Het generatieconflict in drie documentaires belicht Vanavond de musical „Towarisj" op t.v. Wordt „mens alleen" buitengesloten? Honkbalweek Haarlem in „Verbinding met" Documentaire over Brazilië, Columbia en Peru Woobinda', 'n nieuwe N.O.S.-jeugdserie Leo Driehuys naar Het Gelders Orkest Conny van Bergen naar songfestival van Bulgarije en TELEVISIEPROGRAMMA'S Smidje Verholen en het geheim van De Uylenborgh TJT" FINANCIËLE Leasco doet bod op Pergamom Bod Amstel Hotel open tot 4 juli Arnhemsche Scheepsbouw goed in orders Dubbele emissie IKA Geveke-Groenpol gelijke winst PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN Pagina 2 MAANDAG 23 JUNI 1969 „Kind!... En de familie? Wat denk je dat de stad er van zeggen zal? De De Bock ter Bye's schijnen aan de grond te zitten. De fabriek gaat zeker niet meer zo goed. Die ene zoon moet van zijn huis al een kostschool maken om het hoofd boven water te kunnen houden. Ik hoor je vader al, als ze hem er op de Soos over aanvallen: Mijn dochter een kostschoolmadam? Dat nooit! Neen, zet het maar gerust uit je hoofd". Nella zuchtte diep en zei ontmoe digd: „Je weet het nu, dat was het waar ik al die tijd over heb lopen den ken. Zeg nou eens eerlijk Nico, wij met ons drieën in dat huis, lokt jou dat erg aan? Of Karei-Christiaan met die hele bende, waarmee hij toch al de helft van de tijd kattekwaad uit haalt, aan onze tafel?" Nico stond weer stil en begon te lachen. „Och jij kleine diplomaat! Goed we zullen het probleem straks in alle schakeringen aan Vader voorleggen en ons aan zijn uitspraak houden. Akkoord?" „Akkoord!" zei ze met een zucht die zowel opluchting als beklemming kon inhouden. Op het Wiede troffen ze Claartje bij de kolk aan. Ze had haar jurk in haar broek gestopt en het geheel bij na opgehesen tot aan haar kin. Schoe nen en kousen lagen aan de kant. Ze plaste door het hoog opspattende wa ter om een moedereend met jongen in een ren te drijven die half in het water en half op het land lag. Ze zag er ontoonbaar uit met modderspatten op haar gloeiend gezichtje en in haar verwarde pruik. Nico en Nella ston den met heimelijk plezier naar haar strategie te kijken, benieuwd of het haar lukken zou de oude eend te ver schalken. „Zie je wel", fluisterde Nella, „dat ze heel bedreven is in zulk soort werk en lang niet zo onhandig en dom als de familie veronderstelt? Ze bekom mert zich helemaal niet om de jon kies die zijn in paniek alle kanten uitgestoven. Als ze de oude er maar in heeft, komen de kleintjes van zelf terug, als de eend ze roept". „Bravo!", riep Nico toen moeder eend in de val gelopen was. Daar schrok Claartje van, maar toen ze zag wie daar stonden kwam ze aangehold en stortte zich zo nat en vies als ze was in Nella's armen. En Nico die dat spontane begroetingstafereel stond aan te kijken, dacht: Ze heeft gelijk. De Haspel zal althans voor haar geen probleem meer zijn, als we de ruim ten daar met kinderen bevolken. Hij vroeg, toen Claartje hem ook een kus kwam geven: „Waarom moeten die zielige bees ten in die nauwere ren. Je kunt ze toch veel beter laten rondzwemmen?" „Oh neen! Dat mag helemaal niet! Er zitten zulke kokkers van snoeken en ratten in de kolk. Overdag mogen ze alleen maar in het ondiepe gedeel te zwemmen, dat Vader heeft afge zet met gaas. Als ze daar 's nachts blijven, kunnen de ratten er mis schien toch nog bij". Ze wees met haar armen wijd uitgestrekt de groot te aan van het vraatzuchtige gedierte. Nella vroeg: „Waar is je vader? Mag jij hier zomaar heel alleen bij het water zijn?" „Zeg maar gerust in het water", lachte Nico, „je japon is drijfnat van Claartjes omhelzing. Laat eens voelen, valt er aan jou ook nog een droge draad te bekennen?" Hij wilde haar grijpen, maar ze ont week hem en zei een beetje in haar wiek geschoten: „Vader heeft me zelf hierheen ge stuurd om de eend op te sluiten. Hij zit bij Moeder, die heeft een ziek been". „Een ziek been? Hoe komt ze daar nou aan? Daar weten we niets van!", zei Nella verbaasd. „Ze is over Nikker gestruikeld en toen zijn ze samen van de stoep af geroetsjt van alle treden naar bene den. Nikker jankte vreselijk, maar die had niks". „En Moeder?" „De dokter moest komen en die heeft een verband om haar been ge daan en gezegd, dat ze niet lopen mag en op de lange rieten stoel moet blij ven liggen met d'r been naar bo ven". „Is het niet gebroken?" vroeg Ni co. Claartje schudde haar hoofd en zei: „Neen alle botjes zijn heel, maar het been is vreselijk dik en nu kunnen we niet op reis". „Wanneer is het dan gebeurd?" „Gisteren". „Wat een ongeluksvogel die Veer. Laten we gauw naar haar toegaan. Ze zal wel veel pijn hebben. Mis schien kan ik haar ergens mee hel pen", zei Nella. „Vergeet je schoenen en kousen niet, Claar. Nu begrijp ik ook, waar om jij niet allang in je bed ligt. Wacht maar eens even, ik draag je er heen zo vies als je bent", zei Nico. Claartje giechelde en begon hard vooruit te lopen. Nico had haar gauw ingehaald. Al douwelend, aangevuurd door Nella kwamen ze bij het huis. Daar op het bordes troffen ze Veer aan, zoals Claartje het gezegd had op de rieten ligstoel met één been op een stapel kussens. Koen was bezig het zo te arrangeren dat de tafel met het theeblad erop binnen haar bereik kwam. Hij had het daar zo druk mee, dat hij de bezoekers pas opmerkte, toen ze al halverwege de trap op wa ren. Hij zei verrast: „Ha Claar, heb je visite meegebracht? Dat is goed. Wel wat zeggen jullie er van? Daar ligt ze nu terneder en alle reisplan nen zijn in duigen gevallen". „We hoorden het net van Claar, wat een pech! Heb je erge pijn?", vroeg Nella, die naast Veer was gaan zit ten. „Gisteren wel, maar vandaag is het al een stuk beter. De dokter zegt, dat ik er wel een paar weken mooi mee ben. Het ergste vind ik het voor je vader en Claar. Ze hadden zich zo op hun Rijnreisje verheugd. We wilden dit jaar niet naar zee. Hadden we het maar wel gedaan dan zaten we er al hoog en breed en was ik niet over die ellendige hond gevallen. Toe, jul lie moeten me een beetje helpen. Ik wil namelijk dat Claar en je vader toch op reis gaan maar ze willen niet", verzuchtte Veer, „nu voel ik me zo'n spelbreekster". „Nonsens! We gaan met z'n drieën of we gaan niet, wat jij Claar?" zei Koen. Maar Claar die Nikker opgepakt had en het dier als een baby in haar armen heen en weer' wiegde, gaf geen antwoord. „Daar is toch wel een mouw aan te passen. Als die twee op reis willen gaan, laat ze dan toch! Jij komt zo lang bij ons", zei Nella hartelijk. Even was het stil. Toen zette Claar het hondje vrij onzacht op de grond en ging op een stoel vlak naast Nella zitten. Het was duidelijk, dat zij al thans het plan van harte toejuichte. Koen zuchtte. Hij kende de manier tjes van zijn dochter, als ze haar zin nen ergens op gezet had maar al te goed. Hij zei uiterst zwak: „Dat is toch veel te druk voor tante Nella!" „Als onze plannen doorgaan, zal Nella het binnenkort heel wat druk ker krijgen dan nu met één logee, al is die dan ook niet vlug ter been", antwoordde Nico die zijn kans schoon zag om het onderwerp ter sprake te brengen; waarvoor ze gekomen wa ren. Veer wenkte Claartje, dat ze tan te Nella met rust moet laten en zei: „Je moet naar bed Claar. Je had er allang in moeten liggen. Je ziet er uit als een landloperskind. Foei, op je blote voeten op die koude stenen, je zult nog buikpijn krijgen en dan komt er van reizen helemaal niets meer. Zeg de grote mensen goede nacht en verdwijn". Koen begreep dat Veer in feite Nel la' voorstel al aanvaard had om Claar haar zin te geven. Hij had er niets op tegen. Toen Nella, die Veers taak overgenomen had, iedereen van thee voorzien had, vroeg Koen aan Nico die naast hem zat: „Over welke plannen had je het eigenlijk?" Nico sprong op en begon heen en weer te lopen, een gewoonte van hem als hij nerveus was. Koen en Veer keken een beetje angstig en bezorgd, toen hij over ontslag nemen begon, maar het Haspel-idee leek vooral Koen niet verwerpelijk. „Vinden jullie dat huis niet een beetje ongezellig groot voor je drie- en?", vroeg Veer aan Nella. Daar mee speelde ze haar precies in de kaart. Nella ging rechtop zitten. Want al deed ze heel kordaat, ze zag er toch wel een beetje tegenop met haar plan voor de dag te komen. Ze zei: (Wordt vervolgd) ETC Ran Seth en Kon Seth waren ternauwernood de dans ontsprongen en hoewel het tegen hun dappere aard in druiste, kozen zij toch maar het hazenpad, want be halve over moed, beschikten zij ook over gezond ver stand. In één oogopslag haadden zij Drago gezien, aan het hoofd van een groep tentakelmannen, die kennelijk bereid waren om voor hun meester door het vuur te gaan. In een der verbindingsgangan kwamen de twee Voraks opeens tot stilstand, want de weg werd hen ver sperd door een ander groepje Naugish. Zodra deze 6. De stroom begon allengs sterker te worden en wel dra was deze zo hevig dat van zachtjes meegevoerd worden geen sprake meer was. Meesleuren werd het nu! De beide vrienden wendden nog verscheidene ver geefse pogingen aan om uit het stuwende water te ge raken maar de boot werd als het ware meedogenloos naar het steile bergmassief toegezogen. „Verschrikkelijk! Help! Volle kracht achteruit! Doe dan toch iets!" schreeuwde Sir Patrick, onmachtig zelf nog iets uit te richten. „We vergaan! We verdrinken! Vanavond brengt de NCRV om 20.20 uur de musical „Towarisj" van David Shaw en Lee Pockriss op het scherm. Deze musical is gebaseerd op het ge lijknamige toneelstuk van Jacques De- val. De geschiedenis speelt in het Parijs van de jaren twintig. De Russische re volutie bezorgde Parijs die tijd een grote hoeveelheid ballingen. Achter el ke butler, taxichauffeur of barkeeper werd de een of andere Russische adel lijke balling vermoed... In „Towanisj" spelen twee vluchtelingen de hoofdrol len, namelijk grootvorst Mikail Alexan- drowitsch en zijn jonge knappe vrouw Tatjana die hun paleis voor een zolder kamertje hebben moeten ruilen. En dat allemaal ondanks de enorme hoe veelheid francs die de voormalige tsaar hun in bewaring heeft gegeven. Ver schillende ballingen, van dit feit op de hoogte, doen de nodige pogingen dit ka pitaal of een deel ervan te be machtigen. Als Mikail en Tatjana ho ren dat zij door een Russische spion worden geschaduwd besluiten zij als butler en kamermeisje dienst te ne men bij de zeer rijke Amerikaanse fa milie Davis. Ook hier verloopt echter niet alles naar wens. In het verdere ver loop nemen enkele bolsjewiki onder wie commissaris Carotschenko, die heeft meegeholpen aan de ontsnapping van het grootvorstelijk paar. een belang rijke plaats in. Mikail en Tatjana wor den daardoor ook bijna de dupe van een grote zwendel die te maken heeft met olie. Medewerkenden aan dit programma zijn onder meer: Karin Hübner Peter Weck, Mady Rahl, Benno Sterzerbach, Karin Jacobsen. Citte en Ernst Stan- kovski. De muzikale leiding heeft Rai- mund Rosenberger. Worden mensen, die niet tot onze ge huwden-samenleving behoren, buiten gesloten? Deze vraag zou men kunnen stellen bij het zien van de documentai re „Alleen", die Ad Zonneveld en Peter Bos maakten voor de KRO-televisie. Uit deze film blijkt dat de vereenza ming niet alleen het lot is van veel ouder wordende landgenoten. Ook een jongen van 19 jaar, die geen echt „thuis" meer heeft, een meisje van rond de 30, die alle vriendinnen heeft zien trouwen, een man. die na een ja renlang huwelijk ineens zijn vrouw en daarmee ook zijn familie, vrienden en kennissen verliest, kunnen in een situa tie van contact-armoede komen, waar in hun volledig mens-zijn wordt be dreigd. Enkele van deze „gevallen" uit een onopgemerkte, maar vermoedelijk grote groep Nederlanders worden in deze documentaire uit de verborgenheid gehaald. (Dinsdag Ned. I). Het programma „Verbinding met..." dat de NOS-televisie dinsdag van 22.00 tot 23.00 uur via Nederland 2 uitzendt is ditmaal gewijd aan de sport. In het Pim Muiier stadion in Haarlem wordt dan de Haarlemse Honkbalweek gehou- hen in 't vizier kregen, kwamen zij onvervaard toe- rennen op hun rubberpoten. Het was een potsierlijke vertoning; tenslotte hoorden zij helemaal niet op het land thuis. Het water was hun element, doch niettemin verplaatsten zij zich nog verbluffend snel. De Voraks wachtten tot het meest gunstige ogenblik, alvorens hun parals af te vuren. Het Naugish-gezelschap bleek hierdoor zozeer getroffen, dat hun tentakels onder hen opkrulden en zij machteloos ondersteboven rolden. De twee Voraks vervolgden haastig hun weg. HILVERSUM I 18.00 Stereo: Meisjeskoor met instru mentaal sextet. 18.19 Uitz. van KVP. 18.30 Nws. NCRV: 18.41 Act. 19.00 Li- terama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Muziek en dienst: progr. over kerklied en kerkmu ziek in klank en geschrift. 20.10 Ste reo: Metropole-orkest met zangsolist: amusementsmuziek. 20.30 Semi-klassie- ke symfonische muz. (gr. - gedeelte lijk stereo). 21.45 Stereo: Lichte gr. muz. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nws. 22.40 Med. 22.45 Blaasmuziek vroeger en nu, muzikale lez. 23.15 Mo zart, schrijver van muziek en brieven, muzikaal klankbeeld. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Nws. 18.11 Radiojourn. 18.25 Ik verbind u doorpraatje. 18.30 Ste reo: A la carte: tafelmuziek. 19.30 Nws. 19.35 RVU: De plastische taal v. de schilder Constant Permeke. Spreker A. Snijders. NOS: 20.05 Stereo: Holland Festival 1969: 20.05 Festivalnws en in formatie; 21.00 Tour de Chant, met Me- tropole Orkest en zangsolisten. In de pauze: plm. 22.10 Nws; plm. 22.20 AVRO's Radiojourn.; voorts Festival- nieuws en informatie. Na afloop: Fes tivalnws en informatie. 23.25 Jazzmuz. 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NOS: 18.50 Kleur: Pluimpje. 19.00 Journaal. AVRO: 19.07 Kleur: Vaders tegen wil en dank, TV-feuilleton. 19.32 AVRO's Regiovizier. NOS: 20.00 Jour naal. AVRO: 20.20 Keer Kwis. 20.50 Kleur: De Saint, TV-film. 21.40 Mana- na. doc. over Zuid-Amerika. NOS: 22.30-22.35 Journaal. 23.00-23.45 Teleac: Filmkunde in het voortgezet onderwijs (les 9 - herh.). NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: Pluimpje. 19.00 Journaal. 19.03 Scala: informatief pro gramma. NCRV: 19.30 Kleur: YAO, TV- feuilleton. NOS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Tovaritsj, gefilmde versie van de musical Tovaritsj. 21.50 Omdat ie an ders is?: verslag van een confrontatie tussen kweekschoolleerlingen met ver pleegden in een psychiatrisch centrum. 22.25 Avondsluiting. NOS: 22.30-22.35 Journaal. HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: lich te muz. met nieuws en act. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Klass. gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Vakantietips. 8.45 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymn. voor de huisvr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Tussen de tijden, le zing. 10.15 Opera-aria's (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Operettemuz. (gr.). 11.15 Voor de zieken. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gevar. progr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41 Act.; 13.00 Rade maar...). 14.05 Schoolradio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag-magazine. (16.00-16.02 Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Nws uit de Ned. Antillen. Spreker: Henk Dennert. KRO: 17.10 Voor de kinderen. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Stereo: Lichte gr.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Lichte gr. muz. (8.30-8.33 De groenteman.). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitgebrei de reportage of herhaling NOS-progr. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Re naissance (opn.). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen: po pulair verzoekplatenprogr. 11.00 Nws. 11.02 RVU: Lichamelijke taal; spreker R. A. Cornets de Groot. 11.32 Rondom 12: programma voor de vrouw, (om 11.55 Beursber.) 12.30 Overheidsvoor lichting: Uitzending voor de landbouw. 12.40 Sportrevue. 13.00 Nws. 13.11 Ra diojourn. NOS: 13.30 Klein chanson. 14.30 Spiegel van België: muz. en nws van onze zuiderburen. AVRO: 15.00 Stereo: Italiaanse operamuz. (gr.). 16.00 Nws. 16.02 Land der muzen: kunstkron. 16.20 Stereo: Kamerorkest en solist: oude en klass. muz. 17.00 Stereo: Big Band Beat: mod. muziek. 17.25 Jazz Spectrum. 17.50 Reportage Wimbledon Tenniskampioenschappen. Plm. 17.55 Medelingen. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatsjes voor de pep. (10.00 Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gevarieerde vi site. (12.00-12.02 Nws.) 13.00 Nws. 13.03 Drie-draai: de 1999 show. 16.00 Nws. 16.03-18.00 Mix: licht platenprogram- ma. (17.00-17.02 Nws.). dên. In Verbinding met.'..Haarlem" kan men getuige zijn van een van de vele internationale ontmoetingen, na melijk die tussen het Nederlandse ne gental en dat van de Grand Rapids Sul- livans, het veelvoudige amateur-kam pioensteam uit de Verenigde Staten. De ze reportage wordt door Ed van Opzee- land van commentaar voorzien. Louis Wage heeft de regie. DUITSLAND I (Regionaal progr.: NDR: 18.00 Hafen- krankenhaus, TV-film. 18.30 Zandman netje. 18.40 Actualiteiten. 18.55 Sport journaal. 19.26 Kleur: Gefahrlicher All- tag: informatief progr. 19.59 Program ma-overzicht. WDR: 18.00 Kleur: Week- journaal. Aansl.: Der Western-Held, TV-film. 18.30 Kleur: Voor de kinde ren. 18.40 Journaal. 19.20 Kleur: Mexi caanse volksmuziek en -dansen. 19.35 Kleur: Von Babyion bis übermorgen: TV-serie). 20.00 Journaal en weerbe richt. 20.15 Reportages bij nieuws van gisteren en morgen. 21.00 Kleur: TV- verzoekconcert. 21.45 Filmreportage. 22.30 Journaal, commentaar en weerbe richt. 22.50 Nosferatu Eine Sympho- nie des Grauens, Duitse speelfilm. 23.55 Journaal. DUITSLAND II 18.05 Actualiteiten en muziek. 18.40 Kleur: Gut gefragt ist halb ge wonnen: wedstrijdspel. 19.10 Kleur: Königlich Bayerisches Amtsgericht, TV- film. 19.45 Nws., actualiteiten en weer bericht. 20.15 Kleur: Film over de kunst schilder Max Beckmann. Aansluitend Nws. 21.00 After the thin man, Ame rikaanse speelfilm. 22.45 Nws. en weer bericht. DUITSLAND I 10.00 Journaal. 10.05 Heute. 10.30 Blackmail, Engelse speelfilm. 12.00- 13.30 Act.kroniek. 16.35 Journ. 16.40 Voor de kinderen. 16.55 Voor de kinde ren. 17.25 Voor de kinderen. 17.55-18.00 Journaal. 1 Waarom zijn we ook in die ellendige kano gevlucht in plaats van gewoon op de wal te blijven!" „Omdat we eenvoudig geen keus hadden!" antwoordde Tekko la coniek, hoewel ook hij met afgrijzen wachtte op het onvermijdelijk, te pletter geslagen te worden tegen de harde steile rotsen. Sneller ging het, steeds maar sneller. Als een onmetelijke steile donkere muur rees de kolossale bergwand voor hen uit het water op. En de beide gezworen kameraden waren niet bij machte het gevaar te keren. Een filmploeg van de AVRO, bestaan de uit producer-regisseur Will Simon, verslaggever Frans van Houtert en cameraman Ruud van Buuren, is kort geleden teruggekeerd van een vijfweek- se reis door Brazilië, Columbia en Pe ru. Zij verzamelde daar materiaal voor een film, getiteld „Manana", die tot stand kwam met medewerking van de FAO, de Voedsel- en Landbouworgani satie van de Verenigde Naties. Op maandag 23 juni van 21.40 tot 22.30 uur wordt deze documentaire via Nederland 1 uitgezonden. „Manana", het Spaanse woord voor morgen, heeft in de oren van de Wes terse bevolking een ongunstige bij klank. Het beteknt in feite „morgen brengen". Maar deze documentaire gaat over een ernstig „manana", name lijk over het „morgen" van Zuid-Ameri- ka. dat volgens deskundigen steeds ernstiger vormen aan gaat nemen met betreking tot het tekort aan voedsel. Er wordt op veel fronten aan dit pro bleem gewerkt. Ook ons land draagt in het ontwikkelingswerk van de FAO mee en bij; men zendt landbouw- en veeteeltdeskundigen en men geeft geld. De vraag is of deze hulp in casu voor Brazilië, Columbia en Peru effectief is? Of het zin heeft om op deze manier de armen en noodlijdenden van deze we reld te helpen? Op deze en nog meer vragen poogt men met „Manana" een antwoord te geven. „Het generatieconflict" is de titel van een serie van drie televisiedocumen taires die de NOS op 24 juni, 1 juli en 8 juli van 21.10 tot 22.00 uur via Neder land 2 gaat uitzenden. Onderwerp zal zijn de kloof, die, zolang de mensheid bestaat, tussen de verschillende gene raties heeft gelopen, maar die in deze tijd wellicht dieper is dan ooit. In het eerste, op 24 juni uit te zenden deel van deze door CBS vervaardigde reeks, dat als titel heeft „De medaille heeft twee kanten" wordt nagegaan hoe breed de kloof tussen de generaties is, welke houding aan beide zijden wordt ingenomen en op welk terrein de ver schillen het meest opvallen; politie, on derwijs en opvoeding, kleding, sex en moraal, muziek en drugs. In deel 2 „Analyse van het onbeha gen" zal men zich meer speciaal con centreren op een aantal politieke idee- en en methoden om de bestaande maat schappij te veranderen. In dit verband zullen filosofen, psychologen, sociologen en andere deskundigen op diverse ter reinen, onder wie dr. Benjhmin Spock, dr. Margared Mead en professor Her- bert Ma reuse, nagaan waarom er een generatie-conflict bestaat en waarom 1271. „Zeg, bent u nou helemaal gek?!" riep smidje Verholen spinnijdig uit. „Waarom ben ik er gloeiend bij?!" „Nergens om", bulderde Vieze Pietje. „Kop houwen en gewoon meekom men! De rest zoeken ze op het bureau wel uit!" Toen zat er voor de smid niets anders op dan ge dwee mee te gaan, want tegen een geladen pistoc begin je niet veel, ook al is dat dan meer dan hon derd jaar oud... Zo bracht Vieze Pietje zijn ar restant langs een achterdeurtje naar het bedomp te binnenplaatsje toe, waar de vo'g> .vie onaangt name verrassing wachtte. Verborgen om een hoekje stond daar dat kleine matroosje klaar, dat verloederde, puur-slechte ventje, dat nóóit had wil len deugen. In zijn handen klemde hij een van zijn lievelingsgereedschapjeste weten een loodzwa re ploertendoder. Met grote kracht deed hij di1 wapentje op smidje Verholen's arme schedel neer komen en het zal dan ook wel niemand verbazen, dat deze bewusteloos in de sneeuw neerstortte. „Mooi werk, maatje", grijnsde Vieze Pietje. „Werk de rest ook op de gebruikelijke-wijze af, wil je?" „Maar wat graag", grinnikte het matroosje en meteen begon hij de smid in een grote kist te ver pakken, die bestemd was voor vervoer naar Honkon. „Een mooi vrachtje voor kapitein Draednaeghel" mompelde het slechte ventje. „Die kan voor zijn gammele, ouwe schuit toch nooit matrozen krij gen. En vijftig piekies voor een geronselde zee man betaalt-ie graag..." Een goed halfuurtje later verkocht het verloederde matroosje zijn Hon- kon-kist al voor vijftig gulden aan kapitein Draednaeghel, de verlopen eigenaar van een oude vrachtvaarder op de Oost... De NOS-televisie start dinsdag 24 ju ni een nieuwe jeugdserie, „Woobinda" genaamd, die afkomstig is uit Austra lië en handelt over de belevenissen van een dierenarts. De afleveringen worden elke dinsdagavond van 19.03 tot 19.28 uur via Nederland 2 in kleur uitgezon den. „Woobinda" is de naam die de oor spronkelijke bewoners van Australië aan een dierenarts geven. Die arts is in dit verhaal dr. John Stevens (gespeeld door Don Pascoe) die met zijn dochter Tiggie (Sonia Hoffman) en zijn ge adopteerde zoon Kevin (Bindi Williams) de hoofdfiguur van deze serie is. Hij werkt in een dorpje van 700 inwoners, Gatten's Creek, aan het welzijn van de rijke Australische dierenwereld, daar bij geholpen door zijn Duitse assistent Peter Fischer (Lutz Hochstraate). ARNHEM. Het bestuur van het Gel ders Orkest in Arnhem heeft met ingang van het seizoen 197071 tot dirigent in vaste dienst, naast Carl von Garaguly, benoemd Leo Driehuys, thans dirigent in algemene dienst van de Nederlandse Omroep Stichting en het Balletbegelei- dingsorkest. het huidige verschilt van de tegenstel lingen die in vroeger tijden voorkwa men. In „Jeugd zonder grenzen" tenslotte, het derde deel van de documentaire, zijn de programma-makers buiten de Verenigde Staten gaan kijken, met na me in Groot-Brittannië, Mexico en Ja pan, om te zien hoe in die landen de verhouding tussen jeugd en ouderen is en hoe de jongeren reageren op gedra gingen van leeftijdgenoten in andere landen. In verband met dit laatste wordt ook de rol van de communicatiemedia belicht, want hoewel de vernieuwings drang zich in elk land richt op de eigen problemen, bestaat er toch een duide lijk internationaal verband in de aard van het protest. Dit laatste deel zal worden gepresenteerd door de bekende Amerikaanse reporter Walter Cronkite. De drie documentaires zijn samenge steld door Ernest Leiser. SCHIPHOL Met haar manager Frans van Klingeren is de zangeres Connie van Bergen uit Loosdrecht van middag van Schiphol naar Sofia ver trokken om daar ons land te vertegen woordigen op het vijfde Internationale Festival van de Bulgaarse pop song „The Golden Orpheus". In totaal nemen 26 landen deel aan dit songfestival, dat van 25 tot 29 juni in het kustplaatsje Slunchev Bryag aan de Zwarte Zee wordt gehouden. De voorselectie voor het festival heeft zich afgespeeld in maart jl., waarbij een Bulgaarse jury aan de hand van de door buitenlandse zangers en zange ressen ingezonden banden en platen be sliste wie voor deeleming in aanmer king konden komen. In tegenstelling tot sommige andere landen van het oostblok past Bulgarije ten aanzien van de uit te keren geld prijzen geen restricties toe. De prijzen worden zo men wil in de eigen natio nale valuta uitgereikt en mogen mee naar huis worden genomen. De hoofd prijs bestaat uit het gouden Orpheus- beeld met 800 dollar. De andere prij zen (500, 300 en 200 dollar) worden ver gezeld van resp. een gouden, een zilve ren en een bronzen medaille. Alle deelnemers en deelneemsters worden door hetzelfde 40-man sterke .or kest begeleid. Op het programma staat als verplicht nummer een Bulgaars lied, dat in vertaling mag worden gezongen en een internationaal nummer. Connie zing in het Engels „Spring in Sofia" en als internationaal lied „Can 't take my eyes of you". AMSTERDAM Leasco Data Proces sing Equipment Corporation is voorne mens via N.M. Rotschild and Sons een bod te doep op alle uitstaande aande len van Pergamon Press Ltd.. geves tigd in Londen en Oxford. Dit werd gezamenlijk bekendgemaakt door de heren Saul P. Steinberg, voorzitter van de raad van Beheer van Leasco, en Ro bert Maxwell, voorzitter van de raad van beheer en algemeen directeur van Pergamon. Met de transactie zal een bedrag van circa 25 miljoen pond ster ling zijn gemoeid. De heer Steinberg zei. dat behalve het feit dat de aandeelhouders van Pergamon die het bod accepteren spe ciale rechten toegewezen krijgen, Leas co tevens het plan heeft om Pergamon- aandelen in voldoende mate beschik baar te stellen, teneinde het aanzienlij ke directe Britse belang in Pergamon en een actieve markt voor de aande len in Londen zeker te stellen. Wan neer er voldoende aandelen beschik baar zullen zijn, zal gestreefd worden naar notering op de effectenbeurzen van Parijs, Frankfort. Zürich en Am sterdam. Leasco is een van de grootste service organisaties op het gebied van compu ters en neemt een vooraanstaande plaats in op het gebied van financiële dienstverlening. De aandelen worden genoteerd op de beurzen van Londen en New York. Pergamon, dat geno teerd wordt op de Londense effecten beurs, is een van 's werelds grootste uitgeverijen van technische, weten schappelijke- en populair-wetenschap- pelijke boeken, tijdschriften en en cyclopedieën. AMSTERDAM Het bod ad 400 pet. van het bankiershuis Vermeer en Co. namens principalen op het gehele bij derden uitstaande aandelenkapi taal der nv Amstel Hotel maatschap pij staat open tot vrijdag 4 juli, zo wordt aan aandeelhouders door het bankiershuis meegedeeld. Een meerderheid van het uitstaan de kapitaal ad. f 1 min. is reeds in handen van haar principalen. Het be stuur van het Amstel Hotel onder steunt het door Vermeer uitgebrachte bod. Het ligt in de bedoeling het hotel in de huidige vorm en stijl te blijven exploiteren, zulks onder handhaving van de continuïteit in het personeels beleid en de bedrijfsvoering. Volgens mededeling van de directie steeg het aantal gasten in de eerste 4 maanden van 1969 met vijf pet., alsmede de to tale omzet in die periode met 8,8 pet. Naar het bankiershuis opmerkt, moet het rendement ad 3 %U pet. op de ge boden prijs van de aandelen tegen het dividend van 13 pet. over 1968 voor een „niet-groeiend" bedrijf als dat van het Amstel Hotel als matig wor den beschouwd. (Zoals in een persconferentie op 11 juni meegedeeld is het bod afkomstig van de heer M. Caransa te Amster dam, gevolmachtigd directeur van nv Nestelroy. Hij hoopt dat het hotel over 3 of 4 jaar een redelijk rende ment zal opleveren. De huidige direc teur van het hotel, de heer D. de Bes. is voornemens aan het eind van dit jaar zijn functie neer te leggen. Als adviseur zal hij nog enige tijd aan het bedrijf verbonden blijven. Het ligt in het voornemen de huidige adjunct-di recteur, de heer W. A. Mazeland, voor te dragen als opvolger van de heer De Bes. De belangen van het perso neel blijven gewaarborgd en de be staande verbouwingsplannen zullen in dezelfde geest en zonder uitstel wor den uitgevoerd). ARNHEM In het lopende boekjaar zijn tot dusver alle bedrijfsafdelingen in ruime mate van opdrachten voorzien geweest. Een handhaving van deze gun stige situatie wordt althans tot begin 1970 door de huidige orderportefeuil le gewaarborgd. In het tekort aan per soneel kon nog steeds niet worden voor zien De verhouding tussen de produktie- kosten en het prijsniveau bleef ongun stig. Op korte termijn is dan ook een wezenlijke verbetering van de bedrijfs resultaten nog niet te verwachten, zo deelt de directie mede van de Arnhem sche Scheepsbouw. AMSTERDAM De NV beleggings maatschappij IKA zal op korte ter mijn overgaan tot de uitgifte van 50.000 aandelen tot de koers van f 200 per aan deel en nominaal f 10 miljoen winstobli gaties tot de koers van 100 procent met recht van voorkeur voor de houders van de thans uitstaande aandelen resp. winstobligaties. De uit te geven aandelen en winst obligaties zullen worden overgenomen door de initiatiefnemers van IKA nl. Al gemene Bank Nederland, H. Albert De Bary en Co., Van der Hoop, Offers en Zoon, en Lind, Jarman en Westerouen van Meeteren NV, aldus een communi qué. AMSTERDAM Geveke-Groenpol is met een levensverzekeringsmaatschap pij in vergevorderd stadium over de oprichting op fifty-fifty basis van een financieringsinstituut. Via dit instituut zal de verzekeringsmaatschappij Geve ke-Groenpol moeten helpen bij de ka pitaalvoorziening. In de jaarvergadering, waarin dit werd meegedeeld, werd gezegd dat de orderontvangst in de eerste vijf maan den van dit jaar zeker niet minder is ge weest dan vorig jaar. Voor 1969 wordt een ongeveer gelijke winst verwacht.

De Vallei | 1969 | | pagina 2