Nachtelijke Rijnvaart succes Rhenense V.V.V. Meebeslissen in Culturele Raad Fruitteler Nieuwenhoven ziet geen heil meer in kersenteelt Laat de spreeuwen ze maar opvreten van Halschool Bloemenshow Soldaten- huwelijk Programma VVV-Rhenen Aanrijding op Zwaaiplein 't Gooi won met 1-5 van Poseidon SLECHTS 200 KAARTEN VOOR TWEEDE TOCHT: Gaasbeekschool kreeg nieuwe onderwijzer Uitstel van visconcours Orgelconcert in St. Andrieskerk Geslaagd Veiling ,,Twee jaar geleden nog 1000 gulden Kersen eten op kosten gemeente BURGERLIJKE STAND Verzoek van Gelderse kunstenaars: Organisatie van warme bakkers MARKTEN Eruit Te laag DONDERDAG 26 JUNI 1969 RHENEN De eerste nachtelijke Rijnvaart van de VVV-Rhenen in dit seizoen al meteen weer een eclatant succes geworden. Er waren niet alleen toeristen uit eigen land aan boord, veel van de camping „De Thijmse Berg", maar ook verschillende gezelschappen uit het buitenland, onder andere Kent- Engeland, die door de voorzitter van de VVV in hun landstaal hartelijk welkom werden geheten. Bijzonder leuk was het voor de hoogste klas van de huis houdschool uit Druten om deze vaart bij nacht mee te maken. Een dansor- kest uit Velp, voor het eerst door de VVV-Rhenen voor deze vaarten gecon tracteerd, voldeed uitstekend en leverde passende muziek. Nadat om acht uur precies werd afge varen van het Veerplein voor hotel ,.De Stichtse Oever" koos kapitein Netel van de salonboot „Jacqueline" richting Rotterdam. Het was nog dag; toen de sluizen van Hagestein werden gepas seerd. Vanwege de giftige Rijn en het doorlaten van de dode vis' stonden de stuwen omhoog, zodat de boot met fees tende toeristen kon doorvaren tot aan de kruising Amsterdam-Rijnkanaal. Daar werd de steven gewend en werd de terugreis aanvaard. Nadat de duis ternis was gevallen merkte niemand meer iets van het fraaie landschap aan de beide Rijnoevers en was iedereen volop geconcentreerd op het dansfeest aan boord, dat tenslotte zoveel passa giers op de vloer bracht, dat alle stoe len onbezet waren. Het werd voor de vakantiegangers een onvergetelijke avond. Voor de tweede nachtvaart op 16 juli is al weer een gezelschap Franse toeristen ge boekt. Er zijn slechts tweehonderd plaatsen in de verkoop, zodat 't aanbe veling verdient op korte termijn plaat sen te boeken. RHENEN Het programma van VVV-Rhenen voor de volgende week ziet er als volgt uit: Dinsdag 1 juli: Avondwandeling op het landgoed „De Hoge Ginkel" o.l.v. Adriaan P. de Kleuver. Vertrek met particuliere auto's vanaf het VVV- kantoor in Rhenen om 18.30 uur. Cam ping „Thijmse Berg" sluit vijf minu ten later aan. Aankomst bij kampeer- centrum „De Ossenberg" te Overberg om 18.45 uur. Donderdag 3 juli: Avondwandeling en vogelexcursie naar de Slaperdijk en het Nieuwe Werk bij Renswoude m.m.v. VVV-Renswoude. Verzamelen per bus, auto etc. bij café „De Hof" aan de Rijksstraatweg tussen De Klomp en Renswoude om 18.30 uur. Zaterdag 5 juli: Kastelentocht door Zuid-Oost Utrecht langs twintig kaste len. Men dient voor eigen vervoer (auto) te zorgen. Vertrek VVV-kan- toor Rhenen om 12.30 uur. Via kam ping De Thijmse Berg, Veenendaal- Markt, camping De Bokkensprong en camping De Hoge Linde naar De Os senberg te Overberg, waar men om 13.15 uur vertrekt. Excursieleider is Adriaan P. de Kleuver. VEENENDAAL De heer J. E. Swart uit Veenendaal is benoemd tot onderwijzer aan de Rijk van Gaas beekschool. Hij vervult de vacature die ontstond door het vertrek van de heer C. Sollaart, die hoofd werd van de Dokter Heksterschool. De heer Swart was voorheen als on derwijzer aan de Wethouder Bronk- horstschool in Arnhem werkzaam. RHENEN Geboren: Albertus, Z.v. E. Boorsma en M. van Engelenhoven (Resteren); Hendrika Maria, d.v. A. J. Henken en J. van de Scheur; Christina, d.v. C. Henzen en G. C. van Willigen; Alexandra Johanna, d.v. A. J. van Vie- gen en E. A. Klaassens; Bart Barend, z.v. E. G. van der Veen en S. D. L. Bakker (Lienden); Alberta, d.v. Oud- huizen en C. Stuivenberg (Veenendaal); Adriaantje, d.v. W, van Ingen en G. Mol; Willem, z.v. J. ter Burg en L. J. van Ravenswaaij; Gijsbert Marinus, z.v. G. M. Roseboom en C. van de Geer: Jacoba Cornelia, d.v. J. C. Suk kel en K. Huibers (Veenendaal); René, z.v. H. K. Budding en C. H. W. Pasch. te Wageningen: Marinus Cornelis, z.v. M. C. van Apeldoorn en W. de Kruijf. Gehuwd: C. van Stokkum en A. Voor- derhake; R. W. Dijk (Voorburg) en H. G. Koekoek. Overleden: J. C. F. Koch, 77 jr., geh. gew. met Halimah; te Utrecht: Gerritje Rijksen. 64 j„ echtg. van T. A. van de Scheur. Ingekomen: G. van de Pol, van Vee nendaal naar Eikenlaan 27; B. Spruijt, van Amersfoort naar Nieuwe Veenen- daalseweg 220a; F. A. R. Steens, met gezin van Rotterdam naai1 Rozenlaan 83; M. Zaknini, van Veenendaal naar Cune- raweg 411: H. A. M. van der Kolk, met gezin van Wageningen naar Herenstraat 18. Vertrokken: L. W. de Jong, van Vis sers weg 10 Eist, naar Leersum; H. van Beijnhem, van Berkenlaah 30, naar Kesteren; Johannes Kosters, van Ber kenlaan 30, naar Kesteren; J. M. Vonk, van Jan van Arkelweg 19 naar Vee nendaal; B. Baars, van Kerkplein 30 naar Kesteren; A. Wijkniet, van Woud weg 41 Eist naar Veenendaal; M. Riffi Benyechou, van Cuneraweg 411 naar Renswoude; D. M. Bouker Bakkioui, van Plantage 3 Eist naar Enschede; H. H. A. Mohamed, van Cuneraweg 352 naar Veenendaal; E. van Osenbrug- gen, van Berkenlaan 3 naar Culem- borg; C. van Drumpt, van Vallei weg 63 naar Kesteren; J. van Deelen, met gezin van Cuneraweg 172 naar Wage ningen; H. R. van Deelen, van Cune raweg 172 naar Wageningen; J. van Rijsbergem, met gezin van Cuneraweg 340 naar Leersum; A. Qaddouri, van Lindenlaan 11 naar Veenendaal. ARNHEM De Gelderse werkgroep van de Aktiegroep Beeldende Kunste naars heeft de Culturele Raad van Gel derland gevraagd haar statuten zodanig te wijzigen dat de kunstenaars mee kunnen beslissen in het beleid van de commissie voor beeldende kunst van de Culturele Raad. De Gelderse kunstenaars, die in na volging van de landelijke BBK al gerui- VEENENDAAL Plaatschade en een verbogen bumper waren gevolgen van een aanrijding die dinsdagmiddag plaats vond op het Zwaaiplein. Het on geval gebeurde toen de heer C. E. A. uit Amsterdam, die met zijn auto vanaf de Vijgendam kwam, in de richting van de Hoogstraat wilde rijden. Daar bij ontging hem dat er van rechts een andere auto kwam aanrijden. A. reed met zijn rechter voorhoek tegen de lin ker zijkant van die auto, die bestuurd werd door de heer A. V. uit Ede. De auto van V. liep plaatschade op, de wa gen van A. had slechts een verbogen bumper. RHENEN De heer H. Pleijler, secretaris van de Rhenense Henge laarsvereniging „De Voorn" heeft na overleg met verschillende instanties besloten het hengelconcours dat aan vankelijk komende zaterdag in de Rijn zou worden gehouden uit te stellen. Volgens de heer Pleijler, die nu al enkele dagen langs de Rijn loopt om de toestand in ogenschouw te nemen, was de sterfte onder de vissen nabij Rhenen niet zo erg als in Duitsland. Over een afstand van vier kilometer had de heer Pleijler ongeveer 200 tot 250 dode vissen geteld, waarvan 80 procent onder de maat. AMERONGEN Op dinsdag, 1 juli zal in de Ned. Herv. Sint Andrieskerk te Amerongen het tweede concert uit een te geven serie van vier worden ge geven. Aan dit concert zal medewerking worden verleend door Dulci Ouwer- kerk, viool en Ben Teij, orgel. VEENENDAAL Aan de Tweede Christelijke Huishoudschool te Veenen daal slaagden de volgende leerlingen: Uit Bennekom: Koosje Braaf hart. Uit Ede: Betsie Hardeman, Gerrie Groeneveld, Evelien van Stempvoort. Uit Ederveen: Grieke van Beek, Jan- mie Borgers (met lof); Marry van Brummelen, Alie Hardeman (met lof); Willy van Heerikhuize, Sientje van Hunen, Gijsje Koudijs, Gerdien van de Meent. Dikkie Middelman, Ria van de Pol, Henny Snetselaar (met lof); Lia van Wolfswinkel, Gera van de Ziel. Uit Scherpenzecl: Ineke Hardeman (met lof); Betsie Jansen, Ina van Kampen, Truus Schoonhoven (met lof); Corrie Vlaanderen, Bea Methorst (met lof). Uit Renswoude: Alie Breeschoten. Gerrie van den Dikkenberg, Ella Dirk- se, Annie Hoogeweg, Henny Meter, Paulien Valkenburg. Bep Vink, Henny van de Vliert, Hanny van Voorthuizen, Alie Wuck, Anneke van IJsseldijk, Francien van der Velden. Afgewezen werden 3 kandidaten. De oogst van rode bessen gaat be ginnen. Aan de fruitveiling van Kapel- Biezelinge zijn de eerste krattten al aangevoerd. Er werd voor gen doos van 250 gram tussen de 83 en 95 cent betaald. De drie vakcentrales (NVV, NKV en CNV) gaan in Gorkum 86 wonin gen bouwen. Zij willen hiermee het wo- ningbezit van hun leden bevorderen. Het project in Gorkum is 'n nieuwe ac tiviteit van de drie vakcentrales. me tijd actie voeren waarbij zij onder meer het gebouw van de Culturele Raad met toestemming hebben be zet, zijn door de commissie voor beel dende kunst van de Gelderse Culturele Raad zelf uitgenodigd voor een gesprek. De commissie had op een vergadering een resolutie aangenomen, waarin aan de kunstenaars sympathie werd be tuigd. Het resultaat van de uitnodiging was dat de kunstenaars met een pasklare oplossing ter tafel kwamen om het medebeslissingsrecht te realiseren. Om dat de huidige statuten daarvoor geen ruimte laten, stellen zij voor, het be noemingsbeleid van de zes stemgerech tigde deskundigen voortaan te delege7 ren aan de kunstenaars-actiegroep. De kunstenaars willen tevens de con sulent voor beeldende kunst van de Cul turele Raad, de heer Miechels, in de commissie zien. De vergaderingen moe ten openbaar zijn, om controle te waar borgen. Met het bijwonen van de ver gaderingen hopen ze tevens uit eigen kring deskundigen naar voren te kun nen schuiven. Dat alles werd bekend gemaakt op een vergadering van de actiegroep, gis teravond in Arnhem. Het lid van de landelijke actiegroep Frans van Bom mel zette de gang van zaken bij het kunstenaarsprotest tot nu toe uiteen. Hij zei vooral met de Rijksmuseum actie bijzonder tevreden te zijn. „De zaak leeft nu tenminste onder de men sen". Hij kondigde nog meer acties aan. Zo zal in het Amsterdamse Geu zenveld kunst uitgedeeld worden. De kunstenaars willen daarvoor werk uit de voorraden van de contraprestatie lospeuteren. Dergelijke acties rijn be doeld om de image van de kunstenaar door het hele land op te vijzelen. achter. SCHERPENZEEL In het gemeente lijke zwembad J;e Scherpenzeel nam woensdagavond het Gooi 3 wel geducht revanche voor de thuiswedstrijd tegen Poseidon 1, waarin men een gelijk spel moest toestaan. Over alle linies waren de gasten beter. Ze wisten zich beter vrij te zwemmen en waren ook veel snel ler in het water. Reeds spoedig werd een dekkingsfo-ut afgestraft en was het 0-1. De gasten bleven overwegend ster ker en lieten even later 0-2 aanteke nen. Nadat het houtwerk doelman Schim mel een paar maal te hulp was geko men was het opnieuw raak. Wat Po seidon ook probeerde men kon niet loskomen. Nadat er gewisseld was, kreeg men hetzelfde spelbeeld en kwam 't Gooi tenslotte op 0-5. Poseidon had in middels een drietal strafpunten vergaard en Hietbrink kon uit een strafworp de eer redden. Gezien het spelbeeld was deze grote nederlaag zeer zeker ver diend. Zaterdagavond 28 juni beginnen om 6 uur in het gementelijke zwembad de clubkampioenschappen van Poseidon. VEENENDAAL De Jeugdzang Veenendaal van het Leger des Heils vormde gistermiddag een erehaag, toen de heer E. R. van Essen en mej. D. Klootwijk, samen als echtpaar Van Es sen het bordes van het raadhuis afdaal den. Bruid en bruidegom zijn beiden 23 jaar en sold«at van het Leger des Heils. RHENEN In de openbare Hal- school aan de Acacialaan werd gister avond een tentoonstelling gehouden van eigen gekweekte bloemen en planten en van vervaardigde handwerken onder leiding van de dames Imbos-v.d. Assen en Kolthof. De uitslag van de bloemen en plan- tenwedstrijd was als volgt: Fuchsia: 1. Adrie Kwint klas 5; 2. Gerrit Meijering klas 3; 3. Barend Jan sen klas 3; troostprijs Janet van Schaik klas 2. Begonia: 1. Frans ter Burg, klas 5; 2. Marijke v.d. Bijl klas 3; 3. Jan Haal- boom klas 4. Collëus: l. Henk Rijkse, klas 4; 2. Monica Zweden klas 1; 3. Gonnie Kwint klas 3 en troostprijs Neeltje v.d. Hoofd akker klas 2. Bladbegonia: 1. Gerrit van Druten klas 3. Geranium: 1. Henk Wisgerhof klas 3; 2. Gerrit Willemsen klas'3; 3. Ingrid Bergman klas 4. Er werden 280 planten uitgezet. Er kwamen er 85 terug. De prijzen beston den uit' speelgoederen en vier boeken- bonnen van de oudercommissie van de school. Wethouder T. van Lienden gaf namens het college van B. en W. blijk van belangstelling. Veilbericht van de Tielse veiling Septer van woensdag 25 juni 1969. Opgatfe na klasse mm maat: Appelen 75/80 70/75 65/70 60/65 x Golden delicious k. 2 63-84 66-80 27-66 46-49 Jonathan 25-39. x Aardbeien per doosje van 250 gram f 0.25-0.41 f 0.12-0.26. x Aardbeien Senga Dop per kg f 1.1 eee 1.41 Kersen: Duitse kersen 142-184 125-135 b 111 b/c 72 c 66 Meikersen 187-204. Vroege van de markt 126-142. Vroege van die spitshoven 110-124. Rode bessen per doosje van 250 gram 78-81 68-70, Rode bessen per kg 190-200. Groenten: Andijvie 15-26. Bloemkool 32-62 12-41. Doperwten 112-124. Tuin bonen 19-30. Komkommers groene per stuk 15-21. Peulen 200-270. Kroten per bosje 23-32. Savoyekool 20-24. Spitskool 22-28. Rode kool 7 ee 60-62. Sla per 100 krop f 5.00-9.00. Prinsessenbonen 220- 300. Kassnijbonen 170-280. Wortelen per bos 58-60. Slauitjes per bosje 20-22. Sjalot ten per bosje 21-23. Uien per bosje 27-30. Aardappelen nieuwe middel 36-51. Kriel 30-45. x is hoofd aanvoer. Alles in centen per kg tenzij anders vermeld. SCHERPENZEEL Op de eier markt te Scherpenzeel werden aange voerd 800.000 stuks. De handel was traag en de prijzen varieerden van f 11,- tot f 12,- de honderd stuks. De henneëieren van f 7.50 tot f 10,50 de honderd stuks. SCHERPENZEEL Op de biggen- markt werden aangevoerd 170 stuks. De handel was matig en de prijzen varieerden van f 100,- tot f 110,- per IJZENDOORN „Laat de spreeuwen ze maar opvreten". Landbou wer-fruitteler J. van Nieuwenhoven van de hofstede De Pottum in IJzen- doorn laat geen kers meer plukken. Van hem mogen de zwermen krij sende spreeuwen, die in zijn boomgaard geen last van keerders hebben, de volrijpe vruchten als aasgieren naar binnen schrokken. In al heel wat bomen hangen momenteel alleen nog kaalgekloven pitten. Mensen uit de buurt zijn gauw in actie gekomen, toen ze hoorden dat Van Nieuwenhoven de kersen liet hangen. Met manden, met emmertjes en teilen en met het voortdurende gekwetter van de spreeuwen op de achtergrond. Gratis kersen! 't Zal evenwel niet lang duren want de eetlust van een ireeuw is enorm Misschien is die houding van Van Nieuwenhoven wel het begin van de ntwikkeling, waarvoor de Betuwe jarenlang bang is geweest, 't Ging .nis met de kersenteelt. Toen onlangs de verkopingen van de boomgaarden werden gehouden, werden die angstige voorgevoelens tot realiteit. Van Nieuwenhoven kan daarover meepraten. ..Twee jaar geleden nog heb ik dezelfde boomgaard op de verkoping voor drieduizend gulden aan laten halen. Er w^ren wel twee kopers, die direct „mijn" riepen. Dit jaar kwam de klad erin. Ik had weer drieduizend gulden opgegeven. Toen de afslager echter niet meer dan tweehonderd gulden wist te krijgen, heb ik ze maar voor mezelf gehouden." „Ik ben teleurgesteld naar huis gegaan en heb maar een paar bor reltjes genomen. Voor mij stond het toen wel vast: ik ga alle bomen eruit gooien..." Daar zal hij niet lang mee wach ten. Zeker is dat de bomen volgend jaar allemaal gesneuveld zullen zijn en dat de boomgaard er dan als Zwermen spreeuwen duiken de vrije boomgaard" van boer Nieuwenhoven in. een akker bij zal liggen. Naar schatting kan de boomgaard een oogst van 10.000 kilo kersen op- everen. De bomen hangen vol en vooral van de veel gevraagde Duit se soort zijn er genoeg. De problemen die de boomgaar den evenwel omringen zijn legio. Waar vind je plukkers? Bovendien zijn de pluk- en keerlonen de laat ste jaren zo gestegen dat een koper van een boomgaard geen enkel risi co meer durft te nemen. Kinderen hebben in de boom gaard de vrije speelruimte ge kregen. Het levert nog iets op ook. De prijzen die op de veilingen kunnen worden gemaakt zijn naar verhouding te laag in vergelijking met de kosten. Al deze factoren hebben er nu voor gezorgd dat de Betuwe langzaam maar zeker de bijnaam „fruittuin van Nederland" gaat verliezen. De boomgaard van Van Nieuwen hoven, waar de spreeuwen niet meer verjaagd worden door de keerders, waar de vogels geen schrik meer wordt aangejaagd, laat nog eens duidelijk zien hoe het mo menteel met de kersenteelt is ge steld. SCHERPENZEEL Woensdagmid dag om 2 uur vertrokken er tien auto's uit Scherpenzeel volgeladen met het gemeentepersoneel. Het doel van de reis was kersen te gaan eten in de Be tuwe. In de buurt van Ingen werd een boomgaard gevonden. Het gemeen te personeel was vergezeld van het volledige' college van burgemeester en wethouders. Op de terugweg .werd nog even een verfrissing gebruikt bij het veer en hierna ging het gezelschap naar huis. ADVERTENTIE Als u Beko ziet staan, zit daa, een warme bakker V

De Vallei | 1969 | | pagina 5