V alleivogels kampioen spelregelcompetitie r Opmars Geallieerden gaf veel Veenendalers illusie dat bevrijding nabij was Goede examenresultaten aan chr. mavo-school Beker naar Scherpenzeel Finalisten streden om Vallei-cup Koningin Wilhelminaboom van markt verdwenen 10550 Vanavond finale op sportpark Verkeers- competitie voor wijk- en buurt vereniging 25 jaar geleden Er bevond zich ook wel koren onder t Duitse kaf Om tti In ot'L Belt 11079 Eigen impressie door Rik Valkenburg Mensen Zuerst Discussie BURGELIJKE STAND Bestrijding van distelgroei SPORTIEF VEILIG VERKEER AMERONGEN I DONDERDAG 26 JUNI 1969 VEENENDAAL 8 „Op je vvorhoofd wijzen en zeggen dat de scheidsrechter gek is", was het antwoord van Jan Gijsbertsen op de vraag wat een over treding is in het voetbalspel. Het was de laatste vraag die gisteravond ge steld werd in de spelregelcompetitie, georganiseerd door de scheidsrechters- vereniging groep Veenendaal en om streken. De jeugd van R. K. Unitas en fcet Scherpenzeelse Vallei vogels kwa men daarin tegen elkaar uit als fina listen en na een nek-aan-nek-race vol spanning waren het tenslotte de Scher penzeelse jongens die zich de kampioe nen van de spelregelkenners mochten noemen. De jury, bestaande uit de he ren Litz, Van Pelt en De Wilde had overigens ook zeer veel waardering voor de prestatie van Unitas. dat slechts twee punten achter bleef bij de Valleivogels. In de kleine kantine van het sport park „Panhuis" ging het bijzonder spannen toen na de eerste serie vragen er vrijwel geen verschil bleek in de puntenwaardering. Veel vragen gingen over het maken van overtredingen tij dens een wedstrijd, maar ook de nieuwe invallersbepalingen leverden nogal wat moeilijkheden op. Het Valleivogelsteam bestond uit Bert Mandersloot, Jan Gijsbertsen, Evert van Essen, Cees de Koning en Marien van der Geys. De Unitas-jeugd bestond uit Wout van Hal, Wim Houdij Leo Louwers. Frans Jacobsen en Jos Ebben. De Valleivogels scoorden in to taal 191 punten, terwijl Unitas 186 pun ten verzamelde. Hoewel Unitas drie punten extra verdiende door een juiste beantwoording van de „Vallei-vraag" was dit niet voldoende om de jeugd van Valleivogels van de overwinning af te houden. Daarmee was een einde gekomen aan de spelregelcompetitie voor de jeugd, die op voortreffelijke wijze werd geor ganiseerd door de C.O.V.S. groep Vee- nedaal. Niet minder dan 75 vragen waren samengesteld door de heer Van ren samengesteld door de heer Van Pelt, voorzitter van de scheidsrechters- commissie van de KNVB. afdeling Utrecht. De spelleiders Nelissen en Van de Scheur waren zeer tevreden over de serieuze deelname van de jeugdige voet bellers, die bij de prijsuitreiking allen een herinneringsvaantje mee naar huis mochten nemen. In een korte toespraak schetste de voorzitter van de jury, de heer Litz, hoe belangrijk het is voor de spelers om spelregelkennis op te doen. „Er waren leuke antwoorden en er is bijzonder sportief gestreden", aldus de heer Litz, die de Veenendaalse scheids- rechtersproep complimenteerde met dit initiatief. Het ziet er naar uit dat ook volgend jaar een dergelijk evene ment al worden gehouden. Tenslotte reikte de voorzitter van de C.O.V.S. groep Veenendaal, de heer J. van Laar de „Vallei-beker", beschik baar gesteld door ons dagblad, uit aan de aanvoerder van de Valleivogels, Evert van Essen. De zomer is er! Zonder dat men zijn komst gewaar werd, want hij liet zich niet door een heraut aanmel den. Niemand ziet de zomer komen. Lente, zomer en herfst gelijken op de drie hoofdkleuren van de regen boog, die wel door een aantal tus sennuances zijn verbonden, maar niet door scherpe grenslijnen van elk aar gescheiden worden. En hoe zou dat ook mogelijk zijn om die aanval lige zusterschaar, die tot 'n levendi ge krans zijn samengevlochten, van een te scheiden en dooleuk te zeg gen gij behoort links en gij rechts, gij behoort tot de lente en gij tot de zomer? Neen, zo is het niet bij moe der natuur. Lente en zomer worden niet door een brede dorpel van el kaar gescheiden, maar daardoor juist aanééngebonden. En bovendien zijn ze met bloemen en vruchten be strooid. Wanneer we thans terugzien naar de VEENENDAAL De Koningin Wil helminaboom is voorgoed uit het Vee nendaalse stadsbeeld verdwenen. Giste ren werd de boom op de Markt omge hakt en in kleine stukken gezaagd. Reeds vorig jaar vertoonde de 70-jarige linde ouderdomsverschijnselen. De tak ken begonnen uit te vallen en de boom bood geen fraaie aanblik meer. In het voorjaar kon men constateren dat hij dood was. De linde werd in 1898 op de markt geplant ter gelegenheid van de kroning van koningin Wilhelmina. In het ge meentearchief bevindt zich nog een oor konde, die deze plechtigheid voor het nageslacht bewaren moet, luidende: „Heden donderdag, den 8sten september 1898 heeft de commissie te Vèenendaal voor de feestviering ter eere van de inhuldiging van h.m. koningin Wilhel mina bij monde van de heer J. G. Sandbrink namens de Veenendaalsche burgerij aan de gemeente Veenendaal plechtig aangeboden eenen lindeboom op de markt geplant, ter herinnering aan de troonsbestijging van h.m. welke boom, die de naam van Wilhel minaboom zal dragen voor de gemeente is aanvaard door den heer burgemees ter jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck van welke plechtigheid is opgemaakt deze oorkonde, welke zal worden ondertekend door de aanwezi ge autoriteiten en leden der feestcom missie, om daarna te worden bewaard in het gemeentearchief „van Veenen daal". Te zijner tijd zal men op de Markt een nieuwe boom, misschien wel meer bo men planten. De gemeente wacht daar mee echter tot de reconstructie van de omgeving van de Markt voltooid is. plekken waar wij de eerste voor jaarsbloempjes plukten, dan zijn de ze plekken thans in schaduw gehuld. De ware lentebloemen zijn met de lente verdwenen. De Primulaveren hebben haar half neergebogen bloe men door stijf rechtopstaande zaad doosjes vervangen. De bloemsten gels van het grote hoefblad zijn nu geheel verwelkt, evenals die van de Goudvijl, van het Muskuskruis en de Aronskelk, een ander geslacht speelt thans de door hen begonnen rol voort. Overal om ons heen zien we een weel derige plantengroei, die niet meer is als bij de eerste lenteboden, naast elkaar, maar ze groeien thans op en over elkaar heen. Het sneeuwwitte kleed van de Doorn, dat in 't voor jaar onze bewondering had, is nu in de volste zin van het woord een last drager geworden. We zien nu nog slechts zo hier en daar 'n takje met vruchtjes (bottels), daar de meeste grotendeels door de stengels en bla deren der windende en klimmende planten bedekt zijn. We ontdekken nu op onze wandelingen dat de zoom van een bos ondoor dringbaar is geworden door de Braamstruiken en wilde Rozen, die daar in brede bochten tot elkaar overhangen. De maand juni is wel niet de gras maand van de almanak, doch is toch wel de eigenlijke grasmaand in de natuur, t is de bloeitijd der grassen. Overal staan de grashalmen te wui ven met hun ontelbare bloempjes. Afzonderlijk zijn de grasbloempjes zo klein, dat hij, die ze niet zoekt en ze niet weet te vinden, ze ook niet te zien krijgt, temeer daar nie mand zijn oog zal wapenen voor... niets, en dat, waarvan we niet we ten, is voor ons niets. Hoe weinig zijn er, die een weiland n werkelijk opmerkzame blik waardig keuren. En toch heeft een weiland zijn eigen bloei en is met duizenden bloemen bestrooid en getooid. Die zijn zeker niet minder fraai dan die welke door hun veelkleurig aanzien ons oog we ten te stelen, hun grootste gebrek is echter, dat de weide- of grasbloe men te bescheiden zijn. De grassen zijn een eenvoudig en bescheiden volkje, zij vormen een broederkring waarvan geen enkel lid zich door ui terlijk praalvertoon hoogmoedig bo ven de andere tracht te verheffen... De Rozen staan nu in volle bloei. Wil men van deze schone bloei zo lang mogelijk genieten, dan moet er voor de nodige bemesting gezorgd wor den. Over een paar weken vermin dert de bloei aanmerkelijk en dan moeten de planten als het ware weer op kracht komen. Er zijn soorten (o.m. de Polyantharozen) die de ge hele zomer kunnen bloeien, maar dan moeten ze ook goed verzorgd worden. Geef de rozen dus nu nog eens een extra overbemestingHou de grond tussen de Rozen los door deze geregeld te schoffelen, lucht en warmte kunnen dan in de grond dringen. Een vastgesloten boven grond stagneert de groei. Denk om de kamer-Azalea, die buiten in de pot staat ingegraven. Bij warm weer iedere dag de bladerenkroon flink nat sproeien en vooral de be mesting niet vergeten. Geef de Ama ryllis tijdens de zomermaanden flink bemestingZe legt dan reserve- voedsel vast in de bol en ze zal t.z.t. weer schitterend bloeien. Vergeet ook niet de Lathyrus (siererwt) af en toe een extra bemesting te geven, een rijke en langdurige bloei zal het loon zijn. Ook de zo rijk bloeiende Salvia's, Afrikaantjes, Asters e.d. kunt u gerust nog wat asefkorrel- mest geven, u houdt dan een zeer rijkbloeiend gewas. Met het opbinden van planten moet men geregeld doorgaan. Indien ze eenmaal liggen, is er niet veel meer aan te verhelpen. Sommige planten lijken wel heel stevig, doch als er een sterke regenbui met veel wind komt, ligt de zaak voor de grond. Dat moet voorkomen worden! Groenblijvende heesters zoals Ro dodendrons, die nu volop in de groei zijn en Coniferen kunnen bij droog en zonnig weer gebrek aan water hebben. Zorg voor begieting. Graaf een geutje (ondiep) rondom de planten en zet deze vol water. Is het water in de grond gezakt, dan maakt men de geul weer dicht. De Rodondendrons moeten deze zomer de bloemknoppen vormen voor het volgend voorjaar en mogen nu voor al geen gebrek krijgen aan water. E. J. Grijsen Rhenen. u dan «van a.u.b. voor Vaenendaal 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenon 3328 Nwo Veonendaalseweg 159 VEENENDAAL "Op het sport park „Panhuis" wordt vanavond het veteranentoernooi 1969 besloten met de finalewedstrijd tussen Veenen daal en DOVO. Ook de strijd om de derde en vierde plaats, die daaraan vooraf gaat moet beslist worden. Hierin komen GVVV en VRC tegen elkaar uit. Deze wedstrijd begint om zeven uur, terwijl om kwart voor acht de finale aanvangt acht de finale aanvangt. Ongetwijfeld zal er weer een gro te belangstelling zijn voor de twee duels. Mede door de vrij gunstige weersomstandigheden is er dit jaar bijzonder veel bezoek geweest, het geen uiteraard in het belang is van de Veenendaalse bejaarden, die door de recette van dit toernooi op een prettige uitgaansdag kunnen re kenen. Beide finalisten, Veenendaal en DOVO, kwamen ook vorig jaar in de finale tegen elkaar uit. Toen bleek DOVO duidelijk sterker, hetgeen ove rigens niets wil zeggen over de kan sen voor de titel die vanavond op het spel staat. Voor de strijd om de derde plaats is VRC lichtelijk favo riet, hoewel GVVV daar beslist an ders over zal denken. In elk geval is er voor de voetballiefhebbers weer iets te genieten in de finales van het veteranentoernooi. VEENENDAAL Het Verbond voor Veilig Verkeer overweegt om in het komende najaars- en winterseizoen een zgn. verkeerscompetitie te organise ren, waaraan teams van wijkgemeen- schappen en buurtverenigingen kunnen deelnemen. Deze suggestie opperde het bestuur gisteravond op de algemene ledenvergadering van de Veenendaal se afdeling in de Korenbeurs. De competitie zal vrijwel op dezelf de leest zijn geschoeid als de al eer der georganiseerde bedrijfs-verkeers- competitie, die overigens ook voor dit jaar weer op het programma staat. Voor deze krachtmeting in verkeers kennis tussen teams van Veenendaalse bedrijven, neemt de belangstelling sterk toe. Omstreeks oktober zal tevens weer worden begonnen met een verkeers- cursus, waaraan iedere belangstellen de kan deelnemen. Een ander punt van het werkschema: men gaat proberen weer het mobiele ogen- en reactietest- centrum voor een paar dagen in Vee nendaal te krijgen. Vrijwillig kan men zich bij deze auto melden, en na de test krijgt men het resultaat ervan op papier mee naar huis, zodat men zelf conclusies met betrekking tot z'n ca paciteiten die in zijn werk noodzake lijk zijn, kan trekken. De vergadering gisteravond had ge ringe belangstelling. Behalve het be stuur waren slechts twee leden aan wezig. Een van hen, de heer H. de Winter werd in het bestuur gekozen. De heer A. Boers werd benoemd tot voorzitter. Hij was sinds het overlijden van politie-korpschef Dekker vice-voor- zitter. Vijfentwintig jaar geleden verkeerde iedereen in de verwachting van een spoedige bevrijding, terwijl de bezetters rotsvast overtuigd waren, dat het door Hitier aangekondigde geheime wapen aan elke illusie van de gealli eerden en hun aanhangerseen einde zou maken. De Duitse tegenstand bij Cherbourg was erg heftig. Toch vielen op 26 juni, 1944, vandaag 25 jaar geleden dus, belangrijke steunpunten in handen van de geallieerden, terwijl op deze dag de Russen konden melden dat zij met zeven divisies infanterie, ondersteund door talrijke tankeenheden en vliegtuigformaties, een bres in de Duitse legers hadden geslagen bij Witebsk. Ook in Italië drongen de ge allieerden op en de Japanse vloot leed bij Saigon zware verliezen. „Nog even, dan zijn wij vrij", meenden de Veenendalers, en zij wensten niet meer zo'n onderdanige houding aan te nemen tegenover de bezetters. „Nog even, dan zullen jullie wel anders zien"was de mening van de SS'ers en zij wensten dat de Veenendaalse bevolking diep voor hen boog en hen als overwinnaars bleven zien en eerbiedigen. Het zou onjuist zijn te beweren dat elke Duitser of elke Nederlandse nazi een ploert was. Het moet ge zegd worden dat je onder hen ook zo hier en daar wel iemand aantrof, die de rechten van de burgers er kende en ontzag. Er waren echter ook halve beestmensen onder. Ik wil hiervan enkele voorbeelden ge ven, d:ie ik zelf ervoer: „Op zekere dag zat onze salon stampvol met Veenendalers, sommi gen zelfs staande, die wachtten op hun beurt, dat haar of baard verwij derd zou worden. De stemming was optimistisch, want de oorlog was nu toch wel bijna afgelopen. Daar ging het gesprek elk ogenlblik over. Opeens komt er een Duitse Un- terscharführer binnen en kijkt woest rond. Hij kan niet eens een plekje krijgen om te gaan zitten. Er is ook niemand die er zelfs een fractie over prakkizeert, de vent een stoel aan te bieden. Ook de kinderen niet. Grimmig staat daar de zwijgende Germaan. Ieder wenst hem toe dat hij tot St. Juttemis zal moeten wachten en men zal er als er een wacht-stoel vrijkomt, wel voor zor gen dat die dan door een Veenen- daler ingenomen wordt. Onafgespro ken afspraak was dat! Niemand zei meer een woord. Het geroezemoes van even te voren, was volkomen verstomd. Eerst moest die snoeshaan weg zijn. Hij zou wel niet zo lang wachten, en later een keer terugkomen dacht men. Maar dat was een vergissing; de man bleef! Een gebaar dat voldoende zei, in die dagen. Je had op zo'n moment de neiging het mes een verkeerde manoeuvre te laten maken in de omgeving van des man® adamsappel, maar meer nuchtere overwegingen hielden je daarvan terug. Als blikken doden konden, was de kerel ter plaatse overleden, want rondom steken felle ogen in zijn fi guur. Toen de vent klaar was en verdween, kwamen de „goede" wen sen, aan zijn adres gericht, pas goed los. hij daar zijn misnoegen over uit. „Jeden Burger hat sein Recht", vond hij. Beiden kwamen (uiteraard met nog vele anderen) vaker, en bleven zich gedragen als de eerste keer"... „Een andere keer kwam er een Hollandse SS'er, of landwachter en die begon over het geheime wapen. Ik lachte hem uit en we kregen hooglopende ruzie. Stom, maar je kon niet altijd je mond dicht hou den! Toen hij weg1 was, werd ik onrus tig. Ik had teveel gezegd en kon daar wel eens moeilijkheden mee krijgen, vreesde ik. Een uur later kwam er een Duitse soldaat en ge lastte mij mee te gaan. Daar had je het al!... De man had zijn geweer bij zich, dus ik had weinig keus. Hij zei dat ik dichtbij (nicht so weit) een S.S. officier moest scheren, maar de vent bleef maar doorlopen. Tenslotte kwa men we in het Ruisseveen terecht. Onderweg knipoogde hij tegen di verse soortgenoten. Ik voelde me al lesbehalve op mijn gemak. „Es ist viel weiter, dan Sie zuerst sagte", probeerde ik in matig Duits. „Wir sind da jetzt sohraell", was het be scheid. We kwamen op een boerderij te recht en de eerste die ik zag was de Hollandse SS'er waar ik ruzie mee gemaakt had. Dat was foute boel! Daar kwam me die vent met een bord soep naar me toe, zoals ik voor en na die tijd nooit meer gehad heb. Even later brak er een tumult los over principes, dat het een aard had. Sommigen namen het voor me op, anderen scholden me uit voor Farizeeër. Ze hadden beslist meer bij belkennis dan ik verwachtte. Zelfs een Duitse officier koos mijn zijde. Toen kwam er een nóg hogere of ficier binnen. Het was een Hollan der. De commandant van de troep. Om hèm ging het. Hij was gebles seerd en daarom moest ik hem „thuis" scheren. Het was een nogal norse, gemak zuchtige vent. Met een paar scher pe woorden, veegde hij de princi piële bezwaren van de baan. De Duitse officier kroop onmiddellijk in zijn schulp, want de Hollander was hoger in rang dan hij, en sterren be slisten. De stilte werd zo nu en dan ver stoord door een gemoedelijk kuchje, terwijl zo hier en daar een knip oogje gewisseld werd. Een klant was klaar en de volgende stond reeds op van zijn wachtstoel, om op de scheerstoel plaats te nemen. Weer keek de Duitser met een generaals blik rond en brulde door de stilte: „Ich soil zuerst rasiert werden. Ich hab' kein Zeit"... Hij drong de Veenendaler opzij en nam doodgemoedereerd op de kapstoel plaats, na eerst even ter loops met de hand langs de koppel gestreken te hebben en te laten rus ten op de holster van het pistool. Men was nog maar nauwelijks be komen, of er komt weer een Duitse onderofficier binnen. De man zag er intelligent uit. Sommige klanten maakten al aanstalten om op te stappen. Als dat hier zo doorgaat, komen zij nooit aan de beurt. Een mooie boel hier, staat op hun ge zicht te lezen. Juist was er weer een klant klaar. De volgende, die aan de beurt was, keek aarzelend naar de Feldwebel. De Duitser begreep de situatie en lachte even minzaam. Blijkbaar wist hij van het optreden van verschil lende van zijn collega's. „Setzen Sie sioh" mompelde hij niet onvrien delijk. „Ich warte bis es so weit ist"... Een goedkeurend gemompel ging door de salon. De spanning brak. Er zijn dus ook nog mensen onder die „gasten". De Feldwebel bleef zich correct gedragen en prakkizeerde er niet over, vóór zijn beurt te gaan. Toen wij er later met hem over spraken wat de Unterscharführer deed, sprak De Hollandse officier wilde mij dwingen op zondag te werken en de Duitser vond dat een aantasten van mijn privé-recht. „Er ist ja doch ein freier Hollander"?... betoogde hij. Hoe vergiste de man zich. Met een kernachtige volzin legde de Hollandse „hoge" ieder het zwij gen op, doch toen hij verdwenen was brak de discussie pas goed los. Ik hield me er tenslotte buiten en liet ze maar bakkeleien, hoewel ik me verbaasde dat er toch nog wel men sen onder zaten die over de dingen doordachten. Op welke wijze waren zij hiertussen verzeild geraakt?... Toen ik vertrok bezwoer de Duit se officier dat hij me een brood zou geven als ik weerkwam, als een soort troostprijs, terwijl de vent waar ik 's morgens ruzie mee had, me nog een stuk vlees trachtte toe te stoppen. Tja, er zat heel wat „tuig" tussen, maar er waren toch ook uitzonderingen! AMERONGEN Vorige week slaagden al vier kandidaten voor het diploma Mulo-B., te weten Lyda v.d. Berg-Elst; Adrie v. Eek - Eek en Wiel; Margiel Blok en Fred Hogen- doorn - Leersum. Veertien kandida ten behaalden het diploma Mulo-A met wiskunde, te weten Ria de Rid der, Arie v. d. Berg, Bert Brinkman, Rob Holtel, Paul Kaastra, Hans Ree- de en Ted Smilde - Amefrongen. Hans Alberts, Peter Houtman. Aijderik Meindertsma, Hans v. Huysenbergh en Wim Overgauw uit Leersum; Ge ne v.d. Brink - Maurik en Lia v. Eek uit Eist. Negen kandidaten slaag den voor het diploma Mulo-A met handel: Elly Ploeg, Corrie Tijsseling, Ria Vonk, Hennie Groothuis - Ame- rongen; Agnes Inkenhaag; Teunie Niessen en Sija Reedijk - Leersum; Dittie Wildeman en Wim Stoker uit Eist. Deze laatste groep slaagde te vens voor het Middenstands diploma. Om het getal vol te maken slaagden deze week nog Marijke Blom uit Leersum en Marieke v. Baaren te Eist voor Mulo-A met handel en diplo ma Middenstand. Ook de 3e klassers van de Chr. Ma vo-school lieten zich niet onbetuigd en van de 27 kandidaten voor het type examen in Mulo-Verband (tienvinger- systeem) slaagden er 25 examinandi: Heieen v. Altena, Hennie Blankestijn, Trudy Brevé, Sanneke Kaarsemaker, Lenie Maas, Ans Meijer, Ans v. Vie- gen en Janny v. Zomeren - Ameron- gen; Robert v.d. Bogert, Goos Car- dol, Margriet Doornenbal, Gijs Krop en Willem Rijnberge - Leersum; Lies- beth v.d. Woerd - Eek en Wiel; Hele na Baak - Langbroek; Rita Klomp en Gerrie v. Laar - Eist. Voor het diplo ma typen zonder snelheid slaagden Betty v. Baaren en Nelleke de Kievid - Eist; Willy v. Essen - Amerongen; Amelie v. Rhenen, Jacqueline Hogen- boom, Francis Verleun en Freddy Wille - Leersum en Herman v.d. Pol - Eek en Wiel. Ondertrouwd: H. Hovestad, 21 jaar en M. A. J. Veenhof, 19 jaar. Getrouwd: J. Koornneef en M. C. ten Holt; G. R. Vermeulen en C. W. Buis. Nu de bloeitijd van de distels weer nadert, worden eigenaren, beheerders enz. van gronden gewaarschuwd om deze distels te bestrijden. Krachtens de Provinciale Distelverordening zijn betrokkenen hiertoe verplicht. Het is de laatste jaren voorgekomen, dat er te weinig rekening met deze ver ordening werd gehouden. Vooral wordt gewezen op braakliggende terreinen, bouwgrond enz. waar de distel welig tiert. In verband met het grote besmet tingsgevaar, waardoor anderen ernstig benadeeld kunnen worden, wordt aan geraden de distels te verwijderen voor dat de bloei intreedt. Hierdoor kan men een proces-verbaal voorkomen.

De Vallei | 1969 | | pagina 3