Veenendaals dagblad Nijmegen krijgt drie rectoren Politie verwijdert bezetters uit Vrije Universiteit Buiten Politie zit Heerlense kluiskrakers op de hielen IERSE REGERING LEIDT BIJ VERKIEZINGEN DKPSTE 1 NIXON ZIET SNELLERE TERUGTOCHT Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei voor uw vakantie JAMIN MINISTER KLOMPÉ KREEG ZANGBUNDEL krokantjes Spannende uren in Kamer te Brussel De Gaulle's terug van vakantie Stedelijke uivers JONGENS VLUCHTTEN OVER MUUR BEZETTING VERLATEN RESOLUTIE „INSUBORDINATIE" Studenten danken prinses Margriet voor steun Massaal ziekteverlof bij verkeersleiders in VS T Gesprek met Russen over wapens Midden-Oosten Reactie Groot succes van staatslening Depressie-weer Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad ,,De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. r Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 20 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I42 SAINT DIZIER Generaal Charles de Gaulle en z(jn echtgenote zy"n don derdag van vakantie in Ierland terug gekeerd in Frankrijk. Het regeringsvliegtuig dat hen in Ierland had afgehaald, landde te 17.19 op het vliegveld van Saint Dizier. Van daar werd de reis naar Colombey les deux Eglises per helikopter voortge zet. Mevrouw De Gaulle had een deel van de laatste morgen in Ierland ge bruikt om een ver familielid van haar echtgenoot in een ziekenhuis voor. ouden van dagen te bezoeken. Het was de 70 jaar oude mrs. Philomena O'ha- ra. Zij werd in Frankrijk opgevoed en hoorde voor het eerst over haar ver wantschap met De Gaulle, nadat de broer van de generaal, Pierre, enige artikelen had geschreven over de ante cedenten van zijn familie. Zij heeft de generaal enige jaren geleden in Parijs ontmoet. De ongetwijfeld hoogst ernstige vakantie heeft wel aanleiding gegeven tot een hele reeks mopjes, zoals deze: Wat vindt de generaal het mooist in Ierland? „De zon te zien ondergaan bo ven de Gaulleway(Galway)-baai" (De grap ligt natuurlijk bij Galway te zien als De Gaulle away D.G. weg) ADVERTENTIE morgen melk en puur 200 gram van 115 voor 99 niet te geloven voor die prijs! AJoor de meeste mensen is of was de ooievaar een typische verschijning van polder, weide en hooiland. Het horst bevond zich veelal op een paal bij de boerderij of op het dak en de bewoners voel den zich, dunkt mij, bevoorrecht met de nabuurschap van zo'n uiver- paar. Keerde het uit de verre win- terherberg naar het oude nest terug eerst het mannetje, later het J wijfje dan was de vreugde van j oud en jong in zo'n hofstede groot. De vogels deelden die goede reuk met de zwaluwen. We verbinden het begrip ..ooievaar" dus meer met de landelijkheid, dan met de stad en toch toont zich deze figuur geens zins afkerig van een stedelijk mi lieu. Op de primitieve afbeeldingen van de vroege middeleeuwen zien we herhaaldelijk ooievaars aange bracht op gebouwen, kloosters, to rens enz., maar ook in later tijd was het broeden op zulke plaatsen niet vreemd. De uiver van Delft. 1 die zich met de jongen op het horst j liet verbranden vond zelfs vertol- king bij Vondel in een min of meer bekend gedicht en ik mag voorts i herinneren aan de Haagse ooievaar, i de indertijd hoog boven het Velper plein huizende exemplaren en uit J het laatste seizoen dat van Oudc- J water. In het verre Oosten zijn zul- ke gevederde stedelingen zeer qe- j woon. Te Ankara (Turkije) broeden steeds twee paren middenin de city j en ze doen dit sinds jaar en dag, i ofschoon ze bij af- en aanvliegen j een groot deel der stad moeten passeren, met groot gevaar in elek- trische en telefoondraden te ver ongelukken. Op en bij een grote brouwerij met veel auto's en ka baal, rook en daken, bevond zich dit jaar nog een kolonie" van zeven nesten temidden der industrie. Ik geloof, dat ik liever ergens buiten" I woonde, met het gezicht op rustig water en vredig groenland. J 20-6-1969, A. B. WIGMAN j Daders nu vermoedelijk op eiland Ibiza HEERLEN De politie zit de kluis krakers van de Amrobank in Heerlen buit ruim een half miljoen gulden op de hielen. De daders zijn ver moedelijk drie beruchte Limburgse zware jongens. De politie kent hun namen en andere personalia. Zij denkt dat de vermoedelijke da ders met hun gezinnen op het Spaanse eiland Ibiza goede sier van het gestolen geld maken. Ze sleepten hun buit in de wacht in het Pinksterweekeinde. Doordat een kluisdeur in het nieuwe bankgebouw „voorbewerkt" was konden ze zonder enige moeite ruim 418.000 aan Neder lands geld en een bedrag van 122.000 guldens aan buitenlandse valuta meene men. Kort na de Heerlense kraak is een be drag van vijftigduizend gulden uitge loofd voor aanwijzingen die tot arres tatie van de krakers konden leiden. Hangende het onderzoek willen politie en justitie geen mededelingen doen. Wel werd bekend dat de gezochte in brekers kort na de beruchte inbraak met onbekende bestemming zijn ver trokken. BERLIJN Ondanks de veertig ko gels die Oostduitse grenswachten op hen afvuurden is het twee jonge Oost duitsers gelukt West-Berlijn te berei ken. De twee jongens, negentien en twintig jaar oud, hielden aan hun vlucht alleen wat schrammetjes over. De jon gelui vluchten via de Muur naar West- Berlijn. BRUSSEL De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers heeft donder dagavond enkele uren lang een acute crisissfeer beleefd, tijdens de behande ling van een regerings-ontwerp voor economische decentralisatie, dat Vlaan deren en Wallonië meer zeggenschap in eigen economische ontwikkeling zal ge ven. Oude twistvragen over de positie van een zestal Vlaamse randgemeenten van Brussel en de Voerstreek (aan de zui delijke grens van Nederlands Limburg) leidden tot indienen van amendemen ten om de Vlaamse randgemeenten bij de Vlaamse economische raad te voe gen en de Voer bij de Waalde raad. Vlaamse christen-democraten en Waalse leden van de socialistische par tij (coalitiepartners in de regering-Eys- kens) kwamen daardoor recht tegenover elkaar te staan. De kamerzitting moest enkele uren worden onderbroken om met name in de Vlaamse CVP-fractie, waar men steun wilde geven aan het amendement inzake de Vlaamse rand gemeenten, enkele harde noten te kra ken. Uiteindelijk lieten de Vlaamse CVP- ers zich overreden en werden de amen dementen die voor de goede verstand houding tussen de regeringspartijen fu nest konden zijn, met meerderheid van stemmen verworpen. AMSTERDAM/ASSEN/NI.IMEGEN/UTRECHT In Nederlands universi taire wereldje hebben zich gisteren weer een aantal nieuwe ontwikkelingen vol trokken. Deze waren: De senaat van de katholieke universiteit te Nijmegen heeft besloten dat de afgetreden rector magnificus prof. baron Van Wijnbergen zal worden op gevolgd door een driemanschap. 0 In Amsterdam heeft de politie vannacht tegen half vijf een groep van en kele tientallen studenten, die het administratieve centrum van de Vrije Uni versiteit hadden bezet, verwijderd en in arrestantcnauto's weggevoerd. zijn werkzaamheden zal kunnen aan vangen, dat een definitieve regeling van juridische aard thans niet aan het zojuist bedoelde ogenblik van aanvang van de werkzaamheden kan vooraf gaan, besluit: De demissionaire rector-magnificus zal aanstonds en voor de periode 1969 tot 1970 worden opgevolgd door een collega van drie rectores. De secretaris van de senaat heeft in het college zitting met raadgevende stem. s Het voorzitterschap rouleert, bij plechtige gelegenheden voert de voor zittende rector de titel rector-magnifi cus. De senatus contractus wordt uit gebreid met dien verstande dat alle faculteiten twee leden in de senatus contractus aanwijzen. De Utrechtse studenten die woens dagavond besloten het academiege bouw 24 uur lang tot discussiecentrum te maken hebben gisteravond tijdens de plenaire zitting te kennen gegeven de discussies nog eens 24 uur te willen verlengen. De curatoren hebben even wel nog geen toestemming hiervoor gegeven. Gisteren is intensief gediscussieerd over allerlei kwesties inzake de uni versiteit. De Utrechtse afdeling van de Poli tieke Partij Radikalen heeft gister avond schriftelijk adhesie betuigd met de Utrechtse studenten, die een mara thon-discussiebijeenkomst louxten. 0 Op de gisteren in Assen gehou den algemene vergadering van de „Vereniging voor wetenschappelijk on derwijs op gereformeerde grondslag" (de basis van de VU in Amsterdam) heeft een groep studenten een ultima tum gesteld, dat 's middags om drie uur afliep. Toen 's middags een stu dent, die het woord had gekregen, herhaaldelijk werd geïnterrumpeerd verlieten de studenten uiteindelijk de vergadering. Door al het tumult kon de president-directeur prof. dr. G. J. Sizoo slechts een deel van zijn rede uitspreken. 0 De Utrechtse studenten die woens dagavond het academiegebouw tot discussiecentrum h'ebben gemaakt heb ben gisteravond opnieuw een massa le vergadering gehouden, waaraan ze ker duizend studenten deelnamen. Een actiegroep van enkele tientallen studenten aan de Vrije Universiteit heeft gisteravond een poging gedaan om het administratieve gedeelte van de universiteit te bezetten. De studenten hebben een raam ge forceerd en zijn in dit afgesloten ge deelte van het „proviserium" binnen gedrongen, dat zij na een sommering van de president-directeur prof. dr. G. J. Sizoo, rond middernacht weer hebben verlaten. In het niet afgesloten gedeelte van het provisorium, waar zij hebben ver gaderd om een te volgen actielijn te bepalen wilden zij zich de eerste vier entwintig uur blijven ophouden. De actie was bedoeld als reactie op de houding van het universiteits bestuur, dat een door de studenten ge steld ultimatum gisteren naast zich neer heeft gelegd. Het ultimatum hield in, .dat directeuren en curatoren open lijk zouden verklaren dat zij het opi nieonderzoek zouden intrekken, onmid dellijk leden van de besturende colle ges zouden laten toetreden tot de stuur groep en de belofte zouden geven dat directeuren en curatoren zich in het vervolg zullen onthouden van elk re ferendum. Later in de nacht drong opnieuw een groepje studenten het administratieve gedeelte van de universiteit binnen. Op verzoek van de president-directeur hielden enkele politiefunctionarissen de zaak in de gaten. Tussen vier uur en half vijf werden de „bezetters" door de politie uit het gebouw verwijderd en in arrestanten auto's weggevoerd. De politie heeft vanmorgen tegen de in totaal 62 bezetters proces-verbaal opgemaakt wegens lokaalvredebreuk. Daarna zijn zij vrijgelaten. Tijdens de middagvergadering van de „Vereniging voor wetenschappelijk onderwijs op gereformeerde grondslag" in Assen hebben gisteren de studenten, die zich 's morgens als lid van de ver eniging hadden gemeld, de vergade ring verlaten. Bij het begin van de middagvergade ring werd het voorstel van ds. H. J. Hessels-Mulder aanvaard om later een aansluitende vergadering te houden, waarbij de punten van de studenten uitvoerig zouden kunnen worden be sproken. Hierna had de vergadering een orde lijk verloop, totdat de student Marius Ernsting, die het woord had gekregen, reageerde op interrupties uit de zaal met de aanwezigen te verzoeken de hand op te steken als men hem van het spreekgestoelte weg wilde hebben. Toen er vele handen in de hoogte kwa men, zei hij: „Met dit handopsteken hebt u een einde gemaakt aan onze betrokkenheid met uw vereniging". De studenten verlieten daarop de zaal. Tevoren had de voorzitter van de studentenraad van de Vrije Universi teit, de heer G. van der Wal, van de voorzitter, gelegenheid gekregen om het ultimatum van de studenten dat aan directeuren en curatoren was ge steld toe te lichten. Door al het tumult kon de president directeur. prof. dr. G. J. Sizoo na dat de studenten de vergadering had den verlaten slechts het slot van zijn aangekondigde rede uitspreken. Tijdens een gisteravond gehouden vergadering heeft de senaat van de Katholieke Universiteit te Nijmegen een verstrekkende resolutie aangeno men: Aan de tekst ontlenen we o.m.: Overwegende: dat het rectoraat voor één man te zwaar is geworden, dat een collegiaal rectoraat het risico van een vertrouwenscrisis verkleint, dat in de huidige situatie bijzondere spoed is geboden en de mogelijkheid moet worden geschapen dat binnen acht dagen een college van rectores De Tweede-Kamerleden dr. Tans en de heer Masman (beiden PvdA) hebben de minister van Onderwijs en Weten schappen schriftelijk gevraagd of het waar is, dat het instituut voor andra- gie in Amsterdam een brief heeft ont vangen van het hoofd van de juri dische afdeling van het departement van Onderwijs en Wetenschappen waar in wordt meegedeeld dat toegeven aan de eisen van de studenten kan worden beschouwd als insubordinatie, waarte gen maatregelen genomen kunnen wor den. Deze Kamerleden verzoeken de mi nister, indien dit zo is, de tekst van de brief, zonodig voorzien van een toe lichting, aan de Kamer toe te zenden. 99 NIJMEGEN De „actiegroep medi cijnen" te Nijmegen heeft een telegram gezonden aan prinses Margriet waarin zij zegt, dat de studenten van de medi sche faculteit te Nijmegen er hun waar dering over uitspreken dat de prinses hun democratiseringsacties daadwerke lijk ondersteunt door zich als patiënte bij deze universiteit te laten inschrij ven" Hiermee benadrukt zij dat in te genstelling tot de bewering van som mige Nijmeegse medische hooglera ren, de belangen van de patiënten door de democratiseringsacties allerminst in gevaar worden gebracht. (Zoals bekend zal de prinses bij de bevalling van haar tweede kind door prof. Mastboom wor den geassisteerd). WASHINGTON Het vliegverkeer op de luchthavens van New York, Wash ington, Boston, Chicago en Denver is donderdag gedeeltelijk stil komen te liggen, door massaal „ziekteverlof" van de verkeersleiders der luchthavens. De stakers willen met hun actie pro testeren tegen de laksheid van het fe deraal bureau voor de burgerluchtvaart om meer vluchtleidingspersoneel aan te nemen en de elektronische vlucht- leidingsapparatuur te moderniseren. Te New York moesten bijna 200 lijn- vluchten worden geannuleerd. Drie en zestig van de 105 verkeers leiders van de middagploeg waren niet op het werk verschenen. De aanwezi gen voerden een stiptheidsactie. RICHARD NIXON mogelijk sneller DUBLIN De Ierse kiezers hebben premier Jack Lynch en zijn partij van zakenlieden en kleine boeren een be slissende kleine meerderheid gegeven in de parlementsverkiezingen, die in de republiek zijn gehouden. Lynch, een 52 jaar oude ex-voetbal ler. verklaarde een grote overwinning te hebben behaald en de volgende rege ring te zullen vormen. Woordvoerders voor de oppositie gaven toe, dat Lynch een minieme meerderheid had. Op dit ogenblik heeft Lynch' Fianna Fail 66 zetels in de Dail (Lagerhuis). De gematigde Fine Gael komt tot 44 zetels en blijft daarmee de grootste op positiegroep. De poging van de Fine Gael om een meerderheid in het huis te krijgen, is dus mislukt. De arbeiderspartij, die voor de eer ste maal in geheel Ierland aan de ver kiezingen deelneemt, heeft vooral stem men in Dublin gekregen. Deze partij weet zich thans zeker van 16 zetels. De strijd om 17 zetels is nog niet be slist. De verkiezingen volgens Ierland's ingewikkelde systeem der evenredige vertegenwoordiging, zijn woensdag ge houden. De deskundigen op het gebied van de Ierse politiek hadden grote verliezen voor de Fainna Fail voorspeld. Deze partij is al 12 jaar aan het bewind, maar Lynch heeft haar ditmaal voor het eerst door een verkiezingscampagne geloodst. Alle leden van zijn kabinet zijn her kozen. ADVERTENTIE1 ADVERTENTIE Neem een paar van die verrukkelijke tabletten mee. Koninklijke Droste kwaliteit, melk, puur of sinaasappelsmaak. Probeer mint-crunch, nieuwe smaak, heerlijk fris. 100 gr tabletten, melk, puur, sinaasappel, mint-crunch 1.» 200 gr en 500 gr tabletten, melk of puur, 1.95 en 4.75 WASHINGTON President NLxon van de Verenigde Staten heeft de hoop uit gesproken, dat zijn regering een tjjdschema kan verbeteren, waarin werd voor gesteld dat 100.000 Amerikaanse militairen voor het eind van het jaar uit Viet nam zouden worden teruggetrokken en dat alle gevechtseenheden uit Vietnam weg zouden zyn tegen het eind van 1970. Dit tijdschema werd voorgesteld door Clark Clifford, de voormalige minister van Defensie, in een artikel in het blad „Foreign Affairs". „Ik geloof dat we reeds zijn begon nen aan het terugtrekken van troepen, waar de heer Clifford om vraagt", zo zei Nixon tijdens een persconferentie, „en ik hoop dat wij zijn tijdschema nog kunnen verbeteren en dat we niet zo lang in Vietnam zulen zijn als hij voor stelde." De president zei tevens dat het in de bedoeling lag om tussen 31 juli en 15 augustus te beginnen met het ge sprek met de Sovjet-Unie over de be perking van de strategische wapens, misschien in Wenen of in Genève. Nixon zei er vertrouwen in te heb ben, dat de plannen voor de aanleg van een anti-raketstelsel door de Se naat zal worden goedgekeurd. Gebeurt dit niet, dan voorzag hij dat tegen 1973 Rusland 87 procent van de lanceer- plaatsen voor „Minuteman" interconti nentale ballistische raketten zou kun nen vernietigen. Nixon begon met te zeggen, dat ge durende vijf jaar onder de vorige rege ring de oorlog in Vietnam voortdurend was toegenomen. De president kondigde aan binnen een maand met de Israëlische interim- premier, mevrouw Golda Meir, bespre kingen te willen voeren over „verwij dering van de ontsteking" uit de cri sis in het Midden-Oosten. Sinds de af kondiging van het bestand na de zes daagse oorlog van 1967 was volgens de president geen verbetering in de toe- tand opgetreden. S4 Tekend over de binnenlandse toe stand -4X. de Verenigde Staten het eerste oritfëTtyerp dat op de persconfe rentie werd aangesneden sprak Nixon de verwachting-étit, dat de door hem getroffen maatregelen de stij ging van de kosten van levensonder houd en de rentevoet af te ren binnen twee of drie maanden resultaat zullen opleveren. Zoniet, dan zullen nog rigoureuzer maatregelen worden getrof fen. Ter beteugeling van de inflatieten dens heeft Nixon wetsvoorstelen inge diend voor voorlopige verlenging van de extra inkomstenbelasting én af schaffing van belastingaftrek voor in vesteringen. Over Vietnam zei Nixon nog verder, dat er geen reactie was gekomen uit Noord-Vietnam noch op het slagveld, noch in Parijs, op de bekendmaking van het terugtrekken van 25.000 Ame rikaanse militairen. „De aantallen Amerikaanse slachtof fers verhouden zich direct tot het aan tal aanvallen door de vijand", zei Nixon. „Wij hebben onze aanvallen niet verhevigd. Wij hebben alleen ge antwoord op wat de vijand heeft ge daan." Nixon zei dat de nieuwe regering die door de Noordvietnamezen is voorge steld, alleen een andere naam voor het nationale bevrijdingsfront was. „Er zijn dezelfde gezichten en geen nieuwe namen". De regering van Zuid-Vietnam heeft voorgesteld dat er verkiezingen zouden worden gehouden onder internationaal toezicht. „De Verenigde Staten zullen iedere regering aanvaarden, die door de bevolking van Zuid-Vietnam wordt gekozen", zei Nixon. Over een wapenstilstand zei Nixon: „Ik wil niet dat onze troepen ophouden met vuren en de andere zijde doorgaat met vuren." Als er geen toezicht is, betekent een staakt het vuren niets in een guerrilla oorlog zei hij. De vooraanstaand Noordvietnamese communist Tho zei in Parijs, dat de voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam nooit zou accepteren, dat verkiezingen in het land zouden plaats hebben onder toezicht van de Verenig de Naties of enig ander internationaal lichaam. „De verkiezingen zijn een zuiver bin nenlandse zaak die door de Vietname- zen zelf dient te worden geregeld", zei hij. DEN HAAG De nieuwste staatsle ning is een groot succes geworden. Het ministerie van Financiën heeft het be drag van deze lening gisteren na de in schrijving vastgesteld op 250 miljoen gulden. Aangezien de inschrijvingen door pu bliek en grote beleggers dit bedrag overtreffen, wordt van de inschrijvin gen 87,8 procent aan de inschrijvers toegewezen. De lening is uitgegeven te gen de recordrente van 7 procent en een prijs van honderd procent. Aangezien geraamd wordt dat de Staat dit jaar nog vierhonderd miljoen op de open kapitaalmarkt moet lenen, is met deze uitgifte een groot deel van de kapitaalbehoefte gedekt. De provisie voor bemiddelaars bij het plaatsen van staatsleningen blijft voor lopig 3,8 procent in plaats van de door minister Witteveen voorgestelde 7,6 pro cent. Drs. H. A. C. M. Notenboom (KVP) maakte gisteren bezwaar tegen het voorstel, gezien de prijsstop; een argument dat minister Witteveen heeft willen overnemen. Te zijner tijd zal de minister in overleg met zijn vollega De Block van Economische Zaken het per centage optrekken. DEN HAAG De heer J. P. M. Meu- wese, voorzitter van de „Vereniging voor Nederlandse Volkszang", heeft gistermiddag aan minister dr. M. A. M. Klompé het eerste exemplaar uitge reikt van de door deze vereniging uit gegeven nieuwe volkszangbundel. Minister Klompé had grote waarde ring voor inhoud en presentatie van de nieuwe bundel. In htt bijzonder dankte ze de samenstellers ervan, Marie-Cé- cile Moerdijk en dr. Tjeerd de Haan. De minister brak ook *en lans voor wat meer aandacht in het kader van de volkszang voor het nieuwe Nederland se lied. Ze noemde in dit verband on der andere namen als Boudewijn de Groot, Ramses Shaffi, Liesbeth List, Rikkert Zuiderveld, Elly Nieman en Pe ter Blanker. Op de foto: minister Klompé, Marie- Cécile Moerdijk en de heer Meuwese (van onze weerkundige medewerker) Morgenmiddag om vijf minuten voor drie bereikt de zon het hoog ste punt. Voor het noordelijk half rond is dit de langste dag. met circa 16 uur zonneschijn. Het is echter uiterst twijfelachtig of deze aan de grond geregistreerd zullen worden. Boven de Ierse Zee is zo juist weer een nieuwe depressie verschenen, die een neerslagzone zich snel in oostelijke richting doet uitbreiden. Vanmiddag al komt het in Gelderland tot regen en tijdens het weekeinde zal nog hier en daar 2 een bui vallen, maar ook de opkla- ringen keren terug. Het weer blijft het hele weekeinde koel, met maximum-temperaturen tussen IS en 20 graden. Het is mogelijk, dat zich begin volgende week aftekent of er na dit depressie-offensief een nieuw zomers hogedrukgebied tot opbouw komt. In de vakantiegebieden van Zwitserland en Zuid-Duitsland is de temperatuur van 30 tot 12 gra den teruggevallen, terwijl in de bergen veel sneeuw is gevallen. Het Westduitse station Eisfeld kreeg met 73 mm de grootste etmaalsom aan regen te incasseren. Morgen: Zon op: 04.19; onder: 21.03 Maan op: 10.49; onder: 00.13. 0

De Vallei | 1969 | | pagina 1