Over de grenzen Engeland breekt laatste banden met Rhodesië Libanon wil guerrilla's kwijt Aken wil kanaal van Rijn naar de Maas Dode vis oben in de Rijn BREUK Comecon aan het plafond '*t§m Scotch Whisky Zomer in Zuid-Europa kouder dan ooit Grootse uitvaart veldmaarschalk Alexander Staat van beleg in Uruguay Chef van Tan joeg neemt ontslag FDP heeft veel wensen haal gratis de speelgoedweek vakantiespelletjes kinderkrant bij de speelgoed winkel Knietje geschaafd. Mama kom gauw. Jij hebt jodium. Zonder au. betadine jodium Heyerdahl vaarl rustig verder Giftig voedsel in Polen HONDERD JAAR TheWhite Horse Cellar Hoofd hangt af van lijm WOENSDAG 25 JUNI 1969 POLEN WENST VAN DUITSERS SOORT MARSHALL-HULP ADVERTENTIE BONN Het Westduitse ministerie van Economische Zaken stelt voor. dat de Bondsregering Polen hulp verleent, volgens een „Marshall-plan" voor de uitbreiding van zijn industrie van eind- produkten. In een rapport aan bonds kanselier Kurt Geojg Kiesinger en mi nister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt, zet de staatssecretaris van Eco nomische Zaken. Rlaus-Dieter Arndt. omvangrijke mogelijkheden voor eco nomische samenwerking met Polen uit een. Het rapport is bij de regering inge diend nadat Arndt onlangs in Polen op hoog niveau besprekingen heeft gevoerd. Warschau zou Arndt een gedetailleer de lijst met voorstellen en verlangens hebben voorgelegd. De gedurfdheid der voorstellen zou de Westduitsers hebben verrast. De voorstellen omvatten een verzoek tot hulp bij het komende vijfjarenplan, en beogen te komen tot Westduitse in vesteringen. kredieten op lange termijn en technische samenwerking. Volgens zegslieden van Buitenlandse Zaken in Bonn, heeft Polen op de on langs in Boedapest gehouden Comecon- conferentie verlof gekregen voor uitbrei ding van de economische samenwerking mot het westen. Men interpreteert dit in Bonn als een bewijs dal de Sovjet-Unie de grens heeft bereikt van haar mogelijkheden tot financiële en technische hulp aan haar bondgenoten. Arndt heeft tegenover de pers ver klaard dat Polen lang-lopende techni sche en investeringsakkoorden voorstelt tussen individuele Poolse en Westduit se firma's, gesteund door financiële bij stand voor de Poolse zijde. Arndt zei na zijn besprekingen tot de slotsom te zijn gekomen, dat de mogelijkheden voor economische samen werking „onbeperkt"' waren. Hij voor spelde dat het Poolse voorbeeld spoe dig gevolgd zal worden door andere communistische landen in Oost-Europa, met name door Tsjechoslowakije en Hongarije. Polen wil. aldus Arndt, een grote stap vooruit zetten omdat de samenwerking in Comecon-verband de grens heeft be reikt. Arndt stelt de regering in Bonn voor, snel en positief te reageren op de Pool se voorstellen. De Poolse partijleider Vladislaf Go- moelka heeft onlangs laten weten, be reid te zijn tot het openen van bespre kingen over de mogelijkheden tqt ver betering van de wederzijdse betrekkin gen. WINDSOR Gisteren is te Windsor met grote militaire eer het liehaam ter aarde besteld van een van de grootste Britse legeraanvoerders uit de tweede wereldoorlog, veldmaarschalk graaf Alexander van Tunis. De veldmaarschalk, die op 16 juni overleed, is 77 jaar oud geworden. Hij is vooral vermaard geworden door zijn veldtochten in de woestijn van Noord- Afrika, die de invasie van zuidelijk Europa hebben ingeluid. Achter de affuit, waarop het lichaam van de veldmaarschalk was gelegd, lie pen de oud-minister-prësident Harold Macmillan, admiraal Lord Mount- batten, de Amerikaanse generaal Lyman Lemnitzer, de maarschalken van de Britse luchtmacht. Sir Charles Els- worthy en Lord Portal, en veldmaar schalk Lord Harding. In de kapel van St. George, de per soonlijke kerk van koningin Elizabeth, die zich bevindt in het kasteel van Wind sor. werd een dienst opgedragen. Veldmaarschalk Alexandei. clie na de oorlog enkele jaren Brits gouverneur- generaal in Canada was geweest, stond bekend als een groot veldheer en een uiterst bescheiden man die. zoals een veteraaan laatst zei ..wel vijanden ver sloeg, maar geen vijanden maakte". LONDEN' Engeland heeft besloten tot het afbreken van de laatste forme le contacten met Rhodesië. De Britse missie in Salisbury wordt gesloten. Ook die van Rhodesië in Londen moet ver trekken. Dit werd gisteravond in het Lagerhuis bekendgemaakt, gelijk met de beves tiging dat de Britse gouverneur in Rho desië, Sir Humphrey Gibbs, is afgetre den. Koningin Elizabeth heeft zijn ont slag aanvaard. Engeland overweegt ook het post- en telegraafverkèer met Rhodesië af te breken. Het Britse besluit is het gevolg van de volksstemming in Rhodesië. Daar bij sprak een grote meerderheid van de blanke bevolking zich uit voor een republiek en voor apartheid tussen de blanken en de Afrikaanse meerderheid. De conservatieve oppositie" noemde het afbreken van de laatste diploma tieke banden erg onverstandig, maar veel socialisten vonden het meer dan tijd. Voor dc 67-jarige Sir Humphrey Gibb komt er nu een eind aan een lange periode van isolatn. en eenzaamheid in het gouverneurspaleis in Salisbury. Van het ogenblik af waarop Rhode sië zich in 1965 eenzijdig onafhankelijk verklaarde, bleef hij trouw op zijn post. Trouw aan koningin Elizabeth en de Britse regering. De Rhodesische regering boycotte hem, trok zijn salaris in, haalde zijn offi ciële auto's weg en de wachtposten voor het paleis. Gibb werd de eenzaamste man in Rhodesië genoemd. Zijn telefoon werd afgesneden en zijn post werd geopend. Toch slaagde Londen er in met hem in vertrouwelijk contact te blijven. Nu Rhodesië de republiek gaat uit roepen is zijn positie onhoudbaar ge worden. Sir Humphrey gaat nu naar zijn boerderij bij Bulowayo. Binnenkort verwacht men hem ook in Londen om afscheid te nemen van de koningin. De Veiligheidsraad van de Verenig de Naties heeft een resolutie verwor pen waarin straffere economische maatregelen werden geëist tegen Rho desië. 1 De raad stemde 8-0 voor de resolu tie met 7 onthoudingen. Er zouden negen stemmen nodig zijri geweest om de resolutie te aanvaarden. De voorstemmers waren Algerije, Senegal. Zambia. Nepal. Pakistan. Rusland, Hongarije en Nationalistisch China. De Verenigde Staten. Engeland, Frankrijk. Columbia. Finland. Para- quay en Spanje onthielden zich van stemming. In de resolutie werd tekens geëist dat geweld zou worden gebruikt door Engeland om het blanke minderheids bewind in Rhodesië ten val te brengen. speelgoedweekkwartetspel gratis bij f 4.-- aan speelgoed SIR HUMPHREY GIBBS uit eenzaamheid J MONTEVIDEO De regering van Uruguay heeft de staat van beleg afge kondigd, teneinde een grote stakings golf te voorkomen, die de toch reeds zwakke economie van het land bedreigt. Maandag zijn in Montevideo 25.000 gemeenteambtenaren in staking gegaan. Dinsdag zouden arbeiders in de parti culiere industrie hun voorbeeld volgen. Nu de staat van beleg is afgekon digd, kan de regering stakingen ver bieden, de vakbonden opheffen en cen suur uitoefenen op de pers. Dinsdagmorgen hebben 400.000 arbei ders gedemonstreerd tegen economische maatregelen, die de regering heeft af gekondigd en gedreigd met stakingen. ADVERTEN I t BEIROET President Charles Hé- lou van Libanon heeft onomwonden ge zegd. dat hij was voor het verwijderen van de Arabische guerrilla's uit het land. want dat hun aanwezigheid een uitnodiging voor Israël was om Liba non aan te vallen. Dit was, gezien de macht en de aan hang van de Palestijnse guerrilla's, ook in Libanon, moedige taal. Generaal Emile Boestani, comman dant van het Libanese leger, reist op het ogenblik door enige Arabische lan den, waaronder Saoedi-Arabië en Egyp te, om te trachten steun voor de hou ding van zijn president te zoeken. Naar men zegt zijn de guerrilla's thans bezig hun posities in Zuid-Liba- non, dat in het zuiden grenst aan Israël, te versterken en dat zij er zware wapens en ander materieel heenbrengen. President Hélou is voorstander van de zaak der Palestijnse vrijheidsstrijders, maar hij weigert zijn land te laten ge bruiken als oefenterrein en basis. Mochten de guerrilla's besluiten om een soort front gaan vormen in Zuid-Li- banon, dan zou dit kunnen leiden tot Israëlische militaire actie. Tot nu toe hebben de guerrilla's in diverse landen een staat in de staat ge vormd, hetgeen er gezien de populari teit van do ..Fedajjien" bij de bevol king van die landen toe geleid heeft, dat de regeringen het er maar bij heb ben gelaten zodat de guerrilla's min of meer kunnen doen wat zij willen. Libanon, waarvan de regering al 54 dagen geleden, ook al in verband met het probleem der guerrilla's, aftrad, wordt thans geregeerd door een comi té voor nationale verdediging, dat be staat uit de minister van Defensie, de minister-president (Karamij en de op perste leiding van het leger, met aan het hoofd president Hélou. OSLO De papyrus boot van Thor Heyerdahl, de ..Ra", bevond zich dins dag op 16 graden 15 minuten noorder breedte en 30 graden westerlengte, op ongeveer 320 zeemijl van Santo Atao in de Kaapverdische Eilanden. In een radioboodschap werd gezegd, dat de boot geen water meer schijnt te absorberen. WARSCHAU Vijfenvijftig perso nen zijn het slachtoffer geworden van voedselvergiftiging na het eten van be dorven ijs op een dorpsfeest in Czes- tochowa, (Zuid-Polen). Een jongen van 16 is overleden tenge volge van de vergiftiging. In het dorp Lukow in Oost-Polen heb ben zich ook gevallen van voedselver giftiging voorgedaan. Sinds enige da gen heerst in Polen een hittegolf met temperaturen tot 29 graden Celsius. ADVERTENTIE erjaardag. iet aardbei tè v' AKEN De gemeenteraad van Aken gaat binnenkort de regering van de Duitse deelstaat Noordrijnland West- falen interpelleren over de aanleg van een kanaal tussen de Rijn en de Maas. De Akenaren willen het kanaal- via Born-Geilenkirchen en Neuss laten lo pen. Met dit voorstel gaan de Luikena ren akkoord, maar ,in Duitsland be staan nogal wat bezwaren. De gemeen te Duisburg ziet de route liever naar het noorden verschoven. De binnenha ven Duisburg krijgt dan een betere ver binding met Rotterdam. In Nederlands- Limburg zijn de meningen verdeeld. Wel is op verschillende kaarten het toe komstige kanaal geprojecteerd. Zo heb ben Nederlandse planologen op het in dustrieterrein Schinyeld insteekhavens getekend. Waarmee zij meer vooruit denken dan de Duitse planologen. Het project Rijn-Maaskanaal, zoals het officieel heet, is al meer dan hon derd jaar oud. Voor de eerste keer bracht een Napoleontische ingenieur het plan tijdens de Franse bezetting op tafel. In 1952 pleitte de Europese con ferentie voor Verkeers-ministers voor dit project en tien jaar later deed de EEG-commissie dit nog eens. Toen minister Seebohm nog minister van Verkeer was, zijn enige initiatieven voor het Rijn-Maaskanaal ondernomen. Zonder succes overigens, want Seebohm stamde uit het havengebied Mamburg- Bremen en wilde deze havens door een BELGRADO Moncilo Pudar, de hoofdredacteur van het Joegoslavische persbureau Tanjoeg heeft ontslag ge nomen. Het ontslag is dinsdag door de raad van het persbureau aanvaard. Pudar werd verantwoordelijk gesteld voor een commentaar van Tanjoeg aan de vooravond van de internationale communistische conferentie. In dit com mentaar, dat werd gebracht als afkom stig van de Joegoslavische communis tische partij, werden de gronden aange voerd voor de afwezigheid van Joego slavië in Moskou. Later heeft de partii hc' mmentaar onvolldig en niet adequaat genoemd. Daarop bood Pudar zijn ontslag aan. nieuw kanaal ge^n concurrentie ver schaffen. Zijn opvolger minister Leber heeft ook nog niet veel belangstelling voor het project getoond. Hij houdt zich vooral bezig met de verhouding wegen en rails. In Aken hoopt men dat de EEG-studie over de drielandenhoek Maastricht - Aken - Luik, die spoedig klaar is, het kanaal zal aanbevelen. Inmiddels gaan ook de gezamenlijke Kamers van Koop handel in het Maas-Rijngebied het pro ject bestuderen. De chef invlieger van de Sud Aviation, André Turcat. wordt in een spe ciaal drukpak geholpen, voordat hij met het Frans-Britse supersonisch verkeersvliegtuig Concorde proefvluchten zal uitvoeren op grote hoogte. ADVERTENTIE ih? alleen importeur voor nederland: ANDRÉ KERSTENS-TILBURG PARIJS De zomer gedraagt zich, op het ogenblik nogal vreemd ,in Euro pa. Terwijl men het in Scandinavië West- en Zuid-Oost Europa knap warm heeft, beleefden Parijs en andere ste den in Frankrijk de koudste junida gen sinds men begon weerstaten aan te leggen. In Lissabon en Algiers was het gisteren kouder dan in Stockholm. In Moskou en Helsinki was het „onge woon koud" terwijl men in Belgrado, Boedapest en Athene pufte van de hitte. Hier en daar is in de Franse en Zwitserse Alpen sneeuw gevallen, in een gebied ter hoogte van 1700 meter. In Zwitserland moest een aantal pas sen, die weken geleden al open waren gesteld voor het verkeer, weer worden gesloten wegens de sneeuwval. Op de St. Gotthard- en de Grimsel pas moes ten automobilisten blijven staan. Deze konden niet meer bereden worden. Op bepaalde delen in West-Duitsland en in Zuid-Frankrijk heeft het gewel dig geonweerd, terwijl Marseille in de afgelopen nacht een bijzonder felle storm te verduren heeft gehad, die vier uur duurde. In Centraal-Frankrijk ging een deel van de oogst verloren door de hagel. In sommige delen van Spanje is het ook goed mis, en heeft men in de hele maand juni pas vier uur zon gehad. Volgens de kenners zal dit zeer on- wone zomerweer nog wel een week of wat aanhouden. Zelfs de reisbureau mensen komen er niet goed meer uit. Het San Marco plein in Venetië stond op woensdag onder water nadat een hoge vloed en krachtige wind de gol ven de stad indreven. Het water steeg tot 15 centimeter boven het plein op dinsdagavond. Het is maar zelden dat het plein geduren de de zomermaanden onder water komt te staan. NEURENBERG De leiders van de Westduitse oppositiepartij de Freie De- mokratische Partei, FDP (Liberalen) hebben verklaard, dat de kiesgerechtig de leeftijd in West-Duitsland dient te worden verlaagd tot 18 jaar en dat de president van de Bondsrepubliek dient te worden gekozen in directe verkiezin gen. Op het partijcongres dat in Neuren berg wordt gehouden om het program ma op te stellen waarmee de FDP de nationale verkiezingen dit najaar wil in gaan, is ook voorgesteld dat West- Duitsland met Óost-Berlijn officiële be trekkingen moet aanknopen, maar Oost- Duitsland niet als buitenlands gebied dient te erkennen. De FDP wil verder dat West-Duitsland het verdrag tegen de verpreiding van kernwapens zal on dertekenen en de Hallsteindoctrine laat varen. Heden zal over het programma wor den gestemd. Hel giftige Rijnwater doodde reeds vele vissen. Op Koblenz. de foto: vissers halen dode vissen uit de rivier nabij Liet Rhodesische drama heeft een nieuw hoogtepunt bereikt met de vorige week gehouden volksstem ming. De vraag was of de twee honderdduizend blanke inwoners een republiek en/of apartheid wensten. Over de vraag van een republiek was geen tegenstand meer. Het is te be grijpen. In feite wordt de toestand die sinds 1965 al heerst enkel gecon tinueerd. Rhodesië is inderdaad al een republiek en staat het verst van al le landen van het Gemenebest van de Gemenebestgedaehte. Desondanks is de oppositie tegen de apartheid groter geweest dan men vermoedde. Het blijkt dus. dat zelfs onder de blanke Rhodesiërs de ge dachte aan een volkomen scheiding van beide rassen, wat dan in feite neerkomt op een onderdrukking van de zwarten, niet helemaal is aange slagen. Het voorbeeld van Zuid-Afri- ka, naast de deur. waar de apartheid hoogty viert, schijnt toch nog niet overtuigend. 1%/ïet deze „volksstemming" is nu tevens de deur naar een verzoe ning met Engeland potdicht gesla gen. Zeker zolang de Labourregering daar blijft, zullen de Rhodesiërs die achter elke socialist al een duiveltje met sikkel en hamer en hoorntjes zien opduiken en elke in Europese ogen nogal conservatieve liberaal, een onverbeterlijke revolutionair zien, wel niet meer tot een compro mis komen. En met het voorbijgaan van de kans op overeenstemming, neemt nok het extremisme toe. De blanken in het „laatste koloniale paradijs" zullen steeds meer naar een splendid isolation toegaan, een isolatie die tenslotte een in een krin getje ronddraaien wordt, zonder kans op een uitweg. Een moderne staat vereist tegenwoor dig wat meer dan alleen het opbren gen van een enkel koloniaal produkt. Het kader dat nodig is, kan zonder toestroming van nieuwe blanken, die niet meer zo happig zullen zijn om te komen, nergens vandaan komen. Zonder dat, zal het. niet mogelijk zijn om de staat te organiseren en te vens de nodige industrie te vestigen, die een breed scala van de bevol king werk en brood zal verschaffen. Want anders zal men de massa van de niet-blanke Rhodesiërs in een IAN SMITH sprong in duister werkloze groep die van de giften van de blanken leeft, moeten laten verkommeren. En een dergelijke groep is en zal veel vatbaarder zijn voor radicalisatie, dan een bevol king die werk en brood heeft. Maar daarover zullen Smith en zijn aanhang, die wel bij de dag leven, zich nu nog niet veel zorgen maken. larger is het, dat noch Zuid-Afrika, dat er een compagnon in de apartheid bij krijgt, noch Portugal, dat als collega-koloniale staat (nog) naast dc deur zit, erg veel geest drift hebben getoond om Smith te helpen. Enerzijds zal dat gaan. omdat zij het zelf al hard genoeg hebben om zich staande te houden. Anderzijds zijn beide niet zo gebaat bij een nieuwe haard van onrust aan hun grenzen. Het ergste voor Rhodesië is, dat hoe langer deze toestand duurt, des te meer zullen de onverzoenlijken van zwart en blank de leiding krijgen in hun groep. Des te minder zal de kans, op een compromis van de nu nog aan wezige gematigden worden en des te groter dc kans op een geweldda dige oplossing. En daar is niemand bij gebaat. LONDEN Binnenkort gaat de heer Michael Booty onder het mes, dat wil zeggen onder dat van de guil lotine in het wassenbeeldenmuseum van madame Tussaud in Londen. Het is een echte guillotine, nog af komstig uit de Franse revolutie, en Booty gaat met het hoofd boven de mand liggen in de vaste veron derstelling dat het mes zijn hoofd niet van de romp zal scheiden, an ders begon hij er niet aan. Want Booty werkt voor een firma die lijm vervaardigt, en met die lijm heeft men het vqlmes vastgeplakt. Als alles goed gaat zal het mes een klein stukje voor de nek van Booty blijven steken. Als de lijm niet houdt, krijgt mevrouw Booty van de verzekering een bedrag van 100.000 pond (240.000 dollar), daar heeft de lijmfirma voor gezorgd. Er is een Engelse uitdrukking voor ,,iets wagen" en die luidt ,,to stick your neck out". En dat gaat Mi chael Booty nu doen. Houdt de lijmdan kan hij rustig voortgaan met leven. Deugt het spul niet, dan is hij binnen een minimum van tijd een kopje kleiner. De villa Waalheuvel van het Katho liek Militair Thuisfront in Nijmegen, dat jarenlang gebruikt is als vormings centrum voor katholieke militairen, is voor anderhalf miljoen gulden verkocht aan „Huize Bayard", een orthopedago gisch en orthodidactisch instituut in Nij megen.

De Vallei | 1969 | | pagina 7