Fragmentje Veenendaal in vogelvlucht Weinig perspectieven voor nieuwe voorzieningen Wachten is op rijks- finan- Molenbrugcomplex cierilljj krijgt vier scholen N.H.-kerk plande kerkelijk centrum Tweede kerkdienst is nog zeker zinvol VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. CHEVROLET Hoofdstraat 92 0 p E L Aanvang Wisseling van hoofden Dokter Heks ter school Speeltuin Personeel van DELM is al aan "t zweven Omlegging van verkeer door reconstructie Ds J. Overduin: Ambtsdragers Gekozen Tweelal Zendingsarts Kerkbouw sje Benoemingen Bedankl Oecumene Jeugdkapel Orgelconcert Ontheffing Open Deur- dienst VAN WOUT BLAUWKOUS V.A.B. KIRPESTEIN Sprekende cijfers MARKTEN Het nieuwe pand van Hein van Schuppen. Schuin tegenover z'n dameszaak. Geen verkoopruimte. Wel etalages. Veel etalages. Vol mode voor haar en hem. Mode van dit moment. Ga kijken en steek over. Doen! Permanent FORD-show in showroom VRIJDAG 20 JUNI 1969 Het is nog niet zo lang geleden, dat we als inboorlingen niet op zondagen ter plaatse in een gelegenheid met tap- vergunning mochten komen. Degenen, die in de loop van de meer verstan dige jaren van elders naar hier zijn komen fladderen en nu in één van on ze zogenaamde parken opgestapeld zitten te wonen, kijken daar mis- misschien een beetje vreemd van op. Maar 't is waar, echt waar, al ben ik meneer de Uil niet en vertel ik ook geen fabeltjes. Heus, een jaar of wat geleden was het nog verboden om als inwoner van on ze degelijke gemeente in een alhier gevestigd café te verschijnen. Uitslui tend personen op doorreis mochten aan dit wereldse gebruik deelnemen. Dat was toen één van de gillers in de politieverordening. De handhavers van orde en gezag wis ten er ook niet goed raad mee. Er was aan iemands neus misschien wel te zien dat ie een bepaalde hoogte be reikt had, maar niet of hij aan De Klomp op de fiets was gestapt, even in een Veenendaalse horeca-onderne- ming had aangelegd, om daarna zijn weg naar Prattenburg te vervolgen. Dan was zo'n persoon, al was hij hier geboren en getogen, niets aan te re kenen, want hij was immers op door reis. Dit stukje folklore, ontsproten aan de kronkels van onze regerende voorva deren, schoot m'n memorie binnen toen ik las dat het in de zomermaan den is toegestaan om een half uur langer aan de tap te blijven hangen. Dat is nog 'es wat anders. Maar wat ons eigen volk destijds ook verboden werd, men had toen al oog voor het vreemdelingenverkeer. En deze brede visie zijn we intussen niet kwijt geraakt. „De hoogste tijd" is thans verschoven van het midder nachtelijk uur naar diep in de nacht, om half één. Maar voordat u hele maal uit de band springt wil ik er wel op wijzen, dat deze nachtelijke losban digheid alleen is toegestaan op werk dagen. Op zaterdagavond moeten de tenten om half twaalf dicht, want de volgende dag is het zondag, hoewel men op de zondag zelf tot twaalf uur mag blijven plakken, niettegenstaan de het feit dat volgende dag 'n werk dag is waarop men nu bij wijze van uitzondering tot een heel klein eindje in de kleine uurtjes van de volgende werkdag mag blijven doorpimpelen. Al is het dan alles bij mekaar thans een regeling met diverse verdiepin gen geworden, we beginnen wat flin ker uit de kluiten te schieten. We mo gen het toerisme niet uit het oog ver liezen. We hoeven thans niet meer be vreesd te zijn, dat een toerist uit één van de mondaine sterken van de rand stad zegt „Wat, mot ik er nou al uit"? De kasteleins kunnen nu fors voor de dag komen in zo'n geval door te zeg gen: „Nee, blijft u gerust nog een half uurtje zitten". Ik vraag me alleen af of het ooit nodig is om het te zeggen. Het is hier 's avonds nog geen pleisterplaats voor het uitgaande vakantie-publiek, hoe wel er de ganse zomer door hele stammen in onze directe omgeving neerstrijken. Voor de zoveelste maal heb ik me de vraag gesteld of het niet tijd wordt dat we er iets aan gaan doen. Vraag: Waarom zitten hier geen mensen met het boordje los op terrasjes? Ant woord: Omdat er geen terrasjes aan wezig zijn. Vraag: Waarom zijn er dan geen terrasjes? Antwoord: Om dat er toch geen mensen met boord jes los op gaan zitten. Zo kun je in een kringetje doorgaan. We zijn namelijk nog teveel de ge dachte toegedaan dat onze bodem niet vruchtbaar genoeg is voor het vreemdelingenverkeer. Maar we vergeten dat ze straks weer voetje voor voetje door het koopcen trum schuiven, vooral op marktda gen. Gaan we ze weer wat vertier be zorgen met één braderie en een draai orgel? Of maken we er wat meer werk van. Vergeet niet, beste mid denstanders, dat ze aan alle kanten om ons heen zitten, de toeristen. Maar we gaan vooruit. Reeds is een appetijtelijk deerntje aangesteld om de toeristen te kunnen opvangen. Ze is nog wat onopvallend opgesteld tus sen een aantal fotografische artike len, maar misschien zal het niet lang meer duren dat ze tussen de affiches en de folders kan ontvangen. Laten alle partijen die wat aan de vreemde ling verdienen bedenken, dat ze daar belang bij hebben. Wout Blauwkous. VEENENDAAL CITY- MOTORS - EDE VEENENDAAL Een in Leersum wonende Marokkaanse gastarbeider werd gisteren op de Rondweg-West ge dupeerd toen hij een hond onder de auto kreeg waarbij enige schade aan zijn wagen ontstond. Het dier moesl zijn avontuur met de dood bekopen. Ondanks enig speurwerk kon de poli tie de eigenaar van het dier nog niet achterhalen. 0 Het Molenbrugcomplex v wordt in sterke mate be- JlllSlÜS heerst door de woonblokken flats genaamd die in verschil lende formaties gegroepeerd zijn. Zo van boven af lijkt er weinig ruimte over te blijven voor scho lenbouw (4 stuks), een kerkelijk centrum en diverse kinderspeel plaatsen. Over de felbegeerde groenstroken zal gezwegen moe ten worden VEENENDAAL In het Molen- brugcomplex wonen ongever 1200 mensen, verdeeld over 346 gezinnen. In het oog springt het feit dat hier van 258 gezinnen buiten Veenendaal afkomstig zijn, zodat de realisatie van dit woningbouwplan het zielen tal van de gemeente met bijna 800 personen heeft doen toenemen. Acht entachtig gezinnen die zich in deze flatwoningen gevestigd hebben beho ren min of meer tot de oorspronke lijke bewoners van de gemeente. Zo als gememoreerd telt de wijk ruim 300 kinderen op de leerplichtige leef tijd. ADVERTENTIE VEENENDAAL In hel Molenbrugcomplex in Veenendaal zullen in de toe komst twee lagere scholen en twee kleuterscholen worden gebouwd. De Ned. Hervormde Kerk gaat er een kerkelijk centrum bouwen en er is voorts nog grond beschikbaar voor de aanleg van een speeltuin. Met de bouw van een lagere school en een kleuterschool kan worden begon nen als hiervoor van rijkswege gelden beschikbaar worden gesteld. „De finan ciering van overheidswege is een benarde zaak, maar het gemeentebestuur pro beert met alle mogelijke middelen om de twee scholen op de kortst mogelijke termijn te realiseren", aldus de heer A. Stomphorst, de chef afd. onderwijs, sport en recreatie van de gemeente. In het plan Molenbrug zijn diverse percelen voor bijzondere bebouwing be stemd. De kleuterschool en de lagere school zullen verrijzen op het terrein ten zuiden van het Panhuis. De lagere school wordt opgericht door de Stich ting Samenwerkende Christelijke La gere Scholen, een nieuwe stichting die ontstond door samenwerking tussen het bestuur van de Hervormde scholen en de Vereniging ter Bevordering van Christelijk Nationaal Schoolonderwijs. Naast deze lagere school en een Her vormde kleuterschool zal op dit terrein te zijner tijd een nieuw gebouw komen voor de reeds bestaande Beatrixschool. Het meest zuidwestelijke deel van het complex ter hoogte van de Molenberg VEENENDAAL Gisteravond heeft op de Dokter Heksterschool een com mando-overdrachtplaats gevonden. Het tijdelijk hoofd, de heer H. Schollen (66 jaar) werd ..voor de tweede keer gepensioneerd" en de heer C. Sollaari (27 jaar) gaat optreden als schoolhoofd (27 jaar) gaat optreden als school hoofd. Op de foto de gaande en de ko mende man. (Zie voor een uitvoerig verslag elders in dit nummer). is eveneens voor bijzondere bebouwing bestemd. De Stichting voor Christelijke Kleuterscholen heeft bij de gemeente een aanvraag ingediend om op dit ter rein een kleuterschool te mogen bou wen. Het meewerkingsbesluit hiertoe is nog niet genomen. De N.H.-Kerk kocht een stuk grond ten zuiden van het Panhuis bij de Wes telijke Rondweg. Daar zal een kerke lijk centrum verrijzen. De overige per celen die voor bijzondere bebouwing bestemd zijn, zullen vermoedelijk voor recreatieve objecten worden gebruikt. De gemeente wil eerst afwachten welke voorzieningen door de eigenares van de woningen ten westen van het Prins Willem Alexanderpark getroffen wor den. Bij de verkoop van de grond aan de Park Fonds Trust N.V. uit Den Haag is de voorwaarde bedongen dat deze onderneming zorg zou dragen voor de aanleg van kinderspeelplaat sen. De heer Stomphorst: „Wij wachten af wat er door de koopster aan gedaan wordt. Als dat onvoldoende blijkt te ADVERTENTIE zijn zal de gemeente zorg dragen voor de bouw voor wat nodig is". In het complex is nog plaats voor aanleg van een speeltuin. „Het initia tief daartoe moet echter uit de wijk zelf voortkomen", aldus de chef. afd. Onderwijs, Sport en Recreatie. „In de meeste Veenendaalse woonwijken hebben de wijkbewoners zelf een speel tuinvereniging in het leven geroepen. Het wachten is dus op een speeltuin vereniging van het Molenbrugcomplex, die met concrete plannen bij ons aan klopt voor subsidie". Het meest urgent is volgens de heer Stomphorst de bouw van de lagere school en de kleuterschool. „In het complex wonen ongeveer driehonderd schoolgaande kinderen, dus een school is geen overbodige luxe. De architect heeft de plannen klaar om ze ter goed keuring voor te leggen. We hopen nog dit jaar te kunnen gaan bouwen, maar dat is helemaal afhankelijk van de snelheid waarmee de rijksgelden ver strekt worden". Coöp. Veluvvse Eicrveiling Barneveld: Aanvoer 997.761 stuks. Stemming: kalm. Prijzen (in guldens per 100 stuks): ei eren van 53,54 g 8.92-9.14; 56/57 9.78- 10.06; 60/61 10.33-10.83; 64 65 11.20-11.40. Eierveling Barneveld: Aanvoer 601.623 stuks. Stemming: redelijk. Eieren van 5152 s 8.50-9.00; 56 57 9.60-10.30; 61/62 10.62-10.88; 66/67 11.55-12.14. Belgische eieren: Aanvoer 417.600 stuks. Stemming: redelijke Eieren' van 54/55 g 8.71-8.75; 57 58 9.57-9.87; "62/63 10.63-10.66. Eiermarkt Barneveld: Aanvoer ca. 1.800.00(1' stuks. Handel**' traag. Eieren van 50 58 g 8.50-10.40, kg prijs 1.70-1.79; 59/65 10.65-11.90 kg prijs 1.80-1.83. Varkensmarkt, Barneveld: geen aan voer. VEENENDAAL Leerlingen van de vijfde en zesde klas van de Chr. Nat. School III gaan volgende week dins dag- en woensdagavond weer een kin deroperette uitvoeren. Dit jaar wordt het de operette „Het droomprinsesje" dat in het schoolgebouw ten tonele zal worden gevoerd. ELST Veertien personeelsleden, burgers en militairen, van het Depot Electronisch Materieel (DELM) van de Kon. Luchtmacht te Eist, zijn ac tieve zweefvliegers geworden. Onder hen is ook de commandant van het DELM, de luitenant-kolonel A. J. Fok ker. Al eerder werd bekend dat men van plan is een eigen zweefvliegstrip aan te leggen. Men ziet zich echter ge plaatst voor het probleem, dat nauwe lijks aan geschikte ruimte is te komen. Diverse contacten met officiële en se- mi-officiële instanties zijn gelegd, maar het overleg heeft nog geen tast baar resultaat opgeleverd. De veertien zijn nu lid van clubs in Nijmegen. Het is de bedoeling dat op deze wijze een getraind kader beschik baar komt, dat de kern zal vormen van da. eigen vereniging <lie zal wor den opgericht zodra het DELM een vliegveld heeft. VEENENDAAL Op twee achter eenvolgende weekeinden in de nacht van zaterdag op zondag 21 en 22 alsmede die van 28 op 29 juni zal de overweg aan de Nieuweweg wegens re constructiewerkzaamheden voor alle verkeer worden afgesloten. De omleg ging zal door middel van borden wor den aangegeven. ADVERTENTIE Kerkewijk 128 '.Veenendaal Telefoon (08385)12244 Moet de tweede kerkdienst worden afgeschaft? Bovenstaande vraag wordt beantwoord door de Veenendaalse predikant ds. J. Overduin in zijn rubriek in het gereformeerde „Centraal Weekblad". Ds. Overduin reageert hiermee op reacties die kwamen op het artikel van ds. G. R. Visser onder de titel „De tweede kerkdienst gaat niet meer". Tot ouderlingen der gereformeer de kerk te Veenendaal werden be noemd de heren G. J. Anbeek, C. P. Beukenkamp, R. Brummel, A. Steenbergen, A. Augusteijn, B. van Benthem, P. Hoekstra, L. Breder- veld, W. Bulsink, W. Koopman, P. J. Hartman en A. Brands. Tot dia kenen de heren A. P. van Ginkel, C. de Gooijer, J. Buddingh en T. J. Schinkel. Tot lid van de kerkeraad voor algemene zaken werden ten slotte benoemd de heren G. C. Kap, C. van Voorthuizen, R. Schoute en A. Venema. Puntsgewijze geeft ds. Overduin antwoord, n.l.: Wij moeten door al maar te pra ten over de overbodigheid van de tweede dienst de mensen niet sug gereren, dat iedereen er op zit te wachten en dat dit verhaast moet worden. Er zijn vele gemeenten waar de tweede dienst wat de opkomst aan gaat zeer de moeite waard is. Wanneer wij 7 x 24 uur is 168 uren per week van God ontvangen om te werken, slapen, eten, ont spannen, naar de tv kijken enz., dan vind ik 2 x 1 uur is 2 uur per zondag nu niet bepaald overdadig om te volharden in de gebeden, in de leer der apostelen, de lofzangen, de sacramenten en de offergaven. Vroeger werkten de mensen onmen selijk lang, hadden geen vrije zater dag, geen vakanties en ze kwamen iweemaal 2 a IV2 uur naar de kerk. Al was het alleen voor gezinnen, waar man en vrouw niet samen naar de kerk kunnen en waar b.v. verpleegsters eenmaal vrij kunnen krijgen, dan is de tweede dienst al zinvol en noodzakelijk. Ik ben direct bereid voor een an dere inrichting van de tweede dienst. Er is al heel wat geëxperi menteerd, tot nog toe hoorde ik niet veel van blijvend succes. Ik geloof niet dat het tot de direc te taak van de kerk behoort om voor recreatie te zorgen. De op dracht die Jezus Christus ons gaf is: Woord en sacrament bedienen. Wie dit loslaat of verzwakt, breekt de kerk af en werkt de verschraling van het geestelijke leven in de hand. In het buitenland hebben wij op dit gebied genoeg waarschuwende voor beelden. Gemeenschap der heiligen is niet iets algemeen-menselijks, maar spe cifiek christelijk. Ik vrees, naar ik meen terecht, dat er van de speci- fiek-christelijke demensie niet veel terecht zal komen in de recreatie, niet omdat ik een spiritualistische opvatting van het Evangelie huldig, maar omdat ik nuchter met beide voeten op de grond wil staan. In een bijzondere dienst op don derdag 26 juni a.s. in de chr. geref. Pniëlkerk te Veenendaal zal mej. E. van Riessen worden uitgezonden als zendingsarts naar Indonesië. Tijdens deze dienst zullen drie chr. geref. predikanten voorgaan, n.l. ds. M. Baan te Zeist, ds. A. Bikker te Utrecht en ds. J. Brons te Veenendaal. Door de chr. geref. Bethelkerk te Veenendaal zijn op tweetal ge plaatst de predikanten A. Hilbers te Zwolle en H. van der Schaaf te Dordrecht Ondanks de precaire financiële si tuatie heeft de hervormde gemeen te „Sola Fide" nogal forse plannen op stapel staan voor de toekomst. In de eerste plaats wil de kerk voogdij het Verenigingsgebouw aan de Eikenlaan restaureren. De kos ten hiervan zzullen 35.000 a 40.000 gulden gaan bedragen, af te schrij ven in tien jaar. Bovendien zal in het najaar een zogenaamde inspraak-avond voor de gemeenteleden worden gehouden over een eventueel te bouwen twee de kerkgebouw. De C.J.V. afdeling Overberg maakt op 31 juli een uitstapje naar 't Evu- luon te Eindhoven en het Eurostrand bij het Brabantse Westerhoven. Tot ouderlingen der hervormde gemeente te Leersum zijn benoemd de heren D. J. van Hunnik en A. van Doorn. Ds. J. Karens te Nieuwerkerk be dankte voor het beroep van de ge reformeerde gemeente te Opheus- den. Tot kerkeraadsleden van de gere formeerde kerk te Amerongen wer den gekozen de heren A. Mudde en H. Vaartjes als ouderling en mw. W. Gouma en de heer A. Stuiven- berg als diaken. De Parochie Advies Raad van de r.k.-kerk te Veenendaal gaat voor het aanstaande seizoen een nieuwe gesprekscyclus opzetten. Men wil dan trachten een aantal niet-katho- lieken in de verschillende gespreks groepen op te nemen. De laatste .dienst van dit seizoen van de hervormde jeugdkapel te Leersum wordt gehouden op zon dag 29 juni. Ter afsluiting van het seizoen wordt op zaterdag 28 juni een fietspuzzeltocht gehouden. Morgenavond geeft de Veenen daalse organist Bert Wisgerhof een concert op het orgel van de gere formeerde Petrakerk. Medewerking verleent Connie de Dreu, viool. Op het programma staan werken van o.a. Vivaldi, Bach en Reger. Het concert begint om 20.00 uur. Onlangs werden twee dames ge kozen tot leden van de raad der ge reformeerde kerk te Rhenen: mevr. Ten Broeke als diaken en mevr. Van Leeuwen-Brouwer als ouder ling. Op hun verzoek werden de da mes ontheven van hun ambten. Zondag 22 juni wordt in het Ver enigingsgebouw aan de Eikenlaan een Open Deur Dienst gehouden, waarin dr. J. G. Thoomes zal voor gaan. Als thema geldt „Een tra gisch misverstand." Medewerking wordt verleend door het „Sola Fi- de"-kerkkoor onder leiding van de heer G. van Zanten. Vooraf is er samenzang.

De Vallei | 1969 | | pagina 3