Veenendaals dagblad „Ook leden koninklijk huis moeten belasting betalen" Buiten Wilson dient stakingen wet tegen niet in Universiteiten krijgen van Ver inga vrijheid tot democratiseren union Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Commissie brengt regering advies uit: Aanvulling op regeling van juni 1968 Blikvanger bij Musement JAMIN roomboterkoekjes Papoealeiders niet uitgeleverd Nederlander vrij na verdenking matras Comets aun de grond morgen Kunstnesten PRINSES IRENE T.U.C. GRIJPT ES BIJ WILDE STAKIMGEM GRETIG A GREELS WIL BU ITEM LAM DERS WEREN HUISVROUWEN MENEN: PRIJSSTIJGING NIET ALLEEN DOOR B.T.W. DEENSE VEERDIENSTEN L\ STAKING ENQUÊTE VERBAZESG UTRECHT GAAT MET DOOR Weer Sovjet-generaal overleden ROCKEFELLER ZWAAR BEWAAKT Zonnige perioden Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 19 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I4I DEN HAAG De koningin en de andere leden van het koninklijk huis moe ten, als alle burgers, belasting betalen over hun privé-inkomsten en -vermogen. Dat is het standpunt van de commissie-Simons, die de regering rapport heeft uitgebracht over de belastingvrijdom van het koninklijk huis. De commissie sluit inkomsten en vermogen die worden gebruikt voor de ko ninklijke functie, uit van belastingheffing. Koningin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Claus zullen, als regering en parlement de voorgestelde nieuwe financiële regelingen volgen, voortaan inkomsten- en vermogensbelas ting, personele belasting, successie- en schenkingsrechten en wegenbelasting moeten gaan betalen. Nu hoef dat volgens de Grondwet niet. Drie „wijze mannen" van de zgn. com missie-Simons hebben de regering een nieuwe financiële regeling tussen het rijk en het koninklijk huis voorgesteld. Deze is een aanvulling op de regeling van juni 1968, waarin het kabinet De Jong onder meer de verkoop van pa leis Soestdijk aan de staat werd voor gesteld. Uit die tijd dateert ook de verhoging van het inkomen van de leden van het Koninklijk Huis. Thans is het inko men van: de koningin 4.750.000 prins Bernhard 475.000 prinses Beatrix 300.000 prins Claus 300.000 LONDEN Voor alle 44 Comets die op het ogenblik bij de luchtvaart maatschappijen in gebruik zijn, is een vliegverbod uitgevaardigd. Tijdens normale proeven op de grond zijn zeer kleine barsten in een onderdeel van het stuurmechanisme van ver scheidene toestellen geconstateerd. ADVERTENTIE 250 gram van 109 voor 95 niet te geloven voor die prijs! W/0 hebben al ettelijke jaren zon- der succes een noodwoninkje voor de huiszwaluw aan de tuin- schuur hangen; wèl werd het soms betrokken door de grauwe vliege- vanger en dat is ook een aardige buur. hoewel we een sierlijk aan- en afvliegend zwaluwpaar zouden prefereren. Waarschijnlijk is het bij ons te bosrijk; zwaluwen preferen open boerenland met vrije omge ving van het nestmilieu. Zulke kunstnesten verkrijgbaar bij ..Waveka" te Driebergen be staan uit een eenvoudig plankje, met een half schoteltje van hout- beton erop gemonteerd. Op gunsti ge plaatsen wordt zo'n model grif geaccepteerd en het is zelfs een middel om de stand dezer vogels, die haast overal afneemt, te verho gen. Wie zijn zorgen wil uitstrekken tot klei en leemputjesvergroot de attractie nog. Maar goed. In een Duits dorpje telde men tien jaar geleden slechts 19 nesten van zwa- luwen. Daar de vogels gewoon wa- ren vlak aan de drukke straat te bouwen, vielen er door het trillen van de huizen (zwar verkeer) tel kens nestjes van hun fundament. Allengs werden 50 kunstwoningen aangebracht en weldra bleek de huiszwalurcenbevolking zich gunslig te ontwikkelenin 1960 telde men reeds 44 paren en in de volgende jaren bewogen zij zich rond de 50-grens. Het succes schreed voort cn steeg van 15,6°'o in 1959 tot 87,5 0 9 in 1965. Jaarlijkse controle bracht aan het lichtdat van de noodwoningen gemiddeld 80 9 o be zet waren, een bewijs, dat zij zeer gaarne werden aangenomen. Voor boerenzwaluwen afhankelijk van het kleine veebedrijf kunnen zul ke maatregelen echter nauwelijks effect sorteren. 19-6-1969. A. B. WIGMAN Alle kosten die de vier leden van het koninklijk huis in hun monarchale func tie inaken, moeten zoveel mogelijk wor den vergoed, meent de commissie. De ze bestond uit prof. mr. D. Simons, prof. mr. J. van der Hoeven en drs. J. W. de Pous. Bovendien moet hun een passend inkomen in de eigenlijke zin van het woord worden verstrekt. „Wij hebben volledige opening van zaken gehad over de financiën van het koninklijk huis", zei prof. Simons gis teren in Den Haag in een toelichting op het rapport. De commissie is afgegaan op inlichtingen van de financiële advi seur van de koningin, de accountant J. Kraayenhof". De koningin en de andere leden van het koninklijk huis beschikken niet over „vermogens van meer dan grote hoogte", aldus prof. Simons gisteren in Den Haag. „Er zijn zeer veel mensen in Nederland die over een belangrijk gro ter vermogen en belangrijk hogere in komsten beschikken". Belastingvrijdom moet gedeeltelijk blijven bestaan, meent de commissie. De kostenvergoeding en het inkomen uit de schatkist moeten belastingvrij zijn. omdat anders met de ene hand wordt genomen wat de andere geeft. De uitkeringen moeten ook jaarlijks automatisch worden aangepast, bijvoor beeld aan de aanpassing van de scha deloosstelling van de Tweede-Kamer leden. Ook de inkomsten uit he» Kroon* domein moeten belastingvrij zijn. Bepaalde juwelen, en schepen als de Piet Hein van de koningin en prins Bernhard, auto's voor gebruik in de ko ninklijke functie en dergelijke vermo gensbestanddelen moeten buiten de vermogensbelasting vallen. Zulke zaken zijn verbonden met de uitoefening van het koninklijk ambt en de hiermee verbonden staat en waardig heid, zegt de commissie. „Van de ko ningin en leden van het koninklijk huis wordt verwacht, dat zij in hun levens wijze mede het bijzondere van hun po sitie tot uitdrukking brengen". „Zij dienen, ook buiten officiële ge legenheden, op ruime en voor ons land en volk waardige wijze, bezoekers en gasten, ook in de persoonlijke sfeer, te kunnen ontvangen, contacten te leggen hier en elders, en de daarmee over eenstemmende gastvrijheid te betonen" aldus de commissie. De vier leden van het koninklijk huis (de overige koninklijke familie behoort daartoe volgens de Grondwet niet) moe ten vrij wonen hebben in de paleizen. Uitgaven voor het hofpersoneel en soortgelijke kosten, die direct uit de ko ninklijke functie voortvloeien, moeten rechtstreeks ten laste van de rijksbe groting komen. Privé-inkomsten moeten incidenteel wel voor uitgaven in de koninklijke functie werden gebruikt, zo leert de er varing. Zulke uitgaven moeten gelden als aftrekpost voor de inkomstenbelas ting. Als aftrekpost moeten ook wor den beschouwd uitkeringen aan ver wanten ter handhaving van hun staat van leden der koninklijke familie, zegt de commissie. Prof. Simons tilde niet zwaar aan eventuele politieke bezwaren als prin ses Irene die geen lid van het ko ninklijk huis meer is zo'r uitkering zou krijgen, waaruit dan belastingaf trek en dus derving van inkomsten voor de schatkist zou voortvloeien. De vrijdom van successierecht wil de commissie voor een belangrijk deel handhaven. De troonopvolgster zou he lemaal geen successierecht over het geërfde vermogen hoeven te betalen. Prof. Simons: ..Het privé-vermogen van de koningin zal ook in de toekomst voor de uitoefening van de functie no dig zijn omdat het de inkomsten kan opleveren welke voor sommige extra - uitgaven zijn vereist. Het lijkt dan niet juist dat vermogen door de staat aan ie tasten met een heffing die naar het te genwoordige tarief praktisch op zeven tien procent is te stellen". Andere leden van het koninklijk huis dienen volgens de commissie geen suc cessierecht verschuldigd te zijn over het geërfde deel van het vermogen, dat geheel of in hoofdzaak dienstig is voor de uitoefening van de monarchale func tie. Het rapport van de commissie is toe gestuurd aan de staatscommissie Cals Donner. die de regering moet advise ren over wijziging van de Grondwet. Binnenkort zal zij advies uitbrengen over haar standpunt ten aanzien van de belastingvrijdom van het koninklijk huis. Daarna zal de regering beslissen over een voorstel om de Grondwet te wijzigen zodat een nieuwe financiële re geling mogelijk wordt. UTRECHT Vandaag is, in aan wezigheid van de koningin. Muse ment", de eerste gezamenlijke pre sentatie van de Nederlandse Musea, geopend. Op de foto zien we hoe een van de blikvangers van de manifes tatie, de Anatomische les van prof. Tulp" een van de bekendste wer ken van Rembrandt de Irenehal wordt ingedragen. Het kunstwerk is voor Musement afgestaan door het Mauritshuis te Den Haag. ADVERTENT: LONDEN* Premier Wilson van Engeland heeft meegedeeld, dat zijn regering het zo fel omstreden anti-stakingswetsvoorstel niet zal indienen bjj het parlement. Hij zei dit na afloop van een kabi netsbijeenkomst die was voorafgegaan door een langdurig gesprek tussen hem en de leiders van het T.U.C., het grote- Britse vakverbond dat zich zo hardnek kig tegen het wetsvoorstel heeft ver zet. Tijdens dit gesprek is het tot een ak koord gekomen tussen Wilson en de leiders van het T.U.C. De premier zou het wetsvoorstel laten vallen en de lei ders van het vakverbond verbonden zich tegen de onrust in de Britse in dustrie op te treden en de vakbonden van binnenuit te hervormen. Het Britse kabinet en het bestuur van het T.U.C. hebben het akkoord on derschreven. Zoals bekend voorzag het wetsvoor stel in straffen voor deelnemers aan wilde stakingen. De verplichting die het T.U.C. op zich heeft genomen, houdt het volgen de in: Het bestuur van het T.U.C. zal als scheidsrechter optreden in conflicten die op wilde stakingen uitlopen en wel als aan die stakingen door een groot aantal arbeiders wordt deelgenomen of als zij gevolgen kunnen hebben die men schadelijk acht voor de economie van het land. Het T.U.C. kan in die gevallen via de betrokken vakbond, opdracht geven tot onmiddellijke hervatting van het werk. Het kan strafmaatregelen ne men tegen die vakbonden die hun me dewerking weigeren. Een van deze strafmaatregelen is uitstoting uit het T.U.C. Als het T.U.C. een bevel tot on middellijke werkhervatting „onrede lijk" mocht vinden, zal het zich beper ken tot pogingen om met beide par tijen in kwestie tot een bevredigende regeling te komen. In dat geval zal de wilde staking voortduren. Het bereikte compromis houdt in, dat dit najaar een verstrekkend wets ontwerp over de arbeidsverhoudingen in de industrie, bij het parlement zal worden ingediend LONDEN De kans bestaat dat het Schotse plaatsje Gretna Green in de naaste toekomst niet langer meer het toevluchtsoord zal zijn voor minstens 16-jarige geliefden uit de hele wereld, die willen trouwen ondanks het verzet van hun ouders. Een commissie onder voorzitter schap van Lord Kilbrandon heeft nl. op verzoek van de Britse onderminis ter voor Schotse Zaken. William Ross, een rapport aan de Britse regering uitgebracht, waarin wordt aanbevolen de sluiting van een huwelijk van min derjarigen uit het buitenland in Schot land alleen dan toe te staan, als zij machtigingen kunnen overleggen die zijn afgegeten in hun land. De Schotse wet die huwelijken van minstens 16-ja- rigen zonier toestemming van de ouders toestaat, dient volgens de com missie van kracht te blijven voor ie Schotten tn jonge mensen die al lang in SchotUnd wonen. DJAKARTA De Australische am bassade te Djakarta heeft bekendge maakt, dat Indonesië nog niet officieel om de uitlevering heeft gevraagd van de twee Westiriaanse politici die, naar men zegt, te maken zouden hebben met een komplot om hooggeplaatste Indone sische functionarissen uit West-Irian te ontvoeren of te doden. Van officiële Indonesische zijde is gis teren verklaard, dat Djakarta verwacht, dat de Australische autoriteiten op Nieuw-Guinea de grensovereenkomst zullen nakomen, om „misdadigers" die naar het Australische deel van het ei land zijn gevlucht, uit te leveren, met inbegrip van de twee bovengenoemde mannen. Maar ondertussen hebben de Austra liërs deze mannen, Clement Runaweri en Willem Zonggonau, toestemming ge geven enige tijd te blijven waar zij zijn. Daarna zullen zij worden overgebracht naar het eiland Manus in de groep der Admiraliteitseilanden, waar de Austra liërs een kolonie hebben opgericht van uit West-Irian gevluchte Papoea's. Runaweri en Zonggonau zijn inder tijd gevlucht met hun gezinnen bij zich. AMSTERDAM Een groot deel van de huisvrouwen vindt dat de prijzen niet alleen door het invoeren van de b.t.w. hoger zijn geworden. Een enquête onder ruim duizend huisvrouwen wees uit dat 69.1 procent vindt dat de prij zen extra werden verhoogd. Het onderzoek uitgevoerd door Roe marketing Nederland N.V. in Amster dam geeft verder als uitkomst dat 30,9 procent van de huisvrouwen de prijs stijgingen als onvermijdelijk beschouwt. In de gezinnen met hogere inkomens was men beter op de hoogte van de prijsmaatregelen van de regering dan in de huishoudens met lagere inkomens. Het aantal huisvrouwen dat dacht dat de prijzen nog verder zullen stijgen maakte ongeveer de helft van de onder vraagden uit. KOPENHAGEN" Te middernacht is een staking uitgebroken bij vier par ticuliere veerdiensten van de Deense gebieden. Daardoor hebben tienduizen den automobilisten hun vakantieplan nen moeten herzien. Woordvoerders voor beide- partijen hebben woensdagavond achter ver klaard, dat de onderhandelingen ver moedelijk vrijdagochtend zullen wor den hervat. Het enige probleem is op dit ogenblik nog of de nieuwe cao tot maart 1971 of juli 1971 zal lopen. Over de arbeidsvoorwaarden is vrijwel over eenstemming bereikt. De staking is niet van invloed op de diensten van de Deense staatsspoorwe gen, maar die kunnen het totale ver voersaanbod niet verwerken. De auto mobilisten moeten grote omwegen ma ken om hun doel te bereiken. DEN HAAG Het wetenschappelijk onderwijs kan rekenen op grotere vrijheid voor de inrichting van zijn bestuur en organisatie. Binnen twee weken, zo heeft minister dr. Veringa gisteren in de Tweede Kamer aangekondigd, komen er „globale uitgangspunten" voor veranderingen in de bestuursvorm van uni versiteiten en hogescholen. Dit betekent dat de minister van Onderwijs heeft besloten het omstreden „experimenteerartikel" in de wet op het wetenschappelijk onderwijs op te nemen. Hij heeft gezegd dat dit in het begin van het komende parlementaire zittingsjaar, dus in de herfst, is te ver wachten. Daarmee zullen althans de rijksuni versiteiten en -hogescholen de bevoegd heid krijgen om waarschijnlijk bin nen bepaalde grenzen in onderling overleg tussen curatorium, senaat, hoog leraren, wetenschappelijke staven en studenten te komen tot wat wordt aan geduid als democratisering van het wetenschappelijk onderwijs. „Het principe van medebeslissings recht van alle geledingen op alle ni veaus (het centrale strijdpunt) heeft de instemming van 86 procent van de ondervraagde studenten. Slechts zeven procent is er tegen. Eveneens zeven procent heeft geen mening". Dat is een conclusie van het onder zoekcentrum van het Sociologisch Se minarium in Amsterdam. In het streven naar universitaire her vormingen was slechts vier procent voorstander van directe actie zonder voorafgaand overleg: 96 procent is daar tegen. Wanneer overleg vastloopt, is 84 pro cent voor het ondernemen van actie. In deze situatie is nog slechts 1 procent te gen actie. Voor het onderzoek werd een steek proef getrokken van duizend studenten uit de universiteitsadministratie. Ruim vijfhonderd hebben de vragenlijsten in gevuld teruggestuurd. Van de ondervraagden is 33 procent kortere of langere tijd in de Aula of het Maagdenhuis geweest. Met de bezetting van het Maagden huis was 41 procent het eens. Het inroe pen van politiehulp vindt in de ogen van 63 procent geen genade en 57 pro cent was tegen de vervolging van de bezetters. Vier stafleden van de faculteit der sociale wetenschappen van de universi teit van Amsterdam hebben gisteren een brief naar officier van justitie mr Abspoel gestuurd. De stafleden spreken er hun verba zing over uit dat zij nog niet zijn gedag vaard, hoewel zij op 20 mei bij het ver laten van het Maagdenhuis werden ge arresteerd en zij werden bekeurd we gens lokaalvredebreuk. Anderhalf uur lang hebben zeshonderd studenten gisteravond het academiege bouw van de Utrechtse universiteit be zet. Ze hadden er willen vergaderen maar gingen weg omdat de ruimte daarvoor te klein bleek. Ze gingen naar Tivoli waar ze wel voldoende ruimte hadden. Terwijl achter het toneel van Tivoli niet zichtbaar voor de aanwezigen in de grote zaal ongeveer 60 geüniformeer de politiemannen met koffie en fris dranken werden gelaafd, duurden de discussies in de zaal voort. Tegen kwart voor elf was het aantal aanwezigen, on der wie ook enkele hoogleraren, ge groeid tot ruim duizend. Buiten Tivoli hielden zes politieruiters een oogje in het zeil. „Een maatschappijkritiek zal ook zelfkritiek niet kunnen missen en be reikt haar doelstellingen niet in radi cale meningen, houdingen en gedragin gen, maar in toetsend beraad", zo heeft de aanstaande rector-magnificus van de Rijksuniversiteit in Utrecht, prof. J. J. M. van der Ven laten weten aan de USF. Prof. Van der Ven deelde mee dat hij niet aanwezig zou zijn. „U zal het moeten zoeken in humaniteit en niet Burgemeester John Lindsay (mid-1 burgemeesterschap van New York i den) heeft de voorverkiezing om de I verloren, maar zal als liberaal kandi-\ republikeinse kandidatuur voor helldaat in november toch aan de verkie-i zing deelnemen. Links Fioravante Perrotta en rechts de voormalige poli tiefunctionaris Sahdford Garelik. in fanatieke doordrijverij", zo heeft prof. Van der Ven de USF gistermid dag in een spoedbrief in overweging ge geven. Ook de curatoren hebben de „univer siteitsvergadering" niet bijgewoond. Zij zijn het met het stafconvent van niet wetenschappelijk personeel (in oprich ting) eens, dat de door de USF uitge schreven vergadering getuigt van een ongerechtvaardigde en ondemocratische handelswijze. Het bestuur van de faculteit van so ciale wetenschappen van de Utrechtse universiteit heeft hoogleraren en lecto ren laten weten dat de faculteitsverga dering vrijdag niet doorgaat gezien de recente ontwikkelingen betreffende de senaatsvergadering. Het bestuur durft het op dit moment niet aan een verga dering te beleggen, omdat men vreest dat ook vrijdag studenten ongevraagd de faculteitsvergadering zullen binnen dringen.- BRUSSEL Een in Antwerpen wo nende Nederlander, J. van H„ die eind vorige week in België was aange houden tijdens een onderzoek naar een zaak van valse Zwitserse bankbiljet ten, is door de raadkamer te Gent vrijgelaten. Een Britse piloot, die vrijdag met zijn vliegtuig op een klein vliegveld in Vlaanderen landde en samen met zijn passagier werd aangehouden, had de naam van de Nederlander tijdens het verhoor genoemd als een van zijn re laties. De Brit wordt ervan verdacht vals Zwitsers geld, dat in Engeland wordt gedrukt, naar België te hebben ge bracht, waar het werd gebruikt voor aankoop van goederen en juwelen. De raadkamer van Gent achtte schuld of medeplichtigheid van de Ne derlander niet bewezen en liet hem vrij. De Britse piloot en zijn passagier blijven in arrest. Verwacht wordt dat de Britse justitie de uitlevering van de piloot zal vragen. MOSKOU Het blad van het Sov- jetrussische ministerie van defensie, „Rode Ster", heeft gemeld dat gene raal Terenty y Ivanof „bij de uitoefe ning van zijn dienst" een tragische dood heeft gevonden. Verdere bijzon derheden stonden er niet bij. De bekendmaking is gedaan door het militaire district van Moskou. Met welke taak generaal Ivanof belast is geweest is evenmin bekend. Generaal Ivanof is de zevende van een aantal Sovjetrussische generaals die de laatste twee maanden zijn over leden, van wie gezegd wordt dat hij tijdens actieve dienst is overleden. Van de vorige zes werd gemeld dat zij een tragische dood hadden gevon den, dat drie na een ziekte waren overleden en een door niet nader aan geduide oorzaak. Van de gepensio neerde generaals werd ziekte als doodsoorzaak opgegeven. Ondanks geruchten over een zuive ring of een ongeluk is er geen aanwij zing dat het aantal overlijdensgeval len van generaals iets anders zou zijn dan een merkwaardig toeval. SAO PAULO Gouverneur Nelson Rockefeller, de speciale afgezant van president Richard Nixon van de Ver enigde Staten, is bij zijn bezoek aan Sao Paulo beschermd door de streng ste politie maatregelen die de stad ooit heeft gekend. Het vliegveld was vrijwel veranderd in een militair kamp. Buiten het ge bouw voor de reizigers stond een wa terkanon, terwijl politie van de Brazi liaanse luchtmacht gewapend met ma chinepistolen de wacht hadden betrok ken op het vliegveld. Ook in de stad waren grote aantallen politieagenten langs de route opgesteld. Er deden zich geen incidenten voor. L^en randstoring die bij een de- l pressie behoort waarvan het centrum in de buurt van Schotland ligt, trok gisteren over ons land en bracht op de meeste plaatsen re- gen. Deze randstoring strekte zich vanmorgen uit van de Duitse Bocht naar Zuid-Slavië. Ons land bevindt zich thans in de iets koudere lucht die met een ma tige westelijke wind naar ons land gevoerd wordt. Hierin kunnen zich enkele buien ontwikkelen waarvan sommige vergezeld gaan van on- weer. Inmiddels trekt een storing welke zich nu nog op de Atlantische Oceaan bevindtnaar het Oosten. Deze storing wordt voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk, die morgen over ons land zal lig- gen. Verwacht wordt dan ook dat er een wisselende bewolking zal zijn, maar vrijwel geen neerslag. De wind zal zwak tot matig zijn waarbij de temperaturen slechts weinig zullen verschillen van die g van vandaag. 'n Uitmuntende matras voor la

De Vallei | 1969 | | pagina 1