Stuurgroep Creativiteit wil ons denken gaan bijsturen „Met modewoord voorzichtig omspringen" Huiveringwekkend relaas uit Sovjet-gevangenkamp Oostenrijk wil klein en rustig blijven E.E.G. - een ver verschijnsel Consumptief krediet schaadt de investeringen Tal van variaties op „oom agent" „De mensen weten wat zij doen" ONLANGS IN AMSTERDAM OPGERICHT Volkenkundige atlas van Europa in voorbereiding Mosselseizoen m gevaar door vervuiling van Oosterscbelde Vroeger wel Scheef oog Nationalisme Rust, rust, rust Boosdoeners Volkerak Excuses voor verstoorde kranslesfging Hotel op het „dak van de wereld Prof. Wemelsfelder over kopen op afbetaling: Schuitema leent 3.75 miljoen GEEN KAPSONES CONTACTEN VERVOLG n 99 BOUWRECORD IN HAMBURG MAANDAG 23 JUNI 1969 (Creativiteit is een modewoord. Daar- om wil dr. W. T. Seegers ge pensioneerd econoom in Amsterdam het heel voorzichtig gebruiken. Daarom ook is de Stuurgroep Creati viteit onlangs in alle stilte opgericht. De heer Seegers in een tijdloze huis kamer: „Je moet voorzichtig met dat woord omspringen en er dus ook voor zichtig propaganda voor maken. Maar de mensen, die een voordracht van mij over creativiteit hebben aangehoord, gaan anders naar huis, bekijken hun werk anders; ze zoeken de prettige kanten van hun werk". De heer Seegers heeft het zelf ook ge daan. „Ik ben al heel lang terug begon nen met het ontwikkelen en verbrei den van ideeën over creativiteit. Al toen ik nog aan het werk was; mensen hun kopje laten gebruiken". Hij toont een dankbaar briefje van dr. Willem Drees uit Den Haag. Hij zegt: „Creativiteit voor bejaarden, daar ben ik eigenlijk mee begonnen. In Buffalo, New York, heb ik daarover een cursus gevolgd bij de Creative Educa tion Foundation. Weet u dat zelfs gees telijken er gebruik van maken, om hun preek meer levendig te maken?" Toen de heer Seegers terug kwam in Nederland richtte hij de Stichting Be vordering Creatief Denken op. „Ik moest die zaak hier voorzichtig anra- ken, want als je veel kapsones maakt, heb je het direct verprutst. Ik heb wat lezingen en cursussen geschreven. Niet als business, maar als aardigheid. Ik heb het heel eenvoudig gehouden". In een van zijn geschriften staat over de „noodzaak" van creatief denken: „Creatief denken is evenwel geen kwak zalversmiddel. Het is beslist niet over al goed voor. Maar wanneer men de kunst van het creatieve denken enigs zins beheerst, is het mogelijk interes sante en vruchtbare resultaten te ver krijgen zoals: helderder te leren den ken, de arbeidsvreugde te verhogen, weerstanden tegen vernieuwing te voor komen, bedrijfsblindheid te verminde ren". De oogkleppen moeten verdwijnen, maar alleen doe je dat niet; dat is Don Quichotte-werk. De heer Seegers: „Ik heb er veel over geschreven, ook in be paalde bejaardenbladen. Ik zou een aantal mensen tot cursusleider willen opleiden. Want alleen kom je niet ver; ik ben maar één mens". Via allerlei toevalligheden heeft de heer Seegers contact gekregen met drs. J. Gijswijt, die in Amstelveen werkt aan een cursus creatief denken voor het bedrijfsleven, met drs. F. F. D. Holzhauer, psycholoog op een reclame bureau en met de heer A. H. van Deu- dekom, de man van Brainstorm Neder land. De heer Seegers: „Eind vorig jaar heb ik van de universiteit van Buffalo opdracht gekregen uit te zoeken wat hier op creatief gebied wordt gedaan. Nou, ik heb een rondschrijven gemaakt, maar daar is niks op gekomen. Toen zijn we met z'n vieren bij mij thuis gaan overleggen wat we moesten doen. Dat is twee maanden geleden". „Het was werkelijk heel gezellig. En we zijn maar begonnen. Dan kom je vanzelf mensen tegen, die belangstel ling hebben. Je begint eerst het terrein te verkennen; of je wel bij elkaar past en zo. Veronderstel dat je er werkelijk in slaagt het idee van bewust creatief denken er in te krijgen..." En als dat nou niet lukt; is dan het einde van de wereld nabij? Dat blijkt gelukkig niet het geval. De heer See gers: „Je krijgt wel een steeds groter wordend verschil tussen de mensen die vooruitgaan en die achterblijven. De mensen weten eigenlijk nog niet eens DR. W. T. SEEGERS Ik kan toch niet voor het raam gaan zitten wat creativiteit is. Het is meer recre atie dan creatie. Het is al aanwezig, maar je geeft er een andere vorm aan, zowel abstract als concreet". „We zijn heel voorzichtig geweest met die formuliering. Als we toch tegen windmolens vechten, dan zullen we dat wel merken, omdat er dan geen reac ties komen. Het zal niet gemakkelijk zijn. De mensen zijn nogal individueel ingesteld. Creatief zijn dat moet je wil len. En als je het doet, dan stel je je meer open voor de dingen, dan leef je toch prettiger". Bibliotheekwerk, vakopleiding detail handel, boeken over textiel, mode en confectie. Alles heeft de heer Seegers (67) gedaan. Hij zegt: „Ze kunnen van mij niet zeggen dat ik niet creatief ben geweest. Die Stuurgroep Creativiteit is gewoon een vervolg. Ik kan toch niet voor het raam gaan zitten?" ARNHEM Een internationale com missie van volkenkundigen bereidt de uitgave van een Europese volkenkunde- atlas voor. De kaarten zullen betrek king hebben op de meest uiteenlopen de volkenkundige onderwerpen, waar van er thans zes in behandeling zijn ge nomen. De gegevens worden door at- laskundigen uit de verschillende landen verzameld. Het hoofd van het volken kundig bureau te Amsterdam is met de voorbereiding van het Nederland se kaartgedeelte belast. Dit wordt opgemerkt in het jaarver slag van de bij het Nederlands Open luchtmuseum te Arnhem ondergebrach te Stichting Historisch Boerderij onder zoek. Het foto-archief van deze stich ting omvat thans 32.960 foto's. Men denkt aan de mogelijkheid tot het afronden van het in de jaren 1942 tot 1945 door het Openluchtmuseum in een aantal dorpen begonnen opmeet- werk. Ook een selectie uit de circa 200 dorpen, die voorkomen op de in ge volge de Monumentenwet 1961 samenge stelde lijst van te beschermen dorpsge zichten, zal zodoende een dieper in zicht in doel, methoden en mogelijkhe den van 't dorpsonderzoek worden ver kregen, wat uiteindelijk tot een meer nauwkeurig omschreven werkprogram ma zal kunnen leiden, aldus het jaar verslag. Tn het contactorgaan van het korps Gemeentepolitie van Mid delburg is 'n zeer leerzaam artikel opgenomen, et geeft een duide lijke aanwijzing hoe vaak de naam van de Nederlandse agent in de mond van de gemiddelde Neder lander komt. Want, zegt het artikel, een op sporingsambtenaar in ons land heeft de volgende aliassen: Adje, bink, blauwe, bout, bullepees, dek- kel, diender, glimmende gassie, glimmerïk, glimmert, govie, gron diger, hoed, hoek, jato, jut, juut, kallebak, kip, klabak, klabbes, knikker op het dak, knobbelsmeris, knopsmeris, koper, koperen bout, krauter, lamp, latkip, oom agent (jawel, die ook), poedel, poets, prins, rus, schranderige, siëne, sjien, sjouter, smeris, soemkoef, stille, tuut, weet en wout. Het zou best wel eens kunnen voorkomen, dat een politieman niet weet dat een ambtenaar in functie wordt beledigd. Nog een over de politie. In Tiovo Uzice in Joegoslavië was de poli tie zeer ingenomen met 't bekroon de werkstuk uit 'n opstelwedstrijd. Er stonden zinnen in als hoeveel warmte gaat er schuil onder het blauwe uniform. Is er een beeld houwer in de wereld, die zijn groot heid in steen kan bijtelen?" De schrijver van dat fraais, de twintigjarige Milovan Militsh zit een jaar gevangenisstraf uit we gens diefstal. Toch heeft hij zijn prijs eerlijk verdiend. LONDEN De 32-jarige Russische ingenieur Anatoly Marsjenko, die zes jaar In verscheidene gevangenkampen heeft doorgebracht, heeft onder de titel „Myn getuigenis" een boek over de toestanden in die kampen geschreven, dat naar het Westen is gesmokkeld. Het boek is nu verschenen by een uitgeverij in Londen. Marsjenko verbleef van 1960 tot 1966 in de kampen en schreef zijn boek in 1967. Het leven in de kampen is „nog even verschrikkelijk als ten tijde van Sta lin". Men heeft er van mij een sterke, gezonde Siberische jongeman een licha melijk wrak gemaakt, schrijft hij. In 1966 werd hij vrijgelaten, maar vorig jaar juli werd hij opnieuw gearresteerd en tot <^en jaar dwangarbeid veroordeeld. In de gevangenis heeft hij Yoeli Daniel leren kennen, de Russische schrijver, die eveneens veroordeeld is. Deze gedroeg zich waardig onder de martelingen van de bewakers, van wie velen het „vak" onder Stalin geleerd hebben. Deze bewakers passen zwaar werk bij vriesweer toe, 24 uur achtereen, een uithongering en afranseling om de gevangenen een „heropvoeding' te geven. Bepaalde gevangenen worden daardoor tot zelfmoord of zelfverminking ge dreven of worden gek. Er waren er, die hun oren afsneden, en er de woorden „Een cadeautje voor Chroesjtsjef" op sehreveh en uit de ramen wierpen. Een andere groep gevangenen, die maandenlang geen vlees hadden geproefd, orga niseerden een „feestje" waarbij zij repen vlees bakten, die zij "uit hun eigen li chaam hadden gesneden. De grote meerderheid verzet zich echter met waardigheid. De grote moed, waarmee Yoeli Daniel de provocaties van de kampleiding doorstond, wekte de bewondering van alle gevangenen, die hem helpen waar zij kunnen. Marsjenko is blijkbaar bij toeval tegenstander van het Sovjet-regiem gewor den. Als ingenieur werd hij na een vechtpartij in een arbeidershotel gearres teerd. Hij werd tot een jaar strafkamp veroordeeld. Uit het kamp ontsnapte hij en begaf zich naar de 1.900 km verder gelegen grens met Perzië. Veertig me ter voor die grens werd hij weer gearresteerd. Wegens hoogverraad werd hij tot zes jaar veroordeeld, die hij in de kampen in de autonome republiek Moldavië heeft doorgebracht GOES Het Zeeuwse mosselseizoen moet waarschijnlijk worden uitgesteld. Deskundigen zien maar weinig kans om de waterverontreiniging in de Oos- terschelde nog voor eind juli terug te dringen. Alleen al de levertijd voor de chloor- installatie, die nodig is, vergt minstens zes weken. Een besluit tot de aankoop is nog steeds niet genomen. Het water op de Yerseke-bank waar mossels en oesters tijdens het sei zoen schoonspoelen is zo verontrei nigd, dat het Rijks Instituut voor visse rij onderzoek de verkoop voorlopig ver boden heeft. Volgens drs. R. Th. Ros kam van het instituut, is dit het gevolg van het ongezuiverde rioolwater, dat Goes op de Oosterschei de loost. Een (kostbare) chloorinstallatie zou aan de verontreiniging een eind kunnen ma ken. De heer J. van de Graaf, hoofd tech nische dienst van het waterschap De Brede Watering, betwijfelt echter sterk of deze gemeente wel de boosdoener is. Het bewijs is naar zijn mening nog niet geleverd. Hij noemt als mogelijke veroorzakers van de verontreiniging: de gemeenten Yerseke, Kattendijke en Wemeldinge en de steeds grotere stroom sportvissers die de Oosterschel- de bevolken. Volgens de heer Van de Graaf, is de kans groot, dat de dure chloorinstalla tie voor Goes niets zal uithalen. In dat geval dreigt er werkelijk een catastro fe voor de mossel- en oestervissers en -handelaars in Yerseke, die jaarlijks voor tientallen miljoenen guldens om zetten. De laatsten brengen de watervervui ling tevens in verband met de sluiting van het Volkerak. „Rijkswaterstaat heeft de gevolgen daarvan niet over zien", zo menen zij. Het ministerie van Verkeer en Water staat ontkent enig verband. „De hevige regenval en de groei van de bevolking van Goes vormen de oorzaken". Het ministerie heeft er evenwel geen be hoefte aan de schuldvraag uit te zoe ken. DEN HAAG De KVP en het Vete ranen Legioen Nederland hebben de ambassadeur van Canada telegrafisch verontschuldigingen aangeboden voor het incident, dat vorige week voorviel bij een kranslegging door Canadese oor logsveteranen in Amsterdam. Bij het Nationaal Monument trokken enkele jongelui bloemen uit de krans die de veteranen er hadden neergelegd. Zij deelden de bloemen uit aan meis jes. KVP en VLN verzekerden de ambas sadeur, dat de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk het optreden van de jongelui verafschuwt. Op de Mount Everest (8.708 meter) zal binnenkort op 3.900 meter hoogte een hotel verrijzen, waar men voor ruim honderd gulden per dag zal kun nen genieten van het uitzicht op het Hi- malajamassief. Een Nepalees-Japanse firma gaat het hotel bouwen voor onge veer 250.000 dollar. Er zal slechts een verdieping met twaalf kamers zijn voor in totaal 24 mensen. Vanaf een vliegveldje zal de verbinding met de Nepalese hoofdstad, Katmandoe, wor- -1-- on r1 Th ouden. Ir oktober wordt met de uw begonnen en het hotel zal eind 1972 de eerste gasten ontvangen. ADVERTENTIE WENEN In nogal wal Europese landen, die geen lid zijn van de Europe se Economische Gemeenschap maar het graag zouden willen worden, heb ben staatslieden, politici en belangstellende burgers 'n mentale vlag gehesen toen De Gaulle president-af raakte. En toen in de weken erna bleek dat de inmid dels gekozen nieuwe president Pompidou als ook zijn rivaal Poher, binnen af zienbare tijd wilden praten met de Britten over hun eventuele toetreding, werden die mentale vlaggen nog wat hoger aan de mast gesjord. In Londen vooral. IJTet gezaghebbende Britse Economist schreef eind blad The mei zelfs: „Het is nog veel te vroeg om er zeker van te zijn wat Frankrijks politiek zal zijn onder een nieuwe president, maar de verklaringen van de belangrijkste kanshebbers maken het waarschijnlijk dat binnen niet al te lange tijd een krantekop erin zit als: Engeland treedt toe tot de Gemeenschappelijke markt". En ook in de Scandinavische landen herleefde de hoop. In Wenen bemerkte men van zulk een enthousiasme niets tot heel weinig. Hebben de Oostenrijkers dan geen be langstelling voor de EEG? Wis en ze ker! Van hun export gaat de helft naar die zes landen (met de Bondsrepubliek als grootste klant), een kwart naar de landen van de Vrijhandelsassociatie, waarvan Oostenrijk deel uitmaakt, een vijfde naar Oosteuropese landen. De EEG is dus héél belangrijk voor Oosten rijk maar men is er al zo vaak te leurgesteld in zijn verwachtingen, dat er een groot gevoel van onverschillig heid tegenover die EEG is gegroeid. Duim zeven jaar geleden was dat an- ders. Toen in december 1961 de drie neutralen, Zweden, Zwitserland en Oos tenrijk, in Brussel hun verzoek om as sociatie met de EEG neerlegden, was daarvoor ook in Oostenrijk groot en thousiasme. De enige beduchtheid was of de Russen het wel goed zouden vin den. (Vanwege Oostenrijks neutraliteit zat een volledig lidmaatschap van de door de Russen als imperialistisch-ka- pitalistisch beschouw de EEG er niet in; associatie was het hoogst haalbare). Men rekende er toen op dat het snel voor elkaar zou zijn. Een politicus zei ons: „De regering was er toen zo van overtuigd dat het zou lukken, dat zij zelfs een ernstige fout! niet eens over mogelijke alternatieven bij afwij zing wilde nadenken". En een bankier: „Als je in die jaren tegen een regeringsfunctionaris zei dat het feest wellicht niét zou doorgaan, waren alleen die sceptische woorden al bijna esn soort hoogverraad..." Nu, men weet het: 't feest is niet doorgegaan. Ten eerste omdat heel de kwestie van uitbreiding der "EEG zich heeft geconcentreerd op de vraag of Engeland erbij kon, ten tweede omdat De Gaulle een hekéï heeft aan neutra le landen. En nu? IVTu zegt men in Oostenryk: „Ach, jul- lie EEG, die hangt toch van de moeilijkheden aan elkaar? Niets anders dan malaises en tegenstellingen, die jullie met zijn zessen niet kunt oplos sen". Bovendien zit men, zoals gezegd, met een scheef oog te kijken naar eventuele gefronste voorhoofden in het AMSTERDAM De Eindhovense hoogleraar prof. dr. J. Wemelsfelder meent, dat het consu mentenkrediet (kopen op afbetaling) niet alleen maar „consumptie" is. Hij bracht deze stelling naar voren in het con gres van de Europese Federatie van Financierings maatschappijen (Eurofinas) in Amsterdam. „Wanneer", aldus prof. Wemelsfelder, „dank zy met consumentenkrediet gekochte wasautomaten, stof zuigers en frigidaires, meer vrouwen buitenshuis kunnen werken of minder huispersoneel nodig is, dan komen arbeidskrachten, vrjj, die de totale pro- duktie vergroten. Het consumptief krediet heeft dan voor de conomie hetzelfde gevolg als het investe ringskrediet". Prof. Wemelsfelder probeerde hier mee de kritiek te weerleggen, waaraan het consumptief krediet nog altijd bloot staat. Een van de belangrijkste punten van kritiek is, dat het bankgeld, dat in de vorm van consumentenkrediet wordt verstrekt, beter voor produktieve inves teringen zou kunnen worden gebruikt. Consumentenkrediet zou zodoende scha delijk voor de welvaart zijn. Prof. Wemelsfelder: „De nemers van consumentenkrediet, zo kan men stel len, verkeren gezamenlijk in de tragi sche positie, dat zij door het belemme ren van investeringen hun eigen loons verhogingen afremmen, maar zich dat niet bewust zijn". „Zij zouden zijn als het publiek bij een voetbalwedstrijd. Wanneer één gaat staan is dat niet ernstig. Maar zodra een groot deel gaat staan, ziet niemand de wedstrijd meer". Over de stelling, dat consumentenkre diet i. rifde ge\ olg kan hebben als in vesteringskrediet, voerde prof. Wemels felder verder aan: „Ook blijkt een groot deel ,van het consumptief krediet alleen maar de eigen besparingen in te hou den, die men, zonder de mogelijkheid van het opnemen van dit krediet, zou hebben aangesproken om het begeerde produkt te kunnen aanschaffen. Ook dan is er geen sprake van verloren ge- gane investeringsmogelijkheden". De Eindhovense hoogleraar noemde het vooral belangrijk, dat de nemers van consumentenkrediet over het alge meen mensen zijn, die weten wat zij doen en die bereid zijn om zelfs vrij behoorlijke offers te brengen als tegen prestatie voor het feit, dat zij nu kun nen consumeren in plaats van later. Hij voegde er aan toe: „Dit kan erop wijzen dat, gesteld al dat er als gevolg van het nemen van dit krediet een ze kere loonderving zou plaatsvinden en men deze zou kennen, men toch aan consumentenkrediet de voorkeur zou geven". Volgens prof. Wemelsfelder moet men bij dit alles in aanmerking nemen, dat PROF. DR. J. WEMELSFELDER in Europa deze vorm van krediet, in vergelijking met de Verenigde Staten, kwantitatief van geringe betekenis is. Daardoor is ook de invloed op investe ringen en daarmee op lonen en wel vaart minimaal. De vraag naar consumptief krediet neemt in beide werelddelen tot aan een bepaalde grens toe met het inkomen en neemt voorbij die grens af. In de Ver enigde Staten is deze grens in de afge lopen decennia echter voortdurend ver schoven. In de Europese landen valt hiervan weinig te bespeuren, hetgeen kan wijzen op een geringe waardering van de Europese consument voor deze vorm van krediet. „Gezien de ontwikkeling in Amerika moeten er in ons werelddeel dan ook nog grote mogelijkheden voor expan sie aanwezig zijn. Aan economisch er psychologisch onderzoek zou in dit op zicht nog heel wat meer kunnen wor den gedaan", aldus prof. Wemelsfelder. Kremlin als de Oostenrijkers ook maar ietsjes van de weg der strikte neutrali teit zouden afwijken. En dan is er nog een heel teer punt: zolang de kwestie- Zuid-Tirol tussen Italië en Oostenrijk niet is opgelost, behoeven de Oosten rijkers er niet over te piekeren dat Ro me enige Weense aspiratie zal steunen. In Brussel «zelf is onderhand de oorspronkelijk Nederlandse gedach te verder verspreid dat ruimere asso ciatie van landen met de EEG een aan tal nieuwe instellingen met zich zou moeten brengen als een associatieraad van ministers, een parlementaire asso ciatie, etc. En bij al die zaken in de EEG, die de laatste tijd (helaas) toch al moeizaam genoeg worden gedreven en toch al onoverzichtelijk genoeg dreigen te wor den, is er geen behoefte aan nog meer commissies en raden. Nederland is, op grond van dit alles, voorstander van een uitgebreid han delsakkoord tussen de EEG en Oosten rijk. Daar voelt men in Wenen veel voor; daar hoopt men sterk op. Aan het slot van onze omzwervingen door Oostenrijk nog iets heel an ders: het nationalisme en de herinne ring aan de nazitijd. Een Brits journalist, zo werd ons in Wenen verteld, schreef onlangs na een reis door Oostenrijk dat het nog altijd een land vol nazi-denkbeelden is. Voor ons is dat een onbegrijpelijke, een in zijn algemeenheid onjuiste uitspraak. Stellig hebben in 1938 veel te veel Oostenrijkers Hitiers troepen enthou siast verwelkomd; de ijdele Duitse ge neraal die de inmars leidde, rapporteer de aan de „Führer": „We hebben twee gewonden getroffen door bossen bloemen..." En zeker heeft Simon Wie- senthal gelijk als hij stelt dat de opvol gende Oostenrijkse regeringen niet hun uiterste best hebben gedaan om Oosten rijkers, die zich als nazi hebben mis dragen, aan hun gerecht? straf te hel pen. (Dat laatste kan trouwens te ma ken hebben met het Oostenrijkse volks karakter; men vergeet graag onaange name dingen en is er niet bang voor de kop in 't zand te steken). Maar in geen van onze vele gesprek ken vonden wij één spoor van nazisti sche mentaliteit. De tegenhanger van de neo-nazistische NPD uit de Bonds republiek heeft hier maar een handvol leden. Sterk nationalistische gevoelens dan? Ook niet in hoge mate. Er is een nogal nationalistische boerenbeweging, iet-of- wat Koekoekiaans, maar zij heeft wei nig om de hakken. De in grootte derde politieke partij, de liberale lijkt soms eer nationalistisch dan liberaal. Maar 't blijven randverschijnselen. Otto von Habsburg, laatste telg uit het roemruchte geslacht dat zo lang de Oostenrijks-Hongaarse dubbelmonarchie bestuurde, heeft maar een bescheiden aanhang. Nostalgie naar „de grote tij den toen wij nog Kaiserlich und KönJg- lich waren en Wenen centrum van de wereld" ontmoet men haast niet, en dan nog vooral bij oude mensen. T~)e „grote men" wil rust, rust en nog eens rust. Men wil genieten van de nog altijd vrij bescheiden welvaart dezer jaren. Men aanvaardt de strikte neutraliteit, Oostenrijk door de Russen opgedrongen, zoal niet altijd uit diepe overtuiging (zoals de Zwitsers) dan toch met permanente opluchting. De „grote men" kent, voor zover wij konden bespeuren, maar één beducht heid: dat na het heengaan van De Gaul le de Westduitsers ook politiek gespro ken, de eerste viool in Europa kunnen gaan spelen, dat dit de Russen zou prik kelen en dat daardoor het wankel even wicht in centraal Europa, waarbij de overgrote meerderheid van de zeven miljoen Oostenrijkers zich zo wel lijkt te voelen, zou kunnen worden verstoord. Men luistert er liever naar Ein Walzer- traum van Johann Strauss dan naar de theorieën over aan „sterk Duitsland in een sterk Europa" van minister Franz- Josef Strauss. „Wij zijn een klein en rustig land ge worden", zei ons een hoge ambtenaar. „Dat willen wij zo laten". Dit lijkt, in enkele woorden, een rake kenschets van het Oostenrijk onzer jaren. CJestig arbeiders, die de klok rond hebben gewerkt, heb ben in Hamburg in vijf dagen tijd een geprefabriceerd kantoorge bouw van zeven etages opgetrok ken, hetgeen volgens de aanne mersmaatschappij Bransdende een wereldrecord is. Een woordvoerder voor de maat schappij zei, dat geprefabriceerde segmenten tot acht ton op hun plaats gebracht waren door een mobiele kraan en dat de muren en hel dak in 66 uur voltooid waren. Arbeiders legden reeds de laat ste hand aan het binnenwerk, ter wijl de muren voor de volgende verdiepingen op hun plaats gebracht werden. Gewerkt werd volgens een methode, die ontwikkeld is door de Parijse architect Raymond Ca mus. Met de bouw was men vrij dag begonnen om het stadsbestuur te laten zien, dat er tijdens het weekeinde, als er minder verkeer is, vlugger gewerkt kan worden. AMSTERDAM De aangekondigde i verteerbare obligatielening van '-2br. D. Schuitema (Centra) wordt f 3,75 miljoen groot. De stukken krij- n een rente van 7*/2 procent en wor den uitgegeven tegen 100 procent. In schrijving sfcaat 2 juli open.

De Vallei | 1969 | | pagina 13