Veenendaals dagblad union 'Olaris Israël waarschuwt de Arabische staten Even een koffer geld halen Buiten Rijn weer gif vrij in Duitsland Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Regeringsnota inzake ombudsman AOW gaat - met AWW en WAO één procent omhoog Benzine, bier en alcohol duurder Veel diplomatieke activiteiten „Victoria" uit Amsterdam naar Ede bitterkoekjes JAMIN VIETNAMEZEN NEMEN SCHEPEN OVER Rassenonlusten in Omaha Zuidenwind Kassier beroofd van vijf mille Grote brand bij Continental Nederlander bij Frankfort met zakenvliegtuig neergestort Minister erkent„Nederland werd te laat gewaarschuwd** Beer verwondt dompteuse COMPETENTIE BEVOEGDHEDEN 250 gram van 92 voor 82 niet te geloven voor die prijs! VOLGENDE MAAND SEIS A AT AKKOORD Voor eindexamen geslaagde jongen verongelukt Stille buren II ONTRUIMEN ACTIVITEIT Weer drama tijdens Bolt ini-voorstelling INGETROKKEN MEETNET Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.)f 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4.15 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei'' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 26 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I47 DEN HAAG De ministers van bin nenlandse zaken en van justitie heb ben aan de Staten-Generaal een nota over het ombudsmanvraagstuk aange boden, die zij in november aan de voor zitter van de Tweede Kamer hadden toegezegd. De conclusies van beide bewindslie den kunnen als volgt worden samenge vat: Er is behoefte aan een nadere voor ziening met betrekking tot de mogelijk heid voor de burgers tot het inbrengen van bezwaren tegen al of niet ver meend onjuist overheidsoptreden. In deze behoefte dient te worden voorzien door de aanstelling van een parlemen taire ombudsman. De parlementaire ombudsman moet door de regeling van aanstelling, ont slag en rapportering een band met het parlement hebben. Hij moet in de uit oefening van zijn functie onafhankelijk zijn. Door de Staten-Generaal ontvan gen klachten neemt hij op verzoek van de commissies voor de verzoekschrif ten iii behandeling. Klachten, die hem rechtstreeks bereiken, behandelt hij na verkregen autorisatie van de commissie voor de verzoekschriften uit de Twee de Kamer. De Staten-Generaal kunnen regelen stellen inzake de autorisatie en met betrekking tot de beantwoording van klachten. De ombudsman infor meert de commissie voor de verzoek schriften omtrent de behandeling van klachten, behoudens wellicht voor wat betreft bepaalde onbeduidende zaken. De conclusie ten aanzien van zijn competentie luidt: a. De competentie van de parlemen taire ombudsman dient voorlopig te worden beperkt tot klachten met be trekking tot het door de centrale over heid gevoerde bestuur, b. Klachten, betrekking hebbend op algemeen verbindende voorschriften en aangelegenheden betreffende het algemeen regeringsbeleid neemt hij niet in behandeling, c. De parlementaire ombudsman is bevoegd als beoordelingscriteria aan te leggen geschreven zowel als onge schreven recht en beginselen van be hoorlijk bestuur, alsmede een oordeel te geven over de wijze waarop de overheid handelt en de burger tege moet treedt. Naar de mening van de minister dient de parlementaire ombudsman in ieder geval over de volgende bevoegd heden te beschikken: a. Personen voor zich te doen ver schijnen voor het verstrekken van in lichtingen, b. Schriftelijke inlichtingen in te win nen bij overheidsorganen, individuele ambtenaren en particulieren, c. Alle plaatsen te betreden waar de overheidstaak wordt vervuld, d. Bescheiden in te zien, die bij de vervulling van de overheidstaak wor den gebezigd. De ombudsman zal alleen door tus senkomst van de minister bij ambte naren schriftelijke inlichtingen kunnen inwinnen en met toestemming van de minister ambtenaren kunnen horen. De ombudsman kan in deze bevoegd heden worden beperkt, voor zover de veiligheid van de staat dit eist. De functie van ombudsman kan zon der voorafgaande grondwetswijziging worden ingesteld, aldus tenslotte de mening van de minister van binnen landse zaken en van justitie, die de Kamer voorstellen zich met hun con clusies te verenigen. OMAHA (Nebraska) In de neger- wijk van Omaha woedt een grote brand. Sinds een blanke politieman een 14-ja rig negermeisje heeft doodgeschoten, heerst al 48 uur lang een oproer in de ze wijk. Volgens de politie zijn brand stichters in actie en beletten sluip schutters de brandweer hun werk te doen. In totaal zijn reeds zeven winkels en een woning door de vlammen ver teerd. Groepen jonge negers trokken brand stichtend en plunderend door de stra ten. In één straat is meer dan de helft van de huizen in brand gestoken. ADVERTENTIE morgen Na het wegtrekken van een de pressie boven de Noordzee in zuid oostelijke richting, kwam ons land geleidelijk onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die over de Britse eilanden naderde. Deze rug van hoge luchtdruk maakt deel uil van een hogedrukgebied nabij de Azoren en strekt zich over Zuid west-Europa uit. Intussen is in het zeegebied tus sen IJsland en Ierland een depres sie aangekomen. Een bijbehorend frontensysteem nadert langzaam vanuit het westen ons land, zodat morgen de kans op buien weer toe neemt. Voor het front uit wordt met zuidelijke winden tamelijk warme lucht aangevoerd. Morgen: zon op: 4.22, onder: 21.04. Maan op: 19.09, onder: 1.33. 64 bewapende rivierboten para deren" hier in de haven van Sai gon, nadat deze door de Amerikaanse autoriteiten aan de Zuidvietnamese marine waren overgedragen. Deze grootste overdracht van militair ma terieel had plaats in het kader van de verbetering van de Zuidvietnamese strijdkrachten met bovendien als doel meer Amerikaanse soldaten naar huis te kunnen terugsturen. WANROIJ Vanmorgen is een ge wapende roofoverval gepleegd bij de boerenleenbank in Wanroij. Toen de kassier, de 34-jarige heer P. Hendrikx, vanmorgen tegen tien voor negen de bank binnenkwam, werd hij overwel digd door twee mannen. Deze bleken reeds in de bank aanwezig te zijn. Zij waren het gebouw via een raam bin nengekomen. De mannen dwongen de kassier de kluis open te maken. Met de inhoud hiervan, volgens de voorlopige gege vens buitenlandse valuta ter waarde van ongeveer vijduizend gulden, gin gen zij er vandoor. DEN HAAG De uitkeringen krach tens AOW, AWW en WAO (wettelijke arbeidsongeschiktheidsverzekering) zul len één procent omhoog gaan, naar voorbeeld van de uitkering ineens van één procent voor het bedrijfsleven. Dit deelt minister Witte veen f Finan ciën) mee in de memorie van ant woord op het wetsontwerp tot verla ging van de accijns op suiker. In deze memorie van antwoord wordt verder herinnerd aan de toezegging van minister Roolvink (Sociale Zaken) in de Eerste Kamer, dat de uitkeringen krachtens AOW en AWW zullen wor den opgetrokken als de lonen in het be drijfsleven aanzienlijk zijn gestegen. De minister wil deze uitkeringen in dit jaar met anderhalf tot twee procent verhogen. Dit zal waarschijnlijk in de loop van de volgende maand gebeuren. Wanneer de lonen in het bedrijfsle ven drie procent zijn gestegen, zullen, zoals gebruikelijk, ook de kinderbijsla gen en de uitkeringen krachtens de WAO worden opgetrokken. HANNOVER Gistermiddag is er op de grootste bandenfabriek van West- Duitsland, de Continental Gummiwer- ke. een geweldige brand uitgebroken. Alle beschikbare brandweerauto's uit Hannover en omgeving werden naar de plaats van de brand gedirigeerd. Het vuur zou zijn ontstaan in de kel ders van de fabriek, waar grote voorra den banden lagen opgeslagen. In ver band met de hevige rookontwikkeling moesten de brandweermannen gasmas kers opzetten om voorwaarts te kunnen gaan. De zware brand is pas na twee uur geblust. Toen het vuur uit was, dre ven er nog grote zwarte rookwolken bo ven de stad. De hele brandweer van Hannover is bij het blussen betrokken geweest. Nu bekend is geworden dat endo- sulfan de vergiftiging van het Rijn water heeft veroorzaakt, is in Rotter dam de waarschuwing voor het ge bruik van rivierwater, waarbij huid contact kan optreden, ingetrokken. De stof levert geen gevaar voor men sen op, aldus de Rotterdamse G.G. en G.D. Ook de waarschuwing die dins dagavond werd gegeven om af te zien van baden in zee bij Hoek van Holland is ingetrokken. In Friesland doet men het voorzichti ger aan. Daar is het strand van Lem mer gisteren op advies van de Dienst Zuiderzeewerken juist voor onbepaal de tijd gesloten. Een Duits laboratorium heeft beves tigd dat de vergiftiging van het Rijnwa ter is veroorzaakt door endosulfan. 't Rijksinstituut voor de Volksgezond heid in Bilthoven gaat voort met het on derzoeken van het rivierwater om na te gaan wanneer het gif ons land is ge passeerd. DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gisteren de drie wetsontwer pen tot verhoging van de accijns op bier, benzine en alcohol goedgekeurd. Vóór de wetsontwerpen stemden de fracties van de CHU, ARP, WD en de overgrote meerderheid van de KVP. Te gen de accijnsverhogingen keerden zich de fracties van de PvdA, de PSP, de CPN, de Boerenpartij en het KVP-ka- merlid drs. Letschert. De stemmenver houding was 36 tegen 21. De verhogingen worden 1 juli inge voerd. De accijns op alcohol gaat met f 1.60 omhoog, hetgeen betekent dat een liter jenever ongeveer 55 cent duurder wordt, de bieraccijns zal 2,2 cent per liter stijgen en de benzine-ac- cijns gaat twee cent omhoog. IJSSELMUIDEN In een visnet in de IJssel onder de gemeente IJssel- muiden, bij de brug over de IJssel bij Kampen, is een bisamrat gevangen. De bisamrat is, zoals bekend, zeer ge vaarlijk voor de dijken die hij onder graaft. FRANKFORT Met een Nederlands zakenvliegtuig is gisteren de heer J. Molendijk uit Haarlem verongelukt op een vlucht van Frankfort naar Keulen. Hij had een toestel gehuurd van het Rotterdamse luchtvaartbedrijf General Aviation. Met een passagier was hij er zondag mee naar Bazel vertrokken. Hij maakte via Straatsburg alleen de terugreis. Enkele minuten na zijn vertrek uit Frankfort, verloor men het contact met de boven de in wolken gehulde heuvels van de Taunus vliegende Cessna-150, die met een zeer modern instrumenta rium was uitgerust. Een helikopter ontdekte op 600 meter hoogte het wrak. Een reddingsploeg vond de vlieger dood in zijn stuurstoel. ASSEN Woensdagavond is op Rijksweg 31 in Smilde bij een botsing tussen een bromfiets en een auto de duopassagier van de bromfiets, de 17- jarige Hotse Sijtsma uit Beilen, zo ern stig gewond, dat hij bij aankomst in het Wilhelminaziekenhuis in Assen is overleden. De jongen was gisteren ge slaagd voor het eindexamen van de christelijke HBS in Assen. Met een groep medegeslaagden, was hij op on derling felicitatiebezoek. ADVERTENTIE EDE Het hoofdkantoor van de N.V. Verzekeringsbank Victoria zal uit Amsterdam worden overgeplaatst naar Ede. Een groot deel van het personeel (400 personen) zal mee-verhuizen. Ook de administratieve hulpkantoren uit Den Helder en Barneveld (resp. 70 en 40 personeelsleden) zullen in Ede wor den ondergebracht. In Ede zal een kan toor worden gebouwd in de wijk Veld huizen, waar „Victoria" al een hectare grond heeft gekocht en optie heeft op genomen op 2,8 ha. De kosten van het nieuwe gebouw worden geraamd op I 15 miljoen. Verwacht wordt dat de verhuizing over ca. 4 jaar haar beslag zal hebben gekregen. Voor die tijd zal „Victoria" een tijdelijk onderkomen betrekken. In totaal zal in Ede werkgelegenheid wor den geboden aan zeshonderd personen. De redenen voor de verhuizing uit Am sterdam zijn: le. het huisvestingspro bleem voor de onderneming in de hoofd stad en 2e het steeds afnemend aan bod van administratief personeel. „Victoria", een dochter van het Na tionale/Nederlanden-concern, is on langs al begonnen met het werven van personeel in Ede. De gunstige resulta ten daarbij hebben het besluit om naar Ede te verhuizen bespoedigd. De onder neming is voornemens voor eigen reke ning een aantal woningen voor het per soneel te laten bouwen. Omdat „Victo ria" veel vrouwelijke personeelsleden heeft zal de huisvesting van het perso neel geen onoverkomelijke moeilijkhe den opleveren. ADVERTENTIE jVommer 2 van onze ongedachte viervoetige buren als je dit zo zeggen kunt presenteerde zich in een zeer prille ochtend als Hein tje de Vos en dit was nog veel aar diger dan Lampe het Haas van gis teren. Eerlijk gezegd, had ik op ae- ze plaats nauwelijks op Reinaart durven hopen en was daarover wél verwonderd, toen er een in de vroe ge morgen langs de bosrand en de bloemperken kwam opdagen. Hij liep op een sukkeldrafje, in 't ge heel niet gehaast, een Lassie-achti- ge hond op 't eerste gezicht, doch veel lager op de poten en dit ver wondert geenszins, want de schou derhoogte van de vos komt niet veel boven de 35 cm. Het is voornamelijk de kleur, die opvalt; zij doet oran jegeel aan en beweegt zich tussen oker en kastanjebruin, met hier en daar witte en zwarte aftekeningIk kon dit bij mijn vroege passant dui delijk zien, want in de eerste plaats bewoog hij zich rustig op nauwelijks vijftig meter voort, doch ook wierpen reeds de eerste zonne stralen een heldor licht op het land schep. Men vraagt zich af, hoe zo'n dier dicht onder de rook van het dorp en zeer nabij een groot ziekenhuis ver zeild raakt, maar toch is dit niet zo'n groot wonder. In de eerste plaats zitten wij hier precies op de grens van hoog en laag, met ener zijds de uitgestrekte Veluwse bos sen en anderzijds de bouw- en wei landen van de Gelderse Vallei, die voor een intelligent schepsel als vos, bunzing, wezel en harmei tal van mogelijkheden bieden. Het is nog niet lang geleden, dat zo'n rood rok zijn tenten opsloeg middenin een akker met veldvruchten nabij een proefboerderij van de Wage- ningse Landb. Hogeschool en er een monter stel jongen grootbracht. Sommigen wisten, dat zij Reintje en Vixen hadden ingekwartierd, doch lieten het paar rustig betijen. Scha de schijnt er nooit van te zijn onder vonden en wat dan nog! Misschien kwam ..mijn" vos terug van een nachtelijke trip. 26 juni '69, A. B. WIGMAN. TEL AVIV De Israëlische minister van Voorlichting, Israël Galii, heeft op een bijeenkomst van de kamer van koophandel te Tel Aviv gezegd, dat het Israëlische leger op het ogenblik de toestand goed in de hand heeft, maar ver moedelijk tot „fellere actie'- zal overgaan, in het bijzonder langs het Suez-ka- naal en de Jordaanse bestandsgrens. Deze waarschuwing volgde op het opvoeren van de activiteit der Egyptische commando's langs het kanaal en het toenemen van daden van sabotage door Arabische commando's in Israël en in het bezette gebied, waaronder het op blazen van een oliebuisleiding bij Haifa. Aan de Israëlische waarschuwing waren luchtaanvallen in Jordanië en een artillerieduel langs het Suezkanaal voorafgegaan. Ook vanmorgen was er weer artillerievuur over het Suezkanaal. Jordanië heeft de Veiligheidsraad verzocht bijeen te komen om te be raadslagen over de Israëlische plan nen om het oosten van de stad, tot voor de oorlog van 1967 Jordaans grond gebied, in te lijven. De Jordaanse ambassadeur bij de V.N. heeft opdracht gekregen zich in verband hiermee te wenden tot Oe Thant, secretaris-generaal der V.N., en tot de voorzitter van de Veiligheids raad. Amman wenst dat er spoedig een be spreking wordt gehouden in de raad over „de Israëlische poging de Jor daanse sector van Jeruzalem in te lij ven, door middel van het in beslag nemen van bezit, het slopen van wo ningen en het met geweld evacueren van de bewoners. Honderden zwaar bewapende militai ren en politieagenten zijn gisteravond het oude stadscentrum van Jeruzalem binnengegaan om de huizen van Ara bische gezinnen bij de klaagmuur te ontruimen. De huizen maken deel uit van de wijk, die vorige week vrijdag werd getroffen door twee bomexplo sies: er vielen toen geen slachtoffers maar er werd veel schade aangericht. De Israëlische autoriteiten hadden reeds bij de uitvaardiging van het ont ruimingsbevel toegezegd dat voor an der onderdak zou worden gezorgd en dat de geleden schade zou worden ge compenseerd. Na de ontruiming wer den de gezinnen en hun bezittingen overgebracht naar een dorpje op enke le kilometers afstand van Jeruzalem. Volgens een Israëlische woordvoerder zullen in de huizen, uit veiligheidsover wegingen, militairen worden gepos teerd. Minister Eban van Buitenlandse Za ken heeft tot journalisten gezegd, dat de besprekingen der grote vier te New York (over het zoeken van een oplos sing van het geschil in het Midden- Oosten) nu, na drie maanden, nog wei nig of niets van waarde hebben opge leverd. In Londen verluidt, dat de Sovjet- Unie enige tegenvoorstellen heeft ge daan inzake het Amerikaanse plan voor het regelen van de kwestie Mid den-Oosten. In die tegenvoorstellingen zouden be paalde wensen van de president van Egypte, Abd'el Nasser, vervat zijn. In diplomatieke kringen te Londen verluidt dat vertegenwoordigers der communistische landen in die stad heb ben gezegd dat er op 17 juni te Wash ington een nieuw plan was ingediend door de Sovjet-Unie waarin de oplos sing van het Middenoosterse probleem in zijn algemeenheid was behandeld. Amerikaanse, Britse, Egyptische en Israëlische diplomaten te Londen zei den hiervan niet op de hoogte te zijn. Maar de diplomatieke activiteit aan gaande het Midden-Oosten duurt voort. Twee adviseurs van Nasser zijn thans op pad Hoessein Sabry is in Londen en zijn broer Ali Sabry is in Moskou. De ambassadeur der Sovjet-Unie in de V.S., Dobrynin, is nog steeds in zijn land. Mevrouw Golda Meir, minister president van Israël, is na haar ver blijf te Londen uitgenodigd door presi dent Nixon om in juli Washington te bezoeken. Israëlische straaljagers hebben van morgen een Egytpische Mig-straalja ger boven de Golf van Suez neerge schoten, aldus heeft het leger bekend gemaakt. Het was het 20ste in Sovjet-Unie gebouwde vliegtuig dat de Israëli zeg gen te hebben neergeschoten in de oor log tegen Egypte. Vanmorgen te 08.30 stootten Israëli sche straaljagers op een Egyptische Mig. In het luchtgevecht dat volgde werden de Migs verjaagd, aldus het le ger. Alle Israëlische toestellen zijn op hun bases teruggekeerd. De heer J. van Uden uit Boe kei. die begin deze week tot ae ontdekking kwam, dat hij drie maanden geleden in de SUS-loterij de hoofdprijs had gewonnen, kwam gisteren met zijn vrouw naar het SU F A-hoofdkantoor te Rotterdam om de kwart miljoen gulden te in- nen. ZEVENBERGEN Woensdagavond is tijdens de voorstelling van circus Boltini de dompteuse Barbara Polud- niak door de zwarte beer Max aange vallen, zo deelt men van (je zijde van het clfctis meé. Zij is met erfistige ver wondingen naar een ziekenhuis in Bre da overgebracht. Het circus gaf een voorstelling in Zevenbergen. Mevrouw Poludniak was met haar man, de dompteur Eugen Poludniak, bezig met het optreden met hun be ren, toen Max, die al eerder kwaadaar dige neigingen had getoond, haar plot seling aanviel. BONN/DEN HAAG In West-Duitsland is de Rijn weer gifvrij. Dat heeft het ministerie van landbouw van de deelstaat Noordrijnland-Westfalen gister middag meegedeeld. Vissen, die gistermorgen bij Düsseldorf in het water van de Rijn werden uitgezet, bleven leven. Een dag eerder ging levende vis nog binnen zeven minu ten dood. Naar de wijze waarop het insectenbestrijdingsmiddel endosulfan in de Rijn is gekomen, wordt nog naarstig gezocht. De grootste producent van het mid del, Hoechst, doet mee aan de speur tocht. Het bedrijf zelf is niet verant woordelijk voor de vergiftiging. De fa briek staat aan de Main, een zijrivier van de Rijn, waarin geen vissterfte is opgetreden. De minister van landbouw van Noord Rijnland-Westfalen, Dieter Deneke, heeft erkend dat Nederland te laat voor de vergiftiging van 't Rijnwater is gewaar schuwd. „Het was de taak geweest van het waterleidingbedrijf in Düsseldorf om de Nederlanders op de hoogte te stellen. Hoewel dit bedrijf vrijdag door het hydrologisch instituut in Duisburg was ingelicht, is de waarschuwing niet door geven. Pas maandag heeft men op mijn aanraden dit verzuim ingehaald", al dus de minister. Het is wel duidelijk geworden, zei gisteren dr. J. Spaander, directeur-ge neraal van het R.I.V., dat de hele con trole op water- lucht- en bodemveront reiniging niet met stappen, maar met sprongen moet worden verbeterd. Zijn instituut heeft voor dit jaar enkele honderdduizenden guldens op de be groting, bestemd voor een automatisch meetnet voor waterverontreiniging. Philips werkt aan de ontwikkeling van de benodigde automatische appa ratuur. Hoe lang men daarvoor nodig zal hebben, valt nog niet te zeggen. V

De Vallei | 1969 | | pagina 1