Jack Lousma - astronaut van Friese afkomst Rode Kruis bezint zich op de toekomst Experimentele Parijse universiteit kan eigen zaken niet regelen SIR. adviseert tot uitkering- ineens voor '69 Wandeling onder de middernachtzon Stiefkinderen van vaak slachtoffer van oplichters Boete voor dief van „dossier- Maagdenhuis'' Bezetters van woningbureau veroordeeld Straks met recht „Fryslan boppe" Niet alleen notabelen in ziekenhuisbesturen" 3 gewonden na botsing met trein BISSCHOP VAN PARAMARIBO GAAT HEEN Raketten misten Shell-tanker KWALIJKE PRAKTIJKEN IN WEST-DUITSLAND Definitieve sluiting dreigt UIT DE KERKEN NAAR DE MAAN NKV VOORZITTER MERTENS: Daadwerkelijk vrede bevorderen LANGZAAM BURGERS IN OORLOG RESOLUTIE En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg RUIM DE HELFT UIT DE REGIO VEEL SCHADE Bloeiende branche Herinneringsmap Vage gegevens Loze illusie Variaties Handige zwendel haal gratis de speel goedweek vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel AFBETALEN LIEBHERR Pagina S ZATERDAG 21 JUNI 1969 Wanneer over enige tijd Friezen de kreet Fryslan boppe" aanhef jen, hebben ze een beetje ge lijk. Dan zal namelijk een astronaut van Friese af komst de wereldruimte in gaan. De** astronaut van Friese afkomst is Jack Robert Lousma, een kleinzoon van Sipke Louwsma. die in 1893 het Friese dorpje Piaam verliet en zich vestig de in Drenthe, een voorstad van de stad Holland in de Amerikaanse staat Michigan. Hij heeft de letter w uit zijn achternaam geschrapt, maar zyn vader draagt nog de naam Louwsma. Jack Robert Lousma kwam in het nieuws tijdens de tocht om de aarde van de Apollo-9 van James McDivitt, David Scott en Russell Schweickart. Hij onderhield toen in Houston radiotelefonisch contact met de leden van de bemanning van de Apollo-9. Datzelfde deed hij opnieuw tijdens de tocht om de maan heen van de Apollo-10 van Thomas Stafford, John Young en Eugene Cernan. De nu 33-jarige Lousma trad in april 166 samen met achttien anderen als as tronaut in dienst van de Amerikaanse rijksdienst voor luchtvaart en ruimte vaart. Daarvoor was hij als vlieger in dienst van de luchtvaartafdeling van het korps mariniers. Hij studeerde vliegtuigbouw aan de universiteit van Michigan en zou in Nederland de titel ir. voor zijn naam mogen zetten. Lousma is een goede bekende op Ca pe Kennedy, de grote lanceerbasis aan de oostkust van Florida. Hij komt er ge regeld oefenen, samen met andere as tronauten, die zich voorbereiden op tochten in een Apollo of een maanlan dingsvoertuig. Lousma zelf rekent erop, dat ook hij gekozen zal worden in een van de teams die voet op de maan zullen zetten. Hij liet zich dat ontvallen toen hij het in een gesprek met een Amerikaanse jour nalist had over een van de onderdelen van zijn oefenprogramma, het leren besturen van een helikopter. Hij zei: „Het is een goede methode voor het ver trouwd raken met de techniek van een verticale landing, de techniek dus die toegepast zal worden bij het landen op de maan". Over de carrière van Lousma kan men zeggen: van krantenjongen tot astro naut. Als schooljongen bracht hij in zijn woonplaats kranten rond. Nog iets bij zonders aan Jack Robert Lousma is dat hij in het schrikkeljaar 1936 op 29 februari werd geboren. Toen Lousma in het astronautenteam van NASA werd opgenomen was dat opnieuw 'n grote dag voor de universi teit van Michigan. Lousma en twee te gelijk met hem aangenomen astronau ten, Alfred Worden en James Irwin, zijn afgestudeerden aan die universiteit. Drie andere afgestudeerden, waarop •de universiteit al eerder met recht trots mocht zijn, hadden toen al lauweren in de wereldruimte geoogst: James McDivitt en Edward White in de Ge- mini-4.) en David Scott in de Apol- lo-8). In lichte shirt: Jack Lousma, wiens voorouders in het Friese Piaam woonden. PARAMARIBO Mgr. S. Kuypers, bisschop van Paramaribo heeft in ver band met zijn leeftijd de Paus ontslag gevraagd. Hij zal in ambtsbediening blijven tot een nieuwe bisschop van Paramaribo is benoemd. Mgr. Kuypers, die deze maand zeven tig jaar wordt, is in november 1926 naar Suriname gegaan, waar hij gewerkt heeft op de Surinamerivier, de Coppe- name, Saramacca en Boven-Commewij- ne. In 1933 werd hij benoemd tot pas toor van St. Rosa. Tijdens de oorlog was hij pro-vicaris, de plaatsvervanger van de bisschop in het vicariaat. In 1946 werd hij in de kathedraal van 's- Hertogenbosch tot bisschop gewijd. SAIGON Twee raketgranaten zijn vrijdag afgevuurd op de Shell-tanker Korenia, toen deze door het Long Tau- kanaal, 40 km ten zuidoosten van Sai gon voer. Beide raketten misten hun doel. Het Nederlandse schip bleef on beschadigd. Het was de 50ste aanval, die dit jaar werd uitgevoerd op koop vaardijschepen in het kanaal, dat naar Saigon voert. 99 UTRECHT Hoe kan het Rode Kruis daadwerkelijk de vrede bevorde ren? Deze vraag leeft hoe langer hoe meer in de kringen van het Internatio nale Rode Kruis. De voorzitter van het Nederl. Roode Kruis, jhr. G. Krayen- hoff, bracht haar vanochtend ook ter sprake bij de opening van de algemene vergadering van het Rode Kruis in Utrecht. Vroeger beperkte het Rode Kruis zich tot het helpen van de slachtoffers van oorlogen, maar sinds de tweede wereld oorlog is er een sterke stroming, die meent, dat het Rode Kruis eraan zou moeten meewerken, dat die slachtof fers er nooit komen, zo betoogde de heer Kraijenhoff. Het Internationale comité van het Ro de Kruis is aan deze stroming tegemoet gekomen door z.g.n. ronde-tafelconfe renties te organiseren, waar kleine groepen Rode Kruis-functionarissen „a titre personnel" vrijelijk met elkaar van gedachten kunnen wisselen. De heer Kraijenhoff, die ook een van deze bijeenkomsten heeft bijgewoond, is oprecht van mening, dat het Rode Kruis op dit gebied een rol kan vervul len. Hij dacht daarbij onder meer aan de Cuba-crisis en aan de Pakistaans- Indiase oorlog, toen de vertegenwoor digers van het Rode Kruis door op grond van humanitaire beginselen hun regering tot een wapenstilstand te be wegen. een uitbreiding van de strijd konden voorkomen. De heer Kraijenhoff beseft, dat een dergelijk streven van het Rode Kruis slechts heel langzaam tot ontwikkeling kan komen, omdat hierbij de politieke verantwoordelijkheid van de regerin gen in het geding komt. Dit moet wel iswaar worden gerespecteerd, maar aan de andere kant moet het Rode Kruis naar 't oordeel van jhr. Kraijen hoff, toch blijven proberen (zoveel mo gelijk in overleg met de regeringen) hier een taak te vinden, ook al omdat dit van het Rode Kruis wordt verwacht. Jhr. Kraijenhoff stelde een resolutie van het Nederlandsche Roode Kruis over deze materie in 't vooruitzicht, die het de in Istanboel te houden interna tionale conferentie van het Rode Kruis mogelijk zal maken stappen te onder nemen, die althans enigszins daadwer kelijk bijdragen tot het voorkomen van oorlogen. Een ander probleem noemde jhr. Kraijenhoff de eventuele wijziging van artikel 3 van het vierde Verdrag van Genève (de bescherming van burgers in oorlogstijd). Dit artikel is vooral de laatste tyd in de belangstelling geko men als gevolg van moeilykheden, die het internationale comité van het Rode Kruis bij de strijd in Nigeria/Biafra heeft ondervonden. Het betreft de essentiële bepaling, dat een onpartijdige humanitaire organisa tie, als het internationale comité van het Rode Kruis, haar diensten bij een burgeroorlog kan aanbieden, hoewel dit aanbod kan worden afgewezen. Jhr. Kraijenhoff meent, dat het Rode Kruis, waar mogelijk, dit aanbod zal doen, maar het staat in zekere zin machteloos, wanneer een (of beide par tijen) het aanbod weigert. Er bestaat nu een stroming, die verandering in deze situatie wil brengen, maar ook hier stuit men weer op de vraag of de regeringen bereid zullen zijn aan een wijziging van dit artikel mee te werken. In zekere zin zou hierdoor hun autono mie kunnen worden aangetast. Tn dit verband citeerde jhr. Kraijen hoff minister Luns, die in de Tweede Kamer heeft verklaard, dat de Neder landse regering bereid is een dergelijke revisie in de hand te werken. Het Ne derl. Roode Kruis is van plan over deze materie ook een resolutie in Istan boel in te dienen. Het is ervan over tuigd. dat hierbij geen grote sprongen vooruit kunnen worden gemaakt, „maar alles wat ertoe kan bijdragen verbete ring in deze situatie te brengen moet worden gedaan", zo meent de heer Kraijenhoff. Jhr. Kraijenhoff signaleerde in zijn openingsrede voorts de gunstige ont wikkeling van het Nederlandsche Roode Kruis, een vereniging die steunt op een miljoen leden-contribuanten en op meer dan een kwart miljoen actieve mede werkers, te weten de 250.000 vaste do nors, 5000 afdelingsbestuursleden, 12.000 leden van het Rode-Kruiskorps, 5000 vrijwillige Welf are werksters e.d. ADVERTENTIE UTRECHT „De ziekenhuizen zijn instellingen van openbaar nut gewor den en de verantwoordingsplicht ligt daarom niet meer tegenover de kerk, maar tegenover dc burgerlijke maat schappij. De kerkelijke overheid kan zich beperken tot haar wezenlijke taak. die op het terrein van de geestelyke verzorging is gelegen Dit zei de heer Th. W. Jentjens, vice- voorzitter van de Vereniging van Katho lieke Ziekenhuizen, vrijdag op de in Utrecht gehouden algemene vergade ring. Hij zei, dat bij de studie van een door de VKZ ingestelde commissie van nieu we statuten voor een katholiek zieken huis o.m. de vraag was gerezen of het gezien de ontwikkeling op maat schappelijk gebied nog wel juist, is de in de vigerende statuten aan de bis schoppen toegekende bevoegdheid aan gaande benoeming en ontslag van be stuursleden en de verantwoordingsplicht van het bestuur aan het bisdom nog lan ger te handhaven. De voorzitter van het Nederlands Ka tholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens. raamde dat het aantal di rect verplicht verzekerden uit het parti culiere bedrijfsleven, dus exclusief overheidspersoneel, eind vorig jaar bij na drie miljoen bedroeg, dat wil zeggen 80 a 85 procent van het totale aantal werknemers. Rekent men daarbij de medeverzekerden, dan komt men op een aantal van ruim 6,5 miljoen, dat wil zeggen 51.1 procent van de Neder landse bevolking. Op grond hiervan vraagt de maat schappij om openheid en om een ver antwoording. De heer Mertens vroeg zich af waarom aan de commissie van overleg evengoed als dit aan de me dische staf zou dienen te gebeuren niet de nodige informatie kan worden gegeven, opdat het personeel zich een verantwoord.beeld kan vormen over de financiële, economische en organisato rische situatie, waarin het ziekenhuis verkeert. Ook rees bij de vakbondsleider de vraag waarom de verslaggeving van 't gevoerde ziekenhuisbeleid geen openba re aangelegenheid zou kunnen zijn. Hij zag een dringende noodzaak om de besturen van dc ziekenhuizen an ders samen te stellen. Het past niet meer in het tijdsbeeld van inspraak en medezeggenschap om de belangenbe hartiging van de patiënten uit de regio alleen toe te vertrouwen aan notabelen ter plaatse. „Wij zullen in onze ziekenhuisbestu ren ruimte moeten maken voor groeps- vertegenwoordigers uit het verzorgings gebied. waarbij te denken ware aan 'n werkgeversvertegenwoordiging, 'n ver tegenwoordiging van middenstands- en werknemersorganisaties, van kruisver enigingen en afhankelijk van het rayon misschien ook wel vertegen woordigers van land- en tuinbouwor ganisaties". ADVERTENTIE Van onze correspondent PARIJS De universiteit van Vincennes by Parys wordt met een definitieve sluiting bedreigd. Zij is er niet in geslaagd zich een organisme te scheppen, dat verantwoordelijk is voor de gang van zaken en de leiding. Zij is een van de acht Franse experimentele universiteiten, die aan het begin van het schooljaar door het ministerie van onderwys zijn geopend. Het is de bedoeling dat zy door de stu denten in samenwerking met het onderwijzend personeel wordt beheerd. Zy stel len de leerstof en de programma's vast en geven de richting aan van de te ver richten onderzoekingen. De rector magnificus vormt slechts de band tussen het ministerie en de beheersorganisatie. De beheersorganisatie bestond nog al tijd niet na een jaar van moeilijkheden, waarin o.m. de rector het ziekenhuis werd ingeslagen. Zij zou echter dezer dagen worden herkozen. Dinsdag viel een groep van tachtig anarchistische studenten, van wie velen afkomstig van de rode universiteit van Nanterre, de stemlokalen binnen. Zij vernielden alle stembussen en sta ken de stembiljetten in brand. Zij zei den deze verkiezing te veroordelen omdat zij „burgerlijk, provocerend en anti-democratisch" was. De welwillen de studenten en leraren staken geen hand uit om de vernieling te voorko men. In het afgelopen schooljaar is aan de universiteitsgebouwen van Vincennes voor ruim een half miljoen schade toe gebracht, die ten laste komt van de Pa- rijse belastingbetaler. Het ministerie van Onderwijs heeft daarom laten weten, dat als deze uni versiteit niet in staat is zichzelf te or ganiseren het experiment het volgend jaar niet zal worden voortgezet. De ge bouwen zullen worden overgedragen aan andere instellingen. Geref. Kerken Vrijgemaakt. Beroepen: te Bergentheim: L. Moes te Abbotsford (B.C.-Canada). Geref. Gemeenten. Bëroepen: te Rotterdam-W.: W. C. La- main te Grand Rapids (Michigan). DEN HAAG Kon de Sociaal-Eco nomische Raad drie weken geleden geen overeenstemming bereiken over maatregelen, die nog dit jaar zouden moeten worden genomen voor het scheppen van een gunstig klimaat ter doorbreking van de inflatiespiraal, in zijn vrijdag vastgestelde veertiende halfjaarlijkse economische rapport is de raad eenstemmig in zijn advies aan het kabinet om voor 1969 over te gaan tot een uitkering-ineens van 1 pet. Deze uitkering zou een procent van het jaarloon mogen bedragen, niet ver plicht van bovenaf moeten worden op gelegd. maar per bedrijfstak, c.q. per onderneming moeten worden overeen gekomen. Ook de sociale uitkeringen zouden met een procent moeten wor den verhoogd. Die uitkering zou speciaal gelden voor die groepen werknemers, die tot dusver onvoldoende compensatie heb ben ontvangen voor het gestegen prijs niveau. (Van onze correspondent) De heer. die op bezoek kwam, zag er zo keurig uit en de „thuisarbeid", die hij aanbood, was aan trekkelijk: monteren en verven van houten sprook jesfiguren voor dé kinderkamer. Natuurlijk moest voor het materiaal een bedrag vooruit worden be taald. maar uiteindelijk zou toch een ruime bijver dienste overblijven. Vele oude mensen betaalden voor hout en verf en begonnen dapper te knutselen, maar de keurige heer liet nooit meer iets van zich horen. Toen de justitie in Neurenberg hem in de kraag greep, had de man in korte tijd achthonderd bejaarde mensen voor 45.000 mark aan spaarduitjes uit de zak ge klopt. Dit geval Is karakteristiek voor een hele branche van oplichterijen, die in West-Duitsland een onge kende bloei beleven: het aansmeren van schoon schijnende „bijverdiensten" aan goedgelovige kleine luiden. De sociale achtergrond hiervan is, dat vele eenvoudige mensen, die een beetje zijn vergeten door het welvaartswonder, krampachtige pogingen doen om niet achter te raken op hun meer for tuinlijke medeburgers. Elke kans om dan door een „winstgevend" bijbaantje of een „prachtige geldbe legging" toch mee te komen .met alle anderen, doet de argeloze kleine man dan gretig toehappen. uit, want hij heeft juridisch gezien, nooit iets anders beloofd dan informatie, bemiddeling enz. In de praktijk gaat dat zo: in een advertentie worden, zo lijkt het bij oppervlakkige lezing, thuis arbeid of andere bijverdiensten aangeboden. Als onkostenvergoeding, of om zijn serieuze belangstel ling te bewijzen, moet de gegadigde eerst vijf mark overmaken. Wat hij daarvoor thuiskrijgt, is veelal geen aanbod voor een bijbaantje, maar een lijst van bedrijven of bureaus, die op hun beurt bij baantjes aanbieden. de zich een schrijfmachine aanschaft. Dat schrijfwerk komt nooit, maar de machine moet volgens contract worden afbetaald. De opzet van dergelijke oplichterijen is bijna al tijd dezelfde: er wordt een goede bijverdienste in het vooruitzicht gesteld, maar eerst moet de gega digde iets betalen voor „informatie", ..bemiddeling materiaal of iets dergelijks. Naderhand blijkt de bijverdienste illusie maar de oplichter gaat vrij- Wie nog eens vijf of tien mark stort, krijgt van deze „werkgevers" dan een concreet aanbod in de brievenbus. Meestal is dat aanbod niet meer dan een vage beschrijving van de werkzaamheden, plus de mededeling, dat voor materiaal of andere be nodigdheden zo- en zoveel vooruit moet worden be taald. Wie ook daar nog invliegt, zit tenslotte met een hoeveelheid van die duur gekochte rommel in zijn maag. In de kleine lettertjes van een van de vele paperassen ontdekt het slachtoffer dikwijls ook nog de clausule dat hij zelf verantwoordelijk is voor de verkoop van de produkten van zijn huisvlijt... De variaties op dit kwalijke thema zijn talrijk. Nu eens wordt een proefzending aangesmeerd voor de wederverkoop van „succesvolle" artikelen; dan weer worden gouden bergen voorgespiegeld bij het Ihuiskweken van champignons in de kelder, van watervlooien op het balkon, of het fokken van bont-chinchilla's op zolder. Een bekende truc is ook het aanbieden van schrijfwerk-thuis op voorwaarde, dat de gegadig- Eén oplichter plunderde zijn slachtoffers door te gen hoge onkosten de volgende „bijbaan" aan te bieden: uitknippen van geboorte- en overlijdensad vertenties uit de kranten, die knipsels in „herinne ringsmappen" plakken en de mappen verkopen aan de betrokken families. De slachtoffers moesten zelf deze mappen duur inkopen en blijven zitten met de onverkochte exemplaren... Meer op het terrein van de geldbelegging „sla pend rijk worden" ligt de automatenzwendel (de oplichter levert dure automaten, de lichtgelovige ..exploitant" raakt de prulartikelen niet kwijt) en het bedrog met „depots" (de argeloze amateur telt duizenden neer om een „rayondepot" te krijgen van artikelen, die later steevast onverkoopbaar blijken). De justitie kan tegen dit alles weinig doen, om dat dit soort zwendel handig door de mazen van de wet glipt. Alleen wanneer zwart op wit valse beloften zijn gedaan, heeft de justitie een wettig houvast om in te grijpen. Alleen in Frankfort zijn er al 60 grote zaken aanhangig met een totale schade van tegen de 100 miljoen mark, maar de materie is zo moeilijk grijp baar dat het onderzoek vaak jaren vergt. En lichtpuntje echter bieden recente vonnissen in de Westduitse rechtspraak, waarbij onder bepaalde omstandigheden misleidende contracten ongeldig zijn verklaard of slachtoffers het recht kregen zich na derhand terug te trekken van bedrieglijke overeen komsten, waaronder zij al hun handtekening hadden gezet. Koning Boudewijn en koningin Fabiola, die momenteel een oj- ficieel staatsbezoek aan Finland brengen, hebben hier nog gelegen heid gevonden zich privé te verpo zen. Op de foto wandelen zij rond middernacht door de bossen van Lapland. Dankzij de noordelijke ligging, is er in deze dagen zelfs op dat uur geen gebrek aan licht. UTRECHT Op een niet-beveiligde overweg aan de Nieuweweg by Nieuw- Amsterdam zijn vrijdagmorgen om elf uur drie mensen gewond geraakt toen de auto, waarin zij zaten, in botsing kwam met de trein Zwolle -Emmen. De auto werd totaal vernield. Twee van de gewonden zyn opgenomen in 'n zieken huis in Emmen, de derde werd naar een ziekenhuis in Coevorden gebracht. De trein kreeg twintig minuten vertra ging. PUTTEN Op de Rijksstraatweg onder Putten is donderdagavond de 74- jarige J. Bast uit Nijkerk verongelukt. De man reed op een bromfiets en is bij het passeren van een andere brom fiets gevallen. Hij overleed aan zijn verwondingen in het academisch zie kenhuis in Utrecht. speelgoedweekkwartetspsf, gratis bij f4.- aan speelgoed AMSTERDAM De 29-jarige Am sterdamse leraar staatsinrichting J. O. die donderdagmiddag een dossier met kopieën van de stukken in zijn zaak van de griffie in het paleis van justitie mee naar huis nam is vrijdagmiddag door de politierechter als bezetter van het Maagdenhuis, conform de eis, veroor deeld tot een boete van f 200, plus drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. Namens het hoofd van het arrondisse mentsparket deelde de officier van Jus titie, mr. J. J. Abspoel, de leraar na af loop der zitting mee, dat hij voor het wegnemen van het dossier niet zal wor den vervolgd. Gisterochtend was de heer O. aangehouden in zijn woning, waar ook het dossier door de recherche werd aangetroffen. Na verhoor op het hoofdbureau van politie werd de leraar weer vrijgelaten en kwam hij naar de zitting van de politierechter. Deze had de zaak aangehouden in afwachting van de komst van de leraar. De leraar deed een voordracht tot wraking van de politierechter, mr. G. H. Nomes. en citeerde daarbij uit een kranteartikel van de Rotterdamse hoog leraar prof. Hulsman. De politierech ter verklaarde de voordracht echter ontvankelijk, omdat er z.i. sprake was van klaarblijkelijk misbruik van recht. De officier van Justitie betreurde het, dat verdachte „doelbewust leugens uit te" toen hij zei dat het dossier donder dagmiddag niet meer aanwezig bleek te zijn, toen hij dat nogmaals wilde inzien. Later verklaarde de leraar, dat hij het dossier als instructiemateriaal had wil len gebruiken bij zijn lessen staatsin richting. Hij zei verder uit belangstelling het Maagdenhuis te zijn binnengegaan en langzaam van toeschouwer deelnemer te zijn geworden. De heer O. merkte verder nog op, dat het op grond van een onbelangrijk feit als lokaalvrede breuk aan iemand onmogelijk wordt ge maakt zijn taak uit te oefenen. AMSTERDAM. Gel(jke monniken, gelijke kappen, zei de Amsterdamse po litierechter en veroordeelde gisteren de bezetters van het gebouw van de ge meentelijke woningdienst van Amster dam, ondanks hun verschillend strafre gister, tot een week gevangenisstraf voorwaardelijk en een boete van f 75,-, subsidiair 7 dagen hechtenis. Van de zeven mensen, tegen wie proces verbaal was opgemaakt wegens lokaal vredebreuk, waren vier komen opda gen, onder wie de 39-jarige Amster damse beeldhouwer J. A. J. De ande ren werden bij verstek veroordeeld. De officier van Justitie had 14 dagen voor waardelijk en dezelfde geldboete ge- eist. De politierechter zei begrip te hebben voor de motieven van de bezetters, die 27 maart jl. weigerden het gebouw van de woningdienst aan de Passeerders- gracht te verlaten. Hij was ervan over tuigd, dat men niet uit was op een rel, maar wilde protesteren tegen het ge meentelijk woningbeleid. „Daarom", zo zei hij. „leg ik een mildere straf op, dan de officier heeft geëist. Ook aan J., ondanks zijn lange strafregister en zijn leidende rol bij de bezetting". Maar de beeldhouwer, die zich op de rechtzitting stedebouwkundige noem de. was het zelfs met de mildere straf niet eens. want naar zijn mening wa« hij niet schuldig aan enig strafbaar feit en daarom eiste hij vrijspraak. Zijn verdediging had hij op een band recorder gezet, maar de politierechter stond hem niet toe deze af te draaien. „Ik heb toch recht op het laatste woord!", verweerde J. zich. „Jij wel, maar de bandrecorder niet", luidde het antwoord van de rechter. Mevr. H., gaf toe dat zij zich, be wust van de eventuele gevolgen, we- derrechterlijk in het gebouw had opge houden. Zij zei dan ook alle consequen ties ervan te willen aanvaarden, wat de rechter kon waarderen. Toen hij haar vroeg of de geldboete niet te hoog was, antwoordde zij, dat zij nog boetes van voorgaande soortgelijke overtredingen aan het afbetalen was, maar dat deze nieuwe strafmaat rede lijk was. Na afloop van de zitting werden J. en mevr. H. in het gerechtsgebouw aangehouden in verband met achter stallige betaling van boetes. Na betaling werden zij in vrijheid gesteld. ADVERTENTIE koelkasten diepvriezers 1 wasautomaten mm m Mm, mm afwasmachines mtucm 1IE6HERR NED6R1ANO N V 020 94G2B7 AMSTERDAM

De Vallei | 1969 | | pagina 5