Nat. Brandweerdag op 5 juli Brandweer zet deur wijd open voor jeugd ^ÜT$T0tV Houd uw snelheid intoom! Zwemdiploma voor bijna vijfhonderd scholieren BIJZONDERE KERKDIENST IN DE PNIËLKERK Mej. Van Riessen als zendingsarts naar Celebes uitgezonden Veel belangstelling voor rouwdienst bij uitvaart mej. Wagter Medische nood is groot CHEVROLET Overal op- en aanzitten VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. 0 p E L CAFERETTE* eet ik al jaren Blussen Radio-t.v. I)e Haas stopt busdienst naar Ede via Pakhuis Examen in natuurbad Ouweband d.zjitéSÊÊS/vBk Ds. L. Hoorweg overleden Gesprek Pastorie Fonds Samenwerking Verontrusten Katholiek onderwijs Gemengd Bijdragen Uitstapje Intrede Beroepen Avondmaals- zilver Vrijetijdskleding V.A.B. VAN WOUT BLAUWKOUS. Permanent FORD-show in showroom MALARIA AFSCHEID BURGERLIJKE STAND VRIJDAG 27 JUNI 1969 ADVERTENTIE KIRPESTELN TBDfSICDAAL cm-ifoit>Bs Al ben ik nooit in de gelegenheid ge weest om het zelf in ogenschouw nemen, ik heb me wel eens laten ver tellen dat de Zwitsers hun land be schouwen als de vloerbedekking in hun eigen huizen. Met andere woor den: ze laten geen straatvuil fladde ren. Je kunt daar geen stukje afval dat groter is dan een peukje of een lucifer laten waaien of je wordt vrien delijk doch bestraffend op de schou der getikt dat men zoiets op de ber gen en in de dalen daar niet gewend is te doen. Daar dienen wij, als we met onze gene- raalspetten en toeters van papier, dat land binnenrukken wel rekening mee te houden. Misschien doen we dat ook wel. Omdat je je nu eenmaal aanpast bij 's lands wijs, 's lands eer. Maar zolang we nog en zodra we weer thuis zijn hebben we er geen Zwitser se en geen nationale kaas van gege ten. Omdat ik er zelf tussen zit durf ik het te zeggen: we zijn maar een stelletje vuilspuiers. En dat terwijl we met veel mensen op een klein stukje grond zitten. Eigenlijk zou het geen moeite moeten zijn om met die vele miljoenen dat kleine lapje onbe- smeurd te houden. Maar wij schijnen er anders over te denken. Zo van „je houdt men zoveel mensen dicht op mekaar de zaak toch niet schoon." Of misschien denken we er helemaal nooit over. Daar lijkt het, eerlijk gezegd, eerder op. Bram en ik hebben de oogst aan straat- en ander vuil van één week wandelen en kijken 'es onthouden. Ergert u zich 'es even mee, als u er tenminste oog voor hebt. Wie zien een propere vrouw iets doen, waarvan de Amerikanen bijvoor beeld menen dat we er iedere dag een paar uur'druKmee zijn. -Ze haalt het onkruid tussén de' tegels van de openbare stoep voor haar woning weg, veegt het stuk trottoir, bewerkt het vervolgens nog eens in natte toestand. Als ze klaar is roept ze haar hondje, een mormel van een niet geregistreerd ras, dat tijdens haar bezigheden een paar huizen verder zijn dagelijkse worstje op het publieke tegelpad heeft zitten kronkelen. Gezien nr. 2. Ergens is wat gevarieerd vuil op het plaveisel gemorst. We staan er even naar te kijken en stel len vast, dat de mannen van publieke werken het in hun ijver zullen hebben verloren. Kan gebeuren en bij elkaar vegen met stoffer en blik is er niet bij, omdat a.) deze attributen op de vuilniswagen waarschijnlijk niet wor den meegevoerd en b.) de mannen er geen tijd voor hebben omdat de kraakwagen doorrijdt. De bewoner van 't pand waarvoor het kleine bee tje vuil is terechtgekomen beklaagt zich tegenover ons over „die vuile vuilnismannen", maar laat het verder onaangeroerd liggen. In dezelfde tijd had hij het eigenhandig kunnen ver wijderen. Gezien nr. 3. In een stil, landelijk, laan tje is een karrevracht tuinvuil achte loos gelost. Even verderop ligt een nog grotere hoeveelheid puin publiek te kijk. Gezien nr. 4. In de hal van een flatge bouw hebben jeugdige auteurs de zaak wat opgevrolijkt met schutting- taal. Weliswaar geen tastbare viezig heid, maar toch wel vuil. We hebben niet kunnen constateren hoe lang ge leden de publikaties waren aange bracht. maar tot op het moment van constatering had geen der bewoners de moeite genomen de opschriften te verwijderen. Gezien nr. 5. In de Hoofdstraat haalt een vrouw een gebakdoosje uit haar tas. Ze deelt slagroompunten uit aan de andere leden van het gezin die in haar kielzog meeschuiven. De doos mist daarna alle aantrekkelijkheid en komt op het asfalt terecht. Hoewel wij gewend zijn grotere stukken snoepgoed dan een kersenbonbon binnenskamers te verorberen, heb ben wij er overigens geen bezwaar tegen dat stukken taart op de open bare weg verslonden worden. Wel te gen de doos. Gezien nr. 6. Geen vuil in de betekenis van vuilnis, maar toch wel vuiligheid. Ergens in een met zorg gestoffeerde tuin is een kat doende een toiletje te graven. Dat daarbij enkele afrikanen en een duizendschoon door de lucht vliegen mag voor de eigenaar van de kat misschien geen bezwaar zijn, voor de eigenaar van de tuin wel. Einde van de voorstelling. Opgeruimd staat toch netter. WOUT BLAUWKOUS. ADVERTENTIE Een hongerig heerschap in Haren Dat kosten noch moeite wil sparen om heerlijk te eten Laat iedepeen weten Bij de Ook zondags vanaf 1 uur geopend Ingezonden door N. D. Veenendaal. VEENENDAAL Op zaterdag 5 juli zet de Veencndaalsc brandweer de deur wijd open voor de jeugd. In het kader van de Nationale Brandweerdag, die dit jaar voor het eerst wordt gehouden, kunnen jongelui tussen tien en vijftien jaar nader kennis maken met een bekend instituut, dat voor velen toch nog een aantal onbekende facetten heeft. Op het programma staan voor die zaterdag naast filmvertoning en bezichtiging van materieel, demonstraties, een rit met een brandweerauto, en een „spuitwedstrijd'\ Om half tien 's morgens volgende week zaterdag verwacht de brandweer Veenendaals jeugd aan de Industrielaan. In de kantine van 't brandweergebouw houdt commandant N. T. v.d. Veen een inleiding over de taken en doelstel ling van het brandweerwezen. Daarna wordt een film vertoond, gevolgd door een bezichtiging met uitvoerige explicatie van het hele complex, inclu sief auto's, spuiten, de brandweertoren, en de commandopost. Het programma is met het oog op de verwachte grote jeugdige belangstelling zo attractief mogelijk opgezet. Er wordt gedemonstreerd met een luchtbeitel, een lichtaggregaat, een boomzaag en an dere apparaten die worden gebruikt door brandweerlieden die hulp bieden in noodsituaties. Bovendien wordt het „touwzakken" ge toond, wat betekent dat afdalingen van de toren worden gedemonstreerd, die met behulp van een persluchtinstallatie in rook is gehuld. Het bluswerk op zichzelf wordt ook ruimschoots belicht. De bezoekers mo gen rekenen op demonstraties auto- blussen, het gebruik van poeder en schuim, en ook van „gewone" brand- blusapparaten, die o.m. worden be proefd op een oliebrand. De nationale brandweerdag sluit aan op een programmaserie voor de jeugd op radio en televisie, die deze zomer van start gaat. De VARA gaat pro gramma's maken onder de naam „Mid week" en „Week-end", waarin bij de jeugd belangstelling wordt gekweekt voor verscheidene instellingen. De opzet is de jeugd in plaats van passief tot actief t.v.-kijken te brengen, en haar te activeren tot zelfwerkzaamheid. Een van de onderwerpen die op de korrel worden genomen is de brandweer. Hierin heeft de Nederlandse Vereni ging van Brandweercommandenten aan leiding gezien een op papier al lang be staand plan uit te voeren: de Nationale brandweerdag, 'n open-deur-actie voor de jeugd. Aan de radio- en t.v.-programma's is namelijk een wedstrijdelement gekop peld. De jongelui die meedoen moeten een werkstuk of opstel maken over het be handelde onderwerp en daarvoor is het noodzakelijk dat ze een bezoek kunnen brengen aan, bijvoorbeeld, een instan tie als de brandweer. Het programma voor de Veenendaal- se jeugd neemt de halve dag in be slag. 's Morgens begint het om half tien en duurt het tot twaalf uur. Als er 's middags voldoende belangstelling is wordt alles herhaald, en dan zijn de jongelui van half een tot vier uur de gasten van de brandweer. Er is al heel wat te zien aan de Indus trielaan, waar het korps, dat 54 leden telt, onderdak heeft in een goed geouti- leerde veste. Zo staan alleen in de ga rage de wagens met hoge-druk-nevel- spuiten, de autospuiten, de volautomati sche ladderwagen, vier motorspuiten, een gereedschapswagen en een pers luchtwagen. En het aardigste van alles is: de jeugd mag zaterdagmiddag 5 ju li overal aan, op, in en onder zitten. Dat wordt zelfs aangemoedigd. VEENENDAAL Met ingang van maandag 7 juli stopt fa. wed. A. W. de Haas de busdienst VeenendaalMaan- derbuurtEde ss. Reeds vóór de oorlog reed een bup van fa. De Haas deze route. De laatste tien jaar werden er echter slechts twee ritten per dag gemaakt, één 's morgens en één 's avonds. Deze diensten via de binnenroute naar Ede waren een ver sterking tijdens de spitsuren voor de busdienst naar Ede via De Klomp. Het ministerie van Verkeer en Water staat verleende fa. De Haas onlangs toe stemming de busdienst via Pakhuis stop te zetten, omdat deze niet meer rendabel was. Bij de tussenliggende halten stapte vrijwel niemand in of uit en de noodzaak van versterking van de normale lijndienst naar Ede bestond niet meer. RHENEN Jaarlijks aan het ein de van het schooljaar worden de leer lingen van de in Rhenen gevestigde scholen getest op hun vorderingen in de zwemkunst. Ook dit jaar is dat weer het geval geweest, waarbij mag worden gezegd dat uit deze test is gebleken dat het zwemonderwijs, verzorgd door het personeel van 't Lijsterberg-instructie- bad het afgelopen schooljaar goed is geweest. Dat was te zien in het natuur bad Ouwehand, waar de leerlingen ge legenheid werd gegeven de verschillen de zwemproeven af te leggen onder toe zicht van mevrouw Janssen-v.d. Nat en de heren Van Barneveld, Van Koes- veld en Van Schie. Naast de zogenaamde A-zwemmers, kregen de B- en C-zwemmers gelegen heid om zich te onderwerpen aan de voor deze diploma's gestelde eisen. In totaal verschenen er 524 zwemmers aan de start, gekleed in bont gekleurde bad pakken. Met hulp van het volledige badperso- neel van het - Dijpterberg-instructiebad alsmede van het natuurbad Ouwehand werden deze zwemmers naar de finish geleid. Slechts enkelingen bleken niet aan de gestelde eisen te kunnen vol doen en hun moest het zo begeerde di ploma worden onthouden. „Zij dienen zich nog eens extra te oefenen en krij gen," aldus badmeester Schoonhoven, „wellicht in de Kerstvakantie gelegen heid het nog eens te proberen." Slechts 35 van de 524 zwemmers (bij na 7pct.) heeft de beoordelingscom missie samen met de sommissie van toezicht moeten afwijzen, 'n resultaat waarmee het badpersoneel bijzonder gelukkig bleek te zijn. Aan het slot van dit zwemfestijn mocht de heer Schoonhoven 489 geluk kige zwemmer^ feliciteren. Verdeeld over de verschillende Rhe- nense scholen slaagden de volgende aantallen (Bantuinschool 52, School A'str.weg 47, Platanenschool 36, Streek- huishoudschool 26, Openb. Mavo-Rhe- nen 26, Bijzonderre Mavo-Rhenen 8, Lavoschool 11, Halschool 44, Ericaschool 55, Rijnschool-Elst 12, Chr. School Eist 21, Lijsterbergschool 31. Cuneraschool 39, Valleischool Achterberg 19, Eben- Haëzerschool 15. Ook uit omliggende gemeenten werd door de scholieren deelgenomen aan deze examens. Hiervan waren de resul taten als volgt: Openb. Mavo-Kesteren 10, OLS Dodewaard 18, Pr. Marijke- school-Kesteren 9. Wethouder T. van Lienden woonde de examens bij. VEENENDAAL Met een welkom van ds. A. Bikker, oud-zendeling en zendingsdeputaal van de Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland be gon gisteravond in een goed gevulde Pniëlkerk aan de Hoofdstraat een bijzon dere kerkdienst. De bijeenkomst was belegd om mej. E. van Riessen uit te zenden als zendingsarts naar Mamasa op Celebes. Mej. Van Riessen wordt uitgezonden door de Nederlandse Christ. Geref. Kerken terwijl de beide ge meenten in Veenendaal zich voor haar salaris en bijkomende kosten garant hebben verklaard. De prediking in deze dienst werd gehouden door ds. M. Baan uit Zeist, zendingsdeputaat en predikant van de gemeente waar mej. Van Riessen lid is. ADVERTENTIE Kerke wijk 128. Veenendaal Telefoon (08385)12244 VEENENDAAL Enige honderden personen woonden donderdagmorgen in het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan de rouwdienst bij, die voorafging aan de teraardebestelling van mej. F. M. Wagter, in leven directrice van de Veenendaalse huishoudschool. Onder hen die hiermee afscheid namen van mej. Wagter waren collega's, vrienden en kennissen, alsmede talrijke leerlin gen van de beide chr. huishoudscholen in Veenendaal. Het Veenendaalse ge meentebestuur werd vertegenwoordigd door de wethouders Ant. de Ruiter en M. Bastmeijer. De rouwdienst werd ge leid door ds. G. C. Tromp uit Amster dam. Mej. Femina Mangaretha Wagter, overleed zondag te Den Haag op 3-ja rige leeftijd. Vanaf de oprichting in 1949 was zij als directrice verbonden aan de chr. huishoudschool, die mede door haar bezielende leiding dermate groeide dat een tweede chr. huishoud school moest worden opgericht. De kist met het stoffelijk overschot van de overledene was op het podium geplaatst, gedekt door een eenvoudig boeket bloe men. Ds. Tromp, die zijn preek baseerde op Schriftgedeelten uit Romeinen 8 en Openbaringen en mej. Wagter her haaldelijk had ontmoet vertelde dat zij steeds uit Romeinen 8 had geleefd. „In woorden en daden leefde en werkte zij hemelgéricht, waarbij zij de dood in haar levenspatroon hed opgenomen. Sinds 1962 toen zij bekend was met de aard van haar ziekte heeft zij steeds bij het Deo Volente geleefd. De wetenschap, dat zij dit tijdelijke leven heeft verwisseld voor het eeuwige ge lukzalige leven biedt ook ons uitzicht op een toekomst die nooit vergaat", al dus de predikant. Na de prediking werden de verzen 1 en 5 van Gezang 280 gezongen. Als sluitstuk van de dienst zongen de aan wezigen ondersteund door orgel en trompet enige verzen van Gezang 40 uit de bundel „102" Gezangen. Daarna volgde bijzetting van het stof felijk overschot van mej. Wagter in het familiegraf te Oldemarkt. Als thema voor zijn preek had ds. Baan de gelijkenis van „De barmharti ge Samaritaan" gekozen. „Wij leven allemaal in de barmhartigheid Gods", aldus ds. Baan. „Als we iets van die barmhartigheid begrijpen, dan gaan we om ons heenzien. We krijgen dan een open oog voor de noden van deze wereld. Daarbij moeten we echter ook een open hart hebben, want in het woord barmhartigheid ligt ingesloten, dat we met ons hart bezig moeten zijn. Voor het zendingswerk is een open hart en oog noodzakelijk. Voor de medi sche zending bovendien een helpende hand, terwijl wij als thuisfront ook nog een gevende hand moeten hebben. Wij hebben de opdracht: predik het evan gelie aan alle creaturen en genees de zieken". Ds. A. Bikker verrichtte de „stipula- tiën", de bevestiging van mej. Van Riessen. Daarvóór zei hij onder meer „De medische nood in het Mamasa-ge- bied is zeer groot. Sedert 1950 is er in ons ziekenhuis geen arts meer ge weest. Vooral in het noorden van het gebied heerst veel malaria. In een jaar sterven daar vaak meer volwassenen Ds. L. Hoorweg, emeritus predi kant van 'de 'Gereformeerde Kerken in Nederland, is dinsdag 24 juni zeer onverwachts op tweeënzeventig- jarige leeftijd in zijn woning te Leersum overleden. De begrafenis zal plaats vinden zaterdagmiddag 28 ju ni om twaalf uur op de begraaf plaats „De Donderberg" te Leersum, nadat daar vooraf 's morgens om elf uur in de gereformeerde kerk een rouwdienst is gehouden. Leendert Hoorweg werd op 4 juni 1897 te 's-Gravenhage geboren Hij bezocht eerst het stedelijk gym nasium te Leiden en studeerde ver volgens aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, waar hij in juni 1923 zijn kandidaatsexamen theologie af legde. Nadat de heer Hoorweg kort daarna na praeparatoir examen was beroepbaar verklaard in de Gere formeerde Kerken in Nederland en hij naderhand nog door de classis Zaandam peremptoir was geëxami neerd en toegelaten tot de dienst des Woords en tot bediening der Sacramenten in genoemde Kerken werd hij op 31 augustus 1924 door nu wijlen ds. D. Tom Wzn, toen nog predikant van de Gereformeer de Kerk van Hilversum, bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Purmerend. Op 5 augustus 1928 verwisselde de thans overledene deze Kerk met die van Voorthuizen, vanwaar hij op 19 mei 1931 naar die van Haar lem vertrok. In deze zijn derde en laatste gemeente, sinds de kerksplit- sing op 1 oktober 1953 diende hij de Gereformeerde Kerk van Haar lem-Zuid, werd hem met ingang van 1 januari 1963 op vijfenzestigjarige leeftijd emeritaat verleend. Na zijn emeritaat vestigde ds. Hoorweg zich metterwoon te Leer sum, waar hij nog veel pastoraal werk heeft verricht en verder heeft hij na zijn emeritaat nog veel preek beurten vervuld. Tijdens zijn langdurige ambtsbe diening als predikant van de Gere formeerde Kerk van Haarlem en van die van Haarlem-Zuid werd ds. Hoorweg bij herhaling afgevaardigd naar de particuliere synode van Noord-Holland. Verder was hij lid van de Stichting Psalmgezang en voor de generale synode van de Ge reformeerde Kerken in Nederland deputaat voor de Psalmberijming en deputaat voor de bezorging van de uitgave van de nieuwe gezangbun del. Van zijn hand verschenen: een brochure voor plaatselijk gebruik in de tijd van de Vrijmaking; een boekje „Ons Gezinsleven" en een Paraphrase over de Brieven van Jo hannes. Afz. P. U. Huistra Jzn. Van Hogenhoucklaan 93, 's Gravenhage 1. kerk te Rhenen is de vraag gere zen of tot stichting van een kerk- bouwfonds moet worden overge gaan. Bij het opstellen van de be groting voor 1970, in het a.s. na jaar, zal deze vraag opnieuw worg den bekeken. De gemeentevergadering van de gereformeerde kerk te Leersum heeft besloten voor de nieuwe predikant een pastorie aan te kopen. Aange kocht zal worden het pand Irene- laan 4 te Leersum. Aan de plannen tot verbouwing hechtten de ge meenteleden eveneens hun toestem ming. Van een echtpaar dat niet in Leersum woont werd reeds 500 gul den ontvangen voor de nieuwe pas torie. Bij de raad van de gereformeerde De raad van de gereformeerde kerk te Rhenen heeft uitvoerig aan dacht besteed aan het rapport in zake het oorlogsvraagstuk van de hand van deputaten van de gere formeerde synode. Besloten is, dat de jeugdouderling hierover zal spre ken met de toekomstige dienstplich tigen en dat op de catechisatie hier over een inleiding zal worden ge houden voor de oudere jeugd. Tijdens de laatstgehouden kerke- raadsvergadering van de gerefor meerde kerk te Rhenen is de samen werking met de plaatselijke her vormde gemeente weer eens aan de orde gesteld. Op basis van de reeds genomen besluiten zal worden ver der gewerkt aan de contacten met de hervormde gemeente. Het moderamen zal trachten de gevoeligheden die over en weer bij beide kerken bestaan ten aanzien van de sluiting van het gebouw van de gereformeerde kerk te om zeilen. Vastgesteld wordt, dat het geen eenvoudige opgaaf is om alle kerkhistorische remmingen op te ruimen. In alternatieve kerkdiensten naast de jeugddiensten ziet de kerkeraad geen oplossing, omdat dit in een klei ne gemeenschap als Rhenen weer scheiding kan veroorzaken. De generale synode van de ge reformeerde kerken in Nederland heeft een brief ontvangen van 24 leden, waarin deze zich zorgen ma ken over allerlei meningen, die pu bliek en controleerbaar in de gere formeerde kerken worden geuit. Tot het schrijven van deze brief werd besloten op een vergadering van „Waarheid en Eenheid" en „Schriften Getuigenis". De 24, onder wie ds. R. Akker man te Driebergen, noemen in dit verband de confessionele crisis en de aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. Hun zorg, zo lezen wij in Kerknieuws, spits zich toe op twee concrete punten: het onderteke ningsformulier voor ambtsdragers en de wijze waarop wordt gehandeld met de uitspraak van de vorige sy node waarbij de binding aan „As sen" werd opgeheven. Zij vinden het ongeoorloofd dat ambtsdragers proberen door allerlei publiciteitsmedia de gereformeerden te winnen voor hun privé-beschou- wingen die openlijk ingaan tegen de belijdenis. Onder de vraag Katholiek lager on derwijs? geeft kapelaan Th. Escher, moderator van de r.-k. Salvator- school te Veenendaal in het paro chieblad „De Schakel" een „advies" over de a.s. schoolkeuze waarvoor verschillende ouders staan. De kapelaan meent dat er wel geen overtuigend bewijs zal kunnen wor den geleverd van de noodzaak van katholiek onderwijs. Toch wil hij er graag voor pleiten. Hij meent name lijk te kunnen stellen, dat een ka tholieke lagere school het meest ge schikte verlengstuk is van de gods dienstige opvoeding, die de kin deren op de eerste plaats thuis ont vangen. Voorwaarde is volgens de kapelaan dan ook, dat er thuis een gelovige 9feer heerst en het „God dienen" daar werkelijk iets betekent. Godsdienst op de lagere school is, aldus kapelaan Escher, niet al leen een vak dat enkele keren per week op het rooster voorkomt, ook ander vakken geven vaak aanlei ding tot een benadering vanuit de eigen leefwereld. Verder hebben de ouders via de school een uitmunten de gelgenheid om hun kinderen binnen te leiden in het kerkelijke leven, in de liturgie. De kapelaan denkt daarbij met name aan een, vóorerëiding op de eerste commu- Met ingang van het nieuwe seizoen is de hervormde jongelingsvereni ging „Immanuel" omgezet in een jeugdvereniging. De kerkeraad van de hervormde wijkgemeente Zuid heeft hieraan zijn goedkeuring ge hecht. Dit betekent o.m. dat jon gens en meisjes in het vervolg in verenigingsverband gemengd gaan vergaderen. Aan vrijwillige bijdragen over het jaar 1969 had de hervormde kerk voogdij te Ederveen aan het begin van deze maand ontvangen een be drag van ruim 15.100 gulden. Men is op dit moment nog 2300 gulden verwijderd van het bedrag dat in 1968 binnenkwam. Aanstaande dinsdag maken de jon- gelings- en meisjesvereniging van de hervormde gemeente te Eder veen hun gecombineerde reisje. De trip gaat helemaal naar het drielan denpunt bij Vaals in Limburg. Er wordt gedineerd in Arcen. De nieuwe predikant van de ge reformeerde kerk te Leersum doet op 7 september a.s. zijn intrede. Ds. Brouwer gaat tevens werken als godsdienstleraar aan een mavo- school in Zeist. Ds. N. Kooreman te Rhenen is be roepen door de hervormde gemeente te Nieuw Vennep-Abbenes. De chr. geref. Bethelkerk te Veenendaal heeft een beroep uitgebracht op ds. A. Hilbers te Zwolle. Het provinciaal college van toe zicht op het beheer van de kerke lijke goederen en fondsen van de hervormde kerk in Zeeland heeft de kerkvoogden in die provincie erop gewezen, dat zij niet zonder meer roerende goederen van oud heidkundige, historische of kunst waarde kunnen verkopen. Aanleiding tot het schrijven van deze brief was de verkoop door de kerkvoogdij van IJzendijke van achttiende eeuws, in de Middelburg vervaardigd, avondmaalszilver. Voor 40.000 gulden ging dit zilver in par ticuliere handen over. De kerkvoog- dijk dacht er een deel van de res tauratie van de eveneens historische hervormde kerk te IJzendijke mee te kunnen financieren. Het provinciaal college wijst erop, dat tot een dergelijke verkoop alleen mag worden besloten in een gecom bineerde vergadering van kerkvoog den en notabelen en dat zo'n besluit dan nog eens de goedkeuring van het provinciaal college nodig heeft. aan malaria, dan er kinderen gebo ren worden. Ds. Bikker vertelde ook dat men in het Mamasa-gebied waar men mej. Van Riessen kent van de tijd dat zij als arts in dienst van de gereformeer de Zendingsbond in het nabijgelegen district Rante Pao werkzaam was verheugd was over de komst van dok ter Riessen: „Ze zullen u met zangko ren en fluitorkesten opwachten", zei hij. „Hoewel deze uitzending niet gelijk is aan die van een ambtsdrager de Christ. Geref. Kerken kennen de „vrouw in het ambt" niet red.) zien we in u toch ook de zendelinge, die niet alleen aan de lichamelijke, maar ook aan de geestelijke nood zal den ken." Daarna liet hij mej. Van Riessen ant woorden op enkele vragen en sprak hij de apostolische zegen over haar uit. „Het past ons op deze avond met de psalmist te zeggen: Niet ons o Heer, niet ons, maar Uw naam alleen zij eer", aldus mej. Van Riessen. „Het feit, dat ik naar Mamasa ga is geen werk van ons, maar zie ik als een verhoring van het gebed. Het was menselijk gezien onmo gelijk, dat ik een visum zou krijgen". Zij besloot toen haar korte toespraak met het verzoek: „ik vraag het gebed van u allen". Misschien profaan, maar voor een groot deel der bezoekers van de dienst was. het hoogtepunt van de avond het optreden van het kerkkoor van de Eva- gelische Molukse Kerk in Lunteren. Dit ruim dertig leden tellende koor bracht enkele geestelijke liederen a ca- pella en goed gearticuleerd in het Ma leis. In diezelfde taal dankte ds. Bik ker hen voor hun medewerking en zei te hopen, dat ze nog eens naar hun va derland zouden mogen terugkeren. „Dan moet men echter kunnen zien, dat u in Nederland geweest bent," aldus ds. Bikker, „en wel aan uw geloof". Als voorzitter van de Zendingsdepu- taten sprak ds. M. W. Nieuwenhuijze, waarna ds. J. Brons, de voorganger van de Pniëlkerk een slotwoord sprak en de collecte aankondigde. De 850 aan wezigen brachten door die collecte f 2226,70 bijeen, welk bedrag bestemd is voor het werk van mej. Van Riessen. Na afloop was er voor de genodig den bijna tweehonderd en voor de leden van de gemeente uit Zeist, die met een speciale bus naar Veenend-aal geko men waren gelegenheid voor het dfinken van een kopje koffie in één der bijgebouwen van de kerk. Mej. Van Riessen heeft daarbij heel wat handen gedrukt van de velen, die op die wijze persoonlijk van haar afscheid wilden nemen. VEENENDAAL Geboren: Maria Rosalina, d.v. T. Budding E. Vink; Margarethus Leen dert, z.v. G. van Rotterdam en M. W. Weerd; Christina Laurina, d. v. W. J. Landman en G. Aarsen; Aafje, d.v. J. Veldhuizen en A. Veldhuizen; Petronel- la, d.v. H. S. Klomp en B. Jansen; Her man Jacob, z.v. L. R. Boer en R. M. de Vries; Christiaan Peter, z.v. J. W. Memelink en A. Munneke; Wilma Mar- jolanda J. E. C., d.v.C. W. van Doo- ren en G. Lodder; Frederik, z.v. J. de Kleuver en J. van Zoest; Hendrik Wul- fert, z.v. G. J. Heijkamp en M. Hop; Crnelis Dirk, z.v. C. van Laar en J. A. Sukkel; Sebastiaan Christiaan, z.v. P. K. van Ravenwaaij en H. B. Draaijer; Hendrikje Mathilda J„ d.v. J. van den Meent en M. J. den Hartog; Cornelis, Ondertrouwd: J. van Doneklaar en E. S. Knipmeijer; J. Berends en J. M. Huibers; J. Boers en N. Beijer; E. Klumpenaar en G. E. de Graaf; H. M. van de Haar en G. J. Sukkel; H. van Raaij en J. C. van Leeuwen. Getrouwd: A. J. Buitenhuis en C. J. G. van der Groot uit Geldermalsen; J. D. Smaling en A. H. Drost; J. Huibers en P. J. J. Doorn; J. van Nieuwame- rongen uit Rhenen en C. van der Lin den; A. D. Achterberg en W. van Lun teren; P. C. A. van den Brink en F. M. van Hoven; A. Ooms en F. Pater. Overleden: Marinus Mulder, 80 jaar, echtgenoot van C. M. Schuman; Gijs- bert Marinus Brouwer, 48 jaar, echt genoot van W. A. van Haren; Femina Margaretha Wagter, 53 jaar. ADVERTENTIE BADSTOF PULL-POLO s in leuke sportieve kleuren vanaf f 15,90 Bijpassend short f 12,95 COLL-TRUIEN in zwart, rood, licht- en donkerblauw, beige en groen vanaf f 17,90 ZOMERPANTALONS in leuke sportieve modellen vanaf f 22,90 VEENENDAAL Goed van Van der Zee gaat langer mee

De Vallei | 1969 | | pagina 3