Grote Prijs van Nederland der KNMV Twee geplaatste spelers op eerste dag van vochtig Wimbledon uitgeschakeld Hoge verwachting in Asser TT van Nederlandse rijders Steevens snelste in Den Hoorn Programma voor zomercompetitie Nederlands honkbalteam leed sprekende nederlaag Italiaanse wielerbond heeft geen bezwaren tegen Merckx Grote strijd in 50cc Kreidler-Jamathi Rik van Looy niet in de Tour Militair team won waterpolotoernooi Tom Okker nogal somber gestemd Europees record viermaal één mijl Henk Houwaart naar FC Brugge FIFA heeft kritiek op het IOC Den Hertog start in Steenderen Zeker Enthousiast Strijd Winst en verlies voor bridgeteam Santos versloeg Internazionale Oud-internationals tegen Frankrijk Sensatie Uitslagen Tonny Sybrands versloeg Hisard WOENSDAG 25 JUNI 1969 Lous van Rijswijk, Wil Hartog en Leo Commu, de jonge garde van Nederland, die in Assen waar zullen I woordje meespreekt, moeten maken dat Nederland een I Zaterdag Nederlands grootste niotorevenement van het jaar, de Asser TT op het circuit van Drente. De groot sten der groten aan de start in de Grand Prix, meetellend voor het wereldkampioenschap. Assen, dat elk jaar op nieuw geschiedenis maakt in de motorsport Er gebeurt altijd iets unieks. Laten we maar denken aan vorig jaar, toen een coureur op een eigen gebouwd machientje in de 50 cc-klasse zomaar de gehele wereldtop van de baan veegde. En het toppunt van die sensatie wel, dat het een Nederlander was en niemand minder dan Paul Lode- wijkx, die voor het eerst na twintig jaar het Wilhelmus weer eens over het Asser circuit liet klinken. De oudere generatie zal zich weten te herinneren, en dan moeten we teruggaan tot 1948, dat Dick Renooy het toen presteerde met zijn opgefokte Eijsink een overwinning te behalen. De overwinning van Paul Lodewijkx heeft vorig jaar een golf van enthousiasme ontketend. De K.N.M.V., or ganisatrice van de TT, heeft nog nooit zo'n toeloop van De eerste wedstrijd zaterdagmorgen om kwart over tien biedt Nederland al grote perspectieven. In de 50 cc nieu we formule (één cylinder en slechts zes versnellingen) voor Nederland aan de start Aalt Toersen uit Staphorst op zijn fenomenaal snelle Van Veen-Kreidler. Verder zijn stalgenoot Jan de Vries, en, voor deze gelegenheid ook al stal genoot, Cees van Dongen. Drie Kreid- lers, die het zullen moeten opnemen te gen de eigen nieuwbouw Jamathi 1969 van Paul Lodewijkx. Ontzaglijk snel in de training, is de algemene verwach ting dat het opnieuw Paul zal zijn. die het ereschavot gaat beklimmen. Weg te vlakken zijn echter niet de snelle fabrieksmachines van de Tsjechen, de Jawa-Tatrans en de Spaanse Derbi's. Frantisek Krocka en Angel Nito zijn de grootste bedreigers van de Nederlan ders. Voor de 350 cc-klasse maar twee na men: Giacomo Agostini en Renzo Pa- solini, om als overwinnaars te tippen. Op het tweede plan Karei Hoppe, Bill Ivey, Frantisek Stastny, Alan Barnett en Jan Kostwinder. Zou een van hen het misschien Agostini moeilijk kunnen ma ken? Voor de 500 cc zal niemand aan een zege van Agostini meer twijfelen. In deze klasse staat hij op eenzame hoogte. Maar wat daar achter gaat ge beuren wordt vuurwerk van de boven ste plank. Karei Hoppe, Rob Finton, Godfrey Nash, Alberto Pagani, Theo Louwes en Henk Kist zijn allemaal jon gens, die zeer verrassend uit de bus kunnen komen. leden gehad. Nederland barstte plotseling van jong talent. Helaas, het materiaal ontbreekt, degelijk maar niet snel genoeg. Maar de vonk sloeg over naar de importeurs. Het Motor-Race Team Nederland werd opgericht, grote im porteurs als Het Motorhuis en de firma Riemersma, mo torhandel Van Veen, motorhandel Bruinsma en Henk Vis- caal gingen als sponsor optreden. Jonge coureurs kregen de gelegenheid op het beste uit het beste materiaal te gaan rijden. De tot op heden verreden internationale wedstrij den hebben na de korte inrijdingsperiode al duidelijk aan getoond, dat Nederland op het internationale vlak gaat meetellen. Aalt Toersen aan de kop van het klassement om het wereldkampioenschap in de 50 cc. Jonge rijders, talentvol en bezeten van strijdlust. Zal de drieënveertig ste Asser TT Nederland brengen temidden van de wereld top? De kansen liggen er. In het jaar, dat de motorsport zich, na de voetbalsport, als tweede kijksport van Neder land opwerkte, zou het succes volmaakt zijn. LONDEN Met een eerste service, die van de netband in het eigen veld terugstuitte, heeft titelhouder Rod Laver vierentwintig uur later dan was voorzien het startsein gegeven voor de wedloop naar de 83e Wimbledontitel. Op hetzelfde moment barstte op de overige banen, die door dekzeilen enigermate tegen de regen waren beschermd, het geweld los. Tacticus tegen tacticus, geweldenaar tegen geweldenaar, want zo heeft de loting het ditmaal nu een maal bepaald. Een uur later was het gras op de overige zeven banen zover opgedroogd, dat ook daar kon worden begonnen en weer een uur later waagde zelfs een enkele schuchtere zonnestraal het Wimbledon de van oudsher bekende zomerse aanblik te geven. Rod Laver, de financiële veelvraat van het tennis, liep op dat moment reeds lang weer in het nette pak rond. Aan hem zal het niet liggen als het programma niet tijdig kan worden afgewerkt. Na die mislukte eerste service sloeg de roodharige nog welgeteld twee volleys in het net en wijdde zich vervolgens vol overgave aan de executie van Pietrangeli's kansen. De 34-jarige Italiaanse kampi oen buitte Laver's aarzelende start uit voor een korte de monstratie van technisch kunnen: twee lobs en een cross- backhand, die het publiek in verrukking brachten, maar werd vervolgens volkomen overklast door de dodelijke vaart en de koele precisie van de titelhouder: 6-1, 6-2, 6-2 in nog geen vijftig minuten, waarmee Laver zich als eerste plaatste voor de volgende ronde. Op baan één leverden John New- combe en Nicola Pilic, twee vertegen woordigers van de zware-servicebri gade een tweeëneenhalf uur durend gevecht om de ene doorbraak, die in elk van de vier sets beslissend was. Deze herhaling van de halve finale van twee jaar geleden (toen Newcombe won en via 'n zege in de finale op Bun- gert Wimbledonkampioen werd) werd met 12-10, 6-4, 4-6, 7-6 door de Austra liër gewonnen. In al die tijd verslapte z'n penetrerende opslag geen moment, behalve merkwaardigerwijze in de laatste game, toen hij op het punt stond de partij uit te serveren. Hij kwam met 0-0 achter maar ir. Pilic, die als proftennisser verzekerd is van aanzienlijk betere inkomsten dan als wetenschapsman, kon evenals bij vori ge belangrijke gelegenheden zijn ze nuwen niet baas. Luid bejammerde hij een mislukte smash, sloeg enkele ballen ongeconcentreerd in het net en kwam pas weer bij zijn positieven, toen Newcombe op hem toestapte om de felicitaties in ontvangst te nemen. Overigens is de Australische prof hard op weg de schrik van de tennislief- hebbers te worden. In de finale van Queens tegen Stolle duurde het 41 games eer de return het won van de service. In de eerste set tegen Pilic gingen 21 games voorbij in een mo- notoom service-duel. Overigens bleven er genoeg aantrek kelijke partijen over bij deze „soort- tegen-soort-loting". Voldoende om het gehele complex tot ver in de avond Voor de 125 en 250 cc gaat de grote belangstelling uit naar de Nederlandse jeugd: Wil Hartog, Lous van Rijswijk, Leo Commu en Jan Kostwinder. Zij kun nen met hun supersnelle Yamaha's aan de hoge verwachtingen beantwoorden. Het buitenlands geweld is groot. Bo vendien zijn er ook nog altijd de rou tiniers Cees van Dongen en Jan Huberts. Dieter Braun (125 cc) en Santiago Her- rera (250 cc) tippen wij voorlopig als winnaars. Het altijd spectaculaire slotnummer, de zijspannen, brengt een sterk veld in de baan. Helmuth Fath met zijn eigen bouw URS moet zich het hele veld van het lijf kunnen houden. Enders en Auer- bacher zullen het hem echter moeilijk genoeg kunnen maken. De enige Ne derlander, Oosterloo, zal zich in de kop kunnen handhaven. DEN HOORN Harrie Steevens heeft dinsdag de profronde van Den Hoorn gewonnen. Hij versloeg in de eindsprint veertin medevluchters, van wie Eef Dolman tweede' werd. De tijd van Steevens over de 80 kilometer was 1 uur 55 minuten en 28 seconden. De Nederlandse kampioen Jaak Frijters eindigde juist voor zijn Belgische col lega Roger de Vlaminck als elfde. De voorsprong van de kopgroep bedroeg 22 seconden. De uitslag is: 1. Harrie Steevens (Elsloo) de 80 km in 1.55.28; 2. Eef Dolman (Klimmen) zt; 3. Gerard Koel (Amsterdam); 4. Rik van Looy (Bel gië); 5. Jan van Katwijk (Oploo); 6. Jo van Seggelen (Budel-Schoot); 7. Pe ter Post (Amstelveen): 8. Piet de Wit (Wijde Wormer); 9. Harm Ottenbros (Hoogerheide); 10. Johnny Brouwer (Rotterdam); 11. Jaak Frijters (Weel de); 12. Roger de Vlaminck (België). Giacomo Agostini, ,,De held van Assen", zal dat ook in 1969 wel blijven. DEN HAAG Het programma van de Nederlandse voetbalclubs, die deel nemen aan de internationale zomer competitie, ziet er, voor wat betreft de thuiswedstrijden, als volgt uit: Go Ahead: Lugano (Zwitserland) 12/7, Oester Vaxjoe (Zweden) 19/7, Zombienski (Polen) 26/7. NEC: Zilina (Tsjecho-Slowakije) 28/6, Bellinzona (Zwitserland) 5/7, Oe- rebro (Zweden) 2/8. GVAV: Pardubice (Tsjecho-Slowa kije) 12/7, Linz (Oostenrijk) 19/7, Ko penhagen (Denemarken) 2/8. OSLO De Nederlandse heren zijn in het Bridgetoernooi om de Europese kampioenschappen te Oslo bepaald niet best op dreef. Na de nederlaag van 08 tegen IJsland in de eerste ronde volgde dinsdag in de tweede ronde een nade lig resultaat van 2—6 tegen Finland. Halverwege was Finland nog 39 punten achter op Nederland. In de derde zitting heeft Nederland zijn eerste overwinning behaald: 53 tegen West-Duitsland. Polen behield de leiding dank zij een zege van 71 op Denemarken. BRUSSEL De Belgische wielren ner Rik van Looy, die verleden week als kopman was aangewezen van de Tourploeg van Willem II-Gazelle, heeft gisteren gezegd dat hij niet in de Ronde van Frankrijk wenst te starten. De heer Oepts van Willem II wist gis teravond nog nergens van. Van Looy, die een manege heeft in Herenthaln die wordt beheerd door zijn zwager, vertelde dat hij niet kon star ten, omdat zijn zwager zijn been heeft gebroken. Wielerexperts in België gelo ven echter dat Van Looy zich intensief wil voorbereiden op het wereldkam pioenschap op de weg, dat een paar we ken na de Ronde van Frankrijk in het Belgische Zolder wordt verreden. HAARLEM Het Nederlands honkbalteam heeft gisteravond in het uitver kochte Pim-Mulierstadion in Haarlem met 2-7 verloren van de Grand Rapid Sul- livans. Mede door het ontbreken van Richardson telde het Nederlands team gisteravond twee debutanten: Roy Blijden van Storks stond in het middenveld, terwijl de Spar taan John van Westreenen voor de moeilijke taak stond als werper de Sullivans te bespelen. Dat Beidschat werd gespaard was overigens onduidelijk. Immers als hij nu was ingezet, had hij ook vrijdag weer tegen de Sullivans kunnen werpen. Voor de bijna achtduizend toeschou wers bracht de tweede innings de eerste spectaculaire momenten. Fokke Jelsma startte deze beurt met een honkslag, terwijl Robert Maat met een korte tik volgde. Even later was John van Westrenen een luid bejubeld landgenoot. Ook hij sloeg raak. Jelsma rukte naar de thuisplaat op. Nederland stond met 10 voor. Maar voor Westrenen duurde de vreugde slechts kort. In de gelijkma kende tweede beurt was het woord aan de Sullivans. Met McCarty voor zich op de honken homerde Pojeski, terwijl tot overmaat van ramp daarna Alex Kano- za en Finkbiener nog tot honkslagen op Van Westrenen kwamen: 13 voor de Sullivans. Tweede honkman Pojeski, wiens ho mer de Nederlanders twee punten had gekost, toonde zich in de derd innings echter weer clement voor de Oranje- ploeg. Snel achtereen faalde hij twee maal en toen Augustinus fors uithaalde, zat de mogelijkheid op een gelijke stand er volop in. Maar toen Boudewijn Maat naar het thuishonk was opgerukt, remde Urbanus Jelsma af: 2—3. Voor de onervaren Van Westreenen viel het doek in de vierde innings. Alex Kanoza homerde en schonk ra- vin een vrije loop, de Haarlemmer Jan Dick Leurs beklom als nieuwe werper MILAAN De Braziliaanse voetbal club Santos heeft dinsdagavond in Mi laan met 0-1 gewonnen van Internazio nale. Het was de eerste wedstrijd om de z.g. Super-Cub, een trofee voor ploe gen, die de wereldbeker al eens ver overden. De return wordt 10 septem ber in Napels gespeeld. de heuvel. Ook Leurs klaarde het ech ter niet. Jack Benedict, de homerun-ko ning in het toernooi van vorig jaar, sloeg een nog duidelijker bres in de sco re. Zijn tweehonkslag bracht Ravin en Andy Kanoza binnen. De spanning was eruit. De Sullivans stonden met 26 voor. In de zesde innings werd het door een run van Finkbiener 27. PESCARA Het Nederlandse mili taire waterpoloteam heeft dinsdagavond in de Italiaanse plaats Pescara het toernooi om het internationale militai re kampioenschap gewonnen. In het eindklassement eindigden de Nederlan ders op de eerste plaats met acht pun ten, voor West-Duitsland met 6. Italië werde derde met 4 pnt. EMMELOORD Op zondag 29 juni spelen de oud-internationals van Neder land en Frankrijk in Emmeloord tegen elkaar. Bij de Fransen staat onder ande ren Just Fontaine opgesteld, die tijdens het toernooi om het wereldkampioen schap van 1958 te Zweden met dertien treffers topscorer was. De opstellingen zijn: Nederland: Roffel (GVAV); Schaap ('t Gooi) en Wiersma (PSV); Kreijer- maat (Feijenoord), Kuys (NAC) en Bennaars (Feijenoord); Bosselaar (Spar ta), Tol (Volendam), Van der Linden (DOS), Lenstra (Heerenveen) en Cla- van (ADO). Frankrijk: Remetter; Kaebel en Jon- quet; Benverne, Kopa en Piantonie; Vincent, Fontaine, Bernard, Wedling en Muller. vol enthousiaste kijkers te houden. Voldoende ook voor verschillende ver rassende uitslagen. Bij de tweede lich ting, die rond vier uur de banen op ging, werden twee geplaatste spelers uitgeschakeld: de als veertiende ge plaatste Bob Hewitt ging na sterk flucterende strijd in vijf sets (6-0, 4-6, 8-6, 2-6, 7-9) ten onder tegen Richey. De net achttien jaar geworden John Alexander versloeg in vier sets (6-3, 6-2, 9-11, 6-4) de nummer dertien van het schema, de Zuidafrikaan Ray Moo re. Kalende Bob Hewitt en de fretach tig uitziende Cliff Richey hebben vele punten van overeenkomst: het zijn spelers van de lange adem en de lange gezichten (als de nederlaag in zicht komt): beter op return dan op service, beter vanuit het achterveld dan aan het net. En ondanks al die overeenkomsten verliep de strijd op het centrecourt zo onregelmatig als mogelijk is. Hewitt in het schema gezet als tegenstander van Okker (die wegens de lange duur van de partijen dinsdag niet meer aan bod kwam), was over het geheel genomen iets be ter. Maar Richey vocht met de ver betenheid van een terrier en sloeg op de belangrijke momenten onbarm hartig toe. Juist op die ogenblikken vocht Hewitt tegen zichzelf. Hij ver loor zijn concentratie en liep ver ongelijkt rond. Maar het centrecourt had blijkbaar een beschavende invloed op hem, het kwam niet tot de uitbar stingen, die „bad Bob" zo'n slechte naam hebben gegeven. Voor Okker kwam het allemaal niet zo slecht uit. Hij speelt beter tegen Richey dan te gen Hewitt. Bovendien heeft Richey diep in zijn reserves moeten tasten. In de slopende tot elf dagen gecom primeerde strijd zal dat ongetwijfeld zijn uitwerking niet missen. Minder tevreden was Okker over het feit, dat zijn partij voor de eerste ronde tegen de Egyptenaar El Shafei werd ver daagd naar woensdag. Hij speelt dan de tweede partij op baan nummer één. „Het wordt voor mij nu wel heel zwaar. Als ik win, wat uiteraard de opzet is, moet ik vrijwel elke dag zowel in de dubbelspelen als in het enkelspel aantreden. Zoiets verzwaart mijn taak natuurlijk. Bovendien loop je met dit weer kans geblesseerd te raken. De banen zijn glad, de bal blijft laag en het aantal missers is groot. Nee, de omstandigheden zijn niet ideaal". Aan het slot van de eerste tennis- dag beleefden de 15.000 toeschouwers op het eerbiedwaardige centrecourt ongekende sensaties. De eerste set tussen de Amerikaanse geweldenaren Charles Passarell en prof Pancho Gon zales werd een eindeloos serviceduel. Met 24-22, een evenaring van het Wim- bledonrecord, zegevierde de jeugd uit eindelijk (Passarell is 16 jaar jonger dan de 41-jarige Gonzales). De sche mering had toen echter al duidelijk zichtbaar bezit genomen van de be tonnen tennisarena. Gonzales achtte na dit vermoeiende spektakelstuk 't moment gekomen om de partij de partij te laten en te stoppen of te rusten. Hij stapte dan ook met een dergelijk verzoek op de scheidsrechter af, die op zijn beurt telefonisch bij hoofdscheidsrechter Gib son te rade ging. „Doorspelen", was het onverbiddelijke bevel van Gibson. Luid foeterend ontving de geharde Amerikaan dit consigne. Gonzales bleef zich gedurende de tweede set scheldend over de baan bewegen. Soms reageerde hij zijn woede af door bal len keihard in het publiek te gooien of schreeuwend beslissingen van de umpire te bekritiseren. „Ik kan geen bal meer zien", riep de maestro luid. Met zijn kabaal verspeelde Gonzales de sympathie van het publiek, dat hem aan het begin van de partij nog wel gezind was. De concentratie van de veteraan, die als twaalfde geplaatst is, was ver te zoeken en het was geen wonder, dat Passarell de tweede set met 6-1 kon winnen. Hierna stopte de scheidsrechter de partij wel. „Twee of drie volleys heb ik gewoon niet kun nen zien. Eén bal verdween bovendien uit mijn gezichtsveld door de felle lich ten van het scorebord", zei een hevig ontstemde Gonzales na afloop. De dubbelspelpartner van Okker, de Amerikaanse professional Marty Riessen, kwam niet verder dan de eerste ronde. Maar hij werd dan ook uitgeschakeld door Arthur Ashe, die Okker vorig jaar de pas afsneed naar de halve finales. Riessen won de eer ste set wel met 6-1, maar hij kwam daarna telkens net iets te kort: 9-11, 3-6, 5-7. Ashe speelde duidelijk beter dan de laatste tijd het geval was. Na de uitschakeling van de geplaat ste Zuidafrikanen Bob Hewitt en Ray Moore volgden geen verrassingen meer. Gonzales rekte zijn „Wimbledonleven" in het enkelspel met tenminste nog een dag en de overige geplaatsten hadden weinig moeite een ronde verder te ko men. Rod Laver (Austr) Nicola Pietran- geli (It.) 6-1, 6-2, 6-2; Jan Leschly (Den) - Ken Fletcher (Hongkong) 6-4, 7-5, 6-2; Dennis Ralston (VS) - Jai- deep Mukerjea (India) 6-2, 8-6, 7-5; Cliff Drysdale (Z. Afrika) - Patrick Hombergen (België) 7-5, 7-5, 9-7; Da vid Lloyd GB) - Istvan Gulyas (Hongarije) 8-6, 6-4, 7-5; Ion Tiriac (Roem) - Phillips-Moore (Austr) 7-5, 6-4, 4-6, 6-1; Georges Goven (Fr.) - Thomas Koch (Braz) 6-8, 6-3, 5-7, 6-3, 6-4; John Newcombe (Austr) - Nicola Pilic (Z.S1) 12-10, 6-4, 4-6, 7-5; Alexan der Metreveli (Rusl) - Nicola Spear (Z.S1) 6-4, 6-1, 6-1; Ingo Buding (W.Dld) - Alan Mills (G.Br.) 2-6, 6-2, 4-6, 7-5, 14-12; K. Watanabe (Japan) - Patrice Beust (Fra) 6-3, 9-7, 6-3; Brian Fairlie (Nw. Zeeland) - Patricio Rodriguez (Chili) 6-2, 8-6, 6-3; Nicolas Kalogero- poulos (Griek) - Nicolas Fillol (Chi li) 6-2, 6-2, 6-4; Onny Parun (Nw, Zee land) - G. Forbes (Zd.-Afrika) 6-4, 8-6, 6-3; Phil Dent (Austr) - Jose Guz man (Ecuador) 6-4, 6-2, 6-3; Tim Ad dison (Austr.) - E. Zuleta (Ecuador) 9-7, 6-3, 6-3; Graham Stilwell (GBr) - Keith Wooldridge (GBr) 6-2, 3-6, 8-6, 4-6, 6-1; Tony Roche (Austr) - Jean Claude Barclay (Fr.) 7-5, 4-6, 6-3 6-2; Cliff Richev (VS) - Bob Hewitt (Z.-Afrika) 0-6, 6-4, 6-8, 6-2, 9-7; Hans BERLIJN Een Westduitse ploeg, bestaande uit Walter Adams, Bodo Tümmler, Harald Norpoth en Jürgen May, heeft dinsdagavond in Berlijn het Europees record op de weinig gelopen estafette 4x1 mijl gebracht op 16 mi nuten en 9,6 seconden. Het oude record stond.met 16.24,8 op naam van het En gelse kwartet Taylor, Anderson, Simp son en Hall. De Britten kwamen acht jaar geleden in Dublin tot hun presta tie. Het nieuwe Europese record is slechts zestiende seconde langzamer dan het wereldrecord, dat met 16.09.0 in handen is van een universiteitsploeg uit Oregon (VS). Aanvankelijk zag het er niet naar uit, dat de Duitse lopers een dergelijke tijd zouden verwezenlij ken. De eerste twee lopers. Walter Adams (4.05.0) en Bodo Tümmler (4.07.0), bleven onder hun kunnen. Ha rald Norpoth (3.59.0) en de vroegere Oostduitser Jürgen May (3.58,6) finish ten echter bijzonder sterk. Er werden dinsdag in Europa in di verse plaatsen nog meer uitstekende prestaties geleverd. Eveneens in West- Berlijn wierp Liesel Westermann de discus 61.28 meter ver, waarmee zij slechts 1.42 meter onder haar vorige week gevestigde wereldrecord bleef. De Fransman Jacques Pani verbeter de in het Westduitse Pulversheim de beste Europese jaarprestatie vèrsprin- gen van de Brit Lynn Davies (8.14 m) met een sprong van 8.16 meter. Te vens bleef hij acht centimeter boven zijn eigen Franse record. Bij het kogel stoten kwam Arnjolt Beer tot 19.54 m, hetgeen ook een Frans record betekent. Jorna Kinnunen (Finland), sinds een week wereldrecordhouder speerwerpen met 92.70 meter, kwam in Saarijaervi weer met een geweldige worp voor de dag: 88.68 meter. De Keniaan Charles Asati, die op het ogenblik met een aan tal landgenoten door Europa toert, liep in de Poolse plaats Walbrzych de 400 meter in 45,6 seconde en bleef daar mee 0,4 seconde beneden de tijd, die hij vorige week, enkele uren na zijn aankomst in Europa, op de klokken bracht. PARIJS De Italiaanse wielerbond heeft geen bezwaar tegen het deelne men van de Belgische renner Eddy Merckx aan de Ronde van Frankrijk. Dit heeft gisteren de president van de Italiaanse bond, Rodoni, laten weten in antwoord op een desbetreffende vraag van de organisatoren van de Ronde van Frankrijk. Ook de Belgische Wielren- federatie heeft een geruststelling in de ze geest ontvangen. De Italianen beweren nu ,dat het nooit hun bedoeling is geweest om Merckx te hinderen of de Ronde van Frankrijk dwars te zitten. Ze hebben uitsluitend willen protesteren tegen de gang van zaken in Brussel. Het protest was bedoeld als 'n vriend schappelijke aanbeveling om deze kwes tie zo spoedig mogelijk in het hoofdbe stuur van de UCI ter sprake te bren gen, omdat Italië zich voelt aangetast in zijn autoriteit door de opheffing van de in Italië opgelegde straf aan Merckx. Als gevolg van het gebeurde zal de Italiaanse bond op de komende hoofd bestuursvergadering van de UCI tijdens de wereldkampioenschappen in Ant werpen het volledige anti-dopingregle- ment ter sprake brengen. Ook de Italiaanse ploegen hebben zich neergelegd bij de garanties, die dr. Du mas, het hoofd van de medische dienst van de Ronde van Frankrijk, hen heeft gegeven over de anti-dopingcontrole. Ze hebben hun eisen laten vallen en la ten weten, dat zij op tijd aan de start van de Ronde van Frankrijk zullen ko men. Algemeen wordt aangenomen, dat zij een soepeler houding hebben aangeno men door de wijziging, die de Italiaan se bond in zijn standpunt heeft aange bracht. Daarmee is de rust en de vre de in de Ronde van Frankrijk terugge keerd. Joachim Plötz (W.-Dld.) - Peter Cur tis (G.B.) 6-2, 3-6, 6-4, 6-1; Bog Luii (VS) - Stefen Koudelka (Statenloos) 6-1, 6-1, 6-0; John Alexander (Austr) - Ray Moore (Z. Airika) 6-3, 6-2, 9-11, 6-4; Roger Taylor (GBr) - Vic Seixas (VS) 6-4, 13-11, 6-2; Bob Wilson (GBr) - Bill Higgins (VS) 6-4, 6-2, 6-4; Jim Brown (Austr) - John Bartlett (Austr) 9-7, 6-2, 7-5; Fred Stolle (Austr) - Pe ter Hutchuns (GBr.) 6-4, 10-8, 6-4; Abe Segal (Zuid-Afrika) - Engenio Casti- gliano (It.) 6-2, 6-2, 6-3; Jean Paul Courcol (Fr) - A. McDonald (Austr) 7-5, 7-5, 8-6; Terry Ryan (Zuid-Afrika) - Torbén Ulrich (Den) 4-6, 6-4, 6-4, 9-7; Gerald Battrick (GBr) - Tadeusz Nowicki (Polen) 6-4, 3-6, 4-6, 6-4, 6-4; Premjit Lall (India) - C. Steele (VS) 6-4, 10-12, 10-8, 8-6; Ray Keldie (Austr) - Serge Kikatsjev (Rusl) 12-10, 4-6, 6-4 6-4; Ilie Nastase (Roem) - Tom Gorman (VS) 6-3, 4-6, 6-3, 6-8, 6-4; Ron Maud (Zuid-Afrika) - K. Yanagi (Japan) 6-4, 6-1, 6f2; Jan Kodes (Tsj- Sl) - Patricio Cornejo (Chili) 6-3, 3-6, 5-7, 6-3, 6-1; Owen Davidson (Austr) - John Paish (GBr) 6-1, 6-1, 6-3; Arthur Ashe (VS) - Martin Riessen (VS) 1-6, 11-9, 6-3, 7-5; Charles Passarell (VS( Pancho Gonzales (VS) 24-22, 6-1 (ge staakt wegenis duisternis) Ove Brenigt- son (Zwe) - John Barret (GBr) 6-4, 6-4, 6-2; Roy Emerson (Austr) - Peter Pokorny (Oost) 6-1, 6-1, 6-1; Ken Ro- sewall (Austr) - Wieslaw Gasiorek (Polen) 6-1, 6-1, 6-2; Ron Holmberg (VS) - Alex Olmedo (Peru) 8-6, 4-6, 6-4 2-6, 7-5; Vladimir Koritkov (Rusl) - Mike Samgster (GBr) 6-4, 6-3, 8-6; De standen van de partijen, die we gens de invallende duisternis werden afgebroken, waren: Pierre Barthes (Fr) - E. Scott (VS) 18-16, 5-3; Jean Loup Rouyer (Fr) - Bill Geraghty (Austr) 6-2, 5-7; Mike Anderson (Austr) - Daniel Contet (Fr) 6-4, 11-9, 3-1; Tom Edlefsen (VS) - R. Barth (VS) 6-3, 3-6, 9-7; Luis Ayala (Chili) - Bob Howe (Austr) 6-4, 6-2, 5-5. BRUGGE De Belgische eerste-di- visiecliïb FC Brugge heeft gisteren ein delijk overeenstemming bereikt met FC Twente over de transfer van Henk Houwaart. De middenveldspeler heeft zich voor drie jaar aan FC Brugge ver bonden. Het transferbedrag ligt ergeni rond de tweehonderdduizend gulden. Houwaart is de derde Nederlander, die bij FC Brugge Is ingelijfd. De Bel gen contracteerden Frans de Munck vorig seizoen trainer van Vitesse als oefenmeester en maandag werden »e het eens met linksbuiten Rob Rensen- brink. Evenals Rensenbrink heeft Hou waart in zijn contract de clausule laten opnemen, dat hij van zijn nieuwe werk gever. file getegenhejd kqijgt om even tueel uit te komen m hét Nederlands elftal. Henk Houwaart ds slechts één seizoen bij FC Twente geweest. Na afloop van de competitie '67 - '68 verliet hij het Haagse ADO. In Enschede groeide de technisch begaafde Hagenaar weer naar zijn oude vorm en op het middenveld was hij voor een groot deel verantwoor delijk voor het lanceren van Twentes spitsen Van Dijk en Pahlplatz. ZüRICH De Internationale Voet balfederatie (FIFA) heeft dinsdag bij monde van dr. Helmut Kaser (alg. se cretaris van de FIFA) te Zürich kriti sche geluiden laten horen over het be sluit van het Internationaal Olympisch Comité om in het vervolg bij Olympi sche Spelen nog maar acht ploegen toe te laten tot de eindronden van team sporten. Kaser verklaarde: „De FIFA is nimmer in een dergelijke maatregel gekend. Wij hebben het een en ander uit de pers moeten vernemen. Pas van daag kregen wij een formele bevesti ging. Men kan toch maar niet zo aan ons voorbijgaan". Volgens Kaser staat in de reglementen van het IOC, dat be sluiten over het aantal deelnemers in elk onderdeel worden genomen na over leg met de betrokken internationale bonden. Hij was bovendien van mening, dat het organisatiecomité van de Spe len in München (1972) tegen de maatre gel is: „Ik ben er zeker van, dat men er niet mee instemt. In ieder geval niet voor zover het voetbal betreft". HOOGEZAND Dinsdag is in Hoo- gezarud het vijfde Brinta-damtoernooi begonnen. De resultaten van de eerste ronde zijn: Eregroep: Sijbrands (Ned.) - Hisard (Fr.) 20; Van Dijk (Ned.) - Agafonov (Rusl.) 02; Andreiko (Rusl.) Bron- strinig (Ned.) 20; Koeperman (Rusl) - Smith (VS) 20; Kuyken (Zwit.) - Ba ba Sy (Senegal) 11; Wiersma (Ned.) - Adjiedj (Suriname) 20. Hoofdgroep: Kolk (Ned) - Drost (Ned.) 02; Koning Ferander (Surina me) - Pippel (Ned.) 11; Delhom (Fr.) - Langley (VS) 20; Mes janski (Rusl) - Heeringa (Ned.) 20; Dalliwga (Ned.) - Verleene (Belg.) uitgesteld. APELDOORN Fedor den Hertog zal zeer waarschijnlijk zaterdag star ten in de wegwedstrijd om het kam pioenschap van Gelderland. De Har derwijker won enkele dagen geleden nog een driedaags criterium in Dene marken. Eerder dit seizoen beheerste hij reeds de strijd in de Ronde van België en de Ronde van Engeland. Voordat hij zaterdag 28 juni in Steen deren aan de start verschijnt dingt Fe dor den Hertog vrijdagavond nog mee naar de titel van de wielervereniging „De IJsselstreek" in Oldebroek op het Vreecircuit. Zaterdagavond moet Den Hertog alweer een nieuwe reis naar 't buitenland maken. Hij komt namelijk in het weekeinde uit in een wegwed strijd te Rijnland-Pfalts.

De Vallei | 1969 | | pagina 11