Tom Okker ontsnapte tegen Amerikaan Holmberg op nippertje aan uitschakeling FORSE NEDERLAAG VOOR DUO JANSEN-LOEVESIJN Assen paraat Zeilers hebben meer begeleiding nodig Transfernieuws REBELLEN DENKEN AAN KORT GEDING TEGEN KNAt DEELNEMERS TOUR Nederlandse meisjes al uit de strijd Fijne overwinning Den Hertog start in Steenderen Wellicht geen dames professionals meer JOE LOUIS HAD HARTAANVAL Ton Sijbrands kwam alleen aan de leiding Met rug tegen muur Derde geplaatste speler Uitslagen Uit de strijd Geen moeite Oppermachtig Amateurs Binkhorst zesde ortnieuws Stags wonnen van Berlin Bears AC Milan en Juventus geïnteresseerd in Pele Fraai Koelbloedig Incident Jonge Tsjechen arriveerden per trein als verstekeling Advocaat Toestemming Tennis VRIJDAG 27 JUNI 1969 Het centrecourt applaudisseerde dankbaar. Dat was eindelijk de Okker, zoals men die vorig jaar tegen Emerson aan het werk had gezien. De Vliegende Hol lander, de snelste man op de baan. Het grootste talent in smalle verpakking. Kortom, dat was de echte Tom Okker, die op Wimbledon zo ongelooflik populair is. Bij een snelle sprint was de Neder lander uitgegleden, had zich razendvlug weer opgericht, was weer ten val geko men, weer opgekrabbeld en had vervolgens met een dreunende forehand het punt gescoord. Jammer echter was, dat deze eerste explosie van het Okker-geweld pas plaats vond in de vjjfde set van de ontmoeting tegen de 31-jarige kalende Amerikaan Ron Holmberg. Rijkelijk laat voor iemand van de standing van Okker. Maar al tijd nog beter dan zonder verhaal te worden uitgeschakeld. En dat heeft er don derdagmiddag toch wel ingezeten. Okker redde zich uiteindelijk in vijf sets (3-6, 1-6, 6-1, 6-4, 6-2) en heeft de kans zich te rehabiliteren in de derde ronde tegen de hard slaande Australiër Dick Crealy. Okkers moeilijkheden waren terug te voeren op het gebrek aan lengte in de service. „Gisteren ging het wel, nu niet. Er zit altijd wel een dag tussen dat het minder gaat", aldus de berus tende reactie van de Haarlemmer na afloop. „Op gras is de service van kar dinaal belang. Gaat die goed, dan speel je goed. Gaat die minder, dan heb je geen kans om dat te compenseren". En zo kwam het, dat Okker ondanks al zijn snelle rushes er twee sets lang nauwelijks aan te pas kwam. Holm berg dicteerde met diepe wegschieten de opslagen de strijd volkomen. Al in de eerste service-beurt forceerde hij 'n doorbraak, daarbij geholpen door een dubbele fout van Okker. Dat was vol doende voor setwinst. De tweede set gaf een gelijk beeld: weer een door braak in de eerste game, maar nu volg de er nog één in de vijfde game. Met twee sets achter stond Okker met de rug tegen de muur: net zoals een dag tevoren Laver tegen Lall en Ashe tegen Ryan. In die gevallen won de routine het. Maar in het geval van Okker zou het een vertekend beeld ge ven de zaken zo voor te stellen. Inte gendeel, toen Holmberg, die op Qeens achtereenvolgens Riessen en Rosewall uitschakelde, zich na een korte inzin king in de derde set concentreerde om de strijd te beslissen, viel Okker te rug in de kleine foutjes, die zijn spel zo lang hebben begeleid. Hij ging bij service-ophang binnen de lijnen staan werd dan ook meestal onhoudbaar gepasseerd gunde zich geen rust tussen de games (reden waarom hij na een doorbraak vöor 3-2 prompt zijn eigen service verloor) en bleef probe ren Holmberg met lage drives aan het net te passeren in plaats van de lob te gebruiken. Maar op het beslissende moment kwam Holmberg hem te hulp. De kalende Amerikaan sloeg ineens geen eerste service meer in. Hij werd er onzeker van en ging als gevolg daarvan dubbele fouten slaan. Eén zo'n dubbele fout schonk Okker de doorbraak voor 5-4. En zo gebeurde het, dat 48 minuten nadat Holmberg met twee sets voor was gekomen, de strijd de beslissende vijfde set inging. Daar in heeft Okker geschitterd. Holmberg had het beste van zichzelf gegeven en moest noodgedwongen naar een lagere versnelling terugschakelen. Okker daar entegen verhoogde het tempo. Pas na een voorsprong van 4-0 gun de hij zich even rust om daarna de partij op eigen service en op het eer ste matchpoint te beslissen: één uur en veertig minuten nadat de spelers het centrecourt hadden betreden. Wimbledon heeft geen respect voor de mannen met de indrukwekkende prestatie-lijsten. Elke overwinning moet bevochten worden. En iedereen vecht ervoor, de outsider met zo mo gelijk nog meer fanatisme dan de ster spelers. Meestal wint uiteindelijk de hoger geklasseerde, maar op de vierde Wimbledondag had het weinig ge scheeld, of de nummers drie, vier en vijf van het plaatsingsschema waren in één keei uitgeschakeld. De num mers drie en vijf: Tom Okker en Ar thur Ashe keken de nederlaag recht in de ogen. Maar zij handhaafden zich. De nummer vier, Ken Rosewall, kwam zover niet. Hij ging in vier sets (6-8, 9-7, 3-6, 2-6) tenonder tegen de 21-jarige Amerikaanse nummer vijf Bob Lutz, die voordien slechts één en kele overwinning op een professional (Ray Moore) had kunnen boeken. Met Ken Rosewall is de derde geplaatste speler van het grastapijt van Wimble don verdwenen. De verwachte uitscha keling van Pancho Gonzales ging niet door. De „grootvader" van de topspe- lers had zowat alle vingers van zijn rechterhand beplakt. Hard serveren kon hij niet. Maar in plaats daarvan ge bruikte hij zijn ongelooflijk balgevoel om te manoeuvreren. En dat was ruim voldoende om de hard slaande, eenzijdige Zweed Ove Bengtsson op ruime afstand (6-4, 6-3, 6-1) te houden. Niet zreeeozkmer Geen nieuw Gonzales-drama dus, maar wel bijna een dramatische uit schakeling van Okker en Ashe. Okker won, als vermeld, de strijd tegen prof- collega Ron Holmberg uiteindelijk met 3-6, 2-6, 6-1, 6-4, 6-2, maar was eerlijk genoeg om na afloop toe te geven: „Bij een achterstand van 2-0 ben je niet zo zeker meer, dat je gaat winnen. Dan weet je maar één ding: doorgaan. Als je toegeeft aan het gevoel van wanhoop dat je bekruipt, ben je verloren." Ook Ashe heeft van Jie momenten gekend. De lange, slanke Amerikaan, die sinds een blessure aanmerkelijk aan service kracht heeft ingeboet, had al zijn zelf beheersing nodig om de slopende vijf setter tegen de alles-of-niets spelende Britse favoriet Stilwell tot een goed einde te voeren. Dat lukte hem uitein delijk bij 12-10 in de vijfde set... (6-2, 1-6, 6-2, 13-15, 12-10). ke belasting is het om zo'n afgebroken partij te moeten uitspelen. Je weet, dat elke slag beslissend kan zijn. Dat houdt je 's nachts wakker. Maar het gekke is, dat ik nu nog zenuwachtiger ben, dan eerst", bekende zij na haar zege op Lloyd. En inderdaad bleek ze te weinig concentratie te kunnen op brengen om de aanwezige kansen te gen haar volgende tegenstandster vol doende te benutten. Ook voor Ada Bakker, Tine Zwaan, Astrid Suurbeek en Betty Stöve kwam het onverbiddelijke einde. De Neder landse speelsters hebben kwaliteiten, die echter niet tot absolute hoogte rei ken. De kansen om het ver te brengen op Wimbledon zaten er ditmaal me de door de loting niet in. Dat wist het goed gehumeurde groepje zelf ook. De meisjes hebben er het beste van gemaakt en zorgden voor vriendelijk vertier op de buitenbanen. Tine Zwaan die via het lot tot Wimbledons hoofd toernooi doordrong, kon zoals verwacht niet op tegen de Russische nummer 2, Olga Morozova. Zij verloor met 3-6, 4-6. Ada Bakker, Astrid Suurbeek en Bet ty Stöve moesten het opnemen tegen Australische speelsters: respectievelijk Wendy Gilchrist, Lesley Bowrey en Helen Gourlay, die allen meer aan het spelen op gras gewend zijn dan de Ne derlandse meisjes. Ada Bakker hield tot ver in de derde set gelijke tred met de hard serverende Gilchrist, maar moest haar tegenstandster wegens vermoeid heid voorrang verlenen (3-6, 7-5, 7-9). De partij werd geleid door de Neder landse scheidsrechter Savalle. Astrid Suurbeek had weinig in te brengen tegen het harde spel vanaf de achterlijn van Lesley Bowrey (1-6, 3-6). Betty Stöve maakte aan het net te veel fouten om Helen Gourley constant on der druk te houden (6-4, 3-6, 6-4). Toch maakte Betty Stöve allerminst een ter neergeslagen indruk. „Waarom zou ik? Verleden jaar om deze tijd kon ik alleen maar aan Wimbledon denken. Ik lag in het ziekenhuis en mocht he lemaal niets doen. Als je dat hebt mee gemaakt doet een overwinning of een nederlaag je niet meer zoveel. Het is veel belangrijker, dat ik weer mee kan doen. Dat ik er weer bij hoor". In de eerste ronde van het heren dubbelspel hebben Tom Okker en zijn Amerikaanse partner Marty Riessen met 6-2, 9-7, 6-0 gewonnen van het Chi leense duo Corneso-Fillol. Voor de Nederlandse dames-equipe begon de dag hoopvol toen Marijke Schaar de afgebroken partij tegen de Britse Robin Lloyd in twee games winnend afsloot. Bij het vallen van de avond waren echter ook alle Nederland se meisjes uit de strijd. Marijke Schaar verloor in de tweede partij, die zij moest spelen met 6-2 4-6, 1-6 van de Amerikaanse Pamela Teeguarden. „Wat een verschrikkelij- Herenenkelspel. Eerste ronde: Zeljko Franulovic (Zsl)Tomas Lejus (Rusl) 7-5, 6-8, 6-3, 7-9, 10-8. Tweede ronde: Tom Okker (Ned) Ron Holmberg (VS) 3-6, 2-6, 6-1, 6-4, 6-2; Pancho Gonzales (VS)Ove Bengtsson (Zwe) 6-4, 6-3, 6-3; Dennis Ralston (VS)Jan Kukal (Tsj) 7-5, 6-2, 6-4; Milan Holecek (Tsj)Gerald Bat- trick (GB) 6-4, 5-7, 6-1, 4-6, 6-3; Bob Carmichael (Austr)Cliff Richey (VS) 2-6, 6-4, 7-5, 6-4; Earl Buchholz (VS)— Luis Ayala (Chi) 8-6, 6-2, 6-4; Bill Bow rey (Austr)Georges Goven (Fra) 8-6, 6-4, 6-3; Andres Gimeno (Sp)Alexan der Metreveli (Rusl) 6-3, 3-6, 6-1, 3-6, 6-3; Ilie Nastase (Roem)Pierre Bar- thes (Fra) 6-2, 6-4, 3-6. 6-3; Phil Dent (Austr)Francois Jauffret (Fra) 6-4, 6-8, 6-4, 2-6, 6-4; Roy Emerson (Austr) Stanley Matthews (GB) 6-3, 6-1, 6-2; Mark Cox (GB)Ion Tiriac (Roem.) 2-6, 10-8, 9-7, 12-10; Tom Edlefsen (VS)—Ray Keidie (Austr) 8-6, 6-3, 4-6, 5-7, 6-4; Mal Anderson (Austr)John Cooper (Austr) 13-11, 8-6, 6-4; Jan Leschly (Den.)Jean-Loup Rouyer (Fra) 6-4, 22-20, 6-4; Bobby Wilson (GB)—Zeljko Franulovic (Zsl) 6-4, 3-6, 7-5, 5-7, 6-0; Stan Smith (VS)—David Lloyd (GB) 6-3, 7-5, 6-1; Dick Crealy D. Russell (Jam) 9-7, 6-4, 6-4. Derde ronde: Arthur Ashe (VS)Gra ham Stillwell (GB) 6-2, 1-6, 6-2, 13-15, 12-10; Bob Lutz (VS)—Ken Rosewall (Austr.) 8-6, 7-9, 6-3, 6-2. Damesenkelspel. Tweede ronde: J. Anthony (VS)Francoise Dürr (Fr) 0-6, 6-3, 6-4; Margaret Court (Austr)B. Grubb (VS) 6-4, 6-0; Ann Jones (GB) Susan Tutt (GB) 6-0, 6-1; Helen Gour lay (Austr)Betty Stöve (Ned) 3-6, 6-4, 6-4; Winny Shaw (Schotl)—Ingrid Loeys (Belg) 6-1, 6-1; Olga Morozova (Rusl) Tine Zwaan (Ned) 6-3, 6-4; Denis Carter (VS)—F. Urban (Can) 4-6, 6-2, 6-2; Peaches Bartkowicz (VS)Joyce Williams (GB) 6-2, 6-0; Karen Krantz- cke (Austr)C. Brasher (GB) 6-1, 6-4; Nell Truman (GB)Judy Congdon (GB) 6-1, 6-2; Judy Tegart (Austr)Vlasta Vopikova (Tsj) 6-1, 6-0; Kristy Pigeon (VS)Anna Sjoevirinia (Rusl) 6-2, 6-2; Nancy Richey (VS)Wendy Tomlinson (Z.-Afrika) 6-3, 6-4; Marie Ann Curtis (VS)Gail Chanfreau (Fra) 7-5, 6-2; M. Michel (VS)Christine Sandberg (Zwe) 6-3, 6-0; Lea Pericoli (It)Carol Grabner (VS) 6-1, 6-3; Julie Heldman (VS)—J. Cooper (Austr) 6-2, 6-3; Helen Amos (Austr)S. Petersen (Bra) 6-4, 3-6, 6-4; Madeleine Brummer (ZAF) Eveline Terras (Fr.) 6-4, 4-6, 7-6; Ro semary Casals (VS)Kerry Melville (Austr) 6-2, 7-5; Pat Walkden (Zuid Afr.)—Pat Hogan (VS) 6-4, 7-5; P. Tee guarden (VS)—Marijke Schaar (Ned) 2-6, 6-4, 6-1; Wendy Gilchrist (Austr)— Ada Bakker (Ned) 6-3, 5-7, 9-7; Chris tine Janes (GB)Esme Emanuel (Zuid Afr.) 6-3, 5-7, 6-1; Virginia Wade (GB) Fay More (Austr) 6-1, 6-2; Rosie Darm (Fra)—J. Wilshere (Z.Afr.) 6-1, 2-6, 6-1; Ann van Deventer (Z.-Afr.) Lita Liem (Indon.) 6-0, 2-6, 8-6; Kathy Harris (Austr)Tory Fretz (VS) 6-4, 3-6, 7-5; Anna Palmeova (Tsj)Christine Spino za (Fra) 3-6, 8-6, 7-5; Marina Proctor (Z.-Afr.)Graziele Moran (Arg) 6-3, 6-0. Herendubbelspel. Eerste ronde: Ok- ker-Riessen (Ned/VS)Cornejo-Fillol (Chili) 6-2, 9-7, 6-0; Bowrey-Ruffels (Austr)Carmichael-El Shafei (Austr Egypte) 4-6, 8-6, 6-3. 6-4; Fletcher-Gi- meno (Austr/Sp) - -G ,nzales-McManus (VS) 2-6, 6-3, 7-5, 6-4. AMSTERDAM Het sprinters om nium Nederland-Frankrijk is voor het dio Jansen-Loevesijn gisteravond in Amsterdam in een forse nederlaag ge ëindigd. Maar praktisch alle toeschou wers en er waren er zo'n kleine tien duizend, juichten de beide Nederlan ders toch uitbundig toe. Dat gebeurde na hun overwinning op de tandem in de eerste rit op de Olympische kampioenen Trentin en Morelon. Het was de revanche van Mexico, waar Jansen en Loevesijn in de finale door de Fransen versla'gen waren. In de eerste rit kwam het Nederland se duo hoog uit de laatste bocht naar beneden. De Fransen waren verrast en hoewel zij nog dichtbij kwamen was het verschil aan de streep nog duidelijk te zien. De tijd over de laatste 200 me ter was 10.8. In de tweede rit liet het Franse duo zich niet meer verrassen. Het nam de leiding en Janssen-Loeve- sijm reikten niet verder dan hun achter wiel. Tino Tabak, wiens schorsing voorlopig is opgeheven, won de wedstrijd voor amateurs over tien kilometer. Tijdens deze rit kwam Fens ten val. Met hoofd en schaafwonden werd hij naar een zie kenhuis vervoerd. Dat de Franse staat met recht zui nig is op haar „amateurs" bewezen Trentin en Morelon op de sprint. Lijn Loeveseijn verzuchte na zijn nederlaag tegen Trentin, waarin hij op de laatste meters werd geklopt: „Wat rijdt die man hard". Die opmerking kwam uit de mond van de man die tijdens de Olympische Spelen in Mexico op de sprint de snelste tijd maakte: 10.66 sec. over de laatste 200 meter. Morelon, Olympisch kampioen, had ook met Loevesijn niet de minste moeite. Voor Jansen ook geen eer op dit nummer. In zijn rit tegen Trentin werd hij met gering verschil verslagen en ook door Morelon werd hij duidelijk geklopt. Ook de sprintmatch met deze vier renners eindigde in een Franse overwin ning. Trentin leidde de aandacht af en Morelon had toen geen moeite Loeve sijn en Jansen achter zich te laten. De einduitslag van de omnium werd hierdoor: Frankrijk 13 punten en Ne derland 8 punten. SAN SALVADOR De overwin ning met 30, die het elftal van San Salvador 15 juni op Honduras in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal behaalde, is de kleine Mid den amerikaanse staat duur komen te staan. Vooral de in Honduras wonende Inwoners van San Salvador hebben het zwaar moeten ontgelden. Zij werden gemolesteerd en aan hun eigendommen werd door plunde ring en brandstichting voor ruim vijfenveertig miljoen gulden scha de berokkend. Ook de regering van Honduras bleek de nederlaag maar moeilijk te kunnen verkroppen. Men heeft namelijk een importverbod van goederen uit San Salvador afge kondigd. San Salvador heeft zich Inmiddels tot de inter amerikaanse commissie van de rechten van de mens gewend. STEENDEREN Het is zeker, dat Fedor den Hartog morgen in Steende ren start in de strijd om de Gelderse wielertitel. Het meerijden van de slan ke Harderwijker was tot gisteravond laat nog onzeker. ASSEN In Assen is men paraat voor het geval, evenals in de twee voor gaande jaren, herrieschoppers van el ders de T.T.-nacht van vandaag op za terdagmorgen, wanneer de races be ginnen, willen verstoren. Er is een flin ke politiemacht van Rijks- en Gemeen tepolitie achter de hand. En het parket is diligent om eventueel onmiddellijke inverzekeringstelling te gelasten. Aldus de officier van Justitie in Assen, mr. M. Schenkenberg van Mierop. Uit het huis van bewaring te Assen zijn gedetineerden naar elders overge bracht om ruimte voor de eventueel in verzekering gestelden te waarborgen. Het verouderde Asser politiebureau zou daarin namelijk tekort kunnen schie ten. In een druilerige regen werd giste ren de training gehouden. De beste tijden waren: 125 cc: 1. Cees van Dongen (Ned) op Suzuki 3.35.7 (128.585 km/u). 2. Kent Andersson (Z\ye) op Maico 3.39.6, 3. Dieter Braun (W-Dl) op Suzuki 3.42.9, 4. Luus van Rijwijk (Ned) op Jamaha 3.44.5, 5. Jan Huberts (Ned) op MZ 3.45.3. 250 cc: 1. Rodney Gould (GB) op Ja maha 3.23.4 (136.361 km/u), 2. Boerje Jansson (Zwe) op Kawazaki 3.33.7, 3. Christian Ravel (Fr) op Jamaha 3.34.6, 4. Dieter Braun (W.D1) op MZ 3.33.9, 5. Silvio Grassetti (It) op Jamaha 3.36.9, 7. Luus van Rijswijk (Ned) op Jamaha 3.38.8. 350 cc: 1. Giacomo Agostini (It) op MV Agusta 3.15.0 (142.234 km/u), 2. Bill Ivy (GB) op Jamaha 3.17.3, 3. Rod ney Gould (GB) op Jamaha 3.18.0, 4. Jack Findley (Aus) op Jamaha 3.24.2, 5. Kei Karruthers (Aus) op Aermacchi 3.27.4, 6. Giuseppe Visenzi (It) op Ja maha 3.29.7. 50 cc: 1. Angelo Nieto (Sp) op Derbi 3.50.6 (120,77 km/u), 2. Alat Toersen (Ned.) op Kreidler 3.53.0, 3. Jan de Vries (Ned) op Kreidler 3.53.6, 4. Barry Smith (GB) op Derbi 3.54.9, 5. Paul Lo- dewijckx (Ned) op Mamathi 3.58.3. 500 cc: 1. Giacomo Agostini (It) op MV Agusta 3.09.4 (146.5 km/u), 2. Bar- nett (GB) op Matchless 3.21.4, 3. Bill Nelson (GB) op Paton 3.21.7, 4. Alberto Pagani (It) op Linto 3.24.5, 5. Peter Williams (GB) op Matchless 3.24.7. Zijspanklassc 1 Enders/Engplhardt W.D1) op BMW 3.35.1 (129 1 km/u), 2 Fath/Kalauch (W.D1) op URS 3.35.2. TOM OKKER moeite Bij de amateurstayers leverde Heil- sloot voortreffelijk werk. Hij sloeg alle aanvallen van de Nederlandse kam pioen Cees Stam af. In de slotfase kon Stam, die na een polsbreuk nog met een rekverband reed, maar net een lap voorkomen. KIEL Onder bijzonder gunstige weersomstandigheden hadden de wed strijden op de vijfde dag van de Kie- ler Woche een vlot verloop. Helaas niet met grootse resultaten voor de Neder landse zeilers, hoewel die toch niet on bevredigend waren. Steeds duidelijker wordt het dat de zeilers meer begelei ding nodig hebben. De Franse zeilers hebben een coach, evenals de Tsjechen. Tijdens een start verschuiving bij de Finnjollen verza melden de Franse zeilers zich onmid dellijk bij de rubberboot ban hun coach, die hun op grond van z'n waar nemingen weer de nodige aanwijzingen kon geven. Aan enige jachten werd nog snel wat aan de trim veranderd. De Ne derlandse zeilers zijn geheel op zichzelf aangewezen. Hun prestaties zijn in dit licht bezien toch van zeer goed gehal te. In de eerste startgroep van de Finn- klasse lag al spoedig de Westduitser Hajo Fritze voorop. In de volgende rak ken evenwel werd hij voorbijgelopen door de knap zeilende Hupin, die later het veld moest ruimen voor de sterk opkomende Italiaan Albarelli. Hupin ging als tweede door de finish voor B. Straubinger (West-Duitsland). Als zesde eindigde Boudewijn Binkhorst. De Westduitser Willy Kuhweide, ex- Olympisch kampioen, stelde wederom teleur. „Willy met de windneus", zoals hij genoemd wordt, had een voortref felijke start, maar wist geen gang in zijn schip te krijgen. Hij eindigde als twintigste. In de tweede startgroep lag aanvan kelijk de Belg Bouwmans op kop, maar na de eerste driehoek van de baan stotte de Fransman Soria onweerstaan baar naar voren met in z'n kielzog de klassementsleider, de Italiaan Golsen. Soria wist z'n leiderspositie om te zet ten in 'n overwinning, voor Golsen en Akerson (Zweden). Boumans werd vierde en de Neder lander Kees zevende. Frits Beckx (Ne derland) werd dertiende. Golsen heeft momenteel met 22,1 punten de leiding, voor Hupin, Straubinger en Boumans. Boudewijn Binkhorst staat in het totaal klassement op de zevende plaats en dit is een knappe prestatie in een veld van tweehonderd schepen. Almelose doorzetters konden geen aan sluiting met de kopgroep meer krijgen. Tempestzeiler Ben Staartjes, die woensdag zijn jacht goed in trim had en als zesde finishte, kwam er op de vijfde zeildag niet aan te pas. In de Solingklasse was ook voor ir. G. A. Bakker geen eervolle plaats weg gelegd. In deze klasse domineren de Scandinaviërs en de Westduitsers. De dagoverwinning in de vijfde race was voor de Zweed H. Kellner. HAARLEM Zonder enige moeite hebben de Californian Stags gister avond in Haarlem gewonnen van Ber lin Bears. Californian Stags staat nu aan de kop met acht punten uit vijf wedstrijden. Vanavond kan Grand Rapid Sullivans gelijk komen, wanneer ze Nederland verslaan. Voor de Nederlanders is het duel van vanavond de laaste kans. Berlin Bears, dat ondanks zijn vier nederlagen in de voorgaande ontmoe tingen toch tot redelijke verrichtingen was gekomen, was gisteravond nergens. Van spanning was geen sprake. Vlot liepen de Stags uit tot 61 en toen dat tegen de matig spelende Bears 91 werd verlieten vele toeschouwers het Pim Mulierstadion. Na vijf innings was het al 13—1. In zeven innings was de zaak ten slot te bekeken: 176. In de stayerswedstrijd voor beroeps renners om de Grote Prijs van Amster dam was de Belg Leo Proost opper machtig. Alleen Jaap Oudkerk kon hem redelijk volgen maar hij was niet in staat de soepel rijdende Belg serieus te bedreigen. Piet de Wit reed ook lan ge tijd in kansrijke positie maar nadat zijn gangmaker Stakenburg tweemaal pech had gekregen was het spel voor de Zaankanter uit. De Nederlandse kampioen gaf zeven ronden voor het einde op. SAO PAULO Zowel Internationale, Milaan, als Juventus, Turijn, heeft de Braziliaanse topspeler Pele anderhalf miljoen dollar geboden om voor hen te komen spelen, zo berichtte het Brazi liaanse blad „Jornal da Tarde", don derdag. Beide clubs zouden bereid zijn om Pele pas na de wereldkampioenschap pen voor hen uit te laten komen. Tot dan zou hij bij zijn huidige club Santos kunnen blijven. NEW YORK De Amerikaanse ten- nis-promotor George Mc-Call verklaar de donderdag in New York dat hij het contract van de vier proftennisspeel sters Billie-Jean King, Rosemary Ca sals (beiden VS), Francoise Duit (Fr.) en Ann Jones (GB) waarschijnlijk niet meer zal verlengen. De belangstelling voor zijn damesgroep is de afgelopen twee jaar dusdanig onder de maat ge bleven, dat hij het niet langer verant woord acht nog grote bedragen in de Marien Beerders van de amateur club WSV '30 uit Wormer heeft een voorlopig contract getekend bij AZ'67 Holland Sport raakt Roggeveen wiet kwijt. De international tekende voor één jaar bij. Reyers daarentegen ver trok naar MVV. Gerard Lippold van Cambuur zal in het nieuwe seizoen uitkomen voor Heerenveen. Heracles heeft belangstel ling voor de doelman van Heerenveen, Sjouke van der Heide en achterspeler Mello Eijer. Wageningen hééft'Hans Posthumus, aanvalsleider van de zaterdagmiddag club WOG uit Harderwijk gecontrac teerd. Haarlem heeft Joop Burgers (28) van DWS en doelman Piet Paternote (27) van Blauw Wit aangetrokken. NEW YORK De oud-wereldkam pioen boksen in het zwaargewicht Joe Louis (VS) is plotseling in een zieken huis te New York opgenomen. Op de terugrit van televisiestudio's, waar hij zojuist aan een uitzending had meegewerkt, voelde hij zich in de au to, waarin hij met enkele vrienden meereed, onwel. De 55-jarige „Brown Bomber", die in 1937 wereldkampioen werd en deze titel 25 maal met succes verdedigde voordat hij zich in 1949 te rugtrok, werd onmiddellijk naar een hospitaal overgebracht waar men con stateerde dat Louis een lichte hartaan val had doorstaan. HOOGEZAND De indrukwekken de overwinning na een heroïsche strijd van Ton Sijbrands op de zich fel en taai verwerende Van Dijk bracht de Ne derlandse grootmeester na drie ronden aan de top van de ranglijst van het Brinta-damtoernooL Kuyken snoepte na melijk wereldkampioen Andreiko een puntje af. Het treffen SijbrandsVan Dijk bracht de toeschouwers in extase. Reeds de opening tussen de fel aanvallende Sijbrands en een omsingelingstaktiek toepassende Van Dijk hield alle belof ten in voor een duel op het scherp van de snede. De eerste voltreffer was een grandioos gambiet van de jonge grootmeester, waarin aanvankelijk velen niet geloof den en eerder geneigd waren, te ver onderstellen dat hij zich had vergalop peerd. De zich koelbloedig verdedigende Wageningse ingenieur trachtte door een dubbel offer zich voldoende tegenkan- sen te verschaffen. Na de duizelingwekkende afwikke ling had Sijbrands een licht overwicht; voor hem voldoende om via een magni fiek gespeeld eindspel deze door beide combattanten onbevangen gespeelde partij op zijn naam te brengen. De enige andere overwinning uit de ze desondanks enerverende ronde werd behaald door Agafonof, die met sober combinatieve middelen Adjiedj naar een nederlaag dreef. In de Drakenklasse won de Griek Eskitzoglou op fraaie wijze. De Deen Holm werd tweede, gevolgd door M. Jo- kinen (Finland), J. Yapalakis (Grieken land) en Börge Börresen (Denemar ken. Mr. Reinard Mulder, de Lange- weerse notaris finishte op de negende plaats, gevolgd door drs. Jan Bier. In de Tempestklasse won wederom de Brit Cliff Norbury en in de FD-klasse bleef Rodney Pattison ongeslagen, een uitzonderlijke prestatie in dit zeer ster ke veld. In het klassement wordt Patti son gevolgd door Ulrich Libor (West- Duitsland), winnaar van het Olympisch zilver. De krachtsverhoudingen zijn na Acapulco in de FD-klasse dus niet ge wijzigd. De gebroeders Bellinga, de Neder landse vertegenwoordigers in de FD- klasse, hadden grote pech. Zij lagen goed in de kopgroep toen een tiendui zend tons vrachtschip dwars door de baan voer, ondanks de pogingen van marine en politie om dit te verhinde ren. De Bellinga's moesten onder spin aker varend geheel overstag en daarbij brak de h - k Na een noodn.para tie werd de race voortgezet, maar de Het duel AndreikoKuyken werd ontsierd door een klokincident en een protest van de Zwitser, die meende dat de wedstrijdleiding ten onrechte hem rond de tijdcontrole stoorde. Hij deed prompt een zwakke zet, maar bereikte nog juist tegen een zich sportief gedra gende Andreiko remise. Samenvatting van de drie overige ma na 'n snel verbroken hekstelling 'n solide positiepartij. Smith-Bba Sy ook al een positiepartij, waarin de Amerikaan combinatief remise afdwong en tenslotte Hisard, Koeperman, een partij met doorlopend de posities in evenwicht. De uitslagen waren: Eregroep, derde ronde: Sijbrands (Ned.)Van Dijk (Ned.) 2-0; Andreiko (Rus.)Kuyken (Zwits.) 1-1; Bronstring (Ned.)Wiersma (Ned.) 11; Adjiedj (Suriname)Agafonof (Rus.) 0-2; Smith (VS)—Baba Sy (Sen.) 1-1; Hisard (Fr.) Koeperman (Rus.) 1-1. Stand: 1. Sijbrands 6 pnt.; 2. Andrei ko 5; 3. Koeperman, Wiersma, Agafo- nog 4; 6. Kuyken en Baba Sy 3; 8. Hi sard, Bronstring, Smith 2; 11. Van Dijk 1; 12. Adjiedj 0. Hoofdgroep tweede ronde: Verleene (België)Mes janski (Rus.) 0-2. Stand: 1. Drost (Ned.) en Mes janski 4 uit 2; 3. Delhom (Fr.) 3 (2); 4. Pippel (Ned.) en Langley (G.B.) 2 (2); 5. Ko ning Ferander (Sur.), Kolk (Ned.) en Heeringa (Ned.) 1 (2); 9. Schotanus (Ned. en Verleene (Belg.) 0 (1); 11. Dallinga (Ned.) 0 (0). AMSTERDAM Twee 20-jarige Tsjechen zjjn gisteren illegaal per trein ons land binnengekomen. Zij hadden zich verstopt tussen de watertanks van een trein, die uit Hamburg in Amster dam arriveerde. Daar werden de 2 politieke vluchte lingen ontdekt door een machinist. Eer der had het tweetal op soortgelijke wij ze de treinreis van Praag naar Ham burg gemaakt. De jongemannen waren in goede conditie. Omdat ze voldoende geld bij zich hadden, kregen ze van de Am sterdamse vreemdelingenpolitie een voorlopige verblijfsvergunning. Later zal door de regering beslist moeten worden of zij politiek asiel krijgen. PARIJS Aan de Ronde van Frank rijk zullen (afgezien van eventuele wij zigingen op het laatste ogenblik) de volgende rijders deelnemen: FRANKRIJK BIC (Geminiani en de Muer): Lu- cien Aimar, Bellone, Berland, Bolley, Grosskost, Novak, Samyn, Janssen, Wright en Perez-Frances (Spa). Mercier-BP (Magne): Chappe, Ge net, Labourdette, Lemeteyer, Poulidor, Riotte, Vidament, Beugels, Hoban en Janssens. Peugeot-BP (Plaud): Bayssiere, Bouloux, Delisle, Dumont, Letort, Pin- geon, Raymond, Bracke, Karstens en Monty. Sonolor-le Jeune (Stablinski)Abra- hamian, Catieau, Delberghe, Guyot, Ravaleur, Theilleire, Zimmermann, Wilhem, van Impe en Gilson. Frimatic-Via (Louis Caput): Bodin, Gutty, Izier, Jourden, Lebaube, Matig- non, Rignon, Agostinho, Harrison en Planckaert. ITALIë Molteni (Albain): Anni, Basso, Bian co, Dancelli, Fontanelli, Polidori, San- tambrogio, Tosello, Vianelli en Schutz. Salvaran (Pezzi): Baimanion, Car- letto, Ferretti, Cimondi, Guerra, Pa- nizza, Poggiali, Zandegu, Altig en Peff- gen. SPANJE KAS (Langarica): Castello. Galdos, Gandarias, Comez del Moral. Gomez- Lucas, Gonazales Jimenez. Lazcano, Mascaro en San Miguel Fagor (Machain) Diaz, Gjjb.ca, Ma nuel Galera, Joaquim Galera, Lopez- AMSTERDAM Een commissie van beroep van de Koninklijke Nederlandse Atletiekunie (KNAU) zal maandag bijeenkomen om te bekijken of de Unie de at leten Tel, Van Herpen en Lievense terecht een startverbod heeft opgelegd voor het buitenland. Die maatregel van de KNAU is ge volgd op de weigering van het drietal zondag in Breda te starten in de in terland tegen België. Zoals bekend, wil len Lievense cs, dat de KNAU de ont slagen bondstrainer Westphal, onder wiens leiding zij nog steeds trainen, een vergoeding geeft. Komt de commissie van beroep niet tot een voor de „rebel len" gunstige oplossing, dan zijn ze van plan de KNAU een kort geding aan te spannen. 29-6-1969 1eRIT a147 km b15,8 km Rodriguez, Mendiburu, Momene, Oca- na, Perurena en Santamarina. NEDERLAND Willem II/Gazelle (Vissers): Dol man, Haast, Nijdam, Ottenbros, Pij nen, Poortvliet, Wagtmans, Van Looy, Van der Flaas en Timmermans. BELGIë Mann (Cools): De Witte, Cooreman, Huysmans, Paul in 't Ven, Willy in 't Ven, Pintens, Poppe. Rosiers, Vannes- te en Van Springel. Flandria (Schotte): Coulon, David, De Block, De Boever, Leman, Mahieu, Monteyne, Nassen, Van Clooster en de Vlaeminck. Faema (Driessens): Merckx, Mint- jens, Reybroeck, Scandelli, Spruyt, Stevens, Sweerts, Van den Berghe, Van den Bossche en Van Schil. Lievense heeft al contact opgenomen met de Rotterdamse advocaat mr. Jans sen Van Raaij, die, naar Lievense ver klaarde, „er wel wat in zag". Vooralsnog vormen de aan het kort geding verbonden kosten (omstreeks 1500 gulden) voor de groep-Westphal een onneembare horde. Lievense be schouwt de jongste KNAU maatregel als een grove aantasting van de vrij heid. „Ik heb in de reglementen ont dekt, dat het bestuur ons geen straf kan opleggen", zei hij. De heer Moerman, secretaris van de NTC van de KNAU, ontkent echter, dat het startverbod in het buitenland een straf is. „Voor elke wedstrijd die een atleet in 't buitenland loopt, is toestem ming nodig van de bond. Die wordt in dit geval niet gegeven. Mensen, die ons in ons hemd laten staan, wensen we niet in het buitenland aan de start. Er is hier meer sprake van een gunst onthouden, en de ver standhouding tussen de KNAU en de ze jongens is zodanig, dat je ze geen gunst kunt verlenen."

De Vallei | 1969 | | pagina 15