VA AR-/VLIEGREIS INEEN KLACHTEN OVER AFNEMENDE LEEFBAARHEID OP SCHEPEN Vervolging tegen V.U.-studenten nog onzeker Export naar V.S. sterk gestegen Structuuronderzoek van wegvervoer Suiker? Doe er genist een schepje op! cAlleen suikerzoet is zuiver zoet r Gevaarlijke tabletten ontvreemd Hardnekkige Sint stoorde rechtbank vissers Vijf dreven 18 uur rond in rubberboot Binnenlandse tarieven op de helling SER: Y erhoog btw niet en stel de huur verhoging uit N.S. investeren f 2 miljoen in omroep installaties „Uitstellen of afstellen van huurverhoging ongewenst" Bemanning vereenzaamt Suikgriseentmkjatie vande natuur: cEeqbtón van energie enwëetstandsvermogen. Plast prima in uv/^ ■aan suik&niet met kunstmatig "zoet? II.A.L. wil eeuwfeest vieren met nieuw schip en volgend jaar samenwerking met de K.L.M. Polio-gevallen in Rotterdam ABONNEES GAAN /ELF DE KRANT SAMENSTELLEN I1 AANTREKKELIJK VERLOF Gesorteerd Oriëntering NA ZINKEN VAN HUN KOTTER PLANNEN TER VERKRIJGING VAN EEN GEFUNDEERD INZICHT MAN PROBEERDE ZUN VROUW TE DODEN DUITSLAND IN MIDDELBURG NOG MEER OMLAAG Commissie onroerende zaken: ZATERDAG 21 JUNI 1969 ROTTERDAM De Holland Amerika Lyn in Rotterdam probeert haar honderdjarig bestaan in 1973 te vieren met een nieuw passagiersschip. Dit vertelde het directielid jhr. H. Reuchlin, toen hy met zyn collega's N. van der Vorm en P. C. van Houten een bezoek bracht aan het nieuwe passagiersschip Hamburg van de Deutsche Atlantick Linie In Hamburg. Het drie maanden geleden in de vaart gebrach te schip meerde donderdag voor de eerste keer af aan de Wilhelminakade in Rotterdam. De heer Van der Vorm zei: „Wij hopen begin volgend jaar de uitnodigingen voor inschrijving op de bouw van ons nieuwe schip te kunnen versturen. Dit schip wordt wel klei ner dan de Hamburg, die 25.000 brutoregisterton meet. Het zou tegen de winter van 1972 klaar kunnen zijn". De heer Axel Bitsch-Christensen (de 42-jarige Deen die directeur is van de Westduitse rederij) vertelde als voor beeld van de nauwe samenwerking met passagiersschepen tussen zijn maatschappij en de H.A.L. dat beide him vaar- plannen voor pleziervaarten op elkaar hebben afgestemd. 'v T- mm i **- -x-w:-v: HP" „Samen bieden wij op dit gebied het grootste en meest gevarieerde program ma van alle scheepvaartgroepen". Hij onthulde, dat volgend jaar ook nauw zal worden samengewerkt met de KLM. Het zal dan mogelijk zijn te reizen op een gecombineerd lucht/ scheepvaartbiljet. De heer Christensen: „Men kan dan desgewenst een cruise bekorten door bepaalde trajecten te vliegen. Als in 1972 de jumbo-jets in dienst komen, verwacht ik dat de betekenis van deze combinatie pas goed tot haar recht zal komen". De Hamburg (bowkosten ruim f 85 miljoen) ziet er van binnen en van bui ten zeer aantrekkelijk uit. Indeling en keuze van materialen en kleuren geven de indruk van een originele opzet. Op vallend zijn de ruime gangen op de hut- tendekken. Met de aankomst van dit schip was het 75 jaar geleden dat een Duits pas sagiersschip in de Rotterdamse haven was. Ook de directie van de HAL was enthousiast over het schip. Of anders de heer Christensen zelf: „Er is een oud gezegde dat je in je le ven drie huizen bouwt: één voor je vij and, één voor de vrienden en één voor jezelf. En aangezien dit mijn derde passagiersschip is... Ja, ik ben er blij mee, hoewel ik wellicht bij een volgend schip onder andere de keukens wat groter zou maken. Overigens kan ik er als Deen over oordelen dat het eten hier voortreffelijk is". Of het een goed zeeschip is? „De Hamburg is intussen tweemaal naar Zuid-Amerika geweest. Zelf heb ik op tenminste twintig passagiersschepen ge varen, maar nog nooit op één dat zich zo stabiel gedroeg als dit". Het schip is nu voor de eerste keer onderweg naar New York. 99 99 UTRECHT Voorzitter J. H. Berg hout van de Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel heeft vrij dag op de algemene vergadering van de bedrijfsgroep Zeescheepvaart en Visserij te Utrecht gepleit voor een ver gaande verbetering van de sociale om standigheden aan boord van schepen. „In de afgelopen jaren is de werkge legenheid sterk gedaald en de leefbaar heid aan boord sterk afgenomen. Met duizenden „koppen" per jaar loopt het aantal bemanningsleden terug. In het menselijk vlak heeft dat grote vereen zaming tot gevolg voor de overgeble venen, al was het alleen maar doordat men „alleen" op wacht staat geduren de verscheidene uren per etmaal. Wan neer dan nog een deel der bemanning door buitenlanders wordt gevormd, schrompelt het laatste restje commu nicatie tot een minimum ineen", zo zei hij. Deze verminderende leefbaarheid wordt nog geaccentueerd doordat het leven aan de wal steeds comfortabeler wordt. Het zeemansberoep wordt daar door steeds meer een tijdelijk beroep. Van de scheepsofficieren vloiet binnen 15 jaar 95 procent af naar walbetrekkin- gen; van het lagere personeel gebeurt dit zelfs binnen 5 tot 7 jaar. Moeten we hierin berusten of trach ten het beroep weer aantrekkelijker te maken?, zo vroeg de heer Berghout zich af. Hij koos duidelijk voor het laat ste, maar om dat te bereiken moeten in de eerste plaats onzekerheden over dienstverband en verloftijden beter worden ondervangen. - Lovende woorden kregen in dit ver band Shell-Tankers N.V. en de Holland Amerika Lijn, maar „er waren even goed voorbeelden te geven van rederij en, die hun mensen langer dan tien maanden laten varen en dan nog eens het verlof uitstellen". Ook wordt een schip, dat voor reparatie in dok ligt, niet zomaar in de vaart gegooid, maar wel wordt soms een man uit zijn wel verdiend verlof plotseling teruggeroe pen onder het motto: „Als het schip maar vaart..." Daarnaast komt dan nog de angst verdrongen te worden door de goedko- AMSTERDAM De Amsterdamse officier van Justitie en hoofd van het parket, mr. J. F. Hartsuiker, deelde gisteren desgevraagd mee, dat hij nog geen beslissing heeft genomen over het vervolgen van de 62 studenten der Vrije Universiteit, die gisternacht uit het ad ministratieve gedeelte van de universi teit zijn verwijderd door de politie en tegen wie proces verbaal is opgemaakt terzake van lokaalvredebreuk. Mr. Hartsuiker verwacht, dat de pro cessen-verbaal begin volgende week op het parket zullen binnenkomen en dan zal hij, na bestudering daarvan, zijn be slissing over het wel of niet vervolgen nemen. Als er één strafvervolging zal komen, is het niet de bedoeling van mr. Hartsuiker om daar een aparte zit tingsdag van de politierechter voor te doen reserveren. Voordat prof. dr. G. J. Sizoo, presi dent-directeur der V.U., de politie ver zocht tot ontruiming over te gaan, heeft hij eerst nog contact gehad met mr. Hartsuiker. pe (buiten enige CAO vallende) Azia tische zeelui. Aan het slot van zijn rede uitte de heer Berghout nog kritische geluiden jegens de overheid. „Wij zijn bijzonder teleurgesteld, dat slechts twee verte genwoordigers van de werknemersor ganisaties in staat worden gesteld deel uit te maken van de delegatie naar de voorbereidende technische maritieme conferentie van de internationale ar beidersorganisatie, die in september in Genua wordt gehouden. Dit terwijl er toch met name belangrijke arbeids vraagstukken, die ontstaan als gevolg van de technologische ontwikkelingen, op de agenda staan, alsmede onderwer pen als vakopleiding, bemannings-ac- commodatie en de welfare aan boord en in havens. ROTTERDAM In de afgelopen we ken is in Rotterdam één zeker en één mogelijk geval van kinderverlamming ontdekt, zo heeft de Gemeentelijke Ge neeskundige Dienst vrijdag meegedeeld. Het betrof in beide gevallen kinderen, die niet tegen polio waren ingeënt. Uit het onderzoek is, volgens de GGD niet gebleken, dat er een uitgebreide circulatie van het polio-virus in Rotter dam bestaat. De GGD is er desondanks toe overgegaan de immuniteitstoestand van de leerlingen van een aantal scho len onder andere die, welke door de patiënten werden bezocht op te voeren. Verder wil de GGD kinderen, die geen herhalings- of eerste inenting tegen polio kregen, in de gelegenheid stellen zich alsnog te latèn inenten. AMSTERDAM Het Amsterdamse paleis van justitie heeft gisterochtend bezoek gehad van Sinterklaas en Zwar te Piet. Eerst reed de goedheiligman op zijn schimmel voorbij het bordes van de hoofdingang aan de Prinsen gracht. De bisschop ging de draaideur door, maar werd toen opgevangen door de binnenbewaking van wachtmeesters der rijkspolitie en bodes. Vriendelijk maar beslist, werd hem de toegang ont zegd en de deur gewezen. Sint en zijn knecht gingen daarna de Lange Leidsedwarsstraat in en stopten bij de toegangsdeur naar het zittings zaaltje van de politierechter. Daar ston den bezetters van het Maagdenhuis te wachten tot zij naar binnen konden als mede een groepje belangstellenden. Spontaan hieven zij een Sinterklaaslied aan. Sint, die naar binnen wilde, werd hartelijk ontvangen, maar ook hier niet toegelaten. Even later stapten Sint en Piet onge merkt een deur binnen, die toegang geeft tot de publieke tribune van de rechtbank. Er ontstond wat rumoer en Sint riep: „Ik wil Nomes spreken". De president, mr. J. A. Bletz, schorste voor korte tijd de zitting totdat Sint en Piet van de publieke tribune waren ver wijderd. Sint keerde terug naar de hoofdingang waar hij de wachtmeesters snoepgoed wilde aanbieden. Hij vroeg Piet de ge bitten van de vriendelijk lachende po litiemannen te inspecteren. Piet zei: „Ze hebben nog uitstekende gebitten", waarop Sint vroeg: „Van hen zelf"? Toen Piet dit bevestigde, vond de Sint het zonde hun dat snoepgoed te geven en hij vertrok in de richting van de Leidsestraat DEN HAAG De Nederlandse ex port naar de Verenigde Staten is in 1968 gestegen van 1.241 miljoen gulden tot 1.579 miljoen gulden, een toeneming van ruim 27 pet. De laatste drie jaar is de ontwikkeling van onze uitvoer naar de VS zonder meer spectaculair geweest, na een aantal jaren van zeer matige groei. In deze periode nam de export met bijna 80 pet toe, aldus het jaarverslag over 1968 van de Nederland se Kamer van Koophandel voor Ameri ka. Deze sterke stijging van de export heeft ertoe geleid, dat het aandeel van de totale Nederlandse uitvoer dat naar de VS wordt verscheept, steeg van 3.9 pet in 1965 tot 5.2 pet in 1968. Gezien echter het enorme potentieel van deze markt en hetgeen de andere EEG-lan- den presteren, mag een verhoging van dit percentage worden verwacht. Dat houdt in, dat de export naar de VS procentueel meer zal stijgen dan de to tale Nederlandse uitvoer. Met een stijging van 27 pet. stonden de VS qua groei aan de spits van onze ^belangrijke exportmarkten. Het verheugende hierbij is, dat een groot aantal produkten hiertoe heeft bijgedragen en dat de groei niet voor rekening komt van een beperkt aantal produkten, dat goed in de markt ligt, zo gaat het jaarverslag verder. De pos ten groter dan 50 miljoen gulden ne men namelijk 40 pet van de stijging voor hun rekening, hetgeen neerkomt op 134 miljoen van de 338 miljoen gul den. Men kan hieruit de conclusie trek ken, aldus het verslag dat een toenemend aantal Nederlandse bedrij ven vaste voet op de markt krijgt, waarbij overigens de uitermate gunsti ge conjunctuur in de VS het resultaat positief heeft beïnvloed. In feite kwam de gunstige wending toen de conjunctuur in Europa stagna tie vertoonde en het bedrijfsleven com pensatie zocht op de Amerikaanse markt. Daarna heeft ongetwijfeld de toenemende inflatie in de VS de con currentieverhoudingen t.o.v. Europa niet verder verslechterd. De Kamer merkt op, dat nog te veel potentiële exporteurs zich van deze markt afzijdig houden of weinig begrip tonen voor de specifieke marktverhou dingen. Een betere marktoriëntering, een goede samenwerking met de Ame rikaanse importeurs een aanpassing van het produkt aan de Amerikaanse vraag en een doelbewuste exportpoli- tiek zijn enkele voorwaarden om met succes naar de VS te exporteren. De laatste tijd heeft een aantal be drijven de grote mogelijkheden onder kend en de juiste methoden gevolgd om met succes te opereren. Dit aantal kan, naar de mening van de kamer, nog aan zienlijk worden uitgebreid. De Amerikaanse invoer in Nederland nam in het verslagjaar toe met 464 miljoen gulden of met 14.5 pet. Het Amerikaanse deel in onze totale in voer steeg met 0.3 pet tot 10.9 pet. Op vallend is, dat de invoer van agrari sche produkten is teruggelopen waar door het accres geheel voor rekening komt van de industriële grondstoffen en kapitaalgoederen, aldus het jaarver slag. f\nder het motto ,,Doe het nu maar eens zelf", heeft de hoofdredactie van het Deventer Dagblad de lezers uitgenodigd van maandag tot en rhet woensdag a.s. ter redactie te verschijnen om daadwerkelijk mee te werken aan de samenstelling van de kranten van 24 en 25 juni. De abonnees, die zich hiervoor opgeven, mogen kiezen uit het door de persbureaus aangeboden nieuws, worden betrokken in de verslagge- verij, mogen commentaren schrij ven en zullen beslissen wat de ope ning van de voorpagina zal worden. Het Deventer Dagblad bestaat 100 jaar. De redactie gaat uit van de veronderstellingdat de le zers na 100 jaar genoegen te heb ben genomen met de keuze van eigenwijze journalisten"wel eens zelf mogen beslissen wat er in de kranten zal komen. Het nieuwe Westduitse passa giersschip Hamburg bracht don derdag een kort bezoek aan de Rot terdamse haven HUSUM Een Westduits reddings vaartuig heeft vrijdag vijf opvarenden van de Nederlandse viskotter HD 72 uit Den Helder bij het Sleeswijk-Hol- steinse schiereiland Eiderstedt uit de Noordzee gered. De kotter is donder dagavond gezonken. De schipbreukelin gen hadden 18 uur lang in een rubber boot rondgedreven. De geredden zijn naar Husum in Sleeswijk-Holstein gebracht. Een van hen is wegens verwondingen aan een arm in een ziekenhuis opgenomen. De toestand van de anderen wordt betrek kelijk goed genoemd. De bemanning van het reddingsvaar tuig zag vrijdagochtend de mast van de kotter boven water uitsteken. Kor te tijd later zag men een reddings boei en twee zwemvesten drijven. Een politievaartuig en een helikopter heb ben ook aan het zoeken deelgenomen. De geredden zijn de schipper S. Boer (29), K. Bais (22), O. Post <18), F. H. Pape (17) en J. Leufgens (26). De laatste is gewond. Naar de Westduitse politie meedeelt, heeft de kotter waarschijnlijk een lek in de machinekamer opgelopen, waar door hij in anderhalf uur volliep. De vissers moesten in het water de rub berboot gebruiksklaar maken, wat ge ruime tijd gevergd had. Het schip zonk 30 mijl uit de kust van Husum. UTRECHT De gezamenlijke wegvervoerorganisaties hebben in COG- verband (Commissie Overleg Goederenvervoer) plannen opgevat om een diep gaand structuuronderzoek te laten instellen naar de situatie in het goederen vervoer over de weg. De organisaties willen een gefundeerd inzicht hebben in de bedrijfstak en in de toekomst ervan. Deze aankondiging heeft de voorzitter van de NOB-Wegtransport, de heer E. van Donkelaar, vanochtend gedaan op een in Utrecht gehouden vergadering van afgevaardigden van deze organisatie. De heer Van Donkelaar, heeft ook ge sproken over de binnenlandse tarieven voor het wegvervoer en verklaard, dat de gehele opzet daarvan dringend ge wijzigd dient te worden. Hij merkte op, dat onlangs 't onderzoek naar de struc turele herziening van de binnenlandse tarieven gereed is gekomen. De in een rapport neergelegde resultaten zijn de minister aangeboden. De huidige maximumtarieven, die in 1947 van kracht werden, steunen wat de opzet betreft in feite op de vervoerver- houdingen van vlak na 1945. Deze ma ximumtarieven zijn sindsdien wel bij gewerkt wat de kosten betreft. Daarbij is via gedifferentieerde verhogingsper centages gepoogd de „hellingen wat te wijzigen". Wijziging van de gehele opzet is echter dringend nodig, aldus de voorzitter. De vaste kosten zijn veel meer om hoog gegaan dan de variabele kosten, waardoor het maximum op de korte af standen te laag lag, en voor de lange afstanden te hoog, aldus de heer Van Donkelaar. In het nu gereedgekomen voorstel is men wat het ongeregeld interlokaal ta rief betreft afgestapt van een goederen- klassificatie, terwijl bovendien in te genstelling tot het huidige tarief, geen bedragen per honderd kilogram zijn ge geven, afhankelijk van de zendings grootte en tarief af stand. In plaats daarvan stelt men uitgere- MAASSLUIS De 22-jarige koop man A. J. van H. uit Maassluis heeft donderdagmorgen getracht zijn 24-ja- rige echtgenote, van wie hij gescheiden leeft, om het leven te brengen. Omstreeks zes uur in de morgen ver voegde hij zich aan de woning van zijn vrouw. Hem werd de toegang geweigerd door twee kostgangers, die daar in huis waren. Van H. zag echter toch kans binnen te komen en de deur te sluiten, terwijl de kostgangers zich op de gal.- rij voor de woning bevonden. Het was in het bezit van een mes en een berg stok met scherpe punt. In de woning trachtte hij zijn vrouw de keel dicht te knijpen, doch dit werd hem belet door zijn schoonmoeder. Een der kostgangers sprong door een ruit weer naar binnen en liep daarbij een vleeswond aan zijn linkerarm en ver wondingen aan beide voeten op. Hij werd later overgebracht naar het Dijkzigtzie- kenhuis te Rotterdam. Voor Van H. was de tegenstand in middels te groot geworden. Hij had zich in het toilet opgesloten, van waaruit hij door de gealarmeerde politie van Maas sluis werd meegenomen. Maandag zal Van H. voor de officier van Justitie te Rotterdam worden geleid. ADVERTENTIE Leer meer over suiker 1 Gratis! Verzend onderstaande bon voor interessante documentatie. Aan de Nederlandse Suikerindustrie, Postbus 1000, Den Haag. Stuur mij s.v.p. uw gratis documentatie over suiker. Naam: Adres: NA-8 kende bedragen voor voor een aantal betalende gewichtsgroepen (elk 500 kg) afhankelijk van de tariefsafstand. Ook het tarief voor het geregeld vervoer is in het nieuwe voorstel uiteraard ingrij pend gewijzigd, aldus de voorzitter. De tabellen voor aftrekbedragen en over- brengloon zijn verdwenen en het verschil tussen rechtstreeks vervoer en gebroken vervoer komt in de nieuwe opzet tot uitdrukking door het toepas sen van verschillende tarieftabellen. Ten aanzien van de bilaterale tarief onderhandelingen, die op het ogenblik tussen ons land en West-Duitsland wor den gevoerd kan en wil de NOB-Weg transport geen ander standpunt inne men dan is neergelegd in lid I van ar tikel III van de EEG-verordening van 30 juli 1968, die handelt over de invoe ring van een stelsel van margetarieven voor het goederenvervoer over de weg tussen de zes EEG-landen, zo bleek uit de toespraak van de heer Van Donke laar. In de overwegingen bij de verorde ning staat, dat de tarieven zodanig moe ten worden vastgesteld, dat misbruik van een economische machtspositie en ruïneuze concurrentie wordt voorko men. Bij de vaststelling van de tarieven dient uitgegaan te worden van een ba sisprijs en dienen in acht te wor den genomen de kosten van de gelever de vervoersprestaties en van de markt situatie, en wel zodanig, dat de ver voerders een billijke beloning kunnen verkrijgen. Deze overwegingen resul teerden destijds in genoemd artikel III. Naar de overtuiging van de heer Van Donkelaar, dienen in de kostprijs alle kostencomponenten verwerkt te zijn. Het zou immers vreemd zijn, zo be toogde hij, wanneer een vervoeronder- neming in de kostencalculatie wel alle componenten zou moeten verwerken, maar deze niet tot uitdrukking zou kun nen brengen in de tarieven. Voor de opstelling van de bilaterale tarieven dient te worden uitgegaan van de basis van wetenschappelijk verant woord onderzoek verkregen ge gevens met betrekking tot de gemid delde kosten van een goedgeleide on derneming in het grensoverschrijdend beroepsgoederenvervoer. De gegevens, ontleend aan onderzoekingen naar de marktsituatie, kunnen zo mogelijk en zo nodig als correctiefactor worden ge bezigd. ZUTPHEN De commissaris van politie te Zutphen maakt bekend, dat uit een apotheek te Zutphen worden vermist vier standaard opstandflessen resp. inhoudende 6.000 furadantinta- bletten, 3.000 digoyentabletten, 500 com- plamintabletten en 500 hexamintablet- ten. Deze tabletten vallen niet onder de groep hexaminen. Het innemen van een grote dosis van deze tabletten kan le vensgevaarlijk zijn. Op het etiket van deze flessen staat de inhoud vermeldt. De hoogte van de flessen, die bruin van kleur zijn en met een zwarte schroefdop zijn gesloten, bedraagt plm. 25 cm. Deze flessen met inhoud zijn ont vreemd tussen donderdagavond om kwart over acht en vrijdagmorgen acht uur. Wie ze aantreft wordt verzocht contact op te nemen met de commis saris van politie te Zutphen, telefoon 05750-4545, of met de plaatselijke poli tie. In de nacht van donderdag op vrij dag hebben onbekenden ingebroken in de sociale werkplaats in Middelburg. Er is geprobeerd de brandkast te ope nen, maar dat is niet gelukt. Wel heb ben de diven de gehele bedrijfsapo- theek van de bedrijfsarts leeggehaald. De politie heeft gewaarschuwd, dat op het ogenblik levensgevaarlijke medicij nen in handen van onbevoegden zijn. Het gaat hier om een vrij grote hoe veelheid pillen, injectiespuiten, injectie ampullen en poeders. DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad is unaniem van mening, dat maatregelen zullen moeten worden ge nomen, die uitdrukkeiyk zyn gericht op het doorbreken van prys- en loon- spiraal. Een eerste stap is het gebrui ken van het bedrag van 130 a 140 mil joen gulden (afkomstig van de schor sing van de investeringsaftrek) voor verlaging van het prijsindexcijfer van het gezinsverbruik met ongeveer 0.8 pet (op jaarbasis). Dit blijkt uit het 14de halfjaarlijkse economische rapport dat de SER in zijn besloten vergade ring van vrijdag heeft vastgesteld. Die verlaging van 0.3 pet zou, naar het oordeel van het kabinet, kunnen worden bereikt door de accijns op sui ker te verminderen. De raad, die over deze verlagingen adviseerde in zijn ad vies van 30 mei jl, nam daarbij aan, dat zo'n maatregel op 1 juli van dit jaar zou kunnen ingaan. (Daarbij zou de verlaging van het prijs-indexcijfer voor het resterende halve jaar van 1969 dus ook de helft van de 0.3 pet be dragen, derhalve 0.15 pet). De raad acht het voorts uitermate on gewenst, dat per 1 januari 1970 de BTW tarieven worden doorgevoerd, zoals in het voornemen ligt Een vermijding van deze verhoging zal een verlaging van 0.6 pet van het prijs-indexcijfer tot gevolg hebben. Verder acht de raad onder de huidige omstandigheden een uitstel van de per 1 januari 1970 voorziene huurverhoging aanvaardbaar. Dat zou betekenen, dat het prijs-indexcijfer voor 1970 met nog eens 0.6 pet zou kunnen worden terug gedrongen, maar de raad is niet hele maal eensgezind over de duur van dat uitstel: een deel meent dat de huurver hoging in 1970 helemaal achterwege moet blijven, een ander deel vindt dat de jaarlijkse verhoging met ingang van 1970 verschoven moet worden naar 1 juli van elk jaar. Dan zou het effect op het prijs-indexcijfer de helft van 0.6 pet. zijn, derhalve 0.3 pet UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen zullen in het kader van „Spoor slag '70" de komende jaren ruim f 2 miljoen uittrekken voor het aanbrengen van nieuwe omroepinstallaties op sta tions en in de treinen. De berichtge ving zal namelijk in de toekomst een steeds belangrijker plaats in de com municatie met de reizigers gaan inne men. Deze installaties zullen vooral een rol gaan spelen op de stations, die over enkele jaren nog slechts „bemand" zullen zijn door één centraal punt. De installatie krijgt dan tevens twee ne venfuncties, namelijk het bedienen van treinaanwijsbakken en de verlichting op de stations. Binnenkort zal de bediening van de treinaanwijsbakken het behulp van een omroepinstallatie de werking ge schiedt door middel van toonfrequentie voor het eerst worden toegepast op de stations Utrecht - Overvecht, Bilt- hoven en Den Dolder. Deze drie sta tions zullen worden bediend vanuit de post Blauwkapel. Aangezien de omroepinstallaties in hun nieuwe functie kwetsbaar zijn doordat deze op het lichtnet zijn aange sloten, zal de apparatuur ook met accu batterijen worden uitgerust. De PTT zal in het komende najaar omroepinstallaties plaatsen op de sta tions Zwolle en Leeuwarden. De be staande apparatuur is hier het eerst aan de beurt om vervangen te worden. In 1970 volgen meer stations, zo als o.m. Meppel, Assen, Beverwijk, Bilthoven, Den Dolder, Valkenburg en enkele pasgeopende voorstadshaltes. Met het aanbrengen van omroepin stallaties in treinen zijn de Spoorwegen reeds in 1954 begonnen. Er werden toen 140 installaties geplaatst. Binnenkort zullen 43 in aanbouw zijnde nieuwe tweewagenstellen met omroepinstalla ties worden uitgerust. Op het Centraal Station in Rotter dam zal over niet al te lange tijd de berichtgeving aan de reizigers in zeven talen geschieden. Behalve Nederlandse mededelingen, wordt er dan ook Duits. Engels, Frans, Pools, Russisch en Grieks gesproken. DEN HAAG De contactcommissie voor onroerende zaken heeft zich tot de ministerraad, de voorzitter van de Tweede Kamer en de voorzitter van de Sociaal Economische Raad gewend en gezegd, dat elk uitstel of afstel van de volgende huurverhoging hoogst onge wenst is en invoering van aanvullende individuele subsidieverlening voor daarvoor in aanmerking komende ge vallen raadzaam is. De commissie zegt, dat jaarlijkse huurverhogingen van zes procent on voldoende blijken te zijn om de stijging van het kostenpeil op te vangen en dat de bouwkosten in de laatste zeven jaar met 45 procent stegen, in het eer ste kwartaal van dit jaar zelfs met 12 procent. Verder begint de hypotheek rente de acht procent te benaderen. De gevolgen van een en ander zijn de afstand tussen de huren resp. las ten van nieuwe woningen wordt groter, waardoor de aantrekkingskracht van nieuwe woningen vermindert en ergo wordt de particuliere sector terughou dender met alle risico's van dien voor de realisering van het woningbouw programma 1969 en de volgende jaren. Verder komt de doorstroming ten de trimente van lager gesalarieerden on voldoende op gang, daar de financiële sprong voor adspirant-doorstromers groter wordt, aldus de commissie. Zij meent vervolgens, dat het kwali teitsniveau van de nieuwbouw wordt gedrukt om huren en lasten althans nog zo laag mogelijk te houden. Bo vendien leveren lagere stichtingskos- ten hoger subsidie op. Tenslotte stelt de commissie, dat de exploitatie van bestaande woningen in het gedrang komt door de sterk geste gen gemeentelijke en provinciale belas tingen, gestegen onderhoudskosten (acht keer zo hoog als in 1937, huurniveau echter slechts drie keer hoger) en stij ging van de rentevoet. Het gevolg is, volgens de commissie, een snellere achteruitgang en verkrot ting van een belangrijk deel van de be staande woningvoorraad, waardoor een spoediger achteruitgang van het woon- milieu en een vergroting van de pro blematiek van de krotopruimong ont staat

De Vallei | 1969 | | pagina 7