FINANCIËN en ECONOMIE Speurtocht naar schat van de Nibelungen DENK ER EENS OVER NA J Boeken overplanten en dieren Stijgende lijn bij Molijn Bod op aandelen Kempkes Met Tricobest gaat het best Simon de Wit hoopt op beier SCHAKEN n §1 f if B H li A H n H i il i! fff Él 11 Iff II 8 m g f DAMMEN BRIDGE CRYPTOGRAM SLECHT BETAALD ONJUIST DOLBLIJ Verzwolgen BIJSPIJKEREN NEPPEN MISVATTING AUTOMATISCHER MEISJES door H. KRAMER m m\ OPLOSSING door J. M. BOM OPLOSSING Z H6 H< OPLOSSING DE GECOMMITTEERDE DEN HAAG „Als een leraar aan een jongen een hekel heeft, zie je dat al gauw aan zijn reactie. Die leraar is dan sneller tevreden met een lager cijfer. Dat gebeurt niet vaak. Het tegenovergestelde komt meer voor. De leraar wil een hoger cijfer geven dan de gecommitteerde, die toezicht houdt op de gang van zaken bij het examen. Dat is redelijk van die leraar". Prof. dr. J. Koning, hoogleraar pedagogiek aan de universiteit van Amsterdam, wéét waarover hij praat. Al 37 jaar is hij bij eindexamens van middelbare scho len betrokken. Zeventien jaar was hij leraar (scheikunde). Elf jaar was hij rec tor van het Haagse Montessorilyceum. Tenslotte werd hij hoogleraar in Amster dam en Leiden (didactiek van de chemie). Voortdurend nam hij eindexamens af. De laatste jaren dan als deskundige of rijksgecommitteerde voor de vakken scheikunde, biologie en natuurkunde. Veel geld levert het niet op. Veertig galden per dag, plus reis- en verblijf kosten. Prof. Koning rekent lakoniek uit dat psychiaters „per patiënt" meer rekenen. Over de taak van de gecommitteerde heeft prof. Koning een uitgesproken me ning. Hij vindt dat hij er maar niet sla perig bij moet gaan zitten. Hij dient ook vragen te stellen. Hij is niet be nauwd dat zo'n buitenstaander de ex amenkandidaat van zijn stuk kan bren gen. „Dan zou hij niet veel weten", zegt hü. Zelf vindt hij het leuk als hoogleraar op die manier toch het contact met het middelbaar onderwijs te behouden. Voor de scholen vindt hij controle van buiten af, „als het goed verloopt" nuttig. „Men denkt wel eens dat de gecom mitteerden erop uit zijn om de jongens te neppen", zegt hij. Hij is al eens op een school geweest waar op het bord geschreven stond: „GVD voor de ge committeerden". Dergelijke verwijten vindt hij onjuist. Volgens hem zijn er maar zelden ernstige meningsverschil len tussen de school en de toezichthou ders. Hij maakte ze als rector slechts een enkele keer mee. „Uitzonderingen", zegt hij. Een gecommitteerde die nooit leraar is geweest kan wel eens moei lijkheden opleveren. Zoiets wordt dan uitgepraat. Ook het omgekeerde ge brek aan ervaring van de leraar komt voor. Prof. Koning herinnert zich hoe bij zijn eerste eindexamens (als le raar) de gecommitteerde voor alle schriftelijke werk twee punten minder gaf. Bij het mondeling ging het er ook hard van langs. De gecommitteerde gaf hem zelfs geen hand meer toen het examen achter de rug was. „Hij dacht dat ik de zaak beduvelde", zegt hij. „Later ontdekte ik dat ik te hoog cijfer de". Verontschuldigend voegt hij eraan toe dat hij toen hij nog een jong leraar was die dolblij was dat hij een baan had kunnen vinden, zodat hij niet met een doctoraal chemie op zak tramconduc teur behoefde te worden (crisestyd). Maar aan de leraarsopleiding ontbrak toen ook al veel. Hij merkte bij de examens nogal eens dat onervaren leraren veel te hoog cijferen. „Je zit dan met een conflict", ■egt hij. „Zet ik allemaal drieën en vie ren neer, dan cijfer ik de leraar, ter wijl de leerlingen zakken. Dan voer ik toch maar liever eerst een gesprek". „Merk ik dat de leraar eerlijk slecht heeft lesgegeven, dan wil ik niet dat de leerlingen de dupe worden". Hij neemt, zodra hij bij de leraar goede trouw veronderstelt, zelf het examen in BONN Twee wetenschapsmensen willen bezuiden Mainz de Rijn gaan uit baggeren om de legendarische Schat van de Nibelungen te vinden, die tot nog toe alleen leek te bestaan in het middeleeuwse heldendicht en in de ope racyclus van Wagner. Na jarenlange studie zijn de locobur gemeester van Mainz dr. Hans Jacobi (55) en de landmeetkundige dr. Wil helm Matthes (62) tot de conclusie ge komen dat de oeroude schat géén fa beltje is, maar heel concreet ligt be graven in de Rijnbedding ter hoogte van Gernsheim. De schat massa's goud en edelste nen zou zijn verborgen bij Lochheim, een dorp dat in de dertiende eeuw door de rivier werd verzwolgen. Jacobi en Matthes hebben op een oude landkaart de plaats van dit dorp teruggevonden. De kostbaarheden zouden naar schat ting op een diepte van zestien meter moeten liggen. De Amsterdamse uitgeversmij L. J. Teen zond ons enkele nieuwe uitgaven over planten en dieren, in eigen tuin of in de vrije natuur. Ze zijn alle rijk ge ïllustreerd met tekeningen en foto's, waarvan sommige in kleuren. De vogel kenner R. R. P. van der Mark schreef een duidelijke verhandeling over het fokken, uitzetten en bejagen van „Veer- wild in Nederland en België" (prys: f 24.50). Dan is er een overzichtelijk gerubri ceerde „Natuurgids voor bos en hei" en alles wat daar leeft en groeit (f 18,50), een bewerking door J. E. Sluiters van het Duitse werk „Der Waldwanderer' van dr. J. Graf en M. Wehner. Dichter bij huis kunt u blijven met het nieuwste standaardwerk voor de ko nijnenliefhebber: „Moderne konijnen teelt" door F. Witkamp en R. R. P. van der Mark (f 24,50). Voorts verschenen zes handboekjes voor tuinieren onder redactie van Rob Herwig, in de serie „Veen's Tuintips" en a raison van f 2,50 per stuk. Ze zijn achtereenvolgens getiteld: „Ze bemest U goed", „Hoe onderhoud ik mijn ga zon", „Tuinvijvers", „Bodembedekken- de planten", „Bloembollen-kleur in het voorjaar" en „Perkplanten-kleur in de xomer". handen en zoekt uit wat de kandidaat waard is. Wat deze dan nog niet weet moet hij later bijspijkeren. Maar is de school slecht en heeft de leraar willens en we tens ternauwernood les gegeven, dan is ook hij niet soepel. „Dan moet de school het maar voelen". Niet alle collega's denken er zo genu anceerd over. Sommigen staan op het standpunt dat het cijfer een vaststaand gegeven is. Overleg vindt prof. Koning een eerste vereiste bij het eindexamen. Hij vertelt dat een onervaren collega gecommitteerde een keer aan een gym nasiast zowel bij het examen als her- examenwiskunde een drie gaf. Dat be tekende dat de jongen een heel jaar over zou moeten doen. „Dat was wel heel erg zonde". Er is met de gecom mitteerde gepraat over de vragen die waren gesteld. Het resultaat was dat de ze er een vier van maakte zodat de jon gen er door kwam. De gecommitteerde had, en dat begreep hij tenslotte ook zelf wel, te zware normen aangelegd. Een ander geval: een leraar probeert een jongen te „neppen". De deskundige die iets dergelijks al vermoedde, kreeg op de vergadering waarin beslist werd steun omdat een lerares stelde dat de verhouding bij het eindexamen niet goed was geweest. De deskundigen na men toen zelf deze h.b.s.'er eindexa men af. Hij slaagde. Grapje: een kandidaat staatsexamen gymnasium kreeg een stuk Grieks voor geschoteld. Hij: „Ja, maar dat kan ik niet lezen." Verbazing over en weer. Het bleek dat de kandidaat dacht dat hij één vak onvoldoende mocht maken. Hij had daarom nooit iets aan Grieks gedaan. Dat was een misrekening. Want een vak onvoldoende houdt dan nog altijd in dat men ten minste een vier behaalt, dan wel een drie die wordt gecompen seerd door twee achten voor andere groepenvakken. Alle examens zijn aan -v gebonden. Prof. Koning zelf is bezijnder gebrand op ..u .i..imen gymnasium. Dan heeft in laatste instantie de gecommit teerde het hele examen in handen. Al is er in de praktijk altijd overleg met de leraar, officieel stelt de gecommit teerde het cijfer vast. Bij de hbs-examens mag de des kundige eigenlek niet vragen. Wel kan hij de leraar verzoeken bepaalde on derwerpen te behandelen. Die examens verlopen naar het gevoel van prof. Ko ning veel „automatischer". Onlangs leverde dat een gymnasiast zelfs een tien voor één van de eind examenvakken op. De leraar had een acht voorgesteld. De tien kende prof. Koning toe omdat de jongen beter was dan een voorganger die al een ne gen had gescoord. „De jongen hoeft niet alles te weten" legde hij de leraar uit, „hij is uitmuntend, dus een tien". Hoewel prof. Koning zich kan in denken dat er een tijd komt dat het eindexamen overbodig is, omdat een goede inspectie en de school gezamen lijk een „eindexamen per vak zullen in stellen", is hij, zolang dat nog niet bereikt is, vooral voor het handhaven van het mondelinge eindexamen. Hij vindt het jammer dat er steeds meer centrale schriftelijke examens ko men. Want juist bij het mondeling zou het inzicht van de leerling beter naar voren komen. Wel vindt hij het gewenst dat van de mondelinge examens eens een aantal opnamen op de band wordt gemaakt, opdat de manier van vragen kan wor den geanalyseerd. Terloops vertelt hij dat meisjes ver moedelijk bij mondelinge examens ho gere cijfers krijgen dan jongens. Er schijnt in Oostenrijk als eens een on; derzoek naar te zijn gedaan. Prof. Koning legt uit: „het meisje ziet er vriendelijk uit. Ze zegt een paar aardige dingen. De wat stuursere jon gens komen er dan net iets bekaaider af". Hij vindt dat de manier waarop iets wordt „gebracht" wel mee mag tellen bij een mondeling examen. Bij examens die hij nog onlangs afnam constateerde hij en dat vond hij toch niet goed dat een groep jongens veel te gauw be rustte. ROTTERDAM Ondanks enige te genwerkende factoren, voornamelijk be trekking hebbende op de afzet in het buitenland, heeft de totaal-omzet van de groep van bedrijven van de konink lijke lak-, vernis- en verffabriek Molyn en Co. nv (incourant) zich in stijgende lijn ontwikkeld, aldus het jaarverslag over 1968. Blijkens de verlies- en winst rekening daalde het voordelig saldo uit bedrijf tot f 0,64 min. (v.j. f 0,72 min.). Aan interest en dividend van deelne mingen werd ontvangen f 0,54 min. (f 0,44 min.). Voorgesteld wordt zoals bekend, een dividend van 17V2 pet. waar van desgewenst tien procent in aande len (v.j. 15 pet. waarvan tien pet. in aandelen). Blijkens de geconsolideerde verlies- en winstrekening bedroeg het voordelig saldo uit het bedrijf f 1,32 min. (v.j. f 1,33 min.) en het voordelig saldo f 0,41 min. (f 0,34 min.). De gang van zaken in het nieuwe boekjaar geeft de direc tie vertrouwen, het jaar 1969 met een goed resultaat te kunnen afsluiten. Dien tengevolge acht men het verantwoord, de hogere winst over 1968 niet alleen tot uitdrukking te brengen in een ver hoging van het dividend, doch daarvan, evenals vorig jaar, desgewenst weer tien pet. in aandelen uit te keren. Hier aan mag evenwel niet de conclusie wor den verbonden, dat in de toekomst de ze uitdelingspol'tiek ongewijzigd zal kunnen worden gehandhaafd. i~|NLANGS werd een gecommitteerde die in Den Bosch examen afnam ge- kritiseerd. Door zyn toedoen zou een meisje zyn gezakt, terwijl een ander klasgenootje met gelyke cijfers slaagde. Prof. Koning uit Den Haag, uiterst deskundig in het afnemen van examens, zegt: „Zoiets kan wel eens voorkomen. Dan is er sprake van een randgeval. Meestal echter zijn de cijfers niet geheel gelijk! De één kan bijvoorbeeld een hoger gemiddelde hebben dan de ander, wat net de doorslag geeft." Alle examens zijn aan reglementen gebonden. Iemand kan reglementair slagen of zakken. Dan is hy boven of onder de vereiste maat. Over de tussen gevallen wordt overleg gepleegd. Het hangt van de school zelf af of gecommitteerden en leraren eerst apart dan wel meteen gemeenschappelijk vergaderen. Prof. Koning is voorstander van de aparte vergaderingen vooraf. Hy is er ook voor dat gecommitteerde en leraar pas het rapport van de leer ling in de discussie betrekken als beiden in principe het cijfer hebben vastge steld. Uit jarenlange ervaring vindt hy dat systeem het meest objectief. Overigens: de toezichthouders by eindexamens gymnasium en middelbare school voor meisjes heten gecommitteerden. Aan de h.b.s. worden ze deskun digen genoemd. Dit jaar deden byna 5700 leerlingen eindexamen gymnasium; 18.417 eind examen h.b.s.; 6314 eindexamen m.m.s. Naar schatting waren daarbij zestien honderd gecommitteerden betrokken. Voor de gymnasia zyn dit gewoonlijk wetenschappelijke ambtenaren en hoogleraren; by de h.b.s. oud-leraren, ingenieurs en oud-rectoren; bij de m.m.s. veel dames in het bezit van een bevoegdheid voor het onderwijs. BOEGRAVEN/WADDINXVEEN Directie van n.v. Vreeken, houdster maatschappij van n.v. Eminent, fa briek van elektronische orgels te Bode graven, en commissarissen en directie van Kempkes meubelfabrieken n.v. te Waddinxveen, zijn tot overeenstem ming gekomen ten aanzien van een vol ledige samenwerking tussen beide be drijven. In verband hiermede zal n.v. Vree ken een bod in contanten uitbrengen van 100 procent, op alle uitstaande aandelen voorzien van dividendbewijs 32 en volgende van Kempkes meubel fabrieken n.v. Verschillende grote aandeelhouders hebben zich reeds bereid verklaard het bod te accepteren. Voorzover houders van prioriteitsaandelen bereikt konden worden, zijn zij akkoord gegaan, waar door reeds thans vaststaat dat de meerderheid van houders van nomi naal f 25.000 prioriteitsaandelen op het bod zal ingaan. NV Vree ken zal het bod gestand doen, indien een naar haar oordeel vol doende aantal aandelen wordt aange boden. Binnenkort zal een bericht aan aan deelhouders van Kempkes meubelfa brieken n.v. worden gepubliceerd met een nadere toelichting op dit aanbod. De bedrijven van Kempkes meubel fabrieken n.v. zullen de werkzaamhe den onder eigen naam voortzetten. Het ligt in de bedoeling t.z.t. over te gaan tot verdere uitbreiding. Commissarissen en directie van Kemkes meubelfabrieken n.v. zijn van oordeel dat gezien de huidige struc turele moeilijkheden met deze fusie de continuïteit van het bedrijf gediend en de werkgelegenheid het best ge waarborgd is. Tengevolge van deze sa menwerking zal geen personeel af vloeien. Integendeel, het samengaan biedt de medewerkers van beide maat schappijen verdere mogelijkheden. Ondernemingsraad van Kempkes meubelfabrieken n.v. en vakbonden zijn ingelicht. De laatstgedane koers van de aande len was 65 procent, aldus een commu niqué. BEST Tricobest nv te Best heeft een vijftig procent hogere omzet be haald in de thans verstreken periode van 1969, in vergelijking met de over eenkomstige periode van vorig jaar. Ook het resultaat is belangrijk beter, zo werd in de jaarvergadering ver klaard. Het tweede half jaar is echter verreweg het belangrijkste, maar op grond van de orderportefeuille is een volledige bezetting dan verzekerd. On der het voorbehoud althans, dat de conjunctuur niet verwakt en de produk- ten volgens afspraak worden afgeno men. Bij de verwachting voor het ge hele jaar wilde men voorzichtigheids halve echter niet verder gaan dan te verklaren, dat de winst zeker niet la ger zou ,zijn. Aandeelhouders vroegen zich af, of het wel verstadig was om zeven pro cent (vorig jaar vijf procent) dividend uit te keren, gezien het feit, dat mo menteel geen belasting behoeft te wor den betaald. Verzekerd werd, dat men dit voorstel niet gedaan zou hebben, in dien men niet de verwachting had, dat de rentabiliteit zodanig zou toenemen, dat dit dividendniveau gehandhaafd kan worden als belastingbetaling aan de orde komt. Dat zal in 1970 zijn. Ook in 1969 zal nog van het compensabel verlies gebruik gemaakt kunnen wor den. AMSTERDAM Simon de Wit nv te Zaandam hoopt dat de tweede helft van 1969 beter zal zijn dan de eerste helft. Op de jaarvergadering deelde het bestuur mede, dat door de prijs- beheersing en de felle concurrentie, de bedrijfsresultaten tot nu toe zijn achtergebleven. Wel kon een omzetstij ging van tien procent worden be haald. Betere resultaten hoopt men te be halen door de opening van elf nieuwe supermarkten en door diverse filialen te moderniseren. Kleinere winkels zul len worden gesloten. Per eind 1969 zal de totale verkoopoppervlakte toegeno men zijn met 7000 vierkante meter tot 30.600 vierkante meter. Over de begin 1969 geopende netto markt (verbrui- kersmarkt) in Amsterdam-Noord, kon het bestuur nog niets zeggen: „Deze markt heeft haar aanlooptijd nodig". Een tweede netto-markt zal binnen kort in Utrecht worden geopend. Over de „non food"-sector, werd in de vergadering opgemerkt, dat deze sector slechts interessant is, wanneer de artikelen een grote omloopsnelheid hebben. Een aandeelhouder merkte op dat de loonkosten in 1968 sneller zijn geste gen dan de totale kostenstijging. Het bestuur antwoordde dat door het aan trekken van meer vakbekwaam perso neel. r 1 moeilijk is het rendement op gelijke basis te houden. 3 Jléti Studeert wiskunde, zonder een droge wis kundige te zijn; hiji leeft in Wenen, zonder Wener te zijn; hij is van geboorte een Slowaak, zonder Slowakisch te zijn; hij spreekt ongewoon snel, zonder te snel beslissingen te nemen; hij zal de beste schaker ter wereld worden, zonder wereld kampioen te worden". Deze profetische woorden sprak dr. S. G. Tar- takower toen men hem in 1906 vroeg wat hij van |de toekomst dacht van de toen 17-jarige Richard Réti, de man die op 6 juni 1929, nu dertig jaar geleden, plotseling kwam te overlijden. Inderdaad is het moderne schaak zonder Réti niet denkbaar. Hij heeft, als belangrijkste vaan- - - i het 3. Lf8-g7 4. Lel—b2,0-0 5. g2-g3, b7-b6 6. Lfl g2, Lc8-b7 7. 0-0, d7-d6 8. d2-d3,- •Pb8-d7 9. Pbl—d2, e7-e5 10. Ddl-c2, Tf8-e8, 11. Tfl-dl, a7—a5 12. a2-a3, h7-h6 (De «tellin gen zijn ongeveer in evenwicht). 13. Pd2—fl, c7—c5! 14. b4-b5 (Wit kon hier een pion winnen door 14. bxa5, Txa5 15. Pxe5, Lxg2 16. Pxd7. maar na 16. Lc6 17. Pxf6t. Lxf6 18. Lxf6, Dxf6 krijgt zwart gevaarlijke aanvalskansen). 14. Pd7-f8 15. e2—e3, Dd8-c7 16. d3-d4, Lb7-e4 17. Dc2—c3 (Volgens het toernooiboek is 17. Del beter). 17.-..., e5.\d4 18. e3xd4, Pf6-d7 (Juist was- 18..-, Pe6! met goed spel voor zwart). 19. Dc3-d2!, c5xd4 20. Lb2xd4, Dc7xc4 21. Ld4xg7, Kg8xg7 22. Dd2-b2f! (Dit tussenschaak EINDSPELSTUDIE VAN RICHARD RÉTI heeft Capablanca bij de vooruitberekening over deldrager van de "nieuwe ideeën in het schaak spel", na de Eerste Wereldoorlog baanbrekend werk verricht. De Réti-opening, het Konings- en Dame-indisch zijn openingen, die tloor Réti op indringende wijzé populair zijn gemaakt. het hoofd gezien). Daarnaast heeft deze Tsjechisch-Slowaakse» 22. Kg7—g8 23. Tdlxd6, Dc4—cS 24. grootmeester zicK een grote naam verworven op Tal—dl, Ta8—a7 25. Pfl—e3. Dc5—h5 26. V P;3—d4!, Lc4xg2 27. Kglxg2» Dh5—e5 (Niet 27. -., Txe3 28. fxe3, Dxdl wegen» 29. Pf5 en wint, maar het beste was nog 27. Pe5 geweest). 28. Pe3—c4, Dc5-c5 29. Pd4-c6, Ta7-c7 30. Pc4—«3, Pd7—e5 31. Tdl-d5! Zwart gaf het op, met het oog op 31. Pc* 32. Txc5, Pxb2 33. Tc2. Pa4 34. Pd5 en wint het gebied van de eindspelstudie. Ter herinnering aan Réti zal begin volgende maand te Bladel een klein herdenkingstoernooi worden gehouden waaraan prof. dr. Euwe, Flohr, Opocensky en Hans Müller zullen deelnemen. Allemaal speler* die Réti goed hebben gekend. Hieronder een van zijn beroemdste partijen en een fiine eindspelstudie. WIT: Richard Réti. ZWART: J. ft. Cap», blanca. (New York 1924). Réti-opening. 1. Pgl-D, Pg8-f6 2. c2—c4, «7-g6 3. b2-b4 (In de laatste tijd herontdekt Vooral Smyslov maakt van deze opmars veel gebruik). f T 1 t 1 t b e d 9 h De opgave van de week: wit «peelt en maakt remise. De oplossing komt in de volgende rubriek. N. WIT (Böhm): Khl, Te2 en fl, Lb5, pionnen a4^ ■o4,D,g2,h2. ZWART (Ligtèrink): Rfb, TaS, Td8, Lb4, Ph*. pionnen f3 en h4. Er volgde 32. Ph5-g3fl 33. b2xg3. h4xgj 34. Tfl—el,'Td8—h8f 35. Khl-gl, Lb4-e*t 3*. Te2—e3, f3—f4 on wit gaf het op. Wereldkampioen Andris Andreiko is onbetwist baar de grootmeester van de omsingelingsttrate- gie. De meesten van zijn partijen dragen daar door een scherp karakter, omdat zijn tegenstan ders, vaak onwillens, de aapval moeten hanteren. Een enkele maal mislukt zijn opzet doch dan moet er nog heel wat kunde aan te pas komen om hem een definitieve nederlaag toe te brengen. Zijn gehele carrière kenmerkt zich door slechts heel weinig verliespartijen en als houder van de wereldtitel is hij daardoor in een bevoorrechte positie, wanneer hij zijn titel in een match moet verdedigen. Hieronder een fraaie prestatie uit het' pas beëindigde invitatietoernooi te Samarkand: 'WIT: Agafonov; ZWART: A. Andreiko; Saraas kand 28 mei 1969. 1. 32-28 20-24; X -37-32 14—19; 3. 41-37 10-14; 4. 34-29 Na (46-41) 5-10 (31-27) 20-25 (37-31) 17-21 (41-37) 21-26 is de "Springqrvariant in de nahand" ont staan, waarin wit eveneens het initiatief moet ne men. 4. 18-23; 5.29x18 12*23; 6.46-41 Na (39-34) volgt een hergroepering door 23—29 (34x23) 24-30 (35x24) 20x18. Op (40-34) kan hetzelfde, maar ook 24-29 enz. 6. - 7—12; 7. 31-27 17-21; 8. 36-31 21-26; 9. 41-36 5—10; 10.- 33—29? Wit moest zich toch ver klaren, maar deze voortzetting brengt hem ont wikkelingsmoeilijkheden. Hij vreesde waarschijn lijk later problemen aan zijn linkervleugel. Het beste is vermoedelijk 39—34. 10.24x22; 11. 27x29 13-18. Het volgende par tijgedeelte staat in het teken van zwarts strategie, de witte opstelling op 29 tc bevriezen. 12. 39-33 1-7; 13. 44-39 8-13; 14. 50-44 11-17; 15. 33—28 17-21; 16. 39-33 3-8; 17. 44—39 7-11; '18. 49-44 18-22; 19. 28x17 11x22. Begint hiermee wits linkervleugel te belemmeren; de geijkte methode tegen het door wit gevolgde «ysteem. i0. 32-28 12—18; 21. 28x17 21x12; 22. 33-28 2—7; 23. 38-32 Veiliger, doch veel defensiever is 37-32(26x37)32x41. 23. 20-25; 24. 39-34 6-11. Tot het nitemo forceert zwart beslissingen aan wits zijde. 25. 43—39 15—20; belet een verdere centrumver sterking door 39—33 wegens (25—30) 35x15 (14^20) 15x24 (19x50). Om dit toch te kunnen' verwezenlijken vervolgt wit nu met 26.48-43 (zie diagram). Weliswaar is de directe aanval door .28-23 (19x28) 32x23 niet aan te bevelen wegens (20-24) 29x20 (18x29) 34x23 (10-15) en wits voorpost op* 23 is zeer zwak, maar veel beter was hier direct: 31-27! Na (18- of 19-23) staat wit uitstekend. Op (19—24) krijgt zwart de moeilijkheden bV. 39-33 (14-19) 44-39 (10—15) 28—23! (19x28) 32x23 en zowel 23-19 als 48-43 en 34-30 dreigt. Dus na 31-27: (10-15) 48-43 (4-10) 43-38 (20-24) 29x20 (15x24) 29x20 (15x24) en nu 28—23 waarna wit nog wel zeer precair staat, maar misschien een houdbare verdediging kan vinden. 26. 10-15; 27.39-33 11-17; 28. 43-39 17-21; 29.31-27 4-10; 30.28-23. Op 47-41 wint zwart door (19-23) 28x19 (13x24) 42-38 (8-13) 36-31 (7-11) 41-36 (12-17) 27-22 (18x27) 31x22 (17x28) 32x23 (11-17) en binnen weinige zetten verliest wit een stuk. 30. 19x28; 31. 33x22 Wit schijnt zich weer wat lucht te hebben verschaft, maar... 31. 18—23M' 32.29x18 12x23; Er dreigt nu (13-19) en (23-29) 33.47-41 DEZE WEEK ALS; OPGAVE VOOR ONZE LE ZERS: Met welke combinatie maakte zwart een. eind aan de partij? WIT: Mogiljanski: 24, 26, 29. 31, 33, 34, 35, 3d, 37,38, 39,40,42,44.45,49 (16 sch.) ZWART: (Palmer) 1,2,4,8» 11,12,13.1*16,17, 18,20,22,25,27,28 16 sch.) jf Op (4-9) of (2-7) volgt 24-19 (13x24) W-23 al- tijd dam. Op (4-10) volgt dezelfde cMjjiflïui® met schijfwinst, evenals op (186 of 187) Na (16-21) volgt: 24-19 (13x24) 29-23 (18x29) 34x32 dreigt 33-28 (1-6) 33-29 (24x33) 39x28. (22x33) 31x22 (17x28) 38x29 en schijf 28 gaat ven- loren. door H. W. F1LARSKI Tellen en kijken vormen de twee factoren die ïn vele bridgespellen het gewenste resultaat kunnen opleveren en in het bijzonder in het fascine rende spel dat ik u vorige week voorlegde: 52 HB9742 32 •fr 10/7 3 V V 10863 O A A A965 2 A 74 3 A VB 10975 VB 109 8 5 H 8 6 4 A VB 8 Oost gever, OW kwetsbaar. Nadat oost mét één ruiten opende en zuid met één schoppen gevolgd had, bereikten OW zonder verder bicden van NZ een eindcontract van vijf ruiten. Zuid speelde schoppenvrouw voor en de vraag was hoe of OW wel down gegaan zouden kunnen zijn. Na schoppenheer op tafel (west) te hebben genomen, speelde de spelleider schoppen na, nam het aas én troefde een derde schoppen af met rui tenaas. Uiteraard meende hij veilig naar zijn hand terug te kunnen keren met hartenaas, waar na oost ruiten negen voorspeelde die zuid met .ruitenheer nam. Zuid speelde nu schoppen en noord die had kun nen zien dat oost nog de schoppen zeven moest hebben troefde de "vrije" slag van zijn partner af met ruiten drie. Dit deed hij niet zomaar noord had namelijk goed geteld dat oost en zuid beiden géén hartewens meer konden hebben. Noord was dus aan slag gekomen en speelde een kleine harten wat oost nü ook dóet, hij gaat één down, dèar thans de ruiten acht van zuid vroeger of later promoveert tot een slag. Natuur lijk merkt u op, dat "als" oost naar eigen hand was gegaan met klaverheer, dit allemaal niet kon zijn gebeurd - maar met dichte kaarten lijkt het minder gevaarlijk de hartens aan te spelen waar van men er slechts zes samen heeft, dan klaver waarin men zeven kaarten bezit OVERTROEFD! De Napolitaan Pietro Forquet, sinds lange jaren één der uitblinkers en steunpilaren van het Ita liaanse team van wereldkampioenen, staat in de bridgewereld bekend als de "menselijke machi ne". Zeer zelden maakt Forquet een verkeerde taxatie bij het spelen en nog zeldzamer zijn zijn speelfouten. Niettemin werd hij tijdens de we reldkampioenschappen te Rio éénmaal verslagen .door de Fransman Henri Svarc, vermoedelijk de beste Franse speler der laatste vijf jaren. Ik geef u hier het spel waarin deze unieke gebeur tenis plaats vond voorlopig de OW spellen en de volgende week krijgt u de rest te zien: West VBI097S V AVB42 O io 3 Oost A H 6 C? .8765 O HB V 8 7 6 West gever, allen kwetsbaar. Op de OW-plaatse« zaten de Fransen Boulenger-Svarc, in NZ warca, de Italianen Belladonna-Avarelli opgesteld. West opende met één schoppen noord doublet oost redoublet - zuid twee harten (conventioneel, n.l. de kleur dié zuid bepaald niet wil spelen!) west doublet - noord twee schoppen (Belladonna tracht een korreltje zand in de Franse machineri® te werpen, bovendien laat hij met dit bod zijn partner de keuze tussen drie klaver of ruiten) zuid drie ruiten west drie harten noord past® oost vier harten allen pasten. Tegen vier harten kwam Belladonna (noord) uit met klaverheer en in slag 2 speelde noord schop pen twee terug. Hoe zou u denken dat Hcnrt Svarc (west) dit speelde en wat de grote Forquet over het hoofd gezien heeft? FIL S< HORIZONTAAL: I.Huildier (8) 5. Notenprikker (8) 11. Al is het aanvankelijk nog maar kort aan de. Sng, het is toch belachelijk (7) ozikalc pijpenstandaard (5) 13. Hierlangs kan je nauwlijks binnenkomen (7) 14. Thans noemt men het dikwijls flat (5) 16. Voorstellen rüsten op vruchten (7) 18. Vreemd ziekelijk verlangen naar huis (9) 22. Hierop is de luis een slak (7) 23. Hierbij is de wil weg 26Zo is het in de city niet (9) 30. Zij brengen de waarheid aan het licht (7) 32. Men maakt jacht op haar (5) 33. Columbus wist niet wat hij zag toen hij dit zag (7) 35. Dans voor aanstaande vaders (5) 36. Onnederlandse bijeenkomst (7) 37. Zij werden tijdens of kort na de oorlog gebo ren (8) 38. Sinterklaas is zijn voorman (8) VERTICAAL: 1. Wie hier binnen gaat laat alle haar hopen (8) 2. Zij die het eten uitdelen zijn wel verwaand (11) 3. Volgt het licht (7) 4. Bij het naar binnengaan wordt een achter stand weggewerkt (7) 6. Daar zit men beter voor dan achter (7) 7. Slecht lied (7) 8. Zo mag men zeker niet in gezelschap zijn (5) 9. Vallende muren (8) 10. Met medelijden bedrijven (6) 15. Zulk een vrouw is niet van deze wereld (5) 17. Een jong dier kan rente opleveren (5) 19. Lift yoor mankracht (5). 20. Hij bezorgt ons koude rillingen voor ons ple zier (11) 21. Mijn schoonzus kan zeer gespannen zijn (5) 24. Hij is vaak e«n varken (8) 25. Deftig zijn plaats opzoeken (8) 27. Hij komt altijd net te laat voor het verhaal (7) 28. Daar mogen de anderen nooit bij zijn (7) 29. In die plaats is men niet zo gebonden (6) 30. Hiermee haalt men zich een extra-schoonmoe der op de hals (7) 31. Deel van het gelaat dat aanduidingen geef) 34. Upper-ten (5) Horizontaal: 1. siroop; 5. speels; 11. appel; 13. apert; 14. aap; 16. eronder; 17. iso; 19. td.; 20. snit; 21. rest; 23. te; 24. Erin; 26. meter; 28. egel; 30. leder; 32/ Nes; 33. zeelt; 34.' melig; 36. gerst; 37. aardrijk; 38. glans; 40. Sedan; 43. leest; 44. S.G.P.: 46. re net; 48. Arne; 49. Geert; 51. Edda; 52. S.E.: 53. raad; 55. uien; 57. e.k.; 58. sip; 60. Vlaming; 61. are; 62. A9ron; 64. steel; 66. Nelson; 67. ellips. Verticaal: 1. spatel; 2. rap; 3. op; 4. open; 5. Perim; 6L speer; 7. Pers; 8. er; 9. E.T.I.; 10. stoelt; 12. loten; 13. adres; 15. ad rem; 18. stelt; 20. snel; 22. teer; 25. idealen; 27. terdege; 29. gestand; 31. riant; 33. zeker; 35. gas; 36. Gijs; 38.. gerei; 39. Ascr; 41." Deen: 42. neder; 43. lassen; 44. Sedan; 45. Pruis; 47. takels; 49~gaïon; 50. Tintc; 54. AVRO; 56*. egel; 59. pal; 61. Ali; 63. as; 65. el:

De Vallei | 1969 | | pagina 19