Inspraak „maatschappij" in universitair bestuur Laatste zitting in proces tegen de bezetters van het Maagdenhuis 3 Nota ministers Veringa en Lardinois Mansholt eist van Voortman intrekking of staving van besehuldioinj» Voedseltekort Roemenië Ouders boos op school: meer dan de helft van leerlingen blijft zitten Godsdienstige conferentie in Moskou Veiligheidsraad bespreekt klacht Jordanië Ir. B. L. A. Sassen voorzitter FME St udentenpastor Jos Vrijburg getrouwd Achterstand bij uitvoering Indonesisch vijfjarenplan (iedcehli smart - UIT DE KERKEN ERE DOCTORAAT VOOR DS. J. WIT IN GRONINGEN Vrijwilligers naar Kenia, Kameroen. Zambia, Brazilië Onafhankelijkheid voor St.-Vincent Uitgangspunten Ook studenten Volgend jaar Portugese verzetsman in Spanje gepakt SOEPELHEID Pornografisch geacht boek in beslag genomen Grote bosbranden in Alaska Circa 500 zaken ,.Antillen-zaak" verwezen naar meervoudige Kamer EEG-akkoord over financiële hulp aan geassocieerden Voorlopig secretaresse Partij van de Arbeid ZATERDAG 28 JUNI 1969 MOSKOU Alle grote godsdienstige groeperingen van de Sovjet-Unie komen in Moskou bijeen van 14 juli voor een conferentie gewijd aan Vrede en samenwerking tussen de volkeren. Ongeveer 90 waarnemers uit 44 Sovjet staten worden op de conferentie ver wacht. Het is de eerste grote godsdien stige conferentie in de Sovjet-Unie sinds 1952. Van de 180 vertegenwoordigers u't de Sovjet-Unie behoren 50 tot de Russische orthodoxe kerk. Verder zijn de zeven- dedags adventisten, Georgische orthodo xen, de joden, boeddhisten, moslims en de rooms-katholieken uit Lithauen ver tegenwoordigd. NEW YORK De Veiligheidsraad zal maandag bijeenkomen voor een be spreking van de Jordaanse klacht, dat Israel Jeruzalem aan het annexeren is, in strijd met wat de Veiligheidsraad heeft verordend, aldus is vrijdag in de zetel van de VN in New York bekend gemaakt. Jordanië heeft in het bijzonder ge klaagd over het uit hun huizen zetten van talrijke Arabieren, die bij de klaagmuur van Jeruzalem woonden. Volgens Jordanië worden Arabische wijken in Jeruzalem gesloopt en gaat Israël plannen uitvoeren om Israëlische wijken in Jeruzalem te stichten. GRONINGEN Ter gelegenheid van de viering van het 71e lustrum van de Rijksuniversiteit'te Groningen is gistermiddag in de Nieuwe Kerk te Groningen een viertal eredoctoraten uitgereikt, en wel aan ds. J. Wit te Ede (godgeleerdheid), prof. dr. R. Dekkers te Brussel (rechtsgeleerd heid), prof. P. de Wolff te Heemstede (economische wetenschappen) en prof. dr. J. Bialostocku te Warschau (letteren). Nadat ds. Wit reeds eerder vanwege aijn verdiensten als begaafd musicus en dichter met de Karei de Grote- prijs was onderscheiden, werd thans de nadruk gelegd op zijn verdiensten voor de theologische wetenschap, die zich met name toespitsen op de pro blematiek van theologie en taal. De verlening van het eredoctoraat aan de Poolse kunsthistoricus Bialos tocku is een waardering voor zowel zijn specialisatie op het gebied van de Rembrandt-studie als voor zijn veel zijdigheid en brede visie. Tevens wordt hem dank gebracht voor de onverschrokken wijze waarop hij in de donkere bezettingsjaren als man van wetenschap over de kunst heeft gewaakt. Als overweging voor het verlenen van het eredoctoraat aan prof. Dek kers gold, dat hij zich zeer verdien stelijk heeft gemaakt met betrekking tot de juridische wetenschap in het al gemeen en het universitaire bestuur. Prof. De Wolff heeft zich uitsteken de verdiensten verworven op het ge bied van de wiskundige economie en de econometrie alsmede op dat van de toepassing ervan bij het formuleren van economisch-politieke adviezen. DEN HAAG Dezer dagen is de op leiding voltooid van vijftien vrijwilli gers die onder auspiciën van de „Stich ting Jongeren Vrijwilligers" respectie velijk op 1, 3, 4 en 7 juli naar Zambia, Kameroen, Brazilië en Kenia zullen vertrekken om voor diverse taken in het kader van de ontwikkelingssamen werking te worden ingezet. Medio april van dit jaar werd met hun opleiding be gonnen. Van de groep, die naar Kenia wordt uitgezonden, maken vier verpleegsters deel uit. Zij zullen op het platteland in plaatselijke gezondheidscentra werk zaam zijn, in het bijzonder ten behoeve van de preventieve gezondheidszorg door het geven van cursussen en het doen van huisbezoeken (wijkverpleeg sters werk). Tot dezelfse groep behoren drie landbouwkundigen. Vier vrijwilligsters-verpleegsters, kinderverzorgsters en specialisten op het gebied van maatschappelijk werk, zullen medisch-sociaal werkzaam zijn in het district Paranapanema, in het noord-oosten van Brazilië. De groep wordt aangevuld met een tuinbouwer, die in dezelfde streek vakkennis zal overdragen. Naar Zambia vertrekt een automon teur, die in dat land voertuigen van vrijwilligers zal onderhouden. Een landbouwkundige zal in het wes ten van Kameroen praktijklessen ge ven in een landbouwopleidingscentrum. Naar dit land gaat ook een monteur voor het onderhoud van voertuigen van vrijwilligers en het opleiden van in heemse monteurs. LONDEN Er is gisteren in de En gelse hoofdstad een verdrag getekend waarbij aan het eiland St. Vincent in de groep der Kleine Antillen met in gang van 27 oktober van dit jaar onaf hankelijkheid wordt verleend. Nog voor de ondertekening verliet de oppositieleider, Ebenezer Joshua, ge belgd de conferentiezaal, aangezien het verdrag volgens hem de weg vrijmaak te voor een dictatoriaal bewind op het •iland. DEN HAAG Het universitaire bestuur in zijn geheel wordt in handen gelegd van de autonome universitaire gemeenschap. Bij het hoogste vertegenwoordigende bestuursorgaan, de universiteitsraad of hogeschoolraad, zal worden voorzien in een zekere inspraak van de maatschap pij. Dit gebeurt door naast de vertegenwoordigers van de verschillende geledin gen van de universitaire gemeenschap als leden van die raad ook een aantal vertegenwoordigers van de maatschappij te benoemen. Dit blijkt uit de nota, die minister dr. G. H. Veringa van Onderwijs cn Weten schappen en minister ir. P. J. Latdinois van Landbouw en Visserij gistermid dag aan de Tweede Kamer hebben aangeboden over de bestuurshervormingen bij de universiteiten en hogescholen. De nota was toegezegd door minister Veringa en preludeert op het aange kondigde wetsvoorstel voor de be- stuurshervorming. Daarin zal een fun damenteel ander stelsel worden voor gesteld voor het grondpatroon van de manier waarop de universiteiten en ho gescholen kunnen worden bestuurd. In de samenvatting van de nota zeg gen de minister, dat de snelle opeen volging van de gebeurtenissen in de universitaire wereld er toe heeft geleid, dat de verwachtingen van velen zeer hoog zijn gespannen. In de nota worden de globale uit gangspunten geformuleerd, die ten grondslag zullen liggen aan een ont werp van wet, dat de regering in het begin van het komende parlementaire jaar denkt in te dienen. Het wetsontwerp dient tot wijziging van de wet op het wetenschappelijk onderwijs. Wenselijk werd het geoor deeld duidelijk de grenzen af te bake nen, die moeten worden gesteld ter be scherming van de belangen van onder wijs en wetenschap. Het bestuur en het beheer van fi- nanciële-economische zaken geschieden aan universiteiten en hogescholen door colleges van curatoren als representan ten van de maatschappij. Het bestuur en het beheer van zaken van onder wijs en wetenschappen geschieden door de senaat en faculteiten, uitsluitend ge vormd door hoogleraren, met een nog steeds slechts zeer geringe inspraak op enkele gebieden voor de wetenschap pelijke staven en de studenten. In de nota wordt er in voorzien, dat op de onderscheidene niveaus vertegen woordigende bestuursorganen in het le ven worden geroepen. Daarin zijn naast de hoogleraren, ook de lectoren en we tenschappelijke medewerkers, het niet- wetenschappelijk personeel en de stu denten vertegenwoordigd. Het bestuur zal op de verschillende niveaus van de universitaire organisa tie worden uitgeoefendj^loor kleine col leges met leden, die in alle geval op de hogere niveaus een volle dag taak zullen hebben. Dit bestuur op de diverse niveaus werkt binnen het alge mene beleidskader, dat door de verte genwoordigende organen wordt bepaald. De nieuwe organisatie zal als grond slag kunnen dienen door de nadere uit werking, die in de praktijk bij elke universiteit of hogeschool kan variëren. Het stelsel menen de ministers Veringa en Lardinois te kunnen karakteriseren als een stelsel van representatieve de mocratie, waarin alle geledingen zijn betrokken, dat is opgebouwd van uit de basis en dat is aangepast aan de eigen behoeften van een universitaire gemeen schap. Als per 1 januari, zoals minister dr. G. H. Veringa hoopt, de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs in wer king kan treden, volgt er een over gangsperiode, zodat bij de aanvang van het academisch jaar 1970-'71 voor al le universiteiten en hogescholen de nieuwe bestuursvorm kan zijn inge voerd. Met de financiële consequenties heeft men zich nog niet bezig gehouden, „maar die zullen niet zo vreselijk groot zijn", denkt minister Veringa. De wet zal bovendien een tijdelijk karakter dragen. „Wij menen, dat met de nieuwe opzet nog geëxperimenteerd moet wor den, zodat veranderingen mogelijk zul len blijven", aldus de minister. Hij dacht hierbij aan een beperkte geldig heidsduur van de nieuwe wet. „zeg een jaar of vijf". Een noodzakelijke tegen hanger van de nota noemde hij een vi sie op de democratisering van andere vormen van onderwijs. Minister Veringa lichtte toe, dat hij oorspronkelijk had willen wachten, tot de universiteitsbesturen zouden heb ben geantwoord op de vraagpunten, die hij hun had voorgelegd en die naar zijn oordeel in de discussie over de nieuwe bestuursvorm aan de orde moeten wor den gesteld. Het stelde minister Verin ga teleur, dat hij voor de gestelde da tum van 15 juli slechts enkele voorlopi ge antwoorden kan verwachten, wat hem ook wel weer begrijpelijk voor kwam. DEN HAAG Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter der Europese Commissie te Brussel, acht zich door de heer G. W. Voortman, landbouwer te Eefde, be schuldigd van bedrog van de Neder landse rechterlijke macht en wil dat de heer Voortman die beschuldiging of wel intrekt, ofwel nader staaft. Op 30 mei j.l. vroeg de heer Voort man in een open brief aan dr. Mans holt of deze in 1957, als Nederlands minister van landbouw, een brief had geschreven, verzonden en ondertekend, waarin aan het gerechtshof te Arn hem werd meegedeeld dat de statuten van de gezondheidsdienst voor dieren in Gelderland in 1951 de ministeriële goedkeuring hadden gekregen. „De be wijsvoering die mij thans ter beschik king staat", zo schreef de heer Voort man in zijn open brief, „levert onom stotelijk het bewijs dat die brief van 6 juni 1957, no. J 741 absoluut op be drog berust. Het staat daarom wel vast dat de schrijver van deze brief opzet telijk de rechterlijke macht heeft be drogen, omde duistere dwingelandij en het onrecht te doen zegevieren". Blijkens het antwoord dat hij inmid dels aan de heer Voortman heeft ver zonden, vat dr. Mansholt deze vérkla ring op als een beschuldiging aan zijn adres. Hij wil dat de heer Voortman deze beschuldiging ofwel intrekt, ofwel nader staaft op dezelfde wijze als waar op hij haar kenbaar heeft gemaakt, dus eveneens in een open brief. De heer Voortman heeft de heer Mansholt nu teruggeschreven. Hij ver wijt hem dat hij niet geantwoord heeft op de vraag, of hij inderdaad de schrij ver, ondertekenaar eri verzender van de brief aan het Arnhemse gerechtshof was, en beperkt zich er verder toe die vraag te herhalen, „omdat het u wel licht door uw drukke bezigheden is ont-' gaan dat het mij daarom gaat". De heer Voortman stond destijds in hoger beroep voor het gerechtshof te Arnhem terecht, omdat hij geweigerd had een formulier van de gezondheids dienst voor dieren in Gelderland te te kenen. Volgens de dienst berustte de plicht tot tekenen op de statuten van die dienst, volgens de heer Voortman was er geen bewijs dat die statuten mi nisterieel waren goedgekeurd. DEN HAAG Met ingang van 1 juli is ir. B. L. A. Sassen benoemd tot algemeen voorzitter van de Federa tie Metaal en Elektrotechnische Indus trie FME. Als voorzitter van de „Ver- nisch gebied in Nederland" (Foegin) nesieë, waarmee men 1 april is begon- volgt de heer Sassen in deze functie ir. K. van der Pols, voorzitter van de metaalbond, op. Tot plaatsvervangend algemeen vóorzitter van de FME is met ingang van dezelfde datum benoemd ir. E. F. E. Bongaerts, voorzitter van de „Katholie ke vereniging van werkgevers in de metaalindustrie" (KVWM). De heer B. L. A. Sassen is in 1922 in Den Haag geboren, waar hij zijn middelbare opleiding aan het Aloysius College voltooide. In 1947 behaalde hij aan de Technische Hogeschool in Delft het diploma elektrotechnisch ingenieur. Sinds mei 1966 is ir. Sassen algemeen directeur van de Meterfabriek in Dor drecht, waaraan hij sinds 1947 verbon den was. De heer Sassen is o.m. voor zitter geweest „van het „Edropese Comi té van fabrikanten van elektrische huis houdelijke apparatuur". AMSTELVEEN Gisteren is de Amsterdamse studentenpastor Jos Vrijburg in het huwelijk getreden met mej. Annemiek Reyner. Hier een moment tijdens de voltrekking van het burgerlijk huwelijk; bij het kerkelijk huwelijk mocht niet ge fotografeerd worden. AMSTERDAM Op de laatste zitting van het monsterproces tegen de bezet ters van het Maagdenhuis, dat twaalf dagen heeft geduurd, is gistermiddag de 28-jarige adjunct wetenschappelijk ambtenaar Huib Riethof door de politie rechter wegens lokaalvredebreuk veroordeeld tot een boete van 350 gulden en drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. WENEN De Roemeense staatsraad heeft de minister van levensmiddelen voorziening, Simion Bughici, ontslagen, kennelijk in verband met het op het ogenblik in Roemenië bestaande tekort aan groenten en vlees. Dat er in Roemenië een tekort aan voedsel is, drong eerder deze maand tot de buitenwereld door toen de Roe meense pers uitvoerig melding maak te van het bezoek van president Ceau- sescu aan de groentemarkt in Boeka rest Om daar de situatie in ogenschouw te nemen. De pers schreef dat er moei lijkheden waren bij de groenten voor ziening en dat er maatregelen werden genomen om die te overwinnen. Al wekenlang zou er in Boekarest geen vlees meer te krijgen zijn. Westelijke waarnemers menen dat de populariteit van de regering en het par tijbestuur gevaar loopt als er niet gauw verbetering in de voedselpositie komt. Het tekort valt samen met een cam pagne van de Roemeense regering om de export te bevoreren van levens middelen in blik naar het westen, spe ciaal West-Duitsland, omdat Roemenië harde valuta nodig heeft om industriële produkten te kunnen kopen. BRUSSEL Gisteravond heeft de 'Belgische senaat het wetsontwerp voor de invoering van de BTW met 104 stem men voor en 46 tegen aanvaard. In Bel gië moet het systeem van de belasting over de toegevoegde waarde in beginsel op 1 januari 1970 worden ingevoerd. DJAKARTA Bij de uitvoering van het economische vijfjarenplan in Indo nesië, waarmee mend 1 april is begon nen, is men reeds achter geraakt op het schema. De Indonesische president, generaal Soeharto. heeft donderdag aangespoord alles in het werk te stel len om de projecten uit de papiermo len te halen. Soeharto is tot de conclu sie gekomen dat er voor de meeste projecten geen werkschema bestaat. Dat is de reden waarom deze projecten niet vlot worden uitgevoerd. In een rapport aan de regionale be stuursraad van Noord-Sumatra ver klaart de gouverneur van deze provin cie dat het vijf-jarenplan niet zo ver is gevorderd als werd verwacht. De gou verneur gaf geen verklaring voor de achterstand, maar de autoriteiten van Noord-Sumatra hebben de centrale re gering in Djakarta verzocht om mid delen opdat bij de uitvoering van het project geen stagnatie zal optreden. De Indonesische regering heeft veel bekendheid gegeven aan het economi sche vijf-jarenplan, genaamd Repelita, in een poging de bevolking te bewijzen dat de regering moeite doet de levens standaard te verhogen. Deze periode van vijf jaar volgt op twee jaren, ge- diirende welke een krap-geldbeleid werd gevoerd. Hierdoor heeft men be reikt dat de positie van de roepia sta biel is geworden. Tijdens het regime van ex-president Soekarno heeft de roepia een rampzalige inflatie moeten ondergaan. De doelstellingen van het vijf-jaren plan zijn bescheiden. Het voornaamste doel is Indonesië onafhankelijk van rijstinvoer te maken door verbetering van de landbouwmethodes en van de agrarische infrastructuur, en door in dustrieën in het leven te roepen die kunstmest en landbouwwerktuigen moeten leveren aan de boeren. MADRID De Spaanse politie heeft Herminio da Palma Inacio, leider van de clandestiene Portugese verzetsbewe ging Luar gearresteerd. Inacio ontsnapte vorige maand uit een gevangenis in Oporto, enkele uren voordat een rechtbank hem tot 15Vs jaar gevangenisstraf had veroordeeld. JAYONNE (VS): .ij een val tijdens en honkbalwed- trijd brak de elf- arige Michael Bla- iak zijn linkerarm, 'ijn moeder brak lak daarna tijdens et winkelen even- ens haar linker- irm, wat dit merk waardige plaatje opleverde. Zo te :ien vindt zoonlief le situatie leuker dan z'n moeder. Op 9 maart heeft de oud-raadadvi seur van het ministerie van onder wijs en wetenschappen, dr. J. Verlin den, een lezing gehouden voor ouders en docenten van „De Munnik" over de consequenties van de „Mammoet wet" voor deze school. Hij zei daar bij, dat vooral bjj de overgang van de tweede naar de derde klas de grootst mogelijke soepelheid zou moe ten worden betracht en dat eigenlijk alle leerlingen zonder meer in de derde klas zouden moeten worden ge plaatst. De ouders rekenden des te meer op een soepel beleid, omdat de rector, de heer J. P. A. Dekker, hun had aan geraden, hun kinderen vopr de zwakke vakken bijlessen te laten geven. De meeste ouders hebben dit gedaan. De heer A. van der Most van Spijk, bestuurslid van de school, verklaarde dat de vroegere leiding van „De Mun nik" relatief veel leerlingen heeft aan genomen die het op andere scholen niet konden bolwerken. Het onderwijs op de school js gericht op een meer individuele begeleiding van de leerlin gen. De heer Van der Most van Spijk schrijft de moeilijkheden vooral toe aan de overgang van HBS naar athe neum. Gezien de frequentie waarmee de ouders op de hoogte worden ge steld van de schoolprestaties van hun kinderen, vindt hij de plotselinge paniek nu verwonderlijk. AMSTERDAM In opdracht van de Amsterdamse officier van Justitie heeft de zedenpolitie bij 'n uitgeverij in Hui zen, „Triton Pers" achtduizend exem plaren van het pornografisch geachte boek „De parel" in beslag genomen. Hetzelfde gebeurde met ruim honderd exemplaren die in verschillende hoofd stedelijke boekhandels werden aange troffen. Tegen de uitgever, de 39-jarige A. R., werd proces-verbaal opgemaakt. Het boek. een vertaling uit het Amerikaans, was al geruime tijd in de handel. UTRECHT Van de 227 leerlingen van de eerste vier klassen van de Utrecht se bijzondere hogere burgerschool F. de Munnik. zijn er 120 blijven zitten. Vooral in de twee tweede klassen is de score zittenblijvers hoog 36 van de 55 leerlingen. De ouders van de betrokken leerlingen zijn over de gang van zaken bijzonder boos. Ze hebben de minister van Onderwijs en Wetenschappen een telegram gestuurd waarin ze hem verzoeken, een onderzoek in te stellen naar „het wanbeleid bij de overgangsexamens". Ook hebben ze aangedrongen op een spoedvergadering van docenten, bestuur en ouders. Mevrouw A. A. M. van Zelfst-van Dalen uit Maarssen, één van de ver ontruste ouders, zei gisteren: „Ze hebben er gewoon de bijl in gezet". Volgens haar zijn vooral de tweede klassers gedupeerd, omdat de school in het kader van de „Mammoetwet" een atheneum is geworden en vorig jaar in de eerste klas (De Munnik was een HBS-B) met een nieuwe me thode van wiskunde-onderwijs is be gonnen. De leerlingen die nu de twee de klas moeten overdoen hebben niet alleen het eerste jaar van dit nieuwe wiskunde-onderwijs gemist, maar ze verliezen bovendien behalve het ge doubleerde jaar nóg een jaar, omdat ze niet de vijfjarige HBS kunnen af maken, maar op het zesjarige athe neum terecht komen. De ouders zullen er op aandringen, de zittenblijvers van de tweede klas te plaatsen in een „bezemklas", een derde klas waarin spéciale aandacht wordt geschonken aan het wiskunde onderwijs en die de leerlingen de kans geeft, in ieder geval het diploma driejarige HBS te halen. ANCHORAGE (Alaska) Over een uitgestrektheid van vele duizenden vier kante kilometers is het zicht in het cen trale deel van de Amerikaanse staat Alaska tot achthonderd meter of min der gereduceerd door de rook van meer dan vijftig bosbranden, waarvan de grootste, die een oppervlakte van 1200 vierkante kilometer beslaat, op enige afstand ten noordwesten van de stad Fairbanks woedt. De stad zelf loopt geen gevaar. Van slachtoffers of grote materiële schade is'geen melding gemaakt. Ofschoon veertienhonderd man zijn ingezet ter bestrijding van de branden, vreet het vuur nog op dertig plaatsen ongehinderd zijn weg door de bossen. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Woudrichem: Drs. J. Stelwagen, kand. te Utrecht; te Wier den: (vac. B. A. van Donkersgoed): R. C. Cuperus te Ede; te Goudswaard: Tj. de Jong, te Genderen (N.-B.). Beroepen te Moerkapelle: H. Stroeve te Lopikerkapelte Amsterdam als pred. met bep. opdracht (toerustings- en vormingswerk) district Amstel (toez.): H. Woldendorp te Dronten; te Amster dam als predmet bep. opdracht (Herv. Jeugdraad) (toez.) E. E. Stern te Sas van Gent; te Arnemuiden en te Brakel: Tj. de Jong, kand. te Genderen; te Gouda: N. Kleermaker te Rotter- dam-C. Bedankt: voor Vianen (vac. A. Ste- genga) (toez.): K. den Hartog te IJlst; voor Den Haag (vac. J. F. van Woerden) (toez.) en voor Middelburg (vac. D. van Boven) (toez.): A. Krijger te Grijpskerke (Zld.); voor Boven-Hardinxveld: T. J. Kamerbeek te Rouveen. Aangenomen: beroep tot pred. btgw. werkz. (leraar godsdienst chr. lyceum te Ede: J. H. v.d. Bank te Wilnis. Gercf. Kerken Beroepen: te Bussum (vac. B. G. Mees ten Oever): G. A. Westerveld te Alphen a.d. Rijn; te Nieuw-Vennep: C. v. Om men te Werkendam. Beroepen te Apeldoorn: G. Westerveld te Alphen aan de Rijn. Aangenomen: naar Nijkerk (vac. A. I. Koffeman): M. Ros, geest. verz. Sonne- vanck te Harderwijk Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen: te Utrecht-C. (vac. G. A. Hoekstra) (bij accl.): drs. D. Deddens te Leeuwarden. Chr.-Geref. Kerken: Bedankt voor Amsterdam-Oost (in sa menwerking met West - Zuid): C. Bij kerk te Oud-Beijerland; voor Ensche de: O. A. Rebel te Groningen. Het was de hoogste in dit proces opgelegde boete. De officier van justi tie, mr. J. J. Abspoel, die aanvankelijk een gevangenisstraf van zes weken on voorwaardelijk had geëist, omdat hjj de verdachte als leider had aangemerkt, kwam bij de voortgezette behandeling van de zaak hierop terug en verander de zyn eis in een boete van f200,- en drie weken voorwaardelijk. De politierechter, mr. A. Oosterbaan, ging echter boven deze eis uit omdat naar hij zei de verantwoordelijkheid van de heer Riethof als wetenschappe lijk ambtenaar groter is dan van de andere bezetters. Er waren 545 bezetters gedagvaard. Twee politierechters hebben circa 500 zaken behandeld. Een aantal zaken is voor onbepaalde tijd aangehouden, en kele dagvaardingen werden nietig verklaard, twee zaken werden naar de instructie verwezen en tegen een vijf tal dagvaardingen zijn bezwaarschrif ten ingediend. Tot nu toe is in circa 200 zaken ho ger beroep aangetekend, doch aangeno men kan worden dat het aantal dat in tweede instantie door het Amsterdam se gerechtshof zal worden behandeld veel groter zal zijn. De termijn waar binnen hoger beroep moet worden aan getekend (14 dagen) is voor de laatste zitting 11 juli. Verwacht wordt dat het hof na de vakantie een begin zal ma ken met de behandeling van de appèl zaken van de bezetters van het Maag denhuis. ADVERTENTIE En zorgt dus voor allerlei voordeeltjes voor onderweg. DEN HAAG De Haagse politie rechter mr. J. van Lelyveld, heeft gis teren de zaak tegen acht verdachten, die tegelijkertijd terecht stonden om dat zij betrokken zouden zijn geweest bij de rellen rond het „Antillenhuis" in Den Haag op 1 juni, verwezen naar de meervoudige kamer van de recht bank. De officier van justitie jhr mr. W. C. J. M. van der Poll, had hier na het voorlezen van de dagvaarding om ver zocht, omdat hij van mening was dat de zaak te gecompliceerd was om voor de politierechter behandeld te worden. De off. van Justitie beklemtoonde dat hij het van groot belang vond, dat in de ze zaak spoedig recht gedaan wordt. Zoals bekend ontstonden op zondag 1 juni tijdens de demonstratie, die naar het Antillenhuis de woning van ge volmachtigd minister van de Antillen voerde, ongeregeldheden. Het kwam tot een gevecht met de politie en er werd een aantal arrestaties verricht. De politierechter zei dat er „belang rijke politieke achtergronden" in deze zaak zijn, die eveneens bekeken zullen moeten worden om een volledig beeld van de zaak te krijgen. LUXEMBURG De zes landen van de Europese Gemeenschap zijn het vrijdag in Luxemburg eens geworden over de financiële hulp aan de geasso cieerde landen in Afrika, aan Surina me en de Nederlandse Antillen, en aan enkele Franse overzeese gebieds delen in een nieuwe associatieperiode van 5 jaar. Het nieuwe ontwikkelingsfonds van de gemeenschap zal 900 miljoen dollar omvatten (tegen 730 miljoen dollar in de zojuist afgelopen associatieperiode van 5 jaar) en het is de bedoeling dat het totale bedrag van de hulp tot 1 mil jard dollar wordt opgevoerd door mid del van leningen van de Europese In vesteringsbank. Suriname en de Nederlandse Antil len zullen uit het nieuwe fonds 41 mil joen dollar ontvangen, tegen 35 miljoen uit het oude fonds. Staatssecretaris De Koster verklaar de vrijdagmiddag dat het resultaat zeer bevredigend is. De resultaten zijn vrijdagmiddag aan de geassocieerde Afrikaanse partners voorgelegd. De Nederlandse staatssecretaris ver klaarde voorts dat vrijdagochtend van de Europese Commissie voorstellen zijn ontvangen voor verlenging van de associatie van Suriname en de Neder landse Antillen gelijk met die van de Afrikaanse partners. Het bestuur van de PvdA heeft mej. mr. A. P. Schilthuis, oud-lid van de Tweede Kamer, bereid gevonden het secretariaat van de partij waar te ne men totdat op het congres in januari een nieuwe secretaris zal zijn gekozen in de plaats van de heer C. Baan, die, zoals bekend, zijn bestuursfunctie heeft neergelegd. Mej. Schilthuis is Kamer lid geweest, van november 1956 tot fe bruari 1967. ADVERTENTIT KOELKASTEN DIEPVRIEZERS WASAUTOMATEN AFWASMACHINES urBHtWHNtOtHlANDNV 0?0 946?Ö7 AMS1 f.WUAM

De Vallei | 1969 | | pagina 5