Veenendaals dagblad Chaban-Delmas tot premier benoemd Buiten voor zes vakantiehuizen Utrechtse studenten bij curatorenvergadering Uitkering ineens voor „metaal" geadviseerd Bij nieuwe cao's extra voordeel eisen voor de georganiseerden flartaria Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Kabinet morgenavond gereed EERSTE GEDIPLOMEERDE JOURNALISTEN ZONNIGE PERIODEN EN LENING Bomaanslag bij klaagmuur Thieu bezig met verandering Rhodesië wordt blanke aparte republiek zingende dolfijnen ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk Tel. 03410 2569. Bedreigd reservaat i Gasvondst bij Emmen Grote loonsverhoging in Willemstad Reacties verdeeld Geluidsverbinding Concessies V.U. Bondsraad metaalbedrijfsbond NVV: Drs. Roeien (Zwolle) burgemeester van Arnhem Wat een topper die brommer 2 jaar garantie op blokmotoren 20 modellen vanaf f 419 (incl. Bi.W van de N.V. Nationale Volksbank betekent: ook voor u! Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 21 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I43 PARIJS President Georges Pompidou van Frankrijk heeït enkele uren na zijn installatie, het ontslag aanvaard van de regering Maurice Couve de Mur- ville. Zoals werd verwacht, heeft hij de voorzitter van de nationale vergade ring Jacques Chaban-Delmas (54) daarop gevraagd een nieuwe regering te vormen. Nadat Chaban-Delmas in het Elvsée een onderhoud van 50 minuten met Pom pidou had gehad, verklaarde hij bij zijn vertrek uit het paleis de opdracht tot de vorming van een regering te hebben aanvaard. Chaban-Delmas zei zo spoe dig mogelijk de lijst met ministers aan de president te willen voorleggen. Men neemt aan dat dit morgenavond zal geschieden. JERUZALEM In de buurt van Je- ruzalems historische klaagmuur zijn vrijdagavond drie bundels dynamiet ontploft, juist toen daar naar schatting 3000 mensen in gebed bijeen waren, aan het begin van de sabbath. Een Arabier kwam om het leven en een Israëlische militair werd gewond. De ontploffingen deden zich voor in twee kronkelstraten die door het Arabi sche stadsdeel naar de klaagmuur lopen. Veiligheidstroepen zetten met steun van pantserwagens het gebied af en hielden zeker 20 verdachten aan. Een tussen de menigte gegooide hand granaat heeft vrijdag in Gaza het leven gekost aan een Arabier, 14 personen werden gewond. Egyptische en Israëlische troepen heb ben volgens een bekendmaking in Cairo vrijdag drie hevige artillerieduels over het Suez-kanaal uitgevochten. Jordanië heeft intussen de veiligheids raad laten weten dat donderdag bij een Israëlische luchtaanval op zijn gebied negen militairen zijn omgekomen en 23 gewond. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en d.olfijnen.in één pro gramma.Tijden: 10.00 11.30 - 13.00 14.30 - 16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART Bij het verlaten \an het Elysée, de ambtswoning van het staatshoofd, ver klaarde de nieuwe eerste minister, dat hij voor het kabinet mensen zou aan zoeken, die „niet door moeilijkheden worden afgeschrikt". Behalve de be zetting van het ministerie van Finan ciën, vormt ook de portefeuille van Buitenlandse Zaken een probleem. Orthodoxe Gaullisten willen dat Mi chel Debré deze post behoudt. Door de benoeming van Chaban-Del mas tot kabinetsformateur, is het voor zitterschap van de nationale vergadering vacant geworden. De Gaullistische frac tie zal dinsdagmiddag haar kandidaat voor deze post aanwijzen. In deze kring worden de namen genoemd van de eerste vice-voorzitter Achille Peretti, die bur gemeester is van Neuilly en van Jean Taittinger uit Reims, die voorzitter is van de commissie van Financiën. De onafhankelijke republikeinen van Valéry Giscard d'Estaing zullen naar alle waarschijnlijkheid hun fractieleider Raymond Mondon voordragen. IVJen heeft de niet t" schatten na- J tuurhistorische waarde van dc j wereldberoemde Galapagos- i eilandendeze archipel van j grillige, woeste en verlaten natuur in de Stille Oceaan, tegenover Scua- j dor, eens toepasselijk genoemd ,,de i vitrine van het evolutie gebeur en" J en de ware ,,ark van Noach". Toen J Darwin hen in 1835 bezocht, vond j hij een tegenstrijdige verscheiden- heid en eenvormigheid van vaak zeer merkwaardige dieren die hij moeizaam verklaarde door de hypo these van soortverandering en evo- i lutie. Sindsdien heeft de weten schap zich met dit wonderlijke rijk bezig gehoudenzij kon er zowel i een tropische als een antarctische j fauna bestuderen, wegens het bij- i zondere verloop van de uit het zui- j den komende koude Humboldt- j stroomMijn kolom is veel te kon i om in bijzonderheden te treden, maar gelukkig werd er een zg. A.O.-boekje aan het onderwerp ge wijd, dat ge voor slechts een gulden j J kunt krijgen bij het W. Nat. Fonds i i te Zeist, giro 44466. Vraag meteen j om toezending van de alarmerende folder ,,Je geld of hun leven!" Een groot deel van de dieren op de Ga i i lapagos-eilanden verkeert nl. in het i acute gevaar van uitsterving en het J werking met de Charles Darwin i i Foundation een grootscheepse actie I op touw gezet om het gehele gebied j als internationaal natuurreservaat j te beheren als zijnde de enige weg j i *->t redding. Bedenk dat ge meer dan i I 70 der diersoorten en 40 'o van de plantensoorten in deze archipel nergens anders ter wereld vindt, i Zulk een unieke fauna en flora kan en mag niet ten onder gaan. Het succes der Hinojos-actie (Spaans j, trekvogelreservaat) heeft het WNF j goeddeels aan Nederlandse offer- vaardigheid te danken. Deze zal bij dit veel grotere object niet achter- J blijven. Vraag eerst de folder maar j aan om u wegwijs te maken. St. Jan 1969, A. B. WIGMAN De Franse oud-premier Antoine Pinav heeft vrijdagavond meegedeeld, dat hij het aanbod om minister van Financiën te worden in het kabinet onder premier Chaban-Delmas heeft afgewezen. Jacques Chaban-Delmas is in maart 1915 in Parijs geboren als zoon van een klein zakenman. Zijn achternaam was toen Delmas. Pas na de laatste oorlog heeft hij z(jn naam uit het verzet, Cha- ban, er aan toegevoegd. Terwijl hij rechten studeerde, was hij als leerling-journalist werkzaam bij het dagblad l'Information. Hij was een bril jant rugby- en tennisspeler. Voor tennis sen is hij nog enthousiast. Bij de capitulatie van Frankrijk in 1940 ging hij in het verzet. In een functie bij het ministerie van Industrie van de Vichy-regering, deed hij riskant spiona gewerk en kon hij de vrije Fransen waardevolle inlichtingen verschaffen. Zijn studie zette hij voort en in 1943 werd hij toegelaten tot het exclusieve college van hoge ambtenaren, de inspec tion des Finances. Spoedig kwam hij aan het hoofd te staan van de vrije Franse strijdkrachten in Frankrjjk. In 1944 op 29-jarige leeftijd werd hij brigade-generaal. Hjj speelde een voorname rol bij de bevrij ding van Parijs in augustus 1944. Zijn politieke loopbaan begon in 1946, toen hij in het parlement werd gekozen en burgemeester van Bordeaux werd, een functie die hij steeds heeft behouden. Hij behoorde toen tot de radicale partij. In 1951 ging hij over naar de Gaullisten, maar bekleedde sindsdien herhaaldelijk regeringsfuncties onder radicale pre miers. Van Bordeaux heeft Chaban-Delmas een moderne stad gemaakt. EMMEN Nabij Emmen, tussen de dorpen Westenesch en Noordsleen heeft de Ned. Aardoliemaatschappij gisteren na enige maanden boren gas aangeboord. In hoeverre de vondst van belang is zal eerst in de komende dagen moeten wor den vastgesteld. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten dat de vondst exploitabel is. SAIGON President Ngoejen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft vrijdag zijn voornaamste ministers en militaire adviseurs bijeengeroepen. Thieu zou de laatste hand leggen aan een wet, die voorziet in een ingrijpende bestuurs wijziging en daarna de Viet-Cong een politieke regeling willen voorstellen. Men meent dat de president van plan is een raad te vormen die de regering van advies moet dienen. In deze raad zouden ca. 20 politici uit alle stromingen in het land zitting krijgen. De advies raad zou dan op zijn beurt weer een orgaan moeten creëren dat algemene verkiezingen moet organiseren die in 1970 gehouden zullen worden. In dit li chaam zouden ook leden van de door het Zuidvietnamese „bevrijdings front" gevormde voorlopige revolutio naire regering zitting kunnen nemen. In doorgaans welingelichte kringen is mee gedeeld, dat de kans groot is dat gene raal Doeong Van Minh (de grote Minh) die de staatsgreep tegen president Ngo Dinh Diem in 1963 heeft helpen voorbe reiden, voorzitter van de nieuwe advies raad zal worden. WILLEMSTAD Vrijdagmiddag is te Willemstad een cao ondertekend tussen de directie van Wescar (Werkspoor Ca ribbean) en de Curagaose werknemers federatie (CFW). (Een staking bij Wes car vormde mede de aanleiding tot de onlusten van 30 mei). De cao betekent voor de werknemers in grote lijn een loonsverhoging van dertig tot veertig procent, in twee etappes, waarvan de tweede etappe begin november ingaat. Bovendien zijn de sociale voorzieningen voor de werknemers aanzienlijk verbe terd, evenals de vakantieregeling, terwijl de bedrijfsverzekeringen voor de werk nemer aanzienlijk zijn verhoogd. SALISBURY De uitslagen van het vrydag gehouden referendum in Rhode sië, wijzen op een grote overwinning voor premier Ian Smith. Van de 91.000 stemgerechtigden waren er ruim 81.500 blank en de overige neger, Aziaat of gemengdbloedig. Volgens de eerste resultaten zou Smith meer steun krijgen voor het voorstel om van Rhodesië een republiek te maken, dan voor de op apartheid gebaseerde ontwerp-grondwet. Enkele uren na het begin van het tel len van de stemmen had 81 pet. zich voor de republiek uitgesproken en 73 pet. voor de constitutie. Kiesgerechtigd waren 81.500 van de 240.000 blanken en slechts 7.000 van de 4,5 miljoen Afrikanen. Dat premier Ian Smith en zijn rege ringspartij, het Rhodesische front, een overwinning zou behalen stond wel vast. De oppositie was echter veel feller dan bij vorige verkiezingen in Rhode sië. Vooral van de kant van de Cen trumpartij die voorstander is van een regeling met Engeland. Deze partij staat open voor een uit eindelijke machtsoverneming door de zwarte meerderheid waar Smith zich vooral de laatste dagen steeds feller tegen uitpsrak. UTRECHT/AMSTERDAM De curatoren van de universiteit in Utrecht hebben gisteravond om half acht om acht uur zou een door de U.S.F. gesteld ultimatum aan het adres van de curatoren aflopen, waarin werd ver langd dat de curatorenvergadering a.s. maandagochtend openbaar zou zijn twee leden van het U.S.F.-bestuur meegedeeld, dat zij bereid zijn te vol doen aan dit verzoek. De curatoren hebben deze beslissing gisteravond in het Utrechtse administratieve centrum van de universiteit genomen. Vier van de zeven ebtatoien warcïi hierbij aan wezig. De curatoren hebben echter drie wen sen kenbaar gemaakt: er zullen in totaal 21 personen (zowél studenten, leden van het stafconvent en technisch en administratief personeel worden toegelaten, zodat iedere facul teit en dus alle geledingen van de universiteit bij deze vergadering aan wezig kan zijn; de curatoren behouden zich in de geest van de Gemeentewet het recht voor beslissingen over bepaalde agenda punten met gesloten deuren te behande len; het toelaten van de eenentwintig per sonen moet volgens de curatoren worden gezien als proef in afwachting van de op korte termijn toegezegde nota van minister Veringa, waarin o.m. de open baarheid ter sprake zal komen. De curatoren hebben echter laten weten dat het toelaten van de 21 perso nen niet betekent dat de curatorenver gadering in het vervolg openbaar is. Overigens ligt het wel in de bedoeling dat nu alle toekomstige curatorenverga deringen door afgevaardigden van alle studentenverenigingen kunnen worden bijgewoond. De president-curator mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sanden- burg, zei gisteravond, dat de kans dat de NIJMEGEN Enkele Nederlandse hervormde kerken in Nijmegen zul len de volgende maand gesloten zijn om dat de dominees met vakantie zijn. Ook het geringe kerkbezoek speelt een rol bij deze beslissing. - curatoren een agendapunt met gesloten deuren zullen behandelen, uiterst klein is. Op de agenda van de maandag ge plande vergadering komen o.m. ter sprake de bouwnotities, de kwestie van de aanvraag voor het experimenteer artikel, zoals de raad van overleg dat aan de minister heeft toegestuurd, („Ik verwacht hierover geen geweldig ge vecht" aldus de president-curator), de resultaten van de commissie-Unnik en die van de commissie bestuursvorm die donderdag en vrijdag hebben vergaderd. O»* facties onder $e truim duizend studenten die ligt aeaéUnuegebouw „be zetten" waren zeer verdeeld. Een groep studenten vond dat het toelaten van deze toehoorders geen volledige open baarheid inhield terwjjl men ook be zwaar had tegen de mogelijkheid dat met gesloten deuren zou worden verga derd. Een andere groep studenten was van oordeel dat de aanwezigheid van persvertegenwoordigers die volgens de curatoren niet zouden worden toege laten belangrijker was dan van zoveel mogelijk studenten. De president-curator heeft het verre van gemakkelijk gehad. Bijna twee uur lang werd hij onder een spervuur van vragen van de zijde van studenten be dolven. Tenslotte hielden de studenten een stemming over het antwoord van de cu ratoren. Unaniem waren zij van oordeel dat het antwoord van de curatoren niet heeft voldaan aan de eerder verlangde eis van de studenten om volledige open baarheid van de curatorenvergadering. Om 1 uur werd de vergadering voor korte tijd geschorst. Dc vertegenwoordigers van de cura toren hebben gisteravond na langdurige discussies toch concessies moeten doen. In een gesprek met het USF-bestuur hebben zij het voorstel gedaan vandaag de overige leden van het curatorium te bewegen op de komende vergadering plaatsruimte te reserveren voor zoveel mogelijk toehoorders en een geluidsver binding tot stand te brengen met een grote zaal waardoor iedereen de verga dering kan volgen. De curatoren zullen zaterdagavond om acht uur een uitein delijke beslissing aan het USF-bestuur meedelen. Met dit voorstel gingen de studenten akkoord. De meeste van de ruim duizend stu denten bleken er na rond twaalf uur vannacht bij een stemming de voorkeur aan te geven het academisch gebouw te ontruimen om daarmee het personeel ook wat slaap te gunnen en zaterdag ochtend terug te komen om de discus sies verder voort te zetten. De studenten zullen dan tot zaterdagavond in het ge bouw blijven tot het antwoord van de curatoren is ontvangen. Overigens gaf dr. H. Schamhardt, se cretaris van de senaat, het bestuur van de USF en de ingestelde ordediensten een compliment over de wijze waarop zij zich in de afgelopen twee dagen van hun taak hebben gekweten. Tijdens een vergadering gisteravond van enkele honderden studenten en staf leden van de Vrjje Universiteit in Am sterdam heeft de president-directeur, prof. dr. G. J. Sizoo, gezegd dat het be stuur zijn medewerking zal verlenen aan de stuurgroep, die een plan zal moe ten opstellen voor de herstructurering van de universiteit. De studenten hadden dit gisteren in een ultimatum aan de universitaire lei ding gesteld. Tevens heeft de president directeur toegezegd moeite te zullen doen om de processen-verbaal tegen de 62 bezetters van het administratieve centrum geseponeerd te krijgen DEN HAAG Ter gelegenheid van de opening van de Nationale Speel- goedweek werden in het Internationale Percentrum Nieuwspoort door de Com missie Speelgoedweek spullen voor de speelkamers van zes kinder (vakantie)- huizen aangeboden. Dé zes tehuizen waren door de heer Egas (links) uit gezocht. Rechts de voorzitter van de commissie, de heer J. Th. Kamlag. DEN HAAG De „Raad van over leg in de metaalindustrie" heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering met voldoening kennis genomen van het feit dat de Sociaal-Economische Raad in zijn rapport van gisteren gemeen schappelijke uitgangspunten heeft aan gegeven voor de bestrijding van de prijs- en loonspiraal. In het kader daar van is tevens aanbevolen in 1969 een uitkering ineens te geven van 1 pro cent van het jaarloon onder de in het advies genoemde voorwaarden. „De Raad van overleg in de metaal industrie" onderschrijft deze aanbeve ling en adviseert aan de ondernemingen in de metaalindustrie bij de toepassing van hetgeen de SER heeft aanbevolen deze uitkering toe te kennen aan allen die op 1 juli in dienst zijn en de uitbeta ling niet later te doen dan 31 augustus a.s. De raad was gisteravond in een bij zondere vergadering bijeengekomen om zich te beraden over hetgeen de SER in zijn 14e halfjaarlijkse rapport aan het kabinet heeft aanbevolen gistermidag. Werkgevers en werknemers in de raad van overleg hadden eerder deze week afgesproken gisteravond in die extra-vergadering bijeen te komen. (Zie voor SER-rapport elders in dit blad). De bondsraad van de Metaalbedrijfsbond NVV heeft op zijn gisteren gehouden vergaderingen enige voorstellen vastgesteld die zullen worden ingediend op het komende congres van het NVV. Eén van die voorstellen heeft betrekking op het vraagstuk georganiseerden onge organiseerden. De metaalbedrijfsbond merkt op dat aan ongeorganiseerde werk nemers, door de wet op de cao indirect en door de algemeenverbindendverklaring van cao-bepalingen direct, dezelfde arbeidsvoorwaarden worden gegarandeerd als aan georganiseerden. De metaalbedrijfsbond is van mening dat daardoor de taak van de vakbewe ging bij de totstandkoming van arbeids voorwaardenregelingen een publieke functie is geworden waaraan slechts een gedeelte dergenen wie het betreft, nl. de georganiseerden, financieel bijdraagt. De bondsraad constateert dat een ja renlange discussie en overleg, afwisse lend gevoerd op centraal niveau en op het niveau van de bedrijfstak, geen dui delijke perspectieven hebben geopend voor een algemene doorbreking van de praktijk van de ongelijke offers. De bondsraad stelt het congres van het NVV voor alle stappen te onder nemen om: ten eerste bij de komende cao-onderhandelingen te streven naar een gemeenschappelijke datum van af loop van alle collectieve arbeidsover eenkomsten waarbij organisaties van het NVV betrokken zijn. DEN HAAG Drs. J. A. F. Roeien, nu burgemeester van Zwolle, wordt eerste burger in Arnhem. Hfj komt in de plaats van de heer Chr. G. Matser, die eveneens met pensioen gaat. Mr. de Gou is lid van de K.V.P., drs. Roeien was tot voor kort vice-voorzitter van de V.V.D. Ten tweede: bij onderhandelingen over de daarna af te sluiten nieuwe cao's de aanvaarding daarvan afhanke lijk te stellen van het door de werkne mers overnemen van voorstellen die zijn gericht op de totstandkoming van een bijdrage door ongeorganiseerden die de ongelijkheid van het offer opheft, dan wel voor de georganiseerden een voor deel oplevert dat de ongelijkheid van het offer compenseert. Ten derde: met de samenwerkende vakcentrales te overleggen over 'n voor allen gelijkluidende formulering van het bvengenoemde voordeel voor georgani seerden, resp. bijdrage door ongeorgani seerden teneinde in één gemeenschappe lijke actie zowel de principiële als de materiële aspecten van dit vraagstuk tot een oplossing te brengen. De andere voorstellen van de bonds raad voor het congres van het NVV heb ben betrekking op zgn. overplaatsings regelingen, afvloeiingsregelingen en een integratie van de voorzieningen voor werkloosheid, arbeidsongeschiktheid en pensioen. ADVERTENTIE r A%\u\\u\\\uuu%%umuuu%«vuw Tijdens het weekeinde zal de zon er af en toe bij zijn, maar kleine storingen in een overwegend zuid westelijke luchtstroming zullen en kele, meest verspreide, buien ver oorzaken. In het temperatuurver- loop komt weinig verandering. Gel derland mag rekenen op maxima van om en nabij de 20 graden Cel- sius. I De Engelse weerkundigen reke- g nen tot half juli op een groter aan-'$ tal droge en zonnige dagen dan nor- maal is voor de tijd van het jaar. Er zullen een of twee korte gestoor- de perioden komen met plaatselijk zware regens en onweer. De zon- neschijn zal, volgens hen, boven normaal zijn. Morgen: zon op 04.19, onder 21.04, maan op 12.03, onder 00.23. ADVERTENTIE UTRECHT De school voor de journalistiek heeft gisteren de eerste groep gediplomeerde journalisten afgeleverd. Dr. M. Schneider, directeur van de school, reikte de diploma's uit. Rechts de heer ff. Schaafsma, adjunct-directeuï. Binnen enkele dagen contant geld. Bedragen van 500,— tot 9000,-. Aflossing in max. 3 jaar. Geheel schriftelijke behandeling mogelijk. Zand mij vrijblijvend inlichtingen: Neem: Straat: -... Woonplaat»: Geen postzegel» plakken. Deze bon in ongefrenkeerde. gesloten enveloppe zanden aan: Nationale Volksbank N.V. Antwoordnummer: 1750 Amsterdam 1002 nVb of bel: Arnhem tel. 427561 Nijmegen tel. 26200

De Vallei | 1969 | | pagina 1