Tienduizenden schade bij felle brand in Asch Fedor den Hertog ongrijpbaar in boeiende Gelderse titelstrijd Van de negentig renners slechts tien over de meet Opheusden speelde voor aatste maal op De Bokkenweide Dames verlangen ook wedstrijd om Gelderse titel Raadslid ernstig gewond PvdA verwijt krijgsmacht „militaire folklore" Raad vergadert Rector verdedigt beleid t.a.v. zittenblijvers Gerrit Möhlman (Apeldoorn) greep goud bij nieuwelingen OP DE PEDALEN LANGE SOLO UITSLAGEN BRITSE TOERISTE UIT TREIN GEVALLEN KLEUTER NA VAL VAN BALKON OVERLEDEN ROTTERDAMMER NAAR V.S. VERTROKKEN VOOR HARTOPERATIE HOOIBROEI Vakantiepiek op de wegen goed verwerkt Dominee miste de boot MAANDAG 30 JUNI 1969 Burgemeester J. A. J. de Kruyff vlagde de renners weg. Fedor den Her tog had zich op het laatste ogenblik nog onder de renners geschaard. Arie Has- sink, die een grote belofte voor de toe komst inhoudt moest helaas afschrij ven want hij reed in Duitsland een weg wedstrijd. De Apeldoorner Wildeboer was nog niet genezen van een blessu re. Reeds na de eerste doortocht, toen de amateurs er dus 12 kilometer op hadden zitten, was er een acht man sterke kopgroep ontstaan. In deze kop groep hadden zich onder anderen de Epenaar H. Scholten, W. Holstege, uit Nunspeet, Scheffer uit Zelhem en de plaatselijke favoriet Hekkelman genes teld. Later zou blijken, dat deze groep een gedeeltelijke beslissing had gefor ceerd. Enkele renners zijn naar de kopgroep gesprongen en vele anderen verdwenen langzamerhand uit de wed strijd. Dries van Wijhe en Fedor den Hertog gingen in de aanval en kregen een groepje renners aan het wiel. Zij sleurden de amateurs naar de kopgroep en het peloton werd na 25 km op twee minuten gereden. De gebroeders Holstege, evenals Henk Scholten, die even van zich had doen spreken gaven de pijp aan Maarten. Tijdens de zesde doortocht fietsten drie coureurs voor de kopgroep uit. Dries van Wijhe, Henk Roelofs en John Cornelis- sen zagen halverwege wel brood in een vlucht over het vlakke en winderige parcours in Steenderen. Zij hadden het bijzonder goed gezien en bleven kilome ters lang aan de leiding. Den Hertog, die wel steeds voorin fietste, maar er nu niet bij was, liet de pedalen wat sneller rondgaan en samen met Joep de Ruiter probeerde hij orde op zaken te stellen. Met nog vijftig kilometers voor de boeg ontstond de volgende situatie: Aan de leiding John Cornelissen, die zijn twee mede vluchters in de steek had gelaten, Dries van Wijhe en Roelofs lagen op 30 secon den en met een minuut achterstand Fedor de Hertog en Joep de Ruiter. Dries van Wijhe hield in en wachtte Fe dor den Hertog op. De vier gingen nu samen in de ach tervolging op zoek naar Cornelissen. De beide IJsselstreek-renners verzetten vrijwel alleen het kopwerk, maar nadat Van Wijhe aan Den Hertog had ge seind, dat zijn energie verbruikt was sleepte de Olympische kampioen zich met De Ruiter naar solist Cornelissen. Fedor den Hertog was na afloop van het Gelders wielerkampioenschap to taal leeggereden. Fedor den Hertog wist van geen ophou den en sloeg na de aansluiting meteen weer een gat. Men heeft hem niet meer van de titel kunnen afhouden. Zeventig nieuwelingen verschenen aan de start onder wie H. M. van Rossen uit Alverna, die als vijfde finishte, maar ruim vijftig van de zeventig kilometers alleen aan de leiding is geweest. De man uit Alverna begon na de tweede doortocht al meteen met een solo. Hij reed in prachtige stijl zijn concurrenten op 50 seconden, maar achter zijn rug ontbrandde in de laatste kilometers de strijd in volle hevigheid. Vier nieuwe lingen achterhaalden de vroege vluch ter. De latere winnaar, Gerrit Möhlman en Jan de Groot, Van Rijswijk (Ren- kum) en Bloed (Driel). Velen tipten Möhlman als winnaar. Hij was het tenslotte ook, die de rapste spurt uit zijn nog jonge benen perste. De sprint van het peloton, dat op bijna drie mi nuten de streep passeerde, werd op overtuigende wijze door H. Scheur ge wonnen. ADSPIRANTEN Driemaal moesten de jongste wielren ners het parcours rond Steenderen af leggen. Twee rennertjes maakten zich halver wege de wedstrijd los uit het peloton. Lubberding en Van Houwelen waren de vluchtelingen. Gezamenlijk reden zij het peloton op twee minuten. Toen het tenslotte op een spurt aankwam was de zaak snel in het voordeel van de vijf tienjarige Adrie van Houwelingen be slist. AMATEURS: 1. Fedor den Hertog (Harderwijk) 144 km in 2.39.43; 2. Joep de Ruiter (Tiel) op 50 seconden; 3. John Cornelissen (Nijmegen); 4. H. Roelofs (Oosterhout) op 2.49; 5. Dries van Wijhe (Kerkdorp); 6. Schootman Neede) op 10.21; 7. T. Welling (Nijme gen) z.t.; 8. C. Hogen Esch (Benne- kom) op 13.06; 9. A. van Lavieren z.t.; 10. N. Willemse (Millingen). Nieuwelingen: 1. G. Möhlman (Apel doorn) 72 km in 1.52.02; 2. W. Bloed Driel) z.t.; 3. Th. van Rijswijk (Ren- kum) z.t.; 4. J. de Groot (Apeldoorn) zt.t 5. H. M. van Rossen (Alverna) z.t. ECHTELD Raadslid-landbouwer J. J. v. Ommeren uit Echteld werd vrij dagavond naar het ziekenhuis te Tiel overgebracht, nadat hij met zijn fiets over een hond was gevallen. Hij tui melde van de dijk af en kwam hierbij zo ongelukkig terecht, dat zijn nekwer- vel beschadigd werd. De raad der gemeente Veenendaal komt op donderdag 3 juli des namid dags 7.30 in het raadhuis in openbare vergadering bijeen De agenda luidt: opening; notulen; ingekomen stukken; voorstel van burge meester en wethouders tot vaststelling van 'n verordening tot 5e wijziging van de Salaris verordening 1967; alsvoren tot vaststelling en wijziging van enkele rechtstoestandregelingen voor het ge- meentepersoneel: alsvoren tot het ont trekken aan het openbaar verkeer van de 2e Achterkerkdwarsstraat; alsvoren tot het verlenen van 'n aanvullend kre diet voor de laatste voorzieningen aan het Valleibad-complex; alsvoren inzake het verlenen van een bijdrage voor bejaardenwoningen; alsvoren tot het opnieuw vaststellen van de Verordening begrafenisrechten; alsvonren tot verho ging van de tarieven voor het gebruik van de puttenzuiger feacaliënauto en voor de van gemeentewege voor derden uit te voeren werken aan bestratingen en plantsoenen en het maken van aan sluitingen op het gemeenteriool; alsvo ren tot het verlenen van 'n krediet voor de aanleg van parkeerstroken en -ha vens in het Franse Gat; alsvoren tot aankoop van stroken grond langs de Boslaan; alsvoren tot aank. van onroe rend goed in de Molenbrug; alsv. tot aank. van onroerend goed in de Indu- triewijk II; alv. tot verk. van grond voor woningbouw in het complex Drag onderzuid; alsvoren tot aanvaarding van een schenking; preadvies van bur gemeester en wethouders naar aanlei ding van een verzoek van het bestuur van de Stichting tot oprichting en in standhouding van Chr. Kleuterscholen te Veenendaal om medewerking inge volge artikel 50 van de Kleuteronder wijswet voor de aanschaffing van een gaskachel ten behoeve van de kleuter school „De Kleuterkar"; alsv. naar aanl. van een verzoek van het bestuur van Hervormde Scholen voor LO en KO Veenendaal om medewerking ingevolge artikel 50 van de Kleuteronderwijswet voor de vervanging van de verwar mingsketel in de kleuterschool ,,'t Geer- hofke"; alsvoren naar aanleiding van een verzoek van de Stichting tot op richting en instandhouding van Chr. Kleuteronderwijswet ten behoeve van de inrichting van een vierde lokaal van de kleuterschool „De Springplank"; voorst, van burgemeester en wethouders tot het beschikbaarstellen van gelden ten behoeve van speelvoorzieningen in de gemeente; alsvoren tot goedkeuring van wijzigingen van de begrotingen 1968 en 1969 van de Stichting voor Lichame lijke Opvoeding en Sport Veenendaal; alsvoren tot wijziging van de gemeen tebegroting, de begroting van 't grond bedrijf en de begroting van de dienst van gemeentewerken voor het dienst jaar 1969; sluiting. F. Bode VOORSCHOTEN De 58-jarige En gelse mevrouw E. Y. Offord uit Teign- mouth is bij Voorschoten uit een trein van Amsterdam naar Den Haag geval len. Ze was op slag dood. Op de plaats waar het ongeluk ge beurde, minderde de trein vaart, om dat daar aan de spoorbaan wordt ge werkt. De vrouw heeft waarschijnlijk gedacht, dat de trein een station nader de waar zij moest uitstappen. Zij heeft toen vermoedelijk het portier alvast geopend. HAARLEM De tweejarige Monique Vernout uit Haarlem is zaterdagmid dag overleden nadat zij van een bal kon van acht meter hoogte was geval len. Het kind was met haar moeder op bezoek bij een tante in een huis aan de Ruslandstraat. Het meisje werd voor een herscen- operatie overgebracht naar de Ursula- kliniek in Wassenaar, waar zij kort na aankomst overleed. ROTTERDAM De 58-jarige Rotter damse ambtenaar J. Don is het afge lopen weekeinde naar de Verenigde Staten gereisd, waar hij een hartopera tie zal ondergaan. De heer Don leed al enkele jaren aan een afwijking aan de hartkrans- slagader. Onder meer was hij hiervoor behandeld in een Utrechts ziekenhuis. Toen er geen verbetering optrad in de gezondheidstoestand van de heer Don, verwezen de artsen hem naar hun Amerikaanse collega dr. W. Dudley Johnson, die een praktijk heeft in het Sint Lucasziekenhuis in Milwaukee. Volgens familie is het niet de bedoe ling van dr. Johnson een harttransplan tatie op de heer Don toe te passen. Hij zal op 3 juli worden geopereerd. DEN HAAG Volgens de Partij van de Arbeid voldoet de Nederlandse krijgsmacht niet aan de eisen van de democratie. In een brochure, die als advertentie is opgenomen in het blad van de Ver eniging van dienstplichtige militairen zegt de PvdA onder meer dat het leger achterloopt bij de maatschappelijke ont wikkelingen. Er wordt teveel aan mili taire folklore gedaan en met de huidige krijgstucht is niet te werken. Juridi sche leken in uniform (commandanten) spreken recht en kunnen zelfs celstraf uitdelen; de dienstplichtigen hebben nauwelijks een rechtspositie. (Hierover is inmiddels een wetsontwerp bij de ASCH In de nacht van zaterdag op zondag is de hooischuur van de landbouwer G. J. Breukink aan de Achterstraat te Asch bijna volledig door brand verwoest. Gisteren is Breukink bijna de gehele dag in de weer geweest om hooi, dat voor de vlammen veilig gesteld kon worden, naar een weiland te brengen. De brandweer van Buren kon de boer derij en de kippenfokkerij, slechts op enkele meters afstand van de brand voor het overslaan van de vlammen vrijwaren. De blussingswerkzaamheden duurden voort tot vannacht. De oorzaak van de brand was waar schijnlijk hooibroei. De schade is moei lijk te schatten, maar loopt in ieder geval in de duizenden guldens. Het is de tweede keer in een kort tijdsbestek dat landbouwer Breunink door brand schade lijdt. Nog niet zo lang geleden ging zijn kippenfokkerij door kortslui ting in vlammen op. Daarbi„ lieten enkele honderden kuikens het leven. Tweede Kamer ingediend. - Red.) Volgens de PvdA moet er een wet ko men waarin wordt bepaald dat er in ieder kampement, op schepen en vlieg velden een raad van dienstplichtigen moet bestaan. Deze zou een bijdrage moeten geven bij de besluitvorming uit het leven van een militair, zoals de maaltijden, dienstroosters, ontspanning, DRIEBERGEN Het is dit week einde rustiger op de Nederlandse we gen geweest dan de Rijkspolitie had verwacht. Het was gisteravond zelfs rustiger op de wegen dan op andere zondagavonden. Er was alleen sprake van vakantie- drukte in de nacht van vrijdag op zater dag en op zaterdagochtend. Bij het verkeersplein Oudenrijn ontstond in de loop van de ochtend een file auto's van 25 kilometer lang. 's Middags was het echter weer rus tiger op de wegen. Ook bij de Spoorwegen viel het met de drukte dit weekeinde erg mee. Za terdag was het reizigersaanbod op de verschillende lijnen slechts tien tot vijftien procent groter dan normaal. UTRECHT Het Utrechtse athe neum F. de Munnik is vermoedelijk te soepel geweest bij het toelaten van leerlingen. Dit had tot gevolg dat meer dan de helft van de 227 leerlingen uit de eerste vier klassen bleef zitten. Die verklaring gaf de rector van de school, de heer J. P. A. Dekker, zater dagmorgen. Hij verdedigde zich tegen de beschuldiging van enkele ouders, die vinden dat op de school een „wan beleid" is gevoerd. Zij hebben minister Veringa (Onderwijs) om een onderzoek gevraagd. De rector vertelde dat vooral in de tweede klas streng was geselecteerd. De school was vorig jaar bij de invoe ring van de Mammoetwet van hbs in atheneum omgezet. De schoolleiding wilde voorkomen dat zwakke leerlingen uit de tweede klas, die vermoedelijk in de derde zouden blijven zitten, dan in eens op de atheneum-opleiding zouden moeten omschakelen. In die gevallen achtte men zittenblijven beter. Aan de ouders van leerlingen, die wi den volstaan met een opleiding drieja rige hbs was een soepel overgangsbe- leid toegezegd. STEENDEREN Verschrikkelijk moe, maar intens gelukkig liet Fedor den Her tog zaterdag in Steenderen 't applaus van 'n enthousiaste menigte over zich heen geen. De tempobeul uit Harderwijk, die grossiert in nationale en internationale ti tels en zelfs Olympisch goud in zijn pryzenkast mocht hangen, heeft voor het eerst in zijn roemrijke carrière de Gelderse wielertitel op zijn naam gebracht. Geloof niet, dat hij het gemakkelijk heeft gehad. In een heroïsche strijd, waarin van de 90 gestarte renners er slechts tien de eindstreep haalden, heeft de slanke IJssel- streek-renner alles moeten geven om zijn concurrenten één voor één de wil op te leggen. Het werd een slotfase, zoals wij er slechts zelden een zagen. Na wat scher mutselingen in het eerste uur, waarbij de conditioneel zwakken als rijpe appels van een boom (uit)vielen, kwam half-course, na zes zonden van twaalf kilometers het spel op de wagen. Johnny Cornelissen ging aan de haal. Hij veroverde een vol le minuut op Dries van Wijhe, winneer in 1967 en 1968, die in gezelschap reed van Joep de Ruiter uit Tiel en meer dan twee minuten op een groepje met aan het hoofd Den Hertog. Vijftig slopende kilometers hield hjj met stampende pedaaltred deze marge vast. Toen de beiaardiers op de jurywagen voor de laatste twaalf ki lometers belden had Cornelissen nog steeds een voorsprong. Achter hem was Den Hertog echter aan een indrukwekkende opmars begonnen. Met Van Wijhe, De Ruiter en Roelofs uit Oosterhout als lastige bagage rukte hij meter voor meter op. Nadat hij Van Wijhe en Roelofs had gelost daverde hij als een sneltrein, samen met de dapper vechtende Tielenaar, naar de moegestreden Cornelissen. Op acht kilometer voor de finish rolde hij als een stoomwals over de koploper heen om 6. H. Scheur (Gaanderen) op 2.54 7. A. J. van de Veen (Eefde) z.t.; 8. B Elshof (Hengelo) z.t.; 9. H. van Minke- len (Rheden) z.t.; 10. J. Wagenaar (Epe) z.t. Adspiranten: 1. A. van Houwelingen (Heesselt) 36 km in 58.52; 2. H. W. Lubberdingen (Voorst) z.t.; 3 P. Soete- kouw (Nijmegen) op 2 min.; 4. A. Th. Trentelman (Brummen) z.t.; 5. G. te Winkel (Brummen) z.t.; 6. C. Bongers (Apeldoorn( z.t.; 7. A. Ie Com te (Ulft) z.t.; 8. A. Bongers (Apeldoorn) z.t.; 9. H. G. Baars (Dieren) z.t.; 10 H. J. Booij (Ermelo). In de andere provincies werden kam pioen bij de amateurs: Friesland: Piet Hoekstra uit Dokkum; Drente: Jan Aling uit Bunne; Overijssel: Rinse Bosch uit Kampen; Utrecht: Arnold Voogt uit Scherpenzeel; Noord-Holland: Marcel Pennings uit Nieuw Vennep; Zuid-Holland: Jan Hordijk uit Rotter dam; Zeeland: Frans Kisner uit Hei kamp; Noord Brabant: Schoofs uit Bla- del; Limburg: Beurskens uit Tegelen. STEENDEREN Hennie Honde- veld uit Laren heeft zaterdagmiddag tijdens de Gelderse kampioenschap pen in een vraaggesprek met micro- fonist Frans Sluyters gepleit voor het instellen van een provinciale titel strijd voor dames. In haar fel-oranje trainingspak stelde de kampioene van de Nederlandse dameswielerclub, dat de dameswielrennerij steeds vooruit gaat en dat er in Gelderland toch minstens tien rappe pedaleuses aan het kampioenschap zouden kun nen deelnemen. Zelf was zij nogal geporteerd voor een tijdrit. Op de vraag waarom, antwoordde zij: „We willen de organisatoren niet veel extra werk bezorgen". Frans Sluy ters, die de titelstrijd van sappig commentaar voorzag, voelde meer voor een echte wedstrijd. Hoe dan ook, hij sprak de wens uit, dat de Racing Club Steenderen, die de titel strijd opnieuw voortreffelijk organi seerde, met Hennie's verlangen reke ning zou willen houden. Wellicht is het dan mogelijk om reeds volgend jaar een zij het misschien officieze titelstrijd voor de dames te hou den. daarna in vloeiende stijl een voorsprong op te bouwen die er niet om loog. Voor de wielervereniging De Adelaar uit Apeldoorn was het een bijzondere titel strijd. Rappe Gerrit Möhlman greep het goud bij de nieuwelingen en de als een terriër vechtende Henk Lubberding veroverde het zilver bjj de adspiranten. Alle maal bewijzen, dat in de komende jaren de „oude Apeldoornse" op het hoogste amateurplan geducht zal meetellen. OPHEUSDEN Voetbalvereniging „Opheusden" heeft zaterdagavond af scheid genomen van haar zo vertrouw de veld „de Bokkenweide". Omdat de wedstrijd tegen Dodewaard officieel was aangevraagd moest ook deze wedstrijd (de 4e) zonder publiek gespeeld worden. Opheusden kan nu in het nieuwe sei zoen als zaterdagclub met een schone lel gaan beginnen. Waar Opheusden nu zijn terrein zal krijgen is officieel nog niet bekend al wordt er reeds gesproken over de „Biezenheuvel", maar deze zal nog ge heel speelbaar gemaakt moeten wor den. Daarom heeft het bestuur van Op heusden een onderhoud aangevraagd met Burgemeester en Wethouders van de gemeente Kesteren. Voor de wedstrijd tegen Dodewaard als laatste duel had Opheusden een be ker beschikbaar gesteld, welke door Do dewaard werd gewonnen, want Dode waard won deze ontmoeting met 0-4. Opheusden, dat een 5-tal Ambonezen in zijn elftal had opgesteld, gaf tot aan de rust Dodewaard goed partij. On danks veel scoringskansen waren er geen afwerkers in de Opheusdense aan val. Ook Dodewaard kon zijn draai voor rust niet vinden, en daardoor bleef de stand 0-0. Na rust draaide Dodewaard beter, meer kansen en de achterhoede van Opheusden verzuimde soms op tijd in te grijpen, hetgeen doelpunten oplever de voor Dodewaard, dat tenslotte een 0-4 zege wist te behalen. Op 11 en 12 juli houdt Opheusden zijn traditioneel voetbalfeest. Sparta 1 en Excelsior 1 uit Zetten spelen op het ter rein van Sparta een vriendschappelij ke wedstrijd. ECHTELD Dat een brug over de Waal bij Tiel ook voor het kerke lijk leven van belang is, ondervon den gisteren de kerkgangers in Ech teld. De dominee, die daar voor zou gaan, moest van Nijmegen komen. Hij miste juist de veerpont over de Waal, waardoor deze zieleherder een half uur te laat aankwam: met als gevolg een lege kerk. De gelovigen hadden een poosje gewacht, maar besloten toen hun heil bij een kopje koffie te gaan zoeken. Foto boven het Noorse meisjeskorps met rechts o.a. burgemeester P. Bode en de wethouders E. C. Diepeveen en M Bastmeijer. Foto rechts een van de begeleidsters van het korps in nationale klederdracht met de Noorse vlag. Onderste foto piramide van de kunstwielrijders. VEENENDAAL Door een technische storing konden er zaterdag geen foto's worden geplaatst. Dit betrof foto's van het optreden van de Noorse meisjesband „Pikekorps Fleddefjord" die vrijdag een geslaagd optreden verzorgde in het kader van de Caecilia-festiviteiten en een foto van de kunstwielrijdersver eniging „Juliana" uit Millingen aan de Rijn, die op 8 juli de braderie zal verlevendigen.

De Vallei | 1969 | | pagina 6