Veenendaals dagblad Giftig water stroomt af door ons land Buiten Reorganisatie Egyptische luchtmacht Deens prinsje voorgesteld Anti-MAO-actie in China nog sterk Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Drinkwater voorlopig üit reservebekkens S.W.O.V. brengt ministerie in moeilijke situatie FRAUDERENDE POLITIECHEF Suiker 16 ct per kilo goedkoper Rijn neemt talloze dode vissen met zich mee vanuit Duitsland Studentenacties in Utrecht tot september opgeschort Artsenopleiding wordt anders van opzet Dode bij botsing door klapband V__/ Vliegtuig valt op stad; 11 doden Minder warm MONSTERS LEKKERE BROODJES ONDERWEG t BOLLEN EN PUNTJES Willem III vereeuwigd ADEMTEST WERKT ZEKER ZO GOED ALS DE BLOEDPROEF PIJNLIJK MOND HOUDEN Ainbtenarenstaking in Italië Gevechten aan Suez-Kanaal PER 1 AUGUSTUS Oliebrand in Haifa Treinbotsing in New York zingende dolfijnen. ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk- Tel. 03410- 2569. Zeer veel tomaten Oecumenische fusie in België Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Te lef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w.f f 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 24 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I45 TTet water van de Rijn en al zijn vertakkingen in de benedenloop is ernstig vergiftigd. Met luidsprekers is de bevolking in het rivierengebied gewaar schuwd drie dagen lang geen gebruik te maken van dit water, ook niet om in te zwemmen. ïn de Waal, de Rijn en de IJssel liggen talloze dode vissen, die bij tiendui zenden uit Duitland komen aandrijven. De oorzaak van de vergiftiging staat nog niet vast. Er zijn twee mogelijk heden: chemicaliën die door een Duitse fabriek in de Rijn geloosd zijn of een schip dat in de buurt van Mainz giftige vloeistof over boord heeft gezet. Het Rotterdamse drinkwaterbedrijf heeft de watertoevoer op de Oude Maas fisteren stopgezet. Het zal zijn water nu betrekken uit een spaarbekken op de Berenplaat. Amsterdam dat zijn water uit de Rijn bij Jutphaas krijgt, heeft de kraan daar dichtgedraaid. Het is overgestapt op duinwater. Dordrecht is gisteren zijn buffer voorraad in het bekken aan het Wantij gaan aanspreken. Er is geen gevaar voor de drinkwa tervoorziening. Rotterdam en omstre ken kunnen met de voorraad in het bekken en op de Berenplaat nog zeker 3 tot 4 weken vooruit. „Tegen die tijd is het vergiftigde water al lang voor- bijgespoeld". aldus ir. P, L. Knoppers, adjupct-directeiir van de Rotterdamse waterleiding. „Er is geen enkel gevaar en geen reden tot ongerustheid". Dordrecht en omstreken kunnen met het water uit het bekken aan het Wan tij nog zeker een week vooruit. Amster dam kan uit de duinen nog voor een paar maanden water putten. Over een paar dagen zal de kraan bij Jutphaas, zo wordt verwacht, weer worden open gedraaid. Rijkswaterstaat heeft monsters geno men van het vergiftigde water. Van daag zou de uitslag daarvan bekend worden. Volgens de politie is het vergiftigde water schadelijk voor het centrale ze nuwstelsel van mens en dier. Volgens berichten uit Duitsland moet de groot ste stroom giftig water nog komen. De boeren is aangeraden hun vee uit de buurt van de vergiftigde rivieren te houden. Vandaag vaart een meetboot van het Rijksinstituut Zuivering Afvalwater in de buurt van Gorkum voor het nemen van watermonsters. Het RIZA heeft druk contact met Duitse deskundigen, ADVERTENTIE rIoals ik gisteren reeds bij de aan- kondiging van het grote vervolg werk ,,Het vogelparadijs" in kleu ren zei, is het pasverschenen deel Vogels van Nieuw-Guinea" voor en groot gedeelte gewijd aan de paradijsvogels, die door hun veren- pracht en vaak bizarre vormen de aandacht van de mens op zich ves tigden. Men beschouwde deze kleu rige schepsels als de kroon op het vogelrijk, doch maakte er niettemin zo fel jacht op, dat sommige soorten met uitsterven werden bedreigd. De dieren genoten zulk een vermaard heid, dat men alle nieuw ontdekte paradijsvogels namen van vorste lijke personen gaf. Zo droeg prof. Musschenbroek van de Leidse Ho geschool een .soort op aan Koning Willem III, nl. Cicinnarus regius (Königsparadiesvogel, King Bird of paradise en Paradisier royal). Toen de hoogleraar enige exemplaren op vroeg om ze de koning te laten zien, kreeg hij ze uit Dresden, doch alle pogingen hen terug te krijgen, faal den nadien. Pas na Musschen broek' s dood in 1883 schonk Z.M. de kostbare preparaten aan ,,Artis" De bekende Franse ornitholoog Charles L. Bonaparte wist door te voeren, dat een andere soort naar de republiek werd genoemd. Zij heet respublica (Paradisier républi- cain. Er staan in deze boeiende boekenserie meer van zulke anekdo tische toevoegingen. 24-6-1969, A. B. WIGMAN maar is er nog steeds niet achter door welke giftige stof het Rijnwater wordt verontreinigd. De directeur van het RIZA, ir. K. C. Zijlstra, verwacht dat het giftige Rijn water na twee a drie dagen geheel naar zee zal zijn afgevoerd. Dit is af hankelijk van de stroomsnelheid. Vanochtend was nog steeds niet bekend welke stof de verontreiniging van het Rijnwater èeeft veroorzaakt en des kundigen spraken er hun bevreem ding over uit, dat de Duitse instan ties nog steeds geen uitsluitsel schij nen te kunnen geven. Tijdens het da gelijkse contact tussen Rijkswater staat en de Duitse instanties (onder meer over de waterstanden), welk contact 's ochtends om zes uur plaats heeft, is van Duitse zijde niets meer over de onderhavige kwestie meege deeld. UTRECHT De Utrechtse studen tenfaculteiten hebben gisteravond be sloten hun acties in september voort te zetten. In de vakantie-maanden zal men zich vooral bezig gaan houden met de voorstellen van de commissie bestuurs vorm van de rijksuniversiteit. Van studentenzijde zal een krachtig pleidooi worden gehouden voor het be stuursmodel, dat de directe democratie als uitgangspunt kiest, waarbij in de be- leidscontrolerende organen iedere be trokkene een stem zal hebben. De acties van de USF zullen vooral tot doel hebben de directe democratie op het niveau van de instituten te ver wezenlijken. Over de recente studenten acties, die gericht waren op de open baarheid van senaats- en curatorenver gaderingen, zal de USF een brochure uitgeven, terwijl waarschijnlijk ook een voorlichtingsavond voor de burgerij zal worden georganiseerd om de acties te verklaren. DEN HAAG De adem-analisator werkt zeker zo goed als een perfect uit gevoerde bloedproef. Dat is de nog niet bekend bemaakte conclusie van een ver gelijkend onderzoek van de SWOV (de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid). De SWOV is bezig met een groots op gezet onderzoek „alcohol en verkeer". Dat onderzoek is nog niet afgesloten. Er is dus ook geen eindrapport. De SWOV houdt haar opdrachtgevers het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat en dat van Sociale Zaken en Volksgezond heid echter regelmatig op de hoogte. Het memorandum over het vergelij kende onderzoek van bloedproef en adem-analisator is nogal pijnlijk voor 't ministerie van Verkeer en Waterstaat, omdat dit samen met het ministerie van Justitie juist aan de Tweede Kamer heeft voorgesteld de bloedproef wette lijk verplicht te stellen. Het wetsvoor stel moet nog worden behandeld. De ministeries verlieten zich vooral op hun adviseur, dr. W. Froentjes, de directeur van het gerechtelijk labora torium in Den Haag, die zich interna tionaal een reputatie heeft opgebouwd op het gebied van bloedproeven. Andere deskundigen, met name de Haarlemse psychiater dr. P. H. Esser, die zich tot een fel tegenstander van de bloedproef heeft ontwikkeld, kregen en krijgen geen voet aan de grond in „Den Haag". Aan het memorandum van de SWOV over het onderzoek naar bloedproef en adem-analisator is geen ruchtbaarheid gegeven. De SWOV zelf moet haar mond houden. „Wy kunnen niets over onze on derzoeken vertellen totdat onze op drachtgevers dat goedvinden", aldus de directeur van de SWOV, ir. E. Asmussen. Dat geldt zeker in dit geval. Het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, ge deeltelijk opdrachtgever, houdt de semi- overheidsinstantie SWOV ook nog in stand. Men zie verder elders in dit nummer. ROME De drie grootste Italiaan se vakbonden hebben voor woensdag en donderdag een staking van ambte naren uitgeroepen om kracht bij te zetten aan eisen voor een betere be handeling van het overheidspersoneel in het geval van stakingen. Zij eisen dat een bepaling vervalt waarbij sta kende ambtenaren hun salaris van een dag verliezen als zij maar een uur staken. CAIRO President Nasser van Egypte heeft generaal Ali Moestafa Boghdadi (47), benoemd tot commandant van de Egyptische luchtmacht, in de plaats van generaal Moestafa Chalabi el Hinnaoui, die met pensioen is gezonden. Generaal Mohammed Ali Fahmi is benoemd tot vice-minister van oorlog voor Luchtmachtverdediging, in de plaats van generaal Hassan Kamel, die eveneens op pensioen is gesteld, aldus het gezaghebbende blad Al Ahram. Boghadi is oud- zwemkampioen, opgeleid in Engeland en Rusland. Voor de pensionering is geen reden opgegeven. Egyptische commandotroepen heb ben ook de afgelopen nacht een over val op een Israëlische post aan het Suez-Kanaal gedaan, zo heeft een Egyp tische woordvoerder bekendgemaakt. Hij zei dat de patrouille omstreeks 2 uur het Suez-Kanaal was overgestoken en ten noorden van El Sjatt een Israëli sche stelling onder de voet had gelopen. Daarbij waren ook twee pantserwagens vernield. De Egyptenaren zouden op hun basis zijn teruggekeerd met slechts twee gewonden. Een van de voornaamste medewer kers van president Nasser zal tegen het einde van deze week naar Parijs vliegen voor besprekingen met het nieu we Franse kabinet over de toestand in het Midden-Oosten en de betrekkingen met de Arabieren, aldus meldt het ge zaghebbende dagblad Al Achram ver der. Maandagavond zijn opnieuw Egypti sche commando's het Suez-Kanaal over getrokken. Zij voerden voor de derde maal in evenzoveel dagen een aanval uit op een stelling van het Israëlische leger. Volgens een woordvoerder voor het leger, sneuvelde een Israëlische sol daat. De Egyptenaren trokken om 22.45 uur ten noorden van Port Twefik aan het zuidelijke uiteinde over het wa ter, beschermd door een barrage van de Arabische artillerie. „Zij vochten met lichte wapens en handgranaten te- Het hoofd van de politie in Rome, Rosario Melfi, is afgetreden na het bekend worden van een van de groot ste corruptieschandalen in Italië na de Tweede Wereldoorlog. Bij het on derzoek is tot dusverre gebleken dat er in Rome een aantal geheime speel holen kon bestaan, dank zij de be scherming van politiefunctionarissen. Er zijn twintig mensen, onder wie zes politiemannen gearresteerd. UTRECHT Utrecht en Rotterdam zullen in 1972 waarschijnlijk als eerste, het nieuwe curriculum voor de artsen opleiding invoeren. In de nieuwe opzet wordt de artsenopleiding gecompri meerd tot zes jaar (nu zeven), waarna voor degenen die huisarts willen worden dan nog een specifieke beroepsopleiding volgt van één jaar. In dat jaar zijn de toekomstige huisartsen een half jaar co- assistent van een gevestigde collega en krijgen zij ook nog een klinische oplei ding als assistent in een ziekenhuis. De secretaris van de Landelijke Huis artsen Vereniging, de heer L. van der Leeuw zei, op een persconferentie in Utrecht, dat de LHV bijzonder ingeno men is met deze nieuwe opzet ook al zal de praktijk nog moeten uitwijzen of één jaar voor de gespecialiseerde be roepsopleiding wel voldoende is. Utrecht, Nijmegen, Rotterdam en Lei den hebben sinds kort al een hoogleraar in de huisartsgeneeskunde. Over het al gemeen is de situatie echter zo, dat de medische studenten worden opgeleid door specialisten, die zelf geen ervaring heb ben als huisarts, terwijl de huisartsen toch heel wat moeten weten van een ge bied, dat buiten het terrein van de ge zamenlijke specialisten ligt. Prinses Margarethe en Graaf Henri de Laborde paar met hun twee zonen in de tuin van Kasteel Amalien- (Prins Hendrik) van Denemarken hebben hun jongste borg. De baby zal 15 juli a.s. worden gedoopt te Aarhus. zoon voorgesteld aan de pers. Op de foto: het prinselijk TOKIO. De anti-Mao-Tse-Toeng be wegingen in communistisch China zijn nog verre van geliquideerd, schrijft het Volksdagblad te Peking. In het artikel wordt erkend, dat de strijd tussen de Maoïsten en de anti- Maoïsten nog acuut is en dat de kwes tie van de politieke macht daarin nog steeds centraal staat. In het artikel wordt een beroep op de Maoïsten gedaan, om een „volksoor log voor de openbare mening" te gaan voeren, tegen degenen in het staats- en partij-apparaat die een boosaardig standpunt ten aanzien van de revolutie verspreiden. „Onmiddellijk moet een revolutionai re openbare mening worden gevormd, indien de Maoïsten althans hun politie ke macht willen behouden", zo wordt verder gezegd. Het artikel is geschreven door een DEN HAAG De suikerprijs gaat per 1 augustus met zestien cent per ki logram omlaag. Minister Witteveen en staatssecretaris Grapperhaus (beiden van Financiën) hebben de Tweede Ka mer voorgesteld de accijns op suiker voor anderhalf jaar te verlagen van ne gentien gulden tot 4,50 gulden per 100 kg. De kosten van levensonderhoud kun nen hierdoor 0,2 punt omlaag, aldus de minister en de staatssecretaris. In de schatkist komt als gevolg van deze verlaging van de suikeraccijns on geveer 130 miljoen gulden minder. De vervroegde schorsing van de investe ringsaftrek echter levert ongeveer 130 miljoen op, zodat het rijk quitte speelt. De regering volgt met een verlaging van de suikeraccijns het voorstel van de Sociaal Economische Raad (SER) op. Dit college had de regering geadvi seerd de suikeraccijns te verlagen of het b.t.w.-tarief op gas, water en elek triciteit (nu vier procent) tot nul pro cent terug te brengen. Voor deze laatste suggestie voelt de regering niet, omdat dan het bestaande stelsel van twee b.t.w.-tarieven (twaalf en vier) wordt veranderd. HAIFA Bij de pijpleiding die de olieraffinaderij van Haifa verbindt met de haven van Kisjon, heeft zich vanochtend een ontploffing voorgedaan gevolgd door een zware brand.' De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. De politie heeft het gebied af gezet. Volgens een Israëlische politiefunc tionaris is de brand door sabotage veroorzaakt. Volgens hem was de brandweer het vuur meester. NEW YORK Bij een treinongéluk op het Pennsylvania Station in New York, zijn 31 personen op maandag ge wond geraakt. Het ongeluk gebeurde toen een trein achteruit begon te rijden en een andere trein vrij krachtig raakte. De stilstaan de trein kwam uit de buitenwijken. Het ongeluk is te wijten aan verkeerde wis selstand. zekere Hoesoejeh-Tsjiang uit de provin cie Hanwhei in Oost-China. Hij citeert uitvoerig Karl Marx, Friedrich Engels, Josef Stalin en Mao over de dictatuur van het proletariaat. Het artikel verschijnt precies twee maanden nadat de Maoïsten op 24 april aan het slot van het negende con gres der Chinese communistische par tij hadden "verklaard, dat zij de contra revolutionaire elementen in partij en staat een nederlaag hadden toegebracht. AMSTERDAM Op de Rijksweg Amsterdam-Utrecht is tegen midder nacht ter hoogte van het riviertje de Holendrecht een ernstig verkeersonge luk gebeurd, waarbij een vrouw om het leven kwam en drie mannen ernstig werden gewond. Een inwoner van Zeist reed in zijn auto met eery vaart van 100 km per uur in de richting Utrecht. Even nadat hij een andere auto had ingehaald, reed hij, vermoedelijk als gevolg van een klapband, tegen de middenbermbevei liging, waarna hij dwars op de weg kwam te staan. De zojuist ingehaalde auto reed toen in volle vaart tegen hem op. De echtgenote van de Zeistenaar, de 22-jarige mevrouw M. I. Roy-Lefrandt kwam om het leven; haar echtgenoot en de beide inzittenden van de andere auto liepen ernstige verwondingen op. Er reden nog enkele andere auto's in op de wrakstukken van de beide veronge lukte wagens. De brandweer van Ouder- Amstel bluste een begin van brand in de ravage. ADVERTENTIE In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen.in één pro gramma. Tijden: 10.00 11.30 - 13.00-14.30 -16.00 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART DEN HAAG Zeer groot zijn op het ogenblik op de Nederlandse groente veilingen de aanvoeren van tomaten cn er wordt op gerekend dat het aanbod in de komende weken nog verder zal toe nemen. Lange tijd is het aanbod achtergeble ven bij vorig jaar tengevolge van het gebrek aan zon in dit voorjaar, maar de laatste weken wordt de achterstand snel ingehaald. De afzet heeft een vlot verloop. Er is een zeer grote vraag voor export. gen de Israëli alvorens zich op Egyp tisch grondgebied terug te trekken. De Israëlische woordvoerder zei hun ver liezen niet te weten. Het is evenmin be kend hoeveel Egyptenaren aan de aan val deelnamen. Maandagavond is het in het zuide lijke deel van het Suez-Kanaal, van Suez tot Kabrit, opnieuw tot een artil lerieduel tussen Egyptische en Israëli sche strijdkrachten gekomen, aldus het persbureau voor het Midden-Oosten. Het schieten duurde drie uur. Volgens een Egyptische militaire woordvoerder zijn enige Israëlische stellingen ver nield. De Israëliërs hebben maandagoch tend het vuur geopend op de woonwij ken van Suez, zo heeft een Egyptische militaire woordvoerder bekendgemaakt. Volgens hem heeft daarop Egyptische artillerie zwaar Israëlisch geschut ten oosten van Port Twefik vernield. Het duel was na enkele uren geëindigd. Israëlische eenheden hebben zondag avond een aantal Egyptische comman do-eenheden, dat het Suez-kanaal was overgestoken teruggedreven waarbij minstens drie Egyptenaren werden gedood, aldus heeft een legerwoord- voerder maandag bekendgemaakt. Een niet nader aangeduid aantal Ara bieren, die in de buurt van de klaag muur in Jeruzalem wonen, zal uit die buurt worden verwijderd en naar ande re delen van de stad worden overge bracht. Een woordvoerder voor het mi nisterie van Defensie zei, dat de eva cuatie waarschijnlijk heden zou begin nen. ADVERTENTIE MIAMI Een Douglas DC-4 trans portvliegtuig dat probeerde naar het vliegveld van Miami terug te keren om dat een van zyn motoren in brand stond is in een drukke straat van Miami neer gestort waarby het een groot aantal hul zen zwaar heeft beschadigd. De vier leden van de bemanning van het toestel werden gedood, terwijl zeven personen op de grond eveneens werden gedood. Twee daarvan waren kinderen. Het is mogelijk dat het aantal slacht offers nog groter zal blijken. Minstens twaalf personen werden gewond. Het viermotorige toestel was het eigen dom van de Dominca Air Lines, de lucht vaartmaatschappij van de Dominicaan se Republiek. Het stortte neer op onge veer 800 meter ten noordoosten van het vliegveld op een gebouw van drie ver diepingen, daarna is het via een aantal andere gebouwen ten slotte terecht ge komen in een opslagterrein van tweede hands auto's. De piloot heeft onmiddellijk na van 't vliegveld vertrokken te zijn gemeld, dat een van de motoren in brand stond en heeft daarop getracht het vliegveld weer te bereiken. BRUSSEL. De Protestants Evange lische Kerk van België en de Belgische Methodistische Kerk hebben tot fusie besloten, zo meldt de Belgische protes tantse nieuwsdienst. De beslissing is eenparig goedgekeurd door de 120 stem gerechtigde leden. De nieuwe kerk hes?: Protestantse Kerk van België. Een gebied met lage barometer standen trekt vandaag over ons land. Het bijbehorende front strekte zich vanmorgen langs de grote ri vieren uit. De minimum-tempera turen in het zuiden van het land waren omstreeks 13 graden, waar bij een zwakke westelijke wind waaide. Ten noorden van het front waren de minimum-temperaturen vannacht omstreeks 17 graden bij een zwakke oostelijke wind. Hei reeds eerder genoemde front trekt langzaam naar het noorden, zodat ons land zich morgen in de weste lijke stroming zal bevinden. Er kun nen plaatselijk buien ontstaan bij een in het algemeen zwakke tot matige westelijke wind. De tempe raturen zullen vooral in het noorden van het land lager zijn dan van daag. Morgen: Zon op: 4.21, onder: 21.04. Maan op: 16.05, onder: 00.55.

De Vallei | 1969 | | pagina 1