Veenendaals dagblad V er hoging van huur uitstellen en 1 procent duurtetoeslag Buiten Nestorblikvanger op Musement Bankrovers maakten in Eindhoven ton buit Geen overeenstemming op conferentie in Moskou Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei v Wilson wjjkt voor T.U.C. Nederl. paviljoen in Osaka in aanbouw Benzine cent goedkoper Prijsstijging; in ons land hoogste in Europa JAMIN PRAATPALEN LANGS ALLE BELANGRIJKE RIJKSWEGEN U LENING Enkele buien Resultaat van geheim overleg regering met bedrijfsleven PR1JSSTOP VOOR WERKGEVERS KNELPUNT morgen koffie- cognacbonbons achtmuseum PRIJSSTOF NETELIG VRIJDAG LABOUR WINT TERREIN TERUG Eerste kabelnet komt in rayon Harde REVOLVERS WIE MET VERSCHEE?*, KRIJGT RAPPORT THUIS Niet getekend Niet genoemd PRINSES MARGRIET VERWACHT 2e BABY van de N.V. Nationale Volksbank betekent: Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m„ 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 18 JUNI 1969 - 43e JAARGANG no. 140 DEN HAAG De regering is bereid de voorgenomen huurverhoging van zes procent per 1 januari naar een latere datum uit te stellen. Een duurtetoeslag van één procent over het loon van 1969 kan genade vinden in haar ogen. Deze indruk is ontstaan na het tweede gesprek dat zij heeft gehad niet een (kleine) delegatie van werkgevers en werknemers. In de late maandagmiddag is in restaurant De Beukenhof in Oegstgeest opnieuw gepraat over de wijze waarop ons land uit de loon- en prijsspiraal kan worden getild. Een helikopter was nodig om minister Roolvink (sociale zaken), die eerder Groningen bezocht, tijdig naar dit geheime overleg te verplaatsen. BRUSSEL Nederland heeft met zijn prijsontwikkeling een nieuw (Eu ropees) record geboekt. Van april 1968 tot april 1969 steeg het prijsindexcijfer met negen procent. Een zo grote toeneming is de laatste tien jaar niet meer in de Europese Ge meenschap voorgekomen, zo meldt het conjunctuuroverzicht van de Europese Commissie. De industriële produktie in de gemeen schap is in april en maart krachtig blij ven toenemen. Algemeen is de bezet tingsgraad weer zeer hoog. In West- Duitsland werd zelfs het hoogste peil sinds 1958 gehaald. De spanning op de arbeidsmarkt is verder toegenomen, vooral in West- Duitsland. Frankrijk en Nederland. ADVERTENTIE 150 gram van 95 voor 85 niet te geloven voor die prijs! EV schijnt enig schot te zitten in het van de grond komen van het jachtmuseumwaarvan de op richting al ettelijke jaren in de pen is. De ..Stichting Nederl. Jachtmu seum" is thans doende donateurs te winnen en het verheugt mij in ..De Nederl. Jager" te lezen, dat de eerste schreden tot het inrichten voor dit doel van het kasteel Door voerth zijn gezet. De restauratie is in volle gang en er werd reeds een zeer bekwaam conservator gevon den. Het is geen overbodige luxe. dat er iets van deze aard in ons land komt: nabuurlanden zijn ons allang vooruit. Eigenlijk spreek ik liever niet van jacht, maar van faunabe heer, want tot dit stadium heeft zij zich geleidelijk ontwikkeld en kan nu niet meer uit de levende natuur en haar bescherming worden weg gedacht. Op het kasteel Doorwerth zal t.z.t. aan velen duidelijk kun nen worden gemaakt, hoe dit ge beurt: ik denk aan schoolklassen, wandelclubs, uitstapjes voor de mensen van bos, water en wild, alsook de vele niet-jagende mede mensen, die gerust weieens mogen weten, hoe het met de jacht eigen lijk in elkaar zit. Ook de liefhebber der historie van het platteland zal in zo'n museum plezierig aan zijn trek kunnen komen. Persoonlijk stel ik mij daarvan nogal wat voor. Er is veel, dat de bezoekers voor ogen kan worden gevoerd in minia tuur of in natura, zoals een eende- kooi, een houtsnippeflouw, de valke rij in al haar onderdelen, de ver derfelijke lijstervangst van vroeger en de vinkebaan, vogelbescher ming, het bedrijf met de oehoe en tal van andere facetten, aangevuld met jachtkunst, preparaten, oude wapens, trofeeën, boeken, fotogra fie enz. Er opent zich een wijd ver schiet en ik hoop, dat Faunabeheer binnen de geplande 3 a 5 jaar zijn poorten voor leek, liefhebber en jagersman kan openen en aan de oude Gelderse burcht nieuw leven schenken. 18 juni 1969 A. B. WIGMAN Het ging voor beide partijen rege ring en werkgevers/'werknemers om een aftasten van de koers die elk graag wil varen. De laatsten zijn samen met de Kroon- leden bezig het halfjaarlijks rapport van de Sociaal-economische raad (Ser) samen te stellen. Men wil dit uiteraard zoveel mogelijk doen in samenhang met het te verwachten kabinetsbeleid. Vrijdag zal het rapport, voorbereid door de commissie Ontwikkeling natio nale economie, in de vergadering van de Ser in discussie komen. Of er een unaniem advies aan de regering zal uit komen is op dit moment nog niet duide lijk. Zeker is dat werkgevers en werkne mers alles op haren en snaren zullen zetten om met een gemeenschappelijk standpunt naar buiten te komen. De duurtetoeslag is niet het grootste knelpunt voor de werkgevers in ons land. Wél echter de prijsstop. Vrijdag zullen beide punten uitvoerig ter spra ke komen als de Sociaal-economische raad zijn halfjaarlijks economisch rap port gaat vaststellen. De werkgevers menen dat vooral de zwakke broeders steeds sterker getrof fen worden door de grof werkende prijsmaatregel. Zij zullen hun mede werking aan het plan om de sociale rust komend jaar terug te brengen dan ook sterk afhankelijk stellen van een versoepeling van de prijsstop. Zij me nen: De stijging van de niet-loonkosten (de grondstoffenprijzen bijvoor beeld) moet weer in de eindprijzen mo gen worden doorberekend. Bovendien zullen met verlies wer kende aondernemingen ontheffing van de maatregel moeten krijgen. Of de vakbeweging haar sociale part ner op dit punt zal steunen is de vraag. Voor een volledig aan de kant doen voelt zij in elk geval niets. Wellicht dat zij in samenhang met andere pro grammapunten bereid is wat water in de wijn te doen. Een tweede netelig punt is de verho ging van de BTW per 1 januari. De vak beweging laat wat dit betreft een dui delijk ..neen" horen. De werkgevers vinden dat deze verhoging niet zonder compensatie elders is uit te voeren. De medewerking van de laatsten wordt overigens ook bepaald door de mate waarin de regering haar uitgaven weet te beperken. Hoewel de werkgevers volledig voor de verlaging („correctie") van de tarie ven voor de inkomstenbelasting zijn, willen zij wel praten over een sprei ding van deze maatregel. Getuige de uitlatingen van voorzitter Mertens van het NKV staat ook de vak beweging niet onwelwillend tegenover een zekere „belastingverlaging" (-cor rectie). Natuurlijk zou zij liever op een andere wijze de bestedingsmogelijkhe den van de werknemer willen verrui men. Vrijdag zal blijken hoe de kaarten precies liggen. Van het halfjaarlijkse rapport zal het afhangen of het „open gesprek" tussen bedrijfsleven en rege ring over het beleid voor 1970 kans van slagen heeft. „Ik hoop maar dat er een unaniem standpunt uit rolt", zo wenste minister Roolvink gisteren, voordat hij naar de verjaardag van de (vijftigjari ge) Internationale Arbeids Organisatie in Genève reisde. LONDEN De voorsprong van de conservatieven op Labour in de opinie peilingen is sinds vorige maand ge slonken van 21,5 tot 16 procent. Zou den de Engelsen morgen ter stembus gaan, dan zouden de conservatieven 51 procent van de stemmen krijgen en Labour 35 procent. Dit valt op te ma ken uit een opiniepeiling van het bu reau Gallup, verricht voor het ochtend blad „Daily Telegraph". Van de ondervraagden was slechts 35 procent ingenomen met premier Ha rold Wilson. Zevenenvijftig procent was dit niet en acht procent had geen me ning. Wilson heeft, afgaande op deze cijfers, sinds vorige maand zijn popu lariteit met zes procent verhoogd. "V WN: - -->*■ -w.y - UTRECHT Getrokken door een sterkere broer is de oude stoomloco motief Nestor gisteren naar de Jaar beurs gereden om er als blikvanger te fungeren op Musement. LONDEN Mevrouw Barbara Cast le, de Britse minister van Arbeid en Produktiviteit, heeft de Britse regering vanmorgen een gewijzigd wetsvoorstel ter beteugeling van wilde stakingen voorgelegd. Het oude wetsvoorstel, dat voorzag in straffen voor deelnemers aan wilde sta kingen, is eerder deze maand onvoor waardelijk afgewezen door het grote Britse vakverbond TUC. Het nieuwe wetsvoorstel zou inschake ling van de rechter toestaan om nale ving van arbeidsovereenkomsten in de industrie af te dwingen, ingeval zij ver broken worden. Dit betekent in feite een belangrijke stap terug voor Wilson en de zijnen. In Londen meent men, dat vele mi nisters het nieuwe voorstel zullen be schouwen als een gelukkig alternatief voor maatregelen die hadden kunnen leiden tot een breuk in het kabinet en die een storm van kritiek hebben ont ketend bij de vakbonden, de steunpila ren van de aan het bewind zijnde La- bourpartij. DEN HAAG Langs alle belangrij ke Rijkswegen met intensief verkeer en waarlangs zich weinig bebouwing bevindt zullen z.g. praatpalen wor den aangebracht, waardoor een spoe dige melding van een ongeval mogelijk wordt. Het land is daartoe in vijftien rayons verdeeld met als middelpunt een centrale post. Het eerste kabelnet zal in het rayon 't Harde worden aange legd. Door de PTT, die nauw samen werkt met de Rijkswaterstaat, de ANWB en de industrie wordt de appa ratuur, zowel voor radio als kabelver bindingen thans verder ontwikkeld. Naar verwachting zullen de eerste toe stellen eind 1970 worden geplaatst. Aan Gedeputeerde Staten der provin cies is inmiddels verzocht opgave te doen van wegen onder hun beheer, wel ke naar hun oordeel reeds spoedig of te gelegener tijd voor plaatsing van praat palen in aanmerking komen. De praatpalen zullen op elke twee ki lometer aan weerszijde van de weg worden geplaatst. Het systeem wordt zodanig opgezet, dat niet zoals tot dusver bij de in. gebruik zijnde praat palen langs de Rijksweg Den Haag-Rot terdam en op de Zeeland brug slechts in één richting gelijktijdig kan worden gesproken, doch men elkaar als 't ware „in de rede kan vallen". Dit opent te vens de mogelijkheid tot doorverbinding met het openbare telefoonnet, welke wordt ingebouwd, opdat in bijzondere gevallen door tussenkomst van de cen trale post rechtstreeks contact tussen degene die de melding aan de praat paal doet en een hulpverlenende instan tie mogelijk is. In beginsel zal gebruik worden gemaakt van kabelverbindin gen. Waar dit om bepaalde redenen zo als b.v. bij te verwachten wegrecon- structies niet mogelijk is of wenselijk is, zal radiotransmissie worden toege past. Bij het leggen van kabels zal een aantal kabel-aders worden gereser veerd voor toekomstig gebruik ten be hoeve van gladheidsbestrijdingsappa- ratuur, verkeersstellingen e.d. Dat het rayon 't Harde is uitgekozen om de spits af te bijten komt doordat dit rayon zich goed leent om het sys teem in de praktijk te beproeven. Ver der is in dit rayon direct een terrein voor een centrale post beschikbaar. Daarna zal in verschillende andere ra yons met de nodige werkzaamheden worden begonnen. EINDHOVEN Gistermiddag heb ben twee mannen, van zuidelijk type, een roofoverval gepleegd op het grens wisselkantoor, gevestigd in het sta tionsgebouw te Eindhoven, en daar een bedrag van 110.000 gulden aan Ne derlandse en buitenlandse valuta buit gemaakt. Het gewapende tweetal drong het lo kaal van het wisselkantoor binnen en eiste, onder bedreiging met revolvers, in een megelmoes van gebroken Spaans en Italiaans al het aanwezige geld op. De vijf man personeel, die in het kan toor aanwezig waren, en de enige aan wezige cliënt werden gewaarschuwd zich niet" te verzetten, daar anders onge lukken zouden gebeuren. De beide overvallers, van wie de oud ste omstreeks 35 jaar oud moet zijn en de leeftijd van de jongste wordt geschat ADVERTENTIE EDE Twee uit Assen afkomstige sergeants zijn bij een oefening in Ede ernstig gewond geraakt doordat een mitrailleurnabootser (losse munitie) te vroeg ontplofte. Een van de onderofficieren moet waarschijnlijk een oog missen, de an der is twee vingers kwijt geraakt. Vol gens de marechausseebrigade in Ede, die de zaak in onderzoek heeft is het ongeluk te wijten aan ondeskundig ge bruik van de mitrailleurnabootser. De beide mannen zijn opgenomen in het streekziekenhuis te Bennekom. op 30, droegen bij de overval zonne brillen. Eén van hen droeg een petje terwijl de ander een tirolerhoedje op had. De overval was kennelijk zeer goed voorbereid. Vanuit de stationsrestauratie hadden de beide mannen, nadat zij waren gear riveerd in een lichtblauwe Citroen met het Belgische kenteken 5828H, de si tuatie in zich opgenomen en het tijd stip van de overval bepaald. Omstreeks twee uur, zo is gebleken verlieten de beide mannen de stationsrestauratie om via de trap naar beneden te gaan. Toen zij aan de zijkant van het sta tion de deur gesloten vonden wenkte de chef van het wisselkantoor, de 42-jarige Th. de Lange de beide lieden nog om door de voordeuren van het station om te lopen. Toen de mannen het kantoor betra den trokken zij onmiddellijk hun revol vers waarmee zij de chef en de perso neelsleden de 25-jarige J. van Mierlo, de 22-jarige Johanna Rooyakkers en de 20-jarige Catharina Rooyakkers onder bedreiging in een hoek dreven en in be dwang hielden, evenals een cliënte, de 43-jarige mevrouw A. van Strijp, die haar hoofd op de balie moest neerleg gen. De jongste van de overvallers sprong met een Marokkaans leren tas over de balie en haalde de kluis leeg, die in verband met het voordurende wisselen open stond. In de haast zag de man toch nog enkele tienduizenden guldens over het hoofd. Op de weg terug griste hij ook nog het geld, aan de balie en 350 mark, die de cliënte kwam omwisselen mee. Met de auto verdwenen de ovrval- lers vervolgens snel. Omstreeks kwart over drie werd de Citroën gesignaleerd op weg naar het douanekantoor te Reu- sel. De wagen draaide daar plotseling een zijweg in en verdween in de hei. De elf gealarmeerde posten langs de grens hebben tot nu toe geen spoor meer van de overvallers gevonden. De buit van 110.000 gulden die werd mee genomen bestond gespecificeerd uit de volgende valuta: 20.000 Nederlandse guldens. 100.000 Turkse ponden, 15.000 DM, 1150 Dollars, 300 Engelse ponden, 45.000 Oostenrijkse shillingen, 40.000 pesetas, 15.000 Belgische franken, 1000 Franse franken en een half miljoen li res. MOSKOU De door het Kremlin belegde internationale Communistische top conferentie in Moskou, die op 5 juni begon, is dinsdag besloten met de openlijke erkenning, dat een minderheid van de delegaties het hoofd-document niet zal goedkeuren, een door de Sovjet-Unie goedgekeurde „blauwdruk" voor commu nistische eenheid in de strjjd tegen het imperialisme. Kort voordat de conferentie eindigde, werd bekendgemaakt, dat vjjf van de vijf enzeventig deelnemende delegaties in het geheel niet deel zouden nemen aan de slotceremonie, waarbij getekend zou worden. Voorts werd bekendgemaakt, dat nog vier delegaties slechts een deel van het vierdelige document zouden tekenen. Bovendien verluidde uit conferentiekringen, dat vijf delegaties weliswaar het volledige document zouden tekenen, maar onder voorbehoud. In het slotcommuniqué is evenwel de topconferentie gekenschetst als „een belangrijke gebeurtenis in de ontwikke ling van de strijd tegen het imperia lisme, voor de zaak van de totstand koming van anti-imperialistische een heid van actie van de grootste volks beweging in de hele wereld en als een belangrijke fase in de richting van ver sterking van de communistische bewe ging, volgens de beginselen van het Marxisme en Leninisme en het prole tarische internationalisme" Wat de houding der delegaties tegen over het hoofd-document aangaat, is na het inwinnen van inlichtingen deels uit officiële en deels uit niet-officiële bron het volgende gebleken: De Dominicaanse delegatie heeft zich volkomen van het hoofd-docu ment gedistantieerd. De delegatie van Cuba en die van Zweden tekenden even min, waarbij officieel als reden is op gegeven, dat zij slechts waarnemers zijn. De delegatie van Engeland en Noor wegen zeiden, geen beslissing te kun nen nemen, daar het document eerst aan het oordeel van het centrale co mité van hun partijen onderworpen moest worden. De Italiaanse delegatie en die van Australië, Réunion en San Marino heb ben slechts een deel van het document getekend, namelijk dat warin een ge meenschappelijk program van anti- imperialistische actie is uitgestippeld. Zij weigerden de andere delen te aan vaarden, die handelen over de interna tionale situatie, de betrekkingen tussen de communistische partijen en de be trekkingen tussen de communistische bewegingen en andere linkse groepe ringen. Drie delegaties, die van Roemenië, van Zwitserland en van Spanje, teken den met voorbehoud. Dit voorbehoud zal in het verslag van de confrentie worden opgenomen. Tenslotte heeft ook de delegatie van Soedan en die van Marokko voorbe houd gemaakt ten aanzien van een alinea, waarin naar hun oordeel een te soepele houding wordt aangenomen met betrekking tot de crisis in het Midden- Oosten. In het slotcommuniqué wordt gezegd, dat alle documenten naar de communis tische partijen worden gezonden, die niet aan de conferentie hebben deelge nomen. Hiertoe behoren die van China, Albanië. Zuid-Slavië, Noord-Vietnam, Noord-Korea, Japan en Nederland. Eenparig door de conferentie goed gekeurde documenten zijn om een op roep tot wereldvrede, een oproep tot viering over de gehele wereld van het eeuwfeest van Lenin's geboorte, steun voor de Vietnamese communisten in hun strijd tegen de VS en voor de vervolgde groepen in Haiti, Grieken land en Indonesië". China noch Tsjecho-Slowakije wordt genoemd in de versie van het hoofd document. De enige toespeling op af wijkingen van het communisme Rus sische stijl, is de nadruk die gelegd wordt op de noodzakelijkheid van een strijd tegen elke afwijking van het Marxisme-Leninisme. Het vierledige document roept op tot grotere eenheid in de communistische beweging en eindigt met een oproep tot eenheid in een gemeenschappelijke strijd tegen imperialisme en voor vre de, nationale bevrijding, maatschappe lijke vooruitgang, democratie en socia lisme. APELDOORN Prinses Margriet verwacht haar tweede baby. Dat heb ben de prinses en haar echtgenoot, mr. P. van Vollenhoven, gisteren offi cieel bekendgemaakt. De bevalling zal omstreeks de jaarwisseling plaatsheb ben, zo wordt verwacht. DEN HAAG De benzineprijzen in het hele land gaan een cent omlaag. Het prijsverschil voor de verschillen de sones van ons land wordt tevens te ruggebracht van één tot een halve cent. De prijzen worden nu per liter: Zone I (Utrecht, Noord-Holland) (ge deeltelijk) en Zuid-Holland (zonder Goe- ree en Óverflakkee) gewoon 55,7, su per 58 cent; Zone II (noordelijk ged. Noord-Hol land, Overijssel, Limburg, Noord-Bra bant, Zeeland, Gelderland, Goeree en Óverflakkee) gewoon 56,2 super 58,5 cent; Zone III (Groningen. Friesland en Drente) gewoon 56,7 super 59 cent. ADVERTENTIE OS/KA Onlangs werd op het terrein van de Expo '70 h\.t staalskelet van het Nederlands paviljoen voltooid. Daar mee werd tevens het hoogste punt 30 meter van het door prof. Bakema en ir. Weber ontworpen gebouw bereiki. Eind van dit jaar zal het Nederlands paviljoen gereed zijn, waarna met de inrichting zal worden begonnen. Binnen enkele dagen contant geld. Bedragen van 500,— tot 9000,-. Aflossing in max. 3 jaar. Geheel schriftelijke behandeling mogelijk. Gisteren bevond ons land zich on- i der invloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk. Deze is thans in be- tekenis afgenomen, en is verder g naar het oosten getrokken. Ons i land is nu onder invloed gekomen van een randstoring die bij een de- 5 pressie behoort waarvan het cen- 5 trum ten noordwesten van Ierland W- 5 Deze randstoring lag vanmorgen 5 5 boven Zuidoost-Eng eland en West- J Frankrijk. Deze trekt, vergezeld J van lichte regen naar het noordoos- J j ten en zal tegen de avond over het J j noordoosten van ons land liggen. Morgen bevinden we ons in iets i koudere, onstabiele lucht zodat met enkele buien rekening gehouden j moet worden. De wind, die in het algemeen ma- tig zal zijn uit westelijke richtingen zal hierbij lucht aanvoeren waarin J de temperaturen niet veel van die van vandaag zullen verschillen.

De Vallei | 1969 | | pagina 1