Frankrijk wil overleg over E.E.G. snel heropenen SMITH VOOR HET PARLEMENT voor ri ^qyu moot U bij FLQKTN uw slijter zijn! Griekse kolonels met de staatsraad in conflict PONTIAC Stroef Vergif kwam 18 juni in de middag in de Rijn Chaban-Delmas voor het parlement Nieuw statuut voor O.R. T.F. STAKINGEN IN PRAAG IN 5 FABRIEKEN 5 d»'»»"""'0 e" ONOVERTROFFEN blije gezichten, fijne horloges P0NTIAC TIJD JUISTE TIJD t 't wordt tijd, dat u er óók een draagt Ortiz Sans bereikt in enkele oevallen nieuwe verkiezingen Liberalen nemen Labour zetel af onbegrijpelijk" Ongeregeld heden in Turkije Asfalteerders zagen geen grens PRINS CHARLES VINDT KEUZE VAN EEN VROUW ZEER MOEILIJKE ZAAK WEER IN EUROPA Jeugd moet worden aangepakt Nieuwe fabriek van W ankel-motoren Haaien aan strand in Zuid-Afrika Bejaarde lag weken dood in woning t dl Het VRIJDAG 27 JUNI 1969 PARIJS In zijn eerste regerings verklaring voor het Franse parlement heeft de nieuwe premier, Jacques Cha- ban-Delmas, herhaald, dat de nieuwe regering bereid is het overleg met de andere EEG-landen te heropenen over mogelijke toetreding van Groot-Brit- tannië tot de Europese Economische Gemeenschap. Chaban-Delmas verklaarde voor de Nationale Vergadering dat Frank rijk bereid was, in dit opzicht even ver te gaan als de andere Euromarkt-lan- den, en dit te willen doen met alle spoed waartoe zijn EEG-partners be reid zouden blijken. De premier herinnerde in dit ver band aan een verkiezingsbelofte van president Georges Pompidou, maar hij voegde er de waarschuwing aan toe, dat de levensvatbaarheid van een orga nisatie niet alleen een kwestie was van grootte, maar ook van eensgezindheid. Besprekingen waren daarom nodig waar het ging om toelating van nieu we leden en de belangrijkste daar van is Groot-Brittannië opdat de be staande structuur niet zou worden ver zwakt, maar verstevigd. Toelating van Engeland, aldus de premier, mag niet leiden tot verzwak king van de Europese gedachte. Chaban-Delmas omschreef de doel einden van de Franse buitenlandse po litiek als „het herstel en de handha ving van vrede in de wereld". Hij legde tevens de nadruk op hand having van bestaande bondgenoot schappen en in het bijzonder de NATO en de Frans-Amerikaanse vriendschap. In dit verband, zo zei hij, hadden de eerste maanden van het bewind van president Nixon een krachtige stoot in de goede richting gegeven. Hij herin nerde aan een reis naar Washington die hij onlangs had gemaakt en die hem had gesterkt in de overtuiging dat de toekomst van de Frans-Amerikaanse betrekkingen hoopvol was. Terzelfdertijd, aldus de nieuwe pre mier, zouden betrekkingen met Oost- europese landen en vooral met de Sov jet-Unie, worden gehandhaafd en ver stevigd. Ofschoon de samenwerking met deze landen in de eerste plaats op economisch gebied vruchten begon af te werpen, zo zei hij, waren ook de po litieke kanten van wezenlijk belang. FRANC Met betrekking tot de monetaire moeilijkheden van Frankrijk zei hij, dat deze in de eerste plaats verband hielden met een onevenwichtigheid van de internationale geldsituatie, die zich al tientallen jaren had doen gevoelen. De spanning op de goudmarkt, de druk op bepaalde valuta en de stijging van de rentevoet, waren verschijnselen die van tijd tot tijd werden aangewakkerd door de aanwezigheid van een aanzien lijke hoeveelheid zwevend kapitaal dat soms voor speculatieve doeleinden werd gebruikt. Gevoegd bij deze per manente bron van onzekerheid, zag hij een inflatoire tendens die vooral in de Verenigde Staten de laatste maanden voelbaar was geworden. RADIO EN T.V. Een regering heeft oppositie nodig, zei premier Delmas, maar er moet tus sen regering en oppositie geen sfeer- van burgeroorlog bestaan. „Voor mij is de oorlog der republikeinen afgelo pen en ik vraag alle mensen van goe de wil zich in te zetten voor één ondeel bare republiek De premier gaf te verstaan dat hij in de toekomst de ba sis van zijn regering nog zal trachten te verbreden. Zij bestaat nu uitsluitend uit mensen die het kamp van Pompi dou hebben gekozen. Er zal worden gezocht naar een be tere wijze van overleg met de vakver enigingen. Het statuut van de staats radio en televisie (ORTF) zal worden herzien. De premier stelde zich per soonlijk garant voor de onafhankelijk heid van deze instelling. HOOP De Britse onderminister van Buiten landse Zaken, Lord Chalfont, heeft donderdag nog eens herhaald, dat zijn land hoopt dat de Britse lidmaatschaps- aanvraag voor de EEG door de nieu we Franse regering gezien zal worden als een belangrijk punt op de agenda. Lord Chalfont sprak met verslagge vers, na afloop van de opening van het nieuwe gebouw van de Britse ambas sade in Den Haag. BIRMINGHAM Bij tussentijdse verkiezingen in het kiesdistrict Lady- wood in de stad Birmingham, heeft de liberale partij de Labour-partij een ne derlaag toegebracht. De liberale kandidaat won de zetel in het Britse Lagerhuis die eerder had toebehoord aan Labour. Wallace Lawler, de liberaal, kreeg 5.104 stemmen en de Labour kandidaat mevrouw Doris Fisher 2.391. De conser vatieve kandidaat dr. Louis Glass, kreeg 1580 stemmen. De liberalen hebben nu 13 zetels in het Britse Lagerhuis. ADVERTENTIE PRAAG De communistische party-afdeling van Praag heeft de stakingen die deze week in de hoofdstad hebben plaats gehad veroordeeld en verklaard dat deze zich hebben beperkt tot vjjf fabrieken. Radio-Praag en het partijblad Rude Pravo hebben bericht, dat het presidium van de afdeling woensdagavond een resolutie heeft aanvaard, waarin wordt ge zegd dat „zulke anarchistische stromingen in de fabrieken resoluut dienen te worden voorkomen", omdat zij grote economische verliezen kunnen veroorzaken en de ware belangen van de arbeiders kunnen schaden. De arbeiders van de CKD-locomotief- fabrieken en enkele andere Praagse fabrieken hebben dinsdag het werk ge durende vijftien minuten neergelegd, om resoluties te kunnen aannemen waarin werd geprotesteerd tegen het feit dat de regering vorige week de Bo- heems-Moravische studentenvereniging heeft verboden. NECKARSULM Comotor S. A., "n fabriek die het gezamenlijke eigendom is van de Duitse autofabriek NSU en de Franse Citroën, zal haar bedrijfskapi taal met 120 miljoen Franse franken (24,2 miljoen dollar) gaan opvoeren, tot 200 miljoen franken (40,6 miljoen dol lar) om de produktie van Wankelmo toren te kunnen opvoeren. Dit zal gebeuren in een nieuwe fa briek die in Saarbrücken wordt ge bouwd en waar men in de loop van 1970 hoopt te kunnen beginnen met een dagproduktie van 800 ot 1000 Wankel motoren. De NSU is kortgeleden opgegaan in de Volkswagengroep. De Rhodesische rebellenpremier Ian Smith voor het Rhodesische parle ment na de volksstemming alleen onder de blanke inwoners, die besliste tot stichting van een republiek en apartheid. Naast hem een van de zeer wei nige niet-blanke parlementsleden Percy M'Koedo. ATHENE De Griekse premier, George Papadopoelos heeft verzocht om het aftreden van de leden van de presidentiële staatsraad. Hierdoor is er 'n gevaarlijke kloof ontstaan tussen de regering en die raad, het hoogste juri dische college in het land. Papadopoelos diende zijn voorstel in nadat de raad had besloten een be slissing van de regering ongeldig te verklaren, waarbij deze 30 rechters van hoge rang wegens hun „ongezonde so ciale ideeën" aan de kant had gezet, hetgeem in mei was gebeurd. Dit zei Papadopoelos, was een „ern stige fout" en de regering kon een der- DURBAN Langs de hele kust van zuidelijk Natal (Zuid-Afrika) zijn de badstranden gesloten in verband met het toenemend aantal haaien. De netten die deze gevaarlijke bad gasten op een afstand moeten houden, zijn de laatste tijd herhaaldelijk be schadigd. Nog nooit sinds de invasie van tien jaar geleden, zijn er langs de kust van Natal zoveel mensenetende haaien gesignaleerd. De laatste vier dagen alleen al werden er uit de net ten meer dan honderd van deze die ren losgemaakt. In een geval zat een net zo vol met haaien, dat het te zwaar bleek om te worden gelicht. Met het juli-vakantieseizoen in aan tocht, wordt er dag en nacht gewerkt om de schade te herstellen. De netten, die na een aantal incidenten met do delijke afloop in de jaren vijftig zijn geïnstalleerd, geven geen volmaakte veiligheid en het zwemverbod zal dan ook worden gehandhaafd tot de trek van de sardines, die de haaien hebben aangelokt, voorbij is. ROTTERDAM In zijn huis in Rot terdam is het in verregaande .staat van ontbinding zijnde lichaam van de 73-jarige alleenwonende C. Zappey ge vonden. De man was op 6 juni door zijn broer voor het laatst gezien. Hier na is de broer nog een paar keer aan de deur geweest zonder dat werd ge opend. De broer dacht, dat de heer Zappey bij een zuster logeerde. Er is geen sprake van misdrijf. ANKARA In de Turkse plaats Kirikkale, 80 kilometer ten oosten van de hoofdstad Ankara, is een rel tijdens een derdeklasse-voetbalwedstrijd uit gelopen op ernstige ongeregeldheden die zeker aan vier mensen het leven hebben gekost. Vanmorgen vroeg zou de orde zijn hersteld. ADVERTENTIE van Zeltschilderen de overtreUen ^^■■^erking. I» ^»ken in eenvoud v kleurenkeus gelijke uitdaging niet over zich heen laten gaan. De procureur van het militair ge rechtshof in de Noordgriekse provin- ciehoofstad Saloniki heeft straffen va riërend van twee tot tien jaar geëist te gen veertien van de zestien beklaagden in het proces tegen de samenzweerders die door het Griekse kolonelsbewind zijn beschuldigd van pogingen tot het voorbereiden van een staatsgreep. Tegen twee van de verdachten vroeg de procureur vrijspraak. De eisen te gen de drie vrouwelijke beschuldigden waren gevangenisstraffen van twee tot vijf jaar. De zwaarste straf, die van tien jaar, hoorde Alexandros Iossifides tegen zich eisen. Het 52-jarige ex-gemeente raadslid van Saloniki werd in de akte van beschuldiging aangeduid als de leider van een opstandige groepering die zich het antifascistische strijdfront noemde. Iossifides, die op krukken voor de vijf leden tellende speciale militaire rechtbank verscheen, had gisteren ver klaard dat hij tijdens het verhoor door de politie was mishandeld. Op weg naar een ondervraging zou hij, kort na zijn arrestatie in juli van het vorig jaar door een van zijn bewakers uit een raam zijn geduwd. Van politiezijde werd het destijds voorgesteld, als zou Iossifides hebben geprobeerd, zich van kant te maken. Als gevolg van zijn val liep hij verwon dingen op aan beide benen, en daar door heeft hij tot nu toe op krukken moeten lopen, aldus de verklaring die Iossifides voor het tribunaal heeft afge legd. Volgens getuigen a charge hield de groep zich bezig met staatsvijandelijke activiteiten zoals het verspreiden van vlugschriften en het kalken van leuzen die tegen de regering waren gericht. De vonnissen worden vanavond of morgenochtend verwacht. De president van de Griekse staats raad, Michael Stassinopoelos, is van daag afgetreden. Leden van de staats raad worden voor het leven benoemd en kunnen niet ontslagen worden. LONDEN Overijverige asfalteerders van de gemeente Stoke-on-Trent in Engeland waren druk aan het werk. Zo druk, dat ze niet eens in de ga ten hadden dat ze buiten de gemeen tegrens kwamen. Wel tien meter asfalteerden ze van een weg in de aangrenzende plaats Kids- grove. En dat kost zo'n 345 gulden. Nu is er een stevige ruzie aan de gang tussen beide gemeenten over de bran dende vraag wie dit zal betalen. ADVERTENTIE DJAKARTA De Indonesische re gering heeft ermee ingestemd nieuwe verkiezingen te houden voor vier der raadgevende vergaderingen die moeten beslissen over de toekomst van West- Irian, opdat waarnemers van de Ver enigde Naties deze beslissende fase van de „daad van vrije keuze" zullen kun nen bijwonen, aldus heeft VN-afgezant dr. Fernando Ortiz Sans bekendge maakt. De verkiezingen zullen binnen de ko mende tien dagen worden gehouden in de districten waar de waarnemers der oorspronkelijke verkiezingen voor de raden vorige maand niet konden bijwo nen, aldus Ortiz Sans. De beslissing van de Indonesische re gering is een grote overwinning voor Ortiz Sans en bewijst dat Indonesië zich zorgen gaat maken over de kritiek op de wijze waarop zij de „daad van vrije keuze" voorbereidt en ten uitvoer wil leggen. Ortiz Sans heeft vorige maand ge- klaagt dat de VN-waarnemers niet vol doende betrokken waren bij de verkie zingen van de raadgevende vergade ringen en daarom minstens vier be langrijke verkiezingen hadden gemist. Volgens berichten wilde de Indone sische regering de VN-waarnemrs eerst liever niet bij de verkiezingen hebben. Maar VN-secretaris-generaal Oe Thant heeft te dezen een beroep ge daan op dr. Sudjarwo Tjondonegoro, die eerder deze maand in New York was. Dr. Tjondonegoro zou hierop Djakar ta hebben geadviseerd, de verkiezingen opnieuw te houden en wel in aanwezig heid van waarnemers van de Verenigde Naties, opdat dus nieuwe kritiek kon worden vermeden. Op de verkiezingen zullen 1025 kies mannen uit West-Irian, politieke leiders en stamhoofden, naar voren komen, die namens de 800.000 inwoners van West- Irian de regering te Djakarta zullen meedelen wat het volk wenst. Dit onder houd met de regering zal beginnen op 14 juli. Het presidium zegt nu dat het ver bod niet tegen de grote massa der stu denten was gericht maar tegen de „ex tremistische leiders van de vereniging". JEUGD In artikelen in de Tsjechoslowaakse pers en in toespraken wordt er de laat ste tijd meer en meer de nadruk op ge legd, dat de indoctrinatie van de jeugd steviger moet worden aangepakt en dat de pro-Sovjetpropaganda op school weer moet worden zoals die was voor de invasie van augustus van verleden jaar. Na de invasie waren de schoolkinde ren vrijer gaan denken, en als de on derwijzer 't had over „de Sovjet-Unie. onze grootste vriend" dan ging er vaak gegiechel op. De Rude Pravo noemt voorbeelden van hoe het uit de hand was gelopen met de liefde voor de Sovjets op school. Zo had een communistische functiona ris met een Sovjetdelegatie een school te Cheb willen bezoeken, maar de kin deren hadden de deuren dichtgemaakt en men kwam pas met enige moeite binnen. En daar viel het oog der gas ten meteen op een groot opschrift: „We verwelkomen iedereen die met goede bedoelingen komt, maar het meest de gene die hier op uitnodiging is geko men". Een communistische vader schreef in een brief aan het communistische partijblad dat zijn achtjarige zoon was uitgejouwd, doordat hij zich indertijd op voorstel van pa, als vrijwilliger had opgegeven om de Sovjet „gasten" bij hun aankomst toe te juichen. En dan werd er in het blad nog een brief afgedrukt van een jongen die ge schreven had, dat zijn stad destijds door de Amerikanen was bevrijd en dat de Sovjet-Unie niet het enige land was geweest dat zich redder van Tsjecho- Slowakije kon noemen. Samenwerking met de Sovjets beschouwde deze jon gen als „collaboratie met een vijand De Rude Pravo drukt er niet de naam van de briefschrijver bij af „op dat deze zich in de toekomst niet zou behoeven te schamen als het kind het gezichtspunt weer zou hebben gegeven van onverantwoordelijke opvoeders... Weerrapporten van hedenmorgen 7 uur. tiet militaire bewind in Peru heeft ingrijpende plannen voor de ont eigening van grote stukken grond be kendgemaakt. Het gaat om land dat in handen van particulieren, vooral Amerikanen, is, Het onteigende land zal worden overgedragen aan coöperaties van kleine boeren en landarbeiders. President Velasco Alvaredo, die het plan woensdagavond voor radio en televisie bekendmaakte, beloofde, dat de eigenaars van het land scha devergoeding zullen krjjgen, zy het soms op lange termijn in de vorm van staatsobligaties die converteer baar zijn in aandelen van industriële ondernemingen. Door de onteigening zullen vooral Ame rikaanse ondernemingen die de helft van de suikerrietplantages aan de kust en duizenden ha grond in de An des bezitten, getroffen worden. Bij deze Amerikaanse ondernemingen zijn de „International Business Eco nomie Corporation", in 1947 gesticht door de familie Rockefeller, „Grace and Co" en de „Cerro Corporation". weer 2 c neerslag Amsterdam zw. bew. 18 0 De Bilt zw. bew. 19 0 Deelen regen 18 0,2 Eelde regenbui 16 0,4 Eindhoven zw. bew. 20 0 Den Helder regenbui 18 1 Rotterdam zw. bew. 19 0.4 Twente zw. bew. 15 2 Vlissingen regen 18 1 Zuid-Limburg zw. bew. 20 0 Aberdeen onbew. 15 5 Barcelona onbew. 23 0 Belgrado zw. bew. 0 Berlijn zw. bew. 24 0,1 Bordeaux onbew. 23 0 Brussel regen 2 0,1 Frankfort zw. bew. 19 0,1 Genève zw. bew. 18 0 Helsinki licht bew. 23 0 Innsbrück zw. bew. 14 3 Kopenhagen onbew. 20 0 Locarno onbew. 26 0 Londen zw. bew. 22 0,2 Luxemburg licht bew. 19 0 Madrid licht bew. 32 0 Malaga onbew. 27 0 Mallorca onbew. 24 0 München geh. bew. 13 17 Nice licht bew. 23 0 Oslo licht bew. 22 0 Parijs zw. bew. 22 0 Rome onbew. 24 0 AMSTERDAM De Pauluskerk, In de Pier Calandlaan in Amsterdam-west, is gisteren volledig afgebrand. Het houten gebouw, dat a"ls noodkerk dienst had gedaan, was enkele dagen geleden door de gemeente Amsterdam gekocht om er een jeugdhuis in te stichten voor Slotervaart. Men was gis teren juist begonnen met het opknap pen van het gebouw. Baldadige jeugd veroorzaakte de brand. T andbouwdeskundigen hebben al- lang aangedrongen op deze ont eigening. Zij hebben er al meerma len met nadruk op gewezen, dat de onrechtvaardige veldeling van de landbouwgronden in Peru, de belang rijkste factor is voor de achterstand op economisch gebied. De grote particuliere onder nemingen die meer dan 1000 ha be zitten, beheren samen 70 procent van de landbouwgronden in Peru. President Velasco Alvaredo zei woens dagavond, dat de landarbeiders en kleine pachters die het land tot nu toe voor de grote ondernemingen bewerkt hebben, alle mogelijke finan ciële en landbouwtechnische steun NELSON ROCKEFELLER niet welkom zullen krijgen, nodig om van hun land een maximale opbrengst te krij gen en de produktie een gedifferen tieerder karakter te geven dan tot nu toe. De plannen voor de landhervorming zouden overigens al scherpe reacties hebben uitgelokt van de zijde van de grootgrondbezitters. Men verwacht in de komende weken grote onrust. De betrekkingen tussen de V.S. en Peru zjjn gespannen gebleven na de onteigening door het militaire be wind van de „Internationale Petro leum Company", die in Amerikaan se handen was. De V.S. zetten de wapenleveranties aan Peru stop, toen het militaire bewind Ameri kaanse vissersboten in beslag liet ne men, die binnen een zone van 520 km van de Peruviaanse kust op to nijn hadden gevist. Het militaire be wind had eerder bepaald dat de ter ritoriale wateren van Peru zich uit strekten tot 520 km van de kust. Op de stopzetting van de wapenleve ranties reageerde de Peruviaanse re»- gering met het afzeggen van het be zoek dat gouverneur Nelson Rocke feller aan Peru zou brengen en met het wegsturen van de Amerikaanse militaire missies. State Department heeft intus sen laten weten dat het de plan nen van de Peruviaanse regering voor landhervorming bestudeert. Over het algemeen, zo liet het minis terie weten, erkennen wij het recht van elk land om grond te onteige nen, mits er een afdoende schade vergoeding wordt betaald. Het zal de betrekkingen tussen Peru en de V.S. waarschijnlijk nog stroever ma ken. En aangezien het ambitieuze plan voor hulp aan Zuid-Amerika ook al mis lukt is, kan het niet anders of Zuid- Amerika zal de V.S. nog wat argwa nender bezien. En dat is, terwijl beide delen van Amerika elkaar zo broodnodig heb ben voor een leefbaar economisch klimaat, niet erg hoopvol. LONDEN Prins Charles, de Britse troonopvolger heeft donder dag in zijn eerste optreden voor de televisie" gesproken over het type vrouw dat hij zou willen trou wen. Hij wees er met nadruk op, dat hij daarbij een moeilijke keus zou moeten doen tussen een buitenland se prinses en een Engels meisje. „Je moet je er terdege van be wust zijn, dat je in mijn positie een vrouw gaat trouwen die later wellicht eens koningin zal zijn. Ik geloof dat je daarom uiterst zorg vuldig moet kiezen, voor 'n vrouw die deze bijzondere taak op zich kan nemen." Zijn vrouw zou iets speciaals moeten zijn, omdat de mensen er zoveel van verwachten. „Een prinses of iemand van ko ninklijken bloede trouwen geeft je natuurlijk het voordeel, dat zij al weten wat er gaat gebeuren. De enige moeilijkheid is dat ik vaak het gevoel heb, graag te trou wen met een meisje uit Engeland of misschien uit Wales..." (in dit verband is het interessant te we ten dat de prins op 1 juli a.s. zal worden gekroond tot Prins van Wales). Verder sprekend over zijn toe komst zei prins Charles, dat hij wellicht toch zou kiezen voor een militaire loopbaan misschien wel bij alle drie delen van de strijd macht. „Een bepaalde tijd onder dienst zijn lijkt me zo gek nog niet. Ik geloof dat je er een zeer nuttige ervaring opdoet op het gebied van verantwoordelijkheid en discipline" Een beetje droefgeestig sprak prins Charles over het feit dat zijn positie een onvermijdelijke af stand schept tussen hem en zijn leeftijdgenoten. „Ik ben nog steeds behoorlijk verlegen, maar ik ge loof dat ik toch meer vrienden zal gaan maken". Zijn vader, zo zei hij, had in zijn jongensjaren een zeer grote invloed op hem gehad. Hij was nu bezig, zich daarvan los te maken. MAINZ Het vergif, dat de vissen in de rivier de Ryn heeft gedood is ver moedelijk in de Rijn terecht gekomen, op 18 juni tussen 12 uur en 2 uur 's mid dags, in een deel van de rivier van on geveer anderhalve kilometer lengte tus sen Bingen en Rudesheim, dit heeft het ADVERTENTIE En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderiveg. ministerie van landbouw van de staat Rjjnland-Pfalz bekend gemaakt. Een woordvoerder van het ministerie zei, dat proefnemingen experts in staat hadden gesteld de tijd en de plaats te bepalen waarop en waar het vergif zijn tocht door de Rijn begon. De woordvoerder zei, dat contact is opgenomen met alle schepen die op die tijd tussen Bingen en Rudesheim heb ben gevaren voor een mogelijk onder zoek. De duizenden vissen die gedood zijn door het insecticide, genaamd Endo- sulfan, dat in de handel wordt gebracht onder de naam Thiodan door de Duitse maatschappij Höchst, worden nu ver brand en onder de grond gestopt. Func tionarissen op vier verschillende pun ten langs de rivier de Rijn hebben be richt, dat de rivier vrij van vergif is en dat de vissen weer gezond zijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 7