Internationaal rapport waarschuwt: Russen hard op weg naar de heerschappij ter zee EVINRUDE DUITSE ECONOMIE OP HOOGTEPUNT Astronauten repeteren Harde koers favoriet in Ts j echo-SIowakij e BRITSE TV-FILM OVER LEVEN VAN KONINKLIJKE FAMILIE Christenen in Zuid-Amerika doen beroep op Paus echte service Luchtaanval van Biafra Newsweek in Saigon verboden Bisschop mag weer in Portugal Koninklijke paarden krijgen wortels op schotels met gesteven doekje Heverdalil vaart stevig voort Pensioenfonds van Philips bezit ruim IV2 miljard buitenboordmotoren daar staat achter! HOOFDDEALER PRINSEN Frederika heeft heimwee INVLOED KOOPVAARDIJ SPAANSE ARBEIDERS UIT GIBRALTAR EISEN SCHADEVERGOEDING AANVAL KIESINGER OP BUITENPARLEMENTAIRE OPPOSITIE Kinderen saboteren Belg. spoorwegen GRIEKSE JOURNALISTEN TEGEN CENSUUR DRUKTE VERWACHT OP DUITSE WEGEN KARDINAAL TISSERANT BERISPT SUENENS VRIJDAG 20 JUNI 1969 ADVERTENTE Beulakerweg 137 - Giethoorn Telefoon 05216-261 WASHINGTON Binnen tien jaar /.uilen de Russen in maritieme sleutelpo sities de Verenigde Staten evenaren, of zelfs overvleugelen, als de huidige uit breiding en modernisering van de Sovjetrussische vlootstrijdkrachten wordt voortgezet. De Russische produktie van kernonderzeeboten uitgerust met ballistische ra ketten, nieuwe helikopterdekschepen en vliegdekschepen voor vliegtuigen die verticaal opstijgen en landen, moderne kruisers en jagers vormen een bedreiging voor de Amerikaanse heerschappij ter zee. LAGOS Een Biafraans vliegtuig heeft woensdagnacht de petroleumin- stallatie van de British Petroleum te Oeghelli met raketten aangevallen, maar de schade zou niet groot zijn. Dit was de zesde luchtaanval sinds de Biafraanse autoriteiten hadden ge dreigd de lucratieve olie-ondernemin gen te ontwrichten. Het olieterrein te Oeghelli wordt door de BP nog niet geëxploreerd, maar wel is men er grote installaties, zoals pijpleidingen aan het bouwen. Volgens een niet-bevestigd bericht zou bij de aanval een lege olietank ge raakt zijn. BONN De term „Wirtschaftswunder" moet vervangen worden door „Produktivitatswunder". De nieuwe term werd gebruikt door de Westduitse minister van Economische Zaken, Karl Schiller, die in de Bondsdag verslag uitbracht van de stand van de Westduitse economie. Wel, daarover valt niet te klagen, behalve misschien door Duitslands buur landen die te kampen hebben met economische moeilijkheden. Schiller, die de bijnaam „mr. D.- Markt" draagt, verklaarde in de bonds dag: „De Westduitse economie heeft haar volledige capaciteit weer bereikt. In de afgelopen twee jaar heeft zij een krachtige en voortdurende groei ge kend Wij gaan de zeventiger jaren in, met een opnieuw versterkte en in ternationaal volledig concurrentie-capa- bele economie. In de eerste helft van 1969 is de produktiviteit met 13 procent gestegen, vergeleken met dezelfde periode van 1967, het jaar dat de coalitieregering van kanselier Kurt Georg Kiesinger aan het bewind kwam. Het succes van het streven naar eco nomisch herstel, dat toen is begonnen, werd door Schiller niet zonder eigen roem „een overwinning voor de democratie" genoemd. Schiller gaf de volgende cijfers over 1968: Het bruto nationaal met 7 procent. produkt steeg De prijsindex slechts met 1,5 pro cent. Het werkloosheidspercentage daal de tot 1 procent. LONDEN Koningin-moeder, Frede- rika, van Griekenland heeft donder dag gezegd, dat zij „heimwee" heeft. In een exclusief vraaggesprek met Syd ney Edwards van de Londense „Eve ning Standard" zei de koningin-moe der: „Wij hebben verschrikkelijk veel heimwee. Op het Griekse toneel, lachen de spelers of huilen zij. Alles dat ik wil is dat mijn kinderen geluk kig zijn en naar huis terug kunnen keren, wanneer dat mogelijk is. Ik houd van Griekenland". Koningin Frederika is enkele dagen ge leden in Londen aangekomen om het concert bij te wonen van haar doch ter Irene, die dinsdag als pianiste de buteerde met het symfonieorkest van Cincinatti. De koningin zei tegen Ed wards, dat het concert het mooiste was geweest dat zij had meegemaakt, sinds haar vertrek uit Griekenland. De moeder van koning Constantijn zei, dat zij zich momenteel voornamelijk bezig hield met de filosofische aspec ten van de kernfysica. De koningin gebruikte de meervoudsvorm, om dat koning Constantijn met haar naar Londen was gekomen voor het concert van prinses Irene. Uit Lon den zullen zij weer naar Rome te rugkeren, waar zij in ballingschap verblijven. „Wij hebben ons daar tijdelijk geves tigd tot wij terug kunnen naar ons land", aldus Frederika en zij herhaal de: Wij hebben verschrikkelijk veel heimwee". Volgens sommige bladen is deze uitla ting een openbare sollicitatie bij het kolonelsbewind. SAIGON Het Zuidvietnamese minis terie van Voorlichting heeft het num mer van 23 juni van Newsweek verbo den, verscheidene uren nadat dit reeds te koop was in de kiosken. Een woord voerder zei, dat de maatregelen waren genomen omdat een artikel in het tijdschrift „valse argumenten" gaf en „als nadelig voor de stabiliteit van het land werd beschouwd." Het handelde over de uittocht van honderden welge stelde burgers naar Europa en de Ver enigde Staten. In het artikel wordt een student in Saigon geciteerd gezegd te hebben: „Als de oorlog eindigt, bete kent dit een coalitie regering. Dan zul len de communisten hier zijn en dan zal het Zuid-Vietnam vernietigen, dat wij allen liefhebben. Daarom willen wij vertrekken." De Amerikaanse ambassade heeft te genover Zuidvietnamese autoriteiten uiting gegeven aan de Amerikaanse bezorgdheid over de maatregel. Al met al een „droomcombinatie", aldus de minister. Hij vervolgde: „Wij leven in een boom-periode. In het eerste kwartaal van 1969 steeg de produktiviteit op nieuw met 6,5 procent (gerekend over het hele jaar) in de industrie was dit percentage 9 procent. Reizigers zeg gen „dit zijn Japanse groeipercenta ges". „Ook de produktie stijgt. De indus triële produktie zal dit jaar waarschijn lijk met 10 procent stijgen. De produktiestijging wordt beant woord door een toenemende vraag. De buitenlandse vraag steeg in het eerste kwartaal van 1969 met 31 pro cent vergeleken met 1968, de binnen landse vraag met 27 procent. Dit bracht, aldus Schiller, ook span ningen met zich mee. Tegenover 807.000 vrije arbeidsplaat sen stonden slechts 123.000 werklozen. Schiller prees de vakbeweging voor hun terughouding en verantwoordelijk heidszin. Nu kon de vakbeweging naar voren komen met gerechtvaardigde eisen, aldus de minister. Schiller oefende kritiek uit op het internationale monetaire stelsel, zoals dat in 1944 in Bretton Woods is opge steld, hij vergeleek het met oude schoe nen die te nauw waren geworden. Dit zeggen professor Laurence W. Martin van de universiteit van Londen, admiraal b.d. George W. Anderson, voormalig chef-operaties van de Ame rikaanse marine, Curt Gasteyger voormalig programma-directeur van het Londense instituut voor strategi sche studies en professor J. C. Hure- witz van de Columbia-Universiteit (New York) in een rapport over een onder zoek dat zij hebben gedaan op verzoek van het centrum voor strategische en internationale studies van de univer siteit van Georgetown. De onkwetsbaarheid van de Ameri kaanse Polarisonderzeeboten zal in de toekomst wellicht met succes kunnen worden aangevochten en Amerikaan se vliegdekschepen zullen kwetsbaar der worden als de huidige tendens zich voortzet, aldus het rapport, dat de Ver enigde Staten adviseert, veel meer aandacht te besteden aan de koopvaar dij en de marine, om de rol in de we reld te kunnen blijven spelen die zij nu spelen. Volgens de deskundigen is het Mos- kou's doel, dominerende invloed te krij gen in het Suez-Kanaal, het zuiden van de Rode Zee, de Staat van Malakka en de Straat van Gibraltar. Zij noemen de nieuwe Russische marine de mo dernste ter wereld met een onderzee- bootvloot van 350 tot 385 schepen waar van 40 tot 45 met kernaandrüving, wel ke de grootste ter wereld is. De deskundigen zeggen in hun rap port dat de bouw van onderzeeboten uitgerust met kern-projectielen in de Sovjet-Unie een dergelijk tempo heeft, dat Moskou tegen 1971 de Verenigde Staten voorbij zal streven. Van de meer dan 100 met kernraketten uitgeruste Russische onderzeeboten, liggen er voortdurend drie op „station" op een afstand van 800 tot 1000 zeemijlen van de Amerikaanse kust. Dit aantal zou kunnen worden vergroot, als de Russen hun bevoorradingssysteem voor „op station" liggende schepen verbeteren. Naast hun marine, breiden de Rus sen ook hun koopvaardij- en vissers vloten uit. zoals ook hun maritieme hulp aan ontwikkelingslanden en hun ocea- nologisch onderzoek toeneemt. De Russische koopvaardijvloot staat nu' als vijfde op de wereldranglijst 'te gen op de 21ste plaats in 1950 en het uitbreidingstempo is ook nu nog indruk wekkend, zegt het rapport. De koop vaardijvloot is groot en het zijn vrij wel allemaal moderne schepen. Het tegendeel is met de Amerikaanse koop vaardijvloot het geval. De Russische diepzeevisserij vloot is de grootste en modernste ter wereld (ongeveer elf maal die van de Verenig de Staten). Volgens gegevens van de inlichtingendienst van de Verenigde Staten, omvat de visserij vloot een ver zameling elektronische inlichtingen schepen, gecamoufleerd als vissers schepen. FATIMA De bisschop van Oporto, Antonio Ferreira Gomes, is na een ballingschap die haast 11 jaar heeft ge duurd naar zijn land teruggekeerd. De bisschop, een zeer liberaal man, had voor de presidentsverkiezingen van 1958 een brief vol kritiek geschreven aan premier Antonio Salazar, de oud dictator. Toen hij maanden later na een reis naar Rome naar Oporto wilde te rugkeren, kreeg hij aan de grens te ho ren, dat op zijn aanwezigheid in Por tugal geen prijs werd gesteld. Sindsdien heeft hij in ballingschap in het buitenland vertoefd, voornamelijk in Spanje. Tijdens zijn afwezigheid werd het diocees Oporto geleid door een apostoli sche administrator, en de bisschop liet weten dat hij niet naar zijn stad zou te ruggaan als hij zijn post niet als van ouds zou kunnen bekleden. Het Vati- caan heeft ook geen andere bisschop benoemd zolang de banneling weg was. Kort nadat de opvolger van Salazar het presidentschap aanvaardde, kreeg de bisschop van president Marcello Caetano te horen, dat het hem vrij stond zich naar Oporto te begeven. De bisschop is thans m Portugal en neemt deel aan een bisschopsconferen tie in Fatima, in Centraal-Portugal. Het staat nog niet vast wanneer hij naar Oporto gaat. PRAAG De Tsjecho-Slowaakse re gering heeft 'n communist van de „har de koers" benoemd tot hoofd van de staatsomroep. Verder heeft de regering beraadslaagd over personeelswijzigin- gen in de buitenlandse dienst. Radio-Praag berichtte dat Bohuslaf Chnoupek benoemd is tot hoofd van de staatsomroep en Odon Zadowsky op ei gen verzoek is ontheven van de func tie van waarnemend directeur. Sinds augustus 1968 heeft de radio nu reeds zijn derde nieuwe directeur. Chnoupek zal, zo verwacht men in Praag, uitgebreide personeelswijzigin- gen aanbrengen op de hoogste posten. Hij was laatstelijk verbonden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij behoorde tot de eerste onder tekenaars van een door de partij ge steunde brief waarin kritiek werd geoefend op de houding van leiders van de Tsjecho-Slowaakse journalisten vereniging voor en na de inval in au gustus. De brief, die ten doel had de journalisten onderling te verdelen, is tot dusver door amper 10 procent van de journalisten ondertekend. Radio-Praag heeft ook bericht, dat het kabinet heeft beraadslaagd over voor stellen tot wijzigingen in de bezetting van de posten van onderministers van LONDEN Voor journalisten is te Londen een privé-v er toning ge geven van een door de BBC en de ITV gemaakte film over wat in de film wordt genoemd ,,'s lands oud ste familiebedrijf", de koninklijke familie. De titel van de film luidt simpel weg: ..Royal Family". De film vertoont beelden die nog nooit buiten de kring van de konink lijke familie zijn vertoond, heeft 150.000 pond (bijna Vit miljoen gul den) gekost en is reeds ongezien door televisiemaatschappijen in de VS. Canada en Australië gekocht voor bijzonder hoge prijzen. Men krijgt dingen te zien, die de gewone burger zullen verbazen, amuseren en boeien. Zo krijgt men te weten, dat harer majesteits paar den wortelen krijgen aangeboden op een schotel, waarover een ge steven linnen doekje is gelegd. Dat de vorstin zoveel juwelen heeft, dat zij niet eens weet, welke zij wel dan niet gedragen heeft, en dat er op haar jacht, het zeeschip de Britan nia, signalen met de hand worden gegeven, omdat dit .rustiger" is Voorts komt men er achter dat de Britse koninklijke familie nog la kens in gebruik heeft die dateren uit de 18e eeuw en dat de nieuwste hofauto ook al antiek begint te wor den, want die is acht jaar geleden gekocht. De vertoningsduur van de film is een uur en drie kwartier. De opna men hebben 43 uur in beslag geno men. De koningin en prins Philip waren er bijzonder over tevreden, aldus deelde een woordvoerder van Buck ingham Palace mee. De film was twee dagen geleden gereedgekomen en kort daarna door de koningin en de prins gezien. Het is interessant om te weten dat er totaal niet in gecensureerd is. De film zal zaterdag aanstaande •oor de Britse televisie worden ver- oond. Naar verwachting zal ..Royal family" op zijn minst door 350 mil joen mensen in de hele wereld wor den gezien. Vijftig percent van de opbrengst van de film gaat naar de koninklij ke familie, die het bedrag vermoe delijk zal besteden aan liefdadig heid en voor culturele doeleinden. De ITV-BBC-televisie heeft op Buckingham Palace een film gemaakt uan de Britse koninklijke familie. Tijdens de opnamen werden ook foto's ge maakt. Prins Charles (die binnenkort geïnstalleerd zal worden tot Prins van Wales) maakt een praatje met zijn jongste broer, prins Edward. Buitenlandse Zaken, ambassades en diplomatieke missies en de permanente vertegenwoordiging van Tsjecho-Slowa- kije bij de Comecon. Details over deze beraadslagingen zijn niet meegedeeld. De Tsjechoslo- waakse televisie heeft donderdagavond abrupt de uitzendingen van het jaarlijk se songfestival in Bratislava afgelast. Men heeft later vernomen, dat de tekst van sommige liedjes niet door de beu gel van de censuur kon. De uitzendingen van het festival don derdag, vrijdag en zaterdag zouden worden gerelayeerd naar de Sovjet-Unie en andere communistische landen. MADRID In vakbondskringen wordt vernomen, dat de Spaanse ar beiders die thans zonder werk zitten, omdat de grens tussen Spanje en Gi braltar (door de Spaanse regering) is gesloten, een schadevergoeding hebben gevraagd van 100.000 pesetas (1428 dol lar) de man. Als de regering hierop ingaat, gaat dit 500 miljoen pesetas (7,1 miljoen dollar) kosten want het be treft hier ongeveer 5.000 arbeiders. In brieven gericht aan het kantoor van 't staatsvakverbond te La Linea de La Conception, hebben de arbeiders ge vraagd dat mensen van 50 jaar oud of ouder met pensioen mogen gaan en dat degenen die thans 45 jaar oud zijn ook over vijf jaar met pensioen mogen gaan. De minimum-uitkering, zo is, voorge steld, zou 4.000 pesetas (57,14 dollar) per maand moeten bedragen. Een aantal weduwen, wezen en gepen sioneerde moet thans naar Gibraltar gaan om zijn geld te halen. De arbei ders wensen dat de Spaanse regering deze uitbetalingen overneemt. Op het ogenblik betaalt Madrid de lonen van alle arbeiders die op Gibral tar plachten te werken. J OSLO De papyrus boot van Thor Heyerdahl „Ra" is de Kaap Verdische eilanden gepasseerd, zo is donderdag via de radio vernomen. Om 11.00 uur op donderdag was de positie van de boot 17 graden 35 minuten noorder breedte en 25 graden 32 minuten wes terlengte oftewel 33 zeemijlen ten noordwesten van Santo Antao, het meest noordwestelijke eiland van de Kaap Verdische eilandengroep. In de afgelopen twee dagen heeft de „Ra" 130 zeemijlen afgelegd en in totaal 1300 zeemijlen sinds zij op 25 mei uit Marokko is vertrokken. BONN De Westduitse bondskanse lier Kiesinger is donderdag in Bonn fel van leer getrokken tegen de buitenpar lementaire oppositie in West-Duitsland. Tijdens een vergadering van het ver bond van duitse industrieën (BDI) ken schetste hij de demonstraties van die oppositie zelfs als „een situatie van burgeroorlog". Hij eiste dat tegen de uitspattingen van deze „vlegels" doeltreffender zou worden opgetreden. Daarbij haalde hij een verklaring aan, waarin de minder heid van radikale studenten volledig toegaf vernieling van deze maatschap pij als doel na te streven. Kiesinger waarschuwde ervoor dat incidenten zoals vorige week vrijdag in Göttingen niet meer mochten voorko men. Zoals bekend waren toen jeugdi ge demonstranten uit protest tegen het gehele onderwijsbeleid in Duitsland in een waar straatgevecht met de politie geraakt, omdat zij een feestelijk bijeen komst van het Max-Planck-genootschap wilden tegenhouden. Onder de vele pro minente gasten bevond zich ook bonds president Heinrich Lübke. De wagen van de president werd met rotte eieren en potten verf bekogeld. A De drie astronauten die binnenkort met de Apollo-11 een vlucht naar de maan zullen maken, staan op de foto vóór het toestel waarmee zij maanlan dingen nabootsen. V.l.n.r.: Mike Col lins, Neil Armstrong en Edwin Aldrin. BRUSSEL De Belgisch spoorwegen ondervinden de laatste weken in de streek van Luik veel overlast van kin deren. wier liefhebberij „spoorwegsa- botage" schijnt te zijn. De Rijkswacht van Luik is er deze week in geslaagd drie kinderen van een jaar of twaalf aan te houden, die heb ben geprobeerd met houten blokken op de rails de treinloop te verstoren bij het station Haut-Pré en die met stenen naar treinen van de lijn Luik-Brussel gooiden. De laatste dagen was verscheidene malen geklaagd over gebroken ruiten en zelfs verwonding van passagiers door glasscherven, als gevolg van ste nen die op dit traject door de ruiten van voorbijrijdende treinen werden ge worpen. Op het station van Pennister bij Ver- viers zijn vijf jongens aangehouden, die verscheidene malen de alarminstallatie van de lijn naar Spa in werking hadden gesteld. Eind mei was reeds een keer een jeugdbende met als leden jongens en meisjes van vier tot vijftien jaar „ontmaskerd", die even buiten Luik de spoorlijn naar de Ardennen verscheide ne malen met betonnen palen had ge blokkeerd. ATHENE Een bijeenkomst van on geveer 350 journalisten in Athene, le den van dc journalisten bond van Atheense dagbladen is donderdag haas tig door de voorzitter geschorst, omdat de journalisten riepen „weg met de junta" en „staken, staken". De journalisten waren bijeen om het jaarverslag aan te horen en nieuwe be stuursleden kandidaat te stellen. Terwijl spreker na spreker de cen suur van de regering aanviel begonnen aanwezigen te roepen. Een journalist zei dat ze weigeren moesten om zich aan de censuur te houden en beweer de dat deze de journalistiek in-Grieken land had vernietigd. Toen de protesten nog luider werden heeft de voorzitter de bijeenkomst geschorst. EINDHOVEN Philips' Pensioen fondsen hadden eind 1968 een vermo gen van ruim anderhalf miljard gul den. Men heeft zonder bezwaar de pensioenen met acht procent kunnen verhogen. Van het vermogen zat 43 procent in vaste eigendommen, 22 procent in leningen op schuldbekente nis, twintig procent in aandelen en dertien procent in hypotheken. Vooral de vaste eigendommen zijn vorig jaar aanmerkelijk toegenomen - met f 148 miljoen. Met verdere bouw wordt voortgegaan. Het totale bedrag van grondaanko pen en termijnen op aannemingssom men en eerder aanbestede complexen panden bedroeg f 99,6 miljoen voor het pensioenfonds voor beambten. Voor het pensioenfonds van het per soneel was met dit laatste f 49,2 mil joen gemoeid. Dit pensioenfonds bouwt in Apeldoorn, Utrecht en Am sterdam. Hypothecaire leningen wer den verstrekt tegen renten die varië ren van zeven tot acht procent. Een sterke groei vertoonde ook het aandelenbezit - met f 68 miljoen. In hoofdzaak werden Amerikaanse aan delen gekocht en voorts Japanse en Nederlandse, Aandelenverkopen lever den een winst op van f 8,2 miljoen. Van alle beleggingen samen werd, na afschrijving bij vaste eigendommen, een gemiddeld rendement verkregen van 5,21 procent. Bij de pensioenfondsen waren eind 1968 60.800 mensen aangesloten. Het aantal gepensioneerden was op die da tum 9.600 en het aantal verzekerden met premievrije rechten 7.700. De inkomsten van de pensioenfond sen hebben f 286,8 miljoen belopen, de uitgaven f 38,3 miljoen. Het verschil werd voor f 209,5 miljoen toegevoegd aan de premiereserve. Als winst res teerde f 39 miljoen, welke werd gere serveerd. DEN HAAG Als gevolg van het samenvallen van het begin van de va kanties in Nederland en in de West duitse deelstaten Bremen, Hamburg, Neder-Saksen en Sleeswijk Holstein, in het weekeinde van 27 tot 30 juni 1969, valt op deze dagen een bijzonder grote verkeersdrukte te verwachten op de Duitse wegen, vooral op de Noord-Zuid verbindingen. Teneinde een vlotte door stroming van het vakantieverkeer per auto zoveel mogelijk te bevorderen zijn staatssecretaris Keijzer van Verkeer en Waterstaat en de Duitse verkeersminis ter Leber overeengekomen, aan de Ne derlandse toeristen, die het plan heb ben in dat weekeinde per auto naar of door West-Duitsland te rijden, te vra gen zo veel mogelijk op zaterdag 28 ju ni te reizen. De Duitse bondsregering zal de Duitse vakantiegangers advise ren op zondag 29 juni of op een later tijdstip op reis te gaan. ADVERTENTIE HET MEEST ZUIVERE NATUURPRODUCT Volgens een 2 eeuwen oud recept ge stookt in de distilleerderij van N.V. Joh.s Verhoeven, 's-Graveland. VATICAANSTAD Krachtige pro testen zijn aan Paus Paulus gestuurd tegen de vervolging van de r.-k. kerk in Brazilië en tegen een concordaat tussen de kerk en de Colombiaanse re gering. De protesten werden ingestuurd ter gelegenheid van de vergadering, welke de Pauselijke commissie voor Zuid-Amerika van de week houdt. Een brief was afkomstig van mgr. Louis M. Colonnese, de directeur van de Zuidamerikaanse afdeling van de Amerikaanse bisschoppenconferentie en de Brazilianen, Branca Mello, Franco Alves, als lid van de wereldraad van leken en Mario Mareira Alves, een schrijver-journalist en een vroeger lid van het Braziliaanse Congres. Zij schreven, dat de katholieken, of eigenlijk alle christenen, in Brazilië be dreigd worden met wreedheden en mpord en door de politie worden aan gevallen, omdat zij gehoorzaam willen zijn aan de sociale leer van de kerk. De universele kerk wordt verweten hierover het stilzwijgen te bewaren. De Pauselijke sociale encycliek „Po- pularum Progressio", welke er bij de regeringen op aandringt meer oog te hebben voor de noden van de armen en vertrapten, is met gejuich in de der de wereld ontvangen, aldus de brief. Hieraan wordt echter toegevoegd, dat nu meer Pauselijke actie nodig is. Paus Paulus werd gesmeekt openlijk partij te kiezen voor de geestelijken en leken, die volgens de ondertekenaars in Brazilië gedood, mishandeld of ge- intimideerd worden. „In het hedendaagse Brazilië offeren mannen en vrouwen hun vrijheid, hun bloed, hun leven voor de zaak van Christus. Het zijn ware martelaars van het christendom. Hun offers moe ten niet voor niets geweest zijn, door dat alom het zwijgen wordt bewaard." Pater Colonnese heeft aan Pauselij ke medewerkers ook een brief over handigd van de protestants evangeli sche confederatie van Colombia. Hier in werd de Paus gevraagd het concor daat met Colombia op te heffen, om dat dit in strijd is met de vrijheid van godsdienst, waarvoor het Vaticaanse concilie zich heeft uitgesproken. VATICAANSTAD Eugène kardi naal Tisserant, de deken van het col lege van kardinalen, heeft onlangs de Belgische primaat Leo-Josef kardinaal Suenens, op de vingers getikt wegens zijn kritiek op de Pausverkiezingen en het Vaticaan in een recent artikel in het tijdschrift Informations Catholiques. Een Vaticaanse woordvoerder heeft gezegd dat de berichten over het ge schil tussen de twee kardinalen in gro te lijnen juist zijn. Tisserant, die Paus Paulus VI op zijn buitenlandse reizen heeft vergezeld, heeft Suenens gegispt om zijn opvat tingen de „oneerbiedige" toon in het vraaggesprek, zo berichtte de Italiaanse pers vandaag. Tisserant heeft Suenens uitgenodigd in een nieuwe publikatie zijn gepubli ceerde opvattingen te corrigeren.

De Vallei | 1969 | | pagina 11