten vragen als de regering haar plannen voor 1970 doorzet. Het NKV is niet van plan in zee te gaan met het wetsontwerp op de loon vorming van minister Roolvink (Socia le Zaken). Voorzitter P. J. J. Mertens eist een grotere armslag voor de vak bonden. Op de vergadering van de bondsraad van het NKV in Utrecht zei hij dat een crisis alleen nog voorkomen kan wor den als de minister tot wijziging bereid is. De beide Kamers moeten het wets ontwerp nog behandelen. De lonen zullen volgens de voorzitter komend jaar in ieder geval een werke lijke verbetering van twee procent moe ten ondergaan. Een looneis van negen procent was volgens hem afgaande op de komende kostenstijgingen no dig. tenzij de regering bepaalde maat regelen zou nemen. Hij noemde: Het afzien van een verdere verho ging van het BTW-tarief. Het vergeten van de huurverhoging in 1970. Verhoging van de belastingen in de sfeer van de vermogens en sucessierech- ten. Het eventueel uitstellen van een deel van de zogenaamde inflatie correctie (van de loon- en inkomstenbe lasting). Het niet verlagen van de vennoot schapsbelasting (met een procent). De heer Mertens beklemtoonde nog eens dat meeste werknemers in 1968 nauwelijks hun inkomens zagen verbeteren en dat o.a. de sociaal-zwak keren er zelfs op zijn achteruitgegaan. „Het is een uitzichtloze situatie voor de werknemers, waaraan een einde moet komen", constateerde de heer Brouwer van de Katholieke Bouwarbei ders Bond. „We moeten beseffen dat we wel harde taal spreken zonder harde logische gevolgen", aldus de heer Brou wer. Hij had geen bezwaar tegen het dreigement van de heer Mertens, „Maar als het zover mocht komen moeten we er ook de consequenties uit trekken". De heer Brouwer stelde voor dat NKV en NVV zich samen tegen de Loonwet gaan verzetten. Hij zei meer te voelen voor de afwijzende argumen ten van het NW dan die van NKV en CNV samen. Overigens was de heer Brouwer er niet gerust op, dat de vak beweging adequaat zal reageren als de nood aan de man is gekomen. „We moeten voorkomen, dat we over vijf of tien jaar moeten vaststellen, dat de vakbeweging vuile handen heeft gekre gen bij haar opstelling tegenover de maatschappelijke orde", aldus de heer Brouwer, die vooral in overweging gaf goed naar de stem van de jongeren te luisteren., De heer De Groot van de Katholieke Houtbewerkers Bond sprak over „loon- diefstal". Hij meent dat het signaleren van onvrede geen oplossing biedt. ..Aan de zelfbeheersing van de werknemers komt een einde". De heer Jentjens van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel was het daarmee in grote trekken eens. Hij is van oordeel dat geen veranderingen in het maatschappelijk grondpatroon zijn te verwachten van de mensen die nu de sleutelposities bezetten. „De demo cratie in ons land beperkt zich helaas nog tot de parlementaire democratie", aldus de heer Jentjens. Tegen die ach- ADVERTENTIE tergrond wenst hij ook begrip op te brengen voor het optreden van de stu denten. Fundamentele veranderingen in het maatschappelijke grondpatroon zijn kennelijk alleen met harde acties te realiseren. De heer Jentjens herinnerde aan en kele geslaagde stakingen. „Ze hebben bewezen dat hard optreden tot resul taten kan leiden die in het overleg niet kunnen worden bereikt", aldus de heer Jentjens. De heer Meijer van de Katholieke Grafische Bond gaf ook te kennen, dat de arbeidsrust niet kan worden gehand haafd door'het permanente neen van de werkgevers. „Dan komen we in een vicieuze cirkel en als dat zo doorgaat, vrees ik dat de werknemers de agres sieve methoden van de studenten over nemen. Ze willen hun gerechtvaardig de verlangens gerealiseerd zien en niet met een kluitje in het riet, worden ge stuurd". Aldus de heer Meijer. DEN HAAG In opdracht van de Haagse officier van justitie mr. A. W. Rosingh, stelt de Rijksrecherche een on derzoek in naar de klachten van ver scheidene organisaties over het politie optreden tijdens de demonstratie bij het Antillenhuis in Den Haag op 1 juni. Dit vertelde burgemeester mr. V. G. M. Marijnen gistermiddag tijdens de Haagse raadsvergadering. Hij gaf op verzoek van het raadslid P. Vink (PvdA een uiteenzetting van het politie-op- treden, dat hij volledig afgestemd acht te op de situatie. Voor die tijd had de liberale fractie geprotesteerd tegen het vragen stellen door de heer Vink, omdat dit in strijd zou zijn met het reglement. Pas nadat het raadslid W. du Chatinier (KVP) had aangedrongen op redelijk hanteren van het reglement, kreeg de heer Vink gelegenheid zijn vragen af te vuren. Hij drong aan op een onderzoek naar de mogelijkheid speciale eenheden te vormen uit oudere agenten. „Zij zullen minder snel geërgerd en geïrriteerd ra ken dan de jongere politiemannen". Hi j vroeg naar de mogelijkheid van een ei gen politiepsycholoog voor het Haagse korps en een commissie openbare or de en veiligheid. Het raadslid vroeg zich af of het wel nodig was dat vijf politiemannen in bur ger en een politie-officier onder het oog van hoofdcommissaris van politie J. H. A. K. Gualthérie van Weezeï één demonstrant afvoerden. Burgemeester Marijnen zei niet te kunnen beoordelen in welke gevallen politiemannen in individuele gevallen hun bevoegdheden hadden overschre den. „Dat zal de Rijksrecherche zeker uitzoeken", beloofde hij. Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. weer wind 1 K co g 2 8 Amsterdam licht bew. 24 5 De Bilt zwaar bew. 25 5 Deelen zwaar bew. 25 26 Eelde licht bew. 27 46 Eindhoven zwaar bew. 25 2 Den Helder licht bew. 19 0.5 Rotterdam half bew. 24 2 Twente licht bew. 26 0.4 Vlissingen onbewolkt 21 4 Zd-Limburg zwaar bew. 24 4 Athene onbewolkt 0 Barcelona onbewolkt 26 0 Belgrado onbewolkt 27 7 Berlijn half bew. 27 0 Brussel licht bew. 24 6 Frankfort zwaar bew. 28 0.4 Genève zwaar bew. 26 7 Helsinki licht bew. 24 0 Innsbruck zwaar bew. 25 9 Kopenhagen half bew. 24 0 Lissabon onbewolkt 21 0 Locarnö zwaar bew. 26 0 Londen zwaar bew. 19 0.2 Luxemburg zwaar bew. 24 4 Madrid half bew. 24 0 Malaga onbewolkt 32 0 Mallorca licht bew. 23 0 München geh. bew. 24 0.5 Nice zwaar bew. 22 0 Oslo onbewolkt 26 0

De Vallei | 1969 | | pagina 7