„Herhaling van vergiftiging Rijnwater best mogelijk" „Dode vis betekent onveilig KLM over Siberië naar Japan; Russen via Schiphol naar VS Diverse kamerleden vragen om minder strenge prijsstop Gezondheids toestand bijna geen beletsel voor levens verzekering SER wil met kinderbijslag verder gaan dan minister De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Euratom: iets rooskleuriger perspectief 25 Stuks 1.75 MR. VAN SOEST VAN DRINKWATERINSTITUUT Ook leraren in Leiden gaan een dag staken WEER IN EUROPA Slippende auto rijdt op vier jongens in Rijkswaterstaat bevordert de doorstroming Roofvogels in Deltagebied slachtoffer van ontsmetting zaaizaden Jaar cel geëist voor neerslaan van meisje ERG LAAT INLATEN MCIIT KAMERLID VRAAGT INLICHTINGEN OVER RIJNWATER Meisje door drie jongemannen aangerand Minder verval Merkwaardig Lang wachten GEEN PROBLEMEN DODELIJKE VAL Onderminister terug van succesrijke besprekingen NU JAPAN NOG 9 NIET OVERBODIG BEJAARDEN En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. Interpellatie Verbinding WOENSDAG 25 JUNI 1969 ADVERTENTIE anders dan andere caballero :-.a Toneelspeler en TV-acteur Jeroen Krabbé DEN HAAG „Herhaling van vergiftiging van de Rijn zoals die van de af gelopen dagen, is niet uitgesloten. Met plotseling optredende verontreiniging kun je eenvoudig geen rekening houden bij het nemen van wettelijke maatre gelen. Wij moeten leren leven met deze kwade kansen."" Deze sombere woorden spreekt mr. J. J. van Soest, chef juridische zaken van het Rijksinstituut voor de drinkwatervoorziening. „Bij een opzienbarende vergiftiging als nu is opgetreden, beseft men weer eens, hoe uitermate kwets baar het oppervlaktewater is, hoe gemakkelijk en onachterhaalbaar het in ern stige mate kan worden verontreinigd." Om de ..kwade kansen'' zo klein mogelijk te maken, is een reeks prak tische maatregelen genomen. Dage lijks nemen alle waterleidingbedrijven langs de Rijn, ook in West-Duitsland, monsters van het rivierwater. De watermonsters worden geanali- seerd op bepaalde verontreinigingen zoals zout, aardolie, organische stoffen en hun verbindingen, zoals fosfor. Niet alle verontreiniging wordt door de analyse aangetoond. ..Bij de mon sters wordt naar bepaalde dingen ge zocht. Stoffen die het zenuwstelsel aan tasten, zoals vermoedelijk nu in de Rijn zijn terechtgekomen, horen daar niet bij". 9 ONDOENLIJK „Er zijn talloze vormen van veront reiniging die in het water kunnen ko men. Het is ondoenlijk de analyse te richten op al die mogelijkheden. Som mige zelden voorkomende middelen die het water kunnen verontreinigen, worden af en toe gemeten, bijvoor beeld de radio-activiteit". „Gelukkig zijn er nog vissen in de Rijn. De dode vissen dienen dan als signaal dat er iets mis is. Nogal wat waterleidingbedrijven maken gebruik van vissen om de zuiverheid van het water te onderzoeken. „Zij laten het water door een aqu arium stromen met bijvoorbeeld gub- jes erin. Als die dood gaan, zit er wat fout. Een moeilijkheid is dat de vissen wennen aan sommige vervuiling. Af doende is het niet". Hebben de Westduitse instanties onmiddellijk gewaarschuwd toen de ernstige verontreiniging werd ontdekt? Mr. Van Soest: „Bij de eerste waar schuwing was de verontreiniging al bijna in Nederland. De dode vissen zijn het eerst waarschijnlijk ontdekt bij Binnen-Loch. Van die plaats duurt het vijf dagen voordat het water in Nederland is". De waarschuwing is dus erg laat gekomen? „Je zou het wel zeggen. Er bestaat een afspraak dat een dergelijke ver ontreiniging onmiddellijk wordt ge meld. De rivierpolitie waarschuwt als er wat verontrustends wordt gezien zoals grote aantallen dode vissen -- direct Rijkswaterstaat, de inspectie van de volksgezondheid die is belast Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur Amsterdam geh. bew. De Bilt geh bew. Deelen zw bew. Eelde onbew. Eindhoven zw. bew. Den Helder zw. bew. Rotterdam geh bew. Twente geh bew Vlissingen regenbui Zuid-Limburg geh bew Aberdeen zw bew. Athene onbew. Barcelona licht bew. Belgrado zw bew. Berlijn regen Bordeaux regen Brussel motregen Frankfort geh bew. Genève regen Grenoble zw bew. Helsinki onbew. Innsbrück regen Kopenhagen half bew. Lissabon licht bew. Locarno onbew. Londen zw bew. Luxemburg regen Madrid licht bew. Malaga geh. bew. Mallorca onbew. München zw bew. Nice half bew. Oslo onbew. Parijs regen Rome half bew. Stockholm zw bew. Wenen half bew. Zürich zw bew. max. temp gisteren w cz 2 6 c 20 1 20 0 19 0 21 1 18 1 21 0 20 0 21 1 16 8 18 2 18 5 28 0 22 0 0 28 15 19 0.1 18 9 17 0.2 13 10 15 10 17 2 24 0.1 22 0 0 16 47 19 0 13 16 22 0 29 0 23 0 20 0.5 26 0 30 0 14 19 25 0 25 0 26 0 12 17 met het toezicht op de hygiëne van het milieu en de waterleidingbedrij ven". Rijkswaterstaat alarmeert de be trokken waterschappen, speciaal met het oog op drinkwater voor het vee. Ook de inspectie voor de milieuhygië ne kan andere instanties waarschuwen, in dit geval om het zwemmen te ont raden". Wanneer Westduitse waterleidingbe drijven bij analyse van watermonsters ernstige vervuiling constateren, wordt via een alarmnummer in Jutphaas een waarschuwing gegeven voor de Ne derlandse waterleidingbedrijven. Waardoor kwam die waarschu wing zo laat? „Ik weet het niet. Vermoedelijk wil de men eerst kijken wat de oorzaak was". De Nederlandse waterleidingbe drijven konden nu nog tijdig de inlaten voor vergiftigd rivierwater dichtdraai en. Wat gebeurt er als daarvoor geen tijd meer is? ,Tja, een waterleidingbedrijf zou er heel slecht aan toe zijn als er vlak bij de inlaat wat gebeurt. Dan is de waarschuwingstijd praktisch nul. Bij het zuiveringswerk kunnen dan onge lukken gebeuren. Het risico is geluk kig zeer klein". De consument heeft dus heel wei nig kans, vuil water uit de waterlei dingkraan te krijgen? .Inderdaad. De zaak zou niettemin veel veiliger zijn als het gezuiverde water niet direct in de leiding naar de consument zou gaan. Als het water eerst een aantal dagen in spaarbekkens of reservoirs blijft is er natuurlijk meer tijd om eventueel in te grijpen Hebben veel waterleidingbedrij ven spaarbekkens of reservoirs? „Die zijn er praktisch nergens. Rot terdam heeft de Berenplaat, Amster dam en Den Haag hebben watervoor raden ondergronds in de duinen en er zijn nog wel enkele bedrijven met voorraadjes. Een plaats als Oud-Beijer- land bijvoorbeeld moest echter onmid- DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid ir. P. A. M. Cornelissen (KVP) zal morgen in de Tweede Kamer aan mi nister Bakker (verkeer en Waterstaat) en staatssecretaris Kruisinga (Volksge zondheid) vragen stellen over de ver ontreiniging van het Rijnwater. Hij zal dit doen tijdens het vragenuurtje. MR. J. VAN SOEST leren leven met kwade kansen dellijk overschakelen op Rotterdams water". Komt daar verandering in? „Er wordt gewerkt aan een basis plan voor de toekomstige drinkwater voorziening. Een van de uitgangspun ten daarbij is, dat er buffervoorraden moeten komen zodat het water pas via spaarbekkens en reservoirs bij de con sument komt". Hoeveel gaat dat ruwweg kosten? Mr. Van Soest: „Tot het jaar 2000 zal dat ongeveer tien miljard gulden vergen. De drinkwatervoorziening zal investeringen vragen van een omvang als van het Deltaplan". HILVARENBEEK Op de provin ciale weg tussen Hilvarenbeek en Es- beek in Noord-Brabant is gisteren een auto geslipt en ingereden op vier fiet sende jongens. Een van hen, de 14- jarige H. van Amelsfoort uit Goirle, werd op slag gedood. De automobilist, een 17-jarige jongen zonder rijbewijs, kreeg een shock. Een van de andere jongens liep een hersenschudding op. DORDRECHT Drie onbekend ge bleven jongemannen van omstreeks twintig jaar hebben in Dordrecht de veertienjarige J. V. uit Den Haag ver kracht. Het drietal was het meisje, dat na een familiebezoek naar het station wandelde, in Zwijndrecht tegengeko men. Zij werd in de auto van de jon gens gesleept. Tijdens de korte reis naar Dordrecht werd zij door een van de inzittenden verkracht. In Dordrecht koerste de bestuurder naar het in dustrieterrein De Kil, waar het drietal het meisje uit de auto sleurde. In struikgewas verkrachtten zij het meis je daarna om beurten. Na hun daad reden de jongelui weg, het meisje ge heel overstuur achterlatend. C\m het vergiftigde water kwyt te raken, zal Rijkswaterstaat een zo snel en groot mogelijke doorstro ming van de grote rivieren bevorde ren. Daartoe zijn een aantal maatrege len genomen: De schutsluis bij Wijk bij Duur stede is gesloten en het scheep vaartverkeer wordt via Vreeswijk gedirigeerd. De stuwen in de Rijn bij Hage- stein en Amerongen zijn geopend. De Linge is (bij Gorinchem) ge sloten en (bij Zutphen) de Ber- kel. Het „oppompen" van het Twen tekanaal is gestopt. Doordat het verval bij Vreeswijk de helft kleiner is dan bij Wijk bij Duurstede, wordt bij het schutten de hoeveelheid vergiftigd water tot de helft beperkt. De grootste concentratie van ver gif is door een onderzoekingsvaar- tuig aangetroffen bij Wijk bij Duur stede en Gorinchem. Daar zijn mon sters genomen van de golftoppen en volgens een estafettesysteem ge bracht naar het laboratorium van het Instituut voor de volksgezond heid. Rijkswaterstaat vindt het merk waardig dat de sterkste concentra tie van vergif is aangetroffen op het Nederlandse deel van de Rijn en niet op de Waal, waarheen tweederde van het Duitse Rijnwater stroomt. Bij Hagestein en Amerongen is ge constateerd dat de kleine vissen dood zijn, maar dat de grotere in le ven blijven, hoewel zij wel moeilijk heden hebben met de ademhaling. Zij steken de koppen boven water. Op het Amsterdam-Rijnkanaal zijn geen dode vissen gezien. Het ge meentebestuur van Utrecht heeft gisteren de stadsgrachten niet met water van dit kanaal laten door spuien. Ook hier hadden de vissen ademnood, maar zij bleven leven. Bij Vreeswijk bedroeg gisteravond de wachttijd voor de scheepvaart ge middeld zes uur. Dit kwam ook door dat maar met één sluis werd geschut. De tweede werd niet gebruikt om zo min mogelijk Rijnwater tot het Amsterdam-Rijnkanaal toe te laten. Onder normale omstandigheden be hoeven de schippers hier bij de Prin ses Beatrixsluis niet te wachten. DEN HAAG De gezondheidstoe stand vormt in ons land vrijwel geen belemmering meer voor het sluiten van een levensverzekering. Dit kan worden toegeschreven aan de ontwikkeling van de medische weten schap en aan het brede financiële draagvlak, dat het Nederlandse verze keringsbedrijf zich heeft verworven. Uit een onderzoek van het Bureau Voorlichting Levensverzekering is naar voren gekomen, dat vorig jaar slechts 0,1 procent van de aangevraagde ver zekeringen op medische gronden is af gewezen, of in zodanige vorm is geac cepteerd, dat van een werkelijke risico dekking niet meer kan worden gespro ken. Bij 85 procent van het totale aantal aanvragen van 303.500 is er zelfs geen medische keuring geweest. Voor de 15 procent waar dit wel nodig was, lever de de keuring voor het grootste deel geen moeilijkheden op. Bij bijna 3 pro cent was dit wel het geval, maar voor 2,8 procent was nog een verzekering mogelijk, zij het op speciale voorwaar den, zoals het betalen van een extra premie. Het onderzoek van het Bureau Voor lichting Levensverzekering had betrek king op de aanvragen die de maatschap pijen in 1968 ontvingen van individuele personen. Collectieve pensioenverzeke ringen voor bedrijven en kleine verze keringen, in hoofdzaak voor begrafenis kosten, bleven buiten beschouwing. MIDDELBURG In korte tijd zijn in het Deltagebied tweehonderd roofvo gels en uilen gestorven. Uit een onderzoek van de Utrechtse universiteit is gebleken dat veel van de onderzochte dieren zijn gestorven aan gechloreerde koolwaterstoffen en aan kwikverbindingen, die worden ge bruikt als zaaizaadontsmettingsmiddel. ROTTERDAM De 55-jarige hoofd operator E. T. van Santen uit Rotter dam is gisteravond tijdens werkzaam heden op een raffinaderij van een hoog te van zeven meter gevallen. Bij aankomst in een ziekenhuis bleek hij te zijn overleden. SCHIPHOL De KLM mag van Rus land via Moskou naar Japan vliegen. Met dit resultaat keerde gisteren staatssecretaris M. J. Keyzer op Schip hol terug. Als tegenprestatie kreeg de Russische luchtvaartmaatschappij Aero- flot toestemming om via Amsterdam naar de Verenigde Staten te vliegen. De KLM zal van volgend jaar 1 april af de zogenaamde Siberische route met eigen toestellen mogen vliegen. Tot die datum mag zij op dat traject dat drieduizend kilometer (drie uur) korter is dan over de Noordpool gebruik maken van Russische 11-62 machines met Russische bemanningen. Voordat een en ander in de praktijk kan worden gebracht moet nog aan en kele voorwaarden worden voldaan. Daar toe behoren nadere besprekingen tus sen KLM en Aeroflot, die waarschijn lijk in september beginnen. Met Japu iaet ook tot overeenstem ming wordt gekomen. De Japan Airli nes hebben van de Russen toestemming om volgend jaar via Moskou op drie Westeuropese luchthavens te vliegen. Japan is gewoon luchtvaartverdragen op tweezijdige basis af te sluiten. Als zou worden besloten dat een van de nieuwe lijnen van de J.A.L. niet naar Amsterdam gaat, zou Nederland kunnen terugvallen op een met Japan gesloten verdrag dat het recht geeft om vluchten over de pool om te ruilen voor vluchten over Siberië. Hierover zei de staatssecretaris: „Hieraan moeten technische besprekin gen vooraf gaan. Ik acht het evenwel niet waarschijnlijk dat Japan de bezwa ren zo hoog zal opvoeren dat het de KLM op die grond de toestemming zal onthouden". Tot het gezelschap van de heer Key zer behoorde ir. J. Luymes, directeur van de KLM. Pas op de ochtend van vertrek kon de overeenkomst worden ondertekend. Er waren zes dagen van besprekingen aan voorafgegaan. Tot de resr^aten behoort ook de ver gunning voor de KLM voor een dienst op Leningrad. ROTTERDAM De officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank heeft een jaar gevangenisstraf, waar van drie maanden voorwaardelijk met aftrek van voorarrest geëist tegen de bijrijder Cor B. (18) uit Bleiswijk. De jongeman stond terecht omdat hij 28 maart in een huis in Bleiswijk een zeventienjarig meisje met een zware vuisthamer had neergeslagen. Cor B. trof het meisje aan, nadat hij het huis was binnengedrongen om er geld te stelen. Hij bracht het meisje vijf slagen toe. Wonder boven wonder kreeg zij geen ernstige verwondingen. Als buit leverde de inbraak slechts 2 gulden op. DEN HAAG Van verscheidene kanten is gisteren tijdens de behandeling van de Prijzenwet in de Tweede Kamer aangedrongen op een verzachting van de strenge prijsstop. „Het liefst vanavond nog, als de minister hier tijd voor zou hebben", zei drs. B. Goudswaard (a.r.). Met mr. R. J. Nelissen (KVP) en mr. F. Pörtheine (WD) drong hij aan op de mogelijkheid tot het geven van ontheffingen. Volgens de liberaal kan de prijsstop verdwijnen als de wettelijke aanmel dingsplicht, waarover de Kamer giste ren sprak, van kracht is geworden. Vol gens drs. D. van der Mei (CHU) is de ontwikkeling aan het prijzenfront nog niet zo duidelijk, dat de prijsstop al kan worden afgeschaft. De socialiste mevrouw G. Brauti- gam is hier vierkant tegen. Wanneer DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad (SER) wil de grens van het maximum inkomen volgens de Kinder bijslagwet kleine zelfstandigen niet al leen voor het tweede, maar ook voor het eerste kind verhogen. Minister Rooi vink had in zijn advies aan de Raad voorgesteld om alleen de grens voor het tweede kind op te trek ken. De minister wilde dit doen om het leven van minder draagkrachtigen wat minder duur te maken. Een aantal .leden van de Raad wil de tien miljoen gulden, die het kabinet voor dit doel heeft uitgetrokken, ge bruiken om het recht op bijslag voor het eerste kind uit te breiden. De SER adviseert verder de moge lijkheid te scheppen dat bejaarden tot een inkomen van 9660 gulden onder de ziekenfondsverzekering voor bejaarden zullen vallen. Zij, die voor hun pensio nering verplicht verzekerd waren, kun nen dan van de bejaardenverzekering profiteren. De premie-indeling in in komensklassen moet, volgens de SER, worden veranderd. Er zou een vierde inkomensklasse moeten worden inge voerd. Een groot aantal bejaarden kan dan van de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring naar de bejaardenverzekering overgaan, hetgeen voor hen het leven ook weer wat goedkoper maakt. ADVERTENTIE Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. het wetsontwerp om prijsverhogingen tevoren bij het ministerie te melden zal zijn aangenomen, betekent dit vol gens haar niet dat de algemene prijz- maatregel overbodig zal zijn. Het wetsontwerp zelf werd gisteren wel goed ontvangen. Mevrouw Brauti- gam drong nog aan op de mogelijk heid van individuele prijsmaatregelen. De regeringspartijen hebben hieraan geen behoefte. De socialiste vroeg mi nister De Block hoe hij over zulke individuele prijsmaatregelen denkt. De minister antwoordt vandaag. ADVERTENTIE e DEN HAAG Euratom moet meer ruimte krijgen om zijn onderzoekpro gramma aan te passen. Dit staat in een motie, die de Tweede Kamer gisteren zonder hoofdelijke stemming heeft aan genomen. Zij werd ingediend door de socialist dr. ir. A. P. Oele. De vier re geringspartijen en D'66 ondertekenden haar mede. Bovendien moeten volgens de motie de ministerraad van Euratom en de Europese Commissie het personeel van dit Europese lichaam niet langer dan nodig in het onzekere over zijn toe komst laten. De Tweede Kamer zal, aldus de mo tie, waartegen de PSP. de communis ten, de SGP en het GPV stemden, voor het einde van dit jaar een nota moe ten krijgen over het nieuwe onderzoek programma van Euratom. De motie werd ingediend tijdens de interpellatie van dr. ir. Oele over de crisissituatie bij Euratom. Minister De Block (Economische Zaken) greeg uit de Kamer het verwijt dat de Nederland se regering zich te weinig inspant om Euratom, „deze zieke man", volgens ir. Oele, er weer bovenop te helpen. De minister zei dat hij een construc tief, maar wel realistisch beleid voert. „Wij willen een zo ruim mogelijk on derzoekprogramma, ook voor onderzoek op niet-nucleair gebied". Van verscheidene kanten werd ge vraagd of er toch niet een verbinding kan Worden gelegd tussen de onderhan delingen van Nederland, West-Duitsland en Engeland over het ultracentrifuge- project enerzijds en Euratom ander zijds. De heer Oele zou willen dat dit Europese lichaam de controle op het gebruik van verrijkt uranium zou krij gen. Mr. De Block wil, zo deelde hij mee, Italië en België bij het project betrek ken wanneer de onderhandelingen met West-Duitsland en Engeland met goed resultaat afgesloten rijn. Deze onder handelingen, die nu weer gaande zijn, verlopen echter nog niet vlot. Oorspronkelijk zou personeel van Eu ratom reeds met ingang van 1 juli zijn ontslagen. Deze datum is in elk geval uitgesteld tot 1 november, aldus mr. De Block. LEIDEN De leraren van de scho lengemeenschap St. Agnes in Leiden hebben besloten de eerste schooldag na de grote vakantie in staking te gaan. Ze willen een overlegorgaan, waarin op voet van gelijkheid met het minis terie van Onderwijs en Wetenschap pen wordt onderhandeld. De leraren sluiten zich aan bij hun collega's van het Twickelcollege in Hengelo, die onlangs al hebben aange kondigd in de tweede helft van augus tus in staking te zullen gaan. Allen hebben dezelfde grieven tegen de huidige situatie: overheidsbeslissin- gen worden buiten hen om genomen, het aantal leraarslessen (door de over heid betaalde lesuren per school) is te gering, de schoolleiding is overbelast, de schooldecanen krijgen te weinig uren ter beschikking, de inhoud van de eindexamens staat onvoldoende vast en de invoering van de Mammoetwet is niet goed voorbereid.

De Vallei | 1969 | | pagina 9