Wegnemen organen alleen na goedvinden mogelijk Interimrapport aan onderminister MARZIN Moeder van in Sjanghai gevangen matroos niet tevreden over rederij IKWOON Huidige welvaarts voeding is te vet Rijnmond verliest bevolking door onleef baarheid Amsterdamse raad sneed stadhuiskwestie weer aan Totaal nieuw en mild amerikaans Golden Fiction Solidariteit met ontslag gehonoreerd Gift verdwijnt uit de Rijn Rapport geeft ter verbetering AMERICAN FILTER Golden Fiction C.O.T. wil transplantaties regelen WEER IN EUROPA Kotter geramd zeelui redden zich zwemmend voorkomt reisziekte Schaapskudde met blindheid geslagen Verdachten van aanranding snel in arrest Goederentrein ontspoord PTT gaat „vrije loketten" verhuren #E „Meer leven in paleis op de Dam99 Dragline groef skeletten op Senaat maakte zich niet druk over West-Irian Drie jaar voor bendeleider Kamer achter minimunigeld werklozen WELK SYSTEEM? NIET REËEL bij apotheek en drogist WAAROM MET? MOBIEL BADHUIS in een flat - maar mijn huis heeft een interieur met persoonlijkheid. Gekozen bij ERA-halvarine brengt oplossing naderbij. Nieuwe inzichten bij de overheid Door halvarine minder vet eten! W/Zr lekker op het brood gezonder voor uw lijn! ..JE KUNT ER BETER WERKEN DAN WONEN AANBIEDINGEN GROTER DAN ELDERS Vrijstellingsnorm omroepbijdragen wordt herzien Rupsen vellen vonnis over bomenrij BEGELEIDING OVERDREVEN DONDERDAG 26 JUNI 1969 DEN HAAG Alleen wanneer de overledene of diens nabestaanden uit drukkelijk toestemming hebben gegeven, mogen er voor transplantatie orga nen uit een lichaam worden genomen. Dit is de mening van de Commissie Orgaan Transplantatie (C.O.T.) van het Nederlandsche Roode Kruis. De commissie, die gisteren een in- lerimrapport aan de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, heeft overhan digd, spreekt zich voor het overgrote deel uit tegen een systeem, waarbij uitneming van een orgaan uit een lijk in beginsel altijd geoorloofd zou zijn, tenzij er aanwijzingen, bijvoorbeeld een verklaring, bestaan dat er bezwa ren zijn van de overledene of van zijn familie. De commissie, onder voorzitterschap van de econoom dr. A. J. H. Bar- tels en bestaande uit 23 medici, vier theologen, zes juristen, vier verpleeg kundigen, twee ambtenaren van Socia le Zaken en Volksgezondheid, drie journalisten en drie bestuursleden van het Rode Kruis, heeft ruim een jaar aan het rapport gewerkt. Vier van de zes werkgroepen de medische, de ethische, de juridische en de registratiewerkgroep heb ben zich apart gebogen over de vraag of een „toestemmingssysteem" dan wel een „geen-bezwaar-systeem" moest worden toegepast. Onder toestemmingssysteem ver staat het COT een regeling waarbij de uitdrukkelijke verklaring van de do nor of van diens nabestaanden, inhou- Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur weer max.temp. gisteren neerslag Amsterdam half bew. 17 0.6 De Bilt licht bew. 18 0.6 Deelen regen 18 1 Eelde motregen 20 1 Eindhoven half bew. 17 1 Den Helder geh. bew. 18 0 Rotterdam zw. bew. 17 0.2 Twente geh. bew. 18 2 Vlissingen half bew. 17 0 Zuid-Limburg geh. bew. 16 0.6 Aberdeen zw. bew. 17 0 Athene licht bew. 0 Barcelona zw. bew. 21 0 Belgrado geh. bew. 30 0 Berlijn regen 17 17 Bordeaux zw. bew. 22 0.5 Brussel half bew. 16 2 Frankfort geh. bew. 13 0 Grenoble zw. bew. 17 1 Helsinki licht bew. 19 0 Innsbruck regen 20 9 Kopenhagen half bew. 21 0 Lissabon onbew. 28 0 Londen licht bew. 21 0 Luxemburg zw. bew. 13 8 Madrid onbew. 28 0 Malaga onbew. 24 0 Mallorca licht bew. 25 0 München regen 17 2 Nice zw. bew. 22 0 Oslo onbew. 29 0 Parijs onbew. 20 0 Rome Licht bew. 24 0 Stockholm onbew. 18 0 Wenen regen 20 0.1 dende een toestemming dan wel een uitspraak van geen bezwaar, noodza kelijk is voor de ingreep. Onder een „geen-bezwaar-systeem" verstaat het COT de algemene regel, dat de te verrichten ingreep geoor loofd is, tenzij er een aanwijzing (bijv. verklaring) is dat er bezwaar tegen bestaat. De medische werkgroep vindt het „toestemmingssysteem" het enige ac ceptabele. Bij voorkeur zal de toe stemming schriftelijk moeten worden gegeven. Wanneer nabestaanden door emo ties van het ogenblik daartoe niet in staat zijn, dan kan worden volstaan met een mondelinge toestemming in aanwezigheid van twee getuigen, liefst artsen. De medici vinden dat de be handelende arts van de donor geheel onafhankelijk zal moeten zijn van het transplantatie-team. Ook de ethische werkgroep is voor het toestemmingssysteem. Het „geen- bezwaar-systeem" miskent de vrije beslissing van de mens na zijn dood zijn lichaam ter beschikking te stel len van de medische zorg voor de medemens. Het is op het ogenblik niet reëel aan te nemen, dat onder de bevol king de wil leeft om organen na de dood af te staan. De werkgroep vindt ook dat de over heid niet zonder meer het recht heeftover een lijk te beschikken, ten- IJMUIDEN „Ik kan mijn geluk niet op dat het met mijn zoons Teun en Hendrik en ook met Piet Hoek zo goed is afgelopen", vertelde gisteren de 74- jarige vader Andries Visser uit IJmui- den. Zijn kotter Ym. 6 Adriana werd in de nacht van dinsdag op woensdag be noorden Helgoland overvaren door het Engelse schip Forestbank. De drie bemanningsleden van de ge zonken kotter hebben zich zwemmend gered en zijn daarna door de Forest bank aan boord genomen. Het schip bracht hen naar Huil. Over de omstandigheden, waaronder de Adriana werd overvaren, kon An dries Visser nog niets vertellen. „Ik heb de hele dag naar Engeland gete lefoneerd, maar omdat de Forestbank geen radio aan boord heeft kon ik niets te weten komen". Andries Visser, die een halve eeuw lang op zee is geweest, heeft zelf twee schipbreuken overleefd. Aan ir. G. P. F. Roijackers is, op zijn verzoek, met ingang van 1 juli eervol ontslag verleend als secre taris van het Landbouwschap. Hij draagt de algemen leiding van het secretariaat over aan ir. H. H. Smeenk thans reeds secretaris voor beleids- aangelegenheden. ADVERTENTIE LEEUWARDEN De bagage van de 22-jarige uit Leeuwarden afkomstige ma troos Symen Algra, die sinds 31 december van het vorig jaar in Sjanghai gevangen zit, omdat hjj Mao Tse Tsoeng beledigd zou hebben, staat in Amsterdamt De redery van het motorschip Amstelstad, waarop Symen Algra voer toen hjj werd aangehouden, zal deze bagage dezer dagen b(j de moeder van Symen in Leeuwarden gaan afleveren. Mevrouw Algra is helemaal niet te spreken over de houding van de rede rij- Zij vertelde: „Ze hadden me toege zegd dat ik met een van de opvarenden kon praten. Ik heb in de kranten trouw gevolgd waar de Amstelstad bleef. Toen ik de rederij opbelde, kreeg ik te ho ren dat de bemanning, waartoe ook mijn zoon had behoord, vijf weken ge leden in Gibraltar is afgelost en met 't vliegtuig naar Nederland is overge bracht". Volgens mevrouw Algra vertelde men op de rederij eerst dat de bagage in China was achtergebleven. Ook vraagt zij zich af waarom niemand van de op varenden contact met haar heeft opge nomen en waarom zij geen gage krijgt. De heer A. Trebels, hoofd van de af deling personeelszaken van de Amster damse rederij zei gisteren dat men zal proberen mevrouw Algra alsnog met iemand van de bemanning in contact te brengen. „Maar zij weten ook niet meer dan nu bekend is. Wij doen alle mogelijke moeite om Symen vrij te krij gen, maar het is moeilijk om in China contact te krijgen", aldus de heer Trie- bels. NES Zeventien schapen van twee veehouders uit het Friese Nes zijn ge troffen door een vreemde ziekte. In de wei waar zij liepen botsten zij overal tegenaan. Een dierenarts con stateerde dat de dieren nagenoeg blind waren. Over de oorzaak van deze plotselinge blindheid tast men nog in het duister. DELFT De gemeente Delft zal een mobiel badhuis aanschaffen. Het bevat vijf douchecabines, een wachtruimte, een kantoortje en een toilet. Men ver wacht dat er jaarlijks 7000 stortbaden in zullen worden genomen. De badwa- gen moet voorzien in het gebrek aan badgelegenheid in enkele stadswijken. zij in uitzonderlijke omstandigheden (bijv. gerechtelijke sectie). De juridische werkgroep vindt alleen het „toestemmingssysteem" voldoende als basis voor een wettelijke regeling. Deze werkgroep wijst erop, dat de kring van nabestaanden, die het recht tot beslissing heeft over wat er moet gebeuren met het lichaam van de overledene, beperkt moet zijn. In de eerste plaats moet dat zijn de over levende niet-gescheiden echtge- no(o)t(e), de kinderén van bijvoor beeld achttien jaar en ouder en de volle broers en zusters. In de registratiewerkgroep zijn de meningen verdeeld. Men ziet grote praktische problemen aan een slui tende registratie van de weigeraars. Registratie vooraf van de toestem ming van de donor zou hter in de praktijk al even weinig of zelfs hele maal geen zin hebben, aldus de groep. De meeste artsen gaan toch eerst te rade bij de familie, als de donor toe stemming heeft gegeven, maar de fa milie bezwaar maakt. Ten slotte zeggen ethische en me dische werkgroepen, dat een goede voorlichting van groot belang is. AMSTERDAM Twee leraren van de Amsterdamse Scholengemeenschap Montessori Lyceum, leraar Nederlands R. Bloem en wiskundeleraar C. van Baaien, hebben hun ontslag ingediend. Zij hebben zich solidair verklaard met wiskundeleraar drs. H. R. van den Berg, die ontslagen is. Het ontslag van de heer Van den Berg zou een gevolg zijn van een en quête, die deze leraar onlangs heeft gehouden onder de leerlingen over een ander leersysteem. Deze enquête zou bij het schoolbestuur kwaad bloed heb ben gezet. Volgens het schoolbestuur is de wis kundeleraar niet ontslagen, maar wordt het dienstverband niet voortgezet. De twee leraren, die zich solidair hebben' verklaard, zijn van mening dat het schoolbestuur het ontslag aan de leraar op volstrekt onbevredigende wij ze heeft uiteen gezet aan ouders, leer lingen en docenten. ADVERTENTIE ronrf L XEL 01Q/112955 ROTTERDAM S*oïïD^A\TOTSTR' 5 TEL 070/1161 62 DEN HAAG TEL 030/18900 UTRECHT BRINK 93 TEL. 05700/12411 DEVENTER ZWIJNDRECHT De Zwijndrechtse politie is er snel in geslaagd drie jon gelui, die dinsdagavond een 14-jarige Haags meisje met een auto hebben mee genomen en zich een aantal malen aan haar hebben vergrepen, op te sporen. Het bleken te zijn de 17-jarige S. W., de 18-jarige A. B. en de 17-jarige B. S., allen uit Dordrecht. Men kwam hen op het spoor dank zij een goed signalement, dat de pompbediende van een garage bedrijf kon geven. Het meisje was na familiebezoek lo pend op weg naar het station. De jon gens hadden haar de weg gevraagd en aangeboden haar naar het station te brengen. Zij reden echter naar Dor drecht. Tijdens de rit en op een stille weg in Dordrecht werd het kind enke le malen verkracht. UTRECHT Door nog onbekende oorzaak zijn vannacht bij Oss, op de lijn Den Bosch-Nijmegen, drie wagens van een goederentrein ontspoord. Een ervan kantelde. Ten gevolge van dit ongeluk was tussen Ravenstein en Oss tot ongeveer half tien geen treinver keer mogelijk. Reizigers werden tussen deze plaatsen met bussen vervoerd. (Vervolg van pagina 1) Dat het R.I.V. dinsdagavond eerder dan was verwacht de „dader" van de vergiftiging had opgespoord, is mede te danken geweest aan het geheugen van een der onderzoekers. Deze herin nerde zich dat hij enkele jaren geleden ook endosulfan was tegengekomen. Hij onderzocht toen een monster uit een sloot, waarin een boer een instrument bleek te hebben uitgespoeld, dat voor de verstuiving van endosulfan was ge bruikt. Ook toen gingen er vissen dood. Dieter Deneke, de minister van Land bouw van Noordrijnfard-Westfalen, ver wachtte dat het drie tot vier jaar zal duren voordat de visstand op de Duit se Rijn zal zijn hersteld. De grote moei lijkheid zal zijn om vissen uit andere rivieren in de Rijn te laten „ac climatiseren", aangezien die ook in nor male gevallen al zo verontreinigd is. In ons land dreven gisteren nog maar weinig dode vissen in de rivieren. Ook komen er weinig bij Lobith binnendrij ven. De justitie in Koblenz heeft een onderzoek geopend naar de nog onbe kende. schuldigen van de vergiftiging van het Rijnwater. Zij kunnen rekenen op een strafver volging en eisen tot schadevergoeding. Alleen de schade aan de visstand in Noordrijnland-Westfalen wordt al ge schat op 2,5 miljoen mark. DEN HAAG Een aantal postkan toren in Nederland zit met overcomple te ruimte. Die wil de PTT nu gaan ver huren. Dat kan loketruimte zijn of ruim te in hallen. Zij is te vinden in postkantoren die de laatste jaren zijn gebouwd. Toen was nog niet te voorzien dat lokethandelin gen sterk zouden worden vereenvoudigd geconcentreerd en gemechaniseerd. Voor de overcomplete ruimte komen in aanmerking overheids- of semi-over- heidsinstanties en instellingen met een neutraal karakter. Particuliere bedrij ven komen ook wel in aanmerking, maar dan zal de PTT kritisch te werk gaan. Uit den boze zijn in PTT-ogen bedrijven waarvan de artikelen of diensten niet passen in de postale be drijfsruimten. Na een proef in Amster dam en Utrecht zijn er al heel wat gegadigden. ADVERTENTIE De toenemende welvaart heeft onze eet- en leefgewoonten op vele manieren veranderd. Deze veranderingen blijken niet altijd gunstig te zijn. Zo is o.a. gebleken dat ons voedselpakket een steeds hogere calorische waarde heeft gekregen, terwijl onze behoeften aan calorieën daarentegen min der zijn geworden door het hui dige levenspatroon. Met andere woorden: de doorsnee Nederlan der eet te veel! Hierbij speelt het aandeel van het dagelijkse vet- gebruik een bijzonder belangrijke rol (Nederland heeft de twijfel achtige eer in West-Europa aan de top te staan met het vetgebruik per persoon). De toename van het vetgebruik staat echter niet op zichzelf. Door de welvaart en de vooruitgang van de techniek daalt het aantal mensen dat zware lichamelijke arbeid ver richt. Een andere factor van belang is dat hoe langer hoe meer mensen zich gemotoriseerd voortbewegen. Dit alles brengt met zich mee dat niet alleen onze voedingsgewoonten maar óók de samenstelling van ons dagelijkse voedselpakket drastisch gewijzigd dienen te worden. I Ook de regering heeft ingezien dat onze eetgewoonten zich niet hebben aangepast aan de veranderde leefge woonten. Uitgebreid medisch en sta tistisch onderzoek heeft aangetoond dat het gebruik van te veel vet (en van vetten van verkeerde samenstel ling) een „gewichtige'' rol speelt bij de samenhang van een te hoog lichaamsgewicht, leeftijd en gezond heid. Gezien het grote belang voor de volksgezondheid en de populariteit van margarine als voedingsmiddel in Nederland, heeft de regering via de Warenwet wettelijk de mogelijk heid geopend voor de vervaardiging van een nieuw soort margarine, die slechts de helft van de hoeveelheid vet en dus ook van het aantal calo rieën bevat. Sinds enige tijd heeft de consu ment in Nederland reeds kennis kunnen maken met een nieuw pro- dukt dat 50% mirider calorieën heeft dan margarine. In de nieuwe aan vulling op de Warenwet, van kracht geworden op 1 januari 1969, heeft dit produkt de officiële naam van hal varine gekregen. Na jarenlange research Is er nu halvarine onder de naam ERA op de markt gekomen. Bji de be reiding en samenstelling van ERA halvarine is zorgvuldig rekening gehouden met de wensen van vele voedingsdeskundigen en artsen. Hierbö is tegelijk de grootste aan dacht besteed aan de smaak en de smeerbaarheid, die de consument stelt aan de fijnste margarine. De komst van ERA heeft volko men gebroken met de ouderwetse traditie en opvattingen dat marga rine, bestemd voor broodgebruik, 80% vet moet bevatten. Met de hal vering van dit vetpercentage heeft ERA een belangrijke stap voor waarts gedaan ten gunstè van ieders gezondheid. i rara ra rara ra na pa n H ALVARIN E Jk 59 ROTTERDAM „Wat hebben wij aan gekanker over de leefbaarheid in deze streek, wjj moeten er met elkaar over praten, wij moeten de uitgangspunten bjj elkaar proberen te brengen", vindt de heer J. van Tilburg, voorzitter van een stichting, die een onderzoek heeft ingesteld naar de arbeidsvoorziening in het gebied van Rjjnmond. Hjj was eerder wethouder van Roterdam, gouverneur van Suriname en voorzitter van de Scheepvaart Vereniging Zuid. industrieën moeten worden aangetrok ken. Er zouden meer vrouwen in het arbeidsproces moeten worden inge schakeld. Het rapport, dat hij heeft helpen uit brengen, liegt er niet om. Het Rijn mond-gebied verliest méér dan elk an der industriegebied in Nederland aan bevolking, met klaagt over de huizen, over de uitgaansmogelijkheden in de binnenstad van Rotterdam, over het openbaar vervoer tussen de randge meenten en Rotterdam. Kortom, men kan er beter werken dan wonen. „Het vraagstuk is te dringend om met goedkope praatjes te worden af gedaan", zegt de heer Van Tilburg, die nu een wetenschappelijk rapport in handen heeft gegeven van bedrijfs leven en overheden, waardoor zij let terlijk weten hoe laat het is in het ge bied van Rijnmond. „Wij lopen vast met de industriële expansie, als de leefbaarheid niet toe neemt", zei een van de leden van het dagelijks bestuur van de stichting bij het openbaar maken van het rapport. „Dan kunnen wij geen arbeiders meer krijgen." Het rapport doet een reeks aanbeve lingen: 1. Aan de voorlichting over dit ge bied en aan de verbetering van de leefbaarheid moet intensief aandacht worden besteed. Plezierige ruimte om de woning is net zo belangrijk als het tegengaan van negatieve verhalen over het drinkwater, terwijl die klachten al lang zijn achterhaald. 2. Er moet op korte termijn een prin cipe-plan komen voor het hele Delta gebied, dat alle en vaak reeds ver ouderde streekplannen vervangt. 3. Huisvesting en onderwijs moeten meer aandacht krijgen, andere soorten De problemen van Rijnmond gelden, volgens de heer Van Tilburg en zijn wetenschappelijke medewerkers, voor elk groeiend industriegebied, maar de heftige na-oorlogse groei van de indus trie in het Rijnmondgebied maakt de tegenstellingen hier groter dan elders. „Dat wij in het Rijnmondgebied mis schien harder dan elders op weten schappelijke wijze trachten de oorza- DEN HAAG De vrijstellingsnor men voor de omroepbijdragen zullen op 1 juli worden herzien. Het is een ge volg van de herziening van het mini mumloon, waardoor de uitkeringsbe dragen van AOW en AWW veranderen. Dit heeft minister Klompé (CRM) ge antwoord op vragen van het Tweede- Kamerlid Wolff (CPN). De minister gelooft niet dat op de vrijstellingsnormen een structurele ver hoging zal moeten worden toegepast. De normen liggen volgens haar niet be neden de grens die als uiterst mini mumloon moet worden gezien. WYCHEN Alle bomen langs de weg van Nijmegen naar Alverna moeten worden gerooid. Een rupsenplaag heeft de gezondheid ernstig aangetast. De bomen zouden over enkele jaren toch verdwijnen in verband met recon structie van de weg. Rijkswaterstaat zal het nu al doen omdat men bang is dat de rupsenplaag nog erger wordt. AMSTERDAM Het paleis op de Dam moet een levendiger functie krij gen dan die van kolossale dooie pier. Als stadhuis is het echter voor Amster dam niet meer te gebruiken. Daarom moet wel degelijk een nieuw, goed ge outilleerd stadhuis worden gebouwd. In deze geest denkt de grote meer derheid van de Amsterdamse gemeen teraad, die gisteravond voor de zoveel ste keer de stadhuiskwestie aansneed. De raad voelde er veel voor de Ween- se architect Wilhelm Holzbauer op te dragen zijn ontwerp voor een nieuw stadhuis uit te werken. B. en W. vroegen de raad hiervoor één miljoen gulden uit te trekken. Holzbauer won vorig jaar de (twee de) Amsterdamse prijsvraag voor een goed ontwerp van een nieuw stadhuis. Van verschillende kanten is aangedron gen op een begeleiding van de archi tect. Gemeentebestuur en burgerij zou den hun wensen in het ontwerp ver werkt moeten kunnen krijgen. Overigens is er tegen dit ontwerp- Holzbauer oppositie, zoals die ook is gevoerd tegen het ontwerp van de win naars van de eerste prijsvraag, die in 1937 werd uitgeschreven, ir. F. Berg- hoeff en ir. J. J. Vegter. De Amsterdamse gemeenteraad denkt er over, het paleis op de Dam te ge bruiken voor representatieve taken van het gemeentebestuur. Het stadhuis van Holzbauer moet aan de Amstel komen, ongeveer op de plaats waar nu het Waterlooplein ligt. Het zou in 1975 klaar kunnen zijn. De bouwkosten belopen zo'n zeventig mil joen gulden. ken van de nadelen van een industrie agglomeratie te achterhalen, moet aan diezelfde dynamiek, die aan de indus trialisatie ten grondslag ligt, worden toegeschreven", zegt de heer Van Til burg. „Met kankeren alleen komen wij er niet." LEEUWARDEN Op een terrein bij de Grotewielen bij Leeuwarden zijn en kele tientallen skeletten van mensen ge vonden. Een dragline groef de beenderen op. Ook werden metalen hengsels van doodskisten gevonden. Uit het onderzoek is gebleken dat puin, dat was wegge haald in Leeuwarden, naar de Gróte- wielen Is gebracht. Het staat nog niet vast wat er met de skeletten zal ge beuren. DEN HAAG De laatste fase van de volksstemming in West-Irian zal tussen 14 juli en 8 augustus worden af gewerkt, zei mr. Luns gisteren in de Eerste Kamer. Tijdens het buitenlands debat bleken de regeringsfracties en de oppositie het erover eens te zijn, dat ons land zich er niet mee moet be moeien. De socialistische fractievoorzitter, mr. De Niet, vond dat wij niet moeten zaniken over procedures. Mr. Luns voegde hieraan toe dat Oe Thant hét systeem van de kiesmannen niet in strijd met het New-Yorkse verdrag van 1962 over de volksstemming had ge noemd. De opmerking van de ch. senator pro fessor Van Hulst, dat de rest van de wereld er geen enkele aandacht aan heeft bésteed, beantwoordde mr. Luns met de diplomatieke woorden, dat in de Verenigde Naties deze zaak „met minder dan brandende belangstelling wordt gevolgd". De berichten over ongeregeldheden in West-Irian, die volgens minister Luns Indonesië in een zeer ongunstig daglicht plaatsten, wilde hij weliswaar niet als verdichtsels signaleren, maar wel als sterk overdreven. Zij kwamen allemaal uit dezelfde bron. Missie en zending gaven een aanzienlijk gunsti ger beeld. Mr. Luns had overigens aan Oe Thant om versterking van de staf van de ver tegenwoordiger van de V.N. in West- Irian, Ortiz Sanz, gevraagd. Nederland zal zich, volgens verdrag, bij de uitslag van de stemming neerleggen. DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft M.(40) uit Heerlen, door de justitie beschouwd als leider van een van de twee grote Limburgse benden brandkastkrakers drie jaar ge vangenisstraf opgelegd voor een poging de kluis van een bankfiliaal in Grub- bevorst leeg te halen. Drie andere ande re verdachten, die leden van de ben de zouden zijn, werden wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De Maastrichtse rechtbank had hen in eerste instantie alle vier vrijgespro ken. Sindsdien was het viertal op vrije voeten (alleen de 38-jarige M. de J. was later voor een andere aanslag op een brandkast veroordeeld) en daarom be val het hof gisteren ook de onmiddellijke gevangenneming van A. M. De eis te gen hem was drie jaar en zes maanden geweest. DEN HAAG Met de stemmen van de liberalen en de Boeren tegen, heeft de Tweede Kamer gisteren het wetsontwerp aangenomen om een mi nimumuitkering in de werkloosheids wet en de wet werkloosheidsvoorzie ning in te voeren. Tevoren werd een motie van de so cialist mr. Th. J. A. M. van Lier ver worpen. Daarin werd gevraagd om een minimumuitkering niet alleen aan kost winners, maar ook aan alle werklozen te geven. Zijn amendement om die mi nimumuitkering welvaartvast te ma ken, ging eveneens de mist in. De liberaal mr. J. G. Rietkerk zei, dat nieuwe sociale voorzieningen, die broodnodig zijn, zullen moeten worden bekostigd door op bestaande uitkerin gen te bezuinigen. „Dit wetsontwerp werkt precies in de andere richting", vond hij. ADVERTENTIE UXTRAmiLD FILTER KINGS de extra milde 25 filterkings 1.75

De Vallei | 1969 | | pagina 9