Pompidou timmert aan zijn kabinet Hoe laat is het? Kijk op uw horiooe! Kies uit de volledige kollektie Vis houdt fit evoiuon Nixon wil vliegen veel duurder maken Economie QQ ckfywyi Over de grenzen NATOTAPTOE NATOTAPTOE j Beer op halkon HAARVERZORGING Europese socialisten willen Engeland in E.E.G. Vermomde rechercheur greep valsemunter Gearresteerde Grieken zouden zijn geslagen Dr. Mansholt waarschuwt Nederland en Duitsland Engeland zou nu eerder in EEG komen "G Spanje ontkent „oefening" Rehabilitatie voor Tsjechische priesters W van flat De binnenstad van Amsterdam op een speldeknop Export kan nog uitbreiden Hervormden zijn tegen afkoop door regering tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen crèmebehandelingen haarherstellers KINDERMATINÉE bJMdq&wiït* Erkohrkïwts VERKOOP VISCONSERVEN ALTIJD HANDIG ZOMERUNIVERSITEIT IN NIJMEGEN MANSHOLT Directeur N.E.C. NIEUWE AMBASSADEUR V met het symbool van Klassieke schoonheid De Grote Markt Arnhem Woensdagmiddag 3 uur Kaartverkoop vanaf I uur aan de kassa Prijzen f Ivoor kin deren f 2.- voor begeleiders FUSIE DAALDEROP EN ETNA GAAT DOOR Nenni Aanval Toegangsbewijzen 's avonds aan de kassa, Grote Markt, Arnhem Pagina 9 DINSDAG 17 JUNI 1969 ADVERTENTIE PRISMA7 edelstaal herenhorloge, automatisch datum, waterdicht 149. (automatische herenhorloges reeds vanaf 125.-) PRISMA^ gouden herenhorloge, extra plat, onyx cy fertekens 235. (gouden herenhorloges reeds vanaf 195.-) PRISMA7 edelstaal duikerhorloge, chronograph, tachometer 245.- chronograph modellen reeds vanaf 189.-) Alle Prisma horloges Incabloc Shockproof PARIJS Volgens minister Luns (buitenlandse zaken) heeft Engeland meer kans te worden opgenomen in de EEG nu de gaullist Georges Pom pidou is gekozen tot president van Frankrijk. Minister Luns verklaarde gisteren in Parijs, dat Pompidou zijns inziens meer open staat tegenover Europa. „Ik wens hem succes in zijn nieuwe functie", aldus minister Luns. De Nederlandse minister is in Parijs voor de driedaag se vergadering van de Westeuropese Unie die daar vandaag begint. ADVERTENTIE (en lekker) Maak gebruik van het gemak dat visconserven biedenl I Moderne fabrieken verwerken zee-verse vis tot de allerfijnste visconserven voor moderne mensen. Heerlijk, visconserven: voor salades, op het brood, voor hartige hapjes. Visconserven naturel, in tomatensaus of zoveel andere heerlijke sausen. Neem wat In voorraad voor thuis of op vakantie. Een reuze gemak enlekker! PARIJS Georges Pompidou heeft vergaderd met enige van zijn adspirant- ministers en aandacht geschonken aan dringende financiële problemen welke mogelijk impopulaire, versoberingsmaatregelen zullen eisen. Voor de lunch ontving Pompidou een aantal Gaullistische kopstukken, onder wie de voorzitter van de nationale vergadering Jacques Chaban-Delnias, die naar verwacht wordt de nieuwe premier zal worden en de minister van buiten landse zaken Michel Dehré. De koers van de Frank ten aanzien van de Amerikaanse dollar is maandag even op de Parijse geldmarkt omhoog gelopen, maar tegen de sluiting was deze weer gedaald. Op de Parijse beurs daalden de koer sen van goud en Franse aandelen, maar dit is waarschijnlijk eerder een uitvloeisel van het besluit van vrijdag van de Franse Bank om het bankdis- conto te verhogen dan van de uitslag van de presidentsverkiezing. De verhoging van het disconto is be doeld om de inflatie tegen te gaan. De nieuwe president zal vrijdag zijn ambt aanvaarden nadat de constitutio nele raad de officiële uitslag van de verkiezingen van zondag heeft bekend- NIJMEGEN Studenten in Nijme gen gaan deze zomer een zogenaamde „zomeruniversiteit" organiseren. In de tot voor kort bezette aula van de ka tholieke universiteit worden studie- en discussiebijeenkomsten belegd. Studen ten van andere Nederlandse universitei ten zullen meedoen. De studenten in de rechten organise ren een studie over het ondernemings- en stakingsrecht, voorts een studie over de politieke justitie in Nederland met betrekking tot de processen over de Maagdenhuisbezetting. MADRID De Spaanse regering heeft het bericht in een Amerikaans blad, als zouden twee gemengd Ameri kaans-Spaanse oefeningen als opzet heb ben gehad, een zgn. revolutionaire op stand tegen het bewind van Franco neer te slaan, „vals en kwaadwillig ge noemd. Volgens een communiqué van de mi nister van Voorlichting, Manuel Fraga Irlbarne, ging het bij de oefeningen in mei 1967 en december '68 om een gefin geerde inval van „rode" troepen in een blauw" land, dat zich in een guerrilla- actie verzet en voor hulp tegen de be zetter de hulp van een naburige staat inroept. De regering en het volk van Spanje zullen nooit een buitenlandse strijdmacht aanvaarden om een binnen landse kwestie te regelen, aldus de Spaanse minister. Hij beschuldigde „ze kere groepen in de VS" ervan, dat zij vastbesloten schijnen met alle midde len de betrekkingen tussen de volkereri van Spanje en Amerika slechter te ma ken. Naar van officieuze zijde in Madrid is vernomen, werden de oefeningen op verzoek van Amerika in Spanje gehou den. Er deden Amerikaanse troepen uit West-Duitsland aan mee. PRAAG De speciale rechtbank voor rehabilitatie in Praag is maandag begonnen aan de behandeling van de zaak van negen katholieke priesters die werden veroordeeld wegens hoogver raad en spionage tijdens het Stalinisti sche tijdperk. De negen priesters, waaronder een bisschop en twee abten, werden allen veroordeeld tot lange gevangenisstraf fen op 2 december 1950. Tevens wer den hun eigendommen geconfiskeerd en werden hun alle burgerrechten ont nomen, terwijl ze hoge boetes moesten betalen. Het persbureau CTK dat dit bericht te, maakte niet duidelijk of al de pries ters nog in leven waren en of ze nog steeds in de gevangenis waren. Vijf van de priesters zouden op maan dag verklaringen hebben afgelegd voor de rehabilitatie rechtbank. Vraag recepten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vie en Visprodukteir Wassenaarsewefl 20, Den Haag. W 13 A l\\\\\\\\\\\\\\\\\\V\\\V\\\\\\\\\\\\«\\X\\\\\\\VV\\\\\X\\\\\\\\\\\V^ MÜNCHEN - Toen een huis- vrouw in München gistermorgen de politie vroeg snel te komen, omdat er op haar balkon van een flat op de vijfde etage een beer zat, ging men daar niet meteen op in. Maar toch kwamen twee agenten later even een kijkje nemen. Zij vonden op het kozijn vlak bij het balkon een dier dat er inder- daad wel uitzag als een beer, en dat ongeveer een meter lang was. Toen zij het probeerden te grij- pen, gromde het dier en beet naar een van de mannen, maar nader- hand kregen zij het toch te pakken. Zij brachten het naar een kliniek l voor dieren en daar bleek het een dier, dat 's nachts op jacht gaat en vlees eet, dat met enige moeite goed kan worden getemd, en voor- komt in Centraal- en Zuid-Amerika 5 een zg. Kinkajou. De politie vindt dat sommige lieden er toch maar bar vreemde huisdieren op na hou- den. 5 De eigenaar van de Kinkajou is intussen gevonden. Het was de heer Hans Grabensee, die in paniek de gemaakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken is de einduitslag: 11.060.181 stemmen (58.20 pet.) voor Pompidou en 7.942.915 (4.80 pet.) voor Poher. Verwacht wordt dat Pompidou on middellijk zijn kabinet zal bekend ma ken en dat hij vrijdag een tv-rede zal houden. Als mogelijke minister van Buitenlandse Zaken wordt genoemd Giscard d'Estaing terwijl aange nomen wordt dat cenrumsafgevaardig- de Jacques Duhamel ook een belang rijke functie zal worden aangeboden. Uit de omgeving van de nieuwe pre sident wordt vernomen dat deze regel matig persconferenties wil houden en dat de eerste daarvan voor eind juni of begin juli op het programma staat. Het is de verwachting dat Pompidoe ver scheidene buitenlandse hoofdsteden zal bezoeken, waaronder Washington. Ge neraal Charles De Gaulle keert donder dag uit Ierland terug. Het Britse lidmaatschap van de EEG zal er grotendeels van afhangen wie president Pompidou aanwijst als de chef van z(jn kabinet, aldus dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Euro- markt. Dat nieuwe kabinet zal ook mensen bevatten als Valéry Giscard d'Estaing en anderen, die kritisch tegenover het Gaullisme staan. De eeste taak van het bewind-Pompidou is te trachten de Franse sociale en economische toestand aan te pakken en te verbeteren. Dr. Mansholt geloofde dat op een top conferentie van de zes landen van de EEG, die deze winter zal worden ge houden, Frankrijk het met de medede len eens zal zijn over het openen van onderhandelingen over het toetreden van Groot-Brittannië. „Frankrijk zal niet langer weigeren om te gaan onder handelen," aldus dr. Mansholt. Maar de kans op een politiek ver enigd Europa is niet alleen afhankelijk van Frankrijk, zei Mansholt, „maar zelfs, en meer, van Nederland en West- Duitsland. Nu de Gaulle er niet lan ger is kunnen deze landen zich niet lan ger verschuilen, achter het Gaullisme en is de tijd gekomen om het masker af te zetten. Deze landen zijn te veel be zorgd voor de nationale soevereinitteit". Lord Chalfont, de Britse minister voor Europese Zaken, is komend van Londen, in Parijs gearriveerd. Hij zei te hopen dat de besprekingen over het toetreden van zijn land tot de EEG spoedig kunnen beginnen. Lord Chalfont zal in Parijs aan dit onderwerp aandacht besteden in een toespraak op een bijeenkomst voor de organisatie van de Europese eenheid. ADVERTENTIE Een elektronenmicroscoop kan een speldeknop zo groot laten lijken, dat de Amsterdamse binnenstad er makkelijk op kan. Veel van zulke boeiende en vernuftige zaken vindt u in het Evoiuon. Een permanente tentoonstelling gewijd aan de mens, onze samenleving en de ontwikkeling van de wetenschap en techniek. Eindhoven Gesticht door Philips in 1966 politie opbelde met de boodschap dat zijn Kinkajou verdwenen was. In de dierenkliniek, daar zit het lie ve dier op u te wachten, kreeg hij te horend Grabensee woont niet ver van de plaats waar zijn Kinkajou werd ontdekt. YyWWWWWWWWWWWWWWSWWWWWWWWWWWWW ENSCHEDE „Ik heb mij wel eens afgevraagd, hoe de dames en heren kamerleden zouden reageren, wanneer daar op een goede dag een zekere Lambert Fokkema hun spreek gestoelte zou bezetten, om een aantal van zijn wijsheden te debieteren. Zij zouden hem. terecht, gebrek aan ken nis verwijten van de achtergronden waarop hun beleid is gebaseerd. Maar met het zelfde recht staat het mij vrij, mijn schouders op te halen om het verschijnsel van dee politieke aan- delhouders van een dag. die zich plotseling geroepen voelen om hun stem te laten horen over het beheer van een vennootschap. Zij kennen de achtergronden onvol doende. Zij dragen ook geen e verant- woordlijkheid. Het doet mij allemaal juist iets teveel denken eaan de be faamd speakers corner in Hyde Park. Ook daar hoeft niemand se rieus verantwoording af te leggen voor de emotionele kreten waarmee hij vanaf zijn zeepkist de wereld wil verbeteren." Met deze woorden nam directeur L. Fokkema van de Nederlandse Export Combinatie in een rede voor de in En schede gehouden jaarvergadeering van d NEC stelling tegenover de wijze waarop politieke figuren zich bezig houden met tal van zaken die naar zijn smaak specifiek tot het terrein van het bedrijfsleven behoren. Met Slogans over prijsontwikkelin gen en bedrijfsconcentraties, kan, evenals met het eisen van structuur- rapporten en het opsteken van ver manende vingers wellicht enige poli tieke winst worden behaald. Maar van een dergelijke winst, zeelfs door rijn igen partij, kan geen enkele werkne mer zich een ruimere materiële wel vaart veroorloven, aldus de heer Fok kema, die hieraan toevoegde, dat met reglementeren en idealiseren over on dernemingsvormen, nog nooit een bo terham behoorlijk is belegd. De markten zijn er nog volop, meent de heer Fokkema. Daardoor is het niet te veel gezegd wanneer wij stellen, dat de expansie van onze bui tenlandse handel nu pas goed op dreef kan komen. De wereldbehoefte is zo groot en de wereldconsumptie nog zo gering, dat er door een progressief gestimuleerd exportbeleid nog een enorme welvaartsbron kan worden ge ëxploreerd, al zouden wij dit door alle gepraat over een Euromarkt bijna vergeten. DRIEBERGEN De Nederlandse Hervormde Kerk is het niet eens met de regering dat de godsdienst een privé- zaak is en dus niet voor financiële steun in aanmerking komt. De hervormde synode heeft hierover in het conferentieoord Hy dep ark te Driebergen uitvoerig van gedachten ge wisseld. Aanleiding daartoe was het rapport van de staatscommissie-Van Walsum die de uit de negentiende eeuw daterende regeling voor steun aan de kerken wil herzien. Minister Witteveen (financiën) had namens het kabinet het voorstel van de hand gewezen om vijf tig miljoen aan de kerken te geven, al naar gelang het ledental. Hij had er een afkoopsom voor in de plaats voor gesteld plus uitbreiding van bepaalde subsidies, met name voor de opleiding der predikanten en priesters. Volgens de generale synode behoort het tot de taak van de moderne staat om het welzijn van de bevolking in geestelijk, cultureel en maatschappelijk opzicht en dit in de ruimste zin mogelijk te maken en te bevorderen. In de synode is ernstige bezorgdheid geuit over de ontwikkelingingen in West-Irian. De algemeen secretaris van de hervormde zending, dr. G. P. Locher, stelde dat de kwestie West-Irian volle dig in een impasse verkeert, doordat op geen enkele wijze een concreet alterna tief kan worden gegeven naast de keuze van West-Irian om een deel van Indo nesië te zijn. Overleg tussen de Indone sische kerken en de Hervormde kerk is gaande, aldus dr. Locher. De Verenigde Naties doen wat zij kunnen, maar het punt blijft dat er geen alternatief Is is voor het Papoeavolk. WASHINGTON President Nixon heeft maandag de benoeming bevestigd van Kenneth Rush als ambassadeur in Bonn. De y59-jarige Rush is presi dent-directeur van de Union Carbide Corporation. Hij volgt Henry Cabot-Lod ge op, die de Amerikaanse delegatie bij het Vietnamese rredesgesprek in Parijs leidt. ADVERTENTIE lavona lavona Let op het EGYPTISCHE KOPJE op alle Lavona-produkten, het symbool van klassieke schoonheid LONDEN Van twee kanten kreeg Engeland gisteren krachtige steun voor zijn Europese politiek: de Duitse en Italiaanse ministers van Buitenlandse Zaken hiel den een vurig pleidooi voor toelating van Engeland tot de Europese Gemeenschap. Dit gebeurde op de openingsvergadering van de Socialistische Internationale, in de Britse badplaats Eastbourne. Delegaties uit 35 landen kwamen daar in congres byeen. ADVERTENTIE BREDA/TIEL De besturen van Etna en Daalderop hebben op grond van de ter omwisseling in aandelen Et- na-Daalderop Holding N.V. aangeboden aantallen aandelen en winstbewijzen be sloten, het laatstelijk op 30 mei gedane aanbod tot omwisseling gestand te doen. De daadwerkelijke omwisseling zal thans ter hand worden genomen. Ten einde aandeelhouders en houders van winstbewijzen die hun stukken nog niet ter omwisseling hebben aangeboden alsnog in de gelegenheid te stellen van het aanbod gebruik te maken, zullen de omwisselingskantoren daartoe gelegen heid geven tot eind augustus 1969, al dus een communiqué. WASHINGTON In een boodschap aan de Amerikaanse volksvertegen woordiging stcld president Nion een aantal belastingmaatregelen op het ge bied van de luchtvaart voor. die in het begrotingsjaar 1970 569 miljoen dollar in het laatje moeten brengen, vergele ken met inkomsten van 295 miljoen dollar uit de bestaande belastingen. President Nixor stelt voor de belas ting op passagebiljetten op de binnen landse luchtlijnen te verhogen van vijf tot acht procent, een belasting van drie dollar per biljet in te voeren voor de meeste internationale vluchten var. de Verenigde Staten uit, een belasting ROME In Rome heeft de politie door een valstrik valse Canadese bank biljetten met een nominale waarde van 25 000 dollar buitgemaakt. Er werd een man aangehouden, maar een tweede wist door de Tiber over te zwemmen te ont komen. De politie was de handelaars in de valse dollarbiljetten al enige tijd op het spoor. Een rechercheur, die zich voordeed als handelaar in automaten, maakte een afspraak met de bende. In de omgeving van de plaats van samenkomst hiel den zich 20 politiemannen, vermomd als straatvegers op, met machinepistolen verstopt in vuilnisemmers. Eerst kwamen er vier mannen opdagen, die echter het „geld" niet bij zich bleken te hebben. De „handelaar" wist hen t: bewegen het geld te gaan halen. Toen er tenslotte twee mannen terugkeerden met een tas, kwamen de politiemannen in actie. Een van de verdachten rende over een drukke verkeersweg, dook in de Tiber en wist zo te ontkomen. De andere kon worden gearresteerd. van negen dollarcent per gallon (onge veer negen Nederlandse centen per liter) in te voeren ter vervanging van de huidge belasting van twee cents op alle brandstoffen die in de burgerlucht vaart worden gebruikt (luchtvaartmaat schappijen die thans deze belasting niet betalen, zullen voortaan evenmin wor den aangeslagen) en een belasting van vijf procent in te voeren op luchtvracht- brieven. Deze maatregelen zijn bedoeld als ge deeltelijke financiering van uitbreiding en modernisering van luchthavens en luchtlijnen in de Verenigde Staten. De president heeft het Congres een programma van 7,5 miljard dollar voor gelegd, dat bij uitvoering in de komen de tien jaar de verwachte verdrievou diging van het luchtverkeer dient op te vangen. Gemiddeld zal volgens de voor stellen de komende tien jaar ongeveer 250 miljoen dollar per jaar worden be steed aan de bouw van vliegvelden en de uitrusting daarvan vergeleken met jaarlijks gemiddeld 93 miljoen dollar in de afgelopen tien jaar. Aan uitbreiding en modernisering van vliegvelden wil de federale regering in het begrotings jaar 1970 honderd tachtig miljoen dol lar spenderen en in het daarop volgen de jaar 220 miljoen. BERN De „Internationale prijs voor moderne voeding" (ca. f 12.500), die door de „Unie van Zwitserse melk producenten" is ingesteld, is dit jaar aan de Utrechtse hoogleraren prof. dr. H. A. Weijers (speciale kindergeneeskun de) en prof. dr. J. C. van de Kamer (algemene dierkunde) toegekend. De Duitse minister van Buitenlandse Zaken Brandt deed een rechtstreeks be roep op het nieuwe bewind in Frankrijk om mee te werken aan de verdere een making Van West-Europa. Ook om snel een besluit te nemen over de toelating van Engeland, Ierland, Denemarken en Noorwegen tot de Europese Gemeen schap. „Een beslissing daarover kan niet steeds worden uitgesteld", zei Brandt. „De tijd is gekomen om met één stem te spreken, om politiek samen te komen opdat Europa zijn invloed in de werld kan laten gelden". Nog vuriger dan Brandt pleitte de Ita liaanse minister van Buitenlandse Zaken Nenni voor meer Europese eenheid en voor een Britse toetreding tot de EEG. ..De tijd van veto's is nu voorbij, aldus Nenni en die kan niet opnieuw begin nen". Ook premier Wilson deed een drin gend beroep op de nieuwe Franse pre sident. Hij legde het accent op een be- der gebied. De Britse premier sprak er namelijk zijn spijt over uit, dat Frankrijk zich heeft teruggetrokken uit zoveel gebie den van internationale samenwerking. Hij hoopte dat Frankrijk onder zijn nieuwe leider Pompidou in staat zal zijn om weer volledig samen te werken met de andere mogendheden die kernwapens bezitten. De premier van Israël, mevrouw Gol- da Meir, heeft in een toespraak op het congres van de socialistische internatio nale een felle aanval op de Sovjet-Unie gedaan voor de wapenleveranties van dat land aan de Arabieren. „Alle kin deren die wij in de oorlog tegen de Arabische landen verloren hebben, zijn gedood door Russische wapens", ver klaarde zij. Mevrouw Meir verweet voorts Frankrijk, dat het vliegtuigen ter waarde van 60 miljoen dollar vast hield die „wettig eigendom zijn van Is raël". rPerwijl Israël zich koortsachtig voor- -*• bereidt op een mogelijke aanval Arabische buurlanden, maakt de econo mie van het land ondanks de zware last van de uitgaven voor de Defensie een periode van grote bloei door. De werkloosheid, die voor de Israë- lisch-Arabische oorlog van juni 1967 zo'n somber stempel zette op de eco nomie, is volledig verdwenen. Er is zelfs dringend behoefte aan geschoolde en ongeschoolde arbeiders. De spanning op de arbeidsmarkt wordt enigszins verlicht door duizenden Arabische arbeidskrachten uit de ge bieden, die door Israël zijn bezet. Zij verdienen in de, op volle toeren draai ende, Israëlische economie een goede boterham. Kregen zij vroeger onder Jordaans bewind hooguit vijf gulden per dag, nu komen zij met vijftien gulden per dag uit Israël in hun dorpen terug. Economen schatten het aantal men sen, dat uit de Gaza-strook en van de westelijke oever van de Jordaan in Is raël werkt, op ruim twintigduizend. Zij verwachten, dat dit aantal snel zal zijn verdubbeld. Op een totaal aantal arbeidskrachten van een miljoen betekent de opneming van twintigduizend Arabieren een wel kome verlichting van de spanning op de arbeidsmarkt. Die opneming betekent ook een belangrijke indirecte bijdrage tot de versterking van de defensieve kracht van Israël. De twintigduizend Arabieren nemen vooral in de bouwnijverheid de plaats in van de Israëlische bouwvakarbeiders die dag en n£Tcht in de Sinaï en langs de oostelijke oever van het Suezkanaal bunkers bouwen en vliegvelden en we gen aanleggen. Een specificatie van de Israëlische uitgaven voor de Defensie is niet te krijgen, omdat belangrijke bedragen niet op de begroting voorkomen. Ge schat wordt, dat ruim veertig procent van de nationale begroting van Israël aan de defensie wordt uitgegeven. Israëlische economie kan zich, niettegenstaande de zwaarte van deze uitgaven voor Defensie, toch ver der ontwikkelen, omdat een belangrijk deel van de kosten voor Defensie wordt gedragen door het wereld-Jodendom. Zo heeft Israël voor een miljard bij de Verenigde Staten 50 supersonische Phantom straaljagers gekocht. Twee derde van dit bedrag zal uit giften vooral van Amerikaanse Joden, worden bekostigd. De geweldige inspanning, die Israël zich voor zijn verdediging getroost, heeft een stimulerende invloed op de industrie. Vooral door het totale Franse wapenembargo is die industrie in hoog tempo ontwikkeld. Maar behalve de bloei van de metaal- en elektronische industrieën is er ook een hoogconjunctuur in de bouwnijver heid te bespeuren. In Jeruzalem alleen staan vierduizend woningen in.de stei gers. De vraag naar woningen is zo groot, dat de prijzen ervan snel stijgen. Een driekamerflat in Tel Aviv kost ten minste vijftigduizend gulden. Maar flats van tachtigduizend en zelfs van 120.000 gulden zijn geen uitzondering meer. /~)ok al neemt de export toe, het chro- nische tekort op de betalingsbalans wordt door de stijgende import snel groter. Israëls enorme deviezenreser ves slinken zienderogen. Er gaan al stemmen op, die voorspel- ten, dat Israël over één jaar met een nieuwe economische crisis wordt be dreigd. Volgens deze stemmen is een streng toegepaste bestedingsbeperking de enige mogelijkheid om een dergelij ke, gevaarlijke ontwikkeling op tijd de kop in te drukken. Maar met algemene verkiezingen in het vooruitzicht neemt geen enkele mi nister of partij de verantwoordelijkheid op zich om de economie nu de duim schroeven aan te doen. ADVERTENTIE OrttoltM Mi TM huM OUm STRAATSBURG Pericles Ktoro- vessis, een 28-jarige Griekse acteur, heeft voor de commissie van de Raad van Europa voor de rechten van de mens verklaard, dat hij door de Griek se politie is mishandeld. Men sloeg bij voorbeeld zijn voetzolen met een li- ncaal zolang, tot de lineaal brak. De stukken hiervan werden hem in de en deldarm gedrukt. Ktorovessis, die verscheidene maan den in de gevangenis heeft doorge bracht na zijn arrestatie in 1967 en die thans in ballingschap leeft, was de eer ste van zes voormalige gevangenen, die deze week in Straatsburg zullen getui gen. Een tweede getuige, de 26-jarige Pe tros Vlassis, heeft gezegd vijf uur lang geslagen te zijn. Dit gebeurde door 10 mannen, die elkaar aflosten. Vlassis werd in mei 1967 gearresteerd. Hij is student en lid van de linkse jeugdbewe ging Lambrakis. Hij zegt een verkla ring van trouw aan het Griekse bewirtd getekend te hebben, nadat de politie ge dreigd had hem uit het raam te zullen gooien. Hij werd vrijgelaten maar in mei vorig jaar opnieuw gearresteerd. Op een plein in de Griekse plaats Ko- lonakis werd hij langdurig op zijn voet zolen geslagen. Alle nagels van zijn te nen verloor hij door deze behandeling. Hij had zijn verwondingen een maand later getoond aan de Nederlander mr. Van der Stoel, een vertegenwoordiger van de commissie voor de rechten van de mens. ADVERTENTIE Prijzen 2.50 6.50 4.50 8.50 - 5.50 11.50

De Vallei | 1969 | | pagina 9