Pompidou in Franse Kamer: „Samenwerking, met Europa in het bijzonder" Regen en storm in Japan Bijzondere maatregelen bij Duitse verkiezingen Fidel en Che centraal op Cubaans Expo-paviljoen AMRO-spaarders profiteren vanaf 1 juli a.s. van de volgende rentepercentages: 4V2% AMRO BANK Toestel no. 31 naar Cuba Verbetering van de Rijn Vonnissen in Baskenland Leven op bodem van zee ens onweer Tijd naar Westen Schiitz wil ook Oder-Neisse-lijn erkennen Prijzen stijgen McDivitt niet meer in de ruimte Judy Garland nam te veel slaaptabletten Zware vonnissen in Skoplj< in P raajï Italiaans generaal overleed tijdens verhoor Maar Bolivia sal niet komen Landhervorming in Peru Proces-Theodorakis weer uitgesteld rente op een AMRO- renteboekje of spaarrekening. rente op een AMRO-spaarrekening met een opzegtermijn van 3 maanden. rente op een AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 6 maanden. rente op eén AMRO- spaarrekening met een opzegtermijn van 12 maanden. rente op een AMRO-spaarrekening met een vaste termijn van 24 maanden. AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK DONDERDAG 26 JUNI 1969 ADVERTENTIE Een parel van een hond, deze 3-jarige boxer Ami. Elke dag gaat zij, ge wapend met. een mandje met boodschappenlijstje en geld, voor haar baas naar het winkelcentrum in Tokio om inkopen te doen. Dit centrum is 600 me ter van haar huis en Ami moet dan ook enkele malen zelfstandig oversteken. Op de foto: in een van de winkels krijgt zij haar boodschap in de mand. PARIJS President Georges Pompidou heeft woensdag in een boodschap aan het parlement samenwerking met het buitenland, in het bijzonder Europa, toegezegd waarbij hij echter de nadruk legde op de noodzaak van handhaving van de Franse nationale onafhankelijkheid. fn de boodschap, die door de voorzitters van Nationale Vergadering en Se naat werd voorgelezen, wordt generaal De Gaulle „de grootste Fransman" ge noemd. De nieuwe president uitte de hoop op nauwe betrekkingen tussen regering en parlement en zei dat Frankrijk moeilij ke problemen het hoofd moet bieden. „In de eerste plaats is het een kwes tie van handhaving van onze onafhan kelijkheid, terwijl wij onze bondgenoot schappen moeten respecteren en met al le landen moeten samenwerken, met Europa in de eerste plaats." Europa zou tot een politiek bewustzijn moeten worden gebracht om het in staat te stellen zijn eigen rol te spe len in dienst van de vrede. De president richtte zich tot het par lement kort na de eerste bijeenkomst van het nieuwe kabinet onder Chaban- Delmas. De premier zal morgen de re- geringspolitiek meer in bijzonderheden bekendmaken, eveneens in een bood schap aan het parlemnt. Pompidou sprak uitvoerig over de pro blemen aan de universiteit en beloofde een intensivering van de hervormingen waarmee onder ex-minister Faure een begin is gemaakt. Hij legde er echter de nadruk op, dat de studenten kalm moeten blijven en moeten werken en niet meer tot gewelddadigheden, zoals vorig jaar, moeten overgaan. Wat de problemen in de wereld be treft, de wereld heeft een renaissance nodig en Frankrijks bijdrage hiertoe, kan er uit bestaan dat het zijn regering een nieuw gevoel van individueel leven geeft met gebruikmaking van de eigen vrijheid en plichten. „Het is niet vol doende dit oude en vermaarde huis, dat Frankrijk is, te restauren. Wij moeten het vernieuwen en er een nieuw licht van doen uitgaan", zei de president. VOORZITTER De Gaullist Achille Peretti is met 319 tegen 34 stemmen bij 55 onthoudingen gekozen tot voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. Hij volgt Jac ques Chaban-Delmas op, die na de ver kiezing van Georges Pompidou tot pre sident de nieuwe regering heeft ge vormd. De 58-jarige Peretti is een Corsicaan, die na een rechtenstudie commissaris van politie werd en in de tweede we reldoorlog een verzetsgroep leidde. Bij de bevrijding van Parijs, trok hij met generaal De Gaulle de hoofdstad bin nen. Hij koos toen een politieke loop baan en werd burgemeester van Neuil- ly, een van de rijkste gemeenten in gebied van Parijs. In 1958 werd hij ge kozen in de Nationale Vergadering waarvan hij sinds 1964 ondervoorzitter is. De nieuwe Franse regering heeft woensdag voor het eerst vergaderd on der voorzitterschap van president Geor ges Pompidou. Het kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan een amnestie wetsontwerp dat voor het einde van de maand in de Kamer komt. Er zijn geeen details bekend gemaakt over het ontwerp, maar de amnestie zal ongeveer 40 Bretonse nationalisten betreffen, die dit voorjaar zijn gearres teerd, maar nog niet voor de rechter zijn verschenen, mits zij niemand ge dood of verwond hebben. BONN De Westduitse regering heeft in Bonn met Frankrijk een over eenkomst gesloten die voorziet in een gemeenschappelijke verbetering van de Rijn vanaf Kehl/Straatsburg tot Neuburgweuhler Lauterburg. Het mi nisterie van Verkeer in Bonn deelde mee. dat dit een zeer dringende zaak is. Men poogt ermee te bereiken dat de dreigende uitdieping van de Rijn- bedding en het daamee samenhangen de wegzinken van het grondwater in de Rijnvlakte wordt tegengegaan, dat de bestaande gevaren voor hoog water worden gekeerd en dat de scheep vaartverbindingen worden verbeterd. Indien het plan niet zou worden uit gevoerd. zou enorme schade worden aangericht, met name aan de land bouw. De Frans-Duitse overeenkomst voor ziet in het nemen van de volgende maatregelen: 1. De bouw van twee stuwen, een door Frankrijk bij Gambsheim en de ander door Duitsland bij Iffezheim. El ke stuw bestaat uit een haakse dam in de Rijnbedding, een beweegbare waterkering, twee sluizen en een elek trische centrale. Over beide ^tuwen zal en verkeersweg worden aangelegd. 2. Maatregelen die het zakken van de waterspiegel beneden Iffezheim te gengaan. 3. Maatregelen tegen de gevaren van hoog water. Aard en omvang van de ze maatregelen zullen worden vastge steld door een internationele „hoogwa ter-commissie", waarvan Frankrijk, Duitsland, Nederland, Oostenrijk en Zwitserland deel uitmaken. Zowel Frankrijk als Duitslan zal de helft van de kosten dragen. BONN De Westduitse regering heeft speciale veiligheidsmaatregelen aangekondigd voor hoge politici en al le politievcrioven voor september in getrokken, omdat radicale studenten van plan zijn de verkiezingen op 28 september te verstoren. De betroliken politici zullen worden begeleid door le den van de veiligheidsdienst in bur ger, die gewoonlijk buitenlandse bezoe- PAMPLONA (Spanje) Een militai re rechtbank in Pamplona heeft vijf jonge Spanjaarden die beschuldigd wer den van rebellie, veroordeeld tot gevan genisstraffen van 12 jaar en een dag. Tijdens de behandeling van de zaak op woensdag heeft het openbaar minis terie gezegd, dat de vijf medeplichti gen waren van de twee jongelui, die op 6 april om het leven kwamen, toen hun auto vol met springstoffen de lucht in vloog. Ze werden ervan beschuldigd ontploffingen in verscheidene Spaanse steden te hebben veroorzaakt in de af gelopen vijf jaar. TOKIO Door een moessonstorm zijn vandaag in westelijk Japan vier personen om het leven gekomen. Bo vendien worden nog twee personen ver mist. Een 207.000 tons tanker de Myti- lus raakte in de Sakaihaven van Osa ka op drift en liep ha 200 meter aan de grond. ROME De Italiaane generaal Giorgio Manes, oud-commandant van de Italiaanse carabinieri, is aan een hartaanval gestorven, terwijl hij door een parlementaire commissie van on derzoek werd ondervraagd op verden king van pogingen tot een militaire staatsgreep. Volgens ooggetuigen was hij juist bezig voor de 19 man sterke commissie een verklaring af te leggen, toen hij uitgeput op zijn stoel in elkaar zakte. De commissie is al sinds april bezig hoge politie- en legerofficieren te ondervragen om te onderzoeken of er door officieren onregelmatigheden zijn gepleegd tijdens een langdurige politie ke crisis in 1964. Verschillende officie ren, met aan het hoofd de vroegere chef-staf van het leger, generaal Gio vanni De Lorenzo, worden ervan ver dacht een gewapende brigade naar Ro me te hebben gebracht en lijsten met de namen van „gevaarlijke mensen" te hebben verspreid. Generaal Manes had de taak ver dachtmakingen te onderzoeken van het linkse tijdschrift Espresso tegen gene raal De Lorenzo, die later tegen het tijdschrift een aanklacht indiende we gens smaad. Espresso verloor het geding. BONN Tegen het midden van juli zal een aantal Duitse geleerden nagaan, of een mens gedurende een zekere perio de op de bodem van de Noordzee kan leven. In de buurt van het eiland Hel goland zal een laboratorium worden neergelaten op een plaats waai de zee 22 meter diep is, en dat groot genoeg is voor vier onderzoekers om te kunnen werken en wonen. Het laboratorium zal buisvormig zijn en een lengte hebben van negen meter. Om te beginnen zullen researchmen- sen zich er tien dagen in ophouden, maar die tijd niet alleen „binnen" zit ten men gaat ook op onderzoek uit in de buurt. Twee ministeries alsmede de West duitse industrie betalen de kosten van het experiment, dat zal worden uitge voerd door de biologische Anstalt ..Hel goland" te Hamburg, en het Institut für Flugmidizin der deutchen Versuchs- anstalt für Luft- und Raumfahrt, te Bad Godesberg. De wind bereikte snelheden van 120 km per uur. In een groot gedeelte van westelijk en zuidwestelijk Japan viel zeer veel regen. Daardoor ontstonden aardverschuivingen, waardoor tiental len wegen onbegaanbaar werden. Door overstromingen moesten ruim 9.000 hui zen ontruimd worden. Drie der slachtoffers werden door een aardverschuiving in hun huis bedolven. Een Cessna-vliegtuig met vijf perso nen aan boord wordt vermist sinds het vertrek in de storm van het vliegveld van Hirosjima. In Tokio is d£ staalconstructie van een in aanbouw zijnd gebouw van ne gen verdiepingen ingestort. BERLIJN Tijdens een hevige on weersbui is hel een achttienjarige Oostberlijnse jongen gelukt de grens rivier de Spree over te zwemmen. Midden in de rivier staan Oostduitse grensversperringen. Maar dooi het slechte weer moeten de grenswachten de jongen niet hebben opgemerkt. In Oostenrijk heeft een Hongaarse militair asiel gevraagd. De Hongaar zei ontevreden te zijn over de econo mische en politieke situatie in zijn land. HAMBURG Klaus Schütz, de bur gemeester van West-Berlijn, heeft woensdag gepleit voor een erkenning van de Oder-Neisse lijn. Hij deed dit in een artikel in het weekblad „Die Zeit". Schütz zei hier in, dat als men een permanente vrede in Europa wenst, men de werkelijke feiten en toestanden moet accepteren. „De Poolse bevolking moet de verze kering hebben, dat er niets zal worden veranderd in de realiteiten van de hui dige situatie". Schütz zei tevens, dat normale betrek kingen tussen Polen en West-Duitsland zijn opgehouden, door het wachten op een vredesverdrag. Aandringen op een dergelijk verdrag als voorwaarde voor een uiteindelijke erkenning van de grenzen tussen Po len en West-Duitsland zal een regeling van deze zaak op de lange baan blijven schuiven. UTRECHT —Cuba bouwt op de we reldtentoonstelling in Osaka een pavil joen van twee verdiepingen op een op pervlakte van 1200 vierkante meter (kosten: een miljoen gulden.). In het zeven en een halve meter hoge gebouw van staal en glas, wordt een belangrijk deel van de Cubaanse expositie gewijd aan Fidel Castro en aan de in Bolivia omgekomen rcvolutieleider Che Gueva ra, dit ter gelegenheid van het tienja rig jubileum van de Cubaanse revolutie. Bolivia heeft de Japanners laten we ten, dat het afziet van de voorgenomen deelneming aan de Expo '70. Het Cubaanse paviljoen is ontworpen door prof. Segio Ferro van de univer siteit van Havana, die daarbij werd ge holpen door zijn studenten. De republiek China (Formosa) bouwt een paviljoen dat groter is dan de an dere gebouwen die het ooit op vorige wereldtentoonstellingen heeft neerge zet. Het beslaat 4000 vierkante meter en is zes verdiepingen hoog. Thema van deze Chinese inzending is: „De invloed van de Chinese beschaving op de wereld". Het paviljoen gaat 3,6 mil joen gulden kosten. Het aantal deelnemende landen aan de Expo is opgelopen tot 72. hu ook Libanon, Cambodja, Haïti en Venezuela zich hebben aangêmeld. De wereldtentoonstelling gaat op 14 maart 1970 open. Half juni moesten nog 52 landen met de bouw van hun pavil joens beginnen. Inmiddels is een lang programma van „nationale dagen" opgesteld. De staats hoofden on eventueel de leden van ue koninklijke families van de betrokken landen zullen daarvoor worden uitgeno digd. De „Nederlandse dag" valt op 1 april. kers in West-Duitsland beschermen. De Westduitse minister van Binnen landse Zaken, Ernst Benda, zei woens dag op een kabinetsbijeenkomst, een speciaal verbindingscentrum in zijn ministerie te willen inschakelen om elk ogenblik van de toestand in het land op de hoogte te blijven. Dit cen trum werd vorig jaar tijdens de hevi ge Paasdemonstraties ingericht. De Westduitse regeringswoordvoer der, die dit meedeelde, zei dat de link se sociale studentenbond en andere ra dicale studentengroepen de verkiezin gen willen verstoren. De regering wil de verkiezingen rustig laten verlopen, zonder dat het publiek de indruk krijgt dat in West-Duitsland alleen verkiezin gen mogelijk zijn onder massale poli tiebescherming. HOUSTON James McDivitt, de man van de ApolIo-9, heeft besloten niet meer aan ruimtevluchten deel te nemen. McDivitt, kolonel bij de Ameri kaanse luchtmacht, is 40 jaar oud. Hij zal zich voortaan gaan bezighou den met het leiding geven bij bestude ringen van landingen op de maan, in Houston. In die nieuwe functie zal de astronaut, die tweemaal een ruimte- vlucht heeft gemaakt, verantwoorde lijk zijn voor bepaalde beslissingen in verband met de reis van de Apollo-11, die naar verwacht wordt op 16 juli naar de maan zal vliegen, en waarbij voor het eerst een landing op de maan zal worden ondernomen. LIMA President Juan Velasco heeft een nieuwe landbouwwet afge kondigd, die de eigendomsrechten op land zal beperken, om te waarborgen, dat dit land zijn sociale taak zal kun nen vervullen. In en boodschap aan de natie zei generaal Velasco, dat de landbouwher vorming in het gehele land zal wor den toegepast. Er zullen geen voorrech ten zijn of uitzonderingsgevallen, die ten voordeel strekken van bepaalde be langengroepen. LOS ANGELES Een Douglas DC-8 straalverkeersvliegtuig van de United Airlines, dat op weg was van Los Angeles naar New York met 58 personen aan boord, is woensdag kort nadat het van het vliegveld van Los Angeles was opgestegen gekaapt. Een woordvoerder voor de lucht vaartmaatschappij zei, dat de piloot een radioboodschap had verzonden, waarin hij zei, dat hij voldoende brand stof had om naar Havanna op Cuba te vliegen en dat hij naar Cuba op weg was. Het toestel heeft 50 passagiers aan boord en acht bemanningsleden. Het gekaapte toestel is het 31e dat dit jaar gedwongen is naar Cuba te vlie gen. Het 30e toestel werd op zondag op weg van Newark naar Miami ge kaapt. ATHENE Het proces tegen de Griekse componist Mikis Theodorakis en vijf andere linkse parlementsleden die zijn beschuldigd van „schending van de eer van het leger" is woensdag voor de vierde maal uitgesteld voor onbepaalde tijd. Een functionaris van de rechtbank heeft verklaard dat de overbrenging van Theodorakis uit het afgelegen dorp Zatuna naar Athene „wegens veligheidsoverwegingen" niet moge lijk is. Twee zitten gevangen in Athene, een kans gezien het land te ontvluchten, ztwee zitten gevangen in Athene, een vijfde is naar het eiland Leros verban nen. De verdedigers hebben de rechtbank laten weten, dat het proces niet door zou kunnen gaan, nu meer dan de helft van de beklaagden afwezig was. ADVERTENTIE En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. LONDEN De dood van Judy Gar land is veroorzaakt door een barbitu raat-vergiftiging, zo luidt de conclusie van de lijkschouwer, dat woensdag in Londen is behandeld. Bij het onderzoek is gebleken, dat de 47-jarige zangeres niet gestorven is aan een te grote hoeveelheid slaapmidde len, maar als gevolg van een langdu rig gebruik van deze preparaten. Voorts zijn geen gevolgen van een chronisch alcoholisme gevonden. De 5e echtgenoot van Judy Garland, Mickey Deans, die zondagochtend het stoffelijk overschot in hun woning in Londen had gevonden, verklaarde als getuige, dat de zangeres, in tegenstel ling tot wat velen menen, weinig alco- 'hol placht te gebruiken. SKOPJE Gisteren zijn in Skopje, hoofdstad van Zuidslavisch Macedonië, 11 personen berecht, die verleden jaar aan anti-Joegoslavische demonstraties te Tetovo, eveneens in Macedonië, heb ben deelgenomen. Zeven mannen werden veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van 18 maanden tot zeven jaar, vier werden vrijgesproken van de beschuldiging te hebben deelgenomen aan „illegaal-geor ganiseerde nationalistische een separati tische demonstraties die Joegoslavië vijandig gezind waren". Vijf van de beklaagden waren onder wijzers, drie studenten en de rest landbouwers of fabrieksarbeiders. ADVERTENTIE PRAAG De prijs van een rit in een taxi in Praag en andere steden in Tsje- cho-Slowakije zal per 1 juli met 50 pro cent worden verhoogd. Dit meldt het blad „Vecerni Praha". Volgens het blad zullen de tarieven voor post, telegraaf en telefoon even eens word ;<i in hel komende jaar. De sp' wegtarit ven zuuden per 1 september worden verdubbeld. Nu tot 7% rente! 4% 5% 6% 7%

De Vallei | 1969 | | pagina 7