Vijftig chronisch zieken wachten 51 weken van het jaar op acht dagen echte (gratis) vakantie Als je 7 plezier van die mensen ziet en de lol die ze hebben Rhenen werkt aan de vrijliggende doorgang op gevaarlijke HARSKAMPS KORPS MAAKT RONDGANG DE „LUCHTREIZIGER" Ere-comité „Caecilia" geformeerd Wat is er? Voor 't eerst Belangrijkste Bruiloft Tegenstelling Bazaar Eerste prijs Con Amore WOENSDAG 25 JUNI 1969 VEENENDAAL. „We zijn altijd weer blij als die auto stopt en die dikke meneer stapt er uit. Je leeft er 51 weken van het jaar naar toe, want dit is zo ongeveer de enige vorm van vakantie die wij ons, gehandicapten, kunnen veroorloven Aan 'twoord is de heer A. Bolderman één van de 47 chro nisch zieken die deze week met volle teugen genieten van een vakantieperiode op de camping „De Wije Werelt" te Otterlo. De Commissie Verzorging Vakantie Chronisch Zieken heeft *t weer voor elkaar gekregen. Voor tienduizend gulden wordt daar in Otterlo in één week „opgemaakt"Voor 47 personen is dat per dag een flinke in vestering. Wie betaalt dat? Het antwoord lijkt simpel, maar praktisch betekent het ieder jaar weer een zware opgave: de gezonde medemens. Schoorvoetend soms. Met een tientje per jaar denkt men „er af" te zijn, want is het niet zo dat er bijna geen dag voorbij gaat „of ze staan wel weer met één of andere collectebus voor je neus? Je geeft dan maar wat, tenslotte is het voor een goed doel. Dan moet het ook afgelopen zijn In V eenend aal bestaat echter een stelletje mannen en vrou wen van geheel andere allure. Ze laten misschien die collecte bus voor wat hij is, maar stellen er iets tegenover wat bij de meeste mensen nog slechts onder de oppervlakte leeft: naasten liefde. Maar dan ook in de meest pure vorm. Wie offreert tegenwoordig zeven snipperdagen om een week lang de benen onder je achterste weg te lopen voor het wel en wee van gehan dicapten? Welke huisvrouw „besteedt" de kinderen uit en laat de man zn eigen potje klaar maken, om zelf te kunnen koken voor chronisch zieken? Welke zakenman is in dit jachtige leven nog bereid zich pro deo in te zetten voor iets waar geen geldelijk gewin mee te behalen valt? 't Zijn er maar enkelen, maar dat zijn dan ook mensen van een bijzonder soort. Met zn allen hebben ze zich ingezet om bijna vijftig patiënten een vakantie periode aan te bieden, waarin ze zich kunnen baden in een weelde van plezier, geluk, begrip en naastenliefde. Op de Wije Werelt bevindt zich thans een groep van ongeveer 65 mensen zieken en gezonden die er samen iets van maken, die iets betekenen voor elkaar en waar iedereen gelijk is. weer gefikst de heren. Zaterdag zit de vakantie voor de chronisch zieken er weer op, maar het driemanschap is present bij het veteranentoernooi; bij de kaartjes-verkoop of bij de ontvangst van de burgemeester. De kosten moe ten gedekt worden. Kosten die steeds hoger worden onder invloed van de stij gende levensstandaard. Misschien wilt u daaraan denken en ook aan de ba zaar op 10, 11 en 12 juli. Die moet f 4000 opbrengen. Laat de commissie zeggen: Zoveel geld hadden we nooit verwacht bij elkaar te krijgen". U weet wat ze er mee doen. Mevrouw Van Wijk controleert haar uitzonderlijk mooie gehaktballen, die zojuist in het eerste vet ge smoord zijn. Alle dames op de foto links zijn even han dig in de keuken. In de avonduren kwam het echtpaar Bode naar „De Wije Werelten ze nestelden zich in de recreatiezaal tussen de vrolijke meute. De heren der schepping (foto rechts) nog maar nauwelijks bekomen van hun middagslaapje, hebben zich aan één tafel gezet voor gezelschapsspelletjes. Deze drie heren vormen het driemanschap in de commissie. Van links naar rechts: Middelhoven, Van Hardeveld en Slotboom. Bij hoge uitzondering kon onze fotograaf dit plaatje maken, zó bescheiden zijn ze. Als dan die 40-jarige Bolderman uit Veenendaal praat over die „dikke me neer", bedoelt hij voorzitter A. Middel hoven. Samen met de heren J. van Hardeveld en J. Slotboom vormt hij het driemanschap, dat met hulp en steun van velen het nu voor de zevende keer voor elkaar heeft gekregen dat de chro nisch zieken op vakantie kunnen gaan. De heren zijn er maanden druk mee: minstens een half jaar wordt alle vrije tijd gegeven aan de zaak van de ge handicapten en ook tijdens de week zelf komt een zware last op hun schou ders te rusten. Ze doen het al jaren en zullen het ook nog als ze gezond blij ven lange tijd blijven doen. „Je doet 't of je doet 't niet; een midden weg is er niet", zegt de heer Middelho ven. Zo ligt het ook ongeveer bij de medewerkers(sters), de leden van de Rode-Kruiscolonne (EHBO) en gezins verzorgsters, huisvrouwen en scholie ren. Waarom doe je dit? „Als je het ple zier van die mensen hier ziet en de lol die we hebbendaarom misschien wel. Ik weet het niet, maar volgend jaar ben ik er weer bij". „Van m'n leven nog niet zo ver gelopen Nog even dit van die meneer Bolder man: zijn echtgenote is er ook. Hij heeft trombose aan een been; zij is aan de rechterkant verlamd en loopt met een beugel. Ze hebben in ziekenhuizen gelegen, maar beter dan het resultaat kan niet bereikt worden. „Wat ik ervan vind? Je leeft er 51 weken van het jaar naar toe. Iedere dag is een sleur, iede re dag is er gezinshulp over de vloer. Je bent gebonden. Naar een hotel gaan met vakantie? Dat kan haast niet. Al les moet immers gelijkvloers zijn? Er mogen geen matjes of kleedjes liggen, want daar vallen we over. Dit en hij kijkt naar buiten langs weelderige be groeiing is voor ons het einde bij wij ze van spreken. Ik heb vanmorgen een ommetje gemaakt in de richting van „De Zanding". Ik heb van m'n leven nog nooit zover gelopen". Van het ge zicht van deze forse ex-kelner straalt de voldoening. Als die benen weer nor maal functioneerden zou hij zo aan 't bedienen kunnen beginnen. Hij praat er niet over, ook niet over zijn handicap, deze vader van vijf kin deren. „Ik ben ook een keer met de Henri Dunant mee geweest. Wel leuk hoor, maar ik hou niet erg van 't wa ter. Ik moet m'n voeten droog hou den". Hij en zijn vrouw zijn altijd goed geluimd; ze zijn elkaar tot steun en el- kaar's toeverlaat. Tijdens die ene va kantieweek worden ze eens heerlijk in de watten gelegd. „Als we iets nodig hebben gaan we riaar de commissie. We hoeven maar te kikken of 't is er". Dat geldt voor iedereen. Om de kaken van de hongerige mon den aan het malen te houden is er nog al 't een en ander nodig. Een waslijst van ingrediënten voor dinsdag: 18 kilo spinazie, 8 kilo snijbonen, 40 kilo aard appelen, 75 varkenslapjes van lVz ons, 3 pond poulet, 3 pond gehakt, 4 kilo kaas, 4 pond broodbeleg, 20 kilo aard beien, 30 kilo kersen, 6 kilo tomaten, 150 perziken en even zoveel sinaasap pelen. Op zondag is er altijd een toetje toe van gegarneerd ijs of pudding, door de eigenaar en diens echtgenote van hotel La Montagne persoonlijk ge maakt. De voeding is zeer belangrijk. Ieder mag zoveel eten als hij wil (en mag). Overigens, het hoeft niet op al is 't lekker, maar op vakantie eet je veel meer en bij een ander smaakt het mis schien lekkerder. „Als ik na deze week weer thuis moet koken, neem ik de eerste dagen veel te grote porties", zegt mevrouw Van Wijk. Zij is gepromoveerd tot hoofd van de keuken, omdat ze het in haar vingers Mevrouw Van Pijpen, belast met de organisatie van de interne za ken, gaat binnenkort Veenendaal ver laten. heeft. Er zijn twee kinderen (één is al getrouwd) en haar man thuis in Vee nendaal en die moeten zichzelf maar eventjes redden. „Voor ik er aan begon had ik weieens gekookt voor bruiloften en ik dacht toen ze mij vroegen: dat kan ik niet. Na het eerste jaar is het mij geweldig meegevallen en al ben ik 't weekend doodmoe, volgend jaar ga ik weer mee. 't Is immers geweldig dit te mogen doen? Zo denkt mevr. Van de Craats er ook over. Haar twee kinderen van acht en tien jaar zijn onderge bracht bij een schoonzuster, ,,'t Is leuk hier; ik zou het niet willen missen, 't Is prettig voor die mensen te zorgen en we hebben ook schik", zo vertelt zij. De bijna 67-jarige Klaas van de Poel een rheuma-patiënt is voor het eerst mee. „Ik heb vanmorgen twee sneetjes brood, een ei en een perzik ge had. We krijgen wat ons hartje be geerd. Ja, ik loop slecht en daardoor kom je ook nergens. Een paar jaar ge leden ben ik eens naar Duitsland ge weest in de auto". Klaas woont alleen sinds zijn vrouw dertig jaar geleden overleed en juist door zijn handicap is zijn levenspatroon eenvoudig en een beetje kleurloos. Die ene week, waar van er nu al weer vijf dagen om zijn bijna, doet hem zo goed. Dat kun je zien aan de ogen van deze oud-sigarenma ker. „We krijgen hier het beste van het beste". Is het eten soms het belangrijkste? „Wel één van de allerbelangrijkste za ken", vertelt de heer Middelhoven. „Maar er wordt ook veel plezier ge maakt. Ze* kunnen dammen, schaken, biljarten, sjoelen, vlooienspel, mens er ger jenie t(en), schutjassen, klaverjas sen, wandelen, praten enz. Vooral dat laatste is belangrijk en mede daarom hebben we ons teruggetrokken op een camping die zich daarvoor leent. Het ontmoetingselement moet in ruime ma te gebracht worden en daarbij moet men niet de kans lopen gestoord te worden. Dat soort storingen doet hun misschien teveel denken aan de dage lijkse beslommeringen en het is onze bedoeling om ze daaruit te halen gedu rende de periode dat ze hier zijn". De patiënten gaan goeddeels hun eigen weg. Uiteraard is er een organi satie. Met de afdeling interne zaken is mevr. Pijpen (leidster Rode Kruis) be last. Ze moet haar aandeel al vrij lang van te voren plannen en zich eveneens verzekeren van medewerking der co lonneleden, zodat de voorbereiding al vroeg begint. Dat gaat voor de meesten ten koste van snipperdagen die via overuren ook weieens worden inge haald en het uitbesteden van kinde ren. De beweegredenen? „Ten eerste voor de mensen", zegt mevr. Van Pij pen. „Het iets voor ze kunnen doen. Het echt menselijke contact met de mensen met hun moeilijkheden en gebreken. Soms denk je wel eens bij een bepaald geval „de hemel komt naar beneden", maar dat kun je recht breien. Je beurt elkaar op, je leert van elkaar". Mis schien is het de laatste keer, want de familie Van Pijpen gaat verhuizen naar Holten. Het vijftig jaar gehuwde paar Van Ginkel is in de bloemetjes gezet in de Wije Werelt. De zaal was versierd en het echtpaar was gekleed als stapten ze in het huwelijksbootje. De leiding weet overal munt uit te slaan om de aan hun zorgen toevertrouwde gasten bezig te houden en te verzorgen. Van hun aantal (47) is een derde hartpatiënt, anderen hebben last van rheuma, een attaque gehad, zijn spastisch, asmatisch, hebben bronchitis of zijn MS patiënt. Ieder heeft wat, want als ze niets mankeer den kwamen ze niet op deze manier in „De Wije Werelt". Iedere dag komt er een dokter (de artsen hebben de be zoeken onderling geregeld) en in nood gevallen kan er zeer snel opgetreden worden. Mevr. Van Pijpen en haar me dewerksters staan er borg voor. Ieder heeft zijn eigen taak op de camping; ieder weet ook de eigen plaats, maar met elkaar vormt men een team. „Wat hier voor ons gedaan wordt, is toch wel in schrille tegenstelling met de protesten van en tegen de jeugd. Vormt een schril contrast met het gebrek aan naastenliefde, waarover zo vaak gespro ken wordt", vertelde ons een patiënt. „Ik ga een andere keer graag weer mee, maar wil mijn plaats óók graag inruimen voor een ander, want er zijn veel meer dan vijftig chronisch zieken in Veenendaal. Meer dan genoemd aan tal kan de commissie niet plaatsen. Or ganisatorisch wordt het teveel omvat tend en financieel niet haalbaar. Met veel moeite komt die f 10.000,- bijeen. Het moet er komen, want anders heeft de commissie een schuld. „Maar", zegt de heer Middelhoven, „als je schuld hebt span je je ook meer in". Naast de commissieleden, werken mee op „De Wije Werelt": de dames Van Wijk, Van Pijpen. Van de Craats, Van Wijk, Van Soest, Van Ooyen, Slotboom, Middelho ven, Scholman, Van de Haar, Bolder man, Van Dijk, Van Dikkenberg, Van Roekei en Van Hardeveld. Verder de heren v. Ooyen en zijn zoon, Methorst, Onderstal en Bolderman. De oudste patiënte is mevr. Blankenspoor (78) en de jongste Ada Lodder (15). De jongste helpster is Minke Taverne (15) die ver pleegster wil worden en in de 3e klas van de mulo zit. De heer Van Ooyen heeft de leiding over de mannelijke medewerkers en de algehele verantwoordelijkheid berust bij het driemanschap Slotboom, Middel hoven en Van Hardeveld. Ze hebben het RHENEN Dank zij besluitvorming van het college van Burgemeester en Wethouders is een begin gemaakt met het aanleggen van een vrijliggend rij wiel- en voetpad achter de bomen langs de Grebbeweg (waar een verkeersonge val met dodelijke afloop heeft plaats gevonden). Tussen de bomen zijn witte palen geplaatst met draadverbindingen, zodat men niet meer de rijbaan kan VEENENDAAL In het kader van het jubileumfeest van „Caecilia" wordt donderdagavond een muzikale rond gang gemaakt door „Excelsior" uit Harskamp. Dit korps geniet landelyke bekendheid door het perfect marslo pen. Rond half acht wordt vanaf de Hol- leweg gestart voor het afleggen van de volgende route: Nieuweweg, Emmalaan, Prinsesselaan, Mulderslaan, Koningin- nelaan, Jan van Nassaulaan, Emmalaan, Koninginnelaan, Mulderslaan. Prins Bernhardlaan en Buurtlaan-west. VEENENDAAL De EVPV „De Luchtreiziger" uit Veenendaal heeft vorige week deelgenomen aan de wed vlucht Surv; Fosses over 389 km. Om 5.50 uur werden de duiven gelost. De eerste meldde zich reeds om 10.47 uur 31 sec. en behaalde een snelheid van 1.312 meter per minuut. De uitslag was als volgt: A. v.d. Bovenkamp 1-9. B. H. C. Schuurman 2, 16, 17; C. v. Ginkel 3, 18, 19, Bar- neveld-Tanis 4, 12; Gaasbeek-v.d. Kolk 5, 7, 8, 13; H. v. Kooten 6; A. v. Bar- neveld 10; W. J. van Dam 11; R. J. v. Kooten 14 en G. Fasse 15. opschieten. Achter die draadafrastering is inmiddels al het nieuwe wegprofiel' te zien. Men is met een bulldozer bezig graafwerkzaamheden te verrichten om het vroegere bospad van één meter op acht meter breedte te brengen. Het ligt in het voornemen van het gemeen tebestuur in samenwerking met Rijks waterstaat, onder wiens beheer de hoofdweg ressorteert, aan het begin van de zogenaamde fuik, ter hoogte waar de bebouwing ophoudt, een beveiligde oversteek te maken, zodat wielrijders en voetgangers met bestemming na tuurbad Ouwehand en dierenpark reeds daar kunnen oversteken om dan uit de gevarenzone te zijn. VEENENDAAL Op het Nationaal zangconcours in Musis Sacrum in Arn hem, behaalde het Hervormd Gemengd Zangkoor „Con Amore" onder leiding van de heer C. Budding een eerste prijs met het hoge aantal punten van 345. Men bracht ten gehore het verplichte werk, Lof zij de Heer, van D. Kuxha- ve en het vrije werk De Kikker van Leo Smeets. Naar aanleiding van dit succes hoopt de dirigent met zijn koor het volgende concours een afdeling hoger uit te ko men, vooral ook omdat 't koor 'n prach tig jury-rapport kreeg met als laagste cijfer een 8. VEENENDAAL, 24 juni Eiermarkt: Aanvoer ca. 49.000 stuks. Prijzen: kip- peëieren f 10,50 - f 11,50; henneëieren f 7,50 - f 10 alles per 100 stuks. Handel traag. VEENENDAAL Niet minder dan vijfenveertig personen hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het ere-comité, dat in het leven is geroepen ter gelegenheid van het 65-jarig be staan van de Veenendaalse harmonie „Caecilia". Het ere-comité, dat repre sentatief wordt geacht voor de gehele Veenendaalse bevolking, heeft op zich genomen de financiële acties te steunen die de viering van het jubileum en het voortbestaan van de harmonie moeten financieren. De ere-comitéleden zijn: Mevr. J, C. A. van den Berg- van Ra- venswaaij, presidente van het Veenen- daals Dameskoor. E. van Asselt, hoofd gemeentelijke sportaccommodaties. M. Bastmeijer, wethouder. D. Blankespoor, oud-gemeentesecretaris. H. D. Blok, lid commissie van advies „Caecilia". P. Bode, burgemeester, beschermheer van „Caecilia". J. Boers sr., erelid van „Caecilia". J. Bouman, voorzitter gym nastiekvereniging „Sparta". E. C. Die- peveen, wethouder. Th. W. Diepeveen. voorzitter Sportstichting. H. van Dol- der, voorzitter voetbalvereniging Veen endaal. D. van Enk, gereformeerd pre dikant. Dr. C. H. J. van Enter, inter nist. D. de Gooijer, voorzitter Chr. Ora toriumvereniging Veeenendaal. J. Hage notaris. J. Hertog, voorzitter voetbal vereniging GWV. S. T. Heij, arts. W. F. Hildebrand, vrouwenarts. H. A. Hoe- vens, wnd. korpschef van politie. J. H. Kets, arts. A. P. de Kleuver, veldbio- loog. R. Koppenberg, wethouder. S. Kroesbergen, directeur Coöp. Raiffei- senbank. W. Lucas, voorzitter Ritmees ter Mannenkoor. L. J. H. Niermeijer, directeur Alg. Bank Nederland. W. van Offeren, loco-gemeentesecretaris. H. E. G. Pilon, arts. B. van de Pol, erelid, van „Caecilia". G. M. Recter, oud voorzitter en ere-voorzitter van „Cae cilia". W. Remme, arts. Dr. N. Roden burg, chrirurg. Ant. de Ruiter, wethou der. R. Schoute, voorzitter mannen koor „De Veenzangers". J. H. van Schuppen, voorzitter Veenendaalse win keliersvereniging „Handel en Nijver heid". H. M. van Schuppen, oud-voor zitter Vereniging „Oranjedag". G. C. van Stuyvenberg, directeur van ge meentewerken. Dr. J. G. Thoomes, hoofd Koningin Julianaschool. N. Th. van der Veen, commandant vrijwillige brandweer. G. J. Verschoor, arts. W. B. Versteeg, directeur Amro-Bank. H. Vroon, secretaris VVV. E. van Walsem, oud-dirigent en erelid van „Caecilia". T. van de Weerd, voorzitter Scheepjes- wolharmonie. G. van Zanten, musicus. H. M. Zilstra, directeur Nutsspaarbank.

De Vallei | 1969 | | pagina 3