„De tijd is rijp voor 'n geheel nieuwe samenleving" Samen op reis in het weekend nooit méér dan f 10.- per persoon rt VERKOOP Hoe vaak hoor je niet: Royal Club Tonic zal wel veel duurder zijn dan gewone tonic Royal Club 1 Indian Tonic '1 Quinine RECTOR J. DOESBURG, GEESTELIJK ADVISEUR NKV: voordelig uit met NS V erantwoordingsplicht B. en W. blijft beperkt Minister Klompé bereid tot overleg met kunstenaars Thomassen democratie in crisis Sigarenmakers willen vrije loonvorming Administrateur krijgt 2 jaar Metaal' krijgt één procent duurtetoeslag NATOTAPTOE Prof. Duynstee waarschijnlijk nieuwe rector in Nijmegen Niet zo gerust zijn op oude waarden die dikwijls waardeloos blijken in mijn huis staan meu belen om in te leven. Mooie, eerlijke meube len - van INTERPELLATIE OVER MAAGDENHUIS-ZAAK TOEGESTAAN ADVISEUR PERIODIEK VERDWENEN JONGEN BLIJKT VERDRONKEN INSPIRATIE BUITENLAND Rebellie van nu is iets nieuws VAKBEWEGING Meer geld voor leden Eerste Kamer MAN STICHT BRAND IN ZIJN EIGEN WONING NIET CORRECT RIJKSKUNST SPORT Toegangsbewijzen 's avonds aan de kassa, Grote Markt, Arnhem Begrijpelijk. Royal Club Tonic is ook zo goed. En toch is de prijs maar 75 cent voor een grote fles. DONDERDAG 19 JUNI 1969 ADVERTENTIE UTRECHT Rector J. Doesburg, de geestelijk adviseur van het Nederlands Katholiek Vakverbond, is bijna 63 jaar en hij draagt nog het klassieke priester boord. Van de week zei hij in de bondsraad van het N.K.V. dat men eerlijk naar de rebelse studenten en andere opstandige jeugdgroepen moet luisteren en dat men „kritisch moet zijn op zichzelf en op zijn werk en niet zo verschrikkelijk gerust moet zijn op de zogenaamde oude waarden, die dikwijls zo waardeloos blijken te zijn". Wie ztjn woning in de Utrechtse wijk Oog en Al binnenkomt en daar het soort .jeugdige zielzorger in spijkerbroek en openstaand sporthemd verwacht aan te treffen komt bedrogen uit. Op zaterdag en zondag kunt u deze zomer gratis een gast meenemen. Dat betekent dus dat u per persoon nooit méér dan ƒ10.- betaalt voor uw treinreis. Hoe dat kan? Vraag op de stationsnaar KAMER VERWIERP AMENDEMENT DEN HAAG De burgemeester en de colleges van B. en W. zullen een wettelij ke mogelijkheid krijgen om geen verantwoording voor het beleid af te leggen als het openbare belang zich hiertegen verzet. De amendementen van drs. E. van Thjjn (soc.) en mej, mr. A. Goudsmit (D' 66) om deze „ontsnappingsclausule" niet zwart op wit in de gemeentewet te brengen, werden gisteren in de Tweede Kamer ver worpen. Alleen de socialisten, D '66, de PSP, de communisten en de groep-Aarden stemden voor. Deze verwerping was voor D'66 aan leiding om tegen het hele wetsontwerp te stemmen. „We staan voor een af schuwelijk dilemma", zei mej. Goud smit. „Sinds de oprichting van de par tij pleiten we voor een uitgebreidere verantwoordingsplicht. De minister is er nu eindelijk mee gekomen. Helaas staat er een ontsnappingsclausule in. Hierdoor wordt die plicht tot het afleg gen van verantwoording niet uitgebreid, maar ingekrompen". Het wetsontwerp kreeg evenmin de steun van de Boeren, de SGP en het GPV. Minister Beermink moest echter wel een veer laten. Drs. Van Thijn had een amendement ingediend om de zinsne de dat inlichtingen moeten worden ge geven „als ze niet strijdig kunnen wor den geoordeeld met het algemeen be lang", te veranderen in „als ze niet strijdig zijn met het algemeen belang". Minister Beernink vond het een niet ongevaarlijk woordenspel. Hijhield vast aan de eerste formulering. De Ka mer niet. Er moest hoofdelijk worden gestemd omdat het aantal voor- en tegenstan ders 'naejt ver uiteen liep. Het resultaat was dat? het amendement met 58 .tegen 50 stemmen werd aangenomen. AR, CHU, de Groep Harmsen van de Boe renpartij, het GPV en de SGP waren te gen. ADVERTENTIE Tent niet waterdicht? Doe 't zélf met Harmisol. Uw drogist heeft 't. s KORTE LIJNBAAN 21 TEL 010/112955 ROTTERDAM GROTE MARKTSTR, 5TEL070/116162 DEN HAAQ MARIAPLAATS2 TEL 030/18900 UTRECHT" BRINK 93 TEL 05700/12411 DEVENTER DEN HAAG De communist J. F. Wolff mag op een nader vast te stellen dag minister Polak (Justitie) interpel leren over het vervolgingsbeleid van het openbaar ministerie tegen de bezet ters van het Maagdenhuis. De liberaal mr. E. H. Toxopeus maak te mede namens KVP, CHU en ARP bezwaar tegen het voornemen van de hr Wolff om ook de rechtspraak in de ze interpellatie te betrekken. Het ste nogram van de toelichting, die de com munist dinsdag op zijn aanvrage had gegeven, sprak over „rechtspraak". De Kamer mag niet oordelen over de onafhankelijke rechter zei mr. Toxo peus. Wel 't vervolgingsbeleid van het openbaar ministerie. Nadat de heer Wolff had gezegd dat hij niet verder wilde gaan dan het aan de orde stellen van dat vervolgingsbeleid kreeg hij toestemming tot zijn interpellatie. DEN HAAG De protesterende kunstenaars hebben hun zaak geschaad door de bezetting van het Rijksmuseum. Dit was niet de juiste vorm van actie, zei minister Klompé gisteren in de Eerste Kamer. Zij staat evenwel alsnog open voor ieder overleg en verwacht ook voorstellen: „Dat is dan niet hooggezeten achter m\jn bureau, om te beslissen: zo zal mjjn beleid zjjn. Het moet van de kunstenaars ko men, ik wacht dat af en ik ben ervan overtuigd dat het overleg dan vruchtbaar zal zijn". Recaor Doesburg zegt: „Dat is toch een grote vergissing. Mijn leeftijdgeno ten zijn echt niet allemaal behoudend en afkerig van de rebellie in deze tijd. Wij werden priesters in de jaren twin tig, ook een tijd vol opstandigheid, en velen van ons hebben zich machteloos gevoeld tijdens de crisistijd, toen de rooms-katholieke arbeiders min of meer verplicht werden op de zeer con servatieve Rooms-Katholieke Staats partij te stemmen. Neen, velen van mijn leeftijdgenoten zijn echt niet te gen de zeer demonstratieve opstandig heid van deze tijd." Rector Doesburg is 38 jaar priester en sinds 1951 is hij geestelijk adviseur van de rooms-katholieke vakbeweging. Is de jeugd van nu eerlijker dan de jeugd van vroeger? „Vroeger liet de jeugd zich gemak kelijker inkapselen in het bestaande systeem. Dat kwam omdat zij econo misch veel kwetsbaarder was. De jeugd van nu is vrijer. De vraag is hoe lang de rebellen zullen blijven re belleren. Hoevelen zullen het volhou den tot het doel een democratise ring van de hele samenleving is be reikt?" Beschouwt u de huidige rebellie als een periodiek terugkerend ver- MAASSLUIS Burgemeester Tho massen van Rotterdam zei gister avond op een PvdA-vergadering in Maassluis dat de democratie in Neder land bezig is in een crisis te geraken. Hij noemde de gespletenheid in de par tijen een teken van een ernstige ziekte van de democratie. „Er zijn heel wat partijen die de indruk maken dat zij twee partijen zijn". De versplintering noemde hij een „ontstellende zaak". De burgemeester van Rotterdam be twijfelde of de PvdA over vier jaar als hij met pensioen gaat wel een burge meester van Rotterdam zou kunnen op leveren. Twijfel uitte hij ook over de bezetting van andere plaatsen in het politieke leven. „In heel Nederland be staat twijfel of wij de mensen weten op te brengen", zo zei de heer Thomassen. In zijn toespraak merkte hij op dat de rol van de vakbeweging bij de politieke versplintering van dit moment wel eens zou kunnen toenemen. Een nationale progressieve vakbeweging zou zijns in ziens een goede zaak zijn. Een rol van een dergelijke vakbeweging op politiek terrein achtte de heer Thomassen niet onmogelijk. De SJ (Socialistische Jeugd), door enkele leden op deze vergadering ver tegenwoordigd, ageerde tegen de lucht vervuiling en sprak onder meer over „Thomassen en zijn stankbaronnen". Ook eiste men het aftreden van de heer Thomassen als burgemeester van Rot terdam. Burgemeenster Thomassen over de SJ: de Socialistische Jeugd heeft met socialisme niets te maken. Het is een splinterbeweging zonder omvang en zonder diepgang met een anarchistische en dictatoriale inslag. De negenjarige Ludo L. Meurink uit Den Haag, die sinds zondagavond werd vermist, is verdronken. Het lichaam van de jongen is in het water van de Oranje Buitensingel ge vonden. Het dreef enkele tientallen meters van de plek waar de jongen het laatst was gezien. Hij stond toen met een lijn te vissen. Ludo Meurink kon niet zwemmen. ADVERTENTIE En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. schijnsel of meent u dat de onrust een eigen karakter heeft? „Ik ben er van overtuigd dat de re bellie van nu iets totaal nieuws is. Voor het eerst is er op wereldniveau zoveel bekend geworden over het mens-zijn en het menselijk denken, dat de tijd rijp is voor een geheel nieuwe samenleving." Is de rebellie van nu doeltreffend om de nieuwe samenleving te berei ken? „De rebellie van nu acht ik zeer ge zond om de mensen wakker te schud den. Natuurlijk zal de nieuwe maat schappij uiteindelijk in een bezonke- ner sfeer gestalte moeten krijgen. Maar de felle, openlijke rebellie is no dig omdat het anders veel te lang duurt voor de gevestigde orde serieus aan de slag gaat. Wie bang is voor de rebellie dient wel te beseffen, dat hoe langer de drang naar vernieuwing on derdrukt wordt, des te feller de ontla ding zal zijn." Ziet u een samengaan van studen ten en arbeiders in deze rebellie? „Er is nog een grote kloof tussen stu denten en arbeiders, al is die kloof aan het minderen. Bovendien heeft de jonge arbeider van huis-uit de angst voor zijn boterham en zijn toekomst NIJMEGEN Waarschijnlijk zal prof. Duynstee tot september plaats vervangend rector-magnificus van de Nijmeegse universiteit zijn. Prof. mr. S. F. L. Baron van Wijn bergen, die eergisteren ontslag aan vroeg, wil niet terugkomen op zijn be sluit. In Nijmegen worden wel pogingen ge daan om hem als rector te behouden. Hy zelf zegt echter dat ze van goeden huize moeten zijn om hem te kunnen overtuigen. Prof. Duynstee wordt reglementair vervanger. Hij is vroeger al eens rec- tor-magnificus geweest. Vijf andere oud- rectoren, die voor vervanging waren ge vraagd, hebben geweigerd. Fel bekritiseerde prof. Van Wijnber gen gisteren de senaat, die, naar hij meende, maandag zo onwelwillend te genover hem stond dat er niet te pra ten viel. Hij meende dat in de vergadering was gebleken dat velen niet op de hoog te waren van de feiten. Niet alleen hij, maar het hele senaatsbestuur van twaalf man had eind mei besloten dat In universiteitsvergaderingen het stern- beginsel „één man één stem" kon ko men als de studenten dat wilden. Dat de senaat maandagavond besloot de motie van de eerste universiteits vergadering, die vorige week woensdag werd gehouden, te verwerpen, noemde hij: „een klap in het gezicht van de overige geledingen, een klap die ik op dit moment overantwoord vind". Volgens de rector heeft de senaat aan gezag ingeboet. Veel senaatsleden heb ben volgens hem niet beseft wat ze maandag hebben gedaan, omdat ze niet vertrouwd zijn met bestuurlijke pro blemen, laat staan politieke. „Ze heb ben gedacht dat ze mij in het gareel konden krijgen en dat is een fatale ver gissing geweest", zei hij. De heer Van Wijnbergen zei dat hij zijn rectoraat wel moest neerleggen, om dat hij na deze vergadering niet meer kon verkopen dat de senaat ernst maakt met pogingen tot democratise ring van de universiteit. De resoluties die de senaat maandag aannam bevat ten geen enkele positieve verklaring. Een massa vergadering van 19 mei, waarin tweeduizend van de twaalfdui zend leden tellende Nijmeegse universi taire gemeenschap aanwezig waren, had hem zelfs duidelijk gemaakt dat er iets positiefs schuilt in de beweging van de studenten, dat velen ontevreden zijn en een beginselverklaring over de mocratisering willen. Volgens hem ziet de senaat niet wat er aan de gang is, reageert ze emotioneel en voelt ze zich bedreigd. Andere factoren die volgens hem van belang zijn, zijn het „moordend hoge tempo" van de studenten. „Veel hoog leraren kunnen het niet bijbenen". Hij hoopt dat het tempo iets wordt ver laagd. Prof. dr. S. L. Bonting, een van de leden van een actiegroep uit de medi sche faculteit, heeft inmiddels ver klaard dat hij het aftreden van de rec tor betreurt. „Dat is nooit onze bedoe ling geweest". Hij vond het ook jam mer dat velen twijfelen aan de zuivere meegekregen. Ten slotte zijn de oude re arbeiders bang dat de studenten hun de wet willen voorschrijven." Zijn de arbeiders wel zo gebrand op de democratisering van het be drijfsleven; hebben de vakbonden hen daartoe wel voldoende geïnspireerd? „Een heel moeilijk punt. De sociale evolutie zoals de Nederlandse vakbon den die na 1945 hebben geleid, is onge twijfeld kostbaar geweest. Er zijn twee obstakels naar de democratisering van het bedrijfsleven: De oudere arbeiders hebben de materiële strijd om een menswaardig bestaan gewonnen en zij willen daarvan nu rustig met hun ge zin genieten. De vakbonden hebben niet altijd voldoende armslag om we tenschappelijk en praktisch toegerust de arbeiders tot de slotfase in het pro ces van hun maatschappelijke volwaar digheid te inspireren." „Misschien loopt Nederland op dit "gebied wel achter in West-Duitsland is'Tnen verder, om maar niet te spre ken van de volwaardigheid van de ar- bedoelingen van de groep die het niet eens is met het beleid van de rector. De tegenstanders van prof. Van Wijn bergen in de senaat staan desondanks nog steeds op het standpunt dat deze tij dens de universiteitsvergadering van vorige week woensdag nooit mee had mogen stemmen, ook al stemde hij dan tegen het studentenvoorstel. Het mee stemmen van de rector is immers aan de universiteitsvergadering een bepaald recht van spreken toekennen, zei prof. Bonting. Prof. Van Wijnbergen deelt die opvatting niet. Hij meent dat de universiteitsraad van de drie geledin gen (staf, studenten en personeel) die de universiteitsvergadering woensdag heeft ingesteld, juridisch nog geen bin dende kracht heeft. Ze zal moeten wor den ingepast in de bestaande structuur. „Dat is even moeilijk als een hart transplantatie", zei hij. De studenten willen al in oktober ver kiezingen houden en per 1 januari de dan nieuw gekozen universiteitsraad het huidige universiteitsbestuur laten vervangen. .7»k:. v,'*Y£-V' - •"'i- Verstopte afvoer zegt zó weer 'slurp-slurp' mif; Fifax van de drogist! T Rector J. Does burg: „We moe ten eerlijk luisteren naar de rebelse studenten en andere op standige jeugd groepen". beiders in de Zuidslavische bedrijven, die ondanks de politieke onvrijheid, verbluffend is. De leiding van de Ne derlandse vakbeweging wil wel, maar ik heb niet altijd de indruk dat de ach terban voldoende is geïnteresseerd. In het noodzakelijke en onafwendbare ontwikkelingsproces dat wij nu bele ven we staan pas aan het begin kan de vakbeweging van grote waar de zijn. Op de straat en met specta culaire acties worden de problemen aan de orde gesteld bij de concreti sering van de nieuwe samenleving kan de vakbeweging een wellicht beslissen de bijdrage geven." Men zegt wel dat de rebellen van nu meer geïnteresseerd zijn in de re bellie dan in het bereiken van resulta ten. „Dat geloof ik beslist niet. Iedere rebellie trekt rotzooitrappers aan, dat is onvermijdelijk, maar ik ken vele re belse studenten en opstandige jonge arbeiders, die eerlijk bezorgd zijn om de samenleving van morgen." Hebt u nooit moeite gehad om de kleur en de methoden van deze tijd te aanvaarden? „Neen, dat klinkt misschien wel gek. Ik heb altijd veel gelezen om bij te blijven; de vakbeweging heeft me jong gehouden en ik heb het altijd potsier lijk gevonden, als ik niet had durven erkennen dat ik in een bepaalde zaak ongelijk had gehad of dat ik een' si tuatie onjuist had beoordeeld." UTRECHT De voorzitter van de christeliijke bond van sigarenmakers en tabaksbewerkers vindt dat er een algemene richtlijn voor een minimale loonsverhoging moet worden gegeven. Daarnaast moet aan de bedrijven de vrijheid worden gelaten meer loonsver hoging te geven. De voorzitter, de heer J. Anbeek, deed gisteren deze suggestie op een bijeen komst ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van zijn bond. AMSTERDAM De 61-jarige A. J. N. die als administrateur van de stich ting „Roomsch Catholijk Oude- Armen kantoor" in Amsterdam 360.000 gulden heeft verduisterd, is door de Amster damse rechtbank veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. Er was twee jaar en negen maanden met aftrek te gen hem geëist. De voorvluchtige 27-ja- rige prostituée Ellen R. aan wie hij een groot deel van het geld had gegeven, kreeg conform de eis wegens heling acht maanden met aftrek. De man had de prostituée „vereerd en aanbeden als een slaaf", zoals hij heeft verklaard. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stem ming het wetsontwerp aangenomen om de vergoeding van reiskosten, en de kosten en de presentiegelden der Eer ste-Kamerleden te verhogen. Het voorstel om de toelage van de voorzitter op tienduizend gulden per jaar te stellen werd met 114 tegen twee stemmen aangenomen. De vereiste tweederde meerderheid was dus ruim gehaald. Alleen de Boeren Verlaan en Nijens stemden tegen. VENRAY De Venrayse politie heeft gistermiddag de 46-jarige B. S. aangehouden, omdat de man brand had gesticht in zijn eigen woning. Buren ontdekten het vuur. Zij trap ten de deur en konden het vuur blus sen. Naast het huis waar de brand woedde, ligt een pand, waarin een gro te hoeveelheid gasflessen was opgesla gen. Minister Klompé zei achter de kun stenaars te staan als zij proberen hun positie in de samenleving te verbeteren. Zij zei dat wij wat dit betreft in een stroomversnelling zitten. Zij vond dat de bezetters zich in het Rijksmuseum wel fatsoenlijk hadden gdragen. Er wa ren geen vernielingen aangericht, maar met de honderdvijftig mensen liep de temperatuur wel op en kwam de air conditioning in gevaar. Het was ook niet correct dat de kun stenaars hadden beweerd, dat zij in het Rijksmuseum waren uitgenodigd. De minister wilde wel met hen praten in de villa naast het Rijksmuseum, maar toen de kunstenaars weigerden weg te gaan uit de Nachtwachtzaal, heeft zij zich niet laten opcommanderen. Overi gens meende zij, dat er in de groep een aantal bekende figuren zat, niet- kunstenaars, die men aantreft bij elke demonstratie. Van een kunstnota wilde minister Klompé niet weten, evenmin van onvoorwaardelijke vrijheid voor de kunstenaars om subsidies te besteden, zoals de pacifist Boetes had voorgesteld. Ook vond zij het onmogelijk om alle adviezen van de kunstenaars bindend te maken. Dit kan wel op tientallen miljoenen uitlopen en dan raakt het zelfs het budgetrecht van het parle ment, aldus de minister. In afwachting van de vier openbare hoorzittingen met de kunstenaars in het najaar over de samenstelling en bevoegdheden van de Raad voor de kunst wilde zij nu niet beslissen over de vraag of de raad uitsluitend uit kunstenaars moet be- bestaan. Na afloop van dit gehoor, waar volgens de minister stellig wat uitkomt, beloofde zij de snelste methode te kie zen om tot wijzigingen te komen. Minister Klompé vreest dat de markt wordt bedorven als het rijk schilderij en uit zijn voorraad gaat uitlenen of verkopen. Die voorraad is ook niet groot, zo legde zij gisteren in de Eerste Kamer uit. Het merendeel van de werken die het rijk als contraprestatie voor de steun aan beeldende kunstenaars in be zit heeft gekregen, is verdeeld over de openbare gebouwen. In het depot in Den Haag is slechts een kleine voor raad van werken die niemand wil heb ben. De minister wees de liberale af gevaardigde mevrouw Schouwenaar- Franssen die er naar had gevraagd, op een particuliere organisatie in Am sterdam die schilderijen en dergelijke in bruikleen afgeeft en ook wel ver koopt. Mejuffrouw dr. Klompé vond dit een betere methode. Overigens mocht mevrouw Schouwenaar best eens komen kijken in het Haagse depot. Minister Klompé is wars van over heidsinvloed op sportlieden en sport- ROTTERDAM De ongeveer 30.000 werknemers in de bedrijven, aangeslo ten bij de contactgroep van werkgever» in de metaalindustrie krjjgen een duur tetoeslag. Omstreeks 1 juli zullen zij één procent van het jaarloon ontvan gen. In de besprekingen met de contact groep vroegen de vakbonden ter com pensatie van de gestegen kosten van le vensonderhoud, twee procent van het werknemersaandeel in de premies voor sociale verzekeringen ten laste van de werkgevers te brengen. De contactgroep kwam met een tegenvoorstel waaruit de duurtetoeslag van één procent resul teerde. Sinds enige tijd worden tussen de vakbonden en de contactgroep inleiden de besprekingen gehouden over het af sluiten van een afzonderlijke cao. Tot nu toe onderhandelde de Federatie me taal en elektronische industrie steeds met de bonden over een cao voor de gehele metaalindustrie. De contactgroep is niet aangesloten bij de FME. Er zijn ongeveer vijfhonderd middelgrote on dernemingen bij aangesloten. ADVERTENTIE Bartex is de fijnste snfJ» scheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook! bonden om bepaalde landen op politie ke gronden uit te sluiten van interna tionale wedstrijden. Zij was 't gisteren in de Eerste Kamer eens met de c.h.-se- nator prof. dr. Van Hulst, die had ge waarschuwd voorzichtig te zijn met der gelijke uitsluitingen. Minister Klompé wil de sportbeoefenaren en hun orga nisaties zoveel mogelijk hun eigen verantwoordelijkheid op dit terrein la ten. Zij zei dat Tom Okker zijn onder scheiding niet had gekregen vanwege zijn Zuidafrikaanse successen. Zij wees erop, dat hij ook tegen de Amerikaan Ashe had gespeeld. De voorbeelden die prof. Van Hulst had genoemd in ver band met de uitzending van sportmen sen naar Zuid-Afrika, Portugal, Grie kenland, Rhodesië en Polen toonden volgens de minister aan, dat de over heid een wijze zelfbeperking in acht neemt. ADVERTENTIE Prijzen 2.50 - 4.50 - 5.50 6.50 - 8.50 - 11.50 PROF. VAN WIJNBERGEN WIL NIET TERUGKEREN

De Vallei | 1969 | | pagina 13