Veenendaals dagblad Prins zondag 58 jaar Bij N.S. vorig jaar f 150 miljoen verlies Luchtslag boven Golf van Suez Buiten Textielbedrijf failliet: 215 man ontslagen Kunstenaars spraken met minister Uittocht van miljoenen vakantiegangers begint DRQSTE Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TEKORT SINDS 1962 NADERT DE 400 MILJOEN GULDEN Prinses Irene verwacht baby Topdrukte op de wegen verwacht Brand en geweld als welkom voor Rockefeller Politie Arnhem arresteerde struikrovers Zon in het weekend voor uw vakantie advocaatbowls JAMIN DAJAN: EGYPTE WIL OORLOG Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Weer incidenten in Omaha Mellema gaat C.H.-fractie weer leiden Tempel in India ingestort Konijneleven Da jan MODERNISEREN RENDABEL Prof. dr. L. de Jong uit ziekenhuis Weer nachtvluchten op Biafra Dodelijke val van hooizolder DENK OM DE TOUR! DUITSLAND 150 gram van 99 voor 89 niet te geloven voor die prijs! Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallef' opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 27 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I48 Zondag hoopt prins Bernhard zijn 58ste verjaardag te vie ren. Ter gelegenheid van dit heuglijke feit maakte Max Koot deze foto. UTRECHT Als dit jaar voorbij zal zijn, zal het verliessaldo van de NS sinds 1962 zijn opgelopen tot rond vierhonderd miljoen gulden. Het afgelopen jaar is er weer een tekort van 150 miljoen bijgekomen (waarvan zeventig miljoen wordt vergoed door het Rijk). Al valt er tussen de regels van het jaarverslag door in maatschappelijke zin een groeiend gevoel van eigenwaarde te proeven, er klinkt maar één echte ju beltoon in door. Die geldt de spectaculaire groei met ruim vijftig procent van het goederenvervoer naar en van de Nederlandse havens. tatiekosten. De totale kosten lagen met 875 miljoen gulden bijna veertig mil joen gulden hoger dan in 1967. Ondanks allerlei maatregelen tot ver groting van de efficiency, dus verlaging van de kosten, hebben de spoorwegen ook aanzienlijk bezuinigd op de inves teringen. Er is voor 125 miljoen gulden besteed, dat is 42 miljoen minder dan er werd afgeschreven. Een jaar eerder werd nog 146 miljoen gulden geïnves teerd. Weer knabbelde de auto een stuk van het reizigersverkeer af. Gingen in 1964 nog 195 miljoen mensen met de trein op reis, vorig waren het er nog maar 180 miljoen. De vijf miljoen gulden méér die zij in het laatje brachten is te danken aan de tariefsverhoging. Voor de goederen geldt min of meer hetzelfde. Twaalf miljoen pilden meer ontvangsten, by een geljjk gebleven vervoer. Hoewel het personeel twaalfhonderd man kleiner werd, kostte het in 1968 25 miljoen meer. De post personeelskos ten is op die manier de hoofdmoot van de totale stijging van de kosten. Het personeel vergde 56 pet van alle exploi- SJOLAPOER Nabij Sjolapoer in de Indische staat Marahasjtra zijn don derdag 14 mensen om het leven geko men en 7 gewond bij de instorting van de muur van een tempel, gewijd aan de aap-god Hanoeman. TEL AVIV Israëlische oorlogsvliegtuigen hebben twee Egyptische straalja gers neergeschoten by een luchtgevecht dat donderdagmorgen boven het noordelijk deel van de Golf van Suez plaats had. Volgens het Israëlische leger is een Mig-21 op Egyptisch grondgebied neerge stort. Een tweede Mig werd geraakt en „blijkbaar vernietigd" aldus het leger. Sinds dinsdag zouden hiermee drie Mig-21 toestellen van de Egyptische lucht macht zijn neergeschoten. Volgens de Egyptenaren namen 50 vliegtuigen aan de slag deel en werden twee Israëlische Mirages neergeschoten. In totaal zijn nu 22 MIG-21 toestellen van de Egyptische luchtmacht neerge schoten, sinds de juni-oorlog van 1967. De Israëlische straaljagers zijn don derdag alle onbeschadigd op hun bases teruggekeerd, aldus meldt het Israëli sche leger. De berichten, dat twee Griekse sche pen gedurende de strijd zouden zijn ge raakt, konden te Cairo niet worden be vestigd. Behalve de luchtslag, de tweede in drie dagen, heeft in het gebied van het Suez-Kanaal tussen Port Twefek en ang niet iedereen is het rappe ko- nijn welgezind; denk slechts aan de boerde bosbouwer, de tuin der, de duinbeheerder e.a. buiten mensen. Door de vakantieganger en de jager wordt het echter een goed hart toegedragen. Eertijds stond Knagelijntje in hoger aanzien; daar van vertelt prof. dr. Westhoff in Bosbouw voorlichting" van het Staatsbosbeheer. Er werd toen in de duinen 'n roerende zorg voor aan de dag gelegd in het belang der jacht. Zo moesten de sloten, die de binnen- duinen van "t cultuurgebied scheid den, aan de duinzijde van een flauw hellend talud voorzien zijn, opdat de konijnen er niet in zouden verdrin ken. Om de witpluimen van voedsel te voorzien, moest er geregeld helm worden geplant, dus niet alleen voor het vastleggen van het zand. Zelfs moest de pachter bij sneeuw hooi verstrekken en honden dienden met een blok aan de hals lopen of er ger werd ze een poot afgesne den; dit middel, om te verhinderen, dat ze het veld zouden ingaan, werd ook op de Veluwe en mogelijk el ders toegepast. In konijnenarme ja ren werd van buiten nieuw bloed in gebracht en verbood men tijdelijk de jacht. Toch is het duingebied er in ons land niet aan te gronde ge gaan, constateert onze hoogleraar met enige ingenomenheid. Er was heel wat schade en meer verstui ving dan thans, maar over het ge heel heeft het begroeide duin zich kunnen handhaven. Er staan in dit artikel nog meer opmerkelijke za ken, zoals we morgen in mijn ko lom zullen zien. 27 juni '69, A. B. WIGMAN. Quantara een artillerieduel van tien uur gewoed. Radio-Amman heeft donderdag be kendgemaakt dat opnieuw straalvlieg tuigen van de luchtmacht van Israël aanvallen gedaan hebben op Jordaans grondgebied. Hierbij werden vier soldaten van Jor danië gedood en drie gewond. De lucht aanval werd uitgevoerd door vier Is raëlische straaljagers ten zuiden van het Meer van Galilea. Dit was de twee de luchtaanval door Israël uitgevoerd op Jordaans gebied op donderdag. Jordanië heeft donderdag om een spoedbijeenkomst van de Veiligheids raad gevraagd. Het verwijt Israël schending van de resolutie van de raad van mei 1968, die wijzigingen van de status van Jeruzalem verbiedt. Volgens Jordanië verwijdert Israël systematisch de Arabische bevolking uit de stad. Er komen Israëliërs voor in de plaats. De Israëlische minister van defensie, Mosje Dajan, heeft in Tel Aviv ver klaard, dat Israël er op voorbereid moet zijn, dat Egypte de oorlog gaat hervatten. Op een bijeenkomst van landbouwverenigingen zei de bewinds man, dat Egypte de voornaamste vij and is en dat het leger daar langs het Suez-Kanaal en ten noorden en ten zuiden van deze waterweg wordt „ge activeerd". Volgens Dajan zijn de Syrische strijd krachten langs de bestandslijn met Is raël in het laatste kwartaal verdrievou digd. Hun sterkte zou nu gelijk zijn aan die van voor de oorlog in juni 1967. Wat Jordanië betreft zei de Israëli sche minister, dat de regering in Am man de militaire soevereiniteit aan anderen heeft overgedragen en dat het Jordaanse leger niet langer het gezag heeft over de verzetsorganisatie El Fa tah, maar deze beweging wel steunt. Een vertrouwensman van president Nasser van Egypte Hassanein Heikal heeft donderdag weergegeven wat hij de hoofdtrekken noemt van de Ameri kaanse voorstellen voor een regeling van de kwestie van het Midden-Oosten. Heikal schrijft in het blad „Al Ah- ram", dat een programma van 13 pun ten zou zijn voorgesteld volgens hetwelk een afzonderlijke overeenkomst zou worden gesloten tussen Egypte en Is raël, waarbij directe onderhandelingen tussen de landen zouden plaatshebben. Verder zou een internationale politie macht in het gebied worden geplaatst. Heikal zei niet de gehele tekst van de Amerikaanse voorstellen te willen pu bliceren die door minister Andrei Gromyko aan president Nasser zouden zijn overhandigd tijdens het bezoek van de Russische minister van Buiten landse Zaken aan Cairo eerder in de maand omdat er een overeenkomst be stond tussen de V.S en Rusland, dat de voorstellen geheim zouden blijven. Er is 31 miljoen gulden in nieuw ma terieel gestoken. Hoewel er nog veel is gedaan aan moderniseren van de bevei liging, moest dit streven toch worden afgeremd. Over de automatische trein beïnvloeding (ATB) zijn internationaal studies aan de gang. Men wil haar be halve een beveiligings- ook een rege- lings- en sturiingstaak geven. Volgens de directie mag van NS geen bedrijfseconomisch evenwicht meer wor den geëist. Voor het overgrote deel dus ook wat de onrendabele onderdelen be treft, moet het bedrijf worden voortge zet op grond van de maatschappelijke betekenis. Als een definitieve vergoedingsmaat regel is getroffen voor de reizigerssector, moet het volgens de directie mogelijk zijn, het verlangde vervoer zonder te korten te blijven verrichten. Alle overi ge activiteiten moeten bedrijfs-econo- misch rendabel zijn. Verzoeke vóór 2 juli 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal met vermelding 1. abonnement 3e kwartaal 1969 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie AMSTERDAM De directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie, prof. dr. L. de Jong, die medio mei in het St. Lucasziekenhuis in Amsterdam werd opgenomen, is thans daaruit ontslagen. Hij zal bin nenkort zijn werkzaamheden bij het instituut hervatten. ENSCHEDE De Twentsche Tex- tielmaatschappij NV Tetem te Ensche de heeft haar faillissement aange vraagd. Het bedrijf waar 215 mensen werken, heeft van de bank bericht ge kregen dat de kredietkraan is dicht gedraaid. Het krediet bedraagt bijna vier miljoen gulden. De grote teruggang, die plaats vond in de verkoop van dekens, bezorgde het bedrijf in 1967 en 1968 slechte ja ren. Voor dit jaar waren de vooruit zichten gunstiger. Tweederde van de produktie was al verkocht. Ofschoon de regering in de moeilijk heden van de onderneming werd ge mengd en de gemeente Enschede po gingen deed het bedrijf te redden, mocht dit niet baten. Voor het personeel is een afvloei ingsregeling getroffen. De bank Pier- son en Heldring heeft de suppletie op de pensioenen gegarandeerd. George Droge De N.V. Wollenstoffenfabriek George Dröge in Tilburg gaat zich concentre ren op de produktie van jerseystoffen. Zij zal haar belang in de sector gewe ven wollen damesstoffen geleidelijk af bouwen. Van de 229 personeelsleden worden er 165 ontslagen. De reorganisatie in het bedrijf wordt doorgevoerd omdat de rentabiliteit van de weverijsector de laatste jaren on bevredigend was. Voor het personeel dat wordt ontslagen is een afvloeiings regeling getroffen. OMAHA In Omaha in de Ameri kaanse staat Nebraska, hebben zich donderdag opnieuw rassenongeregeld- heden voorgedaan. In de zakenwijk ont ploften in verscheidene gebouwen brand bommen en evenals de twee voorgaande dagen, moest de brandweer door de po litie worden beschermd omdat er ge schoten werd. De rellen begonnen gisteren, uit pro test tegen het neerschieten van een 14-jarig meisje, dat werd verdacht van een poging tot inbraak. KOPENHAGEN De interkerkelij ke hulporganisatie Joint Church Aid heeft aangekondigd dat op grote schaal de nachtvluchten op Biafra van af het Portugese eiland Sao Tomé gaat hervatten. Volgens een verklaring van de organisatie is het besluit genomen om de ziekenboegen en ziekenhuizen in Biafra open te houden. Ondanks het grote risico van de nachtvluchten, ont ving het besluit de volle steun van de piloten. Als men op de een of andere manier geen maatregelen had getrof fen, zouden binnen een week alle zie kenhuizen in Biafra gesloten zijn en de noodtoestand zou onrustbarende vor men hebben aangenomen, aldus de verklaring. Een afvaardiging van het be stuur van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars en het actiecomité van kunstenaars heeft gisteren met minister Klompé een gesprek gehad op haar ministerie. Van links naar rechts: Else Mulder Ray Staakman, Ernst Vijlbrief Henk Willemse, Irene Zandstra en Bob Bonies. UTRECHT Het particulier se cretariaat van prinses Irene en prins Carel Hugo van Bourbon van Parma heeft meegedeeld, dat prinses Irene haar eerste kind verwacht in de eerste helft van februari. De behandelend gynaecoloog, prof. dr. J. L. Mastboom uit Nijmegen, heeft meegedeeld, dat prinses Irene het uit stekend maakt. Het secretariaat van H.M. de Konin gin kon nog niet zeggen of de bevalling in Nederland of in Spanje zal geschie den. De prinses en haar echtgenoot komen vanavond uit Parjjs op Schiphol aan ter gelegenheid van de verjaardag van prins Bernhard, a.s. zondag. SCHIJNDEL De 74-jarige heer P. van Liempd te Schijndel viel gister avond op zijn bedrijf van een hooizol der op de betonnen vloer. Hij was op slag dood. TJit weekeinde zullen twee tot drie miljoen Nederlanders en honderddui zenden Engelsen, Fransen, Duitsers en Scandinaviërs op weg gaan naar hun vakantiebestemming. Het weer zal in heel Europa prima zijn om te reizen. Frankrijk gaat, na de zachte winter van de afgelopen dagen, zelfs een bijzonder warm weekeinde tegemoet. Alleen boven de Alpen hangen nog donkere wol ken. Deze zullen echter geleidelijk wegtrekken. Aangezien het ook in Nederland in het weekend vrij zonnig belooft te worden, zullen zich bij het enorme aantal va kantiegangers nog enkele tienduizenden automobilisten op ons wegennet voe gen. Ook zij zullen met hun gezinnen proberen, als voorproefje op hun va kantie, iets op te snuiven van de fris se zee- en boslucht. De nationale en internationale ver bindingswegen naar het westen en het zuiden van Europa dreigen weer over bevolkt te raken. Toch kan er niet wor den gesproken van een massale uit tocht In Nederland zullen alle scholen de deuren hebben gesloten. Maar door de spreiding van drie maal twee weken van de collectieve bedrijfsvakanties zal alleen de metaalindustrie met vakantie gaan. Degenen, die morgenochtend via Ant werpen en Gent naar Noordwest-Frank rijk willen rijden, moeten bovendien re kening houden met de eerste etappe van de Ronde van Frankrijk, van Roubaix naar Brussel. Tal van wegen in Bel gië zullen dan zijn afgesloten. De verkeerscentrale van de rijkspoli tie in Driebergen verwacht weinig moei lijkheden. zij hoopt, dat de belangstel lenden voor de TT-rennen in Assen vanavond al weg zullen gaan. De cen trale voorziet wel knooppunten bij het klaverblad Oudenrijn, bij de brug over de Merwede, bij het verkeersplein Hoe velaken, de brug bij Zwolle, de door tocht door Den Bosch en bij Weert op de weg Eindhoven-Maastricht. Op de Duitse Autobahnen zijn alle op brekingen opgeruimd, behalve bij de kruising Duisburg-Keizerberg. De West- duitse politie verwacht de grootste druk te op de autowegen Keulen-Frankfort, Hamburg-Bremen-Münster-Keulen en Hamburg-Hannover-Kassel. Met ver keersopstoppingen wordt rekening ge houden bij de klaverbladen bij Oberhau- sen en Leverküsen. Vele benzinepompen op de Westduit- se autowegen hebben hun prijzen intus sen weer verlaagd, na de boycot, waar toe de Duitse automobielclub ADAC de automobilisten had opgeroepen. De Auto bahnpompen hadden hun prijzen met soms wel zo'n elf cent per liter ver hoogd, waardoor de superbenzine op ruim zeventig cent per liter kwam. BUENOS AIRES De grote Argen tijnse vakbonden hebben gisteren een vierentwintiguur-staking uitgeroepen, die dinsdag moet worden gehouden uit protest tegen het bezoek van gouver neur Rockefeller uit protest tegen het bezoek van gouverneur Nelson Rocke feller van New York (die zondag aan komt) en tegen de wijze waarop de overheid in verscheidene Argentijnse DEN HAAG De Tweede-Kamer fractie van de CHU heeft gisteravond bij meerderheid van stemmen besloten de heer J. T. Mellema als fractievoor zitter aan te wijzen. De heer Mellema volgt drs. Tilanus op, die om gezond heidsredenen het voorzitterschap niet meer kan bekleden. De heer Mellema trok zich een jaar geleden terug als fractievoorzitter, na dat hij onder invloed een auto-ongeluk had veroorzaakt. Na afloop van het fractieberaad wen ste woordvoerder Kikkert geen mede delingen te doen over de stemmenver houding in de fractie. Er waren negen fractieleden aanwezig. Freule Wtte- waall van Stoetwegen en drs. Tilanus konden wegens ziekte niet persoonlijk stemmen. Zij deden dit schriftelijk. ARNHEM De Arnhemse politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag met een spectaculaire actie een eind gemaakt aan het optreden van een jeugdige struikroversbende, die opereerde in het bosrijke gebied van Schaarsbergen, ten noorden van Arnhem. Met hulp van een van de prostituées, die op de Koningsweg opereerde, lok ten de mannen hun slachtoffers op een stil weggetje, om hen onder bedreiging geld af te persen. Verschillenden van hen zouden mishandeld zijn. Hoewel de Arnhemse politie al gerui me tijd op de hoogte was, kon tot nu toe weinig gedaan worden tegen de be rovingen, omdat niemand aangifte deed. Pas woensdagmorgen meldde zich een gedupeerde. Door snel te reageren was de politie ter plaatse op het moment dat de uit drie mannen en een meisje bestaande bende een nieuw slachtoffer onder han den hadden. Het viertal werd ingesloten. Het zijn de 23-jarige Arnhemse prostituée A. A. de 18-jarige opperman A. N., de 23- jarige timmerman A. v. H. en zijn 17- jarige broer H. v. H., allen uit Duiven. De politie hoopt, dat andere slacht offers van de jeugdige struikrovers bende zich alsnog zullen melden. plaatsen een einde aan de geweldda digheden heeft gemaakt. De oproep volgde na een reeks bom aanslagen op 19 grootwinkelbedrijven van familie van New Yorks gouverneur. Zes van deze „supermarkets" werden geheel verwoest en de dertiien andere door brand beschadigd. De schade wordt op verscheidene miljoenen dol lars geschat. Bij een andere aanslag werd, even eens gisteren, schade aangericht aan het gebouw van de Boston Bank in de Argentijnse hoofdstad, dicht bij het re geringsgebouw. Tegelijkertijd gaven 400 katholieke priesters een verklaring uit, waarin zij de Latijns-Amerikaanse politiek van Washington kritiseren en protesteren tegen Rockefellers bezoek. Op straat demonstreerden jongeren tegen het aan staande bezoek. Zij werden met traan gas verdreven er. de politie verrich te 100 arrestaties. Waarnemers menen dat de vakbon den, de studenten en de politieke vijan den van het Ongania-bewind het Ame rikaanse bezoek zullen gebruiken om hun protestacties tegen hun regering op te voeren. Er is een veiligheidsdienst in het le ven geroepen van ongekende grootte, om Rockefeller te beschermen. Volgens ingelichte kringen bestaat de dienst uit 20.000 politiemannen en militairen. ADVERTENTIE morgen (Van onze weerkundige mede werker) Het is op dit ogenblik nog wat kwakkelen met het zomerweer. Een storingsfront zal vandaag passe ren met een smal regengebied. Hei wordt gevolgd door flinke zonnige perioden, die tijdens het weekeinde belangrijk zullen zijn voor 't weer in Gelderland. De opklaringen doen zich voor in een westelijke tot noordwestelijke stroming, wat in houdt dat de temperatuur zaterdag en zondag niet boven een gematigd peil zal uitkomen van maximaal 18 tot 21 graden C. De kans op buien is gering: ten hoogste ontwikkelt zich een lokale regenwolk. Ten westen van Ierland heeft zich een krachtig hogedrukgebied opge bouwd, waarin vanmorgen om acht uur een luchtdrukwaarde van 1030 millibar werd afgelezen. Het be weegt langzaam in oostelijke rich ting. Zal dit gebied volgende week eindelijk de zo gewenste stabilise ring brengen? Voorwaarde hiertoe is wel, dat het niet voor anker gaat voordat het de Noordzee of 't con tinent bereikt. Morgen: Zon op 04.22; Maan op: 20.34 onder: 21.04; onder: 02.06 ADVERTENTIE Neem een paar van die verrukkelijke tabletten mee. inklijke Droste kwaliteit, melk, puur of sinaasappelsmaak Probeer mint-crunch, nieuwe smaak, heerlijk fris. 100 gr tabletten, melk, puur, 200 gr en 500 gr tabletten, melk inaasappel, mlnt-cranch 1.- nelk of puur, 1.95 en 4.75

De Vallei | 1969 | | pagina 1