NS vervoerde vorig jaar 180 miljoen reizigers ftuimo Schade door giftig water is bij ons beperkt snel, ruim, comfortabel PROOST! VERHOEVEN'S Tandartsen willen suiker duur houden Verdachte herinnert zich ongemotiveerde woede explosie nauwelijks Tweemaal zoveel bejaarden op reis spaarrente nu tot 7% bij de NMB de bank waar ook zich thuis voelt fttom maar naar die geweidige meubel toonzttal waar 124 woning inriehtersu tonen wat 9een huwelijks* en eahantieshow'wil zeggen -V,¥ meubeltoonzalen M tüRAAFSCMLU* MINISTER BAKKER IN TWEEDE KAMER: DAF55 Senatoren die niet zullen terugkeren Afscheid van Judy Garland door 15.000 mensen VRIJDAG 27 JUNI 1969 PRODUKTIVITEIT Uw spaargeld levert vanaf 1 juli 7% rente op bij een opzegtermijn van 24 maanden. Deze gunstige rente geldt automatisch voor spaarders die reeds een dergelijke rekening hebben lopen bij de NMB. Als u uw spaargeld korter wilt laten uitstaan, heeft de NMB nog diverse mogelijkheden voor u, met naar verhouding even gunstige perspectieven. Alle inlichtingen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor. Waar men u prettig te woord staat, want persoonlijke service is een ander woord voor NMB. AFVLOEIING Terwille van de kleutergebitjes ONBEGRIJPELIJK TWEE DODEN OP DE ZEEDIJK MAN NEEMT DE BENEN NA VONNIS Alles mag - niets moet! v •<'- Huwe&jlw-evtvcdiow^ALohouJ vciM.Oj-jwii fjUSjVcü! (temidden van de Gelderse kastelen) Dominesteeg 14. Zondags gesloten. Succesvol in vele internationale rallies. Prijs f 5.895,- (incl. BTW f 6.602,40). RAPPORT DUBBELE GRAANGENEVER EEN BORREL ZONDER WEERGA WAARLIJK ENIG IN NEDERLAND UTRECHT Het aantal bejaarden, dat met een 65 -kaart van de NS reist, is in 1968 toegenomen van 7000 tot 15.000. Deze verdubbeling was voor namelijk te danken aan de verlaging van het vastrechttarief. Het jaarverslag over 1968 van de Nederlandse Spoorwegen vermeldt, dat in 1968 circa 180,3 miljoen reizigers werden vervoerd, tegen 183,7 miljoen in 1967. De aantallen reizigerskilometers bedroegen resp. 7355 en 7412 miljoen. Tegenover een geringe achteruitgang van het vervoer op enkele reizen en abonnementen, stond een toeneming, zowel in reizigers als in treinkilometers, van het vervoer op retours. X.S. probeert het reizen per trein met commerciële maatregelen te sti muleren. Met ingang van de zomer dienst 1968 is een aantal „deelmarktta rieven" ingevoerd, gericht op het popu lariseren van het vervoer per spoor en verbetering van het bedrijfsresultaat. Uitgangspunten daarbij zijn een ver groting van de omzet en een betere spreiding over de dag en over de week. De verschillende aanbiedingen zijn, volgens de directie, gunstig ontvangen. Vooral het weekendretour wordt in toe nemende mate verkocht. De meer sei zoengebonden belangstelling voor dag abonnementen en meerpersoonskaarten was toch ook in de wintermaanden be vredigend. Uitbreiding van het pakket toeristi sche reizen had een gunstig effect op de verkoop. Van het totaal aantal reizen werd vo rig jaar 67 procent op afstanden tot 30 kilometer afgelegd, 18 procent over af standen van 30 tot 60 kilometer en 8 procent op trajecten van 60 tot 100 ki lometer. Een onderzoek naar de reis motieven, ingesteld op de stations Rot terdam-Alexander, Den Haag-Maria- hoeve, Bussum-Zuid en Utrecht-Over- vecht (voorstadstations met ruime par- keermogelijkheden), heeft uitgewezen dat verreweg de meeste mensen voor werk of zaken in de trein stapten, be halve in Rotterdam-Alexander, waar bezoek aan familie of kennissen nog va ker als reismotief werd opgegeven. Op de andere drie stations kwam dit motief op de tweede plaats, gevolgd door „school of cursus". Bij de zestien in het streekvervoer werkzame dochterondernemingen van de Nederlandse Spoorwegen is het aan tal reizigers vorig jaar met vijf pro cent gedaald. In totaal hebben deze on dernemingen echter toch nog een winst behaald. De gecombineerde winst- en verliesrekening van de meerderheids deelnemingen, waartoe ook enkele an dere bedrijven behoren, sloot vorig jaar met een positief saldo van ruim drie ton. In haar jaarverslag over 1968 schrijft de directie van de Nederlandse Spoor wegen de daling van het aantal reizi gers toe aan het toenemend auto- en bromfietsbezit en aan de tariefsverho gingen van de laatste jaren. Voor 1969 verwacht zij een verdere daling van de omvang van het reizi- gersvervoer per bus en een nieuwe stij ging van de kosten vooral in de loon- sector. De negatieve invloed daarvan op de resultaten zal in het algemeen niet geheel door verdere tariefsverho gingen kunnen worden opgevangen. Vol gens de directie, zal er dan ook niet aan kunnen worden ontkomen, dat aan spraak wordt gemaakt op een aandeel in de in de rijksbegroting voor 1969 op genomen bijdrage ad drie miljoen gul den in de tekorten van het streekver voer. In het jaarverslag is een aantal gra fieken opgenomen, waaruit een verde re stijging van de arbeidsproduktiviteit bij N.S. blijkt. Zo steeg het aantal treinkilometers per personeelslid het afgelopen jaar met ongeveer tien pro cent, waardoor het bijna 40 procent ho ger kwam dan in 1960. Ook het aantal wegonderhoudsuren ADVERTENTIE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Veenendaal: Markt 5. Ede: Breelaan 1. Tiel: Hoogeinde 3. per kilometer netlengte nam verder af, zodat het op 56 procent van het aantal in 1960 kwam. Aan het materieelonder- houd werd per locomotief, rijtuig of wagen ruim twee procent minder tijd besteed en, vergeleken met 1960, 24 pro cent minder. Het aantal reizigers- en tonkilometers per personeelslid tenslot te, steeg met bijna vijf procent en kwam daardoor 15 procent hoger dan in 1960. In haar jaarverslag dankt de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen 't personeel voor het begrip, dat het toont voor de moeilijke positie waarin het bedrijf verkeert. De directie zegt, dat veel aandacht wordt besteed aan het in bouwen van de sociale kanten van de nieuwe ontwikkelingen bij N.S. in het personeelbeleid en dat daarbij de mon digheid van de medewerkers en hun be hoefte aan een zo groot mogelijke eigen verantwoordelijkheid voorop staan. Tot eind 1968 zijn in 35 bedrijfsonder delen verkiezingen gehouden voor de overlegorganen nieuwe stijl. Voor mei 1970 zullen in totaal ongeveer 100 over legorganen moeten zijn ingesteld. In 1968 streefde men naar een ver mindering van de personeelssterkte met circa 1000 personen. Dit aantal is met 228 overschreden, zodat de totale personeelssterkte daalde tot 25.482 per sonen. De vermindering is in hoofdzaak tot stand gekomen door pensionering, ont slag op eigen verzoek, afkeuring, over lijden en vrijwillige opwachtgeldstel- ling. Van de gelegenheid tot vrijwillige opwachtgeldstellrng maakten 48 perso neelsleden van 59 jaar en ouder ge bruik. De bezetting van de hoofdadmi nistratie werd met 300 personeelsleden (12 procent van het totaal) ingekrom pen. de directie verwacht, dat de perso- neelsdaling in 1969 geringer zal zijn dan in voorgaande jaren, aangezien nu in verschillende functies vacatures zijn ontstaan, die niet door interne verschui vingen kunnen worden vervuld. Dit geldt met name voor machinisten, voor diverse functies in de werkplaatsen, stationsassistenten, vaklieden wegon derhoud, lokettisten en vrouwelijk ad ministratief personeel. Met het oog op „Spoorslag '70" en het groeiende aantal vacatures in het westen van het land, moest N.S. tot nieuwe wervingsactiviteiten overgaan. De begin 1968 ingestelde aannemings stop is middels opgeheven. ROTTERDAM Drie belangrijke or ganisaties op het gebied van de tand- verzorging hebben geprotesteerd tegen de voorgenomen verlaging van de sui keraccijns. De Nederlandse Maatschappij tot be vordering der tandheelkunde, de Neder landse vereniging voor sociale tand heelkunde en Het Ivoren Kruis wijzen er op, dat het verorberen van suiker houdende versnaperingen de belang rijkste aanwijsbare oorzaak van tand bederf is. Accijnsverlaging zou onbegrijpelijk zijn, hebben zij aan de minister van so ciale zaken en volksgezondheid en van financiën en aan de Tweede Kamer ge schreven. Aan de ene kant begunstigt de overheid zoveel mogelijk het voor komen van de volksziekte cariës, aan de andere kant bevordert goedkopere suiker de meest schadelijke gewoonten Het verlagen van de suikeraccijns zal ten koste gaan van in het bijzonder de gezondheid van de kleuters. Een maat regel als deze zou daarom onderwor pen moeten zijn aan het oordeel van de Voedingsraad en de Gezondheids raad, aldus de organisatie. DEN HAAG Het Centraal stembu reau in Den Haag heeft de kandidaten lijsten vastgesteld voor de Eerste-Ka- merverkiezingen, die woensdag worden gehouden. Uit deze lijsten blijkt dat de volgen de leden niet in de Eerste Kamer zul len terugkeren: KVP: mr. R. G. A. Höppener, jhr. mr. P. G. M. van Meeuwen, dr. J. E. de Quay, ir. C. E. P. M. Raedts. dr. J. G. Stokman, dr H. J. van Velthoven en mr. drs. L. A. M. Vuylsteke. PvdA: H. van Es, S. de Jong, D. de Loor, dr. ir. J. P. M azure (de Kamervoorzitter), mej. mr. M. Tjeenk Willink en A. C. Verhoef. WD: mr. D. A. Delprat. ARP H. Algra en A. A. van Eeten. PSP: O. M. Boetes. AMSTERDAM Geen zinnig woord kon de 35-jarige Waldy H. A. gisteren voor de rechtbank te Amsterdam zeggen over de slachtpartij waarmee htf op de avond van 8 augustus vorig jaar Amsterdams rosse buurt in paniek bracht. Twee doden, een zwaar en een licht gewonde vielen die avond op de Zeedjjk, waar de vereenzaamde Surinamer zyn gebunkerde agressie de vry'e loop liet. De 19-jarige Johanna Koopmans trof hij dodelijk met een lange bajonet. De 20-jarige matroos bij de Koninklijke Marine Johan Bijleveld uit Rotterdam werd gedood door kogels uit het zware pistool van Waldy. Zeer weinig tot niets wist Waldy zich te herinneren van zijn fatale optreden, waar een grote politie-macht die de buurt afsloot, een einde aan maakte. De officier van Justitie mr. H. E. v. Renesse sloot zich aan bij de visie van de psychiaters, dat de verdachte niet toerekeningsvatbaar is. Hij vroeg ont slag van rechtsvervolging, verpleging in een inrichting en terbeschikkingstel ling van de regering. 9 WAANIDEEËN Voor de rechtbank waren de feiten duidelijk, de motieven volstrekt niet. HEERLEN. De Heerlense brand- kastkraker Anno M. heeft de benen ge nomen, nadat het gerechtshof in Den Bosch woensdag het vonnis van de Maastrichtse rechtbank waar hy was vrijgesproken, heeft vernietigd en on middellijke gevangenneming gelastte. Na een eis van zes jaar werd M. in oktober vorig jaar vrijgesproken door de Maastrichtse rechtbank wegens ge brek aan bewijs. In afwezigheid van de verdachte teken de de zenuwarts dr. N. de Smit zeer scherp de geestessituatie van de ver dachte: Hij hoorde en zag dingen die er niet waren. Hij kreeg waanideeën en een ziekelijke achterdocht. Hij dacht dat al les en iedereen zich tegen hem richtte, zodat een onschuldige opmerking vol doende was voor een woede-explosie, zoals in feite is gebeurd. Dr. De Smit kwam tot de conclusie dat het gaat om een geval van para noïde schizofrenie: niet toerekenings vatbaar. Mr. Van Renesse, die sprak van een afschuwelijke, dramatische zaak, acht te dubbele doodslag bewezen. Hij nam de conclusie van de rapporten over. NEW YORK Honderden mensen stonden nog in de rij te wachten om afscheid te nemen van Judy Garland, toen de deuren van de rouwkamer donderdagavond om 22 uur zouden worden gesloten. De echtgenoot van Judy, Mickey Deans verzocht de deuren open te laten, om de menigte in de gelegenheid te stellen afscheid te nemen. Ongeveer 15.000 personen waren tot 22 uur langs de open kist getrokken. ADVERTENTIM Gaat u binnenkort trouwen? Wilt u dit jaar nog meer plezier van uw vakantie geld? Neem dan route Ruurlo, geniet van bossen in zomerse pracht en prachtige kastelen en bekroon die onvergetelijke tocht met een bezoek aan de grootste meubeltoonzaal van Oost-Nederland. U kunt een vrije dag niet beter besteden. Hand op het hart: alles wat u zoekt vindt u daar in die gezellige toonzaal. Van zitkamers tot keukenstoelen, van slaapkamers tot losse bedden, van kasten tot bankstellen. Heel veel envoordelig! Daar kunt u wat beleven. Want op die toonzaal moet niets, mag alles: zitten, combineren, liggen, bij-elkaar zetten, opendoenDe 124 woninginrichters van meubeltoon zalen de Graafschap weten wat gastvrijheid is. Ze laten u vrij rondkijken, geven u alleen gevraagd advies, bieden u een meubelcollectie zoals u waarschijnlijk nog nooit bent tegengekomen! Tot ziens. w •a DEN HAAG De schade in Nederland als gevolg van het vergiftigde Rynwa- ter is nog niet groot. Wanneer de vervuiling langer zou duren, ontstaan er voor de schippers b(j sluizen lange wachteden en daaruit zou schade kunnen voortvloeien. De Bondsrepubliek zou dan volkenrechtelijk kunnen worden gedwongen om de vervuiler op te sporen en hem tot betaling van schadevergoeding te dwingen. Het ziet er echter naar uit, dat de toestand in de Rijn over een paar da gen weer normaal zal zijn. Misschien worden vandaag al de genomen maat regelen opgeheven. Dit deelde minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) giste ren in de Tweede Kamer mee tijdens de beantwoording van vragen van ir. P. A. M. Cornelissen (KVP). De minister heeft goede hoop dat het gif zeer sterk verdund zal zijn, voordat het het IJsselmeer bereikt. Als dit niet het geval is, zal het weken duren voor dat het meer weer schoon zal zijn. Dan wordt ook de mosselcultuur in de Wad denzee bedreigd. ADVERTENTIE Stuur mij informatie over DAF33, DAF44. DAF44 Stationcar. DAF55, DAF55 Coupé. DAF55 Stationcar. (Onderttrapen wat u wenst.) ■v Naam: Adres: Plaats: ns Q. O m envslopps aondsr postzegel zenden sen DAF antwoordnummer 2000. Eindhoven. Minister Bakker betreurde dat de Ne derlandse instanties pas maandag zijn gewaarschuwd. Dr. komt, omdat de Duitse waterleidingbedrijven aanna men dat het gif zeer verdund zou zijn alvorens het Nederland binnen stroom de. De Duitse overheid zal in het vervolg met het waarschuwen worden belast, en dus niet meer de Duitse waterlei dingbedrijven. Er wordt een perma nente waarschuwingspost ingericht, al dus minister Bakker. Het gif endosulfan is voor vis sen al dodelijk bij een concentratie van éénhonderdste milligram per liter water. De dodelijke dosis voor mensen is één gram per 10 kilo lichaamsge wicht. Vergeleken met andere bestrij dingsmiddelen is deze stof niet bijzon der gevaarlijk. Waarschijnlijk is, aldus dr. Kruisin- ga, tenminste 550 kilo endosulfan in de Rijn terecht gekomen. Als het een voor het gebruik gereed produkt was dat staat nog niet vast moet er tenminste tweeduizend kilo in de rivier zijn gestort. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land komen volgende week met een rapport over de gevolgen van de Rijn waterverontreiniging in de provincie Zuid-Holland. Daarin zal een overzicht worden gegeven van de hinder, die de waterschappen en recreatiegebieden hebben ondervonden. Een commissie onder leiding van de gedeputeerde mevrouw De Ruyterde Zeeuw houdt de situatie thans van dag tot dag bij. In het rapport zal worden besproken welke voorzorgsmaatregelen in de toekomst moeten worden geno men. In samenwerking met andere provinciale besturen wil Zuid-Holland komen tot een verbetering van het waarschuwingssysteem. Er is in Nederland geen massale vis sterfte opgetreden. Wel zijn in de och tend van woensdag stervende vissen aangetroffen op het IJsselmeer nabij Urk en op de Lek bij Lexmond. De concentratie van het gif is echter op al le rivieren laag gebleven. EINDHOVEN Ltilips gaat zijn personeel een extra uitkeing van een procent van het jaarsalaris geven inn september. Het concern geeft hiermee gehoor aan het vorige week uitgebrach te advies vande Sociaal-Economische- Raad. ADVERTENTIE het allerfijnste natuurproduct

De Vallei | 1969 | | pagina 9