Zei mijn collega: „Ik wou wel eens een Drum van je proberen. Mag ik zo vrij zijn?" Mooi dat het niet bij die ene bleef. Nou zitten d'r veertig in... dus ik dacht: je gaat je gang maar. Goeie kans dat-ie morgen zelf een pakje Drum bij zich heeft. héle beste halve zware. Wie als loodsbediende wil beginnen, moet een hekel hebben aan saai werk! Slechte woontoestanden in het hartje van Parijs FINANCIËN en ECONOMIE VAN GEND LOOS HYGIËNE LAAT VEEL TE WENSEN OVER Slachtrunderen en kalveren goedkoper Varkensprijzen 5 cent omhoog Bendix leent a 8% Onderbezetting Duiker KNTU ziet weer licht VEENENDAAL hi de lente loop! iedere Nederland met molentjes Huisje en flats Kleine „schuld Nauwgezet Onherkenbaai Gepeupel Waterhoogten éi s MAANDAG 23 JUNI 1969 Mag ik zovrij zijn? Drum Q 176 Voor saai werk is er in het vervoer geen plaats. Komt U maar kijken in de goederenhal van Van Gond Loos. Het in- en uitgaande vervoer brengt heel wat afwisseling met zich mee. U doet dan dit, dan weer dat. Werk dat U on getwijfeld goed ligt. U bent vrij man en werkt plezierig samen met een klein* groep vaste collega's. U zult best ht spreken zijn over het forse loon, de waarderingspremies en alle andere ex tra's, die bij een modern bedrijf als Van Gend Loos flink aanzetten. Komt U eens praten. Toeslagen bij ongeregelde diensten bijzonder goede pensioenregeling vrije bedrijfskleding vrije zaterdag elk jaar een aantal binnen landse treinreizen (ook voor Uw vrouw) tegen half geld waar nodig reiskostenvergoeding. Bent U boven de 18? Win dan zonder enige ver plichting meer informatie in. U kunt hiervoor alle werkdagen - behalve 's zaterdags - terecht bij Stationsplein 4, telefoon 08385-10012 (NVO) Weliswaar is Nederland niet het enige land waar men windmo lens heeft gebouwd, maar niettemin kan men zeg gen, dat de molen een der meest typerende bouwsels is in Nederland. „De tulp, klomp, en mo len", schreef een Engel se journalist in de jaren twintig, „maken Neder land tot een bezienswaar dig land!" Wij nemen die eenzijdi ge uitspraak beslist niet voor onze rekening, want Nederland geeft heel wat mooiere dingen te zien dan klompen, tulpen en molens. In den vreemde echter worden de drie door die Engelse journa list genoemde beziens waardigheden nog steedi als „echt Nederlands" beschouwd. De Neder landse propaganda voor meer vreemdelingenver keer is in dit opzicht mis schien wel een beetje mede-verantwoordelijk. Hoe dat zij, de „Neder landse molen" leidde kort geleden tot een in Neder landse oren wel wat won derlijk klinkend tafel- speechje. In Los Angeles (Cali- fornië) bood een Ameri kaanse zakenman een aantal van zijn Neder landse vrienden een diner aan. De Nederlanders spraken allemaal tame lijk goed Engels. De gastheer kende geen woord Nederlands. Toch wilde hij zijn gasten ver rassen met een korte toe spraak in hun taal. Hij riep daarom de hulp in van een kennis wiens va der vele jaren geleden uit Nederland naar de Ver enigde Staten was geëmi greerd. Die kennis had thuis wel Nederlands ho ren spreken en kende daarom die taal een heel klein beetje. Hij was graag bereid om de Amerikaan te hel pen. En zo kwam het vol gende toespraakje tot stand, dat de Amerikaan se gastheer hield ter ver welkoming van zijn Ne derlandse zakenvrien den: „Lieve vrienden, Uw mooi land ik zag in de jaar 1955. Genoeg jam mer het was in win ter. In lente Holland is veel méér mooi. Voor dan iedere loop met klomps. En met tulipen en met molentjetjes. Ik U nu lekker te eten wens... Dank U wel zeer veel, lieve vriends van mijn!" Toen de Amerikaan dat toespraakje (met een zwaar accent) had uit gesproken bij het begin van de maaltijd betuig den de gasten luide hun bijval en bewondering. Het grote nieuws, dat zij zojuist hadden ver nomen, te weten, dat in de lente alle Nederlan ders met molentjes lopen, deerde hun natuurlijk niet het minst. Juist omdat geen hunner met molen tjes liep droeg het bij tot verhoging van de vrolijkheid en de stem ming. (Van onze correspondent) mT}uim 53 procent heeft geen bad, geen douche, geen wastafel met stromend A. water. In een aantal woningen slapen de baby's 'snachts op twee stoelen, in een koffer of in een kartonnen doos, die men overdag op het buffet plaatst, omdat het onder de deuren door tocht. De ouders en grotere kinderen slapen in één bed. In de breedte. Om meer plaats te hebben. Een familie van zes men sen, van wie vier kinderen, leeft in één vertrek, zonder ramen en slecht ver licht. De stank van de w.c.'s op de tussenetages, waarvan de deuren steeds open staan, overheerst in dit vertrek. Tal van mensen, die hier op dienstbodenkamers wonen, zonder verwarming, zonder stromend water, betalen ux:h nog driehon derd francs 225 gulden) per maand aan huur. Van de 39.592 mensen, ouder dan zestig jaar, moet bijna de helft rondkomen met f 4,16 per dag." Neen, dit is geen bedelbrief voor hulp aan de ongelukkige bewoners van achtergebleven gebieden in India, Zuid- Amerika of Afrika. Dit zijn slechts enkele zinsneden uit een rapport van de gemeentelijke sociale dienst over de hygiënische toestanden in het elfde ar rondissement van Parijs. In het hartje van Parijs, gelegen tussen de Bastille, de République. Belleville, Père La- chaise en Nation. Een vriend van mij, die een stukje grond bezat aan de uitgang van Mar seille. had enkele jaren geleden vergun ning gevraagd hierop te mogen' bou wen. Hij had een prachtig herenhuis in zijn gedachten, met een riant uit zicht over de zonovergoten Middelland se Zee. Hij kreeg toestemming. Maar zijn huis mocht niet hoger worden dan één verdieping. Anders zou het niet harmoniseren met het Provengaalse landschap. Het huis staat er nu. Het is kleiner dan hij het zich had voor gesteld, maar wel veel duurder. Dezer dagen vertelde hij mij, dat hij het gaat verkopen. Het gebied, waar het staat, is door de overheid bestemd voor het stichten van een satellietstad van Marseille. Met torenflats van meer dan twintig verdiepingen hoog! Dit is een aspect van het leven aan de Cöte d'Azur. Zojuist las ik. dat de ontvanger va de stedelijke belastingen te St.-Etienne •en inwoonster, wier man in het zie kenhuis was overleden, een aanmaning had gestuurd tot het betalen van één centime (0,7 cent), zijnde het verschil tussen de werkelijke kosten van de verpleging en hetgeen door de ziekte verzekering en door haar reeds be taald was. Omdat het bedrag te klein is om het via een bank- of postinstelling over te maken, en omdat munstukken niet per brief verstuurd mogen worden, moest de vrouw 1.20 franc (bijna een gulden) uitgeven aan de tram, om haar schuld te voldoen. Dit is een aspect van het leven in de Franse provincie. Bij een bezoek aan een Frans postkan toor riskeert men bijzonder lang in de rij te moeten staan, omdat een postbe ambte in fraai schoonschrift tal van re gisters moet invullen voor elke geldin- zending... Wanneer u in Frankrijk een ernstige verkeersovertreding begaat, wees dan niet verbaasd, wanneer de agent u de namen, geboortedata en be roepen vraagt van uw mogelijk in middels overleden ouders. Dit is een as pect van het dagelijkse leven in Frank rijk. Ik vraag me echter af of men zich moet opwinden over al die aspecten, of dat men zichzelf geluk dient te wen sen met een zo nauwgezet ambtenaren korps, voor wie een centime nog echt een centime is, voor wie voorschriften uit 1845 een eeuwige jeugd schijnen te bezitten en die bedrevener in het regis seren van menselijk leed, dan in het verhelpen daarvan zijn? Ik weet het niet. Men zegt mij, dat er zoveel belang rijkere problemen in Frankrijk bestaan waarbij dit alles in het niet valt. Toe gegeven! In dat geval blijft er voor mij echter de vraag over of al die grotere en be langrijkere problemen in feite niet de som zijn van al die kleine dagelijkse ergernissen en van al die opzettelijke tekortkomingen. Mare Blancpain, de sappige kroniek schrijver van het Parijse leven, be klaagde er zich enkele dagen geleden over, dat de Fransen zo onherkenbaar veranderd waren. Hij haalde daarvoor enkele alledaagse voorbeelden aan. Zo was ergens een brommer gestolen. Een dag later werd hij enkele blok ken verder teruggevonden in een tuin, waarvan de eigenaar de moeite nam dit per advertentie te laten weten. De ge dupeerde jongeman belde enkele uren later aan en eiste zijn eigendom terug. Hij reed daarop weg zonder te bedan ken. Zijn vader nam zich nog de moeite een bedankbriefje te schrijven, namens zijn zoon. Maar hij weigerde hardnek kig in te gaan op de suggestie het tien tje van de advertentie terug te betalen. Zo was er ook een bende jongeren, die een tafeltje vrij zag staan op een terrasje, vlak voor dat een andere ben de dat ook in de gaten kreeg. Na een stormloop waren aan de omliggende ta feltjes drie jurken grondig bedorven, twee herenkostuums gereed voor de sto merij en de inhoud van twee damestas sen, uitgespreid over de grond. Een ou dere man lag met stoel en al op de grond. En geen van de jongeren stond op om te helpen de aangerichte schade te herstellen of hiervoor zijn veront schuldigingen aan te bieden. „De Franse bevolking", zo schrijft Mare Blancpain, „verandert allengs in gepeupel". Een misschien wat al te har de veroordeling, die zelfs in de richting gaat van een belediging. En toch ...toch verwonderde me deze opmerking niet. nadat ik gelezen had, dat het Witte Huis te Cestas zou wor den afgebroken, aan het rand van het bos van Caiet. Het was daar, dat in de ijskoude februaridagen in het begin van dit jaar de niet geheel normale André Fourquet met zijn twee kinderen twee weken lang door de politie was belegerd. Dat huis, waar artsen, journalisten en fotografen in en uit liepen, maar dat de politie tenslotte meende te moeten bestormen en daardoor de man tot een dubbele moord en tot zelfmoord dreef. Waarom wordt het afgebroken? Om dat het van duizenden ouders met kin deren het einddoel was geworden van het plezierige zondagse uitstapje en van het picknickpartijtje. Duizenden mensen komen er gezel lig griezelen of zich dom vergapen aan het decor van een groot menselijk dra ma. Dan wordt ook plotseling begrijpe lijk de gruwelijke geschiedenis, die mij bij het lezen de haren recht overeind joeg: In "het dorpje Claie-Souilly, dat ten noordoosten van Parijs op de natio nale autoweg nr. 3 ligt, reed een auto mobilist 's nachts een voetganger aan. Of hij het gemerkt heeft of niet, weet ik niet, maar hij reed door. Na hem zijn er ruim twintig automobilisten ge weest, die over de voetganger heen ge reden zijn. Ik bespaar u de details. Maar het wil er bij mij niet in, dat niet een van die twintig automobilisten, helemaal niets gemerkt zou hebben. Vermoedelijk zijn er verschillenden om hem heen gere den, of zijn zelfs gestopt. Maar ziende in welke staat het slachtoffer verkeer de zijn zij maar doorgereden, zonder wie dan ook te waarschuwen. Want dat zou onherroepelijk tijdver lies betekenen en gemengd worden in zaken, waarmee men niets te maken heeft, maar voor alles niet te maken wil hebben. In 1964 kort na een soortgelijk onge luk bij Versailles, heeft de politie een dergelijk ongeluk gesimuleerd. Op een zondag. Zij constateerde, dat vijf auto mobilisten dwars over het „lijk" reden, zonder er verder naar om te kijken. Ruim vijfhonderd automobilisten reden er rondom heen. maar verminderden nauwelijks snelheid. Zij vervolgden hun weg zonder te kijken of het slachtoffer reeds dood of slechts zwaar gewond was. Al deze mensen kwamen terug van een dagje-buiten. Het enige doel was: zo spoedig mogelijk thuis te komen. Een mensenleven schijnt voor hen in dit geval onbelangrijk te zijn. En voor wie een mensenleven geen waarde meer heeft.... Ik verwijs u hier voor naar de Franse revolutie en haar guillotine. Wij leerden op school: „En het Parijse gepeupel woonde deze te rechtstellingen bij en keek aandachtig toe naar het vallen van de hoofden". Daarom vind ik de uitspraak van Mare Blancpair! misschien overdreven, maar niet zo heel ver verwijderd van de werkelijkheid. De gemiddelde marktprijs voor slachtrunderen in Nederland is voor de week tot 19 juni becijferd op f 258,94. wat vergeleken met voorgaande week f 5,74 lager is. De gemiddelde EEG- marktprijs liep met f 3,02 terug tot f 252,35. De invoer uit derde landen blijft belastmet de halve heffing die voor de week vanaf 22 juni onveran derd is vastgesteld op f 21,03, behou dens bij invoer uit Argentinië, Uru guay, Noorwegen en Zweden waar de heffing is verlaagd tot f 45,72, alles per 100 kg levend. Uit de ledenstaten kwam een kleine 600 ton rundvlees ons land binnen, alsmede 225 stuks leven de runderen. Uit derde landen kwamen 3400 ton bevroren rundvlees alsmede 950 stuks levende slachtrunderen. De gemiddelde marktprijs voor kal veren daalde met f 18,03 tot f 352,03, terwijl de gemiddelde EEG-prijs met f 4,41 daalde tot f 359,77 per 100 kg le vend gewicht. Niettemin blijft de uit voer van kalfsvlees zich alleszins be vredigend ontwikkelen. In de week tot 13 juni werd 1894 ton klafsvlees uitge voerd, waarvan 850 ton naar Duits land; 773 ton naar Italië en 223 ton naar Frankrijk. Aan levende kalveren gingen 663 stuks mestkalveren, 476 nuchtere kalveren en 489 slachtkalve- ren naar België. Er kwamen 539 le vende nuchtere kalveren ons land bin nen, alle uit de ledenstaten van de EEG. De inkoopcombinaties en de verwer kende coöperaties hebben de uitbeta- lingsprijzen voor de in de week tot 28 juni over te nemen varkens met 5 cent verhoogd. Men gaat uit van een prijs van f 3,30 per kg geslacht, voor var kens van 68 85 kg, eerste kwaliteit op basis van af-mestbedrijf. Het is voor al het korte aanbod aan slachtrijpe varkens dat de verwerkende industrie noopte tot een verhoging van de prij zen. Daarbij komt dat de vraag uit Frankrijk aanhoudt en men ook in het binnenland met hogere prijzen voor delen van varkens rekent. In de week tot 13 juni werden ca. 130.000 varkens geslacht, dat is ca. 14.000 minder dan voorgaande week. Uitgevoerd werden 20.646 geslachte en 6912 levende var kens, waarbij 1672 mestbiggen, alles met bestemming de ledenstaten van de EEG. Daarheen ging ook nog ca. 630 ton aan delen van varkens en ca. 470 ton spek. Uit Duitsland kwam o a 65 ton geslachte varkens binnen en 1"<* ton spek. (Ongecorrigeerd) PARIJS Morgan and Cie. Interna tional sa en Blyth and Co. Inc., op tredend als leiders van een interna tionaal consortium, maken bekend dat Bendix International Finance Corpora tion een 8 procent obligatielening van 15 miljoen dollar uitgeeft. De koers van uitgifte heeft plaats buiten de Ver. Staten en Canada. Bendix International Finance werd in 1969 opgericht en is een volledige dochteronderneming van Bendix Cor poration, welke de betaling van de hoofdsom, eventuele premie, interest en amortisatiefonds onvoorwaardelijk garandeert. De netto opbrengst van de verkoop der obligaties zal worden aangewend voor investeringen in bepaalde doch termaatschappijen of vestigingen van de moedermaatschappij buiten de Ver. Staten. Tevens zal een deel worden ge bruikt voor investeringen en deelne mingen in andere maatschappijen. Bendix Corp. houdt zich bezig met het ontwerp, de ontwikkeling en de fa bricage van produkten en systemen voor de elektronica-industrie, alsmede de industrie voor automobielen, ruim tevaart en diepzee-onderzoek. De uit gifte van de lening wordt in Neder land overgenomen door Algemene Bank Nederland, Amsterdam-Rotter dam Bank, Mees and Hope NV, H. Albert De Bary and co, Hollandsche Bank-Unie en Pierson, Heldring en Pierson. RIJSWIJK Aangezien de resulta ten van Duiker Apparatenfabriek nv, ondanks een verbetering van de ex ploitatierekening, nog negatief waren, moet worden voorgesteld het dividend over 1968 te passeren en het verlies ad f 476.000 (v.j. verlies f 657.000) ten laste van de reserve te brengen. Het laatste dividend was over 1965 en be droeg 10 pet. Over de vooruitzichten voor 1969 meldt het verslag: de orderportefeuil le is momenteel goed, zodat uit dien hoofde geen onderbezetting zal optre den. In behandeling is een engineer- ingsopdracht voor een afvalwaterrei- mgingsinstallatie ten" behoeve van een ■h-m'sch vergassmgsproces. die door een Amerikaans bedrijf in Porto Rico zal worden gebouwd. De directie meent dat 1969 met een bescheiden winstsaldo zal kunnen worden afgesloten. In 1968 is de omzet van Duiker te genover 1967 gestegen met negen pet. De hoofdoorzaak van het negatieve re sultaat is een onderbezetting. Even eens waren de geringe marges in de gasgestookte ketels in Nederland van invloed. In de toeleveringssector nam de opdracht op hydraulische appara tuur voor de nieuwe NF-5 vliegtuigen van de Kon. Ned. Luchtmacht, die Duiker in februari 1968 van de Cana dese vliegtuigindustrie ontving, een be langrijke plaats in. De eerste appara ten zijn begin 1969 door de Canadese en Nederlandse keuringsinstanties ge keurd en afgeleverd. Met de uitleve ring van deze opdracht zal het gehele jaar 1969 en begin 1970 zijn gemoeid. HENGELO De Koninklijke Ne derlandse Textiel-Unie, die in 1967 een verlies leed van f 26 miljoen en in 1968 van f 10,5 miljoen, heeft dit jaar de mogelijkheid om quitte te spelen, al dus het bestuur gisteren in de jaar vergadering. Het herstel vaq het tweede halfjaar 1968 zet zich dit jaar voort en de re sultaten tot nu toe beantwoorden aan de verwachtingen. Wel moet in aan merking worden genomen dat de loon kosten aanzienlijk zullen stijgen. vDe orderportefeuille van de weverijen en breierijen ligt 25 procent hoger dan vorig jaar. De heer D. J. Wissink, voorzitter van de raad van bestuur, zei dat de KNTU weer licht aan de kim ziet, maar dat nam niet weg dat er uit de vergadering ernstige kritiek kwam over het in het verleden gevoerde beleid. Een van de aandeelhouders diende zelfs een motie van afkeuring in, die echter geen steun kreeg van de overi ge aanwezigen. Maandagmorgen 23 juni. Konstanz 390 2; Rheinfelden 305 +3; Straatsburg 338 16; Plittersdorf 488 —.18; Maxau 544 22; Plochingen 170 12; Mannheim 432 27; Steinbach 217 31; Mainz 408 5; Bingen 308 +2; Kaub 358 +6; Trier 269 —21; Koblenz 343 +5; Keulen 337 +21; Ruhrort 511 34; Lobith 1099 +35; Nijmegen 878 33; Arnhem 880 +26; Eefde/IJssel 410 +10; Dventer 296 +6; Monsin 5464 +6; Borgharen 3945 +31; Belfeld 1078 65; Garve beneden de sluis 500 12.

De Vallei | 1969 | | pagina 4