Rekening VS en NAVO wacht Pompidou MARZINE F- 11111! Philip Morris introduces 25forL75 Compromis AMRO-spaarders profiteren van de volgende rentepercentages: 4y2% AMRO BANK Over de grenzen Discriminatie katholieken in N.-Ierland Visserij oorlog in wateren rondom Engeland Isa llSÉSK Scheepsramp op Donau Kostenbijna 4 miljard guldens Tien procent van Japanse auto's heeft gebreken Denen en Zweden gaan ook DDT erbieden Restaurantramp eist 57 doden DALET BALSEM DALET BALSEM Lemnitzer gaat 1 juli heen Eritreeërs doen aanslagen HOTEL VAN 47 HOOG mui in BB IP* Tsjechen wijzen censuur af Azië en Afrika willen actie tegen Rhodesië Voedselhulp van E.E.G. Werk bi] Haagse reiniging niet gezond bij apotheker en drogist Intern, juristen: voorkomt reisziekte bii apotheek en drogist JWlttii V 11 Willij - ifriiifn i inritiif ri 7 811*881 - Miiffff f Hjiiiüir HUiiHH r 181818 i! - mum Gimmn i pfs Philip Morris Holland HEILIGVERKLARING VERSOBERD WEU-parlement wil Europ. veiliglieidsgesprek AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK DONDERDAG 19 JUNI 1969 TOKIO De Japanse regering en de autofabrikanten trachten momenteel te voorkomen dat het vertrouwen van de kopers in de groeiende auto-industrie van Japan ernstig zal verminderen na een officiële verklaring, dat een op de tien auto's in Japan gebreken vertoont. De overkoepelende organisatie van de Japanse auto-industrie meldt in een rapport aan het ministerie van Ver voer, dat by 2.456.544 Japanse auto's fabricage- of materiaalfouten zyn ge constateerd. Hiervan z(jn 1.298.799 stuks ruwweg 10 procent van de Japanse auto's teruggeroepen voor herstel werkzaamheden. Tot de auto's die ge breken vertonen behoren Toyota, Nis san en Honda. Volgens het ministerie zullen de auto verkopen als gevolg van de aankon diging in de nabije toekomst waar schijnlijk verminderen. Om paniek on der de bevolking te voorkomen deelde het ministerie van Vervoer mede, dat het onverantwoordelijk is om ieder on geluk toe te schrijven aan een fabri- cagefout. Het gevaar van de auto's met gebreken is in vele gevallen overdre ven. Volgens het ministerie wordt het grootste gedeelte van de gebreken aan getroffen bij het remsysteem, de stuur inrichting en de carburateur. Een woordvoerder van Toyota heeft meegedeeld, dat als de binnenlandse autoverkopen iets afnemen, hierdoor de verkopen op de Amerikaanse en andere buitenlandse markten kunnen toene men. In de V.S. is de terugroeping van geworden en heeft niet zulke grote ge- auto's met gebreken een normale zaak volgen als in Japan. KOPENHAGEN Denemarken wil het voorbeeld van Zweden volgen en met ingang van de komende herfst het gebruik van insecticiden in bos- en tuinbouw verbieden, aldus is van Deen se officiële zyde bekend gemaakt. De tijd is thans geschikt voor boeren om over te gaan opnieuw, even doel matige maar minder gevaarlijke insec- ticident ter vervanging van de om streeks 50 ton DDT, die op het ogen blik elk jaar in de Deense tuinen en velden wordt gebruikt. Maar de Denen willen het anders aan pakken dan de Zweden. Zweden wil het gebruik van DDT „binnenshuis" helemaal, en het gebruik buiten slechts provisorisch over een proefperiode van twee jaar verbieden. Denemarken daarentegen wil het gebruik van DDT in het vrije veld verbieden, maar wel toestaan dat het binnen, dus in kassen, wordt aangwend. Prof. Poul Bonnevie, directeur van het regeringsbureau ter controle van landbouwvergiften, heeft meegedeeld, dat er tot nu toe geen bewijs geleverd is dat DDT voor mensen rechtstreeks schadelijk is, maar bewijs te over dat_ het biologische evenwicht in de natuur" er zwaar door is aangetast. Door de DDT en andere insecticiden zijn in Denemarken als diverse soor ten roofvogels uitgeroeid. Men heeft sporen van DDT aangetroffen in vis in de Oostzee. Het nieuwe verbod betekent niet dat het effect van de honderdduizenden ki- legrammen DDT die in de loop der jaren op de Deense bodem zijn terecht gekomen spoedig verdwenen zal zijn. DDT gaat jaren mee. Het komt ook voor dat het vergif door middel van de wind uit andere streken komt aange waaid, of dat het vergif het land en de dieren) bereikt, daar het aanwezig is in geïmporteerd veevoer. SEGOVIA In de loop van woens dag zijn vier persone. overleden, die zondag werden gewond bij de ramp in het restaurant in Los Angeles de San Rafaël. Het aantal slachtoffers van de ramp is gestegen tot 57. In het ziekenhuis verkeert een van de 101 gewonden, die daar zondag zijn opgenomen nog in levensgevaar. Als modieuze schoenen voor U ondra gelijk zijn door knobbels dan helpt Zwellingen aan de grote teen be hoeven U niet langer te kwellen. Verkwikkende DALET BALSEM dringt diep door in de huid, heft de aandoening op en doet de zwelling verminderen, waardoor ook de pijn verdwijnt. Maak Uw voeten weer pijnloos slank met de beroemde Franse BRUSSEL Als president Pompidou aan zijn nieuwe schrijftafel zal gaan zitten, zal daarop een rekening liggen voor de kosten door generaal De Gaulle, de Verenigde Staten en de NAVO aangedaan. totaal bedrag: omstreeks een miljard dollar. (Bijna 4 miljard guldens). Het zijn rekeningen voor het verhuizen van militaire installaties, op be>el van de generaal in 1966, naar België en elders. In België bevindt zich thans het hoofdkwartier van de NAVO. Het militaire hoofdkwartier komt in de plaats Casteau. niet ver van de Franse grens, en ondercommando's zijn overgeplaatst naar Nederland en West-Duitsland. En dat is niet voor niets gebeurd. De Amerikaanse rekening bedraagt tussen de 300 en de 500 miljoen dollar. Zij werd ingediend in januari van dit jaar. Die van de NAVO is ongeveer even groot. Het opstellen van deze laatste re kening werd enige dagen voor het af treden van generaal De Gaulle voltooid. In NAVO-kringen te Brussel wordt gezegd, dat men de rekeningen wilde indienen voordat De Gaulle vertrok, om daarmee de nieuwe regering niet in verlegenheid te brengen. Het uiteindelijke bedrag van de Fran- BRUSSEL Generaal L. Lemnitzer, opperbevelhebber van de NAVO in Eu ropa, zal op 1 juli zijn commando over dragen aan zijn opvolger, generaal Goodpaster. Dat zal gebeuren in het hoofdkwartier van de NAVO bij Bergen in België. Lemnitzer is zes jaar opperbevelheb ber van de NAVO in Europa geweest, langer dan een van zijn vier voorgan gers. Generaal Goodpaster was voor zijn benoeming in Europa onderbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam. GENèVE De internationale com missie van juristen heeft zich gekeerd tegen de discriminatie en onderdruk king van katholieken, krachtens de wet op de speciale bevoegdheden in Noord-Ierland. In haar bulletin „The Review" noemt de commissie de wet „het voornaamste orgaan voor de onder drukking van de meningsuiting in Noord-Ierland... welke absolute be voegdheden aan de minister van Bin nenlandse Zaken geeft. De wet is ge bruikt om internering voor onbepaal de tijd zonder tenlastelegging of pro ces mogelijk te maken en hij geeft ook de bevoegdheden mensen huisar rest op te leggen." De commissie vindt dat er sprake is van discriminatie van de katholie ken bij het stemrecht, de huisvesting en werkgelegenheid. „De openbare bouw in katholiek gebied is berucht, omdat daar zo weinig schot in zit. Werkloosheid dwingt de katholieken te emigreren. Het is niet louter toeval dat katholieken niet aangenomen wor den terwijl protestanten wel werk krijgen." Als reden voor de discriminatie, „welke systematisch en hardvochtig door de regering in Belfast wordt uit geoefend sinds de jaren twintig", geeft de commissie de protestantse vrees dat de katholieke bevolking een meer derheid gaat worden door de grotere bevolkingsgroei. De analyse herinnert er aan dat de Zuidafrikaanse premier Vorster zelf genoegzaam er voor het Zuidafrikaan se parlement op heeft gewezen, dat de Zuidafrikaanse wet op de hechtenis minder draconisch is dan de reeds uit 1922 daterende wet op de speciale be voegdheden in Noord-Ierland. „Het gebruikmaken van de wetge ving in Noord-Ierland om de apart heid in Zuid-Afrika te rechtvaardigen, zou op zichzelf reeds de aandacht hebben moeten vestigen op de toe stand van de rechten van de mens in Noord-Ierland", aldus het rapport. se schuld zal nog afhangen van wat er bijkomt aan installaties, zoals vlieg velden, kazernes en pijpleidingen, za ken die de geallieerden niet konden meenemen uit Frankrijk. Als Frankrijk dit jaar te kennen had gegeven uit de NAVO te willen treden, dan zou de rekening lager zijn geweest, want dan had Frankrijk aan zijn ver plichtingen, die gingen over een pe riode van 20 jaar lidmaatschap, kun nen voldoen. De geallieerden zouden dan al een aanspraak hebben kunnen maken over de kosten van de jaren 1966 tot 1969. Maar Frankrijk is niet uit de NAVO gegaan, het is lid gebleven van de or ganisatie en De Gaulle wilde alleen maar de NAVO weghebben uit zijn land. De kans dat nu De Gaulle weg is, de banden met de NAVO weer nauwer zul len worden aangehaald, nemen toe. Er zijn verschillende dingen die hier op wijzen. Wat de rekeningen betreft, men kan aannemen dat Frankrijk niet zonder meer zal betalen, en dat er heel wat over onderhandeld zal worden en dat dit lang en moeilijk in zijn werk zal gaan. Over een en ander heeft men uit Pa rijs nog niets gehoord, en dat zal ook niet gebeuren voordat Pompidou de pa pieren is gaan bestuderen. En hij zal dit doen met het oog van een vakman, want Pompidou is oud-bankier. ROME De Italiaanse politie is be gonnen aan een onderzoek naar de sa menhang van twee incidenten op woensdag, welke vermoedelijk deel uit maken van een komplot door de natio nalisten in Eritrea. Op woensdag heeft een bom een ho telkamer in Rome verwoest en is een aanval gedaan op een vliegtuig van de luchtvaartmaatschappij van Ethiopië op het vliegveld van Karatoji in Pakis tan. In de hotelkamer werd een man ge dood, toen de dynamietlading die hij bij zich had ontplofte. Hij was een in woner van Cairo, Tesfai Haghs, die vanuit Beiroet naar Rome was geko men. In de hotelkamer werden pam fletten gevonden van het bevrijdings front van Eritrea, waarin werd gezegd dat het front de ambassade van Ethio pië in Rome had aangevallen. De drie aanvallers van het Boeing- 707 toestel op het vliegveld van Karat- sji, waren eveneens afkomstig uit Bei roet. Het bevrijdingsfront; van Eritrea heeft verdere sabotagedaden voorspeld tegen de luchtvaartmaatschappij van Ethiopië, om de aandacht te vestigen op het lot van 30.000 Arabieren die de bevrijding wensen van de overheer sing door Ethiopië. Men gelooft dat het front steun ont vangt uit Egypte en Irak. Ethiopië heeft specialisten uit Israël verzocht militairen van Ethiopië op te leiden in de bestrijding van sabotagedaden. ADVERTENTIE LONDEN Een Britse oorlogsbo dem heeft gisteren, omstreeks het ogenblik dat in de wateren om Groot Brittannië de welhaast traditionele „ha ringoorlog" is uitgebroken, de Franse treiler Saint Denis uit Boulogne opge bracht. De treiler die zich in de mon ding van de Theems bevond toen het Marineschip verscheen ligt thans in de haven van Dover. De Saint Denis zou behoren tot een vloot van 12 treilers, die in Britse wa teren had gevist, hetgeen verboden is. Op verschillende plaatsen liggen Britse oorlogsbodems om in te grijpen, als er gevallen van vissen in verboden wateren of elkaar moedwillig hinderen worden gerapporteerd. Een ervan is thans op weg naar de kust van North umberland, waar zich gisteren inci denten tussen Britse en buitenlandse vissers zouden hebben voorgedaan. Ne derlandse en Poolse vissers zouden de netten van twee Schotse treilers on klaar te hebben gemaakt of vernield. Een ander schip is op weg naar het zeegebied van Cornwall, waar op het ogenblik Oostduitse vissers bezig zijn, en waar ook moeilijkheden in de lucht, liever gezegd in het water, hangen. En bij de Stetland-eilanden houdt de Britse marine vissersschepen uit de Sovjet-Unie en Noorwegen in de gaten. „Het is overal opeens raak", aldus zei een woordvoerder van de marine. Er komen rapporten binnen van netten stukvaren, van vissen met verboden netten (met te kleine mazen) en alle mogelijk incidenten waaruit, aldus de marineman, blijkt dat het haringsei zoen weer helemaal open is en de con currentie groot en fel als vanouds is. «las* l Witii 9 ri y WMlirl mm r mm I mnu KIJMII «881, Wfjfiiit f P*hl f ÜHttlHl iirmiitj IMHIWi iiiii ittifil wwwhuhjj tfii 1 KiHHHiffÜfti! 88(88 8|||(!}{ jrmmi limrm fiurrm mirt!!? [881818188818(188 BdUK 8(888 Sjpr imtnit ituinif numu mmm pwjrnmimprpfmim^ftSS *8(88188881 WIK''! T8?88MH8(Ü! 18888 8888118888 8*8(8? 8888! I888K 88818 88(88 8888! 8(1881 ffriWfiPffïinfnüÉÉnimfw ^mrmvmrwwmr A Een particuliere Japanse spoorweg maatschappij wil in Tokio het groot ste hotel ter wereld laten neerzetten. Het hotel, dat 170 meter hoog wordt en 47 verdiepingen zal hebben, zou naar schatting 150 miljoen gulden kos ten. Het zal Keio Plaza Hotel heten en in 1971 klaar zijn. BELGRADO Het Belgraadse blad „Borba" heeft gemeld, dat gisteren een Roemeens vaartuig, de Filijas, op de Donau is gezonken en dat hier naar men vreest tussen de 20 en 30 mensen zijn verdronken. De ramp gebeurde op de plaats waar thans de grootste elektrische kracht centrale langs de Donau wordt ge bouwd. De rivier is daar 270 meter breed. Het Roemeense schip was op weg met onderdelen voor een brug die over de Donau zal worden gebouwd, als de centrale gereed is. De centrale wordt door Roemenië en Joego-Slavië samen gebouwd en zal stroom leveren aan de twee landen. PRAAG „Wij zijn er tot nu toe niet in geslaagd begrip te winnen bij de vertegenwoordigers van het cultu rele front voor de politieke noodzaak van de censuur en mutaties ter waar borging van het communisme", zo heeft Jaroslaf Kozel, secretaris van het Tsjechische bureau in het partijor gaan „Rude Pravo" geschreven. Intellectuelen, zo klaagde hij, bena deren op ethische en emotionele wijze de veranderingen in plaats van met de gewenste marxistische benadering van politieke problemen. Als gevolg van deze verkeerde benadering, zei Kozel, dat een aantal intellectuelen en artiesten „een gereserveerde of nega tieve houding" heeft tegen het be leid van de communistische partij, terwijl anderen verder gaan en een oppositioneel beleid formuleren. Hel sprekendste voorbeeld voor hem was de verklaring, die het overkoepe lend orgaan van de mensen in crea tieve beroepen in mei heeft uitgege ven en waarin aangedrongen werd op solidaritiet onder de artiesten ter ver dediging van de vrijheid. Hij schreef, dat ze hierbij volkomen buiten hun boekje waren gegaan. NEW YORK Een aantal Afrikaan se en Aziatische landen oefent in de V.N. druk uit, opdat de Veiligheids raad Groot-Brittannië aanspoort, ge weld te gebruiken tegen het blanke min derheidsbewind van Ian Smith, pre mier van Rhodesië. In Rhodesië wordt vrijdag een refe rendum gehouden over de voorgestel de nieuwe grondwet van dat land, waarin staat dat de blanke minderheid aan het hoofd zal blijven, en dat Rho desië een republiek gaat worden die ge heel los komt te staan van de Britse kroon. De Afro-Aziatische landen willen: Alle leden van de Veiligheidsraad op roepen onmiddellijk alle economische en andere betrekkingen met het bewind Smith te verbreken, censuur uit te oefe nen op Portugal en Zuid-Afrika in ver band met hun steun aan Rhodesië die tegenstrijdig is met vroeger genomen resoluties. De uitgebreide en verplich te economische sancties toe te passen op Portugal en Zuid-Afrika die ook op Rhodesië van toepassing zijn, volgens de resolutie van de Veiligheidsraad van mei 1968. Alle landen aan te moedigen morele en materiale steun te geven „de natio nale bevrijdingsbewegingen" in Rhode sië. Groot-Brittannië aan te sporen met spoed alle mogelijke maatregelen te ne men, met inbegrip van het uitoefenen van geweld, om een eind te maken aan de rebellie in Rhodesië en het volk van dat land de gelegenheid te geven tot het beschikken over eigen lot. Alle landen te verzoeken bij de secre taris-generaal van de VN rapport uit te brengen, over wat zij voornemens zijn te doen opdat de huidige resolutie wordt uitgevoerd en de secretaris-ge neraal te verzoeken de Veiligheidsraad op de hoogte te houden over de vooruit gang bij het uitvoeren van hun maat regelen van d'ie landen. ADVERTENTIE BRUSSEL De Europese Gemeen schap heeft Indonesië 5.000 ton, Pa kistan 50.000, Tunesië 20.000 ton en Soe dan eveneens 20.000 ton tarwe geschon ken. Het vervoer zullen de ontvangers zelf moeten betalen. De leveranties zijn een uitvloeisel van het akkoord over de wereldvoedselhuip dat tijdens de zg. Kennedy-ronde in Ge- nève werd gesloten. Het akkoord met de ontvangende landen werd dinsdag in Brussel getekend. Van de totale hulp van 146.00 ton draagt Nederland 14.000 ton bij, België 13.000 ton, Duitsland en Frankrijk elk 44.500 ton en Italië 30.000 ton. VATICAANSTAD De heiligverkla ring van de Franse kloosterzuster Ma rie Rose Julie Billiart zondag in de St.- Pieter, zal veel van de tot op heden bij heiligverklaringen gebruikelijke luis ter missen. Onlangs heeft het Vaticaan deze plechtigheden soberder en moder ner gemaakt. Marie Rose Julie Billiart was een non die tijdens de revolutie de anti klerikale krachten heeft weerstaan. Haar heiligverklaring zal zondag geen drie maar twee uur duren. De proces sie die de paus naar de St.-Pieter be geleidt, zal geen 100 doch slechts 50 personen tellen, en de Paus zal lopen en niet worden gedragen op zijn draag stoel. Ook de versiering in de basiliek zal eenvoudiger zijn dan voorheen. ^nds januari heeft de Britse automo- bielindustrie al 90 arbeidsgeschil len te verwerken gehad. Het ergst van alles was de staking van drie weken bij Ford, die een verlies opleverde van 292 miljoen gulden. De helft van de vele tienduizenden au to's die dit bedrag vertegenwoordigen, was bestemd voor de uitvoer. Zo zijn er nog meer voorbeelden te ge ven uit Engeland en het mag dan waar zijn dat Groot-Brittannië niet eens het wereldrecord slaat aan ver loren arbeidsdagen, het is door aller lei oorzaken veel kwetsbaarder voor de gevolgen van stakingen. Dit hangt onder meer samen met het feit dat Engeland nog steeds op treedt als bankier voor een groot aan tal andere landen. Iedere deuk in het vertrouwen in Engeland leidt onmid dellijk tot daling van vertrouwen in het pond sterling met alle gevolgen van dien. TYit is de achtergrond van de bittere maandenlange worsteling tussen de Britse regering en de vakbonden, die gisteravond is beslecht. Daarbij ging het om middelen te vinden teneinde wilde stakingen te bestrijden. De regering wilde dit aanvankelijk HAROLD WILSON toegeven doen door middel van een verplichte afkoelingsperiode van 28 dagen en met boetes voor arbeiders die on danks deze periode toch het werk neerleggen. Tegen de bestraffing van onwillige ar beiders kwam de vakbeweging in fel verzet en ook de machtige groep van 130 socialisten in het Lagerhuis die banden heeft met de bonden, moest er niets van hebben. Het werd premier Wilson en zijn mi nister van produktiviteit Barbara Castle, duidelijk, dat een wetsont werp met dit soort strafbepaling niet door het Lagerhuis kon worden ge sleept. Tegenvoorstellen van het TUC waren veel te slap naar de zin van de rege ring. lV*a het weekeinde bleek voor het eerst dat Wilson en mevrouw Castle bereid waren om de gewraak te strafbepalingen te laten vallen. Dat Wilson zolang voet bij stuk hield Is vooral ook te danken aan de weten schap, dat hij op dit punt van zijn beleid gesteund wordt door het me rendeel der bevolking. Dit is de wilde stakingen meer dan beu. Maar doordat de vakbeweging voor het grootste deel lid is van zijn Labour- party, moet hy uiteindelijk toch op passen dat hij deze onmisbare steun pilaar niet van zich vervreemdt. DEN HAAG Is het juist, dat 36 procent van het onderzochte perso neel van de Haagse reinigingsdienst afwijkingen heeft aan hartvaten of luchtwegen? Willen B. en W. van Den Haag alle daarvoor in aanmerking komende personeelsleden van de rei nigingsdienst geneeskundig laten on derzoeken? Dit vraagt het raadslid P. Vink (PvdA), naar aanleiding van een pu blicatie over het proefschrift van drs. Timmers. Hij wil ook weten hoe het mogelijk is, dat verschillende perso neelsleden lichter werk hebben gekre gen als het waar is, dat het gemeen tebestuur geen kennis kon nemen van de inhoud van het proefschrift. ADVERTENTIE PARIJS Het parlement van de Westeuropese Unie wil, dat de WEU- ministerraad streeft naar een goed voorbereide Europese veiligheidsconfe rentie waaraan zowel de Ver. Staten als de Sovjet-Unie deelnemen. Het heeft dit vastgelegd in een aanbeveling, waarmee het woensdag in Parijs een debat over de betrekkingen tussen Oost en West afsloot. 4% rente op een AMRO- renteboekjeof spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekemng met een opzegtermijn van 3 maanden. 5% rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van 6 maanden. 6% rente op een AMRO- spaarrekening meteen opzegtermijn van rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden.

De Vallei | 1969 | | pagina 9