„Er zullen langzamerhand tegenkrachten optreden" Steeds meer kritiek op Maagdenhuis-zaak G.S. nemen stelling tegen Rotterdamse plannen Koningin trok zich van protocol niets aan Nederlandse textielindustrie gaat goed jaar beleven ze... ze zijn er weer! Lijken in Bierum wellicht van vermoorde Joden Vogels vielen van hitte dood uit de hooni Pompidou Begint met gratie Ginsburg wint door hongerstaking Getuige overleed in rechtszaal Veerboot ramt steiger Effectievere strijd te^cn geslachtsziekten De Jong over „klein, haast beroepsmatig stel revolutionairen7' RELLENMAKERS Machinist vergat trein te laten stoppen „Handelsblad" had interview met premier VOELING VADERLAND haal gratis de speelgoedweek vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel „GEEN BEWIJS' De Gaulle was er niet bij BRANDSTICHTINGEN OP CURASAO WAREN GEORGANISEERD Pagina 7 DONDERDAG 19 JUNi 1969 Minister-president P. J. S. de Jong niaakt zich thans enigszins bezorgd over de alliantie die een groep Amsterdamse studenten met de extreem linkse elementen k aangegaan. In een gesprek met ons heeft hij dit „een verkeerde en zorgelijke ontwikkeling** genoemd. Volgens hem zijn het onder meer deze ondemocrati sche elementen die de onrust aanwakkeren en van de studentenactie een massa beweging proberen te maken. Tevens keurt de premier de onlusten rond de Maagdenhuis-processen af: onlusten die naar zijn mening veroorzaakt worden door „een klein, haast beroepsmatig stel revolutionairen*'. Aan de andere kant gelooft hij dat nu meer reactie loskomt op de onlusten; dat ée „tegenkrachten" langzamerhand naar buiten beginnen te treden. „De tegen krachten zjjn altijd trager dan de krachten vóór iets. Wij zijn allemaal nogal lank moedig, wjj hebben een nogal groot gevoel voor vrijheid en wij vinden, dat de an deren dingen mogen zeggen, waarmee wc het helemaal niet eens zijn. Maar als het te bont wordt gemaakt, dan zeggen we: Er zijn grenzen! Ik ben ervan overtuigd dat onze samenleving in wezen zo gezond is, dat ik ook weer niet zo vreselijk veel zorgen heb, dat wc ineens op een verkeerd spoor zitten". Het commentaar van premier De Jong op de rellen rond de processen: „In een rechtsstaat, in een democratie moet het recht zijn beloop hebben. Ik kan me voorstellen, dat men zegt: Ik vind de straf onjuist, ik ben het er niet mee eens, maar dan moet men in ho ger beroep gaan en geen rellen begin nen te maken. Dat er moeilijkheden zijn, is begrijpelijk. We zijn nu een maal op allerlei gebieden bezig met he le grote veranderingen. „En men kan niet de juistheid ont zeggen aan wat sommige lieden stel len: Als men geen demonstratie op touw zet, dan krijgt men minder aan hang. Daar zit iets in. Maar men kan het ook overtrekken, te ver gaan. Bij de meeste van die dingen zoals bij de beginmoeilijkheden met de studenten, dan zeg ik: Ja, de studenten hebben voor een groot deel gelijk; wat ze zeg gen. daar zit wel iets in. Maar het blijkt vaak dat het een beetje de goed willende mensen uit handen wordt ge nomen, omdat er een kleine groep haast professionele rellenmakers tus sen zit. Die groep is niet uit op overleg of op een redelijke oplossing, die groep is gewoon uit op rellen". Gelooft u dat er een vertrouwenscrisis ls tussen de jongere generatie en de overheid? Premier De Jong: ,Aan de ene kant ls er een vertrouwenscrisis, aan de an dere kant is het ook een kwestie van ontwikkeling. De tegenwoordige jeugd heeft in vele gevallen een betere oplei ding, heeft bovendien onmiddellijk alle informaties en kan zelf een oordeel vor men. Die jeugd wil ook meepraten, wat op zich zelf goed is. Je ziet het in de kerk, in 't bedrijfsleven, bij de studen ten, in de politieke partijen: het is een gezonde ontwikkeling". „Ik heb wel eens het gevoel dat we aan een nieuwe mutatie in de democra tie toe zijn. In de geschiedenis zie je meer dat het in een tijd van beroerin gen aan alle kanten knarst en wringt, maar op een goed ogenblik kristalli seert zich dat uit. Dan komt er een nieuw begripp, een nieuw beginsel. Ik geloof dat wij met z'n allen naar een hogere vorm van samenleving gaan. Dat meer mensen gaan meedelen in de verantwoordelijkheid. Jarenlang hebben wij gestreden voor gelijke rech ten, men zou kunnen zeggen dat we nu bezig zijn met het proces van de gelijke kansen. Daar zijn we nog niet hele maal uit". „En de volgende stap gaat mis schien in de richting van gelijkheid van verantwoordelijkheid of delen in ver antwoordelijkheid. Hoe dat moet wor den geformuleerd of hoe dat beginsel moet worden uitgewerkt, dat is punt twee. Ik geloof dat we daaraan nog niet toe zijn. We staan nog aan het begin". Is het mogelijk om een aansluiting tot stand te brengen tussen de „haast professionele rellenmakers" en de mensen die min of meer zoals u den ken? „Dat zou men wel verwachten, maar ARNHEM De machinist van een personentrein, die onderweg was van Nijmegen naar Arnhem, is gister avond tegen half zeven vergeten te stoppen in het Betuwse Eist. Dat had volgens de dienstregeling om 18.25 uur moeten gebeuren. Enkele tiental len reizigers waren verplicht mee te rijder tot Arnhem, waar zij in de eerstvolgende trein terug stapten. De ze trein maakte een extra stop in Eist. Hetzelfde deed een volgende trein uil Nijmegen, die de in Eist achtergeble ven passagiers oppikte. Deze trein had volgens de dienstregeling Eist moeten passeren. „Een menselijke vergissing", zo oordeelde men bij de Spoorwegen, die pas enkele weken er varing heeft opgedaan "met de rigou reus gewijzigde dienstregeling. Au schuit z-comi té AMSTERDAM Het Nederlandse Auschwitz Comité heeft zich tot de minister van justitie gewend in ver band met de vondst van vijf lijken in de Groningse gemeente Bierum. „Gezien het feit", zo stelt het comi té. „dat het hier drie mannen, een vrouw en een kind betreft, dezen ge heel naakt moeten zijn geweest en de lijken op het terrein van de voorma lige SS-er Smit zijn gevonden, rijst bij ons het ernstige vermoeden dat het hier vermoorde Joden betreft. Daar de SS-ers, zoals bekend, de grootste Jodenmoordenaars waren, meent het Nederlands Auschwitz Comité dat een grondig onderzoek noodzakelijk is en vervolgens maatregelen wenst om de voormalige SS-er Smit naar Neder land terug te brengen wegens verden king van moord op Joden. Tot slot zou het comité graag willen vernemen welke stappen de minister in dezen heeft ondernomen. Het „Algemeen Handelsblad" pu bliceerde woensdag nevenstaand in terview met premier De Jong. Dit in terview, geschreven door A. S. Spoor en S. v. d. Zee achten wij dermate interessant dat wij het onverkort pu bliceren. ADVERTENTIE na alles wat ik daarover heb gelezen... Zodra er een basis voor gesprek of overleg is, dan zegt men van die kant: Nee, dat willen we niet! En dan wor den de eisen weer opgeschroefd. Men wil steeds aansturen op massabetogin gen, massa-overleg, waarbij meer emo tionele kreten vallen dan er weloverwo gen besluiten worden genomen. Men vermijdt het gesprek, men stuurt on der het mom: We worden ingekapseld! aan op massavergaderingen, wat vol gens mij een verkeerde vorm van over leg is". Misschien zijn het kleine groepen die rellen maken, maar ten slotte ra ken grote aantallen erbij betrokken. Bij de demonstratie vorige week in Amsterdam waren er tweeduizend tot drieduizend deelnemers. Gelooft u dat zij bewogen werden door het optreden van de politie en van de rechterlijke macht om tegen het bestaande systeem te ageren. „Dat zit er ongetwijfeld in. Er is een gevoel dat men moet demonstreren. Iedereen heeft wel een paar punten, waarvan hij zegt: Daarmee ben ik het niet eens. Maar het probleem wordt niet gevormd door deze mensen maar door degenen die te ver gaan. Hoelang moet men die door laten gaan? Als men geen begrip heeft voor het over grote deel, maar men treedt te fors op, dan maakt men om te beginnen marte laren. Voor de overheid is het daarom beter om te trachten een dergelijke kleine extreme groep ietwat te isoleren. Dat de anderen langzamerhand zien: „Kijk. de bedoelingen van de lieden zijn niet de onze!". Het verwijl is wel eens dat Den Haate weinig voeling heeft met wat er zich in Amsterdam afspeelt. „Ja, ik weet dat dat idee wel be staat. maar het is niet juist. Er zijn zoveel contacten, er is zoveel communi catie. Ik geloof dat we heel goed op de hoogte zijn". Is de Amsterdamse politie in de afge lopen weken zodanig opgetreden als door de overheid wenselijk wordt ge acht? „Ik moet zeggen: zoals de politie bij de bezetting van het Maagdenhuis is opgetreden, dat vond ik heel goed. Het is nu eenmaal onvermijdelijk, in elk optreden zit het risico dat er hier en daar wat te hard wordt geslagen. Maar het optreden in zijn totaliteit was goed. Ook nu bij die rechtszittingen. Over de politie heb ik helemaal geen klachten". Bent u bang voor een sneeuwbalef fect nu een aantal studenten en arbei ders elkaar hebben gevonden zoals bij de demonstratie vorige week in Krom menie? „Ik vind het zorgelijk, maar ik ben er niet zo vreslijk bang voor. Kijk. wij hebben in het vaderland verschillende dingen die nog niet helemaal in orde zijn, er zijn nog een heleboi dingen die moeten veranderen. Maar tegelij kertijd is het ook weer niet zo, dat er een enorme hoeveelheid springstof is ten gevolge van vreselijk onrechtvaar dige sociale of economische omstandig heden. Niemand wordt hier onderdrukt, niemand wordt hier verhinderd om zijn mening te zeggen, men kan zijn grie ven uiten. Er is dus niet voldoende springstof voor een revolutie aanwe zig". „Maar ja, al die dingen hebben nu eenmaal een cumulerend effect. Als het eenmaal begint, dan loopt het al gauw uit de hand. Het heeft natuurlijk zijn zorgelijke aspecten", aldus minis ter-president De Jong. A. S. SPOOR S. VAN DER ZEE OUDESCHILD Winderig, chao tisch en hartelijk was het welkom dat Texel de koningin gisteren be reidde. Zij trok zich niets aan van het protocol, stapte plotseling uit haar auto en ging te voet verder, omstuwd door honderden enthou siaste toeristen. De rechercheurs die haar begeleidden, stonden machteloos. Ze werden verdrongen door fotograferende toeristen. VELP De Nederlandse textielindustrie gaat een redelijk gunstig jaar tegemoet. De orderportefeuilles zyn goed gevuld. Ook de export loopt bevredigend. Deze optimistische geluiden komen van dr. W. T. Kroese, directeur van het textiel- concern Njjverdal ten Cate. Als voorzitter van de Vereniging katoen-, rayon- en linncnindustrie gaf hij gisteren in Velp een toelichting op het jaarverslag van deze organisatie. De binnenlandse geldomzet van weef sels is in de eerste tien weken van dit jaar met één procent gedaald, de b.t.w. niet meegerekend. Veel zorgen maakt men zich daarover echter niet. Eind 1968 is er in de winkels extra gekocht, met het oog op de komende (prijsverhogende) b.t.w. De reactie daarop kon niet uitblijven. De buiten landse vraag zorgde bovendien voor compensatie. Concurrentie Dr. Kroese signaleerde ook minder zorgeloze ontwikkelingen De uitvoer was in het eerste kwar taal zeer groot, wat leidde tot een le vendige concurrentie. De produktie zal zich volgens hem sterker moeten richten op de behoeften van de consument. Daarvoor is een duidelijker inzicht in het voorraadver- loop, zeker bij de handel nodig. De be reidheid tot het prijsgeven van cijfers is bij de laatste echter niet altijd zo groot. Verhoging van de b.t.w. op textiel per 1 januari 1970 moet worden voorko men. Het produkt is nu al belast met het twaalf procent-tarief, wat voor een „primaire levensbehoefte" veel te zwaar is. Als Engeland, met zijn goed opge zette textielindustrie, bij de Europese Gemeenschap komt, zullen we dat moeten accepteren. We zullen er echter fel tegen strijden wanneer dit gepaard gaat met de toetreding van India, Pa kistan, Hongkong en andere (met con currentievervalsing werkende) landen van het Verenigd Koninkrijk Samengaan van kunstvezel- en tex- textielfabrieken in de toekomst har de noodzaak worden. In Engeland is op deze manier de positie van de tex tielindustrie al versterkt. „Wat mijn bedrijf (Nijverdal ten Cate) betreft zou ik geen bezwaar hebben tegen een overneming door bv. de AKU. Ik be grijp echter heel goed de moeilijkheden die daarbij voor zo'n concern ont staan". Automatisering Uit het jaarverslag van de Vereniging blijkt duidelijk hoe sterk de KRL-indu- strie automatiseert. Het percentage „zelf werkende" getouwen klom in 1968 op van zeventig naar 83. Hoewel de omzet met tien procent groeide tot 1276 miljoen gulden, daalde het aantal personeelsleden met drie procent tot 32.000. Niettemind verwacht dr. Kroesse in de toekomst „een schreeuwend tekort" aan personeel. De gemiddelde leeftijd is nu namelijk bijzonder hoog. ADVERTENTIE HUIZEN In Huizen vleien de kraai en (beter gezegd kauwen of torenkraai en) door het warme weer van de afge lopen dagen dood uit de boom. Dit unie ke geval in de vogelwereld deed zich voor op de oude begraafplaats in Hui zen. Een tuinman trof daar een twintig tal meer dode dan levende jonge kau wen aan. De politie werd ingeschakeld, evenals mevr. C. Holzenspies van het vogelasiel en prof. dr. K. H. Foous van het Zoölogisch Museum uit Amsterdam. Aanvankelijk werd gevreesd voor ver giftiging van de vogels. Later stelden de vogeldeskundigen echter vast dat hier sprake was van een geval van uit putting en dood door gebrek aan water en vochthoudend voedsel. De bakken met water die een vogelliefhebber snel op 't kerkhof geplaatst had waren bin nen een ogenblik leeg. een overluigpnd bewijs dat de dieren dorst hadden als een paard. speelgoedweekkwartetspel bij f 4.-- aan speelgoed VEEL STELIJS VOOR KRIEGEL PRAAG Een groep mensen werk zaam in het Thomayer ziekenhuis en de instituten van de nationale gezond heidszorg in Praag heeft de Tsjecho- slowaakse communistische leiders ge waarschuwd, dat zij zich van het volk isoleren door mensen als dr. Franti- sek Kriegel te „zuiveren". „U dient te beseffen, dat u een weg opgaat, welke u alleen zal moeten af leggen zonder mensen, zonder de na tie. zonder ons", aldus de resolutie welke in de hoofdstad wordt ver spreid. De verklaring is gericht aan partij secretaris Gustav Husak, president Svoboda, premier Cernik, de voorzit ter van de Tsjechische partij Lubomir Strougal en het presidium van de par tij. Dr. Kriegel is eerste chirurg aan het Thomayer ziekenhuis.. C7 PARIJS De eerste regeringsdaad van Pompidou en het nieuwe kabinet- Chaban Delmas zal de afkondiging van een algemene amnestie zijn. Tegelijker- lijd zal Pompidou de vier ter dood ver oordeelden in Franse gevangenissen gratie verlenen. De desbetreffende wet is al in voor bereiding. Pompidou wenst, dat deze wet duidelijk het stempel zal dragen van zijn verzoeningsgezindheid jegens alle Fransen. Daarom zal zij betrek king hebben op alle misdadenn, die met een jaar gevangenis worden gestraft, tot het overtreden van het parkeerver bod toe, voor zover zij begaan zijn voor 20 juni 1969. De zevenjarige regeringsperiode van Pompidou begint morgenochtend om half twaalf en zal worden aangekondigd met 21 kanonschoten. DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben in een discussienota scherp stelling genomen tegen Rotterdamse uitbreidingsplannen. In de nota over het streekplan Zuid-Holland-zuid wordt sterk betwijfeld of de Rotterdamse expan siedrang in het belang van Nederland is. In de nota stellen Gedeputeerde Sta ten met het oog op Rotterdamse plan nen onder meer: Geen uitbreiding olieraffinaderijen. Geen vestiging van een staalpro- duktiebedrijf. Geen uitbreiding van industrieter reinen die voor grote schepen be reikbaar zijn. Geen uitbreiding van 't aantal che mische mammoetcomplexen Geen kostbare verkeersvoorzienin- gen. MOSKOU Volgens onbevestigde berichten, die woensdag in Moskou werden ontvangen, heeft de Russische intellectueel, Alexander Ginsburg, zijn hongerstaking beëindigd, nadat enkele van zijn eisen met betrekking tot het ontvangen van bezoek in zijn gevan genschap waren ingewilligd. Vier medegevangenen van Ginsburg. die met hem in hongerstaking waren gegaan, zouden deze ook hebben op gegeven toen hij er, verleden week, mee ophield. Officiële bevestiging van de berich ten was niet te verkrijgen. De berich ten waren afkomstig van vrienden van Ginsburg, die hun inlichtingen zeiden te hebben ontvangen uit het Potma arbeidskamp. Het kamp ligt 470 km ten zuidoosten van Moskou. Tijdens een deel van zijn hongersta king was Ginsburg gedwongen te eten. Verleden jaar is hij tot vijf jaar ver oordeeld wegens zijn boek over het geheime proces tegen de schrijver Joeli Daniel, die in 1966 werd veroor deeld wegens anti-Sovjet publikaties. „Iedere schijn van bewijs ontbreekt dat in Nederland grote werkloosheid zal ontstaan en ons land sterk zal ach terblijven in besteedbaar inkomen, als de Rotterdamse plannen niet worden uitgevoerd", zegt het provinciaal be stuur. Gedeputeerde Staten geven ook aan, in welke richting zij de ontwikkeling liever zien. In de nota wordt voorkeur uitgespro ken voor: Ontwikkeling van hoogwaardige in dustrieën die het milieu niet verontrei nigen. Open ruimten, die gebruikt kunnen worden voor later optredende ontwik kelingen. Een keuze tussen een expansie in de breedte en een expansie in de diepte. Een vaste begrenzing van de Rot terdamse expansidrang, waarnaar plaatselijke overheid en bedrijfsleven .zich kunnen richten. AMSTERDAM Het bestuur van de onafhankelijke liberale jongerenorgani satie „Vrijheid en Democratie" in Amsterdam heeft met grote verontrusting de processen gevolgd tegen de bezetters van het Maagdenhuis, zo wordt gezegd in een gisteravond uitgegeven communiqué. Het bestuur acht de gevolgde proce dure alsmede de gewezen vonnissen onrechtvaardig en zinloos. Het meent dat de noodzakelijke gerechtelijke uitspraak had moeten plaatsvinden via een enkel proefproces waarbij aan alle betrokken partijen volledig recht had kunnen wor den gedaan. Het afdelingsbestuur dringt er dan ook op aan de processen in de huidige vorm onmiddellijk stop te zetten en de gewezen vonissen te vernietigen tenein de alsnog tot een juistere procedure te kunnen overgaan. Hierbij wordt ge dacht aan de meervoudige kamer in plaats van de zo omstreden figuur van politierechter. Het bestuur wil zich alsnog tevens uitspreken tegen het vonnis van de Amsterdamse politierechter inzake Hans van der Mark. secretaris van de Soci alistische Jeugd. Het bestuur keurt zon der meer het ontzetten uit het passief en actief kiesrecht ten strengste'af. De socialistische senatoren Bronger- sma, Cammelbeeck en Troostwijk heb ben minister Polak (justitie) schrifte lijk vragen gesteld over de berech ting van de „bezetter" van het Maag denhuis te Amsterdam. Zij vragen of deze rechtsgedingen terecht voor de AMSTERDAM Een 65-jarige ge tuige die zich gistermiddag bij een strafzaak voor de Amsterdamse recht bank opwond over een verklaring van een verdachte werd niet goed en is la ter in de rechtszaal overleden. Een toevallig op de publieke tribune aan wezige semi-arts stelde vast dat de man zuurstof moest worden toege diend. De GGD kwam met een zuur stofapparaat doch deze hulp mocht niet meer baten. PARIJS Voor het eerst sinds 1946 is generaal Charles de Gaulle niet aanwezig geweest bij de plechtig heid ter herdenking van zijn histori sche radio-oproep uit Londen van 18 juni 1940 om de strijd tegen de nazi's voort te zetten. „Frankrijk heeft een slag, niet de oorlog verloren" zei de generaal. Georges Pompidou, vergezeld van vrijwel alle Gaullistische kopstukken, bracht op de Mont Valerien. de fusil ladeplaats in een oud Parijs' fort. een stilzwijgend eerbetoon aan de Fran se militairen en verzetsstrijders die gevallen zijn in de strijd om de vrij heid. PUTTGAARDEN Een Deense veer boot die een passagierstrein en vracht auto's van Denemarken naar Duitsland vervoerde, heeft de steiger bij Puttgaar- den (Duitsland) geramd waarbij 't schip en de kade zwaar werden beschadigd. Er waren geen gewonden. Het schip zal voorlopig niet kunnen worden gebruikt. Het zal in Helsingör Halsingborg worden gerepareerd. ADVERTENTIE politierechter zijn vervolgd en of hij de berechting door een alleensprekend rechter, gezien alle implicaties van deze zaken, een juist beleid acht. Twintig functionarissen in het jeugd- en jongerenwerk van de Hervormde kerk hebben de hervormde synode ver zocht nog tijdens de huidige zitting uit te spreken dat de aan bezetters van 't Maagdenhuis opgelegde gevangenis straffen buiten proporties zijn en de aan de secretaris van de Socialisti sche Jeugd opgelegde bijkomende straf van ontzetting uit het kiesrecht voor vijf jaar principeel onjuist is, dat door deze justitiële maatregelen de afstand tussen de generaties op onverantwoor de wijze wordt vergroot, dat hierdoor het zoeken van jongeren naar nieuwe samenlevingsvormen in universiteit en maatschappij wordt gefrustreerd. De 20 hervormde functionarissen heb ben voorts gevraagd dat de generale synode een beroep doet op verantwoor delijke autoriteiten om optimaal begrip op te brengen voor de motieven, die aan de acties van jongeren voor mede zeggenschap en mede-beslissingsrecht in maatschappelijke structuren ten grondslag liggen en op positieve wijze hierop te reageren, en een beroep te doen op bij acties betrokken jongeren, om excessen te vermijden en de moge lijkheden tot dialoog met de autoritei ten tot het uiterste te benutten. De open brief bereikte de synode te laat om deze in de juni-vergadering nog in behandeling te nemen. Antilliaanse regering WILLEMSTAD In dc Staten van dc Nederlandse Antillen heeft de Antil liaanse regering bij monde van de mi nister van justitie, R. J. Isa, mededeling gedaan n.a.v. de gebeurtenissen van 30 mei op Curacao. In verband met de ongeregeldheden zijn tot nu toe in totaal 322 arrestaties verricht: 14 van de gearresteerden waren vrouwen. De behandeling van hun zaken js sub judice. De recherche is thans ook in het bijzonder belast met het onderzoek naar de achtergron den van de ongeregeldheden. Hoewel het onderzoek nog in volle gang is, kan reeds thans worden gezegd dat het is aan te nemen, dat er, althans voor wat betreft de brandstichtingen, van een georganiseerd geheel sprake kan zijn. Uiteraard wordt aan dit aspect in het landsbelang bijzondere aandacht geschonken, aldus minister Isa. DEN HAAG In Amsterdam, Rot terdam. Utrecht en Den Haag komen de meeste geslachtszieken voor. Daar worden onder fotografen, zeelieden en kelners de meeste slachtoffers gevon den. Hierop volgen journalisten, vliegers en glazenwassers. Onder de agrari sche bevolking is net percentage het laagst. Staatssecretaris Kruisinga (sociale zaken en volksgezondheid) deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (p.s.p.). Hij kondigt een or ganisatie ter bestrijding van de ge slachtsziekten aan, die effectiever en leniger is dan de bestaande. Er komt per provincie of aantal pro vincies een dienst voor de geslachts- ziektenbestrijding. waarbij districts verpleegsters zullen worden ingëzet. Door deze opzet zal meer aandacht kunnen worden besteed aan het zo vroegtijdig mogelijk opsporen van be smettingen en kan verdere uitbreiding worden tegengegaan. In enkele provincies is men al bezig met het nieuwe plan, aldus de staats secretaris.

De Vallei | 1969 | | pagina 7