Nelis Bisschop overleden Tom Okker versloeg Crealy in derde ronde met duidelijk vakmanschap Geplaatste spelers lieten zich gisteren niet verrassen Jan Janssen wil zo snel mogelijk de gele trui pakken Eddy Merckx - „ik moet snel in vorm zijn" - krijgt het moeilijk Kieler Woche De sport in het weekend NEGEN LANDEN OP ZWEMFEEST Extra medisch team voor de Tour Zwemploeg tegen Groot-Brittannië TON SIJBRANDS BLEEF LEIDER Vele tegenstanders zinnen op wraak Schaakjeugd gelijk tegen Zwitserland <l< //r tfOMT!* Vakman Tijd Beter dan ooit Nachtmerrie Uitslagen Pele „ter dood veroordeeld" Waterpoloselectie Vrees Nachtmerrie Experiment Renners naar het buitenland ft AMSTERDAM Nelis Bisschop, de Amsterdamse boksinstructeur, is in Amsterdam overleden. Ome Nelis, zo als hij in bokskringen werd genoemd, was reeds geruime tijd ziek. Nelis Bisschop, die amateur en prof- kampioen van Nederland is geweest, stichtte na zijn loopbaan als wedstrijd- bokser een school, waarin hij vele uit stekende boksers heeft opgeleid. De be kendste amateurs van de laatste jaren uit zijn school zijn: Rudi Lubbers en Jan van Ispelen. Nelis Bisschop heeft ook vele malen Nederlandse ploegen naar het buitenland begeleid. Bij de Olympische Spelen, die vorig jaar in Mexico Stad werden gehouden, trad hij nog op als trainer-coach. Kort voor de aanvang van de Spelen vierde hij in Mexico zijn 74e verjaardag. Maandagmorgen vindt op de Ooster begraafplaats in Amsterdam de begra fenis plaats. ADVERTENTIE ïïmosj UTRECHT Zaterdag 5 en zondag 6 juli worden in het zwembad Den Hommel te Utrecht voor de tweede maal de wedstrijden om de Euro-Zwemlust- trofee gehouden. In totaal zullen 36 ploegen uit negen landen aan dit evenement deelnemen. Zuid-Afrika en Oost-Duitsland sturen een selectieploeg terwijl uit Engeland, België, West-Duitsland, Frankrijk, Po len, Denemarken en Nederland club teams worden afgevaardigd. BEKENDEN Bij de deelnemers zijn tal van beken de zwemmers en zwemsters, onder wie de Zuidafrikaanse Karen Muir. Neder land zal op deze wedstrijden uitkomen met een vertegenwoordigende ploeg met onder meer Dick Langerhorst, Chris van Linth, Liesbeth Klumper en Mia Plantinga, terwijl verder teams van GZ en PC, De Dolfijn, HDZ, HPC, Mo- sa, VZC, Het IJ, Zian en Zwemlust aan de start verschijnen. De winnaar van 1967 bij de heren, de ploeg van Southampton, is ook dit maal weer van de partij. Bij de da mes is GDZ helaas niet in staat de ti tel te verdedigen. Zowel zaterdag als zondag speelt Nederland een waterpo- lowedstrijd tegen het nationale team van Zuid-Afrika. Zaterdag komt de Ne derlandse jeugd in actie, zondag de seniorenploeg. LONDEN Het plaatsingscomité van Wimbledon kan zich in de handen wrijven. Dertien van de zestien geplaat ste spelers kwalificeerden zich voor de achtste finales van het 83e kampioenschap en bij de dames liepen zes van de acht door naar de laatste zestien. De enige, die vrijdag afhaakte, was de wispelturige Virgi nia Wade. die met 75, 61 verloor van de tot Zuidafri kaanse genaturaliseerde Pat Walkden. Zo benauwd als het de „azen" in de voorgaande ronden werd gemaakt zó ge makkelijk hadden ze het gisteren op de zonovergoten dag. Laver, Roche, Stolle, Drysdale, Newcombe, Grabner, Ral- ston en tot ieders verbazing ook Pancho Gonzales hadden slechts drie sets nodig. Okker deed het in vieren 46, 63, 62, 64 tegen de service-beul Crealy en ontmoet nu Bobby Wilson, de 33-jarige Brit, die aan zijn achttien de Wimbledon bezig is. Dat is de enige ontmoeting tussen een geplaatste en een niet-geplaatste speler, want de ove rige twee outsiders, die zich handhaafden (de jonge Australiër Alexander en de Amerikaan Lutz) komen tegen elkaar uit. De overige partijen voor de achtste finales luiden Laver Smith, DrysdaleEmerson, AsheGonzales, Stolle Newcombe, GimenoGrabner en RalstonRoche. Alle aandacht was natuurlijk weer gericht op de verrichtingen van Pan cho Gonzales, de onverbiddelijke trek pleister van dit Wimbledon-gebeuren. Pancho's heroïsche strijd om de benen de superieure handelingen van de ar men te laten bijhouden, wekt allerwe gen de grootste bewondering. Ook nu oogstte hij weer daverend applaus. Met strelende, simpele bewegingen legde hij keer op keer de bal neer op de plaatsen, die voor zijn jonge landge noot Tom Edlefsen onbereikbaar wa ren. Als deze dacht te kunnen inter veniëren, bleef de bal bij het volleren als een gebakken ei aan de pan kle ven. Toen Gonzales zijn tennis-college beëindigde keek Edlefsen ongelovig naar het score-bord: niet meer dan negen games stonden achter zijn naam: 6-4, 6-3, 64-2. De oude meester wierp een kushand naar zijn toekijkende ex- echtgenote Madeleine, met wie hij bin nenkort voor de tweede maal in het huwelijk wil treden. Voor de zoveelste maal had hij vadertje tijd bij de neus genomen. Wimbledon heeft Tom Okker in een nieuwe gedaante gezien. Niet als de zwak retournerende speler uit de eer ste ronde tegen El Shafei, niet als de weinig zelfbewuste opponent van Ron Holmberg, maar evenmin als de im proviserende virtuoos, die vorig jaar in de krachtmeting met Roy Emerson de harten van alle kijkers won. De Okker, die zich vrijdag via een overwinning in vier sets op de Austra liër Dick Crealy bij de laatste zestien plaatste, presenteerde zich voor alles als een vakman: een typische tennis- prof. In zijn nog korte beroepscarrière heeft de Haarlemmer blijkbaar één ding geleerd: hij weet, welke punten in een partij belangrijk zijn. Hij weet ook, dat hij andere punten zonder ROUBAIX Vrijdag is in Roubaix de samenstelling bekendgemaakt van een extra medisch team, dat in de ko mende Ronde van Frankrijk over de gezondheid van de 130 renners zal wa ken. Het team bestaat uit tien specia listen en staat onder leiding van dok ter Lucien Maigre. „Tourdokter" Pier re Dumas neemt zoals gewoonlijk met zijn medische staf de doping-controle voor zijn rekening. De twee teams ope reren onafhankelijk van elkaar. bezwaar kan laten lopen. De acties van de „Okker-nieuwe-stijl", zoals hij zich vrijdag op Wimbledon presenteer de, zijn minder geïnspireerd, minder spectaculair dan vroeger. Toch had Okker tegen Crealy grandioze momen ten. Dan zwiept bij de bal met werve lend effect naar de uiterste hoeken van de baan, dan slaat hij de gevreesde backhand rechtuit flitsend langs zijn tegenstander. Maar die acties maakten nu deel uit van een groter strijdplan. Vakmanschap, dat was wat Okker nodig had om zich te handhaven tegen de schonkige krachtfiguur Dick Crea ly, één van de hardste serveerders uit het slinkende amateurlegioen. De met bakkebaarden getooide, met open mond spelende Australische num mer drie, probeerde zo ongeveer de graspollen uit de geheiligde Wimble- dongrond te slaan. Alles wat Okker kon doen was zijn eigen service in tact te houden en af te wachten, wan neer 'e geweld aan de andere zijde van het net zou verflauwen. Dat heeft eni ge tijd gekost. Crealy greep zelfs de eerste set, toen hij in de zevende game van de zes opslagen (allemaal eerste services) van Okker er vier onhoud baar langs de Nederlander joeg. Maar de energie, die dit kostte, kon zelfs Crealy niet blijven opbrengen. Zijn eerste service kwam minder vaak in en onmiddellijk nam Okker het initiatief over. Een „break" op love in de achtste game van de tweede set bracht hem naast de Australiër en meteen daarna forceerde hij weer een doorbraak voor het winnen van de derde set. In de vierde gunde hij zich even rust, waar door Crealy terug kon komen tot 2-2. De Australiër had toen het beste van zich zelf gegeven en was niet gevaar lijk meer, wat drie games later bleek, toen hij met twee dubbele fouten zijn service uit handen gaf. Zonder omhaal maakte Okker daarna de partij uit. In totaal had Okker zestien game- points op de service van Crealy. De Australiër op de zijne slechts drie. Ok ker maakte zes love-games, Crealy twee. Afgezien van de vele malen, dat Okker de „canonball-service" van Crea ly nog net kon beroeren, maar niet retourneerde, sloeg de Australiër acht aces. Okker twee. Dat verschil werd echter gecompenseerd door de dubbe le fouten: Okker twee, Crealy zeven. In de achtste finales komt Okker uit tegen de laatst overgebleven Brit, Bob by Wilson, die het gat heeft opgevuld, dat viel toen Richey in de eerste ron de de geplaatste Bob Hewitt uitscha kelde. Richey betaalde de tol voor zijn inspanningen tegen de linkshandige Aus- ROUBAIX „Ik wil zo snel mogelijk die gele trui pakken", zei Jan Janssen, toen hij vrijdag, vergezeld van zijn echtgenote Cora, in het Grand Hotel in Roubaix neerstreek, de pleisterplaats voor de heel groten uit deze Tour. Want naast Janssen zijn in dat logeerpaleis ook Eddy Merckx en Felice Gimondi en uiteraard hun ploegen ondergebracht. Janssen lachte geheimzinnig bij zijn woorden en wilde er verder met over praten. Cora echter wel. „Wat je eenmaal hebt veroverd, kunnen ze je niet meer afpakken", zo meende zij, terwijl zij haar beroemde echtgenoot na de maaltijd nog wat kersen zat te voeren en prompt van soigneur José Vidal een verma nend woord kreeg. „Drie mag Jan er hebben, beslist niet meer", zo probeerde deze Spanjaard zijn regime te doen gelden. ..Meer dan drie is bepaald niet goed voor Jan". Wat Vidal zegt is bijna wet. Bijna, want Cora overtrad de regels nog een paar keer zonder dat de Spanjaard durfde in te grijpen. Voordat hij naar de .kermis" in de permanence ging om zijn spullen in ontvangst te nemen en gekeurd te wor den, ging Janssen nog een paar uurtjes slapen. „Dat heb ik wel nodig wil ik za terdagavond in die tijdrit goed voor de dag kunnen komen" zo luidde zijn hoopgevende verklaring. De tijdrit van vandaag over ruim tien kilometer door Roubaix, die zal moe ten uitmaken, wie de dag erop in de gele trui vorig jaar door Janssen mee naar Ossendrecht genomen gaat starten, was naast de dopingtoestan- den, waarover men nog lang niet is uit gesproken. het onderwerp in de ge sprekken van de renners, die in de grauwe fabrieksstad en omgeving bin nendruppelden. Gerben Karstens, ondergebracht in 'n hotel aan het drukke stationsplein in Lille, filosofeerde ook wat over die tijd rit. „Dan moet ik goed rijden voor het puntenklassement De ex-Leidenaar had zijn mogelijkheden met deze woor den op tafel gesmeten. „Wij hebben geen sprinters in de ploeg en daarom denk ik, dat ik wel toestemming zal krijgen om zo'n beetje voor mijn eigen kansen te rijden. Natuurlijk zal er ge werkt moeten worder wanneer Pingeon of Bracke in het begin de gele trui zou den pakken, maar waarom zouden de anderen die taak niet opknappen? Luis ter, ik rijd zeker zo goed als twee jaar geleden. En dat betekent wat. Ik ben immers na al die moeilijkheden die ik heb gehad, pas op 1 april gaan fiet sen. Nu moet ik zo snel mogelijk in de kijkerd lopen om voor volgend jaar een goed contract te kunnen bewerkstel ligen. Dat moet lukken. Want ik voel me beter dan ooit tevoren". Of Karstens het oog heeft op een plaats in de Willem II-Gazelleploeg voor 1970? „Ik weet er niets van, er zijn veel ploegen" luidde het diploma tieke antwoord. Het tourboek, waarin alle etappes met hun specifieke moei lijkheden staan beschreven, lag tijdens het gesprek op bed. „Daar kijk ik van tevoren nooit in. Als je al die pieken ziet, al die bergen die zwart zijn aan gegeven, word je doodziek. Neen, ik kijk pas vandaag wat er morgen gaat gebeuren". Karstens, naar Lille ge- gebracht door zijn charmante echtge note, ging een douche nemen. Zijn mo raal is uitstekend. De openingstijdrit kwam ook ter spra ke in een hotel aan de overkant van het pleit, waar de W'llem II-Gazelleploeg tijdelijk is gehuisvest. Evert Dolman sprak er met afschuw over. „Dat moest er nou net niet bij zijn. Ik zie erg tegen die tijdrit op Je fietst je naar, bereikt niets en na afloop heb je zul ke dikke benen" Met zijn handen duid de Dolman aan, hoe dik (voor zijn ge voel dan) zijn dijen zaterdagavond wel moeten zijn. „Als je nou nog een kans had om te winnen zou het wel aardig ..iin. Maar voor mij, neen, ik krijg er vannacht misschier wel een nachtmer rie van". Naast hem zat Harm Ottenbros onge lovig het hoofd te schudden. „Maak ie toch niet zo druk. man. Wat geeft het tenslotte of je zestigste of tachtigste wordt. Daarop komt het voor ons ten slotte neer". Minder somber gestemd was Henk Nijdam, die samen met Cees Haast en de Belg-Jules van der Flaes de voorhoe de van de Willem II-Gazelle had ge vormd. „Ik vind het veel erger, dat ik hier alleen op een grote kamer moet slapen. Veel liever nog ben ik met zijn drieën in een hok" zo mokte de oud wereldkampioen der achtervolging. „La ten we maar wat gaan eten, Henk' leidde Cees Haast de aandacht af. „Wat? Alweer eten? Jullie hebben vanmorgen voor het vertrek uit Hol land toch uitvoerig aan tafel gezeten...' schertste Dolman. Haast zat meteen op de kast. „Ach man, dat lijkt wel een jaar geleden. Ik verga van de honger. Kom op, Henk. Daarna gaat we dan op de fiets naar Roubaix naar de permanence". Het ideetje van Haast leed schipbreuk, om dat de vrachtwagen met de fietsen met een was doorgereden naar Roubaix, zo dat er van het korte trainingsritje niets terecht kwam. „Jammer, want vanmor gen konden we door de regen ook al niet fietsen", zei Haast. Later, in de permanence, troffen de tien Nederlanders in deze Tour elkaar: de Willem IFers, Jan Janssen, Gerben Karstens en de kalme Eddy Beugels, voor wie in de Mercier-ploeg van Ray mond Poulidor louter knechtenwerk wacht. „Misschien is er nog en klein kansje voor me, wanneer Raymond toch geen hoge ogen blijkt te gooien. Ik zelf geloof namelijk niet meer zo erg in hem", zo zei Beugels. Poulidor zelf denki daar anders over. De mare wil, dat hij de laatste tijd veertien uur per dag heeft geslapen om om fris en goed uitgerust aan de start te kunnen komen. Het is best mogelijk. Maar niet onwaarschijnlijk is ook, dat deze „slaapkuur" is ontsproten in het brein van een van die Franse wieler- journalisten, die in deze dagen, vlak voor de Tout, kolommen moeten schrij ven zonder dat er werkelijk nieuws is. 9 De Nederlandse floretkampioen Rob Koster zal zondag voor een drieweek se trainingsstage bij de Hongaarse maitre Laszlo Szabo naar Boedapest vertrekken. De uitzending van Koster s.-oi'dl mogeJTk gem kt door het sport fonds Leo van der Kar. traliër Carmichael, die op zijn beurt in drie sets werd uitgeschakeld door de Britse nummer twee. Wilson had tevoren een verdienstelijke zege be haald op de Zuidslaviër Franulovic, een van de revelaties van de open kam pioenschappen van Frankrijk. Op 33-jarige leeftijd is Bobby Wilson in de herfst van zijn tenniscarrière, die vooral op Wimbledon grote hoogte be reikte. Met groot doorzettingsvermogen drong hij viermaal tot de kwartfinales door, daarmee de beste Britse presta tie van na de oorlog leverend. Dit jaar heeft hij zich aanzienlijk minder se rieus voorbereid, omdat hij tennis met het opbouwen van een carrière in de public relations heeft gecombi neerd. Maar dat heeft hem niet belet, om ook in het 18e Wimbledon, waaraan hij deelneemt, weer een uitstekende indruk te maken. Herenenkelspel, derde ronde: Roy Emerson (Austr) - Nicolas Kalogeropou- los (Griek) 7-5, 6-3, 6-2; Tony Roche (Austr) - Hajo Plötz (Wdl) 6-1, 9-7, 6-4; Stan Smith (VS) - Bill Bowrey (Austr) 3-6, 9-7, 6-3, 6-4; Andres Gimeno (Spa) - Phil Dent (Austr) 2-6, 6-8, 6-3, 6-4, 6-4; Clark Grabner (VS) - Ilie Nastase (Roem) 7-5, 8-6, 6-4; Rod Laver Austr) -Jan Leschly (Den) 6-3, 6-3, 6-3; John Newcombe (Austr) - Mal Anderson (Austr) 6-2, 6-3, 6-1; Fred Stolle (Austr) - Milan Hoecek (Tsj) 6-2, 6-4, 6-2; Bob Wilson (GB) - Bob Carmichael (Austr) 6-1, 6-4, 15-13; Clif Drysdale (Za) - Mark Cox (GB) 6-2, 11-9, 6-4; Tom Okker (Ned) - Dick Crealy (Austr) 4-6, 6-3, 6-2, 6-4; Pancho Gonzales (VS) - Tom Edlefsen (VS) 6-4, 6-3, 6-2; John Alex ander (Austr) - Tom Addison (Austr) 6-3, 8-10, 13-11, 3-6, 6-3; Dennis Ralston (VS) - Earl Buccholz (VS) 6-4, 6-2, 7-5. Damesenkelspel, derde ronde: Judy Tegart (Austr) - Winnie Shaw (GB) 6-Q, 7-5; Margaret Court (Austr) - Helen Gourlay (Austr) 6-1, 6-0; Pat Walkden (Za) - Virginia Wade (BG) 7-5, 6-1; Kathy Harris (Austr) - Helen Amos (Austr) 6-1, 6-4; Christine Janes (GB) - Alena Palmeova (Tsj) 6-1, 6-1; Billie Jean King (VS) - Madelaine Brummer (Za) 6-0, 6-4; Rosemary Casals (VS) - Jane Anthony (VS) 6-2, 6-3; Nancy Richey (VS) - Peages Bartko- wicz (VS) 6-4, 8-6: Ann Jones (GB) - Rosy Darmon (Fra) 6-1, 6-2; Kristïe Pigeon (VS) - Lea Pericoli (It( 4-6, 6-1, 6-2; Olga Morozova (Rusl) - Marina Proctor (Za) 6-3, 1-6, 6-3; Julie Held- man (VS) - Denise Carter (Fra) 6-2, 6-3; M. Michel (VS) - Anette van Deventer (Za) 6-4, 6-2; Karen Krantzcke (Austr) - P. Teeguarden (VS) 6-0, 6-0. SAO PAULO De Braziliaanse voetbalster Pele is vrijdag ,,ter dood veroordeeld"maar geen van zijn miljoenen fans heeft er zich druk over gemaakt. Want het von nisover de 28-jarige voetballer zal worden voltrokken in een televisie serie, waarin hij de rol van een schrijver van detectiveboeken speelt. Pele moet in de serie ,,Os Estranhos" (De vreemdelingen) worden opgeruimd" om hem van zijn verplichtingen aan de televisie maatschappij te kunnen ontslaan. Vrijdag is namelijk de voorberei ding van het Braziliaanse elftal op de wedstrijden voor het toernooi om het wereldkampioenschap begon nen en Pele kan daarbij niet wor den gemist. Brazilië speelt in augustus in de voorronden tegen Columbia, Paraguay en Venezuela. Volgens trainer Joao Saldanha zal de kern van de ploeg worden ge vormd door acht spelers van San tos, de club van Pele. De ,,dood" van Pele hoe hij zal sterven wordt streng geheim gehou den betekent echter niet het ein de van zijn televisiecarrière. Een nieuwe tv-serie staat reeds op sta pel, waarin hij een nationale held zal spelen. UTRECHT Het Nedrlandse water- poloteam, dat op 6 juli in Utrecht te gen Zuid-afrika uitkomt, is als volgt samengesteld: De Vries (Neptunus, Amersfoort), Schmidt (Zian), Wouda (Meeuwen), Parrel (Zian), Hoogveld (Neptunus, Amersfoort), Veer (Zian), Reedijk (DZV), Bongers en Jansen (Neptunus, Arnhem), Koster (Meeuwen) en Hermsen (De Robben). De Neder landse formatie die op 13 juli in Gou da tegen België speelt, is als volgt samengesteld: De Vries (A'foort), v. d. Schiude (Zian), Wouda (Meeuwen), Par rel (Zian), Hoogveld (Neptunus, Amers foort), Hermsen (De Robben), Moolhui- zen, Bongers en Jansen (Neptunus, Arn hem), Mulder (Zwemlust) en Schmidt (DJK). Amersfoort), v.d. Schilde (Zian), Wou da (Meeuwen), Parrel (Zian), Hoog veld (Neptunus, Amersfoort), Hermsen (de Robben), Moolhuizen, Bongers en Jansen (Neptunus, Arnhem), Mulder (Zwemlust) en Schmidt (DJK). UTRECHT De Nederlandse dames- en herenzwemploeg voor de jaarlijkse interlandwedstrijd tegen Groot-Brittan nië, die op 11 en 12 juli in het zwem bad van Crystal Palace in Londen wordt gehouden, is als volgt samenge steld: Dames: 100 yards vrije slag: Liesbeth Klumper en nn; 220 yards vrije slag: Cora v.d. Veer en Liesbeth Klumper; 440 yards vrije slag: Yvonne van Kuilenburg en Tineke Maat; 880 yards vrije slag: Yvonne van Kuilen burg en Mia Plantinga; 110 yards schoolslag: Marjan Janus en Henny Pentermann; 220 yards schoolslag: Marjan Janus en Wilma van Beek; 110 yards rugslag: Coby Buter en Mia Plan tinga; 220 yards rugslag: Els Droog en Gerda Lassooy; 110 yards vlinderslag: Frieke Buys en Marie Jose Janzen; 220 yards vlinderslag: Corrie Mulder en Frieke Buys; 440 yards wisselslag: Henny Pentermann en Gerda Lassooy; x 100 yards vrije slag: Liesbeth Klumper, Cora v.d. Veer, Yvonne van Kuilenburg. Vierde zwemster wordt la ter aangewezen. 4 x 110 yards wissel slag: wordt ter plaatse samengesteld. Heren: 110 yards vrije slag: Elt Drenth en Ale v.d. Veen; 220 yards vrije slag: Elt Drenth en Rien van Beek; 440 yards vrije slag: Roger van Hamburg en Elt Drenth; 1640 yards vrije slag: Roger v. Hamburg en Henk Mulder; 110 yards schoolslag: Addy Nijhuis en Franpois van Kruisdijk; 110 yards rugslag heren: Bob Schoutsen en Gerard Gielen; 220 yards rugslag heren: Bob Schoutsen en Piefcer Schillemans; 110 yards vlinderslag: Dick Langerhorst en Rob Bosson; 220 yards vlinderslag: Rob Bosson en Bert Elzenman; 220 yards wisselslag: wordt ter plaatse aan gewezen.; 440 yards wisselslag: Wim Muler en Chris van Lint 4 x 1,10 yards vrije slag: Ale v.d. Veen, Elt Drenth, Dick Langerhorst, Bob Schoutsen en Roger van Hamburg; 4 x 220 yards vrije slag: Dick Langerhorst, Elt Drenth, Rien van Beek en Ale T.d, Veen. 4 x 110 yards wisselslag: wordt ter plaatse samengesteld. HOOGEZAND De uitslagen van de vrijdag gespeelde partijen voor het internationale Brintadamtoernooi wa ren: Eregroep (vierde ronde): Adjiedj (Sur) - Kuyken (Zwits) 0-2; Wiersma (Ned) - Sijbrands (Ned) 1-1; Koeperman (Rus) - Andreiko (Rus) 1-1; Van Dijk (Ned) - Bronstring (Ned) 1-1; Agafonov (Rus) - Smith (VS) 1-1; Baba Sy (Sen) - Hisard (Fr) 1-1. Stand na vier ronden: 1. Sijbrands 7 punten; 2. Andreiko 6; 3. Koeperman, Wiersma, Kuyken en Agafonov, allen 5; 7. Baba Sy 4; 8. Hisard, Bronstring en Smith allen 3; 11. Van Dijk 2; 12. Adjiedj 0. Hoofdgroep, derde ronde: Schotanus (Ned) - Pippel (Ned) 1-1; Koning Fe- rander (Sur) - Heeringa (Ned) 0-2; Mesjanski (Rus) - Dallinga (Ned) 1-1; Kolk (Ned) - Langley (VS) 0-2; Delhom (Fr) - Verleene (Belg) 1-1. Stand: 1. Mesjanski 5 uit 3; 2. Drost en Langley 4 (2); 4. Delhom (3); 5 Pippel en Heeringa 3 (3); 7. Dallinga 1 (1); 8. Verleene, Schotanus, Koning Ferander en Kolk, allen 1 (2). ROUBAIX „Vóór de Ballon d'Al- sace, het eindpunt van de zesde etap pe, moet ik weer in vorm zijn", zo ver klaarde Eddy Merckx. Toen hij na zijn gedwongen rust door de dopingaffaire in de Giro voor een dik betaald crite rium in Caen aan de start kwam. „Niet alleen heeft mijn vorm geleden omdat ik niet kon koersen, maar voor al de mentale terugslag is voor mij met het oog op de komende Tour een grote handicap geworden. Mijn concur renten zullen dat begrepen hebben en daarom vrees ik van hun kant een mas sale gecombineerde aanval in de eerste vijf dagen. In die periode dus, die ik beslist nodig zal hebben om het ritme weer te vinden." Aldus de welbespraakte 24-jarige su pervedette, die de opvolger van Sylveer Maes de laatste Belgische winnaar in 1939 moet worden. Ook zonder die dopinggeschiedenis echter had Merckx erop kunnen reke nen, dat tegen hem monsterverbonden gesmeed zullen worden. Uiteraard zijn de „azen" de vernederingen van het voorseizoen nog niet vergeten. Hoe Merckx de ene grote koers na de an dere op zijn erelijst liet bijschrijven, hoe hij de Ronde van Vlaanderen met 5 min en 36 sec. voorsprong op Gimon di won en in het bijzonder Luik Bas tenaken Luik, waarin hij de meute op acht minuten fietste, huis hield. Dat was een handelwijze, die hem door de anderen nooit zal worden vergeven. Vandaar, dat de meesten bepaald niet voor Merckx in de bres sprongen, toen hij door de geruchtmakende do pingaffaire uit de Giro werd verwijderd en zich later nogal verontwaardigd toonden bij het ongedaan maken van de opgelegde straf van een' maand schorsing, die Merckx uit de Tour zou hebben gehouden. In feite is het zo, dat zij helemaal niet erg zouden hebben gevonden wanneer die straf van Merckx gehandhaafd was, zodat zij onder el kaar met meer kans hadden kunnen uitmaken wie na Gimondi, Aimar, Pin geon en Jan Janssen met de vette kluif naar huis mag gaan. Want de meute vreest Merckx. De speelse superkampioen, wiens doping- toestanden alle geschillen tussen Walen en Vlamingen deed vervagen. Vergeten was de taalbarrière. Vergeten de strijd om universiteiten, vergeten het geharrewar rond het bezetten van ho ge bestuursfuncties. Belgie was één, want „de eer van België" stond met Merckx op het spel. De meute vreest Merckx, ziet kennelijk op tegen het on vermoeibare kunnen van deze jonge Belg, die als een speelse tijger met re putaties peegt te stoeien. Het is een publiek geheim, dat in het begin van dit seizoen in Parijs Nice .maïtre'' Jacques Anquetil zich voor de grote tijdrit als vanouds had KIEL Met uitzondering van ir. Bakker, die in de Soling-klasse ver rassend als tweede finishte achter de Zweed Kellner, bleven de Nederlanders op de voorlaatste zeildag van de 86e Kieler Woche merendeels in de middenmoot hangen. Beste Draken- zeiler was Bol met de dertiende plaats. De Nederlandse Finnzeilers plaatsten zich niet bij de eerste vijf tien. Deze teleurstellende gang van za ken is deels te wijten aan de al da genlang „heersende" zwakke wind. Opmerkelijk is, dat de zeilers, die de klassementen aanvoeren, op deze dag steken lieten vallen. Het was dit keer meer een kwestie van geluk. Bij de Finnjollen behield Boudewijn Brinkhorst na aftrek van zijn slechte resultaat zijn zevende plaats tussen de 180 boten. Samen met Beek zeilde Binkhorst aanvankelijk ver in de ach terste gelederen. Pas halverwege de strijd kwam het tweetal naar voren. Beek werd „afgeblazen" achter Bink horst, die zeventiende werd. Door een sublieme dagzege is de Belg Michel Hudin favoriet voor de eindzege. De Italiaan Golser liet het met de 19e plaats afweten en staat met Straubin- ger (W.-Dld.) gelijk in punten achter von Eicken (W.-Dld.) (dagzege in de andere groep), die met 5,3 punten ver schil achter Huding als tweede staat geklasseerd: „geprepareerd". De vijfvoudige Tour winnaar, die in tijdritten de eretitel „Monsieur Chronon" via tientallen spre kende overwinningen had verworven, wilde zich nog éénmaal doen gelden. Tegen de aanstormende Eddy Merckx. Het duel werd voor Anquetil een nachtmerrie. Al ver voor het einde werd de grijzende grootmeester door Merckx achterhaald. Anquetil werd voorbijgefietst alsof hij niet bestond. „Het is haast onmogelij, dat Merckx toen helemaal niets gepakt heeft", was en is nog steeds de conclusie van de grootmachten. Op die gedachte stoelt mede hun hoop voor de komende „Gran de Bouclé", die zaterdag in Roubaij van start gaat. Want Merckx kan nu wel blijven beweren, dat hij nooit iets gehad heeft, in deze Tour zal hij dat dan waar moeten maken, zo wordt er in ren nerskringen geredeneerd. Dat men twijfelt aan de beweringen van Merckx is hier en daar duidelijk uitgesproken. Een experiment wordt het optreden van de Willem II-Gazelleformatie, die op incidentele successen zal gaan jagen. Meer zit er met een dergelijke vrij zwakke ploeg waarschijnlijk ook niet in. Het is jammer, dat een bekwaam coureur als Rini Wagtmans, die in de Spaanse Vuelta met een derde plaats in de eindklassering van zijn talenten blijk gaf, in de Tour op te weinig steun kan rekenen. Zeker in de eerste dagen, 9 In het sportprogramma „Langs de Lijn" van de NOS-radio, zondag 14.30-17.00 uur via Hilversum I en van 18.10 tot 18.30 uur via Hilversum II) wordt aandacht besteed aan: de draverijen om de Grote Prijs der Lange Landen op Duindigt; een honkbalontmoeting tussen de winnaars van de Haarlemse Honkbal- wéek en een Amerikaans sterren-team; roei wedstrijden om de Koninklijke Holland Beker op de Bosbaan in Am sterdam; de interland-atletiekontmoeting Ne- derland-België voor heren in Breda; de Ronde van Frankrijk. In het eerste deel van Langs de Lijn kan men nieuws horen over de eerste etap pe van Roubaix naar Woluwe St. Pieter in de vorm van een nabeschouwing en vraaggesprekken. In het tweede ge deelte van het programma wordt aan dacht geschonken aan een tijdrit voor ploegen over 15 km in Woluwe St. Pieter. Dit laatste verslag valt tussen L8.10 en 18.30 uur het CHIO in Aken. In het televisie-sportprogramma dat van 19.30 tot 20.30 uur via Ne derland 1 wordt uitgezonden kan men kijken naar: een gedeeltelijke herhaling van de 's middags uitgezonden reportage over de Ronde van Frankrijk; het CHIO te Aken; de atletiekinterland Nederland-Bel- gië te Breda; de Grote Prijs der Lage Landen op Duindigt; de voetbalwedstrijd Middelburg- Roermond; roeiwedstrijden op de Bosbaan in Amsterdam met o.m. de wedstrijd om de Holland Beker. De sportrubriek van het televisie programma „Scala" dat de NOS vandaag van 19.03 tot 19.30 uur op Nederland 2 uitzendt, bevat reportages van de internationale tenniskampioen schappen van Wimbledon en beelden van de TT-races in Assen. Zondag zullen om 11.03, 12.03 en tussen 12.00 en 13.00 uur via Hil versum III extra-radioreportages wor den ingelast over de Ronde van Frank rijk. In het RONO-programma „Sport voor Sport" van zondag (18.30-19.25 uur) staat o.m. een reportage op het programma van de voetbalwedstrijd Drachten-S.C. Enschede. Verder zijn RONO-verslaggevers aanwezig bij de internationale roeiwedstrijden op de Bosbaan in Amsterdam om de Holland Beker, de honkbalwedstrijd Nederland B - West-Duitsland te Almelo en bij het Concours Hippique in Winschoten. Uitslagen en verslagen van vele andere sportevenementen alsmede het laatste nieuws van de transfermarkt comple teren het programma. wanneer Rik van Looy ook nog be schermd moet worden, zal Wagtmans moeten oppassen geen grote achter stand op te lopen. Het inzetten van deze ploeg, die in Pijnen, Dolman en Otten bros mogelijke etappe-winnaars telt, werd een feit na een lauw gevecht met Caballero. Toen dat duel eenmaal in het voordeel van de Willem II-Gazelle was beslecht stond men plotseling voor d« taak een Tourploeg samen te stellen. Een zaak, die nogal wat moeilijkhe den heeft opgeleverd omdat 't beschik bare arsenaal eigenlijk niet toereikend is voor een dergelijk groot evenement. Mede daardoor ontstonden de af aires Rik van Looy en René Pijnen, die ten slotte na veel aandrang van directie- zijde werden opgelost. Dat deze gang van zaken niet bevorderend heeft ge werkt voor de goede stemming in de ploeg is aan te nemen. Ploegleider Ton Vissers, die evenals Poortvliet, Pijnen en de Belg Jules van der Flaas in de Tour debuteert, wacht dan ook een bijzonder moeilijke taak. Want hij zal niet alleen zijn stalbazen tevreden moeten stellen, maar daar naast ook nog moeten trachten de ge moederen in deze weinig homogene - ploeg te sussen. DEN HAAG Aan de baanwedstrij- den tussen Nederland en West-Duits land op 27 juni in Friesenheim en op 29 juni in Saarbrücken, nemen de vol gende renners deel: Jan Jansen (West- zaan), Leijn Loevesijn (Amsterdam), Anton Werner (De Bilt), Hans Egberts (Zutphen), Frans van de Ruit (Am sterdam) en Henk Nieuwkamp (Borne). De ploeg staat onder leiding van de heer Klopper. In de grote sprintersprijs van Han nover (6 juli) starten Wim Keijzer (Westzaan) en Gerard Fens (Amster dam). Leider is de heer Brons. In Schweinfurth rijden op 29 juni in een wegwedstrijd Matthijs de Koning (Scherpenzeel), Arie Hassink (Neede), Mari van Venrooy (Wilnis). Begeleider is de heer Van Beek. Aan de Rheinland-Pfalzrundfahrt van 30 juni tot 10 juli nemen deel: Fedor den Hertog (Amsterdam), Pjer Hoek stra (Dokkum), Theo van de Leeuw (Echt) en Piet van Katwijk (Oploo). Begeleider is de heer Jansen. Aan de baanwedstrijd op 1, 2 en 4 juli in Oost-Duitsland (Berlijn en Leip zig) nemen de volgende renners ddel: Wim Koopman (Rotterdam), Anton Raaymakers (Rotterdam), Frans van de Ruit (Amsterdam) Henk Nieuw kamp (Borne), Wim Bravenboer (Rot terdam) en Hans Egberts (Zutphen). Begeleiders zijn de heren Klopper en Ketting. Van 3 tot 6 juli rijden in Boeka rest de volgende baanrenners: Jan Jan sen (Westzaan), Leijn Loevesijn (Am sterdam), Anton Werner (De Bilt), Arie Moret (Scheidam), Rob Duin (Alk maar) en Roel Snijders (Haarlem). Ploegleider is de heer Van Dreenen. In een wegwedstrijd te Wangen in Allgau (W. Did) (6juli) starten Ad van Vught (Boxtel), Hermie Schoofs (Bla- del) en Simon Berkhout (Schipluiden). De ploeg staat onder leiding van de heer Willemse. Aan een wegwedstrijd op 6 juli in Han nover nemen deel: Gerrit Huisjes (Ber- gentheim), Wim Luppers (Purmerend), Arnold Voogt (Scherpenzeel) en Fons van der Vleuten (Mierlohout). Leider is de heer Op 't Einde. ZUTPHEN Het Nederlandse jeugd- schaakteam heeft vrijdag in Zutphen op de eerste dag een internationaal landentoernooi gelijk gespeeld (2-2) te gen Zwitserland. De uitslagen waren: Nederland- Zwit serland 2-2., Timman - Lombard 0-1; Ligerink - Z'berg 1-0; Boehm - Halg 0-1; Wiersma - Gentsch 1-0. Denemar ken - Engeland 1,5 - 2,5. Pedersen - Wil liams 0-1; Fedder - Perkins V» - V* Kristiansen - Webb 1-0; Sörensen -Eales 0-1. Oostenrijk - West Duitsland 0,5 - 3,5. Kende - Mader 0-1; Petschar-Juhn- delLongwitz 6—1. ZWOLLE Zwolle krijgt op 11 juli een primeur voor Nederland. De Over ijsselse hoofdstad zal dan kennisma ken met een zogenaamde nacht-wed strijd. Om twaalf uur in de nacht star ten een veertigtal geselecteerde ama teurwielrenners voor de Grote Prijs van Zwolle.

De Vallei | 1969 | | pagina 11