Tom Okker versloeg El Shafei Pancho Gonzales (41) na vijf twaalf minuten langs Charlie uur en Pasarell Sijbrands en Andreiko aan kop in Hoogezand Transfernieuws Honkballers in slotfase van overwinning beroofd Snelle trainingstijden in Drente Val schakelt Wil Hartog als debutant Asser TT uit Feijenoord nog steeds achter Dobias aan Marinemensen hiel den zeilreputatie hoog Verrassende zege van Finland op Spanje Ronde van Roemenië Promotiecompetitie naar Bundesliga Hooikoorts Geen oude man Laver in moeilijkheden Agressieve bui Schril Dolgraag Problemen Unieke kans Dreiging Winst Sullivans Steeds beter Windstilte LONDEN „Rol de loper maar uit en geef hem de beker. Dit is het meest fantastische dat ik ooit heb gezien. Zo'n climax zal Wimbledon nooit meer beleven." Deze emotionele reactie van een van Engelands meest vooraanstaande sportjournalisten gold niet Tom Okker bij diens eerste optreden. De Nederland se kampioen verontschuldigde zich na afloop van drie taaie sets tegen Ismael el Shafei (6-3, 10-8, 6-4) hoestend en proestend voor het feit, dat hij tegen de linkshandige service van de Egyptenaar zo weinig had kunnen uitrichten. Aan de andere kant was hij content met zijn eigen opslag, die hem voortdurend buiten verliesgevaar had gehouden. Neen, al het eerbetoon, dat Wimbledon op deze rommelige tweede dag, waarin dames- en herenpartijen dwars door elkaar heen werden gespeeld en zelfs een begin werd gemaakt met het heren dubbelspel, was voor Pancho Gonzales. De 41-jarige „Éminence gris" spotte op het centrecourt zo ongeveer met de ijzeren wetten van het tennisspel zelf. In een urenlange strijd compenseerde hij de achterstand van twee sets, die hij de vorige avond tegen Charlie Pa- raseil had opgelopen, overleefde in de tantaluskwelling van de laatste set ze ven matchpoints (tweemaal stond hij op eigen service met 0-40 achter) en dwong op het moment dat hij van ver moeidheid bijna niet meer op de be nen kon staan als bij instinct zijn 15 jaar jongere tegenstander op de knieën. En passant brachten beide Amerika nen (de een geboortig uit Mexico, de ander afkomstig uit Porto Rico) met een score van 22-24, 1-6, 16-14, 6-3, 11- 9 het Wimbledonrecord voor de langste party ooit gespeeld op vyf uur twaalf minuten en vestigden zij eveneens een nieuw record voor het aantal games: welgeteld 112. Daarbij waren slechts zes service-doorbraken. Als iemand tijdens het staande ap plaus, dat de spelers ten deel viel, had voorgesteld als speciaal eerbetoon aan Gonzales de rest van het toernooi te schrappen, zou dat waarschijnlijk zijn gebeurd. Zo diep was het ontzag voor de ongelooflijke prestatie van de grij zende krachtfiguur. Het is een wrange realiteit dat de illustere naam van Gon zales waarschijnlijk op het lijstje Wim- bledonwinnaars zal blijven ontbreken. In de jaren dat niemand zich met hem kon meten in kracht en snelheid en hij Sedgman, Hoad en Rosewall in se ries van honderd partijen ver achter zich liet, was Wimbledon wegens zijn in 1948 met Jack Kramer afgesloten profcontract ontoegankelijk voor hem, nu, in de nadagen van zijn carrière, plaagt het lot hem met tegenstanders, die hem vanaf de eerste ronde dwingen tot de bodem van zijn krimpende krachtreservoir te putten. Maar het blijft fascinerend te zien hoe de oude leeuw zich tegen het noodlot te weer stelt. op slag weerloos. Laver greep zijn kans en plaatste zich met 3-6, 4-6, 6-3, 6-0, 6-0 voor de derde ronde. Lall ver klaarde het opzienbarende succes van de eerste twee sets als volgt: „De eni ge maal dat ik tegen Laver heb ge speeld was in 1961. Toen nam ik hem een set af. Waarschijnlijk is hij dat vergeten en heeft hij me onderschat". Terzelfder tijd werd Arthur Ashe, die in vergelijking tot vorig jaar en vrij stijve indruk maakt, door Terry Ryann de Zuidafrikaanse nummer vijf, tot vijf sets gedwongen (3-6, 4-6. 6-3, 6-2, 6-2). De kansen van Ashe, die het vorig jaar via winst op Okker tot de halve finales doordrong, worden nu beduidend lager aangeslagen. Tom Okker was niet in zijn aller beste vorm. De gebruikelijke hooi koorts, waarmee hij te kampen krijgt, zodra hij gras ruikt, was ditmaal ver ergerd door verkoudheid. Met tranen de dichtgeknepen ogen keek hij in de felle zonneschijn, die op de meer open liggende baan een veel hinderlijker is dan op het centrecourt. Nieuwsgierig keek men naar de man aan de andere kant van het net: de 22-jarige Ismael El Shafei: door de verhalen van Tom Okker en het voortdurende uitstel uit gegroeid tot een soort „angsttegenstan der" van het Nederlandse legioen, dat dit jaar groeter is dan ooit. El Shafei, officieel te boek staand als vertegen woordiger van de Arabische luchtvaart maatschappijen, daardoor verzekerd van gratis reizen over de gehele we reld, bleek een speler met een indruk wekkende schouderpartij. De mogelijk heden die dat gaf, buitte de Egypte naar volledig uit en het was maar zel den dat de niezende Okker uitzicht had op een doorbraak. De Nederlandse licht gewicht joeg daar ook niet voortdurend op. In eerste instantie zorgde hij er voor zijn eigen service intact te hou den. Dat gaf weinig problemen. Want doordat El Shafei de backhand twee handig sloeg, had hij te weinig reik wijdte om een naar buiten zwaaiende opslag goed te retourneren. Voor het overige versnelde Okker bij vlagen. Maar dan ervoer hij dat zijn tegenstan der aan het net niet gemakkelijk te pas seren was. In de zesde game van de eerste set lukte zo'n overrompelingsac tie, maar soortgelijke explosies, waar bij de bal van hoek naar hoek werd gejaagd, liepen in de, tweede set stuk op het vakmanschap van El Shafei. De Egyptenaar serveerde in die set formi dabel. Hij sloeg negen aces in de eerste en derde set merkwaardigerwijs geen een en pas na 8-8 kon Okker op het derde game-point doordrukken. Op love greep hij vervolgens na 42 minuten de set. El Shafei wankelde, een meer ervaren prof dan Okker zou meedogenloos zijn doorgegaan. De Ne derlander hield echter de pas in. Zo doende had Shafei bij 4-4 weer uitzich ten op een lange set. Maar zover liet Okker het niet komen. Met overrom pelende vaart joeg hij twee onbereik bare returns langs de lijn, overdonderd sloeg de Egyptenaar er een dubbele fout achteraan, waarna Okker hoogop- springend het punt scoorde. De laat ste servicebeurt was een formaliteit. Okker maakte na 40-15 de partij uit op het eerste matchpoint met een ser vice naar El Shafei's backhand: de •lag waarmee hij voor-dien al ontelba re punten had gescoord. De partij duur de 82 minuten. Okker sloeg vijf aces en een even groot aantal dubbele fou ten. El Shafei produceerde negen aces en eveneens negen dubbele fouten. Van daag treedt Okker in de tweede ronde aan tegen de Amerikaan Ron Holmberg, die woensdag kon bekomen van de in spannende vijfsetter, die hij een dag eerder tegen Alex Olmedo had gespeeld. Terwijl Gonzales de aandacht van iedereen op het centrecourt gevangen hield, vochten in de betrekkelijke ano nimiteit van de buitenbanen twee ge plaatste spelers voor hun bestaan. De grote Laver zelf verkeerde op baan vier tegen de 28-jarige Bremjit Rail in ernstige moeilijkheden. Laver's service was niet al te best. De eerste ging meestal uit en op de tweede stap te Lall brutaalweg naar voren. In de rallies won Lall's subtiliteit van La- vers vaart. Twee sets achtereen gin gen verloren, maar in de derde had de Australiër het geluk aan zijn zijde Bij 3-2 kreeg Lal last van kramp. Hij kon nauwelijks meer lopen en was Maar terug naar het centercourt waar de Gonzales-show voortduurde. Op de een of andere manier had hij, de donkére Amerikaan de vermoeidheid van de vorige avond uit de benen ge kregen en de ergernis over de betwe terij van de scheidsrechter, die hem bij slecht licht door had laten spelen, had de accu van zijn eerzucht nog eens extra opgeladen. De Gonzales, die zich aan de zijde van een donkere schoonheid in een glanzende limousine naar Wimbledon had laten wiegen, was geen oude man. Als men dat maar niet dacht. Terwijl de spanning op de tribunes tot kookhitte steeg, serveerde hij net zolang tot Pasaréll's weerstand verslapte. De Portoricaan verdedigde zich met hoge lobs in de hoop Gonza les uit te putten. Maar de oude prof bleef stoïcijns. In de dertigste game forceerde hij de doorbraak die hem de derde set bracht. Een doorbraak was voldoende om ook de vierde set te pakken. Maar in de vijfde leek hij de ongelijke strijd tegen de naderende ouderdom te zulen verliezen. Het voort durende smashen had zijn krachten ge sloopt. Bij 4-5 kon hij zich nauwelijks op de been houden. 0-40 en drie matchpoints voor Pasarell. Gonzales hield het, even als hij er bij zijn vorige service-beurt in slaagde eenzelfde achterstand weg te werken. Bij 7-1 had Pasarell een zevende matchpoint, maar ook dit maal ging zijn lob niet uit. De terug slag kwam in de negentiende game. Na een dubbele fout verloor Pasarell, die twee jaar geleden naam maakte door in de eerste ronde titelhouder Santana uit te schakelen, zijn service op love. Gonzales had daarna aan een match point voldoende. Hangend over de drankautomaat nam hij het daverende applaus in ontvangst, niet meer in staat te glimlachen. HELSINKI Het Finse nationale voetbalelftal heeft woensdag een zeer verrassende overwinning behaald op Spanje. In Helsinki bleek het Finse team voor 12.000 bezoekers met 2-0 sterker. Deze zege, de eerste van de Finnen in groep zes van de voorronden voor het wereldkampioenschap in Mexico en bovendien de eerste sinds drie jaar in officiële interlandwedstrijden, is overi gens niet meer van invloed op kwali ficatie. De Belgen plaatsten zich reeds gerui me tijd geleden voor de eindronden. In de eerste helft waren de Finnen beduidend sterker. Dit kwam tot uit drukking in treffers van Tommy Lind- holm en Arto Tolsa. In de tweede speel periode trachtte Spanje het gezicht nog te redden, maar tempogebrek in de Spaanse aanvallen stond succes in de weg. Bovendien speelden de Finnen, die allen amateurs zijn, zeer defensief om de voorsprong vast te houden, hetgeen lukte. De stand in groep zes, waarin nog twee wedstrijden gespeeld moeten wor den, is: 1. België 2. Zuidslavië 3. Spanje 4. Finland 5 5 5 5 14- 4 15- 7 4- 6 6-22 ORADEA De Roemeen Puterity heeft woensdag de achtste etappe van de Ronde van Roemenië, een tijdrit over 25 kilometer van Arad naar Ora- dea, gewonnen. Hij had een tijd nodig van 34 minuten en 7 seconden. Tweede werd zijn landgenoot Sofronie op 17 se conden. De beste Nederlander was Henk Benjamins, die als negende ein digde. De Oostduitser Jürgen Wanzlik bleef leider in de algemene rangschik king. Benjamins bezet de negende plaats. HOOGEZAND In de tweede ronde van het Brinta-damtoernooi waren alle partijen, hoe verschillend van opzet ook, stuk voor stuk juweeltjes. Door de resultaten werd de ranglijst danig door elkaar gehutseld. Andreiko en Sijbrands bleven alleen over met de maximale score. De Rus doordat hij in een lang durige partij zijn landgenoot Agafonof versloeg terwijl onze topspeler Adjiedj van het bord combineerde. Nog enerverender dan deze duels waren de partijen Bronstring - Koe- perman en Baba Sy - Wiersma. De oud-wereldkampioen en Bron- tring spotten met alle theoretische wet ten enz.Koeperman leek in moeilijkheden te komen; hij verraste evenwel de Lei- denaar met een uitval naar 29 welk stuk de pijprokende student niet direct mocht aanvallen. Hij zou dan het slacht offer zijn geworden van een geniepige combinatie van het type zoals wijlen Ben Springer in 1928 voor het eerst uit voerde tegen dr. Alfred Molimard in 't toen in Amsterdam gespeelde wereld- toernooi. Langs afgronden zetten de combat tanten hun duel voort, waarin Koeper- man een offer op lange termijn bracht. In dit grandioze gambiet speelde de Rus op winst. Bronstrings verdediging was evenwel voldoende sluitend te con strueren om veilig naar een remiseha ven te stevenen. De Senegalees Sy was in een zeer agressieve bui. Hij beukte doorlopend op de wankelende verdedigingsmuren van Wiersma. Met zeer veel moeite kon Wiersma nog juist de grootste ge varen afwenden. Hij was tenslotte blij met de benauwde puntenverdeling. Waarschijnlijk heeft Baba Sy wel er gens de winst gemist. De uitslagen waren: Eregroep: Adjiedj (Sur) - Sy brands - (Ned) 0-2, Smith (VS) - Van Dijk (Ned) 0-2, Agafonof (Rus) - Andreiko (Rus) 0-2, Bronstring (Ned) - Koeperman (Rus) 1-1, Baba Sy (Sen) - Wiersma (Ned) 1-1, Hisard (Fr) - Kuyken (Zwi) 1-1. De stand: 1. Sijbrands en Andreiko 4, 3. Koeperman en Wiersma 3, 5. Aga fonof, Baba Sy en Kuyken 2, 8. Van Dijk, Bronstring, Smith en Hisard 1, 12. Adjiedj 0. Hoofdgroep: Drost (Ned) - Schota nus (Ned) 2-0 Pippel (Ned) - Kolk (Ned) 1-1, Langley (VS) - Koning Fe- rander (Sur) 2-0, Heeringa (Ned) - Del hom (Fr) 1-1. De stand. 1. Drost 4 uit 2, 2. Delhom 32, 3. Mesjanski 21, 4. Langley, Pippel 22, 6. Koning Ferander, Kolk en Heeringa 12, 9. Schotanus 01, 10. Dallinga en Verleene 00. FC Twente heeft de 21-jarige Ferry Pirard van de tweede divisieclub Baro nie gecontracteerd. Drost van Twente is in onderhandeling met Sparta en Go Ahead. Bronkers voert besprekingen met Heracles en Stapper heeft contact met AZ. Heracles heeft een contract afgeslo ten met de aanvoerder van De Graaf schap, Hennie Nieuwenhuis (26). HAARLEM De tweede wedstrijd in de Haarlemse Honkbalweek tussen Nederland en de California Stags is gisteravond in het overvolle Pim Muiier- stadion te Haarlem (7500 toeschouwers onder wie prins Claus) door de Ameri kanen met 6-5 gewonnen. Nederland, dat de leiding had genomen met 5-0, werd in de slotfase alsnog van een zeker schijnende overwinning beroofd. Bij al dat krachtsvertoon stak het spel van de dames woensdag schril af. Titelhoudster Billie Jean King demon streerde tegen de lieftallige Zuidafri kaanse Bea Vukovich een ernstig te kort aan vorm. Desondanks won zij ge makkelijk (6-1, 6-1). Ook Ann Jones, Nancy Richey, Kerry Melville en Vir ginia Wade waren duidelijk sterker dan hun tegenstandsters. Van het Nederlandse zestal, dat in het dames-enkelspel meedoet, kwamen er drie op de baan. Hun optreden ein digde met een voorlopige vijftig-pro cent-score. Astrid Suurbeek, de Neder landse spring-in-'t Veld won met geva rieerd aanvalsspel (als de eerste ser vice tenminste in was) met 6-1, 4-6, 6-1 van de Argentijnse Anna Maria Arias. Zij ontmoet in de volgende ronde de sterke Lesley Bowrey-Turner. Judith Salomé, voor het eerst recht streeks toegelaten tot het hoofdtoernooi, na haar overwinning in het jeugdtoer- nooi van twee jaar geleden, had een volkomen off-day. Zij verloor met 1-6, 0-6 van de Amerikaanse Anthony, die zich via het kwalificatietoernooi had geplaatst. Het duel tussen de Nederlandse kam pioene Marijke Schaar en de Britse Robin Lloyd (nummer vier van haar land) eindigde voorlopig onbeslist. Na 6-4, 3-6 en 4-4 in de derde moest de strijd gestaakt worden wegens de invallende duisternis. Beide meisjes schuwden de aanval. In de eerste set kwam Marijke Schaar met goede dri ves van haar „beide forehands" terug na een achterstand van 1-3 en won uit eindelijk met 6-4. In de tweede set nam de Britse wat meer risico wat resulteer de in een setstand van 1-1. Vervolgens nam Marijke Schaar in de derde set de leiding met 4-1, maar abominabel ser veren deed deze voorsprong weer te niet (4-4). BONN Rot Weiss Oberhausen is woensdag een andere club, die in rood witte kleuren speelt, Rot Weis Essen, gevolgd naar de Bundesliga. Op de laatste dag van de promotiecompetitie speelden de Oberhausers doelpuntloos te gen de grote concurrent Freiburger FC en dit was juist genoeg voor promotie. De beide clubs eindigden weliswaar in punten gelijk (elf punten uit acht wed strijden), maar het doelgemiddelde van Rot Weiss Oberhausen was iets beter. Eindstanden: Groep A: ASSEN Wil Hartogs vurigste wens, zaterdag te debuteren in de Asser TT zal niet in vervulling gaan. De talentvolle 22-jarige renner uit Abbekerk is woensdag in de eerste training voor de Nederlandse wedstrijd tellend voor de wereldkampioenschappen bij een poging zijn snelste rondetijd scherper te stel len met zijn 125 cc Honda onderuit gegaan. In zijn zesde trainingsronde legde de donkerblonde renner bij het uitkomen van de kniebocht zijn motor te schuin. Zijn voorwiel gleed weg. De Honda schurde over de baan en kwam tegen de stroobalen tot stilstand. Hartogs zelf rolde ruggelings over de afzetting heen. De gevolgen bleken gelukkig minder ernstig dan aanvankelijk was ge vreesd. Vermoedelijk heeft de renner een hersenschudding opgelopen. Hij klaagde voorts over pijn in rug en schouders. Nog op het circuit werd hij door de medische dienst onderzocht. Op eigen verzoek werd hij vervolgens per zie kenauto naar huis gebracht. Een triest slot van een veelbelovende training van de jonge Nederlander, die in zijn vijfde ronde van 7707 meter al tot een tijd van drie minuten en 49,3 seconden was gekomen en zesde zou staan in de trainingsrangschikking van de eerste dag bij de 125-cc motoren. Rot Weiss Oberhausen 8 5 1 2 11 17- 9 Freiburger FC 8 5 1 2 11 16-10 SV Alsenborn 8 5 0 3 10 20-15 Hertha Zehlendo 8 3 1 4 7 15-16 VFB Lübeck 8 0 1 7 1 10-28 Groep B: Rot Weiss Esse: 8 6 2 0 14 28- 9 VFL Osnabrück 8 4 3 1 11 13- 8 Karlsruher SC 8 3 2 3 8 14-15 Tasmania 1900 Btiim 8 2 0 6 4 5-17 Tus Neuendorf 8 1 1 6 3 8-19 Kort nadat om half twee bij vrijwel windstil en zonnig weer het circuit van Drente ter beschikking van de renners was gesteld, deed zich de eerste val partij voor. De grote Nederlandse favo riet Aalt Toersen raakte met zijn 150 cc Van Veen-Kreidler bij de Strubben van de weg. De winnaar van de grote prij zen van Spanje, Frankrijk en West- Duitsland liep slechts wat schaafwon den aan de linkerhand en rechter elle boog op. Zijn snelle motor kon zonder veel moeite worden hersteld. Diepgaande conclusies kan men uit de tijden van de eerste training, die werd bijgewoond door bijna 10.000 toe schouwers, niet trekken. Het zou bij voorbeeld onjuist zijn de Britse Jama- ha-rijder Rodney Gould tot de grote favoriet in de 250 en 350 cc-klasse te bestempelen, omdat hij in beide klas sen de snelste trainingstijd heeft gere den. Een man als veelvoudig wereld kampioen Giacomo Agostini deed het bijvoorbeeld heel rustig aan. In de 350 cc-klasse is hij met 3 minuten en 18,9 seconden bijna een volle seconde lang zamer dan Gould. Met dezelfde rode drie-cilinder MV-Agusta, waarmee de gefortuneerde Italiaanse vrijgezel die „prestatie" leverde, zorgde hij een jaar eerder voor de snelste ronde van de wedstrijd met maar liefst 3 minuten 11,9 seconden. Heel veel illusies mag Rodney Gould zich dus niet maken. Te kenend voor de overmacht van Agosti ni is voorts dat de aangekondigde snel lere zes-cilinder MV niet naar Neder land is gebracht. Een voor de Nederlandse supporters prettig aspect vormen de eerste plaat sen van nationale renners in de 50 en 125 cc klasse. Bij de lichtste motoren is zelfs duidelijk sprake van een Neder landse Suprematie. De trainingstijden zijn: 125 cc: 1. Cees an Dongen (Ned) op Suzuki 3.35.7 (gemiddelde snelheid van 128,7 kilometer per uur), 2. Kent An- dersson (Zwe) op Maico 3.39.6, 3. Die ter Braun (Wdl) op Suzuki 3.42.9, 4 Luus van Rijswijk (Ned) op Jamaha 3.44.5, 5. Jan Huberts (Ned) op MZ 3.45.3. 350 cc: 1. Rodney Gould (GB) op Jamaha 3.18.0 (140.1 km/u), 1. Giaco mo Agostini (It) op MV Agusta 3.18.9, 3. Jack Findley (Aus) op Jamaha 3.24.2, 4. Kei Carruthers (Aus) op Aer- macchi 3.27.4, 5 Giuseppe Visenzi (It) op Jamaha 3.29.7, 6. Theo Louwes (Ned) op Aermacchi 3.30.5. 250 cc: Rodney Gould (GB) op Ja maha 3 23.4 (136.5 km/u), 2 Boerje Janssen fZwe) op Kawazaki 3 33.7, 3 Christian Ravel (Fr) op Jamaha 3.34 6. 4. Dieter Braun (W.D1) op MZ 3.35.9, 5. Silvio Grasetti (It) op Jamaha 3.36.9, 6. Louis van Rijswijk (Ned) op Jama ha 3.38.8. 500 cc: 1. Giacomo Agostini (It) op MV Agusta 3.13.9 (143 km/u), 2. Bil ly Nebon (GB) op Paton 3.21.7, 3. Al berto Pagani (It) op Linto 3.24.5, 4. Alan Barnett (GB) op Matchless 3.25.0, 5. Dan Shorey (GB) op Matchless 3.29.3, 6. Theo Louwes (Ned) op Nor ton 3.30.2. In de avondtraining van de 50 cc mo toren toonde de Spanjaard Angel Nie- to op een Derbi zich de snelste in 3 minuten 50,6 seconden (gemiddelde snelheid 120,1 kilometer per uur). Hij verdrong Aalt Toersen van de eerste plaats op de trainingsranglijst. De bes te tijden zijn: 1. Angelo Nieto (Sp) op Derbi 3.50.6 (120.1 km'u), 2. Aalt Toersen (Ned.) op Kreidler 3.53.0, 3. Jan de Vries (Ned) op Kreidler 3.53.6, 4. Barry Smith (GB) op Derbi 3.54.9, 5. Paul Lo- dewijekx (Ned) op Jamathi 3.58.3. Zijspanklasse: 1. Georg Auerbacher- Hermann Hahn (W.D1) op BMW 3.40.1 (126,0 km/u), 2. Heinz Lutheringhau- ser-Geofrey Hughes (W.D1./GB) op BMW 3.44.8, 3. Peter Harris-Roy Lind- sey (GB) op BMW 3.48.4. .4alt Toersen (op kop) en Jan de Vries draaien hun trainingsrond- ROTTERDAM De mogelijkheid, dat de Tsjechische voetballer van Spar- tak Trnava, Karol Dobias (23 jaar) naar Feyenoord komt is nog altijd niet van de baan. Toch toonde Feyenoords manager Guus Brox zich gisteren, nadat hij was teruggekeerd uit Tsjecho-Slowakije, waar hij besprekingen voerde over een eventuele transfer, niet al te optimis tisch. Brox: „Ik heb er gesproken met en kele bestuursleden van de Tsjechische Voetbalbond en Spartak. Het is alle maal niet zo eenvoudig. Natuurlijk willen wij Dobias graag hebben maar volgens de reglementen van de Tsjechische bond is het aan spe lers beneden de dertig jaar niet toege staan naar het buitenland te vertrek ken". „Ik heb ook met Dobias gesproken en de jongen wil dolgraag komen. Maar ja, de Tsjechische bond kan op 't ogen blik moeilijk zeggen: ga maar. Dan zou er een precedent worden gescha pen. Dan lopen straks alle goede voet ballers onder de dertig jaar weg". Desondanks is het contact tussen Feyenoord en Tsjecho-Slowakije niet verbroken. Brox: „Wij zullen het op korte termijn in ons bestuur allemaal bespreken. Ergens wil men daar wel meewerken maar het is moeilijk". Er zou ook over een transferbedrag zijn gesproken dat in de buurt zou moe ten liggen van bijna een miljoen gul den. Evenals Nederland bracht Califor nia Stags zijn beste werper op de been. Beidschat voor de Oranjeploeg en Scot Larson voor de Amerikaanse studen ten. Larson, die zaterdag zo voortreffe lijk de Sullivans had beteugeld, begon ook nu de strijd met zijn klasse te de monstreren. De openingshitters van Van den Dungen-Gronovius en Richard son sneuvelden kansloos. Dat daarna Boudewijn Maat tot een twee-honkslag kwam resulteerde evenmin tot succes in de handschoen van Moore. Voor Beidschat daarentegen waren er meteen problemen. Synodis, de eer ste Amerikaan, zorgde ook voor een tweehonkslag waarna Robert Maat faal de op een tik van John St. George. Twee honken bezet en geen nullen. Voor Nederland zag het er meteen al somber uit. Maar hoe moeilijk de situ atie ook was, met behulp van zijn vel- ders loste Beidschat toch de problemen op. Veel kansen waren er overigens voor beide ploegen in dit snelle duel aanvan kelijk niet weggelegd. Met Scot Larson weerde ook Beidschat zich bekwaam op de heuvel. De zesde inning scheen voor Neder land perspectieven te openen. Als eer ste slagman haalde Richardson flitsend uit. Scot Larson dook ineen: honkslag. Maar wéér kwam het er niet uit. Boudewijn Maat stootte de bal recht in de handen van Larson, die prompt daarop Hudson John en Fokke Jelsma op drie slag uitschakelde. Voor Neder land was de kans verkeken. Een beurt later werd de spanning op de tribunes nóg groter. Jay Jett faalde op een ik van Robert Maat en John Jonkers kwam eveneens op de honken. Nederland had een unieke kans de sco re te openen. En het kwam ervan óók, zij het dat derde-honkman Fred Mor gan van de Stags hiervoor zijn mede werking moest verlenen. Luttele minuten later was het gehele Pim Mulierstadion één jubelende mas sa. De fout van Morgan op de tik van Van den Dungen-Gronovius, die Robert Maat en Jonkers over de thuisplaat voerde, bleek kennelijk het vertrouwen van Larson te hebben aangetast. Eerst sloeg Richardson raak en zorgde voor 30. Boudewijn Maat maakte zich ver volgens tot de held van de avond. Hij homerde en hiervan profiteerde ook Ri chardson. Een uitbundig publiek be groette een voorsprong van 50. Beidschat, die naarmate de wedstrijd vorderde, steeds sterker was gaan wer pen, kon echter de Stags niet van runs weghouden. Morgan wilde iets aan zijn fout doen en volgde het even voren door Boudewijn Maat gegeven voor beeld. Dit inspireerde de Stags, die te gen de Berlin Bears zelfs een achter stand van 70 hadden weggewerkt. Er kwam zelfs een angstige dreiging." Fokker Jelsma miste een vangbal en dat kostte een nieuw punt: 52. Nu bleken de studenten uit Californië plot seling niet meer te beteugelen. Ook Moore sloeg de bal buiten het stadion, terwijl John St. Georg voor hem op de kussens stond. Ondraaglijk was de spanning. De voorsprong was tot 54 gereduceerd. Voor Nederland, in het bijzonder voor Beidschat en Jelsma, zou het ein de tragisch zijn. McNamara kreeg vier wijd en van het hout van Dom Lewis spatte een derde homer voor de Stags. De mentaal sterke Amerikanen had den opnieuw wreed toegeslagen. In één beurt was Nederland van 50 op 56 gezet. Beidschat werd vervangen door Dom. Aan de stand zou dit echter niets meer veranderen. Tegen de Berlin Bears hebben de Grand Rapids Sullivans gistermiddag hun opmars in Haarlem voortgezet. On danks de motregen, die de spelers bij na zes innings plaagde, zagen meer dan tweeduizend toeschouwers een aantrek kelijk duel. Pas in de achtste innings viel de be slissing. Kruger, Ware en Alex Kanoza, allen door wijd op de honken gekomen, joegen toen de score van 54 tot 84 op. Vanavond wordt gespeeM Berlin Bears-California Stags. Morgen: Neder- land-Sullivans. KIEL Terwyl de Nederlandse zeilers in de Olympische klassen nog niet tot opzienbarende resultaten kwamen, hielden de Nederlandse marinemensen in de kotterwedstryden op fraaie wjjze de Oranjezellreputatie hoog. In 't eindklassement van de seriewedstrijden in de marinekotters bezetten de drie Nederlandse ploegen de eerste drie plaatsen vóór Engeland en Duitsland. De stuurman van de winnende ploeg, onderofficier Bas Tjerkstra, verklaarde, toen hem door een Duitse journalist na afloop gevraagd werd of hjj een eigen schip had: „Neen, maar ik heb een vrouw, vier kinderen en een oude fiets". De Nederlandse Finnjollenzeilers ko men er steeds beter in. In de beide groepen lagen Nederlandse Finnen in de kop. In de eerste groep voerde de Tsjech Vejvoda soeverein het veld aan. Binkhorst kon van de tiende plaats bij de eerste boei geleidelijk doorstoten naar de derde plaats bij de finish. Han van Eist werd zesde na aanvankelijk in een betere positie gelegen te heb ben. Brand werd 18de, Keizer 19de en Hofland 21ste. In de andere groep won de Duitser Van Eicken. Aanvankelijk had de Hon gaar Finaczy goed op kop gelegen, maar door het wegvallen van de wind kwamen de nodige verschuivingen. Frits Beck, steeds in de kopgroep, behield zijn positie en finishte als vijf de. Kruyer werd negende, Kees 34ste en Koos de Jong 55ste. In het Finnenklassement zijn Bink horst, Beek en Kruyer naar onze bere kening in het totaalklassement bij de eerste vijftien. De Drakenstart had na langdurig uit stel plaats. Later in de race wisselden de posities danig door een plotselinge windstilte. De Duitser Klaus Olden- dorff werd uiteindelijk winnaar en ver stevigde daardoor zijn leiderspositie in het totaalklassement. Jan Bier, werd als tiende genoteerd, Bol werd twaalf de, Poppe vijftiende, Mulder negentien de, De Jong 29ste en Blussé van Oud Alblas 44ste. In de Flying Dutchmanklasse werd de onverslaanbare Engelse Olympische kampioen Rodney Pattison weer met groot overwicht eerste en is thans ze ker van de eindoverwinning in de Kie- ler Woche. De gebroeders Bellinga fi nishten als 21ste. In de Tempestklasse won de Engelsman Cliff Norbury. Ben Staartjes behaalde nog een goede zes de plaats. Aanvalsleider J. van Drost (24), van Eindhoven heeft een contract ge tekend bij Thor Waterschei uit Gent. Deze Belgische eerste divisieploeg mis te in het afgelopen seizoen net de pro motie naar de Belgische eredivisie.

De Vallei | 1969 | | pagina 13