J Veerieridaals dagblad Europees gezinde ministers in Kabinet-Delmas CHABAN-DELMAS BIJ DE PERS Zonnetje Buiten Dochter van Chaplin gehuwd Onrust in Midden-Oosten neemt met dag toe Discussiërende studenten ontruimden universiteit Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ANDERHALFMAAL DE WERELD ROND 6 MAURICE SCHUMANN OP BUITENLANDSE ZAKEN Queen Elizabeth misschien naar de slop er Hoofd Romeinse politie afgetreden Rode-Kruisarts gearresteerd Judy Garland overleden Ds. Abernathy in arrest Aangereden door twee treinen «een schram Dieven leefden er zeer royaal van Meer soldaten uit Vietnam? Veranderlijk Tropische vogelpracht ECONOMIE •SCHUMANN ZWARTE LIJST IN DE ZOMER Tsjechen voor het gerecht J Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De V3llei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 23 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I44 De aarzeling waarmee men de ver kiezing van Pompidou heeft ontvan gen, is wat minder gereserveerd ge worden, nu men de ministers-keuze van z'n premier, Jacques ChabaivDel- mas, heeft kunnen waarnemen. Men kon en mocht niet verwachten, dat deze het roer in de Franse politiek helemaal om zou gooien. Dat zou waarschijnlijk ook niet de juiste weg zijn geweest. Het Franse volk is niet zo voor sneile wijzigingen, al schijnt het ook wel anders. Het nieuwe kabinet houdt in ieder ge val de belofte in, dat de buitenlandse politiek minder benegen zal z(jn dan onder De Gaulle. De vervanging van de starre Michel Debré, die als „His Masters Voice" in Europa berucht was geworden, door de soepeler Mau rice Schumann, doet veel verwach ten. Deze 58-jarige oud-journalist en leider van de eens zo machtige katho lieke MRP, schijnt de weg voor Euro pa weer wat meer uitzicht te geven. Hij heeft tenminste in het openbaar de houding van De Gaulle tegenover En geland in de EEG luid afgekeurd. En hoewel hij de laatste tijd minder kri tiek liet horen, wijst de voorkeur van Delmas voor Schumann, boven De bré, toch wel in de Europese richting. Ook de ministers Pleven en Dunhamcl staan bekend als Europeanen. De man die het evenwel het zwaarst zal krijgen in de nieuwe regerings ploeg is ongetwijfeld de man van Fi nanciën en Economie: Valérie Gis- card d'Estaing. Van De Gaulle, wiens favoriete keuze voor Financiën hij eens was, keerde hij zich half af, door het stichten van de Gaullistische splinter partij. Voor hem de taak om de nog steeds wan kele Franse economie en de soms op de rand van de afgrond gevaarlijk ba lancerende Frank, wat meer grond te geven, een taak die oud-premier Pinay geweigerd heeft. Al met al schijnt voor Frankrijk en Eu ropa het zonnetje op doorbreken te staan, zalworden. Of het ook een stralende Europese dag zal worden, hangt niet alleen van de Fransen af. LONDEN Het roemrijke Engelse passagierschip Queen Elizabeth loopt nu toch nog kans naar de sloper te gaan. Toen de tijd naderde dat de Queen Elizabeth 2 in de vaart zou komen, werd het 83.000 ton metende schip naar Florida gedirigeerd. Het zou bij Port Everglades een ligplaats krijgen en daar dienen als motel-museum. Men hoopte dat het schip ook een grote trek pleister voor het publiek zou worden. Wegens geldgebrek blijkt daar niets van terecht te kunnen komen. De Cu- nard Line wil het bijna vertig jaar oude schip voor 12 juli verkopen, desnoods voor de sloop. Als dit niet lukt wordt het naar het dichtsbijzijnde Britse gebied waarschijnlijk de Bahama's ge bracht. \fet grote regelmaat en in snelle opeenvolging blijft het serie werk ..V o g e lp a r a dij s in kleuren" bij uitgever A. Rutgers te Gorssel verschijnen. Ik heb er bij tijd en wijle in Buiten" op mogen wijzen en doe het ter gelegenheid van het uitkomen van deel 8 (Vo gels van Nieuw Guinea II) gaa-ine nogeens. want vele Nederlandeis hebben herinneringen aan de kleit rige vogelfauna van dit geïsoleerde grote eiland. Reeds vroeg heeft zij onderzoekers en natuurhistorici tol zich getrokken en veel van hun be vindingen werden in prachtige vo- gelwerken (meest Engelse) gepu bliceerd. Zulke edities reeds lang uitverkocht en antiquarisch zelden tegen fantasieprijzen nog te koop worden thans her-uitgegeven (o.m. die van Thorbum bij ThiemeY en een belangrijke reeks verschijnt thans van ,,John Gould's The birds of New Guinea" met 160 fraai ge kleurde volle-blad platen, gelijk net reeds 7 voorgangers had over vo gels uit andere continenten. Om trent 1970 volgen er nog twee en dan is de zeer bijzondere serie compleet. Zij bevat dan niet minder dan 800 kleurenreprodukties uit de meest vermaarde oude vogelboeken en kost geb. f 255,-. Het thans ver schenen deel munt uit door een paar dozijn paradijsvogels, beroem de sier van Nw.-Guinea door hun vormenrijkdom en weelde van kleu ren. 23-6-1969. A. B. WIGMAN PARIJS De door president Georges Pompidou goedgekeurde lijst van Franse ministers, die werd opgesteld door premier Chaban Delmas, bevat de namen van twee voorstanders van een grotere Europese eenheid in belang rijke functies. Het zijn Valerv Giscard d'Estaing, die minister van Financiën wordt en Maurice Schumann als minister van Buitenlandse Zaken. Michel Debré, die minister van Buitenlandse Zaken was in de vorige rege ring, is thans minister van Defensie. Olivier Guichard is minister van Onder wijs, Jacques Duhamel, minister van Landbouw. Edmond Michelet is minister van Staat voor Culturele Zaken. De nieuwe Franse minister van Binnenlandse Zaken is Raymond Marcellin. Daarentegen zijn enkele Gaullistische anti-Europeanen uit het kabinet gezet zoals premier Couve de Murville. Pierre Messmer (Defensie), André Malraux (cultuur) en Jeanneney Edgar Faire (Onderwijs). Premier Chaban Delmas heeft ver klaard, dat hij tweemaal „neen" heeft gekregen bij zijn pogingen een nieuwe Franse regering te vormen. Een weige ring kwam van Edgar Faure. de af tredende minister van Onderwijs en de tweede van Robert Pouiade, secre taris-generaal van de U.D.R. Chaban Delmas merkte verder op, dat er geen ministerie van „Voorlich ting" meer is. Er zal wel een woord voerder van de regering zijn. Het is Léon Hamon en hij zal rechtstreeks verbonden zijn aan het bureau van de premier. Het nieuwe kabinet bevat evenveel ministers als het vorige. Het aantal staatssecretarissen is evenwel aanzien lijk groter dan dat van het oude, dat er twaalf felde. Waarnemers zijn van mening, dat de moeilijkste functie in de nieuwe regering die van Economische Zaken en Financiën is; deze is toevertrouwd aan de leider van de met de Gaullis ten verbonden onafhankelijke republi keinse partij, Valéry Giscard d'Es taing. De 48-jarige baron Oliver Guichard, die Onderwijs heeft gekregen, is een van de voornaamste organisatoren ge weest van Pompidou's presidentiële verkiezingscampagne. Hij is een per soonlijke vriend van Pompidou. Volgens waarnemers is in het nieu we kabinet evenwicht geschapen tus sen de „Gaullistische continuïteit" en een opening in de richting van de cen trum-partijen. Deze opening, die Pom pidou als premier onder generaal De Gaulle in 1962 had pogen te bereiken, echter zonder resultaat, is voor het eerst sinds 1958 verwezenlijkt door de tegenwoordigheid naast de „historische Gaullisten" van een sterk tegenwicht aan leiders van de onafhankelijke re publikeinse groep en uit de centrum- groepering. De „opening", die thans door het nieuwe staatshoofd en door de nieuwe premier is toegepast, zal op het par lementaire vlak een theoretische meer derheid opleveren van ongeveer 370 van de 480 leden van de Franse na tionale vergadering. Diplomatieke waarnemers in Parijs zijn van mening, dat met de benoe ming van Maurice Schumann 'n krach tige, op Europa gericht Franse buiten landse politiek, gewaarborgd zou zijn. Maurice Schumann is tot dusver mi nister van Sociale Zaken geweest. De minister van Binnenlandse Za ken, Marcellin, is een symbool van ge zag geworden voor de opstandige stu denten en linkse groepen in het afge lopen jaar. Marcellin werd in 1966 ge kozen tot vice-voorzitter van de onaf hankelijke republikeinse partij. Hij werd in mei 1968 minister van Binnen landse Zaken en behoudt deze functie thans. De nieuwe minister van Landbouw is Jacqueg Duhamel, leider van de cen trum -roep in de nationale vergade ring. Een tweede centrumleider in het kabinet is de oud-premier René Ple ven. Hij heeft Justitie gekregen. De minister van Cultuur, Edmond Michelet, heeft in de oorlog in het con centratiekamp Dachau gezeten. Hij is een van de vooraanstaande „traditio nele Gaullisten". ROME Het hoofd van de politie in Rome dr. Rosario Melfi, is zaterdag afgetreden, nadat hij was ondervraagd in verband met een schandaal betref fende speelholen. Bij het onderzoek is tot dusver gebleken, dat er in de Ita liaanse hoofdstad een aantal geheime speelhuizen kon bestaan, dank zij de bescherming van politiefunctionarissen. In totaal zijn arrestatiebevelen tegen 20 personen, onder wie zes politiefunctio narissen, uitgevaardigd. Het hoofd van de politie in Reggio di Calabria in het uiterste zuiden van Ita lië heeft zich zaterdag ter beschikking van de justitie gesteld, nadat zijn naam was genoemd in verband met de illega le uitvoer van Italiaanse kunstschatten. LAGOS Het internationale Rode Kruis heeft in de Nigeriaanse hoofd stad Lagos bekendgemaakt, dat de Ni geriaanse politie de arts Fi§her, af komstig uit Zürich, heeft aangehouden. Dr. Fisher, die directeur van het zie kenhuis te Ihe op 27 km ten zuiden van Enoegoe was, zou in het hoofdkwartier van het leger in Lagos worden vastge houden. Van militaire zijde in Lagos is het béricht tegengesproken. LONDEN De actrice en zangeres Judv Garland, een van de markante persoonlijkheden uit de Amerikaanse showbusiness, is op 47-jarige leeftijd plotseling overleden. Haar echtgenoot, bareigenaar Micky Deans, met wie Judy Garland in de cember vorig jaar was getrouwd (haar vijfde huwelijk), trof haar zondagmor gen dood aan in hun woning in de Lon- dense wijk Chelsea. Een woordvoerder van Scotland Yard heeft verklaard dat Judy Garland een plotselinge, natuurlijke dood is ge storven en dat er geen sprake is van een misdrijf of zelfmoord. Judy Garland werd op 10 juni 1922 als Frances Gumm geboren in Grand Rapids (Michigan). Al op driejarige leeftijd stond zij op de planken. Op twaalfjarige leeftijd begon haar film carrière. De nieuwe Franse premier Jac ques Chaban Celmas, gefotogra feerd tijdens een informele persconfe rentie. CHARLESTON De negerleider ds. Ralph Abernathy, de opvolger van de vermoorde ds King, is in de Amerikaan se staat Zuid-Carolina aangehouden en beschuldigd van opruiing. Hij had een demonstratie georgani seerd uit solidariteit met stakend zie kenhuispersoneel. Deze betoging eindig de met gevechten met de politie en le den van de Nationale garde. TEL AVIV Israëlische straalja gers hebben gisteren drie aanvallen uitgevoerd op doelen in Jordanië. Te gelijkertijd namen Israëlische vlieg tuigen aan het Egyptische front een radarstation onder vuur. Vijftien Egyptische militairen zouden om het leven zijn gekomen. Bij de aan vallen op Jordaans gebied kwam een burger om het leven en werden er vijf gewond. Verder deed zich een duel voor in de vallei van de Jordaan. Een Jor daanse patrouille vuurde daar op een Israëlisch voertuig welk vuur door de Israëliërs werd beantwoord. De Jordaniërs brachten daarop een mortier in stelling, Het duel duurde veertig minuten. Aan Israëlische zijde vielen geen slachtoffers. Zondagavond is een artillerieduel ge voerd over het Suez-kanaal heen aan een 88 km lang front van Suez tot El Kantara. Dit heeft een Egyptische woordvoerder meegedeeld. De Egypti sche artillerie zou Israëlische batte rijen en versterkingen vernietigd heb ben. Israëlische commando's verniel den een Egyptisch radarstation. Israëlische eenheden zijn de afgelo pen nacht Jordaans gebied binnenge trokken om aanvallen te doen op Jor daanse stellingen, die over de grens Israëlisch gebied onder vuur hadden genomen. Naar een Israëlische woord voerder meedeelde, was de aanval ge richt tegen Adasya een kilometer op Jordaans gebied in het noorden van de Jordaanvallei. .waar een irrigatieka naal is opgeblazen. De Israëlische mi litairen keerden behouden naar hun kant van de grens terug. Elders, ten zuiden van de heuvels van Golan, raakte een Israëlische pa trouille slaags met een groep Arabi sche guerrillastrijders van wie er twee werden gedood. De Amerikaanse televisiemaatschap pij „Columbia Broadcasting Company" (CBC) is door het Arabische bureau voor de boycot van Israël op de „zwar te lijst" geplaatst, omdat zij met de Israëlische televisie samenwerkt. Het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina" heeft verklaard verant woordelijk te zijn voor de drie ontplof fingen, die zich vrijdagavond bij de I PAPEETE, TahitiDe Franse zeezeiler Bernard Moitessier is za terdag de haven van Papeete bin nengevaren na in tien maanden al leen anderhalf maal om de aarde te zijn gevaren. Moitessier was deelnemer aan de wedstrijd non-stop om de aarde, maar eerder dit jaar trok hij zich in het zuiden van de Atlantische Oceaan terug uit de strijd, op een moment toen hij een beslissende voorsprong had op alle andere deel nemers. In plaats van in triomf naar Plymouth te varen, zeilde hij de Indische Oceaan op na een pas serend schip te hebben laten weten dat hij nog een rondje om de we reld wilde maken. Hij maakte bij aankomst in Papeete een opgewekte en gezonde indruk. Hij zei eigenlijk naar Paaseiland te hebben willen varen, op 5000 km ten zuidoosten van Tahiti, maar dat hij in het midden van de Stil le Oceaan had besloten terug te ke ren. Inmiddels is de laatste deelnemer aan de reis om de wereld, de Brit Donals Crowhurst. nog twee weken verwijderd van Plymouth, waar 'n prijs van vijfduizend pond op hem ligt te wachten. Crowhurst ligt met zijn Trimaran Electron, duizend km ten zuiden van de Azoren. Hij maakt een goede kans op de prijs voor de snelste reis. De enige andere finisher in de race was Robin Knox-Johnsto n in de kits Suhaili. Hij deed er 312 dagen over. Crowhurst vertrok op 31 ok tober vorig jaar uit Teignmouth, meer dan vier maanden na het ver trek van Knox-Johnston. Elf jachten zijn gestart in de wed strijd, uitgeschreven door de Sun day Times, maar alle andere heb ben de strijd opgegeven. Bernard Moitessier was op 21 augus tus vorig jaar vertrokken uit Ply mouth in zijn stalen kits Joshua. Na 17 maart toen hij bij Kaap de Goede Hoop was. had men niets meer van hem gehoord. Zijn eenzame reis van precies tien maanden is waarschijnlijk een we reldrecord, maar na zijn aankomst verklaarde hij tegenover een jour nalist, dat praten over records dom is en ,.een belediging voor de zee". Hij zei nooit echt van plan te zijn geweest aan de wedstrijd van de Sunday Times mee te doen. Een dergelijke wedstrijd is naar zijn mening grotesk. ..Eerst wilde ik terug naar Europa, maar toen ik de Atlantische Oceaan opvoer, vroeg ik mezelf af wat ik daar eigenlijk moest doen. Na vier maanden in eenzaamheid naar de zuiverheid van de sterren te heb ben gekeken, zou ik wel gek ge weest zijn als ik naar Frankrijk was gegaan". Hij zei naar Tahiti te zijn terugge keerd om zijn schip opnieuw uit te rusten. ,,Ik had zelfs geen potverf aan boord". Het moeilijkste tra iect was geweest zijn recente do-, vaart door de Tasmanzee in winterstormen van het rni'uA'- halfrond. Moite ier vond dit zwa.-. der dan 't ronden van Kaap Hoorn. Zaterdag is in Lausanne het huwe lijk voltrokken tussen Josephine Chaplin en de Griekse zakenman Ni colas Sistovaris. Hier zien we hoe de bruid aan de arm van haar beroemde vader Charles Chaplin aankomt aan de Grieks-Orthodoxe kerk van Lau sanne. UTRECHT De bejaarde heer Leen heer uit Moordrecht en de 30-jarige heer Rietveld uit Nieuwerkerk aan de IJssel hebben zaterdagochtend een dub bele aantijding door twee passerende personentreinen overleefd. Ze liepen geen schrammetje op. Tegen negen uur passeerden de he ren Leenheer en Rietveld elkaar op een door automatische knipperlichten bevei ligde overweg in Nieuwerkerk aan de IJssel. De heer Rietveld reed in een be- stelwagentje, de heer Leenheer kwam hem tegemoet op de fiets en trok een aanhangwagentje voort. De heer Rietveld wilde de fietser het eerst de overweg laten passeren, wenk te hem en reed iets terug. Het rechter voorwiel van de auto kwam daarna naast de overwegbevloering terecht. Sa men probeerden de mannen de auto in het rechte spoor te zetten, maar zij merkten niet dat uit de richting Rotter dam een trein naderde. De bestelauto werd verpletterd. Het 'weetal was nauwelijks van de schrik bekomen, toen uit tegenovergestelde chting een trein naderde, die het au- rak voor dr twe- keer ramde Ook deze aanrijding overleefde het tweetal zonder schrammetje. UTRECHT De Utrechtse studenten, die sinds woensdagavond 'n marathon discussiebijeenkomst hebben gehouden in de aula van de rijksuniversiteit, heb ben zaterdagavond omstreeks het mid dernachtelijk uur hun gesprek beëin digd en de aula ontruimd. Ongeveer 400 a 500 studenten namen zater dagavond nog deel aan de besprekingen maar de animo was aanzienlijk ver minderd nadat het besluit van de cu ratoren bekend was geworden, dat de curatorenvergadering van vandaag openbaar zou zijn. Aan het slot van de avond werd nog een motie aangenomen, waarin aan cu ratoren, senaat, het dagelijks bestuur van de universiteit, de faculteiten, sub faculteiten, studierichtingen en institu ten de eis werd gesteld vóór 15 sept. met concrete voorstellen te komen ter realisering van de studentenmoties van woensdag en donderdag jl. inzake de openbaarheid van de beleidsbepalende en beleidsvoorbereidende vergaderin gen en stukken. Als alternatief voor de structurering van het meebeslissingsrecht stellen stu denten in de motie voor, dat serieus •vordt ingegaan op de voorstellen met betrekking tot de openbaarheid en het meebeslissingsrecht van alle geledin gen van de universiteit. moties, die werden aangeno- i'n. '-ad-Jen o.m'. hef.*ekMng op het in stellen van een viort zon vuniversiteit. De discussiërende studenten bleken er behoefte aan te hebben in faculteits- groepen en algemene werkgroepen ver der te praten over universiteits- en al gemeen-maatschappelijke problemen. De universiteit zal worden gevraagd voor deze besprekingen een permanen te ruimte beschikbaar te stellen. De woensdagavond begonnen discus siebijeenkomst had met goedvinden van het bestuur plaats in de aula. In de nacht van vrijdag op zaterdag ontruim den de studenten de ruimte op verzoek van de curatoren, omdat geen personeel aanwezig kon zijn. Achteraf meent het bestuur van de Utrechtse studenten faculteiten, dat de studentenordedienst beter in de universiteit had kunnen blij ven slapen. Er is namelijk ingebroken. Gestolen werden o.m. twee megafoons. De studenten roemden zaterdagavond de Utrechtse politie, want nadat aan gifte van de diefstal was gedaan, stel de deze twee megafoons aan de stu denten beschikbaar, waarmee zater dag in de stad en de universiteit kon worden gewerkt. PRAAG Negentien Tsjechoslowa- ken zullen binnenkort te Praag terecht staan in verband met hun aandeel in de onlusten die volgden op de ijsho- ckey-overwinning op de Sovjet-Unie, te Stockholm op 28 maart van clit jaar. Er zijn ongeveer 150 getuigen opge roepen. klaagmuur in Jeruzalem hebben voor gedaan. In een te Amman uitgegeven communiqué werd gezegd, dat de da ders ongedeerd op hun basis waren te ruggekeerd, nadat door hun toedoen „verscheidene personen waren gedood of gewond". Van Israëlische zijde is meegedeeld dat de aanslag aan een Arabier het le ven heeft gekost en dat een Israëlische militair werd gewond. Er werden ze ker 20 verdachte personen aangehou den. ZWOLLE De Zwolse politie heeft een goede slag geslagen met de arres tatie van de broers J. (22) en W. van V. (25) en de 19-jarige A. B., alle drie af komstig uit Zwolle. Het drietal heeft bekend sinds april 1966, alleen in Zwolle, ongeveer zestig inbraken te hebben gepleegd. Verwacht wordt dat er nog meer inbraken zullen worden opgehelderd. De buit bedroeg in totaal ruim 100.000 gulden. Ook werden Hattem, IJsselmuiden, Kampen, Meppel en Raalte door de in brekers bezocht. In de laatste plaats liep een van de drie, J. van V., tegen de lamp. Hij noemde de namen van zijn vrienden. Het drietal is niet eerder met de poli tie in aanraking geweest. Het wordt ve dacht van brandkastkraken. o.a. in Zwolle bij Van Gend en Loos (buit 30.000 gulden), Stork Ventilatoren (5.000 gul den), Klompenhandel Van Vilsteren (19.000 gulden), en bij Siebrand N.V. in Kampen waar uit een inbraakvrije brandkast 20.000 gulden werd meegeno men. Van de buit leefden de mannen ruim. Hun huizen waren luxueus ingericht. Er werden auto's gekocht. Een van de drie kocht een huis en een speedboat. NEW YORK Hat Amerikaanse weekblad „Newsweek" meldt dat het „Pentagon" plannen opstelt voor de te-- rugtrekking van 325.000 man Ameri kaanse troepen uit Zuid-Vietnam. Vol gens het artikel in het nummer van 30 juni, worden de plannen opgesteld in opdracht van het Witte Huis en behel zen zij een terugtrekking tussen nu en Kerstmis 1970. Het blad wijst erop, dat volgend jaar in Amerika verkiezingen voor een deel van het Congres worden gehouden en voegt hieraan toe dat Nixon een politi cus van de eerste orde is en dat het op stellen van een dergelijk plan niet nood zakelijk inhoudt dat het ook zal worden uitgevoerd. Een depressie, die de voorafgaan de dagen boven Ierland lag en het weer in een groot deel van West- Europa bepaalde, is opgevuld en van de weerkaart verdwenen. Voor de komende dagen is een depressie van belang, die zich thans boven Frankrijk bevindt. Deze storing is ontstaan in een front, dat bij een depressie behoort, waarvan het cen trum bij IJsland ligt. Dit front strekt zich via de Pyreneeën en de Alpen naar de Balkan uit. De storing bo ven Frankrijk trekt naar het zui den van de Britse eilanden. Voor ons land wordt dan ook een veran derlijke bewolking verwacht, met tijdelijk regen of onweersbuien. De wind zal merendeels zwak zijn uit uiteenlopende richtingen, waarbij de temperaturen in het algemeen weinig verandering ondergaan. Morgen: zon op:.04.20, onder 21.04. Maan op: 14.40. onder: 00.43. ^A'WWWWWVW^WV.AAAAAA/SA/VVWNA'NA'

De Vallei | 1969 | | pagina 1