Sportpark „Panhuis" decor voor bijcnmarkt op 22 juli Zware botsing eiste 4 gewonden Bejaarden reden door Overijssel Zonderlinge figuren Arie Lie at mee uit pot van ouden lieden h Nieuw consulentschap voor tuinbouwwezen Nieuwe directeur provinciale waterstaat Rijksweg 12 in revisie Slagerswinkel gaf oplossing van kauwende Maoi Zuivelwinkel uitgebrand Programma VVV-Rhenen Gevestigd in Kesteren J. J. C. Stegehuis heropende zijn delicatessenhuis Recordbedrag voor Rode Kruis Irene" viel niet in de prijzen Gewonde ree naar asiel Horlogediefstal snel opgelost 1 Worst Uit de oude doos door j Rik Valkenburg j Eten BURGELIJKE STAND Geslaagd Dag uit met auto's Brandweer uit RHENEN DONDERDAG 19 JUNI 1969 VEENENDAAL De jaarlijkse bijen- markt in Veenendaal Europa's groot ste wordt dit jaar gehouden op 22 juli; niet op het terrein aan de Sand- brinkstraat waar men na het vertrek van het bekende terrein aan de Nieuwe weg domicilie koos maar op het sport park Panhuis. De bijenmarktcommissie. die dit jaarlijkse evenement organiseert, is blij met het nieuwe terrein. Het lid van de commissie de heer Huibers voert ver schillende motieven aan, waarom het sportpark Panhuis voor het houden van Europa's grootste bijenmarkt, beter geschikt is dan het terrein aan de Sandbrinkstraat. „Natuurlijk waren we blij toen we een achttal jaren geleden van de vanouds bekende weide van de familie Van Kessel aan de Nieuwe- weg moesten verdwijnen en de beschik king kregen over het terrein aan de Sandbrinkstraat. Er gingen echter veel bijen verloren en bovendien werd de omgeving te druk door het gereedkomen van het raadhuis. Voor het houden van een bij enmarkt gaat er niets boven grasland. Men kan daar rustig op een bij trap pen, die richt zich dan wel weer op, maar met een harde ondergrond zoals we die kennen aan de Sandbrinkstraat werden er veel dieren doodgetrapt. Op 't sportpark Panhuis kunnen we echter niet alleen beschikken over grasland maar bovendien staat de kantine als secretariaat beschikbaar." De heer Huibers ziet maar een na deeltje aan de verhuizing. Hij vreest namelijk dat de honingverkoop door de ligging van het sportpark buiten de be bouwing zal teruglopen. Anderzijds is hij weer geneigd om dat in twijfel te trekken omdat de liefhebbers van echte honing de weg naar het nieuwe terrein zeker wel zullen weten te vinden. Voor de mensen die van buiten komen zijn er altijd nog de gele aanduidingsborden die aan de grens van de gemeente de weg naar het sportpark aangeven. Ook dit jaar wordt internationale be langstelling verwacht voor de bijen- markt. Met de regelmaat van de klok wordt het secretariaat nu al door bui tenlandse bladen benaderd over het wel en wee van het grootste imkerij-eve nement van het continent. VEENENDAAL Een groot aantal bloemstukken tooide gistermiddag de heropende winkel van de heer J. J. C. Stegehuis, het „Delicatessenhuis" aan de Hoofdstraat 25. De winkel onderging een elf werkda gen durende verbouwing en uitbreiding. Het vloeroppervlak is gebracht op zestig vierkante meter, wat de heer Stegehuis mede in staat stelde zijn assortiment delicatessen en comesti bles dratisch uit te breiden. Speciale aandacht heeft de „wijn- hoek" gekregen, waar de klant nu een keuze kan maken uit een scala van merken, soorten en typen. Ook beschikt men nu over een zgn. notenbar. met een eigen branderij, die voor in de winkel is geplaatst. Drie dagen moest de heer Stegehuis zijn zaak sluiten, voordat gisteren de heropening een feit kon worden. Onder de vele bezoekers was wethouder E. C. Diepeveen, die het gemeentebestuur vertegenwoordigde. RHENEN Tot grote vreugde van het afdelingsbestuur heeft de Rode- Kruiscollecte dit jaar f 300,- meer op gebracht dan vorig jaar. Er werd in totaal f 3869,- binnen ge bracht. Hiervan kwam uit Rhenen-stad f 2665,-, uit het dorp Eist f 562,- en uit Achterberg f 297,-. De plaatselijke in dustrie bracht f 345,- bijeen. VEENENDAAL Vlak na de oprit bij Veenendaal zijn op Rijksweg 12 eni ge tyd geleden rijstrookindicatoren ge plaatst. Dit gebeurde in het kader van reconstructiewerkzaamheden aan het wegdek. Vorig jaar begon de NV Vermeer in opdracht van Rijkswaterstaat directie Wegen met de asfaltering van de zuid- EDERVEEN Op het jaarlijkse marsconcours van de Edese Federatie dat dit jaar in Ede werd gehouden kon het Ederveense fanfarekorps Irene nu geen eerste prijs in de wacht slepen, wat men de laatste jaren wel gewend was. Het marsconcours werd ditmaal ge wonnen door de Harmonie uit Ede, bij de muziekkorpsen en door OBK uit Ot- terlo bij de drumbands. Na afloop raak te de burgemeester van Ede de prijzen uit. De volledige uitslag was als volgt: Muziekkorpsen: 1. De Harmonie, Ede 76Vi punt met lof; 2. KNA Lunteren, 73' 2 punt; 3 OBK Otterlo 70Vt punt; 4. OBK Bennekom 69' punt; 5 De Edese Harmonie 66 punt; 6 Irene Ederveen 65 pnt. VEENENDAAL Bij de politie werd woensdag een jonge ree gebracht, die bij het maaien van de bermen langs Rijksweg 12 gewond was geraakt. Het dier kwam uiteindelijk in het Amerong- se dierenasiel terecht na door een vee arts te zijn behandeld. baan vanaf Utrecht. In het najaar hoopt men de werkzaamheden aan de rijksweg bij Veenendaal te voltooien. De noord- baan is reeds gerepareerd. In 1967 be gon Rijkswaterstaat met de reconstruc tie van deze rijbaan, die aanzienlijk ouder is dan de zuidbaan. Voordat de zeventien centimeter as falt op de oude betonverharding wordt gestort, worden eerst de betonplaten kapot geslagen. Dit is nodig om een gelijkmatige overdracht van de druk op de ondergrond te krijgen en zo scheuren in het asfalt te vermijden. Waar mogelijk wordt de middenberm verbreed tot 1,5 meter aan iedere kant van de guard-rail. In de toekomst zal het wegvak Utrecht-Arnhem overigens zodanig over belast raken, dat een verdergaande re constructie noodzakelijk wordt. Over 'n tiental jaren zal het aantal rijstroken bij Veenendaal dan ook van vier op zes gebracht worden. AMERONGEN Op de Rijksstraatweg bij de Burgwal te Anierongen raak ten gisteravond vier personen gewond bij een verkeersongeval, dat het gevolg was van een slippartij op het natte wegdek. Een van de gewonden was er zo ernstig aan toe, dat overbrenging naar een ziekenhuis in Nijmegen noodzaken lijk was. De overige drie gewonden werden naar het Juliana-ziekenhuis in Veenendaal overgebracht. Een vrachtauto, ingericht voor melk- vervoer, bestuurd door v. A. uit Ame- rongen, kwam uit de richting Rhenen. Hij raakte in de bocht in een slip, ver moedelijk doordat het wegdek glad was geworden door de regen. Op dat moment naderde uit de richting Ame- rongen een personenauto, bestuurd door mevr. v. G. uit Amerongen. Een bot sing was niet meer te vermijden. Van A. en zijn verloofde werden uit de cabine van de vrachtwagen ge slingerd. Beiden werden naar het Ju- lianazieknhuis in Veenendaal overge bracht. ifaevr. v. G. moest, met /.eer ernstige verwondingen, naar een Nij meegs ziekenhuis worden vervoerd. Haar zoon die bij haar in de auto zat, raakte eveneens gewond, en werd naar Veenendaal gebracht. De schade aan de beide wagens was groot. Omdat alle olie uit de vrachtauto over de weg was gelopen, hadden leden RESTEREN Ruim honderd vijftig Kesterense bejaarden maakten woensdag hun jaarlijkse uitstapje, dat hen ditmaal naar de provincie Overijssel voerde. In een lange stoet van 39 personenauto's vertrokken ze 's morgens om half negen, volgens een reisschema, dat plaatsen vermeldde als Deventer, Holten, Markelo, Heeten en Vorden. Diverse malen kwam de rij auto's tot stilstand om de reizigers in staat te stel len de inwendige mens te versterken in restaurants of café's. Na een diner in hotel Bakker te Vor den. dat algemeen als „groots" werd omschreven, ging het weer op Kesteren aan, waar rond negen uur de muziek vereniging. compleet met drumband voor een welluidend welkom zorgde. In het veilinggebouw gebruikten de organisatoren en bejaarden een laatste consumptie. Burgemeester D. J. Pott was aanwezig, en uitte zijn erkente lijkheid voor het jaarlijkse initiatief van het bejaardencomité. Voorzitter N. J. Riemsdijk hield een korte nabeschouwing, waarna hij alle chauffeurs, die zichzelf en hun auto ter beschikking hadden gesteld, prees en dankte. De bejaarden zelf, vooral vol lof over het natuurschoon dat ze in Overijssel hadden aanschouwd, hadden één oor deel: fantastisch. Op de foto: een deel van de particu liere auto's waarin de Kesterense be jaarden hun rondrit maakten, opge steld vlak voor het vertrek woens dagochtend. van de Amerongse Vrijwillige Brand weer en werknemers van de fa. Hes sen nog uren nodig om het wegdek schoon te spuiten. De ravage in de onoverzichtelijke bocht belemmerde het verkeer in hoge mate, maar de gevolgen daarvan ble ven nog beperkt. Een auto ramde een paar bermpaaltjes, en belandde op het fietspad. Een verkeersregelaar had een benauwd ogenblik toen hem door een personenauto een signaallamp uit z'n hand wprd gereden. De bestuurster had hem kennelijk niet opgemerkt. VEENENDAAL De eigenaar van een snackbar aan de Kerkewijk deed aangifte bij de politie dat dinsdagavond een zakhorloge uit zijn zaak was gesto len. Hij verdacht een bepaald persoon en veronderstelde verder dat deze zich wel in een naburig café zou ophouden. Dat bleek bij onderzoek niet het geval te zijn. Woensdag wist men de gezochte persoon wel aan te houden en hij be kende zich aan de diefstal te hebben schuldig gemaakt. Het was de 20-jarige G. H. die na zijn bekentenis weer op vrije voeten werd gesteld. Vroeger waren er in elk dorp en elke plaats wel mensen, die men karak teriseerde met hun woonplaats. Het waren lui, die het predikaatgek niet meekregen, maar evenmin werden ze verondersteld geheel normaal te zijn. Soms werden deze lieden geplaagd. Er waren er ook die zozeer bij de „in ventaris" van een dorpskern behoorden, dat men hem nixle zou missen. Goedmoedig werden ze wel eens geplaagd, maar in het algemeen voelde men zich tot deze figuren min of meer aangetrokken en werden ze wel eens een beetje verwend. Ergens hield men deze mensen, ondanks hun eige naardigheden, toch een beetje de hand boven het hoofd en dat hadden ze ook wel nodig. De bekende Veenendaler, Jan Verhoef aan het Verlaat, met zijn ijzer- sterk gehtugen vertelde ons een verhaal, over enkele van deze figuren. De heer Verhoef staat er om bekend, dat hij situaties, hoe lang ook geleden, tot in de allerfijnste details zich weet te herinneren. Hij begon zijn verhaal, dat wij zoveel mogelijk in zijn eigen woorden weergeven, als volgt: ItflMiaHMIIMIMUIim „Een der in Veenendaal. en met name in de Vinkenbuurt bekende fi guren in vroeger dagen was Arie Lie. Naar die naam gerekend zou men haast denken dat de man van Chinese afkomst was. Toch was dit niet het geval, al noemde men hem wel eens een „rare Chinees". Lie was een bijnaam. Hoe 's mans fa milienaam was, heb ik nooit kun nen achterhalen. Nee, hij woonde niet in de Vinkenbuurt, maar kwam er wel elke dag. Zijn woning, of lie ver „woninkje" stond op de Vijgen dam. Daar, waar nu die gerieflijke hui zen staan, waarin Mevrouw Van Rijswijk nog woont, stond indertijd een blokje eenvoudige, maar voor die tijd, nette arbeiderswoningen. Als men een smalle gang doorliep kwam men aan nóg twee huisjes, waarvan er één leeg stond en het andere door Arie werd bewoond. Na zijn dood werden die twee wo ningen samen, de eerste timmer manswerkplaats van Bart van Dijk wiens zonen nu de uitgebreide zaak aan de Eenvoudlaan hebben. neer. Altijd door! Alsof ze op iets kauwde... Twee jongetjes in de Vinkenbuurt hadden dat al menigmaal met be langstelling gade geslagen en vroe gen zich gedurig af: „Wat zou die Maoi toch in de mond hebben". Op zekere dag vond één der twee vriendjes de vrijmoedigheid om daar eens naar te informeren. Op de vraag: „Maoi, wat heb je in je mond", luidde het antwoord: .Niemendal". En op de steeds weer herhaalde vraag kwam steeds hetzelfde antwoord. Dit bracht de beide vriendjes tot nadenken. Wat zou dat toch voor spul zijn, dat niemendal. Tot één der twee op ze kere dag op een idee kwam. Lo pende voorbij de slagerswinkel van Van Doorn in de Hoofdstraat zagen een heel grote dikke worst liggen. Het was „boterhamworst". „Kijk an," zei de ene Jan tot de ande re. dat is nou vast „niemendal" waar Maoi altijd op loopt te kauwen. De andere Jan was het hier roerend mee eens. Ze vonden het een ontdekking van betekenis, en voelden zich verrijkt door de kennisneming daarvan. Bij deze vrouw nu at Arie Lie zijn prakje op. Maar men kende Arie wel in héél Veenendaal. Een of ander had zelfs een versje op faiiBiiHiimimaiiimimmiiaiiiaiiiiiiaiiiBiiBii hem gemaakt. De tekst was de man niet altijd welgevallig. Met opgehe ven stok kwam hij dan op de zin gende straatjeugd af, maar zonder resultaat, want die was hem natuur lijk te vlug af. Kort voor Kerstmis was er in de buurt waar Arie woonde, bij een zeker iemand eens een varken dat in niet al te beste conditie verkeer de. Men besloot het beest maar gauw te slachten. Maar wat nu, de eigenaar lustte het spek en vlees van dat beestje niet graag meer. Weet je wat, we geven het Arie Lie. Netjes „afgehakt" werd het bij Arie thuis gebracht. Op eerste Kerst dagmorgen zei Arie tegen een buur man: „Kom eens bij me kijken, wat ik toch heb". De man ging mee, en in uitgela ten vreugde ging Arie op de zijden spek zitten dansen en glunderend verklaarde hij: „Èn ik heb al een hele pot vol op de kachel staan. En werkelijk, een ijzeren pot gevuld met vlees stond op de half verroes te potkachel te zieden dat het een aard had. Hoe dat verder gegaan is, blijft een geheim. Maar Arie zal wel eni ge heugenis aan al deze lekkernij en gehad hebben, in zijn kleine woninkje. Tja, zo waren er vroeger van die figuren. Ze bepaalden mede het ka rakter van ons dorp. Och, ze deden niemand kwaad en hadden het waar schijnlijk nog zo slecht niet. Mis schien waren ze zelfs in bepaald op zicht nog gelukkiger dan zij die wij normale mensen noemen In deze omgeving woonde vroeger Arie Lie. Deze Arie nu, mocht elke middag aan het „Oudeliedenhuis" aan de plaats te maken voor de SIB-flats, een pannetje eten komen halen en met dit blauwe pannetje, gedragen aan een hengeltje, stapte de man ciar.vca. een uur of één. de Vinken buurt in, waar hij ten huize van Maoi de Kaareman, een alleen wo nende oude vrouw, de verkregen spijze ging nuttigen. Maoi's naam zal wel Maagje of Maatje of Maaike of zoiets geweest zijn. Zij was ook weer zo'n merk waardige figuur. Steeds liep ze op een stok, die wellicht iets te kort geweest is toen zij hem kreeg, en waaronder door deze of gene op vernuftige wijze een leeg garen klosje was aangebracht, waardoor het steunsel meer passend was ge worden. Die „Maoi" was een oud besje met een echt mummelmond je. Haar kaken gingen steeds op en RESTEREN De minister van Landbouw en Visserij heeft besloten, het Rijkstuinbouwconsulentschap voor het Volkstuinwezen te Den Haag op te heffen en gelijktijdig het Rijkstuin bouwconsulentschap voor Tuinaanleg en -onderhoud in te stellen. Met de leiding van het nieuwe consulentschap is de heer ir. C. W. L. Ruys belast. Het consulentschap is inmiddels ge vestigd te Resteren, Tielsestr. 95.. Aanleiding tot opheffing van het Rijkstuinbouwconsulentschap voor het Volkstuinwezen is de geleidelijke ver andering in het karakter van het volks tuinwezen in de laatste 10 a 15 jaar geweest. De volkstuinen waren tot in het begin van de vijftiger jaren van betekenis voor de voedselvoorziening van bevolkingsgroepen. Daarna is het accent steeds meer op teelt van sier gewassen voor eigen gebruik en op recreatie komen te liggen. Anderzijds zijn de laatste jaren de OPI1EUSDEN Gisteren woedde er een felle brand in het zuiverbedrijf van de heer F. Roelofsen aan de Lijster- bergweg. De gehele benedenverdieping brandde uit. Vermoedelijk is de brand ontstaan door kortsluiting in een koelkast. De overbuurvrouw mevrouw Lodder, zag toen zij de vuilnisbak aan de straat wil de zetten rook uit een der ramen ko men. Zij waarschuwde meteen de eige naar, zodat de brandweren van Dode- waard en Kesteren spoedig ter plaatse waren. De schade is aanzienlijk, maar de juiste omvang is nog niet bekend. De brandweer van Opheusden kon niet aan het blussingswerk deelnemen omdat het korps een uur voordat de brand uitbrak het dorp per bus had verlaten ora het jaarlijkse uitstapje te maken. hoveniersbedrijven steeds meer in be tekenis toegenomen. Deze ontwikke ling, die bovendien gepaard is gegaan met een groeiende vraag naar voor lichting van gemeentelijke en andere plantsoendiensten, heeft tot de instel ling van het nieuwe consulentschap geleid. Geboren: Mare Jeroen, z.v. K. Grif fioen en G. Lakeman; Wimke, d.v. H. Henken en G. v. Beijnum; Johan nes, z.v. J. K. Bos en H. H. v. Of feren; Anouska Cecile Elisabeth, d. v. P. C. v.d. Lugt en M. v Barneveld; Margarethus Leendert, z. v. G. v. Rot terdam en M. W. v.d. Weerd (Vee nendaal); Christina Laurina, d.v. W. J. Landman, en G. Aarsen (Veenen daal); Francisca Wilhelmina, d.v. G. E. v. Vendelo en W. J. F. Heidenis; Albertus Marinus, z.v. A. M. v. Has selaar en W. v.d. Bovenkamp (Ede). Ondertrouwd: J. v. d. Bijl, 22 jr (Do- dewaar) en J. Doornenbal, 19 jr. Getrouwd: B. Baars en R. G. de Jong (Leersum); P. v.d. Leeden (vee nendaal) en A. Wijkniet. Overleden: Jannetje v. Breenen, 87 jr.. geh. gew. met G. Buitenhuis; Jo hanna Wind, 83 jr., geh. gew. met H. Klavers (Veenendaal); S. v. Arnhem, 12 dagen (Kesteren); Jan Hendrik v. Bruggen, 77 jr., echtg. v. W. Aal- bers (Kesteren); Lambertus Ferdi nand, Metheuver, 65 jr., echtgen. v. S. Djojosoekarto (Kesteren); Gerrit Ar nold Baars, 9 jaar. Te Wageningen: Johan Cireac Christiaan Kliek, 54 jr., echtg. v. A. van Barneveld. Ingekomen: A. Doukar, van Nijme gen naar Cuneraweg 411; C. J. Jung, van Bennebroek naar Rozenlaan 125; A. J. Rouwen met gezin van Frank rijk naar Veenendaalsestraatweg 50; M. Nieto Otero van Spanje naar Eiken laan 13, A. Nieto Pichel van Spanje nar Eikenl. 13; H. G. Kreeftenberg van Ede naar Herenstraat 5; C. L. N. M. Schavemaker van Haarlem naar Mo lenstraat 14; H. M. Bal van Renkum naar Bremlaan 7; J. W. Nout van Maurik naar Rijksstraatweg 129a, Eist. RHENEN Het programma van VVV-Rhenen voor de week van 23 t/m 29 juni is als volgt: Maandag 23 juni: Avondwandeling langs de Bisschop Davidsgrift. Verza melen per auto, bromfiets etc. bij de brug in de Zuidelijke Meentsteeg om 18.30 uur. Woensdag 25 juni: Nachtelijke Rijn vaart. Vertrek met salonboot „Jacque line" vanaf steiger aan het Veerplein om 20.00 uur. Er is aan boord gelegen heid tot dansen op de muziek van een dansorkest. Voorverkoop van kaarten aan het VW-informatiekantoor. Aan komst Veerplein 23.00 uur. Woensdag 25 juni: Excursie naar de Blauwe Kamer bij de Grebbe on der auspiciën van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Vogels. Excursie leider is Adriaan P. de Kleuver. Ver zamelen per bus. auto etc. bij de Grebbesluis om 18.45 uur. Donderdag 26 juni: Bustocht over de Veluwe voor campinggasten en ten en particulieren. Vertrek VW- kantoor 13.00 uur. De bus stopt bij „De Tollekamp", camping „Thijmse Berg", „De Engelenburg" Veenen daal, De Markt Veenendaal, camping „De Batterijen", De Klomp. Renswou- de, camping „De Lucht" en hoek Dwarsweg - Bergweg bij kampeercen- trum „De Ossenberg" te O verberg. Voor deze bustocht 24 uur tevoren boeken bij het WV-kantoor in Rhe nen (tel. 08376-23.33). Vrijdag 27 juni: Agatenzoekavond op de hellingen van de Grebbeberg. Ver zamelen per bus, auto etc. bij de Kalkzandsteenfabriek ..Vogelenzang" aan de Cuneralaan bij de Rijn om 18.30 uur. Zondag 29 juni: Zomeravondwande ling langs de Rijns. Vertrek vanaf 't viaduct om 18.30 uur. NBM-bushalte lijndiensten 50 en 60 bij het vertrek punt; lijndienst 64 bij halte Heren straat. VEENENDAAL Aan een modevak school in Haarlem slaagden voor cos- tumière de dames T. H. v. Dijk en J. Schuilenburg uit Veenendaal. De dames werden in Ederveen opgeleid. ARNHEM Met een meerderheid van 42 stemmen van de 55 hebben pro vinciale staten van Gelderland woens dag tijdens de satenzitting ir. C. C. M. baron van Hovell van Wezeveld en Wes- terflier benoemd tot diresteur-hoofd- ingenieur van de provinciale water staat van Gelderland. Er werden nog 12 stemmen uitgebracht op ir. B. Vol- beda en slechts een op ir. Den Duik. De nieuwbenoemde directeur van de provinciale waterstaat is in 1915 in Cu- lemborg geboren als zoon van de toen malige burgemeester aldaar. In Maas tricht bezocht hij de lagere school en het gymnasium omdat zijn vader gou verneur van de provincie Limburg werd. Na zijn studies aan de T.H. in Delft te hebben voltooid trad hij in 1941 in dienst van het waterschap De Dom mel in Boxtel. In 1949 kwam hij bij de provinciale waterstaat van Gelderland als hoofd van de „natte dienst" en was hij betrokken bij grote werken op het gebied van de waterbeheersing en de dijkverzwaring. Na in 1965 benoemd te zijn tot adjunct-directeur-hoofdingeni eur nam hij sinds vorig jaar de taak van de directeur, ir. W. Mols waar.

De Vallei | 1969 | | pagina 3