Veenendaals dagblad Buiten Ïh/B Duitse instanties gaven alarm nogal laat door Weg urenlang versperd door boze menigte Israël zoekt de saboteurs van oliepijpleiding Man bezat onbewust een kwart miljoen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Rijksinstituut voor de Volksgezondheid stelde oorzaak vast van vergiftiging van Rijnwater Langzaam herstel DEMONSTRATIE VAN MACHTELOOSHEID Bom in Wales op havenhoofd waar prins Charles aankomt Na aibraak zomerhuisje Woonwagenbewoners hadden - Koningin inCbun midden JAMIN Honderd man op straat door sluiting van confectiebedrijf Viet-Cong blies busje op Moskou-Hanoi buiten China om EENLEPMQ Spoorweg ongeluk bij Stuttgart Geheime papieren achtergelaten Arbeidsonrust bij. DRU T sinaassnippers Stille buren I DPL. SOLDAAT KAN VOORTAAN IN BEROEP GAAN van de N.V. Nationale Volksbank betekent: dat ook voor u! ONVERMINDERD MONSTERS IJSSEL Toestand lijkt verdacht veel op oorlog LUCHTGEVECHT HEILIGDOM Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 15 JUNI 1969 - 43e JAARGANG no. 146 INSECTICIDE DE BOOSDOENER IIOLYHEAD, (Wales) l»e politie heeft vandaag een bom ontdekt op het havenhoofd, waar prins Charles de vol gende week zal aankomen om ingehul digd te worden als prins van Wales. De omgeving is afgezet, in afwachting van de komst van de mijnopruimings- dienst. De prins zal dinsdag in het koninklij ke jacht Brittannia aankomen en per auto de 50 km naar Caernarvon afleg gen, de oude hoofdstad van Wales, voor de uitgebreide inhuldigingsplech tigheden op de volgende dag. Het is nog niet bekend voor wanneer de bom was afgesteld. Eerdere bomaan- \L/e horen de spreeuwen met hun jongen kwetteren op het ga zon en het scherpe ,,srie srie" der torenzwaluwen in de lucht; de me rel en de mistellijster zingen 's och tends en 's avonds hun strofen, de groenling is nog niet uitgeslepen met zijn nasale ,,pèh-èh-èh" en het gesjilp van de mussen verneem je de hele dag evengoed als het gebab bel der kauwtjes of het koeren van de tortels. Er leven echter ook die ren binnen mijn bescheiden bestek, waarvan we het bestaan nauwelijks vermoeden, want ze bewegen zich voort op vilten zolen, maken geen geluid en komen pas uit de dekking van de verwaarloosde, doch kostelij ke tuin van de voormalige burge meester, wanneer de fluwelen man tel der late schemering wordt bij eengetrokken door de gouden knoop van de avondster. Voorts zijn ze doorgaans weer ondergedoken bij het krieken van de dag. Zo was ik er onkundig van gebleven dat in dit refugium van hoon-opge schoten gras en velerhande onkruid, een nooit gesnoeid bongerdje en vele andere attracties een paar hazen huisden. Ze bleven vele weken on opgemerkt door hun geruchtloos heid, rustige aard en nachtelijke fouragering, maar een dezer och tenden verschenen ze in de vroegte op het lavei van het gazon, twee monniksgrijze mummelende lang oren met droevig-hoge ruggen als van oude mannetjes. Blijkbaar had den ze zich verlaat, want anders had ik ze stellig we' eens eerder ontmoet, want al vóór vieren kijk ik doorgaans mijn kleine wereldje rond. Vanouds heeft men Lampe voor melancholiek gehouden en inder daad schenkt hij deze indruk. Een oud natuur historisch boek schrijft: ,,synde Beesten van nature seer drouvigh ende swaer-moedigh en dat overmidts den gestadigen angst - om sich eenighsins daervan t'ont- ledigen, so tnaecken sy gheerne hun legher op dit kruydt, de Wilde Ci- coreye, seer nut synde de Melan choly cquer"Ik weet hier de blau we ,,suikerijnergens te staan, maar mijn stille, zelden geziene bu ren zullen zich ook zonder dit kruid wel weten te redden. 25-6-1969, A. B. WIGMAM ^VWVWWWWWWWWWWVWVWVWVV. slagen, die het werk van nationale ex tremisten geweest zouden zijn, die zich tegen de inhuldiging verzetten, zijn zeer vakbekwaam uitgevoerd. De vrees voor demonstraties of zelfs aanslagen zal, naar de autoriteiten, aannemer een groot deel van de bevol king weerhouden de plechtigheden te volgen. In Caernarvon is nog volop ho telruimte te krijgen. DEN HAAG De dienstplichtige mi litair, die het niet eens is met een ten aanzien van hem genomen maatregel, kan in de toekomst in heroep gaan bij het ambtenarengerecht in Den Haag. Hoger beroep kan worden aangetekend bij de Centrale Raad van beroep. Dat staat in de memorie van toelich ting bij het wetsontwerp rechtstoestand dienstplichtigen, dat minister Den Toom (Defensie) heeft ingediend bij de Tweede Kamer. Na goedkeuring van de wet is deze van toepassing op alle dienstplichtigen. Minister Den Toom vindt de beroepsin stanties nuttig omdat zij ook voor vrij willig dienende militairen werken. GRONINGEN De Piccadilly kle- dingmaatschappij in Groningen gaat morgen sluiten. De 100 mensen die in het bedrijf werken zijn ontslagen. De sluiting is een gevolg van de slechte resultaten in de laatste jaren. Vorig jaar werden in binnen- en buiten land contacten gelegd om tot fusie te komen, maar die leverden geen resul taat op. Gisteren werd het laatste con tact verbroken, waarna het besluit viel het bedrijf te sluiten. Over de positie van het personeel zijn besprekingen gevoerd met het arbeids bureau. Het overleg met de vakbonden wordt maandag afgerond. SAIGON Ongeveer 200 km ten westen van Saigon is een kleine auto bus op een landmijn gereden. Twaalf Vietnamese burgers kwamen om het leven. De bus ging verloren MOSKOU Tussen Moskou en Ha noi is een rechtstreekse luchtverbinding tot stand gebracht, aldus is bekendge maakt. Toestellen van de Russische lucht- vaartmaatschppij Aeroflot en de Noord- vietnamese maatschappij Hang Chong Vietnam, zullen eens per week tussen de twee hoofdsteden vliegen met tus senlandingen in Tasjkent, Karatsji en Calcutta. De Nijmeegse actiegroep Plano verbrandde gistermiddag, als demonstratie van Onmacht, elfdui zend handtekeningen op het binnen hof. De handtekeningen waren o.a. verzameld om druk uit te oefenen op de Nederlandse regering, zodat de kwestie Biafra op de agenda van de Verenigde Naties zou worden ge plaatst. ADVERTENTIE Binnen enkele dagen contant geld. Bedragen van 500,— tot 9000,-. Aflossing in max. 3 jaar. Geheel schriftelijke behandeling mogelijk. Zand mij vrijblijvend inlichtingen: j Straat: - Woonplaat»: Gaan postzegels plakken. Deze bon in ongefrankeerde. gesloten enveloppe zenden aan-. Nationale Volksbank N.V. Antwoordnummer: 1750 Amsterdam 1002 of bel: Arnhem tel. 427561 Nijmegen tel. 26200 UTRECHT De vergiftiging van het Rijnwater is veroorzaakt door een insektenbestrijdingsmiddel. Het Rijksinstituut voor de volksgezondheid in Utrecht heeft dat gisteren in de loop van de avond vastgesteld. Het gaat om een bekende verbinding: Endosulfan. De stof is zeer giftig voor vissen en in veel mindere mate voor mensen. De hoeveelheden die in de Nederlandse wate ren zijn gevonden, waren zeer gering als gevolg van de natuurlijke verdunning onderweg. Het ministerie van Verkeer en Wa terstaat overweegt stappen bij de „In ternationale commissie voor de be scherming van de Rijn tegen verontrei niging", met het oog op de late waar schuwing voor de vergiftiging van het Rijnwater. De eerste vergiftigingsver schijnselen deden zich donderdag voor. Pas maandagochtend maakten de Duit se instanties in een routinebericht aan Rijkswaterstaat melding van de vergif tiging. De Westduitse overheid heeft bij de regering van de deelstaat Rijnland- Palts tegen „onbekende personen" een klacht ingediend wegens vervuiling van de Rijn. De plaats, waar de vissterfte is begonnen, is vastgesteld ter hoogte van St. Goarshaüsen, 25 kilometer stroomafwaarts van Bingen. De Westduitse minister van Volksge zondheid, Kate Stroebei, heeft ver klaard dat de schuldige ..of dat nu een rijnaak is of een fabriek" volle dig verantwoordelijk zal worden ge steld, „ook voor schade die aan Neder landers is berokkend". Het water van de Rijn in West-Duits- land was gisteren nog onverminderd giftig.. Gezonde vissen die gisteren tus sen Keulen en Düsseldorf in netten in het rivierwater werden gebracht, wa ren binnen zeven minuten dood. In Duitsland is al honderd ton dode vis uit de Rijn gehaald. Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksgezortdheid) verklaarde gistermid dag, dat er geen vrees behoefde te be staan voor een watertekort in Neder land. Alle inlaatpunten van waterlei dingbedrijven, die water uit de Rijn be trekken, zijn gesloten en de spaarbek kens en de duinen bevatten voor enige tijd water, aldus de minister. Hij voegde daar aan toe: „Toch is ook dit incident weer een teken aan de wand: de schaalvergroting op technolo gisch en industrieel gebied noopt ons tot verder opvoeren van de waakzaamheid en tot een steeds nauwer internationaal overleg." De vergiftiging van het Rijnwater strekt zich in Duitsland met va riërende concentratie nog steeds uit van Bingen tot de Nederlandse grens, een afstand van driehonderd kilometer. Het laboratoriumschip Max Prüss neemt onophoudelijk monsters ter hoog te van Wesel. De chemische fabrieken van Bayer in Leverkusen zijn op grote schaal met vergelijkende proeven met viskadavers begonnen. De Westduitse rivierpolitie contro leert met tientallen patrouilleboten elk tankschip op eventuele lekken. De Franse rivierpolitie speurt de Rijn af, voor zover de rivier langs de Franse grens loopt. Er is nog niets gevonden Ook wordt rekening gehouden met de mogelijkheid van vergiftiging door afval van een chemische fabriek of door land bouwgif. De Westduitse waterleidingbedrijven langs de Rijn hebben boxen met leven de forellen voor hun waterinlaten ge plaatst. Deze vissoort is zeer gevoelig voor vervuiling. Met het oog op de mogelijkheid, dat gif via de IJssel tot het IJsselmeer doordringt is het inlaten van water in de Friese boezem uit het IJsselmeer bij Lemmer stopgezet. Tegelijkertijd zijn de zeesluizen bij Harlingen gesloten op dat geen water de boezem verlaat. In de Zaanstreek bestaat de vrees dat als in de kop van Noord-Holland de BEER (gemeente Bergh) Gedurende enkele uren is gisteravond het ver keer op de weg van de grenspost Babberich/Elten naar Terborg opgehouden door een boze menigte. Een honderdtal inwoners van Beek (gem. Bergh) ver sperde de weg met wagens en puin. Hun woede was gewekt doordat op last van het gemeentebestuur een tot zomerhuisje verbouwd kippenhok gistermorgen was afgebroken. Omstreeks twee uur vannacht was de politie de situatie me ster. Het talrjjke publiek was toen verspreid, nadat er rake klappen waren gevallen en met stenen was gegooid. Circa vijfentwintig politiemannen uit de omliggende ge meenten waren ingeschakeld. De brand weer moest te hulp worden geroepen omdat er op de weg brand was ge- gesticht. Er zjjn geen arrestaiets ver richt. KAMPEN Twee buurvrouwen heb ben in Kampen mevrouw, A. K. (55) bij hun zoveelste ruzie, uiteindelijk beet gepakt en zonder meer door de ruit van een huis gegooid. Mevrouw A. K. moest met een slag aderlijke bloeding worden opgenomen in het Stadsziekenhuis in Kampen. Het boterde al geruime tijd niet tus sen de drie vrouwen. De ruzies liepen ten slotte uit op het handgemeen. sluizen eveneens moeten worden geslo ten, de Zaan zal gaan stinken. Dit wa ter moet doorstromen, omdat er veel afvalwater in wordt geloosd. In Gelderland maken de boeren zich ongerust over de kwaliteit van het gras in de uiterwaarden. Zij hebben hun vee al weggehaald. Boer W. van Hoften uit Heerewaarden: ..Het bangst zijn we voor de mogelijkheid dat er gif in het gras blijft zitten. Misschien kan je dat gras dan de hele zomer niet meer ge bruiken." Bezorgd zijn ook de exploitanten van viscampings. Mevr. H. G. Derksen uit Bergharen: „Het zou voor ons zo vlak voor de vakantie een reusachtige strop zijn als hier hetzelfde gebeurde als in Duitsland met zijn massale vissterfte." Men zie ook elders in dit nummer. STUTTGART Bij Ludwigsburg, ten noorden van Stuttgart, zijn twee passa- gierstreinen op het traject Korntal- Weissach op elkaar gereden. Er is een dode en er zijn minstens 40 gewonden, onder wie 18 ernstig ge wonden. De botsing is waarschijnlijk veroor zaakt doordat een rood signaal hetzij niet opgemerkt is of niet gefunctioneerd heeft. LONDEN Een Ieren tas, die waar schijnlijk vol geheime papieren in een Londens hotel is achtergelaten, wordt op het ogenblik bestudeerd door officie ren van de militaire inlichtingendienst. Rechercheurs van Scotland Yard heb ben de tas opgehaald en aan het mi nisterie van Defensie o vergedragen. Een onderzoek wordt ingesteld, maar de mogelijkheid van een grap wordt niet geheel uitgesloten geacht. De tas werd ontdekt na een anoniem telefoontje, dat bij de Daily Mail bin nenkwam. Een verslaggever van het blad heeft de documenten gezien, voor dat zij aan Scotland Yard werden over gedragen. Volgens hem waren het ge detailleerde inlichtingen over NAVO- operaties. Een van de papieren, zei hij, had be trekking op het volgen, de arrestatie en ondervraging van twee Russische agenten in Europa. ULFT Een deel van het personeel van de emailleerfabriek Diepenbrock en Reigers te Ulft (DRU) voert een actie om bepaalde looneisen kracht bij te zetten. Maandag legden het personeel van de afdeling assemblage en een deel van het expeditiepersoneel het werk neer. De ongeveer 300 werknemers staakten bijna de gehele dag. Deze staking werd niet gesteund door de vak bonden. Aan de directie zijn de looneisen ken baar gemaakt. Hierbij is een ultima tum gesteld. Het personeel wil vóór vanavond weten welke beslissing de di rectie neemt. Er is gedreigd met een nieuwe staking voor het geval niet aan de eisen wordt tegemoetgekomen. De heer J. Thomas uit Enschede, lid van Gedeputeerde Staten van Over ijssel, is benoemd tot landelijk voorzit ter van de „Stichting opleidingen be jaardenzorg". Hij volgt in deze func tie de voormalige staatssecretaris van CRM de heer C. Egas op. Feestelijk was de stemming gisteren in het woonwagencentrum aan de Huppeldijk in Utrecht, waar de koningin op bezoek kwam. Ze wan delde er een half uur lang rond, bekeek enkele wagens van binnen en maakte mei' deze en gene een praatje. „Ik ben blij dat ik u. nou eens in levenden lijve mag ontvangen", zei een van de woonwagenbewoners. 'WWVWWSA«»W*AAA/VWWV,^,SAA'W^A^W^^^^^^^^V^^^'^^WW TEL AVIV De Israëlische politie heeft gisteren meer dan honderd arres taties verricht, nadat Arabische sabo teurs een oliepijpleiding in Haïfa had opgeblazen. Er zouden vlak voor de explosie ver dachte personen bij de pijpleiding ge zien zijn. Er zijn wegversperringen op gericht. In de nacht van dinsdag op woensdag staken Egyptische commando's het Suez-kanaal over voor een overval op een militaire post in El Shatt. De sabotage-actie in Haïfa was ver uit de meest gedurfde sinds de zesdaag se oorlog in juni 1967. Als gevolg van de ontploffing ontstond een enorme brand, terwijl een grote golf branden de olie uit de pijpleiding naar het in dustrieterrein van de stad stroomde. Ofschoon in de raffinaderij in Haïfa snel de toevoerkranen werden dichtge draaid stroomde nog ruim duizend ton olie weg. De aangerichte schade was groot, maar men verwachtte dat ze bin nen enkele dagen toch zou kunnen wor den hersteld. Zowel het Volksfront voor de bevrij ding van Palestina als de terroristenor ganisatie El Fatah eiste de „eer" van deze sabotage-actie voor zich op. In een Israëlisch-Egyptisch luchtge vecht nabij Suez werd volgens Tel Aviv een Egyptisch toestel, een MIG neerge haald. De piloot zou zijn omgekomen. Egypte daarentegen beweerde dat al le Egyptische toestellen veilig waren teruggekeerd op hun bases maar dat er een Israëlische jager was neerge schoten. Het was voor het eerst sinds 21 mei dat Israëlische en Egyptische toestellen in een luchtgevecht waren gewikkeld. Twee Israëlische straaljagers hebben hedenmorgen een bolwerk van de Ara bische guerrillas op Jordaans grondge bied beschoten en gebombardeerd. BOEKEL De heer J. van Uden uit het Brabantse Boekei is gisteren ruim twee maanden na de trekking, tot de ontdekking gekomen dat htf de winnaar is van de hoofdprijs uit een SUS-loterü: 250 000 gulden. De heer Van Uden had het lot geruime tijd geleden gekocht. Op de avond in april, dat de uitslag via de televisie bekend werd gemaakt, had hij geen tijd om te kijken. Een paar dagen geleden vond hij het lot terug tussen allerlei paperassen. Voor dat hij het wegdeed, vroeg hij een trekkingslijst aan. Toen bleek dat hij de hoofd prijs gewonnen had. De heer Van Uden heeft in Boekei een cafetariabedrijf. Hij is vader van tien kinderen. De vliegtuigen schoten tijdens hun aanval van 25 minuten raketten af op Ada9iya, een groepje hutten tegenover de Israëlische kibboet Aahdot Joaqob op de zuidelijke oever van het meer van Galilea. Volgens ooggetuigen werden de vlieg tuigen met luchtdoelgeschut beschoten. Zij keerden echter onbeschadigd op hun basis terug. De Israëlische minister van Kerke lijke Zaken, dr. Zorah Warhaftig, heeft bij een banket ter gelegenheid van de jaarlijkse bijeenkomst van orthodoxe rabbijnen gezegd, dat zijn land de steun van de katholieke en de pro testantse kerken zoekt, om Jeruzalem weer te maken tot „het godsdienstige heiligdom van de wereld". ADVERTENTIE morgen 200 gram van 105 voor 95 niet te geloven voor die prijs! Van onze weerkundige medewerker) De depressie, die maandag langs Parijs trok, gisteren enige tijd sta tionair boven de Betuwe lag en vanmorgen boven België werd aan getroffen, veroorzaakt vooral in Zuid-Nederland nog steeds regen. Het minimum trekt nu langzaam in oostzuidoostelijke richting weg. terwijl de luchtdruk in ons land langzaam stijgt. Dit wijst op een geleidelijke verbetering van het weer, met neiging tot meer zonnige perioden en wat hogzre temperatu ren, in hoofdzaak na vandaag. De kans op buien neemt in Gelderland verder af. Het weersverschil tussen Noord en Zuid-Europa is bijzonder groot. Terwijl Oslo gistermiddag 30 gra den registreerde, beleefde Parijs met 12 graden z'n koudste junidag uit de historie. In België viel veei meer regen dan bij ons. plaatselijk 40-50 mm.

De Vallei | 1969 | | pagina 1