tSL pp* Mm El mm rafter frou-frou als wereldkampioen schaken Anneke Lute Ned. sprintkampioene Mario Andretti naar Zandvoort Van Ravens bij geselecteerden voor Mexico Ribcarbonade 37® appelen Ij Haas carbonade 500 gram 3?s 2 zware kroppen sla Gekookte ham QQ grote komkommer mi €3 €wmïïwwwmm OJt KjgiP^ Kopen jnj de Spar is siiaren bij Spasski onttroonde Petrosjan Huldiging van topscorers Legierse en Tabak geschorst: doping Dertig dravers in G.P. Lage Landen sinas ot tonic I drups J melange toervMorsiles Elfde in de rij Andere regeling Ook dü jaar Belgisch atletiekteam naar Breda QZ5EW3 Nederland doet mee aan Maccabiah van J3& voor van 2 grote gezinsflessen voor 2 grote gezinsflessen flP l§>pQ®^ 500 gram Fijne rode import 150 gram minimaal 500 gram ra I liyina li WOENSDAG 18 JUNI 1969 ■eeneemvetpa^ flesjes y/J De Spar gaat met u mee op vacantie.^^^ De Spar mee op reis? Jawel. Want de Spar heeft allemaal hapjes en snoepjes en drankjes voor onderweg. Allemaal in handige weggooiverpakkingen. Voorbeelden? Bier inmeeneempak.Zo-klaar-pudding voor kampeerders. Nasi en bami in blik. Kant-en-klaar gemalen koffie in vacu-pak. Meer voorbeelden? Kom maar eens in de winkel kijken. Dan zietu /•-- gauw genoeg dat veel van de Spar lp in uw koffer thuishoort. cjvers 9® van goudreinetten Anql 50 gram 3" 200 grarn w» a 500 gram 129 Imperial Crt 50 gr art* AOOgram 200 gra^ MOSKOU Drie jaar nadat zijn eerste spectaculaire greep naar de wereld- schaaktroon mislukte door de stugge weerstand van titelhouder Tigran Pe trosjan heeft de 32-jarige Boris Spasski nu ook deze laatste barrière geslecht en zich uitgeroepen tot nieuwe monarch in het rijk van Caissa. Spasski won de tweekamp met 12^-10%. De eerste verloor hij drie jaar geleden met 11*4-12^. waarbij hij bij 10-12 reeds kansloos was geworden. Namens de internationale schaakbond werd hij wegens het behalen van het wereldkam pioenschap gecomplimenteerd door prof. dr. M. Euwe. Gisteren eindigde de 23e en voorlaatste partij in remise en daarmee kwam Spasski op een voor Petrosjan onbereikbaar puntentotaal. Sinds de gewijzigde opzet van het kandidatentoernooi in 1965 is de journalist grootmeester uit Leningrad de meest succesvolle schaker ter wereld geweest. Hij trad meer op de voorgrond dan titelhouder Petrosjan, die echter in de tweekamp van 1966 onverwacht fel van zich afbeet. De atletisch gebouwde Russische he- man eerder van 't type James Bond dan een huiskamergeleerde deelde bij het Amsterdamse zonetoernooi van 1964 de eerste plaats met de Deen Lar- sen en versloeg in de daarna volgende tweekampen achtereenvolgens Keres, Geiler en Tal. Uauwelijks geïntimideerd door de nederlaag in de directe confron tatie met Petrosjan won hij in de slo pende aanloop naar de titelmatch van 1969 achtereenvolgens van Gelier (5V* 2Vt), Larsen (5'/i2V*) en Kortsnoj (61/* 3). Resultaten, die geen twijfel lie ren over zijn superioriteit. De schaakwereld verheugt zich over de zege van Spasski. Petros jan gold en geldt als een hooggeëerde gast doch heeft al dan niet gewild nooit een opvallend centrale plaats in de schaak gemeenschap opgebouwd als bijv. Eu- we, Botwinnik en natuurlijk Spass ki. De stroomlijnschaker Petrosjan heeft velen de adem doen inhouden van be wondering, maar behalve in Armenië, waar hij een nationale held is, zou hij bij een volksstemming ver achter lig gen bij Larsen, Botwinnik of Keres, om maar een trio te noemen. Spasski daarentegen is de al-geïnte- nesseerde. Hij weet veel, spreekt graag over wereldproblematiek (minder graag over schaken) en vindt met nadruk, dat de regeling om het wereldkampioen schap grondige restauratie behoeft. Dat is de tweede reden, waarom de zege van Spasski allerwegen met in stemming wordt begroet. Sinds de in stelling van het wereldkampioenschap ruim 100 jaar geleden (1851), is Spass ki de elfde in de rij van titelhouders: Anderssen, Morphy, Stenitz, Lasker, Aljechin, Euwe, Botwinnik, Smyslov, Tal en Petros jan. Zijn voorgangers hebben gemiddeld bijna 12 jaar lang de titel kunnen vasthouden, waarbij Smys lov en Tal slechts één jaar regeerden. Daaruit blijkt wel, hoe moeilijk het is wereldkampioen te worden. „Te moei lijk", aldus Spasski, die het eens is met de uitspraak: „Er zijn tien wereldkam pioenen". Degenen, die deze mening zijn toegedaan, wijzen erop dat Keres, Kortsnoj, Gelier, eertijds Reshevsky, thans Larsen en Fischer, misschien ook Portisch en Gligoric, eventueel Stein en eertijds Bronstein. elk voor zich zoveel hebben bijgedragen tot de verdieping van de mogelijkheden van het schaakspel, dat een wereldtitel hen zeer wel gesierd zou hebben. Maar zij kregen geen kans zich door de wurgend nauwe sluis van de zonetoernooien, in- terzonetoernooien, kandidatentoernooi en en tweekmpen heen te wringen. Bronstein scoorde bijvoorbeeld in 1951 1212 tegen Botwinnik en kwam er daarna nooit meer aan te pas. Botwin nik, die in Nederland de laatste jaren zowel het IBM- als het Hoogoven-toer- nooi won, is wel de meest verontwaar digde. Na zijn laatste ambtsperiode als wereldkampioen schafte de FIDE „zo maar" het revancherecht af, terwijl ALKMAAR De 18-jarige Anneke Lute uit Castricum is de eerste Neder landse dameskampioen op de sprint geworden. Dinsdagavond versloeg zij op de 250 meter-baan te Alkmaar in de finale Eefje Helder uit De Woude. Die eindstrijd telde drie spannende rit ten. In totaal hadden acht dames acte de présence gegeven in dit kersverse ANNEKE LUTE snel op de sprint kampioenschap. Een van hen moest in het centraal ziekenhuis van Alkmaar worden opgenomen met een zware her senschudding en bloedende hoofdwon den. Truus van de Plaat uit Geldermal- sen kwam in haar serie zo ongelukkig te vallen, dat zij deze verwondingen opliep. Jannie Jonkers uit Gameren was de enige, die aan het finale-twee- tal nog weerstand kon bieden. Zij be zette dan ook volkomen verdiend de derde plaats. Vooral Anneke Lute, die door haar broer Cees Lute de ex- wegproef wordt gecoached toonde sprintinzicht. In de beslissende derde derde rit spring zij precies op tijd van kop af weg en bleef buiten bereik van de fysiek sterkere Eefje Helders. De uitslag is: 1. en Nederlands kam pioene, Anneke Lute (Castricum); 2. Eefje Helder (De Woude); 3. Jannie Jonkers (Gameren). de halve schaakwereld reikhalzend uit keek naar een tweede treffen tussen Petrosjan en Botwinnik. De combinatie waarop is gehoopt, Spasski wereldkampioen en prof. Euwe president van de wereldschaakbond, kan thans werkelijkheid worden (in de herfst van 1970 vindt het FIDE-congres plaats in West-Duitsland), hetgeen vrij wel zeker impliceert: een andere rege ling van de strijd om de wereldtitel. Dit facet van Spasski's zege is uiter aard de laatste maanden de match heeft bijna tien weken in beslag geno men op de achtergrond gebleven, daar het technische treffen intens de aandacht trok. Niet zozeer door de kwa liteit. „Spasski en Petros jan kunnen niet tegen elkaar spelen", aldus een korte karakteristiek van de Nederland se meester Van Scheltinga, destijds al met andere woorden door de groot meesters Poloegajewski en Larsen geformuleerd. Dit betekent, dat hun stijlverschillen zodanig zijn, dat beiden meer kunnen struikelen dan op het hoogste spelniveau wel mag worden verwacht. In deze tweekamp is dat ook gebeurd. Enkele gewonnen standen werden na afbreken slecht afgespeeld. Er kwamen bliksemoverwinningen voor, zelfs blunders, die materiaal kostten. Stijlverschillen leiden meestal tot toe nemende nervositeit, hetgeen eveneens uit bepaalde zettenreeksen is gebleken. Het heeft voor de naspelenden een aparte charme, zij het dat de combat- AMSTERDAM De Amerikaan Ma rio Andretti, winnar van de zware 500 mijlsrace van Indianapolis, die eind mei is gehouden zal deelnemen aan de Grote Prijs van Nederland, meetellend voor het wereldkampioenschap der cou reurs. De race wordt zaterdag 21 juni a.s op het Zandvoortse circuit verreden. Dinsdagmorgen hebben de organisa toren van het Nederlandse evenement overeenstemming bereikt met de Ame rikaan van Italiaanse afkomst. Hij zal een Lotus-Ford rijden. In totaal zijn 16 rijders gecontracteerd. De bekendste zijn: Jacky Ickx en Jackie Oliver, die zondag jl de 24 uursrace van Le Mans met een Ford GT 50 wonnen, de Zwit ser Jo Siffert, die met een Porsche zegevierde in de duizend kilometer van de Nürburgring, wereldkampioen Gra ham Hill, die als eerste finishte in de Grand Prix van Monte Carlo en Jackie Stewart, triomfator in Zuid-Afrika en Spanje en aanvoerder van de ranglijst voor het wereldkampioenschap. De deel nemende coureurs zijn: Team Lotus Ford): Graham Hill (G.B.), Jochen Rindt (Oostenrijk); Matra International (Ma- tra Ford): Jackie Stewart (G.B.), Jean Pierre Beltoise (Fr.); Mc Laren Motorracing (Mc Laren Ford): Bruce Mc Laren (N.Z.), Denis Hulme (N.Z.); Ferrari (Ferrari): Chris Amon (N.Z.); Owen Racing (BRM): John Surtees (GB), Jackie Olivier (GB); Brabham Racing (Brabham Ford): Jack Brab ham (Austr), Jacky Ickx (Belg); A A Racing (Mc Laren Ford): Vic Elford (GB); Walker Racing (Lotus Ford): Jo Siffert (Zwits); William Racing (Brabham Ford): Piers Courage (GB); Moser Racing (Brabham Ford): Silvio Moser (Zwits); Lotus (Lotus Ford): Mario Andretti (VS). Naar alle waarschijnlijkheid zullen op Zandvoort de vierwiel-aangedreven ren- wagens hun debuut maken. Verwacht wordt, dat het team Lotus, Matra In ternational en Mc Laren Motorracing een op vier wielen aangedreven wagen zullen laten deelnemen. De race zal gaan over 90 ronden (377,4 km). Een tourwagenrace voor het Nederlandse kampioenschap over 25 ronden zal het programma zaterdag openen. Voor het wedstrijdprogramma zal de eerste Ne derlandse Hoovercraft worden gede monstreerd. Het ontwerp is van Rudolf Das uit Aardenhout. De Hoovercraft is gebouwd in samenwerking met de DAF- fabrieken en in opdracht van Heineken. BRUSSEL De Belgische atletiek- ploeg, die zondag 29 juni in Breda te gen Nederland uitkomt, is als volgt sa mengesteld: 100 meter: Poels. Roels en Stas; 200 meter: Housiaux, Poels en Stas; 400 meter: Van den Wijngaerden. Bervoets en Mahy; 800 meter: Van Manshoven, Reygaert en Boonen; 1500 meter: Sal ve, Simon en Poortmans; 5000 meter: Roelants, Puttemans en Gyselinck; 10.000 meter: Princen, Lismont en He- leven; 110 meter horden: Geeroms, Le gros en Marien; 400 meter horden: Brems, Van Moer en Lippens; 3.000 meter steeple-chase: Van Butsele, Thijs en Van Holsbeek; hoogspringen: Herbrandt, Theisen en Dengis; ver springen: Housiaux, Kockelbergh en Grosjean; polsstokhoog: Coppejans, v. Vlierberghe en Lespagnard; hinkstap: Van Hoorn, Lecuy en Criel; kogelsto ten: De Decker. Hoste en Schroder; discus: De Decker, Szostak en Van Schoor; speerwerpen: Wijns, Van Zeu- ne en Claessen; kogelslingeren: Her- togs, Mortier en Van der Bleeken; 4 x 100 meter: Poels, Roels, Stas en Hou siaux; 4 x 400 meter: Van den Wijn gaerden, Bervoets, Goovaerts en Ma hy. Aanvoerder: Gaston Roelants. tanten erdoor werden gesloopt. Wie zich herinnert, dat de stand van 5V*-5V* via remises opliep tot 8-8, voelt iets van het stoomafblazen, dat beiden zich no lens volens hebben gegund. Met de 17e partij begon de apotheo se, die voor Petrosjan tot een ver schrikking uitgroeide. Hij werd mee dogenloos verslagen, met de aanteke ning, dat zijn zege in de 20e partij een juweel is geweest. De kracht om zijn tegenstander alsnog voorbij te streven of althans op gelijke hoogte met hem te eindigen, zodat hij in het bezit van de titel zou blijven, ontbrak hem ech ter. Ook om die reden kan met recht worden gezegd, dat de sterkste heeft gewonnen. Het is geen dubbeltje op zijn kant geworden, want als er iemand gestoord bleek door de „stijl verschillen", dan moet men ongetwij feld Spasski noemen. Toch won de 32- jarige grootmeester overtuigend. Vol gens het besluit van de wereldschaak bond zal de volgende strijd om de we reldtitel in 1971 worden gehouden. De uitdager zal alsnog op grond van de nu geldende regels worden gekozen. „Voor de laatste maal" zo hopen velen. DEN HAAG De amateurwielren ners Peter Legierse, winnaar van Olym piad Toer, en Tino Tabak zijn voor een maand geschorst wegens gebruik van stimulerende middelen. De 23-jarige Ha genaar Legierse zou doping hebben ge bruikt in de eerste ronde van Olympiad Toer, Tino Tabak uit Amsterdam in de Ronde van Limburg. TEL AVIV Aan de achtste Macca- biah, de Joodse spelen, die op 28 juli in Tel Aviv beginnen, zullen 28 landen met 1280 sportmensen en officials deel nemen. Hierbij is ook een Nederlandse afvaardiging, die zal uitkomen in de volgende van de totaal 21 takken van sport: atletiek, boksen, lawntennis, roei en, schermen, voetbal, wielrennen en zwemmen. Het zal voor de eerste maal zijn, dat Nederland deelneemt aan het voetbal toernooi, waarvoor op dit moment vijf tien landen hebben ingeschreven. Chef d'équipe van de Nederlandse ploeg is de heer Leo van der Kar. Als hoofd- scheidsrechter bij respectievelijk het boksen en het judo zullen optreden de heren Ben Bril en Anton Geesink. Olympisch zwemkampioene Ada Kok zal de ploeg vergezellen om in Israël enkele demonstraties te geven. DEN HAAG Voor de Grote Prijs der Lage Landen, die zondag 29 juni voor de vijftiende keer op de renbaan Duindigt wordt gehouden, zijn dertig dravers ingeschreven, afko.nostig uit zes landen. Onder de deelnemers zijn de winnaar van de Grote Prijs der La ge Landen 1968, de Franse merrie Te- nebreuse D, de winnaar van de Grote Prijs van Recklinghausen, Thetis IV, de Zweedse derbywinnaar Gransater, de Italiaan Minisink Hanover met Joh. Fromming en Upsalin, die dit jaar voor de Franse stal Henri Levesjue de Prix d'Amérique won. In deze Grote Prijs, die gaat over een afstand van 2600 meter, wordt het recordbedrag van f 80.000,- aan prijzen verreden. De winnaar ontvangt hier van f 45.000,-. DEN HAAG De FIFA heeft scheids rechter L. van Ravens uit Schiedam op genomen in de groep geselecteerde ar biters voor het eindtoernooi om het we reldkampioenschap voetbal in mei vol gend jaar in Mexico. De geselecteerden zullen in de komen de maanden bij wedstrijden in het bui tenland worden gecontroleerd, waarna er dertig zullen worden aangesteld. Achttien van deze groep zullen worden gekozen uit niet voor het eindtoernooi geplaatste landen. Als tweede kandi daat heeft de KNVB scheidsrechter Boogaerts uit Dordrecht opgegeven. De voorzitter van de sectie betaald voetbal van de KNVB, de heer Joe Coler, heeft gisteravond in Rijswijk de topscorersinsignes uitgereikt aan v.l.n.r. Koudijzer van SVV (zilver, le divisie), Van Dijk van FC Twente?? (goud, eredivisie) en Bosdijk van EDO (brons, tweede divisie).

De Vallei | 1969 | | pagina 13