Tien dodenvele gewonden9 grote ravage Wagon munitie ontplofte stationsemplacement bij Hannover Nieuw Links' heeft zijn glorietijd achter zich In zwembad verdronken Strekdam stak stokje voor emigratie C.H. U. mist voorzitter en secretaris Russen beraamden aanslag op de Pueblo Blanke minderheid in Rhodesië wenst één republiek Rangeerder voorkwam met leven grotere ramp Leiding van P.v.d.A. meent: WEER IN EUROPA Strauss brak pols Stakingen in Italië Italië verhoogt disconto Portugese soldaten Tractor sloeg achterover; jongen dood Vrouw lag ruim drie weken dood in huis Studentenverzet in Praag Duitse douanier wil „mens zijn" in Ierland Volgens gevlucht Tsjechisch generaal KAT STAK OVER MAANDAG 23 JUNI 1969 A V\IA\71?ri a HANNOVER Gistermorgen heeft zich een ontploffing voorgedaan in een wagon met munitie van een goederentrein die reed op een goederenemplace ment bij Linden, in de buurt van Hannover. De brand werd kort daarop gevolgd door de ontploffing. Tien personen hebben daarbij het leven verloren, acht brandweerlieden en twee arbeiders in dienst van de spoorwegen. Drie personen werden gewond, allen leden van het personeel der spoorwegen, terwijl er nog drie, ook spoorwegmensén, worden vermist. Toen de brand ontdekt werd, tracht te men de wagon af te koppelen en op een dood spoor te rijden, terwijl de brandweer werd gewaarschuwd. Toen deze ter plaatse verscheen ont plofte de wagon waarin zich 15 ton aan 175-mm granaten bevonden, waarbij de tien mensen werden gedood en drie ge wond en er aan het emplacement en de gebouwen aldaar grote schade werd toegebracht. Sabotage wordt uitgesloten geacht. Zelfontbranding zou de oorzaak van de brand zijn. Op de trein was geen mi litaire bewaking aanwezig, hetgeen meestal niet het geval is met treinen die munitie vervoeren. In nog vier wa gons bevond zich munitie, maar die is niet ontploft en het gevaar dat dit ge beurt is thans uitgesloten, door de zelf opoffering van een rangeerder, die de wagons afkoppelde en een grotere ramp zo voorkwam. De minister van Defensie, Schroder, heeft de plaats van de ramp bezocht. Het gebied was kort na de ontploffing afgezet door ruim 200 politieagenten plus een aantal militairen. De trein was op weg van Saarbrücken naar een Noordduitse haven, waar de munitie aan boord zou worden gebracht met bestemming Engeland, waar Westduit- se artilleristen thans oefeningen aan het houden zijn. 9 HANDBLUSSER De rangeerder Dieter Liedtke (26), die als eerste bij de brandende wagon kwam, koppelde meteen de vier andere munitie-rijtuigen af en ging daarna de brand met een handblusser te lijf. Toen even later hulpploegen van de spooorwegen en de brandweer het ran geerterrein opkwamen, waarschuwde Liedtke de mannen nog om op een af stand te blijven. Veertig meter van de brand waren de hulpploegen toen de lading van vijf tien ton 170-millimetergranaten ontplof te. Liedtke, acht brandweerlieden, en nog een spoorwegman vonden de dood. Het spoorweg emplacement werd ver nield als door een bombardement. In de grond waren kraters geslagen van tien meter middellijn, alle bovenleidin gen waren weggevaagd, overal de rails verwrongen. Het centrale seinhuis werd vrijwel geheel vernield. 9 DRUKGOLF Bij de huizen in de omgeving wer den muren ingedrukt, plafonds verpul verd en het huisraad in een hoek ge blazen. Geparkeerde auto's werden tot schroot geslagen door de scherfwer- king. Ruiten braken in een straal van een kilometer, de drukgolf was tot op tien kilometer voelbaar. Een deel van Hannover kwam meteen zonder elektri citeit te zitten. Heel de dag bood het geteisterde em placement een spookachtige aanblik Spoorwegmensen en militairen zochten Hfaerrapporten van hedenmorgen 7 uur. weer max.temp. gisteren neerslag Amsterdam geh. bew. 20 0 De Bilt geh. bew. 20 0 Deelen zw. bew. 20 0 Eelde half bew. 21 0 Eindhoven zw. bew. 20 0 Den Helder zw. bew. 18 0 Rotterdam geh. bew. 20 1 Twente half bew. 21 0 Vlissingen geh. bew. 18 2 Zuid-Limburg geh. bew. 21 1 Aberdeen geh. bew. 16 0 Athene on bew. 0 Barcelona half bew. 23 2 Belgrado licht bew. 22 0 Berlijn half bew. 25 0 Bordeaux regen 18 0,5 Brussel geh. bew. 20 0 Frankfort zw. bew. 23 0 Genève zw. bew. 22 0,4 Grenoble geh. bew. 25 4 .Helsinki licht bew. 21 0,3 Innsbruck licht bew. 24 0,2 Kopenhagen half bew. 19 0 Lissabon geh. bew. 20 0,6 Locarno geh. bew. 25 1 Londen geh. bew. 20 0 Luxemburg zw. bew. 20 0,1 Madrid regenbui 23 2 Malaga onbew. 29 0 Mallorca zw. bew. 28 4 München licht bew. 21 0 Nice zw. bew. 22 0 Oslo half bew. 28 0 Parijs regen 20 6 Rome zw. bew. 25 0 Stockholm licht bew. 23 0 Wenen onbew. 24 0 Zürich zw. bew. 22 0.4 ADVERTENTIE 01 iqcemt'i/acaijtl En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. in de ravage naar vermisten. Artsen in witte jassen gaven eerste hulp aan gewonden. Een helikopter van de Bun- deswehr bracht springstofdeskundigen voor een nader onderzoek. Volgens zegslieden van de Bundes- wehr waren de granaten, zoals voor schrift is, vervoerd zonder de zeer ex plosieve ontstekingen en had men strikt de hand gehouden aan alle gebrui kelijke veiligheidsmaategelen. De brand in de wagon kan ook zijn ontstaan door het warm lopen van een as of een remschoen, maar tot dusver vond men geen aanwijzingen in die richting. WÜRZBURG De Duitse minister van Financiën Franz Josef Strauss, heeft zaterdag in een badkamer van een hotel in Würzburg zijn linkerpols gebroken. Een enorme krater markeert de plaats bij het station Fischerhof bij Linden waar zondagmorgen een munitietrein de lucht in vloog. Min stens tien mensen zijn omgekomen. DEN HAAG De Nieuw-Linksgroep heeft haar glorietijd achter de rug. Nu de kopstukken als Van der Louw, Laniniers en Ten Cate geen belang stelling meer tonen voor de acties, meent de leiding van de PvdA, dat de jongste manoeuvre van Nieuw Links niet meer van betekenis is. De groep heeft zaterdag in Utrecht besloten om naast haar werk in de PvdA, ook daarbuiten verbindingen tot stand te brengen. Onder het mom de besluitvaardigheid en de rectiesnel- heid van Nieuw Links te vergroten, is een „communicatie-team" van tien le den gekozen. Bovendien wil men een aantal regionale en functionele corres pondenten aanstellen. Buiten de PvdA wil men aansluiting zoeken met studenten en scholieren, de Socialistische Jeugd, de Kritische lera renorganisatie en groepen als Sjaloom en Pax Christi. Het communicatieteam bestaat uit C. Pronk sr., Marianne van den Bergh, ds. J. Diekerhof, Emmy Lopez-Dias,. Sonja van der Gast, Karei Nagel, J. L. Hey, Pieter Mug en H. Combrink. J. Balham in Hilversum treedt op als ad ministrateur. 9 NAKAARTEN Partijvoorzitter dr. Vondeling, die ook bij deze Nieuw Links-vergadering was, noemde het debat over de bezet ting van het Maagdenhuis in deze ver gadering, onvruchtbaar nakaarten. Er was slechte kritiek op de afkeuring, die de Tweede-Kamerfractie van de PvdA over deze bezetting had uitge sproken, maar het kwam niet tot een uitspraak. Prof. dr. G. Klein was de enige die het voor de fractie opnam: „Het netto-effect van de bezetting is negatief. Alleen de reactie is ermee geholpen". De discussie over de nota van de PvdA-fractie, over een kernprogram, leverde evenmin resultaat op. Dr. Von deling legde uit, dat de nota nog in de ROME Rome bevindt zich in de greep van een nieuwe stakingsronde. Een landelijk protest van het perso neel van musea, kunstverzamelingen en oudheidkundige monumenten be dreigt het plezier van duizenden toeris ten in de eerste helft van deze week. In Rome staken de vuilnisophalers gedurende twee dagen in het kader van een landelijk stakingsprogramma van de vakbonden om kracht bij te zet ten aan hun eisen voor hogere lonen voor het gemeentepersoneel. Ook het technische personeel van ver schillende gemeentelijke dienst staakt om kracht bij te zetten aan looneisen. Verder staakt het niet-onderwrizende personeel van de universiteit van^Rome. De vakbonden hebben het personeel van de ministeries van Financiën, de begroting en het geldwezen opgeroepen, onmiddellijk het werk neer te leggen om kracht bij te zetten aan hun eisen voor een salarisverhoging. De vakbon den protesteren tegen een regeringsbe sluit van verleden week om een voor genomen salarisverhoging voor burger lijke hoofdambtenaren opwaarts te her zien, terwijl de plannen voor de overi ge categorieën ambtenaren ongewijzigd blijven. De vakbond, die het personeel der musea, kunstverzamelingen en oud heidkundige monumenten vertegen woordigt, heeft een staking uitgeroepen om de regering te dwingen 's lands artistieke erfgoed beter te verzorgen. In de lijst van klachten van de vakbond zit echter ook een verzoek om wijziging van de loonschalen verborgen. Indien de oproep van de vakbond op grote schaal door de leden gevolgd wordt, zullen de fora, de andere kunst schatten en vrijwel alle grote musea te Rome en elders in Italië van dinsdag tot en met donderdag gesloten blijven. partij-afdelingen in behandeling moest komen. De „onthulling" ervan door Jan Na gel in het socialistisch jeugdblad „De Kapitalist", was volgens dr. Vondeling alleen maar bedoeld „ter meerdere glorie" van Nagel. In een bespreking tussen de Tweede- Kamerfractie van de PvdA en het par tijbestuur gedurende het weekeinde in Driebergen, is de nota ook besproken. In afwachting van de discussie erover in de partij zijn daar geen beslissin gen genomen. UTRECHT Drs. A. D. W. Tilanus heeft om gezondheidsredenen bedankt als voorzitter van de CHU. Op 13 sep tember zal een nieuwe voorzitter wor den gekozen. Bovendien moet er dan ook een nieuwe secretaris komen als opvolger van dr. H. Schuring, die de vo rige week heeft aangekondigd dat hij zijn functie wil neerleggen. l)e waarnemend voorzitter van de CHU, de heer C. J. van Mastrigt, zal de hamer blijven hanteren totdat er een nietn^2 vooreer is. Sch>v rijkshuisvesting en Ruimtelijke Or&8$6ffr kreeg eergister en, op de in Ut— „i^-^nouden Unieraad, kritiek. De waarnemend fractievoorzit ter, de heer H. Kikkert, zei dat hij over het beleid van ir. Schut bepaald niet kan juichen. „De heer "Biéshruvel heeft nog nooit ten aanzien van de woning bouw een schot voor de boeg gelost. Hij doet dat zo graag, maar misschien was steeds het kruit op als minister Schut aan de beurt zou komen", aldus de heer Kikkert. Ook uit de Unieraad kwamen minder prijzende woorden over het woningbe- leid. Het Tweede-Kamerlid C. van der Peijl verdedigde de minister toch wel. NEW' YORK De naar het westen overgelopen Tsjeehoslowaaksc gene- raal-majoor Jan Sejna schrijft in het juli-nummcr van „Readers Digest", dat het plan om het Amerikaanse spi- onageschip „Pueblo" in beslag te ne men, afkomstig is van de Russen. Sejna had het plan rechtstreeks ver nomen van de Sovjetrussische minis ter van Defensie, maarschalk Gretsj- ko en wel in mei 1967, acht maanden voor de Pueblo door de Noordkorea- nen werd aangehouden. Voor hij uit zijn land vluchtte, had Sejna als hoog ste functionaris van de Tsjecohslo- waakse communistisché partij op het ministerie van Defensie in Praag, vrij wel dagelijks contact met hoge Russi sche officieren. Tijdens een lunch in Praag, zo schrijft Sejna, begon maarschalk Gretsjko te pochen op de kracht van de Russische marine. Gretsjko vond dat de Amerikanen zich gedroegen als of de zeeën van hun waren. Hieraan moest een einde komen. De Russen zouden de Amerikanen een toontje la ger laten zingen door een van hun schepen in beslag te nemen. Hiervoor was de Stille Oceaan uitgezocht omdat de Amerikanen deze oceaan beschouw den als hun eigen gebied. Gretsjko zou voorts gezegd hebben dat de Koreanen natuurlijk niet in staat waren om zonder steun van de Russen een Amerikaans schip in be slag te nemen. „Wij zullen hun leiden en beschermen. Dit zal hun dan weer aantonen dat zij op ons, en niet op de Chinezen, kunnen rekenen. Zij zullen inzien dat wij handelen terwijl de Chi nezen alleen maar schreeuwen." Volgens Sejna hebben de Russen met de inbeslagneming van de Pueblo de hand weten te leggen op zeer waarde volle gegevens, waaronder codes met sleutels waardoor zij Amerikaanse boodschappen, die zij vroeger niet kon den ontcijferen, nu wel kunnen lezen. Generaal Sejna was een conservatief ROME Italië gaat met ingang van 1 juli de officiële rente (het disconto) verhogen van 3l/i tot 5 procent. Hier mee wil het land zijn rente aanpassen aan die van de andere Europese landen. In Duitsland werd vorige week het dis conto nog verhoogd tot 5 procent. communist en werd beschouwd als een vriend van ex-president Novotny van Tsjecho-Slowakije. De minister heeft, zei hij, onlangs een tussenbalans over de stand van de wo ningbouw opgemaakt. Daarover gaat de Tweede Kamer deze week praten. Die balans is volgens de heer Van der Peijl, niet ongunstig. „Wij hebben er wel enig vertrouwen in. Het is bovendien niet te verwonderen dat de particuliere woning bouw achterblijft. De rente is hoog en de bouwprijzen stijgen". Het Tweede-Kamerlid mr. C. Bos zei, dat voor het huidige Spanje geen plaats in de NAVO is. Zijn fractiegenoot mr. W. Scholten zal een wetsontwerp voor een automatische correctie van de infla tie in de loon- en inkomstenbelasting toejuichen. Het advies van de commis- sie-Simons over de belastingvrijdom voor het Koninklijk Huis is volgens hem een compromis. Hij staat positief tegenover het rapport. Deze opmerkingen werden gemaakt tijdens de verdediging van het beleid van de beide Kamerfracties voor het eerst in het openbaar. Ook de rellen in Curagao kregen hierbij veel aandacht. s**,- L. C. van Dale had het beter als de regeringspartijen achter van de socialist drs. Den Uyl wa'ren gaan staan. De Unieraad nam tenslotte een motie! aan, waarin wordt betreurd dat de voorbereiding en de uitvoering van de volksraadpleging in West-Iriap niet op een meer democra tische manier plaatsvindt. SALISBURY. Ruim honderd Por tugese soldaten zijn verdronken tijdens een oversteek per boot op de snel stro mende Zambesi in Mozambique. Mid den op de rivier sloeg het vaartuig met soldaten om. SALISBURY (Rh.) Premier Ian Smith heeft laten blijken dat Rhodesië zich waarschijnlijk op 11 november van dit jaar tot republiek zal uitroepen. Op die dag is het vier jaar geleden dat het land zich onafhankelijk verklaarde. Op een persconferentie na het referendum, waarbij zijn regering een grote over winning bij de blanke minderheid be haalde, werd hem gevraagd wanneer hij de volgende stap van het uitroepen van de republiek zou doen. „Wij heb ben nog geen besluit genomen", ant woordde hij. Maar op de vraag of het 11 november zou kunnen zijn, zei hij: „Ik vind het moeilijk aan die datum iets verkeerds te ontdekken". Nu het erop gaat lijken dat de laat ste dagen van Rhodesië als deel van het Britse rijk geteld zijn, maakt de Britse gouverneur in dat land, Sir Humphrey Gibbs, aanstalten om te ver trekken. Hij is een geboren Rhodesiër en de eerste die tot gouveneur in eigen land werd aangesteld nadat, in november 1965, Rhodesië bekendmaakte onafhan kelijk te zijn. Hij heeft sinds die datum steeds ge weigerd huur te betalen voor de royale witte ambtswoning, en de rekening zou thans zijn opgelopen tot meer dan 10.000 pond (28.000 dollar). Gibbs heeft de laatste tijd gewoond op zijn eigen boerderij bij Boelawayo. Door de Britse regering werd hij be- DODEWAARD Zaterdagmorgen is in Dodewaard de 18-jarige Jan Ver- woert, terwijl hij bezig was met het storten van grond in een weiland on der een tractor gekomen en onmiddel lijk overleden. Door de oneffenheid van het terrein was de tractor achterover geslagen. GROESBEEK Zaterdagmorgen in alle vroegte is te Groesbeek een personenauto met vijf Spanjaarden van de weg geraakt, tegen een lichtmast gebotst en daarna tegen de vangrail tot stilstand gekomen. Van de wagen bleef niets over dan uit elkaar gerukte wrakstukken. De 5 jonge Spanjaarden waren op weg van Nijmegen, waar zij in een machinefabriek werken, naar Groesbeek. Alle* inzittenden zijn ge wond naar een ziekenhuis in Nijmegen overgebracht. UTRECHT De alleenwonende me vrouw A. Polhout-Vink (62) heeft onge veer drie en een halve weeje dood op bed in haar huis aan de Utrechtse Winklerlaan gelegen. Familieleden vonden haar eergister avond. De gemeentearts constateerde een natuurlijke dood. De vrouw had tij dens haar leven weinig contact met bu ren en familie. PRAAG. De Unie van Boheemse en Moravische studenten heeft meegedeeld dat zij alle wettige middelen zal gebrui ken om zich te onttrekken aan het bevel van de Tsjechische regering de Unie te ontbinden. Het bevel werd vrijdag ge geven. De Unie beschouwt dit besluit als „wetsmisbruik van het bureaucratische machtscentrum, dat tijdelijk de macht heeft gegrepen in Tsjecho-Slowakije", aldus een getikte verklaring van de Unie. schouwd als de enige wettige vertegen woordiger van Londen in Rhodesië, maar dat is veranderd sinds de verkie zingen van enkele dagen geleden waar bij de Rhodesische blanken zich met overgrote meerderheid hebben uitge sproken voor het verbreken van de ban den met het moederland. Als de Britse maar ook de Amerikaan se legaties in Salisbury dichtgaan, het geen vermoedelijk gebeurt als Gibbs verdwijnt, zal ook Rhodesia House te Londen moeten worden gesloten. Niets wijst er nog op, dat Zuid-Afrika of Por tugal van plan zijn om diplomatieke be trekkingen met het „niet-erkende" Ro- desië aan te knopen. ZWOLLE In het zwembad Helde- park in Lemelerveld is gisteren de vijf tienjarige jongen H. A. Wichers Schreur uit Luttenberg verdronken. De jongen kon zwemmen, maar men vermoedt dat hij een hartverlamming heeft gekregen. BENNEKOM De veertienjarig» Ellen Susanna Herst uit Bermekom is om het leven gekomen, toen zij met haar brommer linksaf wilde slaan en door een achteropkomende auto werd geschept. LEIDERDORP Gisteravond is de achtjarige Gijsbertus Markus Boer uit Leiderdorp met zijn fiets de Rijn inge reden en verdronken. Men vond eerst de fiets van het jongetje. Na enkele uren dreggen werd het stoffelijk over schot opgehaald. BRESKENS Bij Oostburg in Zeeuwsch-Vlaanderen is de 21-jarige A. Brugge uit Breskens met zijn auto over de kop geslagen. De man over leed in het ziekenhuis aan de opgelo pen verwondingen. 's HERTOGENBOSCH De 24-jari- ge heer De Lombarde uit Brussel is zondag op de Helvoirtseweg in Vught verongelukt. De sportauto, waarin hij zat, werd op een kruispunt door een an dere personenauto aangereden en sloeg over de kop. Hij is zondagavond in het St. Elisabethziekenhuis in Tilburg over leden. Mej. F. van Fonteine uit Zolder (bij Hasselt), die de sportauto bestuur de, is met niet-levensgevaarlijke ver wondingen in hetzelfde ziekenhuis op genomen. BOXTEL De 86-jarige mevr. A Rosson uit Boxtel is om het leven ge komen, toen de auto, waarin zij als passagier meereed, in Horst tegen een boom botste. De bestuurster, de 22-ja rige mevr. M. S. uit Roermond, werd gewond. Zij was uitgeweken voor een SNEEK De 50-jarige E. Bouman uit Sneek is in een ziekenhuis overle den aan verwondingen, die hij opliep bij een ongeluk, dat hem vrijdagavond overkwam. Hij reed op een bromfiets op een rijwielpad bij Sneek en zag te laat een groepje van vier tegemoetko mende fietsers. Hij reed op een van de wielrijders in, kwam te vallen en liep daarbij een schedelbasisfractuur op. ASSEN Vrijdagavond is de 14-jarige ge scholier Waatse Hoekstra uit Assen voor de tunnel in de Rolderstraat op de fiets aangereden door een tegemoet komende personenauto. De jongen werd overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis in Groningen, waar hij zater dagmorgen is overleden. AMSTERDAM Doordat hij op een tramrail met zijn brommer slipte, is za terdag de 21-jarige F. Bol uit Amster dam onder een vrachtwagen met aan hanger terecht gekomen. Hij raakte daarbij zo ernstig gewond dat hij nog voor aankomst in het O.L.V.-Gasthuis overleed. Horst Noetzel voor zijn half gezonken Tjoba, waarmee hij de reis naar Ierland toch hoopt voort te zetten. NES OP AMELAND. De 43-jarige Horst Noetzel uit Wedel b(j Hamburg is vrijdagmiddag met zyn scheepje, de Tjoba, vastgelopen op een niet-bebakende strekdam in de buurt van het Friese Oude Bildtzyl. Het scheepje sloeg op twee plaatsen lek in de boeg en met het afgaande tjj kwam het steeds vaster te zitten. Een Friese boer, die het hele drama had gezien, waar schuwde de reddingsbrigade van Hollum op Ameland. Na enkele uren slaagden de mannen van een reddingsboot er in de lekken provisorisch te dichten. Man en schip werden naar een veilige plaats op Ameland gebracht. Daar werkte Horst Noetzel het afgelopen weekeinde ver beten om zijn schip weer in orde en zeilklaar te krijgen. Zes jaar geleden kreeg deze Duitser, gehuwd en vader van twee kinderen, genoeg van zijn leven als douane-amb tenaar in de Duitse welvaartsstaat. Hij besloot zelf te gaan pionieren en tijdens een van zijn vakanties kwam hij In Ierland terecht. Het.ruige karakter van het land trok hem aan en hij besloot er een nieuw bestaan op te gaan bouwen. In 1963 verkocht Horst Noetzel zijn zelfgebouwde huis om de over tocht van zijn vrouw en kinderen te kunnen betalen. Zelf kocht hij een oude viskotter, laadde de huisraad erin en voer naar Belfast. Daar verkocht hij het schip en vloog weer terug naar Duitsland om zijn bestaan als douane ambtenaar voort te zetten. Het grootste deel van zijn salaris 9tuurde hij naar zijn vrouw in Glenvarrin bij Cork, die daarmee een recreatie park begon op te zetten. Zijn vakanties gebruikte Noetzel om op het terrein een pension te bouwen. Deze maand nam Horst Noetzel voor het laatst als douanier zijn vakantie op. Hij had in Hamburg een oude zeilkotter van de Britse marine op de kop getikt en wilde daarmee de reis naar Ierland maken om er dan definitief te blijven. Op 12 juni vertrok hij met het open zeilschip, zonder motor of radio aan boord, uit Wedel. Zijn reis langs de Duitse en Nederlandse wadden verliep voorspoedig tot dat hij vrijdag vast kwam te zitten. Als alles goed ging, zou Horst Noetzel vanmiddag met zijn Tjoba van Ameland voor een nog lange tocht vertrek ken. Op weg naar het land dat hij als zijn vaderland is gaan beschouwen. „In Ierland kun je nog als mens leven, zelf alles maken. Dat wil ik en dat heb ik altijd gedaan", zegt hij met enige trots.

De Vallei | 1969 | | pagina 5