Veenendaals dagblad Stiptheidsactie kan Schiphol schaden Juiste in de drukke vakantieweken Buiten flandria Gemenebest wil sancties tegen Rhodesië verscherpen Koninklijke interesse voor kunst Oom Hein" wil de Tour niet missen Griekse staatsraad wil niet buigen voor kolonels Rumoerige „nacht van Assen^ Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallet Weekeinde zonniger ONTEVREDEN VERKEERSLEIDERS Rijn kan weer drinkwater leveren EEN LENING V er keer son geluk met doden en vele gewonden Proces over moord op Rosa Luxemburg Eten in Biafra morgen op igeni dolfijnen... ...in het dolfinarium Harderwijk. VTB Harderwijk - Tel. 03410 - 2569. Konijn II Wat een topper die brommer 2 jaar garantie op blokmotoren 20 modellen vanat f 419 (incl. B.T.W. Kwartaalabonnees bespaar incasso Betaal per giro Tivee ministers afgetreden Warm welkom voor gelukkige prinses Irene NA VERNIELINGEN 80 ARRESTATIES van de N.V. Nationale Volksbank betekent: dat ook voor u! Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10055 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p, m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 28 JUNI I969 - 43e JAARGANG no. I49 SCHIPHOL. De Nederlandse verkeersleiders, die op Schiphol, Zestienhoven. Beek in Limburg en Eelde bij Groningen vrijwel al het luchtverkeer van het Nederlandse luchtgebied regelen, hebben besloten met onmiddellijke ingang over te gaan tot uitvoering van een stiptheidsactie, die voor onbepaalde tijd zal worden voortgezet. Dit betekent met name voor Schiphol, waar het in- en uitgaande lucht verkeer verreweg het drukste is, dat rekening dient te worden gehouden met ernstige vertragingen, speciaal op het spitsuur. Met name zal de stiptheids actie, volgens ingewijden, haar gevolgen voelbaar maken in deze weken, die voor Schiphol, met de talloze vakantievluchten, juist tot de drukste van het jaar behoren. In een vergadering van het Neder landse Verkeersleidersgilde gister avond in Amsterdam, namen de leden bij overgrote meerderheid een motie aan. waarin besloten wordt de nationaal en internationaal geldende verkeerslei dingsvoorschriften naar de letter toe te passen en daardoor de beveiliging van het luchtverkeer zeker te stellen. Dit besluit berust op de overweging, dat het sinds jaren bestaande slechte arbeidsklimaat nu zodanige vormen dreigt aan te nemen, dat de invloed hiervan op de taakuitvoering, die direct verband houdt met de veiligheid, funes te gevolgen zou kunnen hebben. Bovendien was de vergadering van mening dat de verantwoordelijke over heidsorganen nog steeds nalaten die maatregelen te nemen voor het perso neel, die een optimaal arbeidsklimaat tot gevol zouden hebben. Tenslotte is de motie gegrond op de overweging, dat de regering niet of nau welijks tegemoet is gekomen aan de voorstellen van het gilde om de sala- ADVERTENTIE ifl»; In het grootste overdekte Dolfijnen- stadion ter wereld met 2500 zit plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen .in éèn pro gramma.Tijden: 10.00 - 11.30 - 13.00 -14.30 -16.00 - 17.30 uur. (op zondag niet om 10 uur). SPEELTUIN VELUWESTRAND RONDVAART yXIitpluim begeeft zich ongaarne ver van zijn hol, zijn veilige toe vlucht. Deze eigenschap aldus prof. Westhoff veroorzaakt een zonéring van de plantengroei met het hol als middelpunt. Dicht er omheen is alles kaal; ge kunt dit in de vakantie op tientallen plaatsen zien. Ge zult dan opmerkendat iets verder een laag, plm. 1 cm hoog grasdek overblijft, maar pas 60 m verder blijkt er geen duidelijke in vloed meer te zien. Meestal liggen de holen dichter bij elkaar dan 60 m en in dit geval is dus overal invloed merkbaar, doch deze is niet gelijk matig. Een optimale konijnenpopu latie bevordert dus de ruimtelijke verscheidenheid, hetgeen vooral bleek, toen de stand door de muxo- matose sterk terugliep. Na de in trede ervan verarmde het land schap, het raakte zijn verscheiden heid kwijt; het stabiele mozaïek- plantendek van het duin (berken bosjes, dichte liguster, meidoorn, rozen, vlier, kruipwilg en ingestrooi- de graslandjes) veranderde. Het struweel breidde zich uit en duinriet overwoekerde de grazigheid van voorheen. Toen de konijnenbevol king zich later herstelde, keerde de vroegere variatie in meerdere of mindere mate terug. In kalkarme duinen, met een veel armer en kwetsbaarder begroeiing, is de kans op verstuiving en verwoesting veel groter. Struiken en kruiden kunnen deze moeilijk beteugelen. We zien dus, dat het wild een onderdeel van de levensgemeenschap vormt en daarop zowel een positieve als een negatieve invloed kan uitoefenen. De dieren gaan eentonigheid en ver arming tegen en dit geldt niet uit sluitend voor ons Knagelijntje. 28 juni 69 A. B. WIGMAN. riëring op te trekken tot tweederde van de vliegershonorering en om de ver keersleiders een nieuw carrière-per spectief te bieden, zoals zij dat zouden willen hebben. De Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers gaf desgevraagd op de be slissing van de verkeersleiders het vol gende commentaar: Deze actie zal een kostbare aangelegenheid worden, omdat zonder twijfel vele vliegtuigen nu bij de aankomst in de lucht zullen moeten blij ven in afwachting van de vergunning om te landen. Dat betekent extra brand stofverbruik. Daarnaast betekent iedere vertraging op zichzelf al een schadepost voor de luchtvaartmaatschappijen, waarvan de hoogte moeilijk geschat kan worden. De vliegers zelf hebben er overigens geen last van. De veiligheid wordt er zeker niet door beïnvloed. Tenslotte zijn de vliegers, die zich overigens volkomen afzijdig wensen te houden van dit conflict, wel van me nig, dat de salariëring der verkeers leiders onvoldoende is. Men heeft ons altijd als ambtenaren behandeld en nu zullen wij met onze stiptheidsactie laten zien, dat wij ook ambtenaren kunnen zijn, aldus luidde na afloop van de vergadering het com mentaar van dc voorzitter van het gil de, de heer T. M. van Gaaien. Onze positie en ons werk worden wel gewaardeerd, maar onze functie niet, zo vervolgde hij. Het werk, dat wij doen, valt voor de helft buiten de re gels. De ervaring en de praktijk van ons werk heeft ons dit geleerd. Hoe groot de vertragingen zullen wor den kon ook de heer Van Gaaien niet voorspellen. Hij beperkte zich tot de mededeling, dat deze in hoge mate af hankelijk zullen zijn van het verkeers aanbod en van de weersgesteldheid. ADVERTENTIE LONDEN Afgevaardigden uit 27 landen van het Gemenebest hebben het besluit genomen, een onderzoek te la ten instellen naar de manier, waarop aan de sancties tegen het uitgetreden gemenebestland Rhodesië meer kracht kan worden bijgezet. Dit besluit houdt verband met de uit slag van een referendum waarbij de merendeels blanke kiezers in Rhodesië de premier, Ian Smith, het mandaat gaven tot het instellen van een apart heidsbewind naar het voorbeeld van het systeem dat in de Unie van Zuid- Afrika wordt toegepast. In de Londense resolutie wordt erop gewezen, dat maar 90.000 kiezers (nog geen 2.5 pet van de totale bevolking) aan de volksraadpleging mochten deel nemen. De conferentie van Gemenebestlan- den in Londen stond onder voorzitter schap van de Hoge Commissaris in Kenia, dr. J. Karanja. Als leden van de commissie van on derzoek zijn aangewezen Groot-Brittan- nië, Canada, India, Jamaica, Kenia, Pakistan en Zambia, terwijl de secreta ris-generaal van het Gemenebest, Ar nold Smith, tot deelneming wordt ge machtigd. Volgens welingelichte kringen in Lon den, heeft Engeland de Verenigde Na ties gevraagd Europese regeringen er toe te bewegen, geen tabak uit Rhode sië meer in te voeren. Volgens berich ten was in de buurt van de Canarische Eilanden een met 1000 ton tabak gela den schip gesignaleerd, dat vertrokken was uit Mozambique met bestemming Europa. Terence Miller, hoofd van de uni versiteit van Rhodesië, waar alle - ras sen worden toegelaten, heeft zijn func tie neergelegd. Hij was het niet eens met de plannen van de regering om in Rhodesië de apartheid in te voeren. Verzoeke vóór 2 juli 12,35 over te schrijven op onze giro 1321600 t.n.v. DE VALLEI, Veenendaal met vermelding 1. abonnement 3e kwartaal 1969 2. naam en adres waar ons blad bezorgd wordt 3. post- of bezorgabonnement. Abonnementen-administratie Koningin Juliana heeft vrijdag op paleis Soestdijk een groep schilders en juryleden voor de koninklijke subsidie voor de Vrije Schilderkunst ontvangen. Hare Majesteit wordt op de foto geflankeerd door de heer J. Zekveld en mej. N. Geys. NIJMEGEN. Op de rijksweg Nij megenDen Bosch, onder het dorpje Alverna (gem. Wychen), heeft zich van ochtend een ernstig verkeersongeluk voorgedaan, waarby volgens de eerste berichten zeker twee mensen om het leven zyn gekomen en elf personen ge wond, van wie zeven zwaar. Er ont stond een kettingbotsing nadat twee auto's frontaal met elkaar in botsing waren gekomen. ADVERTENTIE Jongeren willen prof. Van Hulst als C.H.-leider DEN HAAG. De christelyk-histori- sche jongeren hebben de Unieraad van de C.H.U. voorgesteld prof. dr. J. VV. van Hulst te vragen of hy zich beschikbaar wil stellen voor het voorzitterschap van de Unie. Prof. Van Hulst is lid van de Eerste Kamer en hij zou dan de opvolger moe ten worden van drs. A. D. W. Tilanus, die om gezondheidsredenen zijn functie moet neerleggen. De c.h.-jongeren vin den prof. Van Hulst geschikt vanwege zijn deskundigheid, zijn open instelling en zijn elan. Volgens het bestuur van de CHJO zou zijn kandidatuur het prestige van de CHU ten goede komen. „OOM HEIN" van Dooren (106). de oudste man van de Tour de France, maandag a.s. De finish van de tweede Maastricht. Nederland, wacht etappe ligt vóór nu *al vol spanning op de aankomst van zijn woning, aan het Volksplein te ATHENE Michael Stasinopoelos, die door de kolonelsregering is afge zet als president van de Griekse staats raad, het hoogste rechterlijke college van het land, heeft vrijdag de sterke man van de junta, premier George Pa- padopoelos, weerstaan en geweigerd ontslag te nemen. In een brief aap John Agathange- loe, plv. minister van het bureau van de premier, heeft Stasinopoelos ge zegd, dat hij niet zal tegemoetkomen aan het verlangen van Papadopoelos die eist dat hij aftreedt. Redenen geeft Stasinqpoelos niet in zijn brief. Eerder had Stasinopoelos reeds verklaard, dat hij geen ont slag had ingediend, in tegenspraak tot een officieel communiqué van de regering waarin werd gezegd, dat zijn ontslag door Papadopoelos was inge willigd. In een officiële bekendmaking over radio-Athene verklaarde de regering dat Stasinopoelos was ontslagen als pre sident van de staatsraad en Dimitsas tot zijn opvolger benoemd. Het kabinet heeft tevens twee vice- presidenten benoemd, Elias Glykofri- des en Athos Tsoetsos, die beiden al lid waren van de raad. Het was niet onmiddellijk bekend, of de drie hun benoeming hebben aanvaard. Het ontslag van Stasirtopoelos volgde op de beslissing van de staatsraad een regeringsdecreet ongedaan te maken, waarbij 30 rechters in mei uit hun functie waren gezet, die de regering onwelgevallig waren. Hij verklaarde verder, dat decreten van de premier de beslissing van de staatsraad niet kunnen veranderen, ten zij een nieuwe wet wordt aangenomen. In Athene is officieel het aftreden bekendgemaakt van twee leden van de regering: John Rodinos-Orlandos, on derminister van Economische Coördi natie en Foelios Evlambios, staatsse cretaris van hetzelfde ministerie. De reden van hun aftreden is niet bekendgemaakt. Volgens onbevestigde berichten, heeft Orlandos op bevel van premier Papadopoelos al enige dagen geleden de voorbereidingen voor zijn aftreden getroffen. Het is niet bekend wie de opvolgers zullen worden. Voor een militaire rechtbank te Sa- loniki zijn 14 personen, onder wie 3 vrouwen, veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van een jaar tot le venslang „wegens het trachten de regering omver te werpen". Drie ver dachten werden vrijgesproken. De gestraften werd ook ten laste gelegd plannen te hebben beraamd om SCHIPHOL Blij met het gisteren bekendgemaakte grote nieuws, dat zij over acht maanden moeder hoopt te worden, is prinses Irene gisteravbnd om acht uur uit Parijs op Schiphol aan gekomen, om zondag op paleis Soest dijk de 58ste verjaardag van haar va der mee te vieren. Geflankeerd door koningin Juliana, die haar van de luchthaven kwam af halen, aan haar rechterzijde en haar echtgenoot, prins Carel Hugo, aan haar linkerkant, poseerde de Prinses, lichte lijk blozend van verlegenheid voor de uitgebreide schare fotojournalisten, die tengevolge van de blijde tijding weer als vanouds massale belangstelling voor haar toonden. Ze kregen ruimschoots gelegenheid deze „blijde incomste" te vereeuwigen: eerst bij de uitgang van de aviobrug in de pier, waar de Prinses, met een ge lukkige glimlach om de mond, tussen de al even blijde koningin en prins Carel Hugo ditmaal met vreugde al het blits- licht doorstond, en vervolgens nogmaals buiten, vlak voor het instappen in de hofauto. Als voorheen oogstte prinses Irene, ge kleed in een zacht rose japon en jonger lijkend dan haar 29 jaren, met haar verschijning op de luchthaven veel suc ces. Hoe lang zij ditmaal in ons land zal blijven is nog niet bekend. gebouwen en installaties van het rijk door sabotage te vernielen en bom men te laten ontploffen op plaatsen waar regeringspersonen bijeen kwa men. Het proces heeft zes dagen ge duurd. Een van de beklaagden was op krukken verschenen. Hij zei dat hij verleden jaar juli bij een verhoor door de politie opzettelijk uit een raam van de tweede verdieping was geduwd. De politie had destijds verklaard dat de man, Iossifides, zelfmoord had wil len plegen. DEN HAAG Alle inlaatpunten van waterleidingbedryven, die water uit de Rijn betrekken, zijn weer geopend. Ook zyn overal de sluizen weer normaal In gebruik. De beslissing daartoe is gistermiddag genomen door minister Bakker (verkeer en waterstaat) en staatssecretaris Krui- singa volksgezondheid De Westduitse staatssecretaris van volksgezondheid Ludwig von Manger- Koenig, heeft gisteren volgens het pers bureau DPA in de Bondsdag verklaard, dat endosulfan onschadelijk is voor de mens. Hij zei, dat het insektenbestrijdings- middel waarschijnlijk door een ongeluk of door onoordeelkundig hanteren de grote vissterfte in de Rijn heeft ver oorzaakt. Er moet worden gestreefd naar verbetering van het meldings- en alarmsysteem, vond de secretaris. Het ministerie van landbouw van de deelstaat Noordrijn-Westfalen schat, dat er vier- tot vijfduizend ton vis is om gekomen. Dat betekent een verlies van 2.25 tot 2.7 miljoen gulden. Het openbaar ministerie in Koblenz heeft Nederland gevraagd twee schepen die bij Hoechst in Frankfort endosulfan voor Nederland hebben geladen, te on derzoeken. STUTTGART In Stuttgart begint op 11 juli een proces over de vraag, wie in 1919 de socialistische leidster Rosa Luxemburg heeft doodgeschoten. In een televisiedocumentaire van de Zuidduitse omroep was gesteld, dat de nu 74-jarige oud-luitenant-kolonel Her mann Souchon de man moet zijn ge weest, die de dodelijke schoten heeft af gevuurd. Tot dusver was steeds aange nomen dat een zekere eerste luitenant Vogel de schuldige was. Souchon ver klaarde zich direct onschuldig en span de een proces aan tegen de Zuidduitse omroep. Als belangrijkste getuige zal de nu 88-jarige ex-majoor Waldemar Pabst worden gehoord, die als kapitein van de militairen die destijds Rosa Luxemburg en de communistische leider van de Spartacusbond, Karl Liebknecht, uit het Berlijnse hotel Eden haalden, zou heb ben bevolen de twee gevangenen dood te schieten. De twee partijen in het proces hebben aangekondigd, dat zij nog niet gepu bliceerd materiaal zullen overleggen. GENÊVE De kinderen in Biafra zullen zondag hun laatste maaltijd van het Rode Kruis krijgen, omdat dan de voorraden van de internationale organi satie zijn uitgeput, zo hebben functiona rissen van het Rode Kruis te Genève bekendgemaakt. ASSEN. De Drentse hoofdstad heeft het geweten, dat het vannacht weer de „nacht van Assen" was. Om zes uur vanochtend deelde de politie mee, dat er 80 mensen waren gearresteerd. Sinds 11 uur vrijdagavond was het in de binnenstad zeer onrustig. Er wer den vernielingen aangericht aan de feestverlichting en aan speciaal ter gelegenheid van de T.T.-races aange brachte vitrines. De arrestanten zijn voor een gedeelte ondergebracht in het huis van bewaring. Al vroeg in de eertijds befaamde, doch sinds enkele jaren berucht gewor den „nacht van Assen", voorafgaande aan de TT-races, was het onrustig in de Drentse hoofdstad. Ook nu drongen jongens samen rond het kruispunt op de Noordersingel. De drie politieagen ten ter plaatse beperkten zich er gerui me tijd toe het verkeer op gang te hou den en negeerden de kinderachtige pla gerijen volkomen. Toen de jongelui met bierblikjes be gonnen te gooien, trokken zij zich wij selijk terug en leidden het verkeer over andere wegen door het centrum van Assen. Nadat midden op straat een vuurtje was aangestoken, moesten verkeers borden en richtingaanwijzers er aan geloven. Daarop bekogelden honderden, veelal niet uit het Noorden afkomstige, jongeren elkaar met blikjes. Even voor elf uur verrichtte de poli- tie-in-burger de eerste arrestatie. Te vergeefs trachtten vrienden de zich fel verdedigende arrestant te ontzetten. Later in de nacht kwam het op het kruispunt Nieuwe Huizen en Brinkstraat tot ongeregeldheden tussen politie-in- burger, bereden politie en samenge stroomde jongelui. Talrijke spiegelrui ten sneuvelden en er werden diverse arrestaties verricht. Vanochtend omstreeks vijf uur keer de de rust in Assen weer. De politie deelde mee, dat de meesten van de twintig arrestanten niet uit Assen af komstig zijn. Tijdens de rellen gebruik te de politie op drie plaatsen traangas om menigten te verdrijven. Er zijn vier lichtgewonden, van wie een politieman. Burgemeester Grolleman noemde de ongeregeldheden erger dan in vorige jaren. ADVERTENTIE Binnen enkele dagen contant geld. Bedragen van 500,— tot 9000,-. Aflossing in max 3 jaar. Geheel schriftelijke behandeling mogelijk. Zand «m vrijblijvend inlichtingen: Nmjk - GtrMb Woonplaat* Gaan poatsagala irfwHtriT. Doza bon m engefrankeerde, gesloten enveloppe zanden aan: National# Volksbank N.V. Antwoordnummer: 1750 Amsterdam 1002 nVb of bel: Arnhem tel.427561 Nijmegen tel. 26200 J (Van onze weerkundige medewer ker). Een storingsfront met regen is voorbij en nu kan het dit weekeind in toenemende mate zonnig worden. Een enkele plaatselijke bui is aan vankelijk nog mogelijk; morgen verwachten we vrijwel overal droog weer. Doordat wij aan de oostelijke flank van een krachtig maximum bij Zuidwest-Eng eland liggen, voe ren noordwestelijke winden voor eerst geen warme lucht aan. Het kwik zal ook morgen op een gema tigd niveau blijven, in Gelderland van maximaal 22 graden C. De weersomstandigheden bij de TT in Assen zullen gunstig zijn.

De Vallei | 1969 | | pagina 1